STADSNIEUWS Dies natalis Leidsche Universiteit DINSDAG 8 FEBRUARI 1938 TWEEDE BLAD BAG. 6 I HUURVERLAGING VOOR WONINGWET WONINGEN [Tot een jaarlijkseh bedrag van vijfduizend gulden Reeds geru imen tijd bestond ibii B. en W. het voornemen om wederom een verlaging van de huren van woningwetwoningen bij den Raad aanhangig te maken. Reeds ger men tijd geleden werd daartoe een plan op gemaakt, dat evenals de vroeger plaats ge had hebbende huur verlagingeneen huur nivelleering beoogde. Dit voorstel zou, indien het had kunnen worden doorgevoerd, een niet onbelangrijke huurverlaging van een vrij groot aantal wo ningen hebben gebracht, maar de Minister kan zich er niet mee vereenigen. Na vele onderhandelingen werd ten slotte in persoonlijke onderhandelingen mei' den Minister zelf overeenstemming bereikt over een ander plan. Volgens dit plan, waarin de factor van de ver huurbaarheid domineert, hoewel de re- productiekosten ook niet geheel buiten beschouwing zijn gelaten, zullen de vol gende plannen vot de aangegeven be dragen kunnen worden verlaagd: Eensgezindheid plan II, 11-4 woningen, geldende huur f 563, nieuwe huur f 5.3S, kosten p. j. f 1.482; „De Goede Woning", plan I, 72 woningen, geldende huur f 4.78, nieuwè 'huur f 4.63, kosten p. j. 561.410; „De Goede Woning", plan III, 39 woningen, geldende huur f 5.49, nieu we huur f 5.44, kosten p. j. f 1.014; Ge meente (Stichting) plan II, 148 wonin gen, geldende huur f 3.93, nieuwe huur f 3.79, kosten p. j. f 1.077.44; Gemeente (Stichting), plan III, 40 woningen, gel dende huur f 3.66, kosten p. j. f 20S; Werkmanswoningen, plan Ha, 30 wonin gen, geldende huur f 6.26, nieuwe huur f 5.%. kosten f 468; Werkmanswoningen, plan III, 24 woningen (uitsluitend de groote uit dit plan), geldende huur f5.60, nieuwe huur f 5.30. kosten p. j. f 374.40. Met deze verlaging is mitsdien een bedrag van f 5.185,44 per jaar gemoeid. Voor zooveel betreft de met rijkswoning- bouwvoorschotten gefinancierde complexen, en dat zijn alle hiervoor genoemde plannen; met uitzondering van het 2e gemeentelijk plan, moeten de jaarlijkscihiei kosten door het Rijk en de gemeente worden gedragen in den vorm van verhoogde of nieuw toe te kennen bijdragen in het exploitatie-tekort, doch slechts indien en voorzoover de ex ploitatie-rekening zulks noodig maakt. Het maximum-bedrag, waarin voor deze plannen zal moeten worden voorzien, be draagt f 4.198, waarvan dan het Rijk ge deelte en de gemeente Y-i gedeelte of resp. f 3.0S1 en f 1.027 moet bekostigen. Be kosten voor het 2e gemeentelijk plan ad f 1.077,44 per jaar, moeten geheel door de gemeente worden gedragen, omdat dit complex is gesticht met gemeente voorschot ten (pre-mieplan) en het Rijk niet bereid is ten aanzien van dergelijke plannen een deel der verlaging voor zijn rekening te nemen. B. en W. stellen voor dit plan uit te voeren. Boomplanting in werkverschaffing Bij het nieuwe doinwaterkanaal v De N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij is voornemens om, indien zulks in werkver schaffing kan geschieden, de gro'nddepöts .van het onlangs, eveneens in werkverschaf fing gegraven kanaal onder Wassenaar te doen beplanten. De beplanting zal zich uitstrekken over :een oppervlakte van pl.m. 50.000 M2. Gedu rende 10 a 12 weken zullen een 25-tal werk- loozen bij dit werk aan arbeid kunnen wor den geholpen. Het totaal to verlooneu be drag wordt, inclusief de verschillende ver goedingen, geraamd op f 5750. De Minister heeft inmiddels bij schrijven van 14 Januari j.l. medegedeeld de uitvoe ring in werkverschaffing van het work goed te keuren en het werk voor de gewone bij drage uit het Werkloosheidssulbsidiefonds, voor zooveel betreft het aan loon c.a. uit te betalen bedrag, hetwelk, zooals gezegd, wordt geraamd op f 5750, in aanmerking te brengen. De belooning is zoodanig bepaald, dat, ongeacht de gebruikelijke vergoedingen, f 0.3S per uur kan worden verdiend. Uitbreiding en verbouwing yan het Openbaar Slachthuis Door den directeur van Gemeentewerken