jHeuuie ^ViJtsrtjr (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Hollandsche bolbloemen op hun mooist Ds. Niemöller voor zijn rechters Sbonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 NO. 6316 VRIJDAG 11 FEBRUARI 1938 18e Jaargang abbertentieprijjen: Van 1 tot 3 regels I.171/» Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Wie zich heden op ons blad abonneert, ont vangt onze Feestbijlage „NU |UICHT HEEL HOLLAND", nog gratis toegezonden. ADMINISTRATIE STAATSCOMMISSIE INZAKE VACCINATIEPLICHT Minister Romme tot voorzitter benoemd Bij E.B. van 26 Januari 1938 is inga- steld een Staatscommissie, aan welke is opgedragen te onderzoeken: 1. of het wenschelijk is de bestaande bepalingen betreffende den vaccinatie plicht, waarvan de werking is opge schort, hetzij terstond, hetzij geleidelijk, weder in werking te doen treden, en zoo deze vraag ontkennend wordt be antwoord; 2. of het wenschelijk is deze bepalin gen te doen vervallen, zonder dat tot eenit,e nieuwe regeling van de vacci natie wordt overgegaan, en dan wel; 3e. of het wenschelijk is ten aanzien van de vaccinatie een nieuwe regeling te treffen, en zoo ja, hoe zij behoort te luiden. Benoemd zijn in deze Commissie: 1. tot lid, tevens voorzitter prof. mr. C. P. M. Romme, Minister van Sociale Zaken. 2. tot leden: prof. mr. P. J. M. Aalber- se, Minister van Staat; dr. C. van den Berg, directeur-generaal van de Volksge zondheid te 's-Gravenhage; prof. mr. dr. G. van den Bergh, hoogleeraar aan de Gem. Universiteit van Amsterdam; dr. F. S. van Bouwdijk Bastiaanse, ze nuwarts, te 's-Gravenhage; J. P. Bijl, arts, te Leiden; prof. mr. I. B. Cohen, lid van Gedep. Staten van Groningen, te Groningen; R. N. M. E ij k e 1, geneeskundig en phar- maceutisóh hoofdinspecteur van de Volks gezondheid, te 's-Gravenhage; prof. mr. P S. Gerbrandy, hoogleeraar aan de V.U. te Amsterdam; prof. dr. Th. L. H a i t j e m a, hoogleeraar te Groningen; dr. J. Hekman, geneesheer-directeur van het gemeente-zie kenhuis aan den Bergweg, te Rotterdam; L. Heijermans, arts, te Amsterdam; dr. N. M. Josephus Jitta, te 's-Gravenhage; dr. L. C. Kersbergen, te Haarlem; mr. J. Kruseman, te Amsterdam; dr. B. P. B. Plaatenga, kinderarts, te 's-Graven hage; S. W. Praag, inspecteur van den ge meeekundigen dienst der Landmacht, te 's-Gravenihage; dr. mr. W. Schuurman6 Stekhoven, arts en advocaat, te Utrecht 3. tot secretarissen: mr. J. van Andel Gzn., commies-griffier van de Eerste Kamer te 's-Gravenhage; dr. H. F. Mink erna re ferendaris-titulair bij den Gezondheidsraad, te 's-Gravenhage. Ernstige aanrijding Twee vrouwen aangereden Men meldt ons uit Sassenheim: Gistermiddag zijn te Sassenheim twee vrouwe die op de tram stonden te wachten op het trottoir tegen de huizen rij, door een personenauto, welke over de tramrails slipte, aangereden. Een taxi van de Taxi-onderneming „Pro- tax" uit Den Haag, komende uit de richting Amsterdam, slipte met een der linkerwiele'n over de tramrails en draaide een slag om. De auto had echter teveel vaart om tijdig stil te staan en erger te voorkomen. De wa gen reed dan ook over de vluchtheuvel en smakte met hevige kracht tegen het woon huis van mej. H. ae G. Ongelukkigerwijze stonden daar twee vrou wen ot de tram te wachten, die beiden werden aangereden. Mej. J. D. werd zeer ernstig aan haar been verwond en overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis ia Leiden per ziekenauto werd noodzakelijk geacht Mej. A. V. wist op het laatste moment nog iets terzijde te springen, doch liep toch nog eenige blessures aan haar heen op,en werd bij dr P. Ie Grand