LAATSTE NIEUWS Blijde gebeurtenis in Staten-Generaal herdacht WOENSDAG 2 FEBRUARI 193S TWEEDE BLAD PAG. 7 Een gebeurtenis van Nationale beieekenis EERSTE KAMER In de heden in verband met de gelioorte 'van Prinses Beatrice belegde vergadering ,van de Eerste Kamer, deed de griffier voor lezing van de missive van den Minister President Dr Colijn, houdende kennisgeving van de geboorte van Prinses Beatrix. De Voorzitter, mr W. L. Baron D e V o s van Steenwij k, houdt hierop de volgen de rede: Rede van den voorzitter Zoo is dan een uit de diepte van de natio nale ziel opgewelde wensch in vervulling gegaan. Een Koninklijk kind is ons geboren, een Prinses is ons gegeven, Eene Beatrix. Naam rijk aan beloften. Met klank en jubel heeft de natie de zoo heuglijke gebeurtenis begroet, welke op den doorluchten dag van eergisteren in het pa leis Soestdijk plaats greep. Ook met dankzegging aan den Allerhoog ste voor hetgeen ciynastie en volk in de vor stelijke telg werd geschonken. Immers mogen wij onder biddend opzien vertrouwen, dat Hare Koninklijke Hoogheid zioh zal betoonen een weldaad Gods, eene parel met Vaderlijke zorge uitgekozen en door de hand Zijner trouwe geregen in liet snoer der liefde, waarmee Hij Neerland siert. Zoo dat, wanneer het moment mocht aan breken, waarop de troon door haar wordt beklommen, de scepter op haar overgaat, de heerschappij op hare schouders komt te rusten," het blijken zal, dat der souvereine het oranjehloed de aderen rijkelijk door stroomt; het Vaderland ten zegen. Een wonderschoone dag die Januari 31. De Eerste Kamer van de Staten Gene raal deelt van ganscher harte in het geluk, dat over de natie is gekomen. Leve Prinses Beatrix, Leve Prinses Beatrix, Leve Prinses Beatrix. De leden stemmen met een driewerf hoe- cee hiermede in. De minister-president Dr. Colijn sluit zioh namens de raadslieden van de Kroon yan harte bij dleze woorden aan. Met heel het Nederlanid'sche volk, dat hier en in de Overzeesche Gewesten met span ning uitzag naar de lang verwachte blijde mare, verheugt ook het Kabinet zioh over de weldaad aan ons Vorstenhuis 0>ewezen, nu aan het Prinselijk Paar een dochter ge boren werd. Niet minder deelt het Kabinet in de blijd- sohap van het Nederlandsohe volk in het vooruitzicht op de bestendiging van het on gestoord behoud van den band die Oranje en Nederland reeds zoovele eeuwen heeft samengesnoerd. Ons aller gedachten aldus spr. gin gen de laatste weken rondom Soestdijk; me nige innige bede om bijstand in de moeilijke ure is ten 'hemel gestegen. In de blijdschap ure van Nederland deelt ook het kabinet, pat hoopt, dat God geheel het Nederlandsche wik zal blijven zegenen ook in ons natio naal Koningshuis. Wederom klonk hierop applaus bij de Deden, die de redevoeringen staande aan hoorden. TWEEDE KAMER Door den Voorzitter der Tweede Kamer, Mr J. R. H. v. S c h a i k,- werd in verband met de geboorte van Prinses Beatrix, de volgende rede in de heden gehouden verga dering gehouden, n-adat het officieele be richt van de geboorte was voorgelezen: Geachte medeleden, Na het inkomen van de daareven voorge lezen op verzoek van H.M. de Koningin aan de' Kamer gedane mededeeling heb ik mij gehaast de Kamer bijeen te roepen. De ge voelens, die leven in het volle, leven ook in zijn vertegenwoordiging. Aan die gevoelens willen wij voor ons 'deel zonder verwijl uitdrukking geven. Naar de nationale gebeurtenis, die thans heeft plaats gegrepen, ging het volksverlan gen in steeds stijgende mate uit. En nu dan het huwelijk van Hunne Koninklijke Hoog heden Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn natuurl'jke bekroning heeft gevonden in de gehoopte van een dochter, zijn wij dankbaar voor den zegen, die kennelijk op de echtverbintenis van onze Prinses en Haren Gemaal rust. Wanneer wij een verklaring zoeken voor het spontane medeleven van de bevolking met het innig door haar verhoopte en thans werkelijkheid geworden moederschap van onze troonopvolgster, dan vinden wij die allereerst in de