J amsTLEVEn WOENSDAG 2 FEBRUARI 1938 DERDE BLAD PAG 0 KOSTELIJK PATRIMONIUM ONS TOEBETROUWD Plechtige zitting van Amsterdams Gemeenteraad Rede van Burgemeester Pe Vlugt Gistermiddag is in verband met de blijde gebeurtenis de Gemeenteraad van Amsterdam in buitengewone zitting bijeengekomen. Aanwezig waren tal van gonoodigdon en belangstellenden. De Burgemeester, dr. W. de Vlugt beeft in deze vergadering een korte rede uit gesproken van ongeveer de volgende inhoud- „Ongewoon in dit gedeelte van bet jaar is 'de dag en ongewoon het uur, waarop ik ge meend heb, u te mogen samenroepen. Van daag is het een feestdag, ben feestdag naar aanleiding van het heuglijk feit. dat onze Kroonprinses en Haar Gemaal gisteren de gelukkigo ouders zijn geworden ecnor doch ter. De blijde verwachting is in vervulliug gegaan. Ook uwe vergadering deelt in do vreugde, fcoo algemeen en zoo spontaan door de bur gerij onzer stad betoond, vreugde, zoowel bier te lande als overzee. De geboorte eener Prinses is voor geheel ons volk een gebeurtenis van hooge waarde, een nationale gebeurtenis van de hoogste beteekenis. Zoo wordt zij ook door ons volk aangevoeld. In de persoon van H.M. de Ko ningin, in liet huis van Oranje, ziet of voelt als bij intuïtie ons volk het symbool onzer saamhorigheid, van onze vrijheid, van onze nationale zelfstandigheid. En met ootmoed wordt Gode dank ge bracht voor het feit, dat wij in ons Vorsten huis een pand hebben, dat mede ons is toe- betrouwd als een kostelijk Patrimonium, in het gelukkig bezit waarvan w.ij ons als Ne- derlandsche natie verheugen, waaromheen wij ons veroenigen. waarmede wij sterk en krachtig zijn, in het gezicht waarvan natio nale geschillen terugtreden en eenheid en gaamhoorigheid zich duidelijk manifesteeren Onze hartelijkste gelukwenschen gaan uit naar H.M. de Koningin en naar het Prinse lijke ouderpaar. Moge het onze Koningin gegeven zijn. zich lang te verheugen, in het geluk harer kinderen. Moge Haar voorbeeld Van trouw, algeheele overgave en toewijding aan Haar hooge roeping richtsnoer blijven voor Haar Huls Moge het onze Prinses in elk qpzicht wel tfaan en zij het haar en ha ren gemaal gegeven, bij voortduur met vreugde en dankbaarheid de ontwikkeling van hun Dochter te kunnen bevorderen en gade te slaan. Doch bovenal, ruste Gods zegen op ons ^Vorstenhuis en blijve het drievoudig snoer i.God, Nederland en Oranje" de onverbreek bare band, die ons volk samenbindt, en vast aaneengesloten doet staan rondom den troon yan Oranje. Ik verzoek U, mij te maohti-ren, deze, onze gevoelen? en onze gelukwenschen in een schrijven, namens uw raad, aan H.M. de Ko ningin en het Prinselijk echtpaar te ver tolken". De rede van dpn Burgemeester, die ge tooid was met zijn ambtsketen, werd door do aanwezigen staande aangehoord. Namens den Raad van Amsterdam sloot Ha lieer J. ter Haar .Tr.. het oudste lid van !den gemeenteraad, zich bjj de woorden van den Burgemeester aan. Het College van B. en W. was voltallig, 'terwijl van de meeste fracties eveneens al!e leden aanwezig waren. Alleen de communisten en het rcv. soc. raadslid Kitsz waren weggebleven. ENTHOUSIASME IN INDIE Plechtige diensten in alle kerken Grootsche aubade te Soerabaya BATAVIA, 1 Februari 1938 (Aneta). De nationale feestdag werd in Indië'a hoofd stad ingezet met plechtige diensten in alle kerken. Een hoogtepunt van de officieele vie ring was het défilé van alle korpsen van Batavia en