Peek&Cloppenburg STADSNIEUWS VRIJDAG 4 FEBRUARI 1938 KLEEDING naar MAATin FEBRUARI Verruiming arbeidsgelegenheid. Aanbevelenswaardige aanbieding in de prijzen ƒ55.-65.-75.- voor Costuums HET ONDERZOEK VAN DE GEMEENTEBEGROOTING Stadsontwikkeling en verbetering^ Bestrijding der werkloosheid u. Wat betreft 'het hoofdstuk Stadsontwikke ling en -verbetering lichten wij gisteren reeds uit het sectie-verslag de mededoe- linge omtrent de verbetering van de Spoor- havenbrug en de SchrijverSbrug. B. en W. deelen voorts mede, dat plannen betreffende de verbetering van de spoor- .wegkruisingen nabij het station en op an dere punten kort geleden door de Neder- landsche Spoorwegen aijn ingediend. Het betreft hier o.a. het amJhoogibrengen van de spoorbaan van een punt beoosten den Haar lemmerweg af tot ongeveer de overbrug ging van den Rijn bij de Vink. Hoe de kos- tenverdeeling o\er de verschillende belang hebbenden zal dienen te worden, is thans nog niet te zeggen. Wel kan worden mede gedeeld. dat B. en W. omvrent deze aange legenheid dus ook omtrent de kostenver- deeling de medewerking hebben ge vraagd van het bestuur van het „Werkfonds 1934", welk bestuur zich in beginsel tot die medewerking bereid heeft verklaard. Het laatste stukje Levendaal Tegen demping van het Levendaal tus- schen de Korevaarstraat en het Steen- schuur bestaat bij den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, blijkens diens schrijven van 9 Augustus' j.l., uit een-oogpunt van stadsschoen vooralsnog ernstig bezwaar. Slechts zeer klemmende eischen van het verkeer zouden, zoo valt uit het schrijven op te maken, zd. demping rechtvaardigen. Of die eisohen inderdaad aanwezig zijn. kan o.i. 't best beoordeeld worden na het totstandkomen van de vetbreeding van 't Gangetje en de vernieuwing van de Karnemelksbrug. Met het oog op de verkeerebelangen zal inderdaad de verbreeding van het Gangetje en de vernieuwing van de Karnemelksbrug te zijner tijd gevolgd moeten worden door .verbreeding van de Hartesteeg, verbetering ,van de Gepektebrug en veiibreeding van de Pelikaanstraat. Niet vergeten moet echter worden, dat dergelijke straatverbreedingen zeer hooge kosten medebrengen. Wij stellen ons voor binnen ndet ve langen tijd voorstel len te doen tot verbreeding van de Gepek tebrug en van het gedeelte Pelikaanstraat van deze brug af tot de Haarlemmerstraat. Op zichzelf zullen de verbreeding van het Gangetje en de vernieuwing van de Karne melksbrug, reeds dadelijk aan het verkeer van en naar den Nieuwen Rijn en van en naar Botermarkt, Visdhmarkt, Aalmarkt, Apothekersdijk, ten goede komen. Aan de bestratingen van de Mare, de Pa- pengraoht en de Voldersgraaht zal bij het opmaken van liet werkprogramma 193S de noodige aandacht worden geschonken, waarbij overwogen zal worden de overkap ping in laatstgenoemde straat op te ruimen Werkverschaffing en Werkverruiming Een plan in zake het uitvoeren van een beplanting langs het nieuwe kanaal van de Leidsche Duinwater Maatschappij onder .Wassenaar bij wijze van werkverschaffing is reeds eenigen tijd geleden ter goedkeu ring aan den Minister van Sociale Zaken ingezonden. Juist dezer dagen is die goed keuring ontvangen. B. en W. geven een overzicht van het geen met betrekking tot de werkverrui ming is gepresteerd. In 1937 werd voor een bedrag van rond f700.000 aan open bare werken uitgevoerd. Voor f428.900 is aan weiken in uitvoering, terwijl reeds besloten is tot uitvoering van wer ken tot een bedrag van f 447.100. Voorts zijn B. en W. voornemens achtereen volgens bij den Raad aanhangig te ma ken: Verbreeding Witte Singel met aan leg gedeelte stamriool tusschen Witte Rozenstraat en Noordeindsplein f60.750, Vernieuwing Trekvaartbrug 1 50.000, Aansluiting Rijnsburgerweg c.a. aan centr. rioleering f50.000, Vernieuwing Svaatsspoorbrug (Haagweg) f 80.000, .Vernieuwing Schrijversbrug f120.000, Sa neeringsplan 4e Binnenvestgracht c.a. f114.000, Sportvelden Leidsche Hout PM Vernieuwing Gepektebrug met door braak Pelikaanstraat tot Haarlemmer straat P.M., Saneeringsplaii Wever straat c.a. P.M., totaal f 474.750. (Ver meerderd met de nog niet te raanen P. M.