llirtuur $>iïtsd)it Gbnirnttt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken _PEREZ_ I.G. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.I8 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j et Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 atibmentieprijjeit: Van I tot 3 regels MT'/i Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeeüngen van 1-5 regels ..«^9... 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 't bureai) wordt berekend (L10 No. 6310 VRIJDAG 4 FEBRUARI 1938 18e Jaargang Wie zich heden op ons blad abonneert, ont vangt onze Feestbijlage „NU JUICHT HEEL HOLLAND", nog gratis toegezonden. ADMINISTRATIE Ordening marcheert V*» De volgende week behandelt het Cen trallen Convent van de Anti-revolutio naire partij het ordeningsrappor! van een speciaal voor dat doel inge stelde commissie. Uit dien hoofde schijnt het niet ongewenscht nogmaals eenige aandacht aan dit rapport en de daarin getrokken conclusies te schenken. Dit is waarlijk niet het eenige rapport "dat over dit onderwerp verschenen is. "Want ordening is thans in vrijwel alle partijen aan de orde en men mag gerust aannemen, dat het op de agenda blijft. Het rapport der anti-rev. partij onder scheidt zich principieel bij wat daarover van vrijzinnige zijde verschenen is. In groote lijnen gezien kan men zeggen, dat het socialisme via socialisatie naar staats- socialisme streeft, waarin de individu wordt opgelost; dat het fascisme via staatsalmadht den enkeling onder de macht der dictatuur brengt; en dat het communisme langs het pad van de revo Jutie ook bij de dictatuur terecht komt. Dat alles kan men zonder bezwaar ordening noemen, maar het is de orde 'der gevangenis; men komt in de sfeer van het werkhuis. Het liberalisme kwam met een tegen strijdig rapport, waarover men het on derling oneens is. Houvast biedt dit niet. De groote partijen der rechterzijde zijn alle drie met een ordeningsrapport geko men. De algemeenè conclusie, welke men er uit trekken kan, is deze, dat de Chris telijke partijen, wat de hoofdlijnen en de groote beginselen betreft, naast elkaar en tegenover de linkerzijde staan. Zij kee- r.en zich zoowel tegen het individualisme, dat feitelijk het recht van den sterkste proclameert, als tegen het massa-begin sel, dat niets verstaat van de diepzinnige waarheid der Schrift: „een man zal dier baarder zijn dan dicht goud". Voorts gaan ook bij dit vraagstuk de Christelijke groepen terug naar Gods Woord, dat ons zoo duidelijk leert, hoe zeer de Schepper van hemel en aarde een God van orde is, als Hij tegen Job zegt: „Weet gij de verordeningen des hemels, of kunt gij deszelfs heerschappij op aarde bestellen?" (Job 38 33. met wat er voor afgaat en volgt). Dat de Roomsch-Katholieken nu bij voorkeur van de solidariteitsgedachte spreken is natuurlijk wel van beteekenis, en houdt ook verband met verschil in levens- en wereldbeschouwing; maar als het op de praktijk aankomt, kunnen Roomsch-Katholieken en Orthodox-Pro- terstanten elkaar wel vinden. Het Is wel zeer jammer, dat anti-revo lutionairen en Christelijk-Historischen iiiet tot gelijke conclusies gekomen zijn. Gezien de groei naar elkander toe op schier elk, behalve dan misschien met tast bare resultaten op politiek terrein, moest het o.i. mogelijk zijn, dat ten aanzien van ördening één lijn getrokken werd. En wij 'geven de hoop nog niet op. Echter is er één leelijk ding: de Chr.