ïs hedenmorgen namens de Commissie voor het Openbaar Slachthuis aanbesteed het maken van een uitbreiding en verbouwing van het hoofdgebouw van het Openbaar Slachthuis c.a. Er waren 42 biljetten ingeleverd, waarop als volgt was ingeschreven: W. en L. Guit, Katwijk aan Zee f112.100; ïa. Smits Schiedam f 106.800; fa. Kuipers en Kloppers, Schiedam f 106.000; N. van de Bosch, Rotterdam f 105.000; Mij. Erica te Noordwijk f 101.500; Jac. Schutte, Zaandam f 104.000; Paul en Korman, Hillegersberg f 104.000; J. Warnaar, Den Haag f 103.900; lAann. Mij. Ten Brak en Holweg, Lichten voorde f 103.800; G. Onderdelinden, Hille gersberg f 103.525; C. M. Durenberg en Gehrs J. en P. v. Wijk, Alphen a. d. Rijn f 102.000; Fa. Doedens en Schilder, Zand f99.999; G. ,v. d. Kuil, Den Haag f99.900; P. Groeneweg Rotterdam f99.600; fa. Kobelins, Haarlem f98.870: P. Ereyer, Den Haag f98.200; H. V. jen J. de Vries, Haarlem fOö.SOO; Aann. Mij. iA. G. Hu f ten, A'dam f96.700; H. en P. Voor molen, Rklam f96.600: C. Smeets, Achthui zen f95.500; H. C. Geveke, Leeuwarden f95.200; A. J. Langeveld, Leiden f95.000; fa R. de Boeit, Den Haag f91.900; P. Fröhlich. Harlingen f94.780; G. J. Evers, Bloemen Üaal f94 500' v. Duin en Vink, Noordwijk f94.000; A. J. de Later, Oegstgeest f 94.000; G. Gesman en C. Zoetemeyer, Alphen a. d. Rijn f93.390; W. Geels, Aerdenhout f92.900; A. den Ouden, Gouda f92.680; A. Voordouw, Zoeterwoude 192.000; F. Keizer, Den Haag f92.000; A. en J. den Ouden, Alphen-Oegst- gecst f 91.3(0; Gebrs. Tribbcn, Enschede f90 700; Y. Steenbeek, A'dam f S9 700; Jac. ,v. Riet. Leiden f89.700; A. Mendes, Dronrijp f89.615; P. G. de Jong, Oegstgeest f88.470; H. C. Gperdink, Usselo f87.900; N.V. Noord- Holland, Heemskerk f 8G.949; Jclle v. d. Wal, Zandvoort fSG.837; H. C Heemskerken W- Oudshoorn, Le"cn f85.884. De gunning is aangehouden. VERDERE VERBETERING VAN DEN WITTESiNGEL Belangrijk voorschot uit het werkfonds Nu de verbetering van den Wittesin- gel, voor zoover gelegen tussohen de Hciere-nstraat en de Witte Rozenstraat, voltooid is, hebben B. en W. een plan doen opmaken voor een voortzetting van die verbetering over het verdere singel- gedeelte en ook ten aanzien van de fi nanciering van dit werk de medewer king ingeroepen van het Werkfonds 1934. Het verheugt hen te kunnen mededee- le-n, dat de gevraagde medewerking van het Werkfonds is verkregen. De ontworpen verbetering omvat in hoofdzaak het verbreeden van den rij weg tot 7.50 S.50 m en het maken van een trottoir lange de bebouwing ter breedte van pl.m. 2.40 3 m. De verbreeding zal voor het grootste ge deelte kunnen plaats hebben op langs de bebouwing gelegen aan de gemeente in eigendom toebehoorenden, doch bij de bewo ners der aangrenzende perceelen in gebruik zijn-den, grond. In de bocht tusschen de Groenhovenstraat en perceel no. 57, evenwel zal de gewenschte breedte worden verkre gen door een versmalling van het singelta lud lot ten hoogste 3.50 m. Enkele strookjes grond van derden zullen ten 'behoeve van de breeding in eigendom dienen te worden "kregen, zulks op den voor deze onderne mingen gebruikelijken voet, om. derhalve, voor zoovel niet-afgesloten grond betreft, zonder betaling van koopsom en wat den afgesloten grond betreft tegen een vergoe ding van f 10 per m2. Behoudens een enkel geval is met de eigenaren reeds overeen stemming in zake die overnemingen ver kregen. Het ligt in de bedoeling den rijweg, in aansluiting aan het reeds verbeterde gedeelte van den Wittesingel, van een gesloten wegdek op een puinfundeering te voorzien en het in heit reeds verbeter de gedeelte van den singel gelegde stom- riool door te trekken tot aan den zuide lijken tak van de Groenhovenstraat, van waar in de toekomst verlenging van het riool naar de Rijn- en Schiekade zal moeten plaats vinden. Verder voorziet het plan in een vervan ging van de bestaande gasverlichting in een electrisehe straatverlichting. De kosten van uitvoering van het plan inclusief de kosten van aankoop van parti culiere