Meester-Cornelis, voor het paleis van den gouverneur-generaal aan het Koningsplein. Terwijl het défilé in vollen gang was, .verschenen in de lucht achttien leger vliegtuigen. Een enorme menigte sloeg het schouw spel gade. De burgerij van de hoofdstad bracht den dag verder in gepaste feeststemming door. Uit alle deelen van den archipel ontving Aneta telegrammen, welke getuigenis afleg gen van de groote dankbaarheid en het ge weldige enthousiasme door de blijde gebeur ten is gewekt, In Soerabaja In Soerabaja was het vooral voor 'de jfcouverneurswoning buitengewoon druk. iHier stonden de autoriteiten opgesteld, die ?de wapenschouw gadesloegen on even later ('een aubade van duizenden kinderen in ont vangst namen. De viering te Soerabaja vond iliaar hoogtepunt in een gecostumeerde op kocht. In Bandoeng begon de officieele feestdag met een indrukwekkend mili tair schouwspel namelijk een parade, waarbij de nieuwe vechtwagens in het bijzonder indruk maakten. De lucht- j vaartafdeeling nam met 21 vliegtuigen aan deze parade deel. Na afloop maak ten de troepen een militaire marsoh door de stad. Verder hadden in verschillende kerken diensten plaats en werden volks- spelen gegeven. Omtrent de reactie na de ontvangst van de tlijd8 tijding komen uit alle deelen van In- tfië enthousiaste berichten binnen. Te D j oc j a daverden, onmiddellijk na het tiekend worden van het Aneta-bericht, de kanonschoten. Binnen enkele minuten was 'de stad een vlaggenzee. Het garnizoen defi leerde, met alle officieren, voor het huis van iden gouverneur. Twee calèches van de stal len van den sultan, voorafgegaan door he rauten in oud-Nederlandsche kleedij, reden Hoor de stad. Des avonds vormde zich spon taan een fakkeloptocht, welke naar het huis yan den gouverneur trok. Tienduizenden Jiamen hieraan deel. De stoet was vele kilo toeters lang. De stad was feestelijk verlicht. Prinses Beatrix Wilhelmina Armgard De Geboorte-aangifte Een onvergetelijke plechtigheid Gisternamiddag om half zes heeft te Baant de officieele geboorte-aangifte van Prinses Beatrix ten Paleize Soestdijk plaats gehad ten overstaan van den Burgemeester der gemeente BaantJhrMr. G. C. J. van Reenen, in tegenwoordigheid van twee getuigen, den Minister-President, Dr. H. Colijn en den vice-president van den Raad van State, Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland. Burgemeester van Reenen begaf zich om enkele minuten voor half zes, gekleed in zijn ambtsgewaad en met den keten om, per auto naar het Paleis. Do auto reed het Soesterhck in en de Burgemeester betrad het Paleis door den Soucstervleugel. Daar werd hij ontvangen door den secretaris van Prins Bernhard, Jhr. Dedel en door 's Prinsen adjudant, kapitein De Roo van Aldevverelt. Beide heeren geleidden Jhr. van Reenen naar een der zalen in het oude gedeelte van het Paleis, waar ook de heeren Colijn en Beelaerts van Blokland zich bevonden, beiden gekleed in zwarte jas. Ilier werd een oogenblik gewacht en toen werden de autoriteiten verzocht zich naar de nieuwe eetzaal in den Baarnachen vleugel te begeven. In deze eetzaal hoeft oe plechtigheid van de 'geboorte-aangifte plaats gehad. De zaal ligt aan de achterzijde van het Paleis en geeft een wijd uitzicht over de gazons en de vijvers, onderbroken door hoog opgaand hout van het Park. De zaal zelf is in lichte tinten gehouden, lichte gordijnen, lichte stoffeering en fraai ameublement, waarvan de stoelen met leder, eveneens in