JUraui» grihsctft ÖTiwrant N Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Ds. Niemöller voor zijn rechters fAAHDElSfl VLAGGEN H Eoven-haagi PALTHE I V 9bonnem:ntsprijsf: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j cf. R'lrpau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 6315 DONDERDAG 10 FEBRUARI 1938 18e Jaargang &bt>ertentieprij?en: Van 1 tot 5 regels f.171/» Elke regel meer0.22'/a Ingezonden Mededeeljngen van 1—5 regels 2JO Elke regel meer »-• 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 DE GRONDSLAGEN DOOR TALM A GELEGD Het is bekend en wij hebben er meer malen op gewezen, dat Dr. Bakker, de (roomsch-katholieke) Voorzitter van den Raad van Arbeid te Nijmegen onvermoeid de ideeën van wijlen minister Talma op sociaal-economisch terrein propageert. Thans, na de wijziging van de Grondwet, Waarmee de Róomsch-Katliolieke Staats partij volgens hem volkomen tevreden kan zijn, meent Dr. Bakker dat op de grond slagen, welke Talma legde het gebouw on zer sociale verzekering kan worden opgo trokken. Met het ontwerpen van het bestek Is hij al jaren bezig, vooral ook om meer eenvoud van stelsel met als gevolg groo- tere soberheid, ook in de kosten, te verkrij gen bij de uitvoering van onze sociale wet geving. Geleidelijk betrok hij ook de econo mische wetgeving in dit streven. Deze wijzigingen werden steeds getoetst aan de oorspronkelijke richtlijnen van Wijlen onzen Christen-staatsman Ds Talma. Reeds in het jaar 1935 heeft Dr. Bakker 'dit plan voor studenten van de Nijmeeg- sche en de Vrije Universiteit ten voeten «it geteekend. Een en ander heeft hij dezer dagen nog eens uitvoerig uiteengezet in een vergade ring der Roomsch-Kath. Kiesvereeniging te Druten en volgens het verslag in de Gel- derlan der verwacht hij steeds meer instemming. Waar het plan volledig wordt gedragen door de Encycliek „Quadragesimo Anno" en er ook in de Chr. historische en Antirevolutionaire pers meermalen met Instemming over geschreven is, mag op uitvoering worden gerekend. Vooral ook omdat de financieele voordeelen niet ge ring zijn. Talma heeft deze spreker kan het niet genoeg herhalen baanbrekend en rich tinggevend werk gedaan en hij hoopt daar om, dat het nieuw opgetreden Christelijk Kabinet en inzonderheid de beide Ministers van Sociale en Economische Zaken zich zullen beraden, om aan Nederland in al zijn geledingen zoo spoedig mogelijk een concrete ordening op sociaal economisch terrein te geven. OOK EEN JUBILEUM We zwemmen tegenwoordig in de jubilea en om in de beeldspraak te blijven het ware niet ongewenscht er een dam tegen op te werpen en wat meer soberheid te betrachten. Maar het is toch goed dat een onzer Christelijke vakbladen „Onze Banier" herinnerde aan het feit, dat we op 31 Januari de spoorwegstaking van 1903 konden herdenken. In Kamerstukken, kranten en gedenk schriften kan men over de gebeurtenissen in de Januari-maand van 1903 voldoende lezeüdoch wie deze spannende periode zelf intens meegeleefd heeft, ziet ze toch even anders. Hij herinnert zich de groote beroering, welke door het land ging. Men dacht in die dagen niet zonder zorg aan de toekomst. Zeker, het gaf een groote gerust heid, dat Dr. Kuyper minister-president was, maar men vroeg zich toch af of hij zijn woord waar zou kunnen maken, dat „het schip van staat niet met ons gedoogen geënterd zal worden". Immers, zoowel de soldaten als de poli tie en de menschen der Christelijke vak beweging wier groote, machtige woord voerder Ds. Talma was moesten de .vuurproef doorstaan, waarop ze niet voor bereid waren en de heerscher in de roode .vakbeweging, de heer J. Oudegeest impo neerde de massa met zijn: „Heel het rader werk staat stil, als uw machtige arm het Wil". Reeds aanstonds, het moet gezegd, waren er bezadigde sociaal-democraten, die het riskante van de onderneming inzagen, maar het ginf?