- historische commissie was niet in staat tot één rapport te komen; er zijn conclu sies van de meerderheid en daarnaast een jninderheidsnota. Wij betreuren dat zeer. Er blijkt bij de minderheid ordeningsvrees te bestaan en de meerderheid geeft daaraan toe, door het woord dan maar niet te gebruiken, doch van „gebonden economie" te spreken. Dit maakt de zaak erger. Ordening mag geen „gebondenheid" heeten, want dan zou er altijd bij moeten staan: nl. overeen komstig haar aard, gebonden aan de ele menten, waarin zij leven kan. Wie van ordening spreekt, denkt wel aan gebon denheid, maar onmiddellijk in verband met 'het richtinggevend beginsel. Uit het eene bezwaar volgt het andere. Zoowel meerderheid als minderheid let ten te veel op de taak der overheid en schuiven veel te weinig de economische depressie van het heden ter zijde. Daar door verliest het betoog aan helderheid en praktische beteekenis. Het rapport der anti-rev. commissie ver valt niet in die euvelen, maar bakent het terrein onmiddellijk scherp af en is daar door zooveel sterker; en het is dat des te meer, omdat elk lid der commissie met volleovertuiging zijn handteekening on der het rapport plaatste. Vermoedelijk wil dat niet zeggen, dat men nu hoofd voor hoofd elke conclusie, 'elke passage en elk woord het summum van juistheid acht; maar wel, dat me geen behoefte heeft aan eenig gravamen. Wil men nog een verschil? De minder heid van de Chr." historische commissie betooy': (b.v. op blz. 46), dat de ordening niet buiten het beginsel van Gods Woord mag omgaan. De anti rev. commissie daar- entegen pleit voor ordening als groeiend u i t het beginsel. Zooals ook in later ja ren voor ons besef steeds duidelijker is geworden, dat de vakorganisatie een belangrijke factor bij de ordening uit het beginsel moet opkomen. Met de minderheid der Chr. historische commissie zeggen wij: God heeft ons niet eenig bepaald maatschappelijk stelsel geopenbaard; en ordening is er altijd geweest. Ongetwijfeld: Abraham b.v. wist heel goed wat ordening was in zijn be drijf; maar Gode zij dank is dat stelsel niet „bevroren"; in de levende maatschap pij groeit ook de ordening en draagt z« telkens nieuwe vrucht. Daarbij is ordening niet alleen een wel- vaartsvraag, maar ook een vraagstuk van menschenrecht en dus met telkens nieuwe aspecten, zoodat elke eeuw en elke periode zijn eigen ordeningsprobleem heeft, dat aan Schrift en historie getoetst moet worden. DE G.A.O. VOOR DE BOUWBEDRIJVEN Thans door alle patroonsbonden aanvaard De Nederlandsche R.K. Bond van Bouwpatroons heeft in een gister middag in Krasnapolsky te Amster dam gehouden vergadering met 122 tegen 39 stemmen het landelijk col lectief arbeidscontract voor de bouw bedrijven aanvaard. Hiermede hebben de vier werk geversbonden zich met de nieuwe C.A.O. vereenigd. De arbeidersorganisaties zullen zich de volgende week over het contract uitspreken. PASSAGIERS- EN VRACHT SCHIP BESTELD Voor de Batavierlijn Mooie opdracht voor „De Noord" te Alblasserdam Naar wij vernemen heeft Wm, H. Müller en Co. N.V. te Rotterdam aan de N.V. Industrieele Maat schap p ij „De Noord" te Alblas serdam, opdracht verstrekt tot het bouwen van een nieuw passagiers- en vrachtschip voor haar RotterdamLon- den-dienst (Batavierlijn). Het ontwerp van het nieuwe schip is ge maakt door ir. E. van Dieren, raadge vend ingenieur te Rotterdam. Hoewel het nieuwe schip in grootte en vervoercapaei- teit weinig afwijkt van de bestaande sche pen van de Batavierlijn, krijgt het schip veel moderner voorkomen, terwijl hel vanzelfsprekend aan de hoogste eischen, die op het gebied van de veiligheid aan passa giersschepen kunnen wordien gesteld, zal voldoen. De machine-installatie zal worden gele verd door Werkspoor N.V. te Amster dam. Voor de hoofdmachine is de keuze ge vallen op een drip-kruks compound-machi ne, voorzien van de oliedrukkleppen-bewe- ging, volgens systeem Meier Mattern. Aan de passagiersaccomodatie zal bijzon dere zorg worden besteed en deze zal van de modernste vindingen, die er op diit ge bied bestaan, worden vóórzien Buslcruit in brand gestoken Vijf kinderen gewond Een vijftal jongens van zes tot tien jaar, die gistermiddag van school huis waarts keerden, vonden te Hengelo een hoeveelheid buskruit, welke was overgebleven van de donderbussen, die bij de saluutschoten van Maandag dienst hadden gedaan. Zij deden het kruit in een cylinder, waarna zij de springstof in brand staken. De ontploffing, die hierop volgde, was zoo hevig, dat de cylinder met een hevigen knal, die kilómeters ver te hooren was, uit eensprong. De vijf kinderen liepen alle ver wondingen op. Drie van hen, t.w. het ne genjarig zoontje van de familie Harmsen. 