liohte kleuren, zijn overtrokken. Toen de orie autoriteiten, de beide Ministers van Staat en de Burgemeester, de eetzaal binnentraden, waren de lichten aangestoken. Niemand bevond zich in de zaal. Na enkele minuten wachten gingen de deuren open en. trad Prins Bernharc, binnen. Hartelijk begroette Z.K.H. de drie heeren, die hem hun gelukwenschen aanboden met de geboorte van Prinses Beatrix. Ecnigo oogenblikken onderhield de Prins zich met de heeren Colijn en Beelaerts en mot den Burgemeester en zeide toen, dat hij de baby zou gaan halen. Prins Bernhard verdween, doch keerde direct daarna terug, nu met zijn jonggeboren Dochter in zijn armen en toonde haar den Burgemeester. Prinses Beatrix lag op een kussen van crème zijde. Gedurende de plechtigheid van de geboorte-aangifte, welke slechts enkele minuten duurde, heeft Prinses Beatrix geen kikje gegeven. Stil lag zij op het kussen, haar oogen dicht en deze slechts een oogenblik opslaande, te wachten in de armen van haar Vader, die overgelukkig en met trots zijn eerste dochter aan den Burgemeester en daarna ook aan Minister Colijn en aan den heer Beelaerts van Blokland toonde. Het was een ontroerend moment, dat op allen, die er bij tegenwoordig waren, diepen indruk gemaakt heeft, toen Prins Bernhard met het kind in zijn armen zeide: „De namen van onze dochter zijn: BEATRIX, WILHELMINA, ARMGARD'. Daarna bracht Prins Bernhard zijn dochter buiten de eetzaal en gaf haar over aan een nurse, die de baby weer naar boven bracht. De Prins keerde onmiddellijk weer in de eetzaal terug om de verdere formaliteiten der geboorte-aangifte te vervullen. Een aardig moment was het, toen de Prins met de baby do zaal verliet. De Minister-President, Dr. Colijn, deed de deur open en zeide daarbij, lachend tot den Prins: „Ik mag de eerste zijn, Koninklijke Hoogheid, die de deur voor Prinses Beatrix open doet". Toen de Prins bij de heeren Colijn, Beelaerts van Bjokland en den Burgemeester was teruggekeerd, werd nog even gepraat' over de Blijde Gebeurtenis zelve. Prins Bernhard zeide. dat Prinses Juliana het uitstekend maakte en was vol lof over de toewijding van den dokter en de .verpleegsters. Toen werd de plechtigheid voor een oogenblik onderbroken door eert aardig tafereeltje, wat een oud-Hollandsch gebruik is en dat thans ook in ons Prinselijk gezin in eere is gehouden, namelijk het aanbieden van een kopje kandeel. Een lakei trad binnen en bood in kleine kopjes met Oranjespreuken er op. de geurige oud-Hollandsche kruidenwijn aan. De Prins dronk op de gezonaheid van de drie aanwezige heeren, waarna zij op de gezondheid van Prinses Beatrix dronken. Na dit genoegelijk intermezzo stelde c.e Burgemeester aan Prins Bernhard eenige vragen, verband houdende niet dc vaststelling van de akte der geboorte-aangifte. Daarna werd deze 'voorgelezen en allereerst geteekend door den Prins, die in zijn duidelijk handschrift, met de vulpen, welke hij voor een oogenblik van Minister Colijn leenoe, teckcnde: BERNHARD, Prins der Nederlanden, Prins van LippcBiesterfcid. Daarna teekende Minister Colijn, vervolgens Jhr. Beelaerts van Blokland en tenslotte de ambtenaar van den Burgerlijken Stand, Burgemeester Van Reenen. Hiermede was de-plechtige geboorte aangifte geëindigd. Het gemeentebestuur van Baarn had van de Kroon voor ceze bijzondere gelegenheid toestemming gekregen een speciaal register der geboorte-akten in te stellen. Dit register is gebonden in zacht