> zooals het later weer ge gaan is: de leiders, onmachtig om de furie te bedwingen, stelden zich aan het hoofd !der beweging „op hoop van zegen". Anders gezegd: men stortte zich in het anarchis tisch avontuur dat men later in bitterheid (des gemoeds een „hel" noemde. Waarlijk, de hel was losgebarsten; want plotseling stond alles op het spel, wat in een geordende, Christelijke samenleving Waarde had. En de sociaal-democraten kun nen zich niet de eer toekennen, dat zij het kwade geweerd en het goede bewerkt heb ben. Was hun opzet niet bedwongen, dan zouden zij aan de vakbeweging onherstel bare schade hebben toegebracht. Het is aan Dr. Kuyper en wie hem stcm- Gisteren kwam het Centcalen Convent der Anti Revolutionaire Partij in drukbezochte vergadering bijeen. Bij alle verscheidenheid van opinie wat onderdeelen betreft, werd een heerlijke eenheid ten aanzien van de groote lijnen openbaar. Het feit van beteekenis was, dat zcoals ook wij in eenige artikelen opmerkten - de oude anti-revolutionaire lijn wordt doorgetrokken met voorzichtig maar ook doelbewust beleid; en dat daarover in de partij eenstemmigheid heerscht. „Voorzichtig vooruit" is de leus. Niet de vraag of er misschien misbruik van een woord gemaakt wordt; niet de vraag of de tijdgeest wel wordt bevredigd; maar wat gehoor zaamheid aan Gods Woord vordert, zal moeten beslissen. Verschillende groepen, met name socialisten eenerzijds en fascisten anderzijds, bedoelen met ordening geen reformatie, maar ommekeer van het maatschappelijk leven; dat zijn gevaren en bezwaren, waartegen gewaarschuwd moet worden; anderen echter wijzen uit behoudzucht ordening af; tegen beide moet ons verzet gaan. En dat was op het Centralen Convent de dominante, beslissende meening. (Voor het verslag der samenkomst zie men blz. 5) Geschenken ten paleize aangeboden Twee verpleegsters hebben Vereeniging B(ijstand) a(an) Ziekenhui zen) e(n) S(anatoria) aan de Koningin en Prinses Juliana een Gedenkboek aangebo den in verband met het 10-jarig bestaan dier Vereeniging. Ook kwamen voor het Paleis twee auto bussen uit Hulst, waarin een deputatie van de kinderen uit Hulst, bestaande uit 14 meisjes en 1 jongen, gezeten was, vergezeld van ouders en andere belangstellenden, tezamen ongeveer zestig personen. De kleine meisjes waren in oranje jurken gekleed tenvijl de grootere witte japon netjes droegen, gesierd met roode en blauwe strikken. De kinderen, die een bloemstuk mee had den gebracht- waarop een lint met de woor den: Hulde aan het Prinselijk gezin, wer den op het Paleis ontvangen door den Ka merheer van de Prinses, Mr. J. C. baron Baud, die het geschenk namens het Prinse lijk jpaar aanvaardde. Een deputatie van den Twentschen Kloot- sohiet.ersbond, waarvan afdeelingen in ge heel Twente zijn gevestigd, heeft gister- midag ten Paleize een krentenbrood aan geboden, dat niet minder dan 70 pond woog Het geschenk was vergezeld van een oor konde, gesteld in Twentsch dialect. Het initiatief van Minister Patijn Verklaring van Eden in het Lagerhuis In antwoord op een in het Lagerhuis ge stelde vraag over het Nederlandsche voor stel inzake de erkenning van de verovering man Abessynië door Italië zeide Eden gis teren dat hij tegen het einde van het vorige jaar vernomen had, dat de Nederlandsche Regeering in overleg was getreden met de regeeringen der andere staten, die betrokken zijn bij de overeenkomst van Oslo, over de mogelijkheid overeenstemming te bereiken over de voorwaarden, waarop zij hun ver tegenwoordigers te Rome zouden kunnen be noemen. Aleer definitieve