grondstrookjes, de kosten van het terugplaatsen van voortuinhekken, de bij drage aan de N.V. Leidsche Duinwater Maat schappij in verband met de verlegging van een waterleidingbuis c.a. en de koeten van vervanging van de straatverlichting, wor den geraamd op f 60750. In de kosten van het terugplaatsen van hekwerken zal een som van f 1500 worden terugontvangen. Ter financiering van de kosten met uit zondering van die van verbetering van de straatverlichting, die ter zake van verleg ging van de waterleidingbuis c.a., die van wijziging van bet grastalud en die van aan koop van grondstrookjes, gezamenlijk ge raamd op f 7450 zal de gemeente een voor schot van het Werkfonds ontvangen ten be drage van f 53300. richten van een terrein nabij den Wassc-1 naarsciieweg tot voetbalveld. I 12o. Voorstel tot het. bij wijze van werk verschaffing doen uitvoeren van de be plan- i ting langs het nieuw gegraven kanaal der I N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij on der Wassenaar en tot het vaststellen van den desbetre f f e nd en begrootingsstaat. 13o. Voorstel inzake het overnemen in eigendom bij de gemeente van den paarden stal in het woonwagenkamp aan dear Lagen Morschweg en tot het begchikbaarsieilen van gelden Km behoeve van het treffen van eenige voorzieningen aan dien stal en in dat kamp. 14e. Voorstel inzake het aan een drietal woningbouwvereendgingen en aan de meenitelijke Woning-Stichting beschikbaar- stellen van gelden ten behoeve van het ver lagen van de huurprijzen van woningen dier v ere en i gingen en jlier stichting. 15o. Regrooring van de inkomsten en uit gaven der gemeente voor 'het jaar 1938. Huishoudelijke voorlichting Commissie inzake huishoudelijke lichting, voor de vrouwen van werkloozen en huisvrouwen, wier gezinnen door de Itiids- omstandigiheden zijn getroffen, hebben zich ruim 100 cursisten aangemeld, waanvian er voorloopig 85 aam de cursussen kunnen idleel- nemen. De lessen worden gegeven in de Vak scholen Galgewater 1 en Rapenburg 23 en in het Volkshuis A pot hekersdijk 33. Naast den steun, die de commissie van gemeentewege mocht ontvangen, is er groo te behoefte aan geldelijken steun van de velen, die mede wilflen helpen om die mooden diezer tijden en in het bijzonder, die der huisvrouwen der werk loceen te Leiden. te helpen verlichten. Helpt de commissie, en stort uwe bijdrage op gironummer 32040S Penningmeesteres Commissie inzake huishoudelijke voorlich ting Rijnsburgenveg 9, Leiden, of zendlt uwe giflt aan mevr. M. C. van Oerle-Nipper aan hetzelfde adres. KOSTELOOZE INENTING Op Woensdag 16 Februari 1938, des na middags van 2 tot 3 uur, wordt in een van de lokalen van het gebouw Mare 13a, waarin is gevestigd het bureau van den Geneeskundigen Dienst, gelegenheid ge geven tot kostelooze inenting en herinen ting tegen pokken. GEEN SPREEKUUR De Wethouder van Sociale Zaken, de heer J. J. van Stralen, is verhinderd mor gen spreekuur te houden. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: A H van SonsbcekRanselaar d; De A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Katwijk a.d. Rijn bestaat dezer dagen vijftig jaar. Dit feit wordt Woensdag 9 Febr. herdacht in een openbare vergadering in de Geref. Kerk, waarbij als feestredenaar zal optreden Mr. H. Bijleveld uit Amsterdam. Op 10 Febr. heeft een herdenking plaats door de leden in meer intiemen kring. Wij geven hierbij een foto van het bestuur der jubileerende vereeniging. V.l.n.r.: Joh. v. d. Gugten. alg. adj.; J. v. d. Perk, 2e voorz.; W. L. Noordijk, 2e secretaris; G. v. d. Perkvoor:.; B. v. d. Jagtle penningm.; J. Slin gerland, 2e penningm. De le secretaris, de heer G. de Bruyne komt, wegens ziekte niet op de foto voor. P G Maan GEHUWD; G W Horree 4 Oehl en A M 'Rodenburg. G C BuUs; W F J UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN Geslaagde avond van de Oranje Garde Enthousiaste rede van Ds. Bik In de keurig versierde Nutszaal is gis teravond een door het Vendel Alfen a. d. Rijn der Oranje-Garde geoigandseerd© Oranje-avond gehouden. De belangstel ling was zeer groot en er heerschte den De Raad zal vergaderen op Maandag 14 Februari 1938, des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen". De vergadering zal, zoo noodig, worden voortgezet: op Maandag 14 Februari, des avonds te 8 uur; op Dinsdag 15 Febr., des nam. te 2 uur en des avonds te 8 uur; op Woensdag 16 Febr., des nam. te 2 uur; op Donderdag 17 Febr., des nam. te 2 uur en des avonds te S uur; op Vrijdag IS Febr., des nam. te 2 uur en des avonds te 8 uur. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een tijdelijk leeiraar in de Handelswetenschappen aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. 2o. Benoeming van een tijdelijk leerares in natuurkunde en mechanica aan de Hoo gere Burgerschool voor Meisjes. 3o. Benoeming van twee gedelegeerden uit den Gemeenteraad in bet bestuur der Vereeniging „Schoolkindervoeding en -klee d-big". 4o. Voorstel tot het verhuren van het per ceel grond, kadastraal bekend gemeente Lei den, Sectie K No. 6 aan den IJaarlemmer- i'eg, aan A. J. Kat, Da Leiden. 5o. Voorstel tot het verhuren van het fa brieksgebouw met erf aan de Langegracht no. 113 aan de N.V. Leidsche Machinefa briek voorheen firma J. P. Janssen, te Lei den. 6o. Voorstel: a. tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van het verbouwen van de per ceelen Prinsenstraat nis. 3, 3a en 5; b. tot het verhuren van het perceel Prin senstraat no. 5 aan de Vereeniging Zuige lingen- en Kleuterzorg, te Leiden. 7o. Voorstel inzake het aangaan van kas- geldleeningen gedurende het 2e kwartaal 1938. So. Voorstel tot het vaststellen van een tweetal staten tot wijziging van de gemeen- tehegrooting, dienst 1937 en van een drietal suppletoire begrootingen van bedrijven of instellingen. 9o. Voorstel inzake het inbrengen in het gemeentelijk grondbedrijf van de tot de ge stichten „Endegeest". „Voorgeest" en „Rhijn- geest" belioorende perceelen bouwterrein, kadastraal bekend gemeente Oegstgeest, Sectie B no. 1926 (ged.) en no. 1935 (ged.), aan den Rijnziöhtweg te Oegstgeest. 10e. Voorstel: a, tot het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van het verbeteren van den Wittesingel, voor zoover gelegen tusschen de Witte Rozenstraat en het Noordeinds- plein; b. tot het aangaan van een overeenkomst met den Staat der Nederlanden, waarbij aan de gemeente ten behoeve van het onder a genoemde werk een geldleening Uit het Werkfonds 1934 wordt verstrekt; tot het aankoopen van eenige strooken afgesloten, en het om niet overnemen van eenige niet-af-gesloten grond aan den Witte singel ,in verband met het onder a genoem de werk. llo. Voorstel inzake heit beschikbaarstel len van een hoeveelheid puin en een hoe veelheid koolasch aan de Leidsche Voetbal- vcireeniging U.V.S., ten behoeve vcia [jet ia- Rede van den rector-magnificus OverPraeformatie èn E pi genese Vandaag wordt herdacht de 363ste ver jaardag van de Leidsche Universiteit. Ter gelegenheid daarvan heeft de rector- magnificus. Prof. dr. J. A. J. Barge hedenmiddag in het Groot-Auditorium een rede gehouden over het onderwerp: „Praeformatie èn Epigenese. Alternatieven en dilemma's, aldus Sur., zijn dierbare denkvormen voor den mensche- lijlcen geest. Men kent ze in welhaast iede- ren tak van wetenschap: nominalisme of realisme, determinisme óf wilsvrijheid, chanisme of vitalisme, materialisme of spi ritualisme, homoeopath ie of allopathie en nog tallooze meer. In deze vereenvoudigde probleemstellingen gaat echter maa-r al te vaak het eigenlijke probleem, de synthese van beide, schuil. Een voorbeeld hiervan biedt het oude di lemma der biologie „Praeformatie of Epige nese"', dat in de XVIIe en XVIIIe eeuw zijn scherpste formuleering vond. Voor de aanhangers der ipraeformatioge- dachte is in de kiem, hetzij men als zooda nig het ei, of de later ontdekte spermatozoa aanziet het individu, dat zich daaruit ontwikkelen, reeds ais een soort oneindig miniatuurbeeld aanwezig. Wat zich tijdens de ontwikkeling in de kiem