-posten). Als een zeer belangrijk object van werk verruiming besohouwen wij verder het om hoog brengen van de spoorbaan, waarvan, zooals hiervoren is gemeld, reeds plannen zijn om gemaakt en overleg met het Werk fonds wordt gepleegd. De spaarregeling Aan de spaarregeling namen op 3 Jan. 1938 494 werkloozen deel, te weten: 394 ge organiseerde- en 100 ongeorganiseerde ge- steunden. In totaal zouden 132-4 georganiseerde ge- Steunden aan de regeling hebben kunnen deelnemen. Het is niet bekend hoeveel gestcunden 't kwartje zelf betalen. Voor zoover is gebleken, betalen instel lingen van weldadigheid niet voor spaar ders. Niet toegestaan is, dat de gemeente of de Gemeentelijke Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon den spaarders tegemoet kom-en. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND Wijziging. Van Leeuwen Anthonie's Zoon. ÜAlfen a. d. Rijn, Hoorn no. 36S. Fabricage van en handel in bouwmaterialen, bloempot ten, draineerbuizen, cement (riool) buizen enz. Dc zaak ie omgezet in een vennoot schap en commandite onder den naam: do Commanditaire Vennootschap van Leeuwen Anthonie's Zoon. Beh. Venn.: J. A. van Leeuwen. Alfen a. d. Ri.in. Aant. ven/n. b. w. v. geldsch: één. Proc.: J. H. van Leeuwen, 'Alfen a. d. Rijn (B. P.). DE OPLOSSING VAN HET OVERWEGVRAAGSTUK In Maart reeds publicatie der plannen Naar wij vernemen is men met de besprekingen inzake de oplossing van het overwegvraagstuk door middel van het ophoogen der spoorbaan over een groote lengte en het maken van een tunnel bij den Rijnsburgerweg, reeds zoo ver gevorderd, dat reeds in Maart tot publicatie der plannen kan worden overgegaan. Men acht het zelfs niet on waarschijnlijk, dat nog dit jaar met de uitvoering van het enorme en kostbare werk een aanvang kan worden ge maakt. VERNIEUWING VAN SPOORWEG HAVEN- EN SCHRIJVERSBRUG Er komt schot in In zake de verbetering van de spoorhaven- brug in den Haagweg de „Staatsspoorbrug", is met den Minister van Waterstaat thans overeenstemming beredkï, aldus lezen wij in het Woensdag verschenen Sectieverslag. De Minister heeft zich bereid verklaard 75 pet. der kosten voor rijksrekening te nemen, indien de gemeente 25 pet. van die kosten en tevens het onderhoud en de bediening van de brug voor haar rekening neemt, ter wijl de Nederlandsehe Spoorwegen aan de gemeente een zeker bedrag, zijnde de geka pitaliseerde kosten van onderhoud en be diening van de brug, aan de gemeente zal uitkeeren. De bouw zal geschieden onder leiding van het Rijksbruggenbureau in over leg met den dienst van Gemeentewerken. Zoodra de plannen zijn uitgewerkt zullen B. en W. deze aan den Raad voorleggen. Een plan tot vernieuwing van de Schrij versbrug is bijna gereed, terwijl een plan toi' verbetering van de Trekvaartbrug kan worden opgemaakt, zoodat de loopende on derhandelingen met de Provincie over de doorvaarthoogte tot een oplossing zijn ge bracht. Het werkloozencijfer aanzienlijk gedaald Nu ook lager dan in 1936 Was het werkloozencijfer enkele we ken geleden boven de 5000 gestegen en hooger dan de voorafgaande jaren, er heeft zich thans gelukkig een aanzien lijke daling voorgedaan. Volgens dc dagstaat van den Dienst van Sociale Zaken van 3 Febr. bedroeg het cijfer 4873. Op dezelfde data van de beide vorige jaren was het 50S0 (in 1937) p.n 4984 (in 1936). Het cijfer is als volgt over de verschil lende groepen verdeeld: bouwvakarbeiders 1134, fabrieksarbeiders 217, kantoorperso neel 219, hotel- en café-personeel 59, hout bewerkers 194, kleermakers 