F» ROOK 1 CENT SIGARET ZATERDAG 12 FEBRUARI 1938 EERSTE BEAD PAG. a Z DUITSCHERS ONDER ELKANDER De hoog-geroemde nieuwe eenheid (Van onzen Duitschen correspondent) De relatieve waarde van alle menschelijke 'dingen wordt men zich in het tegenwoordige Duitschland klaar bewust. Men legt in toon aangevende kringen den nadruk op de frap pante tegenstelling tusschen heden en ver leden; men heeft sinds 1933 als het ware een scheidingslijn getrokken tusschen alles, wat wij voordien beleefden en wat wij sedert dien mochten beleven. Zoodoende is het ge bruikelijk geworden, dat er verachtelijk wordt neergezien op het werk van hen, die na afloop van den noodlottigen oorlog hun uiterste best hebben gedaan Duitschland weer op de been te helpen, terwijl men met geestdrift lofliederen zingt over de enorme prestaties van het huidige bewind. Wie zou het thans in Duitschland nog wa gen den naam van Friedrich Ebert, Duits chlands eersten Rijkspresident, met waardeering te noemen of te herinneren aan de verdiensten van Gustav Stresemann, die door zijn tactvol politiek beleid de toe nadering tusschen zijn eigen land en dat van de voormalige vijanden ongetwijfeld heeft bevorderd? De echtgenooten van beide staatslieden leven stil en teruggetrokken en de straten, die eertijds den naam van haar mannen droegen, zijn allang omgedoopt Het is leerzaam zulke feiten aan de hand 'der geschiedenis zoo nu en dan na te gaan en te releveeren, want deze onstuimigheid van Duitschers onder elkaar is niets nieuws en wanneer de opmerkzaamheid der gansche wereld thans gevestigd is op den al feller en feller wordenden strijd tusschen Staat en Kerk in het Derde Rijk, och, dan is dat al niet veel anders dan een verschijnsel, het welk zich op ander levensterrein al herhaal delijk heeft voorgedaan. Het Schillersche woord: „Wir wollen sein ein einzig Volk von Brüdern, in keiner Not uns trennen und Gefahr!" klinkt op het tooneel weliswaar zeer effectvol en wordt op het oogenblik aan den Horst Wesselplatz in de Volksbühne avond aan avond met daverend applaus toe gejuicht, maar in de normale samenleving zijn Duitschers onder elkander niet beter en niet slechter dan andere menschen Van overheidswege is men er sedert 1933 op uit, om deze eenheid met alle beschik bare middelen te realiseeren en voor een belangrijk deel is men althans formeel hier in geslaagd. Beieren en Pruisen staan niet meer op voet van oorlog tegenover elkaar en wie een reisje door Thüringen of Saksen onderneemt, die zal niet meer met onver schilligheid hooren spreken over Berlijn. Want de Rijksregeering maakt zich bemerk baar. in alle Duitsche landen en Dr Ley draagt er met de organisatie „Kraft durch Freude" zorgt voor, dat het arbeidende deel der bevolking door vacantiereizen te land en ter zee deze „Annaherung" tusschen Duit schers onder elkaar bevordert. Niettemin bewijst het verloop van het proces-N i e m 11 e r, dat men ook thans nog maar al te vaak langs elkaar heen praat, dat deze hooggeroemde eenheid wellicht uiterlijk voor een belangrijk deel, maar in geestelijken zin nog lang niet bereikt is. Hoogst zonderling doet het aan, dat dit proces, dat een duidelijk beeld geeft van de scherpe antithese tusschen Staat en Kerk, op bevel van hooger hand in Duitschland zelf wordt doodgezwegen. Men vraagt zich af, of de onaangename ervaringen, welke men een jaar geleden met het proces tegen den General-Superintendent D. dr. Dibelius beeft opgedaan, tot deze drastische maat regelen den stoot hebben gegeven. En nu er een ernstig conflict is ontstaan tusschen den beklaagde en zijn verdedigers, heeft men het beter geacht, de eerstvolgende