binnen gebracht en eenige tijd later per auto naar haar woonhuis vervoerd. Een groote spiegelruit van het woonhuis werd totaal verbrijzeld. De auto, waarin een passagier werd ver voerd, liep ernstige averij op. De politie maakte proces-verbaal op. DE BLOEMBOLLENCULTUUR VERBETERDE Optimistische klanken uit het Westland „Voor het eerst sedert vele jaren kun nen we over het afgeloope-n jaar een meer optimistische klank la'ten hooren. Naast de financieele verbetering, is het totale stemmingsbeeld voor de bollen teelt hoopvoller, dan we de laatste jaren gewoon waren", aldus vangt het jaarver slag der Westlandsche Bloemhollenkwee- lcersvereeniging „Floralia" aan. Het omzetcijfer ging de laatste jaren her haaldelijk achteruit, zoo herinnert het ver slag, doch merkt op, „thans is het met een flinke sprong naar boven gegaan. De belang stelling voor nieuwigheden, die hooge prij zen voor teeltbewijzen, dit alles demonstreert dat er meer vertrouwen is in de bloembol lenteelt. Evenwel moet men blijven beden- leen, dat de bollen een specifiek export artikel zijn, zoodat alleen wanneer het de klanten goed gaat, het voor de teelt goed Is. Het gewas in het Westland was het afge- lóopen jaar matig tot sleoht, Alleen de veel betere prijzen die gemaakt konden worden voor de vroegere soorten waren oorzaak, dat het omzetcijfer steeg. Van de late soorten was de aanvoer ander hal i maal zoo groot, terwijl tocli ook de prij zen beter waren. In het jaarverslag wordt herinnerd aan hetgeen hot Centraal Bloembollen comité heeft gedaan ter bevordering van den afzet door velerlei reclame, doch men meent dat dit nog niet voldoende is. De concurrentie van andere soorten bloemen maakt het noo dig dat de boll enk weekers op hun „qui vive" Herinnerd wordt aan de inzending die zal plaats vinden op de Wereldtentoonstelling te New-York, voorts bij het 100-jarig oestaan van Artis te Amsterdam, enz. Het ledental van „Floralia" bedraagt thans 701. Blijkens het overzicht was de gemiddeldp prijs voor de leverbare bollen f 2.13 per 100 stuks, tegen f 1,45 in het voorgaande jaar. In 1930 was de gemiddelde prijs f 2,99 ge weest, waarna een geleidelijke daling zich had voortgezet. Voor het plantgoed was de gemiddelde prijs f 37,50 per 100 kilo, tegen f 14,65 in 1935 en f 40.65 in 1930. In de jaarvergadering der vereeniging heeft de voorzitter, de heer C. van Dijk, met genoegen geconstateerd, dat er meer vraag is voor den export van bloembollen. Evenwel zijn de vooruitzichten voor de vroe de broei-cultuur niet zoo gunstig. De „Pluto" te Sasznitz binnengebracht Volgens telefonisch bij de K.N.S.M. ontvangen bericht, is de „Pluto" door twee bergingsvaartuigen Sasznitz binnengesleept, waar het nu langszij de kade gemeerd ligt. Het schip, dat zwaar beschadigd is, wordt door voortdurend pompen drijven de gehouden. DE ACTIE IN DE METAALINDUSTRIE In een tweetal vergaderingen van bij den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond aangesloten arbeiders van de Ned. Scheepsbouw-Mij. Kromhout en een zevental andere bedrijven te Amsterdam zijn de tegenvoorstellen van den Metaal bond met overgroote meer derheid verworpen. DE SPELLING DER PLAATSNAMEN Gedep. Staten van Gelderland hebben een schrijven gericht aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin zij bezwaar maken tegen de wijze waarop voor talrijke plaatsnamen in Gelderland één spelling a's de officieele is aangewezen. Wij vernemen voorts dat meerdere col leges van Gedep. Staten dergelijke bezwa ren bij de regeering hebben ingediend. NEDERLANDSCHE AUTO IN FRANKRIJK VERONGELUKT Gisteravond is een Nederlandsche per sonen-auto, bsetuur door den heer Du Mée uit Amsterdam, tussclien Maubeuge en St. Quentin in Frankrijk over den kop geslagen De inzittenden bekwamen geen letsel UIT HUIS VAN BEWARING ONTVLUCHT BATAVIA, 10 Febr. (Aneta). Naar Aneta verneemt, zijn acht rampokkers. die destijds met moeite zijn gearresteerd in de omgeving van Buitenzorg, onder wie zich ook de be ruchte leiders Pa-i en Goeming bevinden, uit het huis van bewaring ontsnapt door het plafond en het dak. Onmiddellijk werden speciale maatregelen getroffen om hen weer te vatten. Gister zijn zes hunner gearres teerd en hedenochtend de twee overgebleve- STEEDS STREVEN NAAR BETER „Winterflora" te Haarlem Heden werd in het Krelagehuis te Haar lem, door minister Steenberghe de ten toonstelling van bolbloemen, die den naam .Winterflora-1938" draagt, geopend. Deze tentoonstelling gaat uit van de Alg. Vereen, voor bloembollencultuur. Zeven jaar is het geleden, dat een soortgelijke tentoon stelling terzelfder plaatse werd gehouden en sedert zijn er heel wat variëteiten der verschillende bloembollensoorten door de noeste vlijt der bollenkweekers aan de markt gekomen. Steeds is men bezig nog betere, nog mooiere variëteiten te kweeken. Zoo had men bv. sinds vele jaren de be schikking over een betrouwbare, voor for- ceeren in den prilsten voorjaarstijd geschik te tulp, de kleur was te weinig levendig (een voorbeeld is bv. de Darwintulp Wil liam Copland, de malvakleurige tulp, die groote bekendheid geniet). Dezelfde voor treffelijke eigenschappen te behouden, maar er in te slagen de kleur aanzienlijk te ver beteren, is een nagestreefd enmet suc ces nagestreefd ideaal. Dat het misschien nog pas benaderd is, doet niets af aan het aanvankelijk succes. Zoo was in het beproeven, nu 30 jaar ge leden, van de kruising waaruit de Mendel- tulpen ontstonden, het streven merkbaar om bloemgrootte en stengel der Darwintulpen over te brengen in het peuterige, maar hel der gekleurde eeuwenoude ras der Due van Thol-tulpen. Een met succes bekroonde poging, aan 't beoordeelen van de resultaten waarvan de vakbeoefenaren vandaag nog de handen vol hebben. Ook hier is het ideaal zeker dich terbij gekomen. Zoo b.v. de Hyacinthen. Het aantal soorten daarvan, die werkelijk be- drijfszeker zijn, is zeer gering in vergelijking met de tulpen enin tegen stelling tot de vorige eeuw. Be ziet men thans de collecties hya- cinthen op deze tentoonstelling, dan ontgaat het U niet, dat hier als het ware het zoekend speuren tastbaar is ge worden. De vol maaktheid van tros en de frisehheid van kleur zijn vanzelfsprekende eischen, ook het ideaal van doelmatigheid van ge bruik over een lange periode, is aanzienlijk dichterbij gekomen. En zoo is het ook bij de Narcis Dat narcissen allang niet meer alleen i „geel" zijn. is geen nieuws, maar dat ze zoo beschaafd van vorm, zoo groot en zoo lang van stengel zijn geworden, is alleen te dan ken aan naarstig zoeken hoe dicht 't ideale kan worden benaderd. Uit de bijna zielig kleine en onaanzienlijke oervormen zijn in een paar decenniën, bloemen ontstaan, die in zuiverheid en gratie, in niets meer hun burgerlijke afkomst verraden. Terwijl, wat vroeger onmogelijk scheen, nu geschiedt: de narcis laat zich. vervroegen ook. „Scarlet perfection", schitterende niet Wat de F ree si a's betreft, zag men tot voor kort zulke Freesia's? Hollandsche hy- bridateurs hebben de gekleurde variëteiten aan de wereld geschonken, die deze welrie kende bloem van onbeschrijfelijke gratie tot een der meest geliefde voorjaarskasbloemen hebben gemaakt Is het alles fragiliteit