afspeelt, zou dus in werkelijkheid niet een ontwikkeling zijn in den zin eener differentiatie, waarbij in homogeen of nagenoeg homogeen geheel ongelijksoortige van elkander verschillende deelen ontstaan, doch niet anders dan een groeiproces, waarbij 't van meetaf aanwezig miniatuurorganisme alleen grooter behoefde te worden en zich van eenige omhulsels te ontdoen. Diametraal hiertegenover staat de leer der Epigenese, het eerst geformuleerd door C. F. Wolff. Tegenover de stelling, dat alles in de kiem van te voren reeds gevormd is, geprae- formeerd. wordt hier uitgesproken, dat hoe genaamd niets is gepraeformeerd en dat de kiem geheel zonder organische structuur is en homogeen. Het wezen der ontwikkeling zou dan hierin bestaan, rlat dit structuur- looze langzamerhand structuur verkrijgt en er zodoende uit de homogene massa ver schillend geaarde onderleelen worden ge vormd, die in hun samenvoeging het geheel van het organisme opbouwen. Tegen het einde der XVIIIe eeuw verloor het dilemma aan belangstelling. De ontdek kingen met behulp van 't verbeterde mikros koop leidden de aandacht voorloopig van de theoretische beschouwingen af. Eerst veel later, tegen het einde der XlXe eeuw trad de oude vraagstelling opnieuw naar den voorgrond, in de beschouwingen van Weismann, aangaande de structuur van het kiemplasma en de experimenten van Roux, die een duidelijke herlevijig van de praeformatiegedachte beteekenden. Herhaal delijk is daarna de oude strijdvraag in de moderne proefondervindelijke embryologie opnieuw opgedoken, zooals door den spreker uitvoerig wordt aangetoond. Telkens echter met als resultaat, dat de verschijnselen der nieuwe experimenten tegen het bestaan van praeformatie in den ouden zin pleiten, zoo dat men tot de slotsom komt, dat de embry onale ontwikkeling epigenetisch verloopt. Spr. zet daarna uiteen, dat echter de oude vraag blijft bestaan: wat. er in de kiem aan wezig is, welke structuur de kiem heeft, dat krachtens deze structuur de kiem zelf niet alleen maar zelfs onderdeelen van de Idem in staat zijn het geheele organisme te doen ont staan. Of. in het onderhavig verband scher per geformuleerd nog: hoe kan het zijn, dat de kiem een gepraeforaieerde structuur be de ontwikkeling toch epigenetisch verloopt? Als vanzelf worden wij door deze woorden teruggebracht tot de in den aanvang gemaakte opmerking, dat maar al te vaak achter twee simplistisch ge formuleerde tegenstellingen het eigen lijke probleem, de synthese van beide, schuilgaat. In plaats immers van 't al ternatief: „óf praeformatie óf epigenese" heeft het probleem de gedaante gekre gen van de vraag naar de mogelijke syn these van „èn praeformatie èn epige nese". De oplossing van deze vraag ligt in een onafzienbaar verschiet. Het eenige dat men ten aanzien van het ontwikke lingsproces heden ten dage met waar schijnlijkheid kan zeggen, is, dat de kiem stoffen produceert, die op het eigen levend weefsel inwerken als een prikkel, op welken prikkel hetzelfde eigen levend weefsel met vormdifferen- tiatie reageert, en wel zoodanig, dat elke nieuwe ontwikkelingsphase nieuwe en andere prikkels voortbrengt, die op hun beurt de volgende iphase opwekken. Noch aangaande de structuur der kiem. noch met betrekking tot de structuur van 't op de vrij eepvoudig lijkende prikkels ree geerende weefsel heeft men echter reeds eenige elementaire kennis verworven. De kiem blijft in haar schijnbaren eenvoud een ondoorgrondelijk lijkend raadsel. Eèn ding is echter zeker. Als men wil doordrin gen tot wat wij genoemd hebben de struc tuur der kiem, zal men zich bovenal moeten hoeden voor alles wat naar iets als een sta tische structuur zweemt. Het leven kent geen statische structuur. De statische struc tuur is eigen aan de machine en aan den dood. De structuur van al ivat leeft, is dyna misch. De vorm van eenig levend organisme is nooit constant. Hij is altijd wisselend en wisselt telkens op andore wijze. Een bepaal de structuur is, zoolang het organisme leeft, altijd slechts