't zesjarig zoontje van de familie Wijers en het zoontje van de familie Sifolg kregen ernstige brandwonden aan het gelaat en handen. Waarschijnlijk zal de zes-jarige W. een oog moeten missen. De drie kinderen zijn naar het algemeen ziekenhuis te Zutfen overgebracht.; De andere twee kinderen be kwamen lichtere verwondingen en zijn naar de ouderlijke woning vervoerd. DE OPVOLGER VAN PROF. VENING MEINESZ Dr W. Nieuwenkamp zet zijn arbeid voort Nieuwe plannen in voorbereiding De onderzeeër Hr. Ms. O 12 is j.l. Zater dag in de haven van Nieuwdiep aange komen. Deze thuiskomst beteelcende het ein de van de laatste reis van Prof. dr. ir. F. A. V e n i n g M ei n es z, die het tijdstip thans gekomen achtte om zijn wetenschap pelijke onderzoekingen over te dragen aan een kundig opvolger, die zijn werk bestudeeren van de bodemstructuur der de zou voortzetten. Dr W. Nieuwenkamp Deze opvolger heeft hij gevonden in dr. W Nieuwenkamp, geoloog en privaat-do cent van Prof. dr. ir. J. I. J. M. Schmutzer aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Deze zal er in de toekomst op uittrekken om gegevens te verzamelen. Teruggekeerd zal hij deze ge gevens met Prof. Vening Meinesz verder uit werken en rijp maken voor publicatie. Een zuiver wetenschappelijk werk In een onderhoud met dr. Nieuwen kamp heeft deze ons iets van zijn plannen verteld. Een groot arbeidsterrein aldus dr. Nieu wenkamp ligt nog braak. Het werk van Prof. Vening Meinesz is inmiddels hoogst belangrijk geweest. Zoo hebben zijn onder zoekingen proefondervindelijk bewezen, dat de aarde om den acquator zuiver rond is en niet. zooals bij de beide polen, afgeplat. De aequator is dus een zuivere cirkel. Vele vraagstukken vragen nog om een op lossing. Zoo is het nog lang geen uitgemaak te zaak of de vastelanden van Amerika en Europa in vervlogen eeuwen aaneen hebben gezeten en door vulkanische werking van elkaar zijn gescheiden. Op dat gebied is vooral Ned. Oost-Indië een vruchtbaar arbeidsterrein. Het weten schappelijke werk, dat wij verrichten is in ternationaal, doch geen land ter wereld is er, dat daariji reeds zoo ver is gevorderd als ons land. In navolging van professor Vening Mei- ;sz hoop ik met de onderzeeërs van cle Kon. Ned. Marine nog vele reizen in de toe komst te maken. Zoo ligt het in mijn bedoc ling, wanneer de beide nieuwe onderzeeërs bestemd voor de marine in Ned. Oost-Indië gereed zijn, mee te trekken naar de Oost. Ik acht het mij tot een groote eer mede te mogen werken aan den uitbouw van het machtige pionierswerk van prof. Vening Meinesz, om op deze wijze de wetenschap te dienen en meer te weten te komen van de bodemstructuur der aarde en al hetgeen daarmede samenhangt. De naam der Prinses Hoe moet hij worden uitgesproken? Zooals in ons blad door Dr. M. H. A. van der Valk is geconstateerd, werd de naam Beatrix door de Romeinen uitgesproken met' de klemtoon op de tweede lettergreep, dus op de lange a-klank. Als de voor liet Latijn geldende regels ook voor het Nederlandsch golden, zouden we dus Beétrix moeten zeggen. Het is echter een feit, dat in de Germaan- sohe talen en dus ook in het Nederlandsch, andere uitspraakwetten gelden. De klem toon is in de Germaansche talen als regel overgegaan op de eerste lettergreep. Men spreekt dus niet van Beétrijs, maar van Bêatrijs. Dat is de gangbare uitspraak. De klemtoon op de a ligt ons ietwat vreemd in de mond. Hoofdzaak is echter hoe de ouders zelf vvenschen dat de naam zal zijn. Dat zal men binnenkort wel kunnen hooren. Volgens sommigen zou bij de geboorte-aangifte de naam met de klemtoon op de e zijn uitge sproken., Nachtarbeid op de „Arnoud" De