aanhankelijkheid aan de Draagster der Kroon, H.M. de Koningin Daarnaast spruit dat medeleven voort uit warme genegenheid voor het in den bloei zijner jeugd staande Prinselijk Paar, aan hetwelk men uit de volheid des harten de oudervreugde heeft toegewensebt. De diepere grond echter van de tin- Helende stemming, die zich over gansch het land openbaart, is de staatkun dige beteekenis, die in deze blijde geboorte ligt opgeslo ten. Langs een historisch proces is het Oranjehuis met ons volk saamge- groeid. Het heeft in onze staats- en volksgemeenschap een zeer eigene en onaantastbare plaats verkregen. Zich beijverend, de belangen en het geluk van het Nedel-landsche volk te dienen, was het Huis van Oranje steeds zijn stralend middelpunt, tevens een ele ment van vastheid, niet het minst in moeilijke omstandigheden. De geboorte nu van een telg uit dit ons Vorstenhuis geeft allerwegen een gevoel van gerust heid, dat de voor Nederland zoo waar devolle band met Oranje, naar men- schelijlce berekening, tot in een ver verschiet bestendigd kan blijven. Zoo mag de natie zichzelve verzekerd achten van een toekomst liggende in do lijn harer geschiedenis. Terwijl wij vurig hopen, dat Prinses Juliana spoedig zelve getuige zal zijn van de warme geestdrift welke haar moeder schap alom heeft gewekt, spreken wij onze hartelijke wenschen uit voor den voorspoed der jonggeborene. Met den wil des Aller- hoogsten valle die voorspoed haar rijkelijk ten deel. Welke bestemming ook in den loop der jaren voor Prinses Beatrix zal zijn weg gelegd, wij vertrouwen dat zij, door het leven geleid in eenvoud en in ware liefde tot ons volk, de beste tradities van haar geslacht zal voortzetten en aan haar vader land geluk zal brengen. Moge het Nederlandsche volk uit het ontluiken van dit jonge leven zelf verjon gende kracht putten ter versterking van de nationale eenheid en vrede, de onmis bare voorwaarden voor zijn geestelijken en stoffelijken vooruitgang. (De vergadering duurt voort) Bond van Melkveehouders Jaarvergadering te Rotterdam De Bond van Melkveehouders .hield giste ren zijn algemeene vergadering onder lei ding van den voorzitter, den heer A. N. Vaandrager. De aftredende bestuursleden, de heeren H. Klapwijk en G. J. v. d Stoel werden her kozen. De rekening en verantwoording over 1937 van don penningmeester sluit in inkomsten en uitgaven met f 19.083.14; er is een batig saldo van f768.84. De begrooting voor 1938, sluitende met f9,618.84, werd goedgekeurd. Door den voorzitter werd hierna over de consumptiemelkregeling gesproken. De melk prijs aldus de heer V. is in het afgeloopen jaar te laag geweest en niet berekend vol gens de normen, die in uitzicht gesteld waren. Het niet uitbetaalde crediet bedraagt 4.26 cent, ongerekend het niet bekende be drag, dat tengevolge van de manipulaties van de industrie-fabrieken te weinig aan de berekening ten grondslag is gelegd. Het voorgestelde egalisatiefonds is een wissel op de eeuwigheid. Men kan niet anders dan oonstateeren, dat de overheid haar woord niet heeft gehouden. Vervolgens deed de voorzitter eenige mededeelingen over do a.s. consumptie rnelkregeling, waardoor veel onbillijkheden weggenomen zullen worden. Meer menschen zullen tot de regeling kun nen toetreden, omdat zij, ook voor hen, die alleen fabrieksmelk leveren toegankelijk zal worden. Dit beteekent voor de consumptie melkers in zekeren zin een offer, dat zij echter zullen lïioeten brengen in het belang van het algemeen. Op voorstel van den heer v. d. Stoel werd besloten een adres te zenden aan den minister, waarin de grieven tegen de hui dige regeling nog eens worden uiteengezet. Door den heer Biemond werden de details van de nieuwe regeling nog nader belicht. Sipr. acht het noodig dat terwille van de kwaliteit er nog een regeling voor de con- sunuptiemelk blijft. Individueele merkverkoop zal in de toe komst meer en meer vervangen worden door verkoop door de georganiseerde boeren aan den (reorganiseerden handel. Dit maakt regeling noodig. Spr. deelde de grondslagen van de regeling en de verdeeling in gebie den mede. In antwoord op een vraag deelde spr. mede dat aansluiting bij de t.b.c.