zit ting in Alt-Moabit tot 19 Februari uit te stellen. Wij begaven ons persoonlijk naar het advocatenbureau in de Mauerstrasse, waar wij meerdere malen op voorkomende wijze zijn ontvangen, maar uit de terughou dendheid van Dr Hahn viel ditmaal voor ons af te leiden, dat hem en zijn confraters yan overheidswege hoogstwaarschijnlijk het „Schweigeverbot", de plicht tot absoluut stilzwijgen, is opgelegd. Beter wordt de si- uatie hierdoor ongetwijfeld niet, want aller lei oncontroleerbare geruchten en bewerin gen doen thans de ronde en niemand kan met absolute zekerheid zeggen, wat hiervan juist is en wat niet. Het ligt voor de hand, dat Ds Niemöller ler waarde aan hecht, zich in het openbaar te verdedigen tegen de aanklachten, welke tegen hem zijn ingediend. Hij beseft, dat het het hierbij niet slechts gaat om zijn persoon lijke belangen, maar om het voortbestaan van de Belijdende Kerk. En deze Belijdende Kerk is niet een speciaal Duitsche, maar een internationale aangelegenheid, waarbij een zeer belangrijk deel der beschaafde wereld betrokken is. Van den kansel af heeft hij op het gevaar eener nationaal- socialistische „Weltanschauung" zooals Al fred Rosenberg deze in zijn vele en hooge functies propageert, de aandacht gevestigd en in het land van Maarten Luther zijn er tienduizenden, die met Ds Niemöller den ernst van dit gevaar hebben erkend. Voor hen is het verloop en de uitspraak van dit Ïiroces nog heel wat meer dan de persoon- ijke aangelegenheid van een vooraanstaand predikant, die de zuiverheid van zijn natio nale gezindheid tijdens en na den oorlog onomstootelyk heeft bewezen. De veroordee ling van Ds Niemöller kan het einde der De „Groote Dessauer" inderdaad vergaan Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons: Het bericht, dat het vier-mo- torige vliegtuig J 90, „De groote Dessauer", bij het maken van een proefvlucht in de omgeving van Neurenberg verongelukt zou zijn, werd op aanvrage onzerzijds door het Rijksministerie van Luchtvaart officieel bevestigd. Van de drie man bezetting wis ten twee zich met een parachute nog op het laatste nippertje te redden, terwijl de derde doodelijk verongelukte. Het vliegtuig is zwaar beschadigd. Belijdende Kerk in Duitschland met zich mede brengen, zijn vrijspraak zou wellicht der toenadering tusschen Staat en Kerk kun nen bevorderen. Want ook in toonaangevende nationaal- socialistische kringen zijn er nog velen, die deze scherpe antithese tusschen Staat en Kerk, en het gaat hierbij niet slechts om de Belijdende Kerk der Protestanten, maar minstens evenzeer om de Katholieke Kerk voor uiterst gevaarlijk achten. Zij koesteren in hun hart slechts weinig sym pathie voor het „Draufgangertum" der na- tionaal-socialisten, die hun politieke over tuiging op minstens honderd procent ge taxeerd wenschen te zien. Het échec van Duitschlands len officieel erkenden Rijksbis schop Mü lier heeft immers maar al U> duidelijk aangetoond, dat een nationaal-so- cialistische hervorming van het geloof wei nig kans van slagen heeft. En welken uit gang het proces-Niemöller ook zal hebben, één ding staat vast, dat de Belijdende Kerk, zelfs al zou zij officieel als een opstandige organisatie verboden worden, tienduizenden eerlijke Duitsche mannen en vrouwen omvat die met hart en ziel hangen aan hun Va derland. maar daarnaast minstens even sterk aan de Kerk van Christus en Zijn evangelie 1 IN DUITSCHLAND HEERSCHT OVERAL RUST De mutaties van 4 Febr. geen aanleiding tot bezorgdheid Een officieel démenti Het Duitsche ministerie voor de pro paganda heeft gistermiddag te Berlijn een conferentie belegd voor de