Directeur veroordeeld Veertien dagen geleden heeft de Haarlem- sche kantonrechter mr. P. Bijl de Vroe n extra-zitting een principieele kwestie behandeld, waarbij A. H. baron van Harden- broek tot Ammerstol, directeur van dt kunstzandsteenfabriek „Arnoud" te Hille- gom, zich te verantwoorden had wegens overtreding van de Arbeidswet. Het O.M. had het ten laste gelegde be wezen verklaard en drie boeten van zes gul den geëischt, aangezien het hier een princi pieele zaak betrof. De kantonrechter wees gister schrifte lijk vonnis en veroordeelde den direc teur conform den eisch. Baron Van Hardenbrcek zal van dit vonnis in hooger beroep gaan. WAT IS KANDEEL? De eerste toast op Prinses Beatrix Op het Paleis Soestdijk is na de ge boorte van Prinses Beatrix kandeel geschonken. „Wat is kandeel?" zullen ongetwijfeld veel lezers, en nog meer lezeressen hebben gevraagd. Zeer algemeen gezegd: een mengsel van zwak alcoholhoudende drank, melk, suiker en eieren en kaneel, dat meestal warm, doch ook wel koud, wordt genuttigd. Het betreft hier een zeer oude vader- landsche traditie! In het eerste kook boek, dat in de Nederlanden werd gedrukt, nl. in 1510 te Brussel, wordt er al melding van gemaakt. Overigens was de bereiding ervan in die dagen even bekend als b.v. het koken van eieren! In latere eeuwen werd het recept wat ingewikkelder, omdat men behalve „caneel" ook „foelie, note- muskaat en nagelen" ging toevoegen en men zich meer ging aanpassen aan voortbrengselen uit eigen land (melk!) Was vroeger kandeel allereerst be doeld als een verkwikking voor de Jonge Moeder, zeer spoedig werd het als een tractatie voor de visite ge bruikt en vandaar kreeg het de be teekenis van algemeene feestdrank. Zelfs werd het een algemeen artikel, zooals uit vele plaatsen in de litte ratuur blijkt (van Lennep in „Ferdi nand Huyck", de Camera Obscura!). Met vele andere dranken, zooals bruidstranen, hippocras en kardi naalswijn is echter de kandeel lang zamerhand weer in vergetelheid ge raakt. Alleen: in het Prinselijk Gezin niet! Daar heeft men het oude ge bruik weer in eere hersteld om aan de jonggeboren Prinses een „dronk toe te brengen." DE ELECTRICITEITS- VOORZIENING Belangrijke tegemoetkomende wijzigingen Bij de Tweede Kamer is ingediend een .tierde nota van wijziging op het wetsont werp: „algemeene regelen ter zake van de electriciteitsvoorzienin'g". waarbij de Minis- ter tegemoet komt aan eenige ernstige be zwaren. In de eerste plaats wordt de bepaling van de naastingsvorm aan een behoorlijke regeling gebonden, ten einde de concession narissen voldoende zekerheid te geven; ter wijl bovendien andere schade kan vergoed worden. Voorts worden de artikelen geschrapt volgens welke de bemoeiing van den minister van Waterstaat zich zou uit strekken tot aanleg, uitbreiding, wijzi ging, instandhouding en exploitatie van al de electriciteitswerken, waarop de concessie betrekking heeft, d. i. dus niet enkel van de werken, strekkende tot het voortbrengen, maar ook van die tot het geleiden, het transformeeren, het verdeelen en het leveren van electrische energie. Daarmede zou aan den minis ter een zeer omvangrijke taak worden opgedragen. Tot nog loe is de behoefte daaraan niet gebleken De exploitanten van de eleotriciteitsbedrijven hebben de belangen, die zij hadden te verzor gen, behoorlijk behartigd. De bemoeiing van de regeering blijft ge rechtvaardigd, ten aanzien van werken, die worden uitgevoerd voor een spanning, hoo ger dan 50.000 volt, want in het algemeen kan wel worden aangenomen, dat zij vroe ger of later voor de algemeene elcctrici- teitsvoorziening van beteekenis zullen zijn en er voor aangrenzende concessiegebieden regelen behooren gesteld te worden. Ter tegemoetkoming aan de van de zijde van gemeenten aangevoerde be denking, dat beslissingen van Gedepu teerde Staten, ingevolge door de Staten gestelde regelen genomen, kunnen zijn genomen onder invloed van het provin ciaal belang, wordt thans voor de ge meentebesturen de mogelijkheid ge opend hoogere voorziening te vragen van die beslissingen. Voor de gemeenten wordt nog een nadere waarborg en verzekering van haar belangen he-t leven geroepen door de bepalingen dat de beslissing ten aanzien van de goed keuring van de Statenbesluiten door de Kroon wordt genomen, den electriciteits- raad gehoord. Ten slotte zal de Electriciteitsraad zich in commissies verdeelen om adviezen uit te brengen, terwijl het aantal leden in mi nimum op 9 en in maximum op 15 wordt Met het doel de betrokken departementen van algemeen bestuur in de gelegenheid te stellen met den raad en de commissies voe ling te houden, is nog bepaald, dat de hoofden dier departementen in het bij zonder is genoemd de Minister van Water staat zich in de vergaderingen van den raad en de commissies door ambtenaren zullen doen vertegenwoordigen. Uit de A.R. Partij PROPAGANDA- EN STUDIECLL. ZUIDHOLLAND De jaarvergadering De secretaris van het Provinciaal Verband van A.R. Propaganda en Studieclubs in Zuid hol land verzoekt ons mede te deelen, dat. de uitgestelde jaarvergadering D.V. zal plaats hebben op Zaterdag 12 Februari, :s namiddags 3 uur, in Pulchri Studio. Lange Voorhout 15, te Den Haag. HET A.S. REGEERINGS- JUBILEUM De hoofdstad bereidt zich voor In September a.s. zal het 40 jaar ge leden zijn dat H. M. de Koningin de eed op de Grondwet aflegde. Te Amster dam zijn in verband hiermee plannen in voorbereiding voor een grootsche hulde- betooging. H. M. de Koningin zal 6 Sep tember de eigenlijke dag van het Regeeringsjubileum en volgende dagen in de hoofdstad vertoeven. RIJKSVELDWACHTER NEERGESCHOTEN Tijdens worsteling met notarisklerk Dader fietste op verboden weg In den afgeloopen nacht is te Everdingen (Z.-H.) een moordaan slag gepleegd op den rijksveldwachter Bloemendal. De dader, zekere M. C. W., notaris klerk te Enspijk (gemeente Deil), die op een verboden weg fietste, werd hier om door den rijksveldwachter aange houden. W. gaf een verkeerden naam op en toen Bloemendal hem wilde fouil- leeren op zijn papieren, omdat hij reeds vermoedde, dat W. een valschen naam opgaf, ontstond een worsteling. Hierop loste W. vier schoten op zeer korten afstand op den rijksveldwachter, die in de buik, zijn been en hand werd ge troffen. De dader, die vannacht door den brigade commandant van de Rijksveldwacht te Gel- dermalsen en den gemeente-veldwachter ■van Hagestein is gearresteerd, heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Hij is te Everdingen ingesloten en wordt in den loop van den dag naar het Huis van Bewaring te Utrecht overgebracht. De Rijksveldwachter Bloemendal is naar het ziekenhuis te Utrecht overgebracht. De gemeente-politïe van Deil heeft bij het onderzoek nog haar medewerking verleend. W. staat over het algemeen niet als ongun stig bekend. De aanslagen te Lienden Dader bekent In verband met de beide moordaanslagen te Lienden heeft het parket te Arnhem een onderzoek ter plaatse ingesteld. Het parket werd bijgestaan door den politie-des- kundige dr Hesselink uit Arnhem die o.m. verschillende foto's maakte. Bij een langdurig verhoor, dat de officier van justitie Mr O. E. G. Graaf van Lim burg Stirum uit Arnhem en de rechter commissaris Mr H. Hannema den gear resteerden D V uit Ingen afnamen heeft deze bekend schuldig te zijn aan den gepleegden aanslag op den 31-jarigen landbouwer Ley- ser. Hij ontkent echter beslist schuldig te zijn aan den Zaterdagnacht gepleegden aan slag op den 18-jarigen kruidenier Van Vessem. Donderdag is V. van het arrestantenlokaal te Lienden overgebracht naar het huis van bewaring te Arnhem. Alhoewel men aanneemt in V. reeds den dader te hebben, wordt het onderzoek, in verband met den aanslag op Van Vessem, voortgezet. Werklooze verwondt zijn vrouw Tot het uiterste getergd ROTTERDAM, 4 Jan. Gistermiddag heeft zich een huiselijk