100, land- en tuinarbeiders 138, metaalbewerkers 643, garenmakers 25e technici, opzichters enz. 46, textielarbeiders 413, transportarbeiders 1001, typografen 77, voedingsmiddelen- arbeiders 255, vrouwen 352. Om het schaakkampioenschap van Leiden De eerste ronde De strijd om het kampioenschap van Lei den en omstreken heeft weer een aanvang genomen. De. deelnemers kwamen bijeen in het Nutsgebouw op het Steensdhuur. De heer Sohreinemacher, die als wedstrijd leider optreedï, sprak de aanwezigen toe, waarnh het spel een aanvang nam. Zoowel in de eenste als in de tweede klas hebben 18 deelnemers zich opgegeven. Verder zijn er nog 4 personen die in voorronden niet hoeven te spelen nl. W. d. Nat (kampioen), v Veen (oud-kamp.), G. Bosscha (oud-kamp.) en Demmendal, die verleden jaar de tweede plaats bereikte. De uitslag van dé eerste ronde is: 1ste klas: L. v. GelderI. Zitman afgebroken; F. v. Mastrigt—H. R. Vlasveld afgebr.; L. v Söhayk—P. C. Segaar V2—V2Th. J. de BruinF. Teleng J. T. Kanbier—E. Remonchamip 10; G. PetsR. Posthuma afgefor.; R. Bark ernaW. F. Schü6.s 0—4; C. W. CortsA Modderman afgebr.; A. Geijer— J. Koet 01. 2de klas: J. R. Baart—G. Neuteboom af gebr.; J. W. de JongW. T. Wakka 01; H. Ie NobelRaaphorst 01; M. J. v. d Berg C Baart 01; A. BlonkP. Sjardijn 01; A. BlonkP. Sjardijn uitgest.; J. Buurman A. Momberg 10: C. v. d. KragtA. M Im- mink 10; J. OptendreesH. Vink 10; C. P. v. Ooyen-J. Verduin uitgest. Het tempo bedroeg 30 zetten in verder 20 zetten per uur. Het bleek erger dan het er uitzag Maandagavond te omstreeks half negen is de 74;jarige I. W. C. wonende Medusastraat 31e op de Hoogewoerd bekneld geraakt tus schen een passeerende tram en een schutting staande voor het hoekhuis aan de Sint Jorissteeg. De man is loopende naar huis gegaan. Hij klaagde evenwel over inwen dige pijn en moest den volgenden dbg naai het Diaconessenhuis worden vervoerd,al waar bleek, dat hij vier ribben had gebro ken en inwendige kneuzingen had opge loopen. In verband met dit ongeval verzoekt de Commissaris van politie de twee dames, die bij deze aanrijding mede zijn gevallen, zich aan het politiebureau te willen ver voegen om inlichtingen te geven. Salonboot „Beatrix" Door de reederij Gebrs. Harland alhier is besloten de salonboot „Wilhelmina" onder die naam „Prinses Beatrix'' in de vaart te brengen. Leidsche Burgerwacht Uitreiking van het vernieuwde vaandel In de groote zaal van hotel „Den Burcht" hadden gisteravond de leden van de Leidsche Burgerwacht' zicih ver zameld om het nieuwe vaandel in te- wijden. De zaal was voor dit doel door de goede zorgen van de Graal en de Princevlag met allerhande vlaggen ver- Onder de aanwezigen merkten we behalve het bestuur o.m. op den commandant van tic Leidsche Burgerwacht, overste M. van Mens; den commandant van het 4e Reg. Infanterie, overste H. D. Buurman, den voor zitter van de Ver. Koninginnedag, ir. P. C. Lindenbergh, allen met hun dames; voorts kapt. P. H. Steenhauer, oud-commandant der Burgerwacht, afgevaardigden van de Grakl en de Princevlag. In een hoek van de zaal stond de mobiele garde der Burgerwacht opgesteld, onder commando van den heer K. de Groot. Na het spelen van liet Wilhelmus her dacht de voorzitter mr. H, F. A, Trapman met enkele woorden de blijde gebeurtenis •elke deze week in het land heeft plaats gevonden en op zijn leuze: „Lang leve Prin ses Beatrix" volgde een driewerf boera! Hierna heette hij de aanwezigen, in het bijzonder de verschillende autoriteiten, har telijk welkom en zeide, dat de Burgerwach ters hier bij elkaar waren gekomen om de vernieuwing van het vaandel te vieren. Het oude had „in den slag" geleden en vanuit de leden was de gelukkige gedachte opgeko men het vaandel te vernieuwen. Het vaan del, aldus spr., heeft hier niet zulk een groote waarde als in het leger, docih het