in vorm en kleur bij de Freesia's, bij de Amaryllis is het de combinatie van kracht en schoonheid, die bewondering wekt. Deze reeds eeuwen be kende knolplant, die zelfs den meest onver schilligen beschouwer toch wel ontroert, is de laatste jaren in een geheel nieuw sta dium getreden, doordat deze evenals hya- cinthen en tulpen, in variëteiten kan worden verschaft. De 44 inzenders hebben deze „Winter- flora-1938" tot een schoone bloementuin ge- tooverd, die op het publiek een onvergete- lijken indruk zal maken. Zooals we schreven is deze tentoonstelling heden geopend. De Voorzitter van de Alg. Ver. voor Bloem- De dag van hervatting nog niet bepaald De verdedigers door de rechtbank gedwarsboomd Ofschoon ten opzichte van wat er zich achter de gesloten deuren der Berlijnsche rechtszaal op Dinsdag j,l. heeft afgespeeld, nog geen officieele lezing is gepubliceerd, schijnt het toch steeds meer aannemelijk, dat de houding der rechtbank, meer bijzonder van het O.M., tegenover de drie verdedigers niet gemakkelijk geweest is. Volgens den Berlijnschen correspondent van de N.R.C. win', het vermoeden veld, dat de advocaten (maar dezen mogen zelf geen woord uitlaten) nadat in den loop van Dinsdag al hun voor stellen en verzoeken (over het hooren van getuigen, het toelaten van' bepaalde persoon lijkheden, enz.) de een na de ander door de rechtbank werden afgewezen, uit zich- elf te kennen heBben gegeven, dat zij op zoo'n manier geen behoorlijke verde diging konden voeren en van verdere verdediging zouden moeten afzien. Ds. Niemöller gaf hun volkomen gelijk en zei dat hij in deze omstandigheden van hun bijstand afzag, omdat zij toch werden verhinderd dien naar behooren te ver- leenen. Hij zou zich zelf wel verdedigen. Zoo gezien, zou dan van een conflict tus- schen Ds. Niemöller en zijn verdedigers geen sprake zijn, doch zouden veeleer beklaagde en pleiters samen zich verzet hebben tegen ae er stroeve houding van de rechtbank. Intusschen is dc naam van den nieuwen verdediger genoemd: Dr. Georg Stage, die chef is van de Berlijnsche afdeeling van den Bond van nat.-soc. juristen. Voor hem is nu de erfenis der twaalf deelen documen ten, welke zijn drie voorgangers hadden verzameld ter verdediging van hun cliënt. En derhalve lijkt de datum van 29 Februari als dag der hervatting van het geding, nog heel gunstig geschat. Den toegevoegd en verdediger kan Ds Nie möller, die in elk geval berust heeft in het vertrek zijner drie advocaten, niet afwijzen. Maar dat zijn positie, gelet ook op de kwali teit van Dr Stage, er niet door versterkt is, staat te vreezen. Van andere tijde wordt dan ook gezegd (d.i. gehoopt), dat de drie ver trekkende verdedigers nog zullen terug-' keèren. bollencultuur, Dr A. J. Verhage, riep vele aanwezigen het welkom toe. Hij dankte allen, die hadden meegewerkt tot het wel slagen van deze tentoonstelling, piet 't minst de inzenders en den heer Voors, den ontwer per van het plan van aanleg, die zijn arti stieke gaven toonde. Spr. wijst er op. dat als het Nederland sche bloembollenbedrijf zijn positie behou den en versterken wil. het noodzakelijk zal zijn. dat steeds het beste van het beste voort gebracht wordt. Dit houdt in. dat de kwee kers niet kunnen volstaan met de variëtei ten. die ze in cultuur hebben, steeds weei voort te telen, maar dat zij er geregeld or uit moeten zijn om h.un sortiment-, hun kraam te vernieuwen en te verbeteren. Dit geeft eigenaardige moeilijkheden daar vele nieuwe variëteiten gewonnen worden, maar niet alle inderdaad verbeteringen van het bestaande zijn. De noodzakelijke kraamver- betering