een momentopname. In wezen is de structuur van het levend organisme een structuur van altijd werkende ooi-zaken en wel een in zichzelf gesloten structuur, met als gevolg, dat binnen het organisme alle verschillende oorzaken met elkander in verbinding staan en op elkander inwerken, zoodat iedere werkende oorzaak als het ware invloed van haar eigen werking onder gaat, en iedere werking van eenig onderdeel een werking is van het organisme als geheel Zal het ooit gelukken deze gesloten causale structuur van het levend orga nisme, ook die van de eicel, te door gronden, zóó, dat zij in een formiule kan worden neergeschreven en de synthese van praeformatie èn epigenese voor ons ophoudt een raadsel te zijn? Zoolang wjj bij ons natuurwetenschappelijk onder zoek gedwongen zijn de gesloten causale structuur des levens te doorbreken zon der het vermogen te bezitten, haar te sluiten, lijkt het antwoord niet twijfel achtig. Zullen wij haar ooit kunnen slui ten? Dit vraagt van ons de aanschouwing, de werkelijke intuïtie van de idee, van de conceptie des levens. Deze conceptie is geen menschelijke conceptie, "wij we ten het. Zal het menschelijk intellect desniettemin bij machte zijn haar te ver staan? Wie hierop neen zegt, zal ondanks alle gezag, dat zijn woord mocht hebben, niet verhinderen, dat tóch de mensch blijft vragen, wel zich bewust, dat ieder ge vonden antwoord nieuwe vragen stelt, maar juist daarin genietend van wat Ruskin eens aanduidde met de woorden: „de reis is eindeloos en de schatten zijn onuitputtelijk"- gciheelen avond een fijne enthousiaste Oranje-stemming. De avond werd geopend met een krachtige roffel'Van de tamboers, hoornblazers en den bekkenist. Hoewel het lawaai oorverdoo- vend was sloeg dit welkom buitengewoon in. Hierna werd de samenkomst officieel geopend door Ds. G. Mulder, voorzitter van den Raad van Toezicht. In zijn openingswoord memoreerde deze de blijde gebeurtenis te Soestdij'k. Spr. schetste de ontroering en het enthousiasme dat ook in onze gemeente heerschte. Toch zijn we er hier niet mee. De liefde voor Oranje moet verdiept. Vorstenhuis en volk moeten één zijn in liet geloof, elkander op dragende in het goh cd. Hierna memoreerde spr. de activiteit van de Garde ook in de laatste dagen weer ge toond, om te besluiten met een speciaal woord van welkom tot de afgevaardigden en den feestredenaar, Ds. Bik, Evang. Luth. predikant te Enkhuiaen. Nu speelde de mondorgelclub onder lei ding van den heer J. J. v. d. Reyden uit Leiden op goede wijze een drietal populaire nummers. Een daverend applaus was de -be looning. Hierna sprak Ds. Bik over: „Het Blijft Oranje" Deze wees eerst terug op de histori sche Maandag vah de vorige week, toen niets en niemand iets deed omdat een Prinses was geboren. Spr. schetste de plannen die gemaakt werden en waarbij wel eens vergeten werd dat ook boven het kraambed van de Kroonprinses ge schreven stond „Memento mori". Maar daarom is nu ook de vreugde dubbel groot. Wij leven mee met het Vorstelijk gezin en hebben schik in de foto van dien trotschen vader. Spr. schetste op roerende wijze hoe- wij eenige woken geleden bij een eenvoudige wieg, een kribbe hebben gestaan, waarin ook een Koningskind was gelegen. En thans draagt ons Christelijk volk de kleine Beatrix op de vleugelen van het gebed naar Bethle hem. Als we liet Oranjebus liefhebben zul len we voor zijn bewaring -bidden. Het ge bed is eerste voorwaarde der Oranjeliefde. God geve. dat ook Beatrix een gelukaan- brengster zal zijn in de volle zin des woords voor ons volk, een Vorstin die God cliënt. Spr. wees er vervolgens op dat bij de ge boorte van onze Prinses de belangstelling van het buitenland ook zoo groot was, terwijl wij een geboorte in het buitenland voor ken nisgeving aannemen. Waarom? Omdat in Nederlands Vorstenhuis gezag en vrijheid belichaamd zijn. Daarom hield' dit Huis haar eer en aanzien, terwijl elders de kronen over de straten rolden. In een enthousiaste peroratie wekte spr. de aanwezigen op, vooral