aandel is ook hier toch het teeken van saamhoorigheid. Het vaandel is een teeken dat de leden behooren bij het corps, waarbij het vaandel behoort. Spr. bracht vervolgens dank aan de leden an liet vaandelcomité. De heer J. O o s t e r d a g, voorzitter der xnmissie, bood hierna met enkele woorden het nieuwe vaandel aan den voorzitter der Burgerwacht aan. De muziek zette het Wilhelmus weer in en daarna werd een driewerf „hoeral" op de Koningin uitgebracht. Hierna droeg mr. Trapman hei' vaandel over aan overste van Mens. Aan wien, aldus spr. is het/vaandel beter toevertrouwd dan aan d n commandant, van wien hij weet, dat hij het vaandel met hand en rand zal verdedigen Terwijl „Orpheus" zacht het Wilhelmus sipeelde, aanvaardde overste v. Mens met eenige woorden van dank het vaandel uit handen van den voorzitter, waarna de com mandant het vaandel aan de mobiele garde overdroeg. Weer klonk het Wilhelmus en daarmee was het officieele gedeelte van den avond ten einde. Het muziekgezelschap „Orpheus", onder leiding van den heer W. Chr. de Vries en de lieer C. J. Helleman, humorist, hadden het overige gedeelte van het programma oor hun rekening genomen en we behoe- en niet te zeggen, dat het hun was toever trouwd. Veel te gauw 'kwam alzoo het einde 'van de feestelijke bijeenkomst'. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN Door de Haagsche Politie is aangehouden de 18-jarige J. H.. verdacht van diefstal van een rijwiel, hier ter stede gepleegd. Onderofficieren vieren feest Kcrpsdiner van het 4e Reg. Inf. De onderofficieren van het 4e Reg. Inf. hielden met hun dames ter gelegenheid van' de geboorte van Prinses Beatrix een corps diner in het Savoy-hotel. Na eerst eenige oogenblikken met elkan- >r vertoefd te hebben in het gezellig', restaurant, waar een strijkorkest direct voor de juiste stemming zorgde, ging men te 7 uur direct aan tafel. De commandant van het 4e Regiment Infanterie, luitenant-kolonel H. D. Buu r- a n, die uitgenoodigd was aan dit diner deel te nemen, had hieraan spontaan gevolg gegeven, hetgeen door allen bijzonder op prijs werd gesteld. De disch van onder-officieren in uniform, versierd met de model-decoratien' gaf, mede door aanwezigheid der dames, een feestelij ke aanblik. De oranje versiering in de zaal en op de tafels deed het uitstekend. De adjudant-onderoff.-adm. W. E. Wel vers sprak als president van de tafel een kernachtige tafelrede uit. Hierna werd staande uit volle borst het le couplet van het Wilhelmus gezongen. Overste Buurman sprak hierna zijn groote voldoening uit ov.er hetgeen door zijn onderofficieren was tot stand gebracht. Daarna sprak de commandant over de ge schiedenis van het Huis van Oranje en orer de geboorte van de kleine nieuwe Oranje telg, die van zoo bijzondere beteekenis is voor het Huis van Oranje, voor ons Volk en voor ons Vaderland niet zijn Gewesten. Hij eindigde met te verzoeken een heildronk te wijden aan onze geëerbiedigde Koningin, het Prinselijk Paar en de kleine Prinses. Besloten werd een gelukwensch-telegram te zenden aan ide Prinses en den Prins aan het Paleis SoesKdijk. Voordat overste Buurman het diner ging verlaten, ward bij monde van den sergeant- majoor-adm. Trippenzee, van wien het initiatief was uitgegaan Kot het organisee ren van dit korpsdiner, nog eens uitvoerig naar voren gebracht de groote waarde, om bij dergelijke gelegenheden in feeststem ming bijeen te zijn, vooral ter bevordering van de goede verstandhouding. Vele hartelijke en geestige speechjes wis selden elkander af, veel werd er gezongen en heerlijk liet alles zich «-maken. Het was een iprac'htige avond. KAARTSPEL BRENGT RUZIE In het ontspanningslokaal der L.O.V. aan de Beestenmarkt is gisteren bij het kaart spel ruzie ontstaan tusschen enkele spelers. De 17-jarige II. v. d. M. uit de Joubertstraat kreeg