eischt daarom vergelijkende studie en overleg, en naast onze bloemenkeuringen bieden juist tentoonstellingen als deze ge legenheid om de eigenschappen van het nieuwe en nieuwere na te gaan en te gelijken. Hierna verzocht de voorzitter Z. Exc. den Minister van Econ. Zaken, de openingsrede ,uit te spreken. zouden willen onderschatten. En de nalionaal- socialistische leiding is door een bij haar onbegrijpelijke fout aardig bezig ds. Niemöller tot et mythe te maken, welke een onweer staanbare kracht op nu nog weifelende geesten zal uitoefenen." „Niemöller is een groot soldaat: hef leger sympathiseert met hem. Hij is een moedig strijder voor Christus en Christendom: alle geloovigen zien in hem een voorbeeld en eer. concentratiepunt. Hij lijdt voor zijn geloot vervolging om Christus' wille. Overal in en buiten Duitschland wordt voor hem gebeden het te verwonderen, dat zelfs het system hem vreest? Maar geheimhouding kan niets sr baten. Zijn faam gaat door de gouwen de landen. Omdat hij den grooten moed van ziin overtuiging heeft." Wat de R.K. pers zegt Tusschen de vele commentaren, welke het proces en de figuur van Niemöller worden gegeven, trekken inzonderheid onze aandacht de beschouwingen in de R.K. pers. Teekenend is bijv. wat het Dagbl. Noord-Brabant schrijft over de geheel eenige positie der Kerk en de alles overwinnende kracht van het Kruis: ,Die staat heeft de machtsmiddelen. Hij heeft alle organen van publieke propaganda handen. Hij kan de communicatiemiddelen tusschen de geloofsbroeders doorsnijden. Hij heeft concentratiekampen en gevangenissen tot zijn beschikking. Ook kan hij werken met bedreigingen van broodroof. Maar de geest sterker dan alle machtsmiddelen bij elkaar. Ongetwijfeld zijn er tal van bange zielen geweest en kleinmoedigen. Maar het Apostelvuur is ook blijven branden in een grooter of kleiner schare Protestanten, welke zelfs niet gesteund kon worden door vaste aanwijzingen van een centrale wereldinstantie, gelijk bij de katholieken het geval is, doch als ver loren in een zee van haat zelf den koers moest trachten te houden. Het is voor de Nazis wel een zeer sterke tegenvaller, dat die Protestanten nu juist een voorman moesten krijgen, in wien het Duitsch patriottisme als het ware belichaamd is'' In de Maasb. treffen wij een soortgelijke waardeering,'aan. Het blad schrijft: „Men kent het systeem, dat het nationaal- socialisme tot dusverre principieel heeft wil len toepassen: geen martelaren maken, maar misdadigers. Misdadigers brengen de reldbeschouwing, welke zij aanhangen, in discrediet; martelaren zijn een glorie voor d< religie, zij zijn een voorbeeld en een aan sporing, zij wekken moed en v.i trouwen om zich heen. Het stelsel is vaak met lgd: en de autoriteiten hebben thans getracht het ook tegen ds. Niemöller toe te passen: hij werd beschuldigd van misbruik den kansel, van verzet tegen het wettig gezag, van volksverraad. Maar ditmaal heeft hun systeem gefaald. „Door een samenloop van omstandigheden is ds. Niemöller geworden tot martelaar, tot een symbool, tot een centrale figuur kerkelijk verzet tegen de totalitaire aspiraties van het nationaal-socialisme. En daarom is hij voor het nazidom een gevaar geworden veel en veel grooter dan toen hij op den preekstoel van BerlijnDalhem vrij uit kon spreken als de leider van de Belijdeniskerk. Toen was hij een interessante eenling met achter zich een groepje trouwe vol gelingen en een breede massa sensatie zoekers, een tamelijk ongevaarlijke figuur. Nu is hij de man, op wien allen in Duitschland, die niet met het Derde Rijk sympathiseeren, het oog