stappen te ondrnemen was de Nederlandsche regeering overleg te plegen met de rej Groot-Brittanië en Frankrijk. Het initiatief in deze aangelegenheid be rustte uitsluitend bij de Nederlandsche re geering, aldus Eden. Op een vraag of de Nederlandsche regee ring met det goedkeuring en het gezag der Britsche regeering was opgetreden, ant woordde Eden ontkennend, hieraan toevoe gende, dat de Nederlandsche regeering on langs wel de Britsche regeering officieel in kennis heeft gesteld van haar initiatief in deze aangelegenheid. DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST Het echtpaar J. Vervloot en J. Terhoeve te Den Bommel hoopt 22 Febr. a.s. zijn 60- jarige eohtvereeniging te herdenken. den te danken, dat de vakorganisaties zich in de goede richting hebben kunnen ont wikkelen. Sociaal-democraten die de wer kelijkheid konden en wilden zien hebben later eerlijk erkend, dat de „worgwet" van 1903, waartegen zoo felle agitatie gevoerd werd, de ontwikkeling der vakbeweging nimmer heeft geschaad. Want Minister Kuyper verbood wel de staking in de pu blieke diensten, maar zorgde ook voor de rechtspositie van het personeel. De sociaal-democraten hebben niets dan droeve herinneringen aan het avontuur, waarin zij zich lieten sleepen en zoo is 1903 voor hen een keerpunt geworden, dat hun vakbeweging in beter spoor bracht; al hief de oude, revolutionaire Adam ook in later jaren het hoofd nog wel eens op. Ja, in 35 jaar kan er wel heel wat ver anderen. Men leert het uit dit jubileum. Wie zich heden op ons blad abonneert, ont vangt onze Feestbijlage ,.NU JUICHT HEEL HOLLAND' nog gratis toegezonden. ADMINISTRATIE Encephalitis na inenting Weer een geval met doodelijke afloop Er heeft zich hier te lande wederom een geval van encephalitis na inenting voorgedaan, en wel bij een kind, dat den z.g. immunen leeftijd overschreden had. Het patiëntje, een meisje van negen jaar, is blijkens een mededeeding van het staatstoezicht op de volksgezondheid aa-n de ziekte bezweken. Intussclien heeft de koepokinrichting tc Amsterdam in de maand Januari van dit jaar entstof afgeleverd voor 4681 personen; die te Rotterdam voor 523 en die te Gronin gen voor 123, in totaal dus voor 5327 per sonen. In Januari van het vorige jaar werd koe pokstof afgeleverd voor in totaal 2460 per sonen (door de drie inrichtingen resp. 2052, 319 en S9). De omgeving van Beverwijk en Wijk aan Zee is opgeschrikt door het bericht, dat een groot bosch- en duinterrein, het landgoed Tusschenwijk, verkocht is aan de Hoog ovens. Dit terrein, dat een werkelijk prach tig stuk natuurschoon omvat, kan gered worden, indien allen in den lande, die voor het behoud van zulk nooit meer terug te krijgen landelijk schoon voelen, zich ver eenigen in een poging de betrokken autori teiten en de nieuwe eigenaren te overtuigen yan de ideëele waarde van dit bezit Een voorloopig comité is reeds gevormd en wacht gaarne adhaesiebetuigingen. Zend uw kaartje ten spoedigste aan: Het Comité „Behoud Tusschenwijk" te Wijk aan Zee. PRINSELIJK ECHTPAAR f NAAR INDIE I Reeds meer dan een jaar geleden is v het vermoeden geopperd, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard na hun huwelijk een reis zouden ondernemen naar Nederlandsch-Indië. Sedertdien hebben meermalen nog geruchten v hieromtrent de ronde gedaan, doch positief waren zij veelal geenszins. Thans weet het Alg. Indisch Dagblad te melden, dat de reis doorgaat. Het Prinselijk Paar zou in April van het volgend jaar scheep gaan naar de Oost terwijl het niet onmogelijk is, >2 dat de terugreis wordt gemaakt via v) Amerika. X Landbouwers voor den vrede Conferentie te Genéve Men meldt uit Genéve: Dezer dagen is hier de vooitbereidiende con ferentie