daarbij een pak slaag en werd bloe dend aan het hoofd verwond. Door den E H. D. werd de jongen naar het AcacL Zie kenhuis vervoerd. Tegen den vermoedelij- ken dader, den 25-jarigen W. P. is proces verbaal opgemaakt. VOOR EEN GOEDE VULPEN; NAAR EEN GOED ADRES!! P. A. KOUWENHOVEN Kantoorboekhandel Leesbibliotheek Doezastraat 37 - Tel. 3683 - Leiden Gemengd Koor „Sursum Corda' Een prachtige uitvoering Requiem van Gabriël Fauré Het leven beweegt zich in tegenstel lingen. Terwijl over geheel ons volk de geböorteklok heeft geluid van het Prin sesje van Oranje, Zij, die geluk brengt, mogen we niet vergeten, dat het leven zelf den dood met zich medebrengt Evenmin, dat het leven op aarde de voorbereiding is voor wat volgt na den dood. Hieraan werden We heden op on verwachte wijze hei'innerd door het plotseling verscheiden van een jonge vrouw in den bloei van het leven en die op het gebied van den zang een rijke aanleg bezat Zoo kreeg de uitvoering van het Requiem van Fauré door „Sursum Corda" voor ons een rijker en dieper beteekenis dan enkel maar de sublieme uitvoering van een zeldzaam schoon Men weet het, het Requiem is de tekst van de Katholieke doodenmis. Tientallen malen is die tekst gecomponeerd en onder de bekende composities noemen we die van Mozart, Berlioz, Verdi, Perosi e.a. Doch het Requiem van Fauré neemt hieronder wel een heel bijzondere plaats in. In het tekstboekje is deze compositie vol komen juist gekarakteriseerd. Zij is teer en fijn, zij is als een weemoedswaas, dat over een herfstlandschap ligt uitgespreid. Zij beroert de meest verborgen snaren der ziel en doet die medetrillen. Wij voelen dit Requiem aan als een der schoonste wee moedsbloemen, die op een graf kunnen worden geplant, doch een bloem, die haar kelk opent naar het licht van Gods einde looze liefde en barmhartigheid. Vol ontroering hebben wij geluisterd naar de prachtige uitvoering, die „Sur sum Corda" van dit werk gaf. Wij had den het ons niet inniger en schooner kunnen denken. Een zang zonder pathos, ingehouden en ingetogen en van een wonderlijk verinnigd klankschoon. Ik denk aan den adel van het „Sanc- tus", aan het prachtige „Agnus Dei" ik denk in 't bijzonder ook aan de ange- liekc muziek van het „In Paradisum deducant angeli" de engelen zullen U naar het Paradijs geleiden. Ik herinner aan de niet te overtreffen wijze, de diepe inleving en beleving, waar mede Max Kloos het „I-Iostias et preces libi, Dom ine" inzette en voortzette, ook aan de zeldzame ontroering, welke er uitging van „Pie Jesu Dominê", door To van der Sluis gezongen. Ik kan omtrent dit alles mijn iste in drukken niet weergeven. Het was een uit voering. zoo mooi en zoo doorleefd, als men zelden hoort. Wat ons getroffen heeft, is dat dit Re quiem zoo sober is gebouwd en dat de com ponist in de keuze zijner middelen zich tot het uiterste heeft beperkt. Doch daaraan herkent men juist den grooten meester, die met bescheiden middelen alles wat hij te zeggen heeft, weet te zeggen en de diepste en innigste gevoelens weet op te wekken. Ongetwijfeld is de tekst van het Hoog lied, aardsche liefde gesublimeerd tot hemelsche liefde, geheel anders van karak ter dan de Requiem-tekst. Enr. Bossi was bok een componist van geheel ander kali ber dan de ingetogen Fauré. Bossi was de vurige Italiaan, de man die zijn vreugde zocht in brillante kleureffecten in een vir tuoze uiterlijke bewogenheid. Daarbij werd hij gesteund door een geweldige kennis van de orkestrale mogelijkheden. Zoo is zijn werk vooral in het eerste gedeelte wel kleurig en uitermate afwisselend, maar toch pompeus van karakter. Aan den eenen kant is het voor het koor veel moeilijker geschreven dan het Requiem, ook aan de solisten cn het orkest worden zangkunstig hooger of ten minste geheel andere eischen gesteld, 't Geheel benadert vooral in 't eer ste