Mauw linnen. Op den band staat in goud gedrukt: Register van Geboorte-akten der Gemeente Baarn. Het zal worden bewcard in het Gemeente-Archief. Prins Bernhard heeft een foto van het gezelschap gemaakt Hij vertelde daarbij ook aan den Burgemeester, dat hij zijn dochter ook reces gekiekt had. Een uur na hun aankomst verlieten de heeren Co 1 ij n. Beelaerts en Van Reenen het Paleis. De heeren Colijn en Beelaerts keerden onmiddellijk per auto naar Den Haag terug. Het was een intieme, doch aangrijpende plechtigheid geweest, welke op de drie autoriteiten, die geroepen waren er bij tegenwoordig te zijn, een diepen indruk gemaakt heeft, niet alleen vanwege de groote eer, welke hun te beurt viel dit te mogen bijwonen, doch ook door het huiselijk, eenvoudig en genoegelijk karakter, dat deze plechtigheid, welke voor Neerlands land en volk van historische beteekenis is, droeg. De charme, welke van Prins Bernhard reeds uitging, toen hij als Verloofde van Prinses Juliana ons land binnenkwam, welke zich nog duidelijker vertoond heeft, toen hij als echtgenoot van onze Prinses met Haar in het afgeloopen jaar door het leven is gegaan, trad ook thans weer duidelijk aan het licht, nu hij als Vader zijn eerste plicht volgens de Nederlandsche wet vervulde, In de buitengewone vergadering van den Haagschen Raad werden beschuit met muisjes rondgediend. Ook de Burgemeester, mr S. J. R. de Monchy liet zich de traditioneels versnapering wel smaken. Nu juicht heel Holland! Het Gedenknummer, dat onze lezers vandaag bij hun krant ontvangen, zal, naar we durven vertrouwen, wel bijzon der naar genoegen zijn. Zou zulk een blad van waarlijk blij vende waarde zijn. dan was noodig. dat 't de namen bevat van 't Prinsenkind, naar welks komst heel ons volk weken lang in spanning uitzag. Tevens maakte het oogenblik van verschijnen mogelijk een indruk op te nemen van de groote ontroering, die zich Maandagmorgen van ons allen meester maakte. Ook konden we in dit nummer nog melding maken van dc plechtige ge boorte-aangifte, die gisteravond plaats ■had. We konden de laatste jaren onze lezers verschillende „merkwaardige nummers" aanbieden. En onder die bladen zal het Gedenk nummer van vandaag ongetwijfeld een bijzondere plaats innemen. ÉS Niets anders 1 te doen dan 1 van 'f leven 1 te genieten1 Telefoon stond niet stil Enorme drukte j.l. Maandag verwerkt Rotterdam passeerde kalf miUioen gesprekken! De Gemeentelijke Telefoondiensten in ons land hebben het op den dag van de geboorte van Prinses Beatrix zwaar te verantwoorden gehad! Dat bewijzen de gegevens, verstrekt door de directeuren van de Gemeentelijke Tele foondiensten te Amsterdam en Rotterdam. In de hoofdstad werden Maandagochtend tusschen 10 en 12 uur 50.000 gesprekken meer gevoerd dan op normale dagen gedu rende de vermelde uren. In Rotterdam kon men ons over deze uren geen gegevens vermelden. Wel de cijfers voor den geheelen dag. Het aantal oproepingen bedroeg j.l. Maandag n.l. 590.000 tegen 395.000 Maandag 24 Januari. Een stijging dus met 195.000! Het aantal tot stand ge brachte verbindingen was uiteraard wat minder. Het bedroeg j.l. Maandag 52C.000 tegen 357.000 een week geleden of 160.000 meer. Het aantal zgn. „tegelijkertüd"-verbln- dingen was anderhalf maal zoo groot a!s oo'.t op de drukste dag is waargenomen. De tele- foneerenden zullen van deze drukte weinig bemerkt hebben, want zij werd door het be drijf zonder stoornis verwerkt. All-'en