buiten- landsche pers, waarin Ministerialrat Berndt de geruchten dementeerde, welke in het buitenland in omloop zijn en welke, naar hij gelooft, hun oor sprong vinden in „de kringen der Pool- sche Joden". Berndt zeide, dat aan de Duitsche grenzen geen enkele speciale maatregel was genomen, behalve aan de Duitsch- Belgische grens, waar aan beide zijden de doorlating van vrachtauto's wordt be- Te dier zake worden onderhandelin gen gevoerd tusschen Berlijn en Brussel. Alle geruchten over samenspanningen of zelfs over onlusten tussahen S.S. en leger werden categorisch tegengespro ken. Ook de Rijksperschef Dr. Dietrich de menteerde in een telefoongesprek met de „United Press" nadrukkelijk alle geruchten, welke momenteel in het buitenland de ronde doen over zjg. onlusten in Duitschland, mui terij in het leger en dergelijke. „Ik heb alle berichten in de buitenland sche pers geleeen", verklaarde Diericht, „en ik moest er eenvoudig om lachen. Officieel machtig ik u, al die verzinsel tegen te spreken. Er is geen woord van waar. Alles is van a tot z gelogen. Het is niet waar, dat de grenzen gesloten zijn en het is niet waar, dat in het leger ingegrepen werd, om reactionnaire officieren te vervangen en het is ook niet waar, dat het in heit leger tot ongeregeldheden zou zijn gekomen. Ook de berichten over Hitier, „die aan een zenuwcrisis ten prooi zou zijn", zijn onzin nig. Gij kunt bij den Amerikaanschen gezant gaan informeeren en daar vernemen, dat de Führer een uitnoodiging voor 15 Februari tot de diplomaten heeft gericht De Führer zal dien dag te Berlijn zijn. Bovendien wees hij erop. dat de op 4 Fe bruari in het militaire opperbevel gebrachte wijzigingen door niets anders dan door de behoeften van den normalen dienst werden ingegeven. Alle op non-activiteiit gestelde officieren blijven tot 28 Februari in dienst. Generaal von Fritsch is met ziekteverlof. Hij bevindt rich thans in zijn woning te Berlijn. Maarschalk von Blomberg is nog steeds op de huwelijksreis. Hij zal waarschijnlijk geruimen tijd afwezig zijn, doch zal zich dan in Duitschland vestigen. Dietrich zeide, dat een volksstemming, waarover men in het buitenland in verband met de gebeurtenisssen van 4 Febr. spreekt, niet wordt overwogen. Geen generaals naar Oostenrijk Een gerucht, dat een aantal Duitsche ge neraals over de Oostenrijksdhe grens zou zijn gekomen, om zich in dit land te vesti gen, zulks in verband met de jongste poli tieke gebeurtenissen in Duitsahland, wordt in Oostenrijksche kringen ten steiligsite ont kend. Groote vraag naar sponsen Voor gasmaskers De vlsschers aan 'de Dalmatijnsche kust o.m. in de dorpjes Krapanj en SI ar in, ver heugen zich in een tijdelijke welvaart, die zij grootendeels danken aan den angst van de wereld voor gasaanvallen. De visschere, die over geheel Dalmatië be kend staan om hun diepzeeduiken, bepalen zich tot het naar boven brengen van spon sen, een moeilijk en gevaarlijk werk. Lange jaren heeft hun bedrijf nagenoeg stilgelegen door de felle concurrentie van rubbersponsen, welke het hun bijna onmo gelijk maakten de natuursponsen te ver- koopen. Thans echter, nu over de geheele wereld beschermende maatregelen tegen gasaanval len worden genomen, zijn deze sponsen drin gend noodig bij de vervaardiging van gas maskers. Uit verschillende landen zijn agen ten naar Krapanj en Slarin gekomen om groote orders te plaatsen. In 1937 werden meer dan 100.000 spon sen door duikers naar de oppervlakte ge bracht en verkocht, en het ziet er naar uit, dat de onverwachte welvaart der yisscihers voorloopig zal aanhouden. DE TOESTAND IN ROEMENIE Een regeering zonder parlement