van landbouwers voor den vrede ge houden. die op initiatief van de internatio nale vredes-campaigne is uitgeschreven. Er waren vertegenwoordigers uit Zweden, Noor wegen, Denemarken, Frankrijk, Mexico, Co lumbia, Venezuela, opanje, Tsjedho-Slowa- kije, Zwitserland, You go-S laivië, Boelgarije. Lithauen, Egypte, China en Indië. Door den leider van de landbouw-sectie van het in ternationaal arbeids-bureau, von Bülow, en door den heer Blondeel van de informatie- afdeeling van den volkenbond zijn inleidin gen gehouden over het werk van deze orga nisatie op landbouwgebied. Verscheidene resoluties werden aange nomen. Aan een speciale commissie is opgedragen een werkprogramma op te stellen ten gun ste van den vrede, dat aan een nieuwe in ternat ionale conferentie zal worden voorge- gelegd. welke zoo spoedig mogelijk zal wor den bijeengeroepen. Pluimveeteelt in Engeland Ziekten brengen groote verliezen In het afgeloopen jaar hebben de Engel- sohe pluim veebedrijven naar geschat wordt een verlies geleden van ca. 36 milloen gul den alleen door heerschende ziekten onder het pluimvee. Men streeft er thans naar, dait van over heidswege ingegrepen zal worden, ten einde dit bedrijf, dat in de laatste jaren in Enge land zulk een grooten omvang heeft aange nomen en een jaar-omzet van ongeveer f 270 millioen vertegenwoordigt, voor den onder gang te redden. Vooral wordt aangedrongen op het instellen van scherpe veterinaire con trole op fokkers en gewetenlooze handelaren die zieke kuikens aan den man trachten te brengen, Gespannen verhoudingen in de rechtszaal Aan het proces-Niemöller is gister reeds, onverwacht, een voorloo pig einde gekomen. Het is verdaagd voor onbepaalden tijd en die tijd kan, gelet op de omstandigheden, wel eens lang zijn. Over de oorzaken loopen de lezingen uiteen. Het eerste bericht gewaagde van een conflict tusschen Ds Niemöller en zijn advocaten, die geweigerd hadden nogmaals openbaarheid van het geding te eischen, en die hij, toen zij dat weiger den, eenvoudig afgewimpeld had. Iets wat gezien de figuur van den militan ten ex-duikboot-commandant, heel wel mo gelijk is. Het bericht was echter afkomstig van een persoon die in de rechtszaal.... ge slopen was, en nu wil het er bij ons nog niet zoo dadelijk in, dat men te Berlijn zoo maar menschen een zaal, die onder het zegel van zware geheimhouding staat, laat binnen sluipen. De tweede lezing, afkomstig van het D. N. B., was aldus: Ds. Niemöller heeft zijn drie verdedigers het vertrouwen opgezegd. Daardoor is een regelmatige voortzetting van het proces onmogelijk gemaakt. Het per manente speciale gerechtshof, dat groote waarde hecht aan een op den geest van de wet berustende procesvoering heeft Niemöller een officieelen verdedi ger toegewezen. Daar deze nieuwe verdediger zich eerst moet inwerken in het zeer uitgebreide proces-materiaal, is het proces verdaagd. Met deze twee berichten voor oogen, kan men te beter begrijpen, dat de Times spreekt van stormachtige debatten. Dit blad geeft het .volgende exposé: Het O. M. had in het begin niet alleen ge- eischt dat het proces in het geheim gehouden zou worden (wat toegestaan is), maar ook, dat iedereen die erbij betrokken was, de plicht van geheimhouding opgelegd worden. De rechtbank weigerde e« in het tweede gedeelte van dien eisch te treden. Zij verzocht ds. Niemöller een klaring af te leggen in antwoord op de hem ten laste gelegde beschuldigingen, dus voor namelijk, dat hij misbruik gemaakt zou heb ben van den kansel voor politieke doeleinden en tegen den staat en tegen de wet opgezet zou hebben. Ds. Niemöller legde een lange verklaring af, welke zonder onderbreking door de recht bank werd aangehoord. Ds. Niemöller gaf