VRAAGT DE .WERELDBEKENDE CHAMPAGNE AYALA (Maiton fondée en 1861) PRIJS VOOR PARTICULIEREN: Brut, Sec en Demi SecI 3.— per (lesch Extra Ouallty Gout Americain .14- per llcsch Extra Quality Brut 1 928 I 4.80 per llesch Ruwofiemotoren voor schepen, stationair bedrijf en tractoren BRONSMOTORENFABRIEK APPINGEDAM I.S 4 WH EHEQUOBIBHa NEDERLAND HEEFT 625 MILLIONAIRS De I936-X937 Totaal der vermogens sinds 1930 met f4.6 milliard gedaald In de eerste aflevering van het maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, worden de voornaamste cijfers betreffende de Vermogensbelasting over "t belastingjaar 1936-'37 gepubliceerd. Uit de cijfers blijkt, dat over het belas tingjaar 1929-'30 het gezamenlijk vermogen bedroeg f 15.5 milliard. Daarna is een ver mindering gevolgd van f 4.191 millioen tot 1933-'34. Na een kleine stijging van f 129 millioen in 1934-'35 is hierop wederom een daling gevolgd van f532 millioen tot 1936-'37. Over laatstgenoemd jaar bedroeg het ge zamenlijk vermogen f 11.071 millioen. Over het jaar 1936-'37 bezat 48 pet van de aangeslagenen voor vermogens beneden f 30.000 te zamen 16 pet van het totaal-ver mogen en droeg 10 pet bij tot de totaal opbrengst der vermogensbelasting in hoofd som., Daarentegen bezat 0.36 pet der aange slagenen voor vermogens'van fl millioen en hooger 12 pot der gezamenlijke vermo gens en betaalde 13 pet in de totaalopbrengs't der belasting in hoofdsom. Het aantal mil- lionnairs bedroeg over 1936-'37 625. Het-gemiddeld vermogen per aangeslagene bedroeg f81.000 over 1928-'29 en 1929-'30, om daarna te dalen tot f64.000 over 1934-'35 en 1936-'37 en f 63.000 over 1935-'36. Het gemid delde over 1936-'37 blijft hierdoor nog f21.000 beneden het hoogste cijfer over de voor gaande jaren (1920-'21), clooh is f 1000 hooger dan het laagste dezer cijfers (1935-'36). De landarbeiders in ongunstige positie Gisteren loerden de laatste telefooncellen, toestellen enz., welke tijdens de drukke dagen rond paleis Soestdijk dienst hebben gedaan met een auto van de P.T.T. wederom weggehaald. AANTAL WERKSTAKINGEN IN 1937 Drang naar loonsverhooging was groot Werknemers wonnen 42 pet van het aantal conflicten Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert eenige interessante voorloopige gegevens over de werkstakingen in 1937. Het totale aantal arbeidsgeschillen blijkt bijna even groot te zijn geweest als in 1936, doch hun omvang was veel geringer. Bij 92 stakingen waren in 1937 4850 werknemers rechtstreeks betrokken, bij 96 conflicten in 1936 9120, terwijl het verlies aan arbeids dagen in genoemde jaren voor de werk nemers resp. 38.100 en 94.800 en voor de ondernemingen resp. 32.100 en 77.400 be droeg. Deze vermindering moet in hoofd zaak worden toegeschreven aan het ontbre ken van eenig arbeidsconflict van grooteren omvang. In veel sterkere mate nog dan in 1936 heeft in het verslagjaar de drang naar loonsverhooging tot het ontstaan van werkstakingen geleid. Niet minder dan 63 pet aer geschillen braken als ge volg daarvan uit, tegen 34 pet een jaar tevoren. Daarentegen daalde het aantal conflicten, waarbij verdediging van het loonpeil voorzat en wel van 30 pet in 1936 tot 14 pet in 1937. Uit de cijfers, welke reeds thans omtrent den uitslag van de in 1937 loopende geschil len konden worden gepubliceerd, blijkt, dat een groot deel der stakingen (42 pet) ge wonnen werd, terwijl 37 pet met een schik king eindigde en 20 pet ten nadeele van de werknemers afliep. (Voor 1936 zijn de over eenkomstige percentages resp. 39, 27 en 29). Een naar verhouding zeer groot deel (tw. 70 pet) der \yerknemers is ditmaal gewik keld geweest in geschillen, welke tot een compromis leidden, terwijl voor een betrek kelijk gering percentage der stakers (resp. 13 en 17 pet) de geschillen eindigden met een volledig verlies of een volledig succes. Het kappersbedrijf en de vakopleiding De bedrijfsraad voor het kappersbedrijf besloot in zijn dezer dagen gehouden ver gadering te bepalen, dat de bedrijfsraad 't vakonderwijs zal regelen, bevorderen en centraliseeren. Verder werd besloten voor de concrete uitvoering van deze taak onver wijld een stichting in het leven te roepen, die tevens de mogelijkheden, neergelegd in de Nijverheidsonderwijswet, zal aanwenden. JEUGDIGE DIEVEN AANGEHOUDEN Twee jongens van 16 en 17 jaar zijn door de politie te Haaksbergen gearresteerd. Zij worden ervan verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal, gepleegd