ook in deze don kere tijden de wacht om de Oranjetroon te betrekken. Met een variatie op het bekende „Schildwacht, wend je hoofd zoo niet" ein digde spr. zijn enthousiaste rede, die ver schillende malen door applaus werd onder broken en aan het eind met een donderende ovatie onderstreept.' Op verzoek van den voorz., den heer La Fleur, werden hierna twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Door den heer S t a v 1 e u uit Leiden, Vad. Gesch. leeraar der O. G., werd hierna een fijn stukje, door hem vervaardigd, gedeclameerd, bij welk stuk de heer v. d. Reyden de com positie op de piano had vervaardigd. Voor de pauze is hierna enthousiaste volkszang gehouden onder leiding van v. d. Reyden. Van de no.'s na de pauze vermelden we het humoristische stuk: „Het bezoek van de Koningin aan Rudgenbeek". Het stuk, dat sprak van een vermakelijke vergissing, werd op goede wijze door de Oranje-Garde ge speeld en verwierf ook veel bijval. Voorts vermelden we het groot en keurig uitgevoerd slot-tableau: .„Hulde aan Prinses Beatrix door alle Provinciën". 'Het was reeds laat, toen deze keurige avond, die nog weer eens duidelijk bewees dat het werk van de Oranje-Garde aller steun verdient, op de gebruikelijke wijze werd gesloten. ALFENSCHE BANK N.V. Op de 21 Febr. a.s. te -houden jaarlijksche aandeelhoudersvergadering van de Alfen- sche Bank N.V. zal worden voorgesteld, evenals vorig jaar, over het afgeloopen boek jaar een dividend uit te keerem van 8 pet WEEKDIENSTEN Dinsdag Ohr. Geref. Keik van Reedestraat 7.15 uur Ds. Smit van Utrecht. Woensdag Gebouw Jonotihan 8 uur Ds. G. Ph. Scheers. HAZERSWOUDE JAARVERGADERING EIERVEILING De Hazerswoudsche Eierenveiling heeft in café Natzijl haar jaarlijksche ledenvergade ring gehouden. Nadat de voorzitter, de heer Noord am, de vergadering had geopend en de aanwezigen het welkom had toege roepen, las de secretaris, de notulen en bracht het jaarverslag uit. Daarna deed de penningmeester, de heer Jac. Raap horst, rekening en verantwoording van gehouden beheer. De ontvangsten bedroe RADIO DISTRIBUTIE DINSDAG 8 FEBRUARI Programma 3- S.— Keulen, 10.35 Parüs R., 12.05 Radio PTT Nord, 12.20 Parijs 'R., 12.40 Keulen. 13.20 Brussel VI.., 14.20 diversen, 15.05 Parijs R., 15.20 Keulen, 1G.20 London Reg., 16.35 Keulen, 17.20 Brussel VI., 18.50 Keulen, 21.20 Goedapest of dlv., 22.20 Brussel VI., 22.30 Brutsel Fr., 23.20 diversen. Frogramma 4: 3.— Brusel VI., 9.20 diversen, 10.35 Londen Rog., 13.20 Droltwlch, 1-1.20 London Reg., 16.20 Droitwlch 14.50 London Reg., 20.20 WOENSDAG 9 FEBRUARI Programma 3: 8.— Keulen, 9.20 Parijs R.< 9.4o diversen, 10.40 Parijs R., 11.20 Droitwlch^ 11.50 Keulen, 13.20 Brussel VI., 1-1.20 diversen, 15.05 Par&s R., 15.20 Londen Reg., 15.50 Keulen, Londen Reg., 17.20 Parijs R.., 18.20 K 21.20 Parüs R.. 21.50 Keulen, 23.20 di' Programma 4: 8.Brussel VI., 9.20 divei 10.35 Londen Reg., 12.35 Droitwlch, 13.35 Loi 'Reg., 15.20 Droitwlch,, 18.40 Londen Reg., Agenda Woensdag 9 Febr. Geref Kerk te Katwijk aan den Rijn, 7.30 uur herdenking 50-jarig bestaan A.R. Kiesvereeniging. Spreker Mr. H. Bijleveld. Vrijdag 11 Febr. Den Burcht 8 uur. Spr, Maj. C. v. d. Vecht. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 5 tot en met Vrijdag 11 Febr. as. waargenomen door de I apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807 en J. Doedens, Wilhelminapark 8 Oegst geest, telef. 274. gen 563.99, en de uitgaven 558.94, alzoo is er een batig saldo van 5.05. Verder bleek, dat in 1937 geveild waren 26S239 j eieren. Het hoogst aantal ei-eren ter veiling was op 12 April aangevoerd en bedroeg 10609 stuks, en het laagste aantal bedroeg 1480 stuks, dat 25 October was aangevoerd. I De hoofsom van de geveilde producten heeft 9454.80 bedagen. De middelsom der eieren bedlroeg ƒ3.50 per 100 stuks. De meeste eieren werden aangevoerd door den heer A. van der Lelie, zijnde 13490 stuks. Rij verwierf daarvoor den eersten prijs; ue tweede prijs werd toegekend aan den hoer I Jac. Noordam voor