deel de sfeer van de opera. Dat eerste gedeelte boeit uitermate, doch ons persoon lijk ontroerde het niet. Het keerpunt komt na het intermezzo voor het orkest in het tweede deel, wan neer het koor de krachtige hymne „Ecce panis angelorum" inzet, en het daarop volgende bariton-solo zonder orkest-bege leiding, waarmee het derde en laatste deel begint. Dan eerst wordt men zich bewust, dat het Hooglied een feestelijke beteekenis beeft. Ik zou hiermee kunnen spreken ov?r een samengaan van sopraan-solo en koor met harpbegeleiding, over de sublieme ver tolking van de vrouwenkoren en over de prachtige Haljeluja-vertolking aan het slot. Doch wij willen ons beperken. Men heeft uit onze notities reeds kunnen merken, dat „Sursum Corda" werkelijk prachtig heeft gezongen, eveneens dat de sopraan, mej. To van der Sluis en de bari ton Max Kloos ten volle aan hun opdracht hebben beantwoord. Begeleidingsapparaat was het Utrechtsch Stedelijk Orkest, dat in het „Requiem" op fijnzinnige wijze de begeleiding verzorgde en in „Canticum Canticorum" gelegenheid kreeg zich in brillan-t klankschoon te uiten, waarbij het soms de solisten overstemde. Doch hoe kon het ook anders bij sommi ge passages, die met de zware koperbezet- ting aan Wagner deden denken Een apart woord moet worden gewijd aan het pijplooze Hammond-orgel, dat voor ons gevoel uitstekend heeft voldaan en dat waarlijk zeer schoon van klank is. Het werd op kunstzinnige wijze bespeeld door den heer Albert de Klerk. En tenslotte: de geheele uitvoering stond onder leiding van Anthon van der Horst. Wij mogen bem danken voor de uitnemende wijze», waarop hij de in studeering dezer beide werken heeft geleid en voor de kunstzinnige wijze waarop ze onder zijn leiding zijn uit gevoerd. Aan hem is het te danken, dat twee voortreffelijke werken der muziekliteratuur, die wij hier nog niet kenden van het podium kwamen en zoo prachtig werden uitgevoerd „Sursum Corda" blijft zijn devies ge trouw: omhoog de harten. Het houdt stand ondanks de moeilijkheden welke zoovele koorvereenigingen de laatste jaren ondervinden. Moge het in staat zijn. stand te blijven houden. Geluk kig behoefde men ditmaal over het be zoek niet bepaald ontevreden te zijn. Het publiek was zeer tevreden. sBREESTRAAT - LEIDEND .Ambtsaanvaardingen Mr A. N. Molenaar, vanwege de stich ting „Labor", gevestigd te Amsterdam, be noemd tot bijzonder hoogleeraar in de So ciale wetgeving iu Nederland aan de Rijks universiteit, zal zijn colleges aanvangen met liet uitspreken van een inaugureele oratie op Vrijdag 11 Febr. 1938 te vier uur 1 het Groot Auditorium der Academie. De heer A. J v. Soes t. toegelaten als privaat-docent in de Faculteit der Rechts geleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Lei- om onderwijs te gevpn in het Belasting recht, stelt zich voor zijn colleges aan te angen met het hcuden van een openbare les op Dinsdag 15 Febr. a.s. te 4.15 uur in het Klein Auditorium. Dr J. B, D. Derksen. toegelaten als pri vaat-docent in de Faculteit der Wis- en Natuurkunde aan dezelfde universiteit om onderwijs te geven in de Mathematische statistiek, is voornemens zijn colleges aan te vangen met het houden van een open bare les op Dinsdag 22 Febr. a.s. te 4.15 uur in het Botanisch Laboratorium te Leiden. „De Natuurvriend" De maandelijksche vergadering van de Leidsche aquarium- en terrariumvereeni ging -,De Natuurvriend" ging voor een groot rtrel heen aan de bespreking van huishou delijke zaken. Na de pauze behandelde de heer A. Blok de kweek van Hemigrammus-ocel- lifer (licht-vischje) en MannaethiapJ- unitaeniatus (streepzalm). Spr. besprak daarbij ook het inrichten van de kweek bak, welke voor beide soorten van vischjes verschillend moet zijn. De vele vragen, welke spr. had te be antwoorden, bewezen de belangrijkheid van het onderwerp. Wandelsport Door het bestuur van den Zuidholland- schen Wandelsportbcnd is voor den kring Leiden benoemd tot consul, de heer K. W. Wijk, inspecteur van politie. Thorbeckestr. no 78. telef. 