gevestigd houden. „We willen allerminst overdrijven: ds. Nie möller bedreigt het bestaan van het natio naal-socialisme niet. Het zij hij wordt vrij gesproken of veroordeeld, in elk geval rel als actieve strijder voorloopig op den achtergrond gedrongen: het systeem beschikt over genoeg dictatoriale machtsmiddelen hem het zwiigen or te leggen. Maar ds. Nie möller als „legende", als „mythe" heeft toch een beteekenis, welke we ook weer niet PRANSCH SCHIP IN NOOD Op de Noordzee bij Borkun- in vliegende Noord-Wester Schip loopt gevaar te stranden Tijdens de hevige Noord-Wester storm, die gisteravond woedde is het 5874 ton melende Fransche vrachtschip „Baoulé" op weg van Hamburg naar Le Ha vre omstreeks 8 uur op de Noordzee nabij Borkum in nood geraakt. Het schip heeft S.O.S.-seincn nitgezonden en vroeg onmiddellijk sleepbootassistentie. De positie van het schip was 54 graden Noorderbreedte en 6 graden 37 min. Ooster lengte. De „Baoulé" is een schip van de „Chargeurs Réunis" en behoort thuis te Le Havre. Het meet 5874 bruto reg. ton en 3491 netto reg. ton. Gisteren was het schip van Hamburg naar West- Afrika vertrokken. Een Duitsche sleepboot deelde aan het irt nood verkeerende schip mede, dat zij om 11 uur in de nabijheid kon zijn. Ook de sleep boot ,.H o 11 a n d" is onmiddellijk uitgevaren De „Holland" onderhield voortdurend draadlooze communicatie met de „Baoulé". Deze vernieuwde telkens haar noodseinen en verzocht schepen, die eventueel- in de nabij heid mochten zijn, assistentie te verleenen. Een wachtschip, dat zich nabij Nordernev bevond, spoedde zich daarop naar de aange geven positie, nadat de Fransche vracht vaarder desgevraagd medegedeeld had, dat haar komst misschien van nut zou kunnen zijn. De radio lcuststations van Norddeich Cuxhaven en Scheveningen verspreidden den noodroep en gaven telkens de juiste po si tie van het schip door. Zal het schip stranden? Gisteravond .om kwart over u< n weiii o\0i het schip bekend, dat de „Baoulé" op dat oogenblik 10 mijl dichter bij den Duitschen wal was gekomen. De Duitschc sleepboot „Albatros" was gevaren en werd om elf uur bij het Fransche schip verwacht Indien deze er niet in mocht slagen vast te maken, was de kans groot dat de zware storm, welke met windkracht 9 10 uit Noord-Noordwestelijke richtine staal de „Baoulé" op de gronden van de Ooster- Eems. beoosten Borkum, zou doen stranden De motorreddingsboot van Borkom heeft nog geen zee gekozen, doch ligt voor uitvaren gereed. Als het daartoe komt. zal zij echter min stens 8 uur moeten varen om het in nood verkeerende schip te bereiken. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer op de Suri-. naamsche begrooting. De Eerste Kamer heeft de begrooting van Financiën aangenomen en daarna het Werkloosheidssubsidiefonds behandeld. Het proces-Niemöller te Berlijn. Ingesteld is een Staatscommissie in ver-: band met vaccinatieplicht De heer P. van Vliet, oud-lid der Twee-* de Kamer en oud-voorzittei van Patrimo-* nium wordt morgen tachtig jaar. Dit jaar zal in SHieveninger. een Inter-* nationaal Wegencongres worden geopend. Te Haarlem is heden een bloementen-* toonstelling geopend. Tijdens de storm is gister een Fransch Tachtschip op de Noordzee in nood ge- .omen. In Roemenië is de regeering-Goga af-< getreden en vervangen door een kabinet van nationale concentratie. Geruchten over ontevredenheid in Duit-* sche legerkringen. In de internationale concessie te Shang-* hai hebben bomaanslagen plaats gehad. Papanins ijsschots nog io cM. dik •,Wij doodden drie beren!" Een van P a p a n i n c.s. ontvangen m( dedeeling