zal men tusschen 10 uur en half elf 's morgens dus onmiddellijk na het bekend wo-den van het blijde bericht, iets langer op de bskende „zoemtoon" hebben moeten wachten dan anders. Zeg het met bloemen! zoo luidt een be kende slagzin. Deze dag was het: Zeg het per telefoon! Keesings Historisch Archief Een.,feit vpn beteekenis, een historische gebeurtenis, slaat niet als een los ding oj> zichzelf. Het vormt een onderdeel van een keten van gelijksoortige of verwante geval len, gelijk ook de menschel ij ke gedachten,, langs den weg der associatie, onderling vei bonden en aancengerijd zijn. Zoo zal bij voorbeeld de blijde geboorte van een Oranje telg, welke wij thans vieren, de herinnering terugroepen aan de dagen, waarop het jonge ouderpaar zich publiek verloofde, waarop het iu den echt verbonden werd. Wie historische zin heeft, of uit anderen hoofde er neiging toe gevoelt, zich duidelid èn kernachtig de voornaamste trekken u;t een dichtbij verleden weer voor te stellen, ondervindt dat het een leemte is, er niet een of ander archiefje op na te houden. Zoo vergaat het ook den zakenman, die zich het verloop van de gebeurtenissen in een bo paald land- of een politieke ontwikkelings gang in een -zijner afzetgebieden v/ecr wil te binnen roepen. Hij heeft de aanhechtings punten ertoe verloren: de naam van het feit, den juisten datum, Je korte toelich ting. Welnu, in al deze leemten weet Keesings Historisch Archief te voorzien, dat terecht een geïllustreerd dagboek van het hedendaagsehe wereldgebeuren kan worden genoemd. Er gebeurt in heel de wereld geen enkel ding van beteekenis, op de ge bieden van politiek, godsaienst, zakenleven, wetenschap, kunst, ja wat niet al, of Keesing legt het vast, in den regel door middel van een dagblad citaat, en ordbnt het tevens op losse dagboekbladen. Een index, zeer gedetailleerd uitgewerkt- vormt een moderne draad van Ariadne in dezen aantrekkelijken doolhof. I-Iet is met ge noegen, dat wij op deze merkwaardige uitgaaf hier nog eens de aandacht vestigen. Tevens neme men kennis van de bon. we.lce men elders in dit nummer daarover kan aantreffen. De actie in dc Metaalnijverheid De resolutie aanvaard Het bestuur van de afd. Amsterdam van de Alg. Ned. Metaalbewerker,sbond had een bespreking met de loden, die werkzaam z'jn bij de Fokkerfabrieken. Besloten werd dat indien de besprekingen welke as. Donderdag met den Metaalbond worden gehouden, geen gunstig resultaat mochten opleveren, de actie met kracht -/al worden voortgezet. De bekende resolutie werd dan ook met algemecne stemmen aan genomen. Ook heeft de R.K. Metaalhewerkersbond een druk bezochte vergadering gehouden met de leden, werkzaam in de vijftien be drijven, waarin de actie gevoerd wordt. Ook hier werd dc resolutie met algemeenc stem men aanvaard. Clir. Bond van Sigarenmakers Buitengewone algemeene vergadering De Chr. Bond van Sigarenmakers en Ta baksbewerkers in Nederland zal Maandag 7 Febr. a.s. in buitengewone algemecne vergadering te Utrecht in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen bijeenkomen. I)o agenda vermeldt voorstellen tot wijziging van de art. 18 en 25 van hei reglement voor dc werkloozenkas. idem tot vaststel ling van het reglement voor het hondssnp pletiefonds en mededeelingen inzake dc Collectieve Arbeidsovereenkomst. De ver gadering zal om half elf aanvangen. CRISISPACHTKAMER Benoemd is tot deskundig bijzitter In de Ka mer van Crisispachtzakea