drama afgespeeld in het gezin van een werklooze aan de Bajonetstraat. De 26-jarige timmerman J. H. S. heeft, na door zijn vrouw tot het uiterste te zijn getergd, deae met een zakmes eenige steken in schouder en hals toe gebracht. De vrouw, de 25-jarige W. C. S.R., is in het ziekenhuis opgenomen; de man, die in overspannen toestand ver keerde, is door de politie gearresteerd. Strijd om uitgangetjes Reeds herhaaldelijk was het in de woning aan de Bajonetstraat tut ruzie gekomen, die in den grond der zaak haar oorzaak vond in het feit, dat de vrouw geld wilde hebben voor uitgangetjes, dat er niet was, omdat de man werkloos was en men met de in komsten zeer zuinig moest zijn, omdat ook de twee kinderen zorg vroegen. Gistermiddag, toen de man aan het aard appelen schillen was, heeft de vrouw hem tot het uiterste getergd en telkens gedreigd weg te loopen. In blinde woede is de man haar toen aangevlogen en heeft haar met 't aardappelmesje drie steken toegebracht. Daarna heeft hij onmiddellijk zijn beide kinderen van 5 en 3 jaar meegenomen en is de straat op gevlucht naar kennissen in de Jan van Vughtstraat. Hier aangekomen is hij flauw gevallen. Kort nadat men hem had bijgebracht stond de politie voor de deur om hem te arresteeren, waarop hij op- ":euw buiten bewustzijn is geraakt De man was totaal overstuur en kwam eerst wat tot rust toen men hem had ver teld, dat de toestand van zijn vrouw niet ernstig was. vrouw, die wel veel bloed verloren is, op alarmeering door buren, door den Genetisk. Dienst naar het ziekenhuis aan den CooKiugel gebracht. De man is in het politiebureau Ooster antslraat in bewaring gesteld, de kinderen zijn onder hoedie va/n de kinderpolitie ge steld. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit TWEE bladen De Eerste Kamer heeft de begrooting van Binnenlandsche Zaken behandeld. Bij de Tweede Kamer is ingediend een nota van wijziging inzake het wetsontwerp over de electriciteitsvoorziening. De Vakgroep Zeelieden (Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders)] heeft te Den Haag vergaderd. Ds E. A. Groenewegen zal op 16 Febr< zijn 25-jarig jubileum te Halfweg her denken. Te Everdingen is een moordaanslag op een rijksveldwachter gepleegd. De Barcelona-regeering heeft aan haar vliegers het bombardeeren van open steden voorloopig boden. De Japansche vorderingen in de provin-) cie Anwei. Een botsing tusschen twee Amerikaan-) sche legervliegtuigen heeft elf slachtoffers gevergd. PERZISCHE TAPIJTEN 's-GRAVENHAGE, NOORDEINDE 140C ELK STUK IS ZICHTBAAR GEPRIJSD W(j komen steeds hen tegemoet f die beter -willen rüden en risico's van elke soort vóór alles willen mtden; Voor meer comfort en veiligheid: Fisk Safti-Flight.. SU.n Bronzen Domen D.or.n Koenen* Ploolwerken en Uz»f constructies lefceset Ba s a 11 i n e te g e I s ln alle kleuren. TROTTOIRBANDEN - enz. N.V. HOLLANDSCHE BASALT1NE TEGELFABRIEK - ROTTERDAM De raad voor de scheepvaart zal op Vrij dag 11 Februari a.s. des voormiddags Kalf elf een onderzoek instellen naar de oorzaak van de ontploffing, welke zich op 31 October; 1936 aan boord van het Grieksche tank-i stoomschip „Petrakis Nomikos", liggende in de Wilton-haven te Schiedam, heeft voor gedaan. AANGEREDEN EN GEDOOD Gistermiddag is het zesjarige dochtertje' van de familie E. Stoppels te S n ij k door een vrachtauto aangereden en gedood. De chauffeur, die van het ongeval niets bemerkte, reed door. DE ZUIDERZEEWERKEN BIJ URK De Zuiderzeewerken bij Urk, welke De cember werden stopgezet, zullen thans wor den hervat. Daartoe heeft gisteren de eerste groote baggermolen, na grondig te zijn ge repareerd. de haven verlaten en is het bag- gerwerk weer begonnen. Indien het weer gunstig is. zullen de werkzaamheden in snel tempo worden voortgezet. Dit betreft den dijk tusschen Urk en Schokland, waar van verleden jaar het eerste gedeelte werd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1