Koning Carols proclamatie Koning Carol van Roemenië heeft een proclamatie tot zijn volk gericht naar aan leiding van het feit, dat het nieuwe kabinet- Ch riste a peen verkiezingen zal uitschrij ven en zonder parlement rogeeren. De ko ning verklaart, dat de propaganda bij ver schillende verkiezingen onrust in loven er. ziel van de natie heeft gebracht „Het gevolg daarvan was een geest, die het bestaan van het volk ondermijnt De duurzame belangon van het vaderland moeten beschermd worden. Daarom heb ik een regeering ven verantwoordelijke man nen gevormd, die bezield zijn van de groot ste vaderlandsliefde en vrij staan Van alle partij-actie. Deze mannen zullen de beschikking heb ben over voldoenden tijd, om uitsluitend voor het welzijn van het vaderland te wer- Deze regeering zal het staatsbestuur aan politieke invloeden onttrekken. Zij zal ver anderingen in de grondwet brengen, die beantwoorden aan de nieuwe behoeften en aan de verlangens van de natie. Ik ben vast besloten dezen nieuwen weg te betreden, in de overtuiging, dat daarop hert heil van het vaderland ligt". Militaire censuur Intussohe<n is voor heel Roemenië bij wijze van veiligheidsmaatregel de staat van beleg afgekondigd en wordt overal door de mili taire autoriteiten de orde bewaard. Ook de perscensuur, welke zeer streng wordt toege past, is in haar handen. De regeering bestaat uit leden van de li berale partij en van verschillende rechtsche partijen. Zeven vroegere eerste ministers hebben zitting in het kabinet. Ook drie van de christelijk-nationale ministers van het vorige kabinet maken doel uit van de re geering, n.l. de minister van defensie, Anto- nescu. de minister van nijverheid, Calinescu en de minister van landbouw, Sisesti. De liberale partij heeft een mededeeling gepubliceerd, waarin zij zegt, dat zij de nieuwe regeering geen moeilijkheden in den weg wil leggen. Niettemin stelt zij er prijs op te verklaren, dat de leden der partij, die zitting hebben genomen in de nieuwe re geering, dit uitsluitend als oud-raadsleden van de kroon hebben gedaan. Joodsche kringen zijn van meening, dat het nieuwe kabinet niet fundamenteel de antisemietische maatregelen van Goga zal voortzetten, maar dat het meer clementie zal toonen bij het toepassen van de decre ten, door ze volgens den geest, doch niet letter toe te passen. DE BRITSCH-ITALIAANSCHE VERHOUDINGEN Scherp artikel van Farinacci Roberto Farinacci oud-secretaris van de fascistische partij en lid van den grooten fascistischen raad, wijdt in de „Regime Fas- cista" een scherp artikel aan de betrekkingen tusschen Italië en Engeland, dat des te merkwaardiger is, nu den laatsten tijd steeds drukker over een toenadering tusschen Rome en Londen werd gesproken. Hoe kan er een verandering komen, zoo vraagt Farinacci zich af, in de verhouding tusschen beide landen, zoolang het Foreign Office geleid wordt door Eden, die zoowel in zijn spreken als in zijn geheele houding een Italië vijandige gezindheid toont. De schrijver stelt verder de vraag, hoe men de Italiaansche politiek die Japan gun stig gezind is, kan verzoenen met die van Engeland, welke China gunstig gezind is. En dan het Spaansche vraagstuk: laten wij niet vergeten, aldus Farinacci, dat duizen den van onze legionairen daar ginds geval len zijn onder de slagen van mannen, die door het Russisch-Fransch-Britsc'ne blok naar Spanje werden gezonden. Bloedvlek ken sóheiden op het oogenblik beider opvat tingen en doeleinden. Wij hebben genoog van dat soort geklets. Een ontmoeting Schuschnigg-Hodza Bondskanselier dr Schuschnigg be geeft zich, naar het „Neuigkeitsweltblatt" meldt, gedurende het weekeinde naar Tirol voor een kort verblijf aldaar. Aangezien, naar men in politieke kringen verneemt, ook de Tsjecho-Slowaaksche minister-presi dent dr. Hodza op het oogenblik in Tirol vertoeft, hebben de vermoedens omtrent een aanstaande ontmoeting tusschen beide staatslieden als plaats van bijeenkomst wordt Kitzibühel genoemd nieuw voedsel MarK Twain-meclaille voor Ataturk In December Heeft Het Mark Twain* genootschap den president van de Turksche republiek een gouden medaille toegekend met de woorden: „Kemal Ataturk de moderne Romulus". Het liet deze vergezeld gaan van een schrijven, waarin het genootschap zeide ervan overtuigd te zijn, dat, indien Mark Twain nog in leven was geweest, hij nie mand had kunnen vinden, die het Turksche volk beter had kunnen leoren lachen en plezier hebben". Dit is de eenige buitenlandsche onderschei ding, cle de president van Turkije heeft willen aanvaarden. DUBIEUSE VORDERINGEN?? FIDUCIA-INCASSO'S UTRECHT VRAAGT BEZOEK De Japansch-Chineesche oorlog IAPANSCHE OPMARSCH IN ZUID HOPEI Het herstel der lucht- en zeeverbindingen Dp Japansche strijdkrachten in Zuid-Hopei rukken thans in twee colonnes op vanuit Ta Ming Foe en Tsjang Tc Foe. Zij hebbsn reeds de linie Tang Jin HsienTsing Feng Hsicn bereikt en slaan hierdoor op minder dan 40 K.M. voor de Hwang Ho (Gele Rivier). Het betreft hier een buitengewoon sterke legermacht met zware artillerie. De Cliinee- zen zijn in dezen frontsector door het groote Japansche offensief totaal verrast. Zij oe- scbikken daar slechts over drie slecht uit geruste divisies. De Japansche Christenen in China De Nationale Christelijke Raad van .lapan, welke de meeste Japansche Chr. kerken en zendingen omvat, heoft besloten om de noodlijdende Chineesohe burgerbevolkii. UIT OOST- EN WEST-INDIE C welke onder de ellende van den oorlog lijdt, te hulp te komen. Er zijn middelen bijeen gebracht om de doctoren, verplegers, perso neel, geneesmiddelen en levensmiddelen naar Noord-China te zenden. Door een nieuw opgerichte Japanse te maatschappij zullen binnenkort voorberei dingen worden getroffen voor het instellen van een luchtverbinding tusschen Centraal en Noord China. De vliegtuigen zullen dan dezelfde afstanden vliegen, welke vroeger door de China National Aviation Corpora tion werden bevlogen. De nieuwe luchtlijn zal tegelijkertijd aansluiting geven op de door de Japanners ingestelde luchtlijn Pe king—Tokio. Zoodra de vroeger door de China National Aviation Corporation gebruikte vliegvelden weer in orde zullen zijn gemaakt, zal deze luchtdienst worden opengesteld. De China Aviation Corporation, een Chi- neesch—Amerikaansche maatschappij, had een luchtdienst ingesteld, welke een uitbrei ding vormde op de diensten van de Chi neesch-Duitsche luchtvaartmaatschappij, de Eurasia. De Chineesch-Amerikaansche en de Chi- neesch-Duitsche luchtvaartmaatschappijen werken thans alleen in het binnenland van China, met Hankau als centrum, van waar uit geregelde passagiers- en postvluohten worden ondernomen naar Tsjoeng King Tsjeng Toe, Tang Tsjang. Kanton, Kwei Juaji en Joeng An Foe. De vliegtuigen der China National Avia tion Corporation worden door Chineescho piloten bevlogen, welke vroeger als tweede bestuurders dienst deden. De Japansdie scheepvaart-mij Dairen Ri sen Kaisja onderhoudt thans wederdom een geregelden dienst van tweemaal per week tusschen Shanghai en Dairen. Deze maat schappij had na het uitbreken van het con flict eerst den dienst Shanghai—Tsing Tao en later ook den dienst tusschen Tsing Tao en Dairen stopgezet De geregelde scheep vaartdienst tussohen Shanghai en Dairen door twee snelle passagiersschepen be tee kent een aanzienlijke verbetering in het ver keer tusschen Shanghai en Noord-China en vormt tevens een aansluiting op den Trans Siberischen spoorweg voor het Europeesche verkeer. Daar het spoorwegverkeer tusschen Shanghai. Nanking, Tientsin en Peking se dert het uitbreken van het conflict is stilge legd, onderhield tot dusver alleen de Engel- sclie kustvaart een geregelden dienst op Noord China. Diplomaten-conferentie te Brussel De Belgische minister van buitenlandsche zaken Spaak heeft heden te Bryssel een bijeenkomst gepresideerd van hooge ambte naren van zijn ministerie en de meeste Bel gische diplomatieke vertegenwoordigers in Europeesche hoofdsteden. Met name waren aanwezig de ambassadeurs te Londen en Parijs, de gezanten te Berlijn. Bern, Moskou, Den Haag. Praag en Weenen en de zaakgelastigden te Rome en Barce lona. De Amerikaansche kustdefensie In de vlootcommissie van het Amerikaan sche huis van afgevaardigden heeft Vin son medegedeeld, dat hij zou voorstellen, de wet, waarbij 800 millioen dollar beschik baar wordt gesteld voor uitbreiding van de vloot, in dien zin te wijzigen, dat het mo gelijk wordt gemaakt, een vloot te houwen, die groot genoeg is, om tegelijkertijd öe kusten van den Atlantischen en van den Grooten Oceaan te verdedigen. Britsch bombardeervliegtuig gevallen Gisteren is nabij Aylsham in Norfolk tij dens een sneeuwstorm een Britsch bombar dementsvliegtuig neergestort Alle drie de inzittenden werden gedood. Sedert het begin van het jaar zijn thans reeds 21 man van de Britsche luchtmacht door vliegongelukken om hert leven gekomen Het drijvende Poolstation De ijsbreker „Moerman" ontmoet zwaar weer In een zwaren storm Is een luik van den ijsbreker „Moerman", die rich in de Groen landzee bevint, wegeslagen, waardoor de stuurkamer onder water kwam te staan. De bemanning slaagde er in het water weg te pomen en het stuur te herstellen. Het schip zet zijn reis voort In de richting van Papanins ijsschot De ijsbreker „Taimyr" heeft gemeld, dat het schip niet langer een te zuidelijke route behoeft te nemen en weer recht op de ijs schots van Pananin aanstuurt. Omstreeks middernacht had de ijsbreker een snelheid van vijf knoopen. De „Taimyr" kreeg gis teren draadloos verbinding met Krenk el orde was. dat op de ijsschots alles in DE GEBOORTEFEESTEN IN DE OOST Een Bataksche „Bilang-bilang" De feestvreugde over de geboorte van Prinses Beatrix, heeft oD sommige plaat sen in Nedci landsch Indië tot karaktcris tieke uitingen nan leiding gegeven Zoo lezer, wij in de „Sumntra-Post", dat op de Karo- hoogvlakte. in het hart van Sumatra, een „Bibng-bilar.g' is aangeboden, een -.Boek met onthoezeminsen". Zendeling Neu m a n n gaf de volgende vertaling van dit stukje Bataksche dichtkunst: „Hier zijn de ontboezemingen van het Kaïo P.atak volk. dat woont in de streek van de blauwe hergen, onder den hoogen hemel, op de dikke aarde, dat zijn oor snrong vindt in vijf gebroeders, de vijf stammen, en wel- Karo-Karo, Scmbiring, Ginting Peranginangin en Tarigan. Wij, die behooren tot die vijf stammen, zoowel klein als groot, arm als rijk. onder daan zoowel als bestuurder, wij hebben vernomen het bericht, dat in het jaar dal God schonk aan de vorstenfamilie, die wij eerbiedigen, wij. haar onderdanen in Oost en West benedenstrooms en bovenst rooms, op de helling en in de vlakte, onze Prinses, genaamd Prinses Juliana, van den stam van Oranje, en Haar geëerbiedigde Echtge noot Prins Bernhard, van den stam van Lippe Biesterfeld dat op dezen dag. 31 personeel, o.a. omdat men verwacht, dat wen mmdei de neiging hebben om oude. hei werk t.« rooken. in liet hospitaal heeft men bij het ver hoeren der gewonde vrouwen vernomen, I dat bij het stampen van een mengsel van peter, zwavel en houtskool, welk stam- 1 in een houten vijzel geschiedt, brand zou ontstaan Door welke oorzaak kan men niet begrijpen, daar vonkvo.-ming uitgeslo- i inoei worden geacht. Hoe het zij. de schijnt overgeslagen te zijn op een hoeveelheid droog zwart kruit, waardoor I de eerste explosie ontstond. Deze had binnen de seconde do t\veed9 groote explosie tengevolge, waarbij i.ei kruitmagazijn uit elkaar sloeg. Het vuur hijnt zich ook te hebben medegedeeld aaii de opslagplaats voor salpeter en antominium De broer van den eigenaar der fabriek, die juist een bezopk had gebracht aan het gevaarlijke gedeelte en dus wel van geluk mag spreken, dat hij het er levend heeft afgebracht, is in verband met het onder zoek door de politic aangehouden. Naarmate het onderzoek op de plaats des onheils vorderde, steeg het aantal dooden- Hoe groot dit thans is, staat, nog niet vetst. Voikomen zeker is, dat er 19 menschen ge dood zijn. Er bevinden zich thans nog 8 zwaar gewonden in het hospitaal. Januari 1938. een groote zegen het deel is geworden van dit genoemde Huis van Oranje, dat namelijk hun kind den lichten dag reeds heeft aanschouwd, opdat het ver- mane en leide al zijn onderdanen naar het licht. Verheugd en voldaan zijn wij allen, wij, Uwe onderdanen. Onze Vorstin, vanwege het feit dat de voeten van de Vorstinne eer tijds zwaar waren, maar nu licht geworden zijn; het feit, dat de gedachten der Vor stinne. die eerst nog maar als in hope wa ren. nu in vervulling zijn gegaan. Gezegend zij het kind Zegewenschen en geschenken brengt het volk van de vijf stammpn aan de Vorstinne, de gelukkige de vermaarde. Het land van de blauwe bergen, waar de rijsthalmen elkander raken, de wortels van de gierst elkander ontmoeten- het land van de vijf stammen, buigt zich door middel van deze Poestaka voöV U neer. als leden van één gezin, vanwege de groote vreugde, die er kwam in het Huis van Oranje. Deze Poestaka zij als vervanger van ons zelf. om onze vreugde te toonen!" De blijde tijding te Batavia Hoe de blijde tijding te Batavia werd ontvangen, verhaalt een particuliere corres pondente in de „N.R.Crt,": „Daar verschijnt plots het vliegtuig van de K.N.I.L.M., om half zes 's avonds aan den stralenden hemel met twee oranje wimpels E enprinses geboren! Dan begin nen de sirenes van Aneta, opiumfabriek, landsdrukkerij, werkplaatsen van de Staats spoor op Manggarai te loeien en iedereen loopt naar buiten. Het vuurwerk wordt van boom tot boom gehangen en onder het knallen van de zevenklappers loopen de kampongs leeg van duizenden en nog eens duizenden, die al te voren waren gewaar schuwd* dat er iets bijzonders aan de hand zou zijn dien dag. Een blauwe kruitdamp verspreidt zich over de stad. en daar klinkt plechtig tusschen door. het zware gedreun van de vreugdeschoten, waardoor velen de tranon van ontroering in de oogen sprin gen. Vlaegen worden geheschen en vrooltjk wapperend stralen de blijde kleuren tus sehen het groen. Honderden fietsers spoo den zich naar het Koningsplein om by het afschieten van de kanonnen tegenwoordig te zijn en het is één lange file van taxi's en particuliere auto's, die door de verkeersop stoppingen lanvzaam opschuift Iedereen lacht elkaar toe. ledereen is blij. van ieder een is de spanning geweken. Langzaam daalt ach tei de bewogen stad. vol geroezemoes van belangstellende infor maties. dan de zon achter een opkruipende wolkenbank, en verlicht de randen daarvan fel oranje. De lucht wórdt doorveegd met lichte blauwe