in Enschedé en omgeving. O.a. uit een villa ontvreemdden zij een hoeveelheid fruit, ha ring. bussen appelmoes, terwijl zij verder een groot aantal eieren hebben gestolen Samen met twee andere knapen van hun leeftijd stelden zij zich te Enschedé weder rechtelijk ia het bezit xaa ©êa rijwielj KAZERNE-BOUW Onze bouwkundige medewerker schrijft: In verband met de versterking van onze weermacht, die belangrijke offers vraagt van het Nederlandsohe volk, zal het o.a. noodig zijn dat in verschillende garnizoens plaatsen nieuwe kazernes worden gebouwd of belangrijke uitbreiding van bestaande rot stand komt. Reeds meermalen werden door de regee ring aan particuliere architecten opdrachten gegeven voor het ontwerpen en uitvoeren van rijksgebouwen. Vooral in rijden, dat de Rijksgebouwen dienst toch al zwaar belast is. geeft deze methode het voordeel, dal de gebouwen op de meest economische wijze tot srand ko men. Allereerst omdat de regeeringsinstan- t-ies geen tijdelijke krachten daarvoor in dieii6t behoeven re nemen maar ook omdat de particuliere architect in het algemeen toch altijd scherper de economische zijde van zijn opdracht in het oog pleegt re hou den, dan de amibtenaar-architect. In de kringen van architecten, die voor een groot deel nog sterk Lijden onder de de pressie der laarste jaren en gedeeltelijk tot werkloosheid zijn gedoemd, werd de hoop gekoesterd, dat nu ook eenigen van tien een kans zouden krijgen om weer op normale wijze hun vak te kunnen uitoefenen door een reg e-eringsopdrach t. Vandaar de teleurstelling, toen de vorige week de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer de mededeeling bevatte, dat de kazernes door de genie gebouwd moeten worden. Als reden werd hierbij opgegeven, dat „deze dienst daarvan bijzondere studie heeft ge maakt en door ïarenlange ervaring weet. aan welke gebruikseisohen moet worden voldaan". Oppervlakkig gezien zal deze reden voor sommigen aannemelijk lijken, doch bij nader inzien zal men tot de erkenning komen, dar ze dit geenszins is. In den regel is de direc tie van een bedrijf het best bekend met de gebruikseisohen der gebouwen, die het be drijf noodig heeft, maar daarom is die di rectie nog nier in staat om haar eigen ar chitect te zijn. Juist die kennis is noodig om een behoor lij'ke opdracht te geven aan den deskundi gen architect om het complex van eisohen in een ontwerp vorm re geven. En nu zegge men niet, dat de genie toch zelf deskundigen heeft. Zeker heeft ze be kwame deskundigen onder haar officieren en wellicht zijn er wel enkelen, die ook met bouwkunst op de hoogte zijn. Maar architec ten zijn ze niet De nuchtere opmerking, dat het hier toch maar kazernes geldt, zal zelfs hier en daar opduiken. Och, kii'k dan eens over onze oostergren zen! Daar weer men de noodige utiliteits gebouwen plaats en vorm te geven naar hun aard, maar in- en uitwendig verzorgd, d.w.z. goed en schoon. Moet in ons land een kazerne een pakhuis blijven of mag, neen moet het een goed in gericht gebouw zijn, waarvan de vormge ving het karakter uitdrukt en dat het, toch' al dikwijls armoedige, stadsbeeld een flinke, frissohe noot vermag te geven? Het verkeerde begrip, dat een architecto nisch goed gebouw minder nractisch van inrichting zou zijn, moet er nu eens uit. Integendeel. Een goed bouwmeester stelt zich eerst in op het complex van eisohen» dat door de opdrachtgevers gesteld wordt en verwerkt die, op de meest economische wijze tot een architectonisch geheel. Er is nu weer een mooie gelegenheid om 00k in dit opzicht iets goeds te doen. Laat ROFFELR1JMEN GOUDKOORTS Ik wou dat ik maar zeker wist Hoe 't met die zegel zat Waarvoor een man achtduizend pop Contant ontvangen had. Voor vijf en twintig stuivers kocht Be man een schilderij Van oude postzegels geplakt, Een typisch makelij In oude stijl, zooals je vaak In onze jonge tijd Ontmoette, als een fraai product Van huiselijke vlijt. Uw opa en mijn opa heeft Oók aan die kunst gedaan, En zoo is er een razzia Op al dat schoons ontstaan, En zijn we zeer begeerig naar Het kunstproduct op zoek Dat jaar en dag vergeten lag In een verloren hoek, Maar dat er vast en zéker is, Althans nog wezen kan, Als moeder het niet domweg gat Aan Jan den vuilnisman. De zolders worden afgegraasd, De vlieringen gekeerd, De rommelkist wordt naarstiglijk Met zorg geïnspecteerd, We snorren en we mopperen En werken ons in 't zweet, We droomen slechts van postzegels De goudkoorts heeft ons beet Er is beslist geen steek van waar!, Vertelt de eene krant. De andre zegt: de kerel kreeg Achtduizend pop contant! Waarom nou in de zegelpap Weer zooveel roet gegooid Zoek maar gerust, zooveel 't je lust! Nietwaar, je weet maar nooit! (Nadruk verbodenLEO LENS de overheid deze niet verzuimen. Het be hoeft bovendien niets te kosten. Integen deel is eir kans op besparing. Men geve daarom deze opdrachten in handen van bekwame particuliere architec ten, die in nauwe samenwerking met de genie-officieren ook de kazernes kunnen doen getuigen van het cultureele plan. waarop ons land staat Raad voor de Scheepvaart Schipper van motorlogger 14 dagen geschorst De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak inzake de klacht van den inspecteur-generaal voor de soheepvaart tegen den kapitein var den motorlogger „Katwijk 3" KW 161. wegens foutief voeren van he tdagmerk, en het varen zonder roerganger en uitkijk. De raad is van oordeel, dat, gelijk door Ier- aangeklaagde is erkend de klacht 'n haar bei de onderdeelen gegrond is. Hot eerste feit ls een misbruik, waardoor he< schip, in strijd met de waarheid, den schijn aanneemt een vissohend schip te zt)n. Het tweede feit er was, terwlil de motor draaide, niemand aan dek acht de raad eer ernstige tekortkoming. De aangeklaagde meen de zich Pb zijn verhoor geringschattend te mo gen uitlaten over het nut van een dergeiöfe voorschrift als door hem ls overtreden. Een straf van schorsing acht de raad hier ge boden. zoodat hij den aangeklaagde straft, doos hem de bevoegdheid te ontnemeD om als Kapi tein te varen op een schip, voor den tijd van veertien dagen. De brand aan boord van de „Veendam" De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake den brand aan boord van het e s, „Veendam", liggende te New-York, veroorzaakt door het ingeschakeld laten staan van een electrisch warmwatertoestel, een zgn. Pain-* marie, waardoor dit toestel is drooggekoi kt, met het gevolg, dat de houten Ijskast, waarop het toestel stond, in brand is geraakt, bleü groote ramp is hier voorkomen, doordat deze brand nog tijdig ls opgemerkt De raad spreekt de hoop uit. dat u-11 het voor gevallene de noodig leering zal worden getrok ken. De maatregelen ter voorkoming van brand gevaar kunnen aan boord der schepen, voorall van passagiersschepen, moeilijk te streng ztjn. DE STRANDING VAN DE „BAOULE" Het Fransche stoomschip .Baoule" dat op het eiland Borkum is gestrand. is ae- laden met stukgoed en bestemd voor de westkust van Afrika. Het schip is hoog opgeslagen, zoodal de sleepbooten geen verbinding kunnen mnk<vn De sleepboot „Oceaan" van de firma Doek* sen. zal met hoog water een poging doen het schip te bereiken^ TWEEDE BLAD PAG. 5 Op het terrein aan de Herman Costerstraat te Den Haag, waar de nieuwe markt zal moeten komen, zijn de lende gemeentelijke diensten bezig met de werkzaamheden voor het gereedmaken van den grond. Het houtgranietbedrijf De Regeeringspersdienst meldt, dat dezer dagen in de Staatscourant verschijnen zal een Kon. besl.. waarbij ook het houtgraniet bedrijf onder de werking vam de wet van 22 April 1937 tot regeling van het zelfstandig uitoefenen van beroepen en bedrijven door vreemdelingen woret gebracht, zooals dit reeds het geval is met het daaraan nauw 1 verwan/tè terrazzobedrijf. Een fraai overzicht van de bolbloemententoonstelling „Winter flora 1938", welke gehouden wordt in het Krelage-huis te Haarlem en gisteren door den minister van Economische Zaken, mr. M. Steenberghe, werd geopend. Onlangs had een goedgeslaagde radio-uitzending plaats uit het inwendige van de piramide vat, Cheops naar Engeland en de Ver. Staten. Tijdem de uitzending zong een groepje Egytenaren eenige liederen. I 611 Apo'b Bsch dtn naam AFIUKIN op «Ik pillet)* Per bus van 1000 stuks j b.50. SUPER VALS PAR" De „allround" lab overal, waai uiterste duurzaamheid geëist wordt. „GEMBO" N.V., Afd. lakken Winschoten J.elROSKKai'tctr'l Laxeer- Gal Maag pil- pillen zijn zui- drijven overtollig gal en «lijm. Ze werken zacht, bevorderen een goeden ttoelgang en zijn goedkoop. Prijs per doosje met 15 pillen Ï71/1 cf., 30 pillen 31 et, met 50 Dillen 57 ct. Neem uit dit buisje Aflukin twee pillen, tweemaal daags, dan raakt ge bij 't slechte weer vast met de griep niet slaags! 1 ZATERDAG 12 FEBRUARI 1938

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5