2503; tot vice-consul de heer B. van Rooy, Nieuwe Rijn -70. Beide heeren stellen zich gaarne be schikbaar tot het aan een ieder, zonder verplichting, geven van in- en voorlichting de wandelsport betreffende. Wandelsportbeoefenaar (ster) s worden ver zocht hun naam enz. aan het eerstgenoem de adres op te geven. BEEN GEBROKEN Gisterenmiddag te 4 uur is de 4-jarige A. v. L. uit de Gorterstraat op den hoek van deze straat en de Kraaierstraat door een onbekend gebleven wielrijder aan reden. Het ventje brak een been en werd doer den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Mag ik nummer. 3602 C. H. Te kamp, Ziekenvervoer v Nieuwkoop. Morschkade 21a. 3900 Chr. L. Kronenberg, contr. b. d. Ten T. dnst. Lage Morschweg 17. 3470 L J. v. d. Poel, hoef- en kachelsmederij, autogene metaalbewerking. L. Raam- steeg 79 3494 L. Erades Jr., rijwielhandel. Hooge woerd 158. 3562 Mej. M. F. A. C. Keretens. Heeren gracht 10 3227 Schildersbedrijf M. v. d. Linden. Prin senstraat 61. 3489 Pieterman, vischihandel. Hoogewoerd 23 2843 Savoy Restaurant. Stationsweg. 3336 Sonnevanck, pension. Lorentzkade 52. 3554 H. F. W. Vis, mr. schilder. Levendaal 4. 3592 N. Zwetsloot, paardenslagerij. Morech- straat "26. 3442 J. Paats. brood- en banketbakker. Jan Lievenstraau 5. 3519 Wed. C Zwetsloot, paardenslagerij, in koop van slachtpaarden. 2de Groeme- steeg 36. 3615 H. J. Slewe, brandstoffenhandel. Molen straat 2. 3619 J. W. v. Hagen, stueadoor en witwer- ken, tevens kruideniersbedrijf. Linde straat 28. 3689 Joh Kager, Techn. Bur. voor centrale verwarmingen, sanitair, loodgieversbe- drijf, Rijn-zichtweg 36 Ogt. 3795 Pfaff naaimachineihuis. Steenstraat 19. 3720 A. Corts, dipl. ing. Louise de Coligny- laan 18 Ogt 3711 G. Tes6elhoff, dames- en heerenkapper, Heerenstraat 54. 37S5 C. F. Lardu, dames- en heerenkapper. De Genestetstraat 44. 3857 A. C. J. DericksZoetmulder. De Sit- terlaan 72. 392-1 .T. Leugering, schildersbedrijf (wcrkpl. Hoefstr. 69). J. v. Houtkade 37b. 3941 H. H. Dingemans Sr., gep maj. K.N.I.L. Kagerstraat 4 3929 M Ladendorff. Rijnzichtweg 15 Ogt. 4061 B. A. Devilee, arrangeur v. kinderfees ten. Oude Rijn 25. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: W. Nieüwenhusy wed.nr 38 jren J. v. <L Broek 33 Jjr D. J. Stol 28 Jr en W. v. d. Waals 25 jr. BEVALLENM. C. J. Westen—Leenen dr J. Vergoedv. Leersum zn. OVERLEDEN: A. v. Benten m. 66 jr. UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN ORANJE FEESTAVOND VAN „JONATHAN" Georganiseerd door het Bestuur van gebouw ..Jonathan" in wijk Hoorn is Woensdag een uitstekend ge slaagde Oranje feestavond gehouden. De avond is volkomen geslaagd. Voor een niet gering deel heeft hier ook het Vendel Alfen a. d. Rijn van de Oranje- RADIO DISTRIBUTIE VRIJDAG 4 FEBRUARI Programma 3: 8.— Keulen, 10.35 ParUs R., 1.20 Keulen, 13.20 Brussel VL. 13.35 Keulen. I 20 diversen, 15.05 ParUs R., 15.20 Keulen, 17.20 ParUs R.. 18.20 Keulen. 20.35 Parijs R„ 20.50 Lyon of dlv„ 21.5-3 Keulen, 23.20 Parijs R Programma 4: S Brussel VL. 9 20 diversen, 10.35 Donden 'Reg.. 12.50 Droitwich, 13.35 Londen Reg.. 17.20 Droitwich, 18.40 Londen Reg., 19.25 wlch. 20.05 Londen Reg.. 20.20 GRD, 22.— ïen, 22.50 Londen Reg., 23.20 Droitwich. ZATERDAG 5 GEBRUARI Programma 3: 8.— Keulen, 9.20 Parijs R., 12.05 Londen Reg., 12.35 Keulen. 13.20 Brusel VL, 15.20 Keulen, 17.20 Brussel Fr.. 18.20 Keu len. 21.20 Mot al a of dlv. 21.50 Keulen. Programma 4: 8.— Brussel VI.. 9.20 diversen, I 10 35 Londen Reg.. 11.35 Droitwich. 