een overzicht van zijn leven, hoe hij in den oorlog Duitschland als marine-officier had gediend, hoe hij officier werd van het Freikorps, hoe hij predikant werd en hij herinnerde de rechtbank er aan, dat hij in 1924 voor de nationaal-socialisten had gestemd en in 1933 een preek had gehouden ten gunste van de beweging. Gisteren eischte het O. M. opnieuw, dat iedereen, die met het proces te maken zou krijgen, de plicht tot geheimhouding op gelegd zou worden. Het voerde aan, dat de advocaat van ds. Niemöller en eenige leden van de confessioneele beweging in contact stonden met buitenlandsche politieke en ker kelijke kringen en de hoop koesterden op die wijze het vonnis van de rechtbank te influen- ceeren. Ten bewijze daarvan haalde het O.M. eenige berichten aan uit een emigrantenkrant, welke in Parijs wordt gepubliceerd. Het verzoek van het O. M. lokte on middellijk protesten uit van den advo caat, die verklaarde, dat hij zijn taak zou neerleggen tenzij de insinuaties worden ingetrokken. Het O. M. weigerde dat en de advocaat verliet toen de zaal. De rechtbank benoemde toen een anderen advocaat en legde overeenkomstig den eisch van het O. M. allen, die met het proces te maken zouden krijgen, een plicht tot gehe'm- Het proces voor onbepaalden tijd verdaagd De indruk, door deze beslissing op Ds. Nie möller gemaakt, moet wel heel groot zijn geweest, want hij verklaarde terstond dat hij geen Woord meer zou zeggen en ook niet meer zou antwoorden op vragen. De rechtbank verdaagde de zitting, blijk baar om den nieuwen advocaat de gele genheid te geven de dossiers te bestu- deeren. Hoewel volgens de N.R.C. in semi-officieele kringen wordt gezegd, dat deze lezing niet juist is en men verklaart, dat ds. Niemöller plotseling zeide, dat hij geen vertrouwen meer had in zijn advocaat, waarna hem door de rechtbank een nieuwen advocaat werd toe gevoegd, die, zooals gezegd, tijd vroeg om de dossiers te bestudeeren, schijnt het meer aan nemelijk, dat de Times de juiste lezing had. De Duitsche pers publiceert geen woord rer dit proces, maar de menigte, die Maan- _ag queu stond om tot de rechtszaal toegela ten te worden en de gesprekken in kerkelijk milieu's wijzen met hoeveel bezorgdheid het proces wordt gevolgd. In de kerk te BerlijnDahlem, waar Ds. Niemöller gewoonlijk preekte, is gisteravond een bidstond voor hem gehouden. De talrijke kerkgangers, die het gebouw vulden, hoorden met groote aandacht de toespraak van ds. etorius aan. Ook voor den rijkskan selier werd gebeden, alsmede voor de rech ters, opdat zij een rechtvaardig vonnis mogen vellen. Vereen, van Chr. broodslijters Te Amsterdam en te Leeuwarden opgericht Naar een landelijke organisatie Te Amsterdam en te Leeu warden zijn, naar men ons meldt, opgericht vereenigingen van Christe lijke broodslijters. De laatste tijd is de noodzakelijkheid van organisaties als deze sterk gebleken. Met name te Amsterdam, waar in de onder nemersovereenkomst maatregelen zijn ge troffen t.a.v. hen, die als slijters in het bakkerijbedrijf werkzaam zijn. Aangezien alom in den lande de pogingen, welke in het bakkersbedrijf worden ondernomen ter saneering, in de richting van bindende maatregelen zullen gaan, zullen de brood slijters van Christelijken huize zorg hebben te dragen, dat zij een zelfstandige, princi- pieele organisatie krijgen, opdat zij niet gedwongen zullen worden te moeten toe treden tot een „neutrale" organisatie, al thans tot een vereeniging waarin zij vol gens hun principe niet thuis behooren. De nu bestaande vereenigingen van Christelijke broodventers verwachten dat in de naaste toekomst op meerdere plaat sen tot oprichting van een eigen organisa tie zal worden overgegaan, opdat onder meer