-bestrijding het geheele jaar mogelijk is. De verkoop- bureaux worden door de organisatie sa mengesteld; klachten kunnen bij de organi saties worden ingediend. De boeren die hun belang inzien zullen zich ongetwijfeld bij de regeling aansluiten. De bijproducten vallen ook onder de con- sunuptie-melkregeling. Of zij ook zal gelden voor de bakkersmelk is nog niet bekend. Op een vraag uit de vergadering hoe de zelfventende boer moet gecontroleerd wor- dn, werd geantwoord, dat deze taak bij den STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind 2 Februari te 11.50 uur aan alle posten: „Stormsein neerhalen. Blijft op uw hoede". Ondergeteekende verzoekt de Administratie van: NIEUWE LE1DSCHE COURANT den hierna te noemen nieuwen lezer wel te willen inschrijven voor minstens één jaar. De nieuwe lezer wil per kwartaal Ondergeteekende heeft dus recht op den mooien zilveren Theelepel Aanbrenger: Nieuwe abonné: Naam Naam Woonplaats: Woonplaats: ------mm i Dit formulier op te zenden aan de Administratie van de Nieuwe Leidsche Cour. Doorhalen wat niet verlangd wordt. DE TOESTAND VAN PRINSES JULIANA Dr de Groot tevreden BAARN, 2 Februari. Hedenmiddag te 12 uur verstrekte de particuliere secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard, Jhr Mr C. Dedel, ons het volgende communique: Dr de Groot deelt mede, dat hij tot nu toe over den toestand van Prinses Juliana en van de jonggeborene tevre- De K.P.M. en haar personeel De wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden BATAVIA, 2 Februari. (Aneta) De direc tie van de K.P.M. heeft de voorzitters van beide organisaties van het personeel, in een hedenochtend gehouden bespreking, in ken nis gesteld van de volgende wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden: De pensionneeringsleeftijd van het varend personeel blijft principieel gesteld op de leeftijden, genoemd in de pensioensreglemen ten. Aan hen die voor 1 Januari 1938 in dienst waren zal de keuze gelaten worden bij vervroegd pensioen tusschen den leeftijd van 45 en 50 jaar. welk pensioen berekend /.al worden in evenredigheid van de dienst jaren. Deze keuze zal echter een jaar tevo ren bekend moeten worden gemaakt. Van haar zijde behoudt de directie zich het recht vooi vervroegd pensioen met een termijn van 1 jaar aan te zeggen. De huwelijkstoelage wordt ingetrokken en vervangen ooor een extra-toelage van f 45 per maand aan allen, die gehuwd of onge huwd zijn. een minimum van acht dienst jaren hebben en beneden den rang staan van eersten stuurman of hoofdwerktuig kundige. Met deze wijzigingen is volledige overeen stemming bereikt. Naar aanleiding van de liquideering van het z.g. K.P.M.-conflict deelde de heer Van Lonkhuyzen. voorzitter van de Vereeni- ging van Scheepswerktuigkundigen, nog mede, dat de besprekingen een buitenge woon aangenaam verloop hadden. Bij de eerste besprekingen, betreffende oe positie der jongeren, bleef nog een kloof te over bruggen, hetgeen geschied is door den di recteur Pronk Sr.. wien daarvoor alle eer toekomt. De verdere besprekingen, welke ge leid werden door aen directeur, den heer Vas Diaz, droegen eveneens een aange naam karakter. De algemeene verwachting is dat thans een ruime tijd van bedrijfs- vrede zal intreden. Aandeelen-Emissie Wilton-Fijenoord Bedrijfswinst 1937 2.079.000. v.j. 850.000.—) Dividend 9 (v. j. nihil) De Ned. Handel Mij., Labouchère en Co. en de fa. Heldring en Pierson en Co. deelen mede. dat zij op Dinsdag 8 Februari bij haar kantoren te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag de inschrijving openstellen, uit sluitend voor houders van gewone aandee- len en prioriteits-aandeelen, op 600.000,— gewone aandeel en. verdeeld in stukken aan toonder elk nom. groot 300,van de Dok en Werf. Mij. Wilton-Fijenoord N.V., dee- lend in de winst van 1 Januari 1938 af tot den koers van 10 pet. Aandeelhouders hebben het recht van toewijzing op de thans ter inschrijving aan geboden aandeelen in dier voege, dat tien oude aandeelen recht geven op de toewij zing van 1 nieuw aandeel tot genoemden koers. Storting Donderdag 17 Februri. Voorts deelen genoemde bankinstellingen mede, dat zij op genoemden datum de in schrijving openstellen op 3.300.000.