strepen en in grootsche rust zeilen enkele trage wolken aan den einder voorbij. Daar komen padvindere en schoolkinde ren reeds met aipparaten om een spontanen optocht in elkaar te zetten. I.anes het paleis van den gouverneur-generaal gaat een lange reews van flambouwen, terwijl in het witte strijklicht van de schijnwerpers daar de vertegenwoordiger van het gezag deze uiting «an blijdschap in ontvangst neemt Ginds aan den overkant stijgen de eerste bommen in de lucht van het vuurwerk en verspreiden zich de boeketten van oranje witte en gouden bloemen. Duizenden bewe gen zich langs de straten en overal wordt de feestelijke versiering en verlichting ver der gereed gemaakt De 31 Januari-babies te Batavia Zooals reeds eerder gemeld. Is door een aantal dames te Batavia, die zich in een cnmité vereenigden, een aantal luiermand jes gereed gemaakt voor babies van alle landaarden te Batavia, die op denzelfder dag als de Oranjetelg geboren zouden v,orden. Ongeveer een 80 luiermanden wer c'en onder de ijverige handen van deze dames verzorgd, en er konden er tot dusver reeds 23 uitgedeeld worden. Alle opgaven, aldus meldt Aneta uit Eatavia, zijn nog niet binnengekomen, aan gezien hiermede uiteraard eenige tijd is gemoeid. De ontploffingsramp te Rembang De oorzaak nog steeds onbekend Met betrekking tot de rampspoedige explosie te Rembang verneemt de „Loc." nader het volgende: De fabriek van den heer Oei Wei Gwan kende, zooals reeds is gemeld, twee afdce lingen: de niet-gevaarlijke en de gevaarlijke afd«eling. In laatstgenoemde afdeeling werkten ongeveer 200 vrouwen. Men telde hier weinig manned onder het Tentoonstelling van historische handteekeiiingen In het gebouw van het Landsarchief, het !>ekende historische gebouw op Molenvliet te Batavia, is dezer dagen een zeer interes- ■>ante tentoonstelling geopend, schrijft Aneta uit Batavia. Men heeft de goede gedachte gehad om hier verschillende handteekenin- gen van Oranje-vorsten bijeen te brengen en voor het publiek ter bezichtiging te stellen. Het oudste in het Landsarchief bekende stuk draagt de handteekening van Prins Maurits. Deze Prins gaf een door hem ge- teekend patent mede voor den tweeden tocht van Jacob van Neck in 1600. waarin hij vorsten e.n. machthebbers doet weten, dat Van Neck gemachtigd was tot zijn tocht. Een menu met de handteekening van Prinses Juliana in Haar studententijd be sluit deze handteekeningenreeks. Nieuw gebouwde Portiekhulzeu te koop. op eigen grond te Den Haag. Modern Ingericht en voorzien van waschtafels. douchecel, enz., enz, 'lunstig gelegen 10 Rente van Uw geld ALGEMEEN BEHEER H. V. MEERDER VOORT 259 DEN HAAG IN AMSTERDAM? Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA Makelaar - Bouwkundige Expert NASSAUKADE 118-119, Tel. 82521-85421 Wij koopen en verkoopen, huren ?n verhuren, adminisireeren en /erzorgen alle onderhoudswerk zaamheden Woninglijst en inlichtingen GRATIS Eraimrwnrim VtNlï tl TOOI HIP w HUP HN|S(tllEil IClli WLLGCONQüSTB. 7 TELEP00^2596 Wilt U een roetige GELDBELEGGING KOOP DAN HUIZEN •Inlichtingen en adviezen worden gratis verstrek' NATUURLIJK in VOORBURG!! de ideale randgemeente der Residentie Kostelooze Bemiddeling: WONINGBUREAU „VR0NESTEYN" Park Vronesteyn 61, Px. Marlannelaan 272 NATUURLIJK te HEEMSTEDE Belastingen laag. Verbind, met Amsterdam en Den Haag prima Vraagt gellL Woninggids bij: HEEMSTEDE's WONINGBUREAU CORN. L. KWAK - HEEMSTEDE DREEF 276 Bij vestiging in het Gooi verschaffen wij U kosteloos deskundige voorlichting bij het koopen of huren van Uw woning. JOH. GER.WEG 92 Telefoon 6674

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2