het gestelde doel: het oprichten van een landelijke organisatie bereikt zal kun nen worden. Dit is te meer nóodig aangezien b.v. in ondernemersovereenkonisten alleen een plaats zal worden ingeruimd voor vertegen woordigers van landelijke organisaties. Dat in deze dus de Christelijke brood slijters hun taak verstaan! Alle gewenschte inlichtingen zijn te verkrijgen bij de heeren G. J. van Wijk, Marnixstraat 67 te Amster dam, en A. de Vries, Camperstraat 27 te Leeuwarden. Werkloosheid te Amsterdam Jannari 1938. Aan het einde van Januari stonden als niet geplaatst nog bij de Gemeente-arbeids beurs ingeschreven 61064 werkzoekenden, waarvan 56581 werkloozen naar eigen op gaaf. Bij vergelijking met het einde van De cember, toen het aantal werkloozen 56452 bedroeg, blijkt, dat dit aantal aan het einde van Januari 129 hooger is. Vergeleken met de cijfers aan het einde van Januari 1937 toen 56196 werkloozen wa ren genoteerd, toont Januari 1938 een stij ging van 385 werkloozen. Jaarlijks wordt op Urk op den 2den Woensdag in Februari een algemeene biddag gehouden voor een goede vischvangst in het komende seizoen, op welken dag geen enkele Urker visscher op zee vertoeft. Een kijkje in de overvolle visschcrshaven. HtDAIUfS INSIGNES KRANSEN TAKKEN VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Gister heeft in Utrecht een bijeenkomst plaats gehad van het Centralen Convent, waar het rapport inzake het ordenings-i vraagstuk is besproken. Minister Romme heeft ter vergadering van de Katholieke werkgevers gesproken over „Sociale rechtvaardigheid". De Eerste Kamer heeft de begrooting van Financiën behandeld. Te Amsterdam en te Leeuwarden zijn; vereenigingen van Chr. broodslijters opi gericht. Verschenen ïs het j'aarverslag van de Meelfabrieken der Nederlandsche Bak kerij. Groote bankbiljettendiefstal te Utrecht* Bij Teruel ondernemen de linkscheö tegenaanvallen. Japan weigert inlichtingen over zijn; vlootprogramma. Er is een aanslag gepleegd op den trein Roosendaal-Parijs. TOT 13 FEBRUARI 20 pCt. KORTING OP ALLE PRIJZEN VAN CHEMISCH REINIGEN EN VERVEN Ook op ONTVLEKKEN en OPPERSEN Dr. H. Narming's TANDPASTA in tuben van 25 en 60 cis. Neerlands beste Tandpasta I SNEEK (Fr.) SENSATIONEELE DIEFSTAL VAN BANKBILJETTEN Geldtrommel met 15.000 stuks van f 10 ontvreemd Een waarschuwing aan het publiek Te Utrecht heeft gisteren een sensa- tioneele diefstal van bankbiljetten plaats gehad. Uit een vrachtauto van een expeditie onderneming welke van het agentschap van de Nederlandsche Bank, Achter St. Pie- ter te Utrecht op weg was naar het hoofd gebouw van de Ned. Bank te Amsterdam is gistermiddag tusschen een en drie uur een geldtrommel gestolen, waarin zich 15000 bankbiljetten van 10 bevonden. De dieven zullen echter zeer teleurge steld zijn, daar de bankbiljetten ongeldig zijn, omdat zij een fout vertoonden, en daar om niet in de circulatie mochten worden ge bracht Ieder bankbiljet van de 15000 is uitge- ponst met twee gaten van drie cM. lengte en V/2 cM- breedte in parallelogramvorm. Die gaten zijn aangebracht op de plaats waar het nummer van het biljet gestaan had. De Ned. Bank neemt deze biljetten dus niet meer aan. De politie te Utrecht heeft deze zaak in onderzoek. Zij vreest dat de dieven zullen trachten de gaten af te dekken, om zoodoen de de biljetten toch te kunnen uitgeven. Men zij dus zeer voorzichtig met het in ontvangst nemen van bankbiljetten van f 10 zoowel breede als smalle, want van heide soorten bevonden zich onder de gestolen partij. De diefstal moet gepleegd zijn. toen de chauffeur van de vrachtauto in Utrecht nog enkele boodschappen moest h~»-. Vnor h«f naar Amsterdam ging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1