van het kantonge- „Een vast Inkomen zonder zorg, zonder koers schommelingende kinderen groot en allenjn goede doen.... en mijn dagtaak? Samen met mijn vrouw de oude plekjes nog eens opzoeken, een beetje reizen, een beetje knutselen. Kortom een leventje uit duizenden I" Dit is één van de velen, die de vruchten mogen Oo* voor plukken van hun wijs beleid. In zijn jonge jaren £j)?uw m sloot hij een levensverzekering bij Amstleven. Eerst nemen vc een klein bedrag, dat geleidelijk aan werd ver- „,g#n oud hoogdEen studie-verzekering voor de jongens, een Ami een uitzet-verzekering voor de kleine meid. Niemand u daarbij is iets te kort gekomen en desondanks heeft hij on gemerkt een behoorlijk bedrag vergaard voor een rustigen ouden dag zonder financieele zorgen. En bovendien heeft hij al die jaren de heerlijke zeker heid gehad, dat vrouw en kinderen verzorgd zouden zijn geweest, in geval het anders was gekomen. N.V. AMSTERDAMSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LEVENSVERZEKERING BIJKANTOREN: ROTTERDAM, COOlSINGEt 89, DEN HAAG, KNEUTERDIJK H. Laaf een Am,II, W export U advi veriTkerInc" NAAM Afscheid Ir W. G. G. Gelinck In een zeer druk bezochte receptie heeft Ir W. C. G. Gelinck gister te Haarlem af scheid genomen als hoofdingonieur-direc- teur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Holland. Namens het personeel sprak Ir. Krayen- h o f f v. d.. Le ii r uit Alkmaar Ir G el in ck toe. Namens 470 leden van het personeel en namens het personeel van het staatsvis- schershavenbedrijf te IJmuiden dankte spr. Ir. Gelinck voor zijn voortreffelijke leiding. Hij bood als stoffelijk blijk van waardeering een schilderstuk van Wouter IJdo aan. voorstellende de buitenhaven te IJmuiden, gezien van de directiekamer van het staats- visschcrshavenbedrijf uit. Hierna spraken de heeren C. Oud, direc teur van het staatsvisschershavenbedrijf; Pruschen, bureelchef te Haarlem; P o 1- derman, namens de reedersvereeniging; de Graaf, namens de verecniging van vischhandelaren; Groeneveld namens het kantoorpersoneel en Zij lstra. tech nisch hoofdambtenaar. In een kort woord bracht Ir. Gelinck dank voor de hem gebrachte hulde. Zeer velen maakte van de gelegenheid ge bruik om persoonlijk afscheid van Ir. Gelinck te nemen. L. van Heek en Zoon Een dreigend conflict Op Zaterdag 29 Januari vond te Losser in de R K. Werkliedenverceniging een ver gadering plaats, uitgeschreven door de drie samenwerkende organisaties, St. Lambcr- tus, Unitas en De Ecndrucht, met het per soneel der N.V. Textielmaatschappij L. van I-Ieek en Zoon te Losser. Met op cén na al gemeene stemmen werd besloten een ulti matum aan de directie te richten, ingaan de op Zaterdag 5 Februari. De eischen zul len nog nader worden geformuleerd. KANON UITEEN- GESPRONGEN Te zwaar geladen Eén doode en drie gewonden Op het Marktplein voor het raadhuis te Goedereede was een klein, oud kanon opgesteld, waarmede bij gelegenheid van het groote feest saluutschoten gelost zouden worden.Een groote menigte had zich voor het raadhuis verzameld, o.m. al de school kinderen, die een feestlieo zoyden zingen en door Burgemeester Keijzer zouden worden toegesproken. Vootaf zouden nog enkele schoten gelost worden. Het oude stuk werd daartoe met kruit gevuld, echter de ladirg bleek te zwaar tc zijn. Toen dao ook d«- lont er bij gebracht werd. sprong het stuk uit elkaar, waarbij de stukken ongeveer 12 meter ver zich verspreidden. De 