14.20 Londen Reg.. 16.40 Droitwich, 21.55 Boedapest of div., Agenda De avond-, nacht en Zondagsdienst dei; apotheken wordt van Zaterdag 29 Jan. tot en met Vrijdag 4 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken C. B. Duyster, L. Rijn IS, telef 523 en J. Doedens. Wilhelminap^rk 8, Oegstgeest. tel. 274. Garde aan medegewerkt. Voorts was de zaal heel goed gevuld, wat ook direct meer stemming geeft. Na een krachtige roffel van dc tamboers en hoornblazers der O. G., opende Ds. Scheers den avond op de gcbruikelijko wijze. I-fierna speelde eerst de mondorgelclub eenige vaderlandsche liederen, waarna Ds. Scheers een Oranje-rede hield. Spreker wees eerst op de groote vreugde die in ons land op den geboortedag en den nationalen feestdag heeft geheerscht. Die vreugde heerschte niet alleen bij een be- paald deel van ons volk, maar het was een nationale vreugde, een vreugde ook bij j partijen die voorheen vaak uit hebben doen komen dat zij niets voor ons Vorsten huis voelden. In een indrukwekkend slot- betoog wekte spr. op ons Vorstenhuis, thans in het bijzonder de beide Prinsessen, op le dragen in het gebed tot God. Na een zangnummer door de O. G. .hebben hierna de heeren J. J. Stavl'eu en v. d. R e ij e n, resp. Vad. Gesch. leeraar en leider van de Mondorgelclub der O. G. een stukje declamatie met muziek ten beste gegeven. De Volkszang was eveneens een heel goed punt op het programma. Na de ipauze is door de O. G. gespeeld het aardige blijspel: „Het bezoek van IL M. de Koningin aan Ringenbeek". Voorts vermelden wij het keurige slot- tableau: „Hulde aan Prinses Beatrix" door alle provincies. Het slotwoord werd gesproken door het hoofd van de Chr. School in Wijk Hoorn, den heer Lodder. VOETBAL A.R.C. I ontvangt Zaterdag on het terrein aan de Steenstraat, Noord wijk I. De adspiranten spelen op het bij-terreirï tegen Noordwijk a. Deze kamp is van groot belang voor de bezetting van de bovenste BRANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBURGER RAADHUISSTRAAT 75 ALPHEN AAN DEN RIJN - Telef. 44 BRANDSTOFFEN HILLEGOM Ook een z.g. koppelwedstrijd Op verzoek van enkele hyacinthenkwee- Van 16 tot en met 26 Februari wordt de wedstrijd gehouden onder diezelfde bepalin- gen als bij de twee eerste wedstrijden, waar bij dus iedere deelnemer, zonder bespreking met een ander zijn eigen aanteekeningen maakt. Hij werkt dus alleen voor zich zelf en ihoujdl geen contact met een ander. Wan neer men het voldoende aantal punten be haalt, wordt een diploma uitgereikt Wan neer men reeds in het bezit, van een diploma is, of van een diploma met aanteekening, dan krijgt men bij dezen derden wedstrijd een aanteekening of nogmaals een aantee kening. Men wil echter iets nieuws aan dezen wedstrijd toevoegen, n.l. een zoogenaam- den koppelwedstrijd. Ieder koppel be staat uit niet meer dan twee personen. Deze twee personen mogen alleen samen hun waarnemingen bespreken, om zoo mogelijk tot een juiste aanteekening te komen van ziek of gezond. Een van de twee kan hij voorkeur een gediplomeerd ziekzoeker zijn. Wanneer dan zijn colle ga een leerling-ziekzoeker is, dan kan deze zeer veel van dezen wedstrijd Ice Van zei sprekend kan aan dieze koppel- wedstrijden ook door twee niet-gediplomeer- den ziekzoekers deelgenomen worden. Voor deze koppelwedstrijden zullen voor de beste opgaven eenige prijzen beschikbaar gesteld worden. Ook kunnen itwee gediplomeerde ziekzoekers aan dezen koppel wedstrijd deel nemen, omdat voor hen van belang kan zijn hoever zij het samen brengen wat betreft het aantal punten. Zij blijven echter buit ia mededinging naar de prijzen. Deze koppelwedstrijd wordt gehouden van 28 Februari fot en met 5 Maart. Ook voor dezen derden ziekzoekwedstrijd is een commissie van deskundigen samen- geseld, bestaande uit de heeren: Th. W. C. Jonkheer te Hillegom (fa. C. Jonkheer Zn.), P. Kramer, bestuurslid van de Vereen. „De Hyacinth" te Heemstede en G. d,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6