den aanvoer van 130JG f stuks, en de derde prijs aan -den heer M, Noordam voor een aanvoer van 98S7- stuks, Bij de gehouden bestuursverkiezing wer- i den de heeren A. van der Lelie, J. P. J. Yoets en L. A. J. Jacobs, die periodiek' 3 moesten aftreden, allen herkozen. Tot secretaris werd benoemd de heer J, P. J. Vocts. Daarna sloot -d'e voorzitter da vergadering. I DE WERKLOOSHEID 1 Bij het correspondentschap voor Arbeids-* bemiddeling staan als werkloos ingeschre-; j ven 161 personen, waarvan 85 steuntrek- kenden. Vergeleken met de vorige opgave j is het aantal werkloozen met 7 en het aam 3 tal steuntrekkenden met 13 vermeerderd. PLOTSELINGE DOOD Mej. G. v. O. Sr. had het ongeluk om bij haar werkzaamheden van een trap te val- - len. Dr. V., die ontboden werd' constateerde den dood tengevolge van een hartverlam- ming. HILLEGOM BOUWWERKEN De boerderij van de wed. Zeestraten, die door brand werd vernield, zal door de fa. Daudey en Co. te Lissei worden herbouwd, GEVONDEN Te bevragen aan het politiebureau: num- merplaat HZ 59919, heerenhandschoen, kos teloos belastingimerk aan touwtje, kinder- tasohj© m. inh., lipssleutel, wieldop, rijbe- 1 waje, muts, dameshoed, mantelceintuur, kin- de,chandschoen, mutsje, vei-oliroomde knop van auto-bagagerek, nappa damieshand- schoen, tasch m. inh., foto's, ceintuur met I speld, ceintuur, portemonnaictje, kwitantie, 1 reservewiel, nummerplaat HZ 42855, bruine handschoen. Te bevragen: Stationsweg 20 j muts, Haven 10 huissleutel, modelboerderij j Weerestein reservewiel met band, Vosselaan j 36 rozenkrans in étui, Kerkstraat 6 dames- tasch je met inh., Treslongstraat 18 kinder wantje, Trekvaart 7 hoed, Patrimoniuimplein 3 portemonnaie, Burgm. Pontstraat 74 pols- horloge, Arnoudstraat 3 regenjas. Meerstraat' j 44 paar heeren handschoenen, v. d. Endelaan 6 hond, Molenbuurt 13 das. STAND DER WERKLOOSHEID Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs stonden' per 7 Februari 635 wericloozen ingeschreven, tegen 728 op dezelfde datum van bet vorig© jaar. KATWIJK AAN ZEE CHR. WERKLIEDENVEREENIGINu „DE EENDRACHT" Deze vereeniging kwam onder voorzitter- schap van den heer G. V o o ij s in Casa Cara bijeen. Na de gebruikelijke opening deelde j de voorzitter mede dat 14 leden de vereen, door den dood zijn ontvallen. De. heer G. v. d. Plas las de notulen en j het jaarverslag. Aan het jaarverslag van den penningmeester, den heer C. R ij n s e n t, ontleenen wij het volgende: Tachtig leden hebben uitikeering ontvan gen. De uitgaven bedroegen totaal f 17S6.74. De inkomsten bgdroegen f 13S1.96. Het na- deelig saldo is f 404.78. Boeken en beschei- den zijn in orde bevonden. Bij de bestuurs verkiezing, welke volgde, werden herkozen' d© heeren G. Vooijs en B. v. Rijn. Als nood- maatregel moest gezien het groote nadeelig saldo van dit jaar f 200 uit de reservekas overgeboekt worden. Het bestuur zal spoe- dig met vastomlijnde plannen voor den dag komen. Het bestuur is thans als volgt samenge steld: G. Vooijs voorz.. B. v. d. Bent 2e voorz.; G. v d Plas le seer., B v. Rijn 2e secr., C.- R-ijnsent le penningm., J. Parlevliet 2ei penningm. VISSCHERIJ-EXAMENS Bij de in de Visscherijschool alhier ge houden examens zijn geslaagd voor het eer- tificaat van voldoende kennis der interna tionale bepalingen ter voorkoming van aan varing op zee en de toepassing ervan: Henk j v. d. N-iet Mzn., Jacob Schaap Czn., Joh. Corn. Mos, Dirk v. Du-ijn Jacbz,, Jac v d. Plas Dz., Piet Guijt, Leen v. d. Plas, Gijs Kloos Jz., Corn. Hoek, allen leerlingen van den heer C. Varlcevisser. ONFRIS CH Van een mestauto, welke het postkantoor passeerde, brak een as, waardoor een groot i gedeelte van den inhoud der wagen op de straat terecht kwam. Gelukkig kwam spoe- j dig een andere auto de vracht overnemen, j GESLAAGD Onze plaatsgenoot mei. T Seinstra eri de heeren C. Haasnoot en G. Beze-mer zijn1 te bedden geslaagd voor bet examen Bijbel- sche Gesch. aan de Chr. Kweekschool te Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6