behelst o.a het volgende: „1 den nacht van 7 op 8 Februari werden de woon- en de radiotent door den storm ver nield. De geladen sleden werden omverge worpen. Wij bouwden sneeuwhutten en maakten het ons behagelijk. Op 8 Februari zagen wij voor het eerst de kust van Groenland. Wij doodden drie beren. Op 9 Februari richtten wij een radiopost op een nieuwe plek op. Wij zien de kust; het ijs is gemiddeld 10 c.M. dik en begint aaneen te vriezen. Alles is in orde Onze groeten". Op 10 Februari des avonds om half zeven sprak de ijsbreker Taimyr" voor de twee de maal radiotelefonisch met K ren kei ap de ijsschots. Deze zeide verheugd te zijn een menschelijke stem te hooren en liet zijn vrienden groeten. In de Oude Maas gewaaid Hedenmorgen omstreeks 5 uur werd de 46 jarige brugknecht W. van Ven- rooy bij hst opendraaien van de spoor brug over de Oude Maas te Dor drecht door een rukwind opgenomen en in de rivier geworpen. Men is zoo spoedig mogelijk begon nen met dreggen, wat echter door de sterke stroom ter plaatse maar hooi weinig resultaat zal opleveren SCHOLErt VOOR RESERVE-OFFICli.rit, De senaat der scholen voor reserve-off i eieren der infanterie en der militaire admi nistratie te Kampen heeft zich voor der wintercursns 1937- 1938 als volgt geconsfi tueerd: Tl Metz, praeses; T. Beets 6ecreta ris; Mr N. Wesöels Boer, penningmeester. Jongen van 'n paar losse centen •s-GRAVENHAGE. 10 Febr. Jongen van een paar losse centen te zijn cn ondanks die bevoorrechte positie op inbraak betrapt te worden, het lijkt op het eerste gezicht niet zoo erg waar schijnlijk. Toch zal men het geval niet in twijfel trekken wanneer we er aan toevoegen dat men de zaak nu eens niet figuurlijk moet opvatten. In het tramhuisje op het R ij s w ij k- sche'plein ontdekte vannacht om 3 uur een agent twee mannen, die later bleken te zijn de 23-jarige houtbewer ker F. W. H. en de 21-jarige bakker J. H. De agent, die op den Rijswijksche- weg vertoefde vond hun verschijning op die plaats om dezen tijd wel wat eigenaardig, zoodat hij regelrecht op hen afstapte. Hij had inderdaad een goede neus gehad. Want terwijl de een in het bezit was van een compleet stel inbrekerswerktuigen, ging de ander bij kans gebukt onder een centen-last. Niet minder dan 1162 had hij er in zijn zakken. Zij waren alle afkomstig uit de weegautomaat die in het huisje staat, welk apparaat daartoe was open gebroken. Beide lieden zijn meegeno men naar het hoofdbureau, terwijl hun inventaris in beslag is genomen. Te weinig omzetbelasting betaald Den gasverbruikers te Oude Pekela is door de gemeenteglasfabrieken aldaar eeu onaangename verrassing bereid in den vorm van een navordering van omzetbelasting over een tijdvak van zes maanden. D'ior een misverstand was deze belasting niet in rekening gebracht, hetgeen werd ont dekt. toen de begrooting van het gasbedrijf door gedeputeerden werd nagezien. Alvorens deze begrooting kon worden goedgekeurd, moest eerst tot navordering der te weinig betaalde belasting worden overgegaan, waar mede de incasseerders thans bezig zijn. O.L. SCHOLEN Op verzoek van ouders van 52 leerplichtige kinderen, om de in 1934 opgeheven lagere school te Noord welle weer te openen, heeft de raad met aleemeene stemmen beslo ten, behoudens goedkeuring van Ged. Staten* de school met 1 Mei weer open te stellen. BRACK'S DOELEN HOTEL AMSTERDAM-CENTRUM Kamers incl. Holl- Ontbijt tige sfee af f 4.— o de stad Telefoon 40661 AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Alle moderne comfort Echt Holl. huUelilkbdd RloTAURANT

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1