29-jarige F. den Eerzamcn werd daarbij doodelijk ge wond door een der rondspringende scher ven. Nog een drietal anderen werden even eens vrij ernstig gewond. Het slachtoffv was gehuwd, maar had geen kinderen. A' de feestelijkheden zijn toen direct door den Burgemeester afgelast. De overval op Dr de Ridder Ook de twee andere daders veroordeeld Nadat twee jongelieden, schuldig aan den roofoverval op den Ilaagschen arls De Rid cler in zijn woning aan het Oranjeplein te Den Haag. waren veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, bleek, dat nog twee daders bij den overval betrokken zijn ge weest- Van deze twee werd de 18 jarige T. C. J. V. veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf en de 19-jarige T. W. tot een ge vangenisstraf van zes maanden. De eisch was resp. drie jaar en één jaar NIEUWE MOORDAANSLAG TE LIENDEN Vermoedelijke dader gearresteerd Hij ontkent alles Gisternacht is het dorp Lienden andermaal opgeschrikt door een moord aanslag. Toen de ongeveer 30-jarige heer d e L ij s t e r omstreeks half twaalf met zijn zuster uit Maurik kwam, werd hij, even voor hij zijn woning betrad, door een schot getroffen. Hij werd aan den linkerarm gewond. Bij onderzoek bleek, dat het schot gelost was met een jachtgeweer. Gistermorgen vroeg is de politie er reeds in geslaagd, den vermoedelijkcn dader ie arresteeren. Doordat deze aanslag groote overeenkomst vertoont met dien van Zater dagnacht, was het vermoeden gewettigd, dat de thans gearresteerde ook den aanslag op den achttienjarigen van Vessem heeft gepleegd. De man. de ruim 30-jarige V. uit Ingen, is in het arrestanteniokaal te Lien- den opgesloten en zal naar het huis van bewaring te Arnhem worden overgebracht, Op het oogenblik ontkent V, die reeds verhoord is, alles, doch de aanwijzingen van de twee aanslagen zijn tegen hem. Ook legt V. tegenstrijdige verklaringen af. De man, die een akte heeft om een jacht geweer in zijn bezit te mogen hebben, ont kende later, dat hij er een had, dóch de politie heeft bij huiszoeking een jacht geweer gevonden. Ladderwagen omgewaaid Doodelijk ongeluk te Gouda Gistermiddag heeft zich te Gouda een diep tragisch ongeval voorgedaan dat aan een monteur der lichtfabrieken het leven heeft gekost Toen omstreeks 3 uur des middags do heer J. van Petegem, eJectro-montour der gemeente lichtfabrieken bezig was met het in orde brengen van de feestverlichting aan het Stadhuis is door een hevige wind vlaag de 14 Meter hoogo ladderwagen, op welks uitgeschoven ladder de mgn stond, omgeslagen, met hot gevolg, dat de heer P., die zich aan de ladder had vastgebonden, mede omlaag stortte. Vreeselijk was de uitwerking van dezen val. Het slachtoffer lag in een groote bloedplas. Geneeskundig© hulp was vrijwel onmiddellijk ter plaatse. Dr. Beek constateerde een zwaar schedel- basis fractuur en een beenbreuk. In zorg- wekkenden toestand werd het slachtoffer per auto van den Gem Gen. Dienst naar het van Iterson ziekenhuis vervoerd, alwaar hij eenige uren na het ongeval is overleden. De algemeene verslagenheid was zeer groot. DE ONDERNEMERSOVEREENKOMST IN HET BAKKERIJBEDRIJF Gister is uitgegeven het Staatsblad No. 642. besluit van 21 Januari 1938, houdende voorwaarden, waaronder een ondernemers- overeenkomst voor het bakkerijbedrijf te Amsterdam algemeen verbindend kan worden verklaard- (Datum van inwerking treding 2 Februari 193S).

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9