— 5 pet. converteerbare preferente aandeelen. ver deeld in stukken aan toonder groot nom 1000,in de Dok- en Werf Mij. Wilton Fijenoord N.V. deelende in de winst van 1 Januari 193S af, met recht van voorkeur van de houders der obligaties der 5 pet. leening 1930 ten laste der N.V. Wiltons Machinefabriek en Scheepswerf te Schie dam, die zonder bijbetaling hun oblïgatiën kunnen verwisselen tegen deze preferente aandeelen. terwijl vrije inschrijvingen op de pref. aandeelen wordt opengesteld tot den koers van 106 pet Omtrent de resultaten over 1937 wordt medegedeeld, dat de bedrijfs winst 2.079.000,— heeft bedragen (v.j. 850.000,—). Er zal een dividend wor den uitgekeerd van 9 pet. (v.j, nihil). Nog enkele bijzonderheden Aan het prospectus omtrent de aandee len-emissie Wilton-Fijenoord ontleenen wc nog de volgende bijzonderheden: De bedrijfswinst was voor de afschrijvin gen, doch na de uitkeering van de rente 2.079.000,(v.j. 850.878,—). Op grond hiervan zal worden ^fjorgesteld 9 pet. di vidend uit te keeren. Er zal naar worden gestreefd bij de uitbreiding van het bedrijf, noodzake lijk geworden door de te verwachten uitbreiding der werkzaamheden, niet meer met ten deele aflosbaar kapitaal doch met eigen kapitaal te werken. Hiermee in verband stond ook de uit gifte van 1.350.000.nieuwe gewone aan deelen per 1 April 1937, welke dienden tot aflossing $an drie loopende leeningen. Het conversierecht Aan de preferente aandeelen zal na het van kracht worden der statutenwijziging een conversierecht in gewone aandeelen verbonden zijn. In de desbetreffende statu ten-wijziging staat hierover het volgende Vermeld: Elke houder van één of meer preferente aandeelen is voor 1 Februari 1941 gerechtigd te verlangen, dat hem tegen in levering van de aan deelbewijzen van één of meer zulke aandeelen met de nog niet be taalbaar gestelde daarbij behoorende divi dend-bewijzen, vrij van kosten, de aandeel- bewijzen met de nog niet betaalbaar ge stelde daarbij behoorende dividendbewijzen zullen worden uitgereikt van gewone aan deelen of halve gewone aandeelen tot een nominaal bedrag van zoovele malen 750, als door hen een nominaal bedrag aan pref. aandeelen van 1000,zal worden ingeleverd. De door die omwisseling verkre gen gewpne aandeelen geven recht op het volle dividend over het boekjaar waarin de omwisseling plaats vindt. Geschiedt de omwisseling op een tijdvak dat op de pref. aandeelen reeds een voorloopig dividend over het loopende boekjaar is uitgedeeld, dan zal het bedrag daarvan door den hou der die omwisseling vraagt moeten wor den teruggegeven. Mochten na de uitgifte der preferente aandeelen vóór 1 Februari 1941 gewone aandeelen worden uitgegeven voor lagere koers dan 133 1/3 pet. dan zal de omwisse ling niet meer plaats hebben in de ver houding 1000 tot 750. Die verhouding zal dan in dier voege worden gewijzigd dat daarin het getal 750 wordt vervangen door het getal dat gevonden wordt door 750 te vermenigvuldigen met 133 1/3 en dan te deelen door den in procenten uitgedrukten gemiddelden koers van aangifte van alle aandeelen. Bij de berekening van dien ge middelden koers van aangifte van alle ge wone aandeelen wordt aangenomen dat do koers van uitgifte van alle voor of. tegelijk met de preferente uitgegeven gewone aan deelen 1331/3 pet. heeft bedragen. Het geheimzinnige verdwijningsgeval Wie der reizigers hoorde iets? De Commissaris van Politie te Dordrecht, verzoekt den reiziger, die Dinsdagmorgen 1 Februari te 8.31 uur aan het Statio-n al hier, met den trein uit de richting Eind hoven is aangekomen en ter hoogte van de Moerdijikibrug meent een klap of een gil tc hebben gehoord, zich ten spoedigste aan rijm bureau te vervoegen of zich bekend le maken. Vluchteling aangehouden 's GRAVENHAGE. 2 Febr. Kort geleden wist een 26-jarige verdachte, H. A. K„ die te Haarlem naar het parket van den Officier van Justitie werd overgebracht, aan de handen van de politie te ontvluchten. Giste ren nu werd deze man alhier op aanwijzing door de politie op straat aangehouden. De Kamer te Egypte ontbonden Decreet door den Koning geteekend CAIRO, 2 Febr. (A.N.P.). De Koning heeft een decreet geteekend, waarbij de kamer van afgevaardigden wordt ontbonden Overval op dr. De Ridder Daders een jaar gevangenisstraf Nadat twee jongelieden schuldig aan den roofoverval on den arts De Riüder in zijn woning aan het Oranjeplein, door de Haagsche Rechtbank waren veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, bleek, dat nog twee daders bij den overval betrok- dan zijn geweest, Veertien dagen geleden hebben ook zy voor de rechtbank moeten vemchiinen. Heden werden zii veroordeeld en wel de 18-jarige T. C. J. V. tot een jaar gevang* straf, en de 19-jarige los-werkman T. W. tot een gevangenisstraf van zes maanden. Het O. M. had resp. drie jaar en een jaar gevorderd. Politieke vluchteling voor de Rechtbank Duitsche regeering vraagt uitlevering De Haagsche Rechtbank behandelde in openbare terechtzitting het verzoek van de Duitsche regeering tot uitlevering van dm Duitscher D. P., die in Januari 1933 in het plaatje Hummelsdorf een aanslag gepleegd >u hebben op een ..Oberlandjager''. P. zelf ontkende dit evenwel ten stelligste ii was on den bewusten dae reeds in Ne derland en kan dit met getuigen bewijzen. Bovendien was hij nog nooit in Hummels dorf geweest. P. werd verdedigd door Mr. S. de Jong, uit Amsterdam. Deze verzocht de rechtbank in den kor ten tijd, welke haar restte om advies aan de Nederlandsche regeering uit te brengen, die getuigen te hooren. De rechtbank zal binnen 14 dagen advies aan de Nederlandsche Regeering uit brengen. Auto's op elkaar ingereden Eén persoon gewond Gister heeft op den Heerenweg te A1 f e n d. R ij n een ernstig verkeersongeluk plaats gevonden, t figevolge van een samen loop van omstandigheden. Op den betonweg, die door den regen vrij glad was, reed een kleine personenauto, op korten afstand ge volgd door een vrachtauto vap de Leerhoeve te Alphen aan den Rijn. Op een gegeven oogenblik gaf de bestuurder van de eerste auto het stopsein, hetgeen door den ohauf feur van den vrachtwagen werd opgemerkt D&r-e remde alleen wat te snel, met het ge volg, dat de wagen slipte van de rechter- naar de linkerzijde van den weg en vervol gens dwars door een haag het rijwielpad opreed. Op dit oogenblik naderde uit tegen overgestelde richting een personenauto, be stuurd door den heer M. A. Boas, koopman te Amstelveen, die nog wel moeite deed een botsing te voorkomen, doch hierin niet slaa-gde en met volle kradht tegen de ach terzijde van de vrachtauito reed, waardoor de personenauto in elkaar werd gedrukt. De heer B. zat achter het stuur bekneld cn moest door de chauffeurs van de beide an dere wagens uit zijn netelige positie worden bevrijd. De geneesheer constateerde een ge broken knieschijf en ernstige inwendig* kneuzingen. Tragisch einde Honderdjarige verdronken De oudste inwoner van Boskoop, de honderdjarige' heer C. Droog, is gisteravond, vermoedelijk door den ster ken wind welke in Den Ham stond, langs het talud in de langs den weg loo pende sloot gevallen en verdronken. De heer Droog had een bezoek ge bracht aan zijn zoon en was om negen uur uit diens huis vertrokken om naar hte Tehuis voor Ouden van Dagen terug te gaan. Toen hij na eenigen tijd niet te rugkeerde is men hem gaan zoeken. De heer Droog genoot een uitsteken de gezondheid. Hij maakte nog iederen dag een wandeling. Op 12 Januari j.l. vierde hij zijn honderdsten verjaardag. GEMENGD NIEUWS Plotselinge dood Tragische afloop van een receptie Gisteren had op het gemeentehuis te Kerk rade een receptie plaats ter gele genheid van den nationalen feestdag. Tegen het einde van de receptie werd door den voorzitter van het Oranje-Comité, den heer M. Damonseaux aan den burgemeester een, door de Kerkradenarcn gedicht en getoonzet muziekstuk aangebo den. Nadat de heer D. dit werk aan den burgemeester had overhandigd, zakte de 73-jarige grijsaard in elkaar. Onmiddellijk waren geneesheeren bij de hand. Hulp mocht echter niet meer baten. Hij overleed ter plaatse. De heer D. was een zëer ziene persoonlijkheid. Jongeman zwaar gewond bij ontploffing Clandestien vuurwerk gemaakt? Dinsdagmiddag heeft in een schuurtje aan de Slatuinen te Amsterdam een ern stige ontploffing plaats gevonden. Een jonge man werd daarbij zeer ernstig aan gelaat, beenen en handen gewond, zoodat hij in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Men vermoedt, dat in het schuurtje clan destien vuurwerk werd gemaakt, en dat de jongeman bezig was met verschillende che micaliën proeven te nemen. Het juiste weet nmn nog niet. In de werkbank is een groot gat geslagen, terwijl ook de vloer is be schadigd. Postwisselvervalsching Herziening van een proces De Hooge Raad heeft het cassatie- beroep behandeld van G. L. H., die in 1935 door de rechtbank in Den Haag was veroordeeld tot vijf jaren gevangenis straf, wegens valschheid in geschrifte, in verband met postwisselvervalsching. De veroordeelde had in zijn vonnis berust. Terwijl hij zijn straf uitzat, werd in verband met dezelfde zaak gearresteerd A. de V., in de onderwereld genaamd Lamme consul. In verband met deze arrestatie heeft toen de procureur-generaal bij den Hoogen Raad ambtshalve herziening gevraagd, welke her ziening door den Hoogen Raad werd gelast. Intusschen ging de veroordeelde in voorloo- pige hechtenis. Het hof te Amsterdam, w naar de Hooge Raad de zaak heeft verwezen, heeft vervolgens het gewijsde gehandhaafd. Hiervan werd cassatie aangeteekend. Mr. E. A. Kan heeft voor den Hoogen Raad twee cassatiemiddelen verdedigd en o.a. betoogd, dat de geheele zaak aan een hernieuwd on derzoek had moeten zyn onderworpen. De procureur-generaal zal op 14 dezer con- cludeeren. De clearing met Duitschland Stand per 31 Januari LAND- EN TUINBOUW Centrale Landbouworganisaties Verschillende aangelegenheden besproken In de jongste vergadering van de dagelijk- sche besturen der drie centrale landbouw organisaties (C.B.T.B., K.N.B.T.B. en K.N. T. CU s-ohnndnp te 'sfiraven'^ep werd o a. besloten aan de regeering mede te dee len, dat de drie C.L.O. niet ongenegen z'jn de aardappelregeling over te nemen onder bepaalde voorwaarden, die ter kennis van de regeering zullen worden gebracht. Betreffende het vraagstuk: fabricage van aardappelvlokken werd besloten dat aan te houden tot over de vraag van het al dan niet overnemen van de consumptie aardap pelregeling door de drie C.L.O. is beslist. Ten aanzien van de uitvoering der v o g o 1 w e t werd besloten aan den directeur-ge neraal van den landbouw mede te deelen, dat het geen aanbeveling verdient over te gaan tot het oprichten van plaatselijke con tractorganen event, „afwoerdiensten" in verband met de uitvoering van de vogelwet. De door den Minister van Economische Zaken zelf daartoe aangewezen deskun digen kunnen de burgemeesters omtrent vogelschade voorlichten op grond van de door deze laatsten aan de commissarissen der Koningin te geven adviezen, betrekking hebbende op het verleenen van vergunnin gen lot het dooden van vogels. Bij de uitvoering der Steunregeling voor de kleine boerenbedrijfjes, blijkt het dat klejne bedrijfjes, die uit hoof de van de uitkomsten in groep b zouden vallen, niet kunen worden gesteund, indien de ondernemer de leeftijdsgrens van 66 jaar is gepasseerd. Om aan dit bezwaar eenigszins tegemoet te komen is bepaald, dat zoons of dochters als plaatsvervangers voor den ondernemer mogen optreden, indien zii naar het oordeel van de gemeentelijke commissie van advies in staat zijn het-bedrijf naar behooren te leiden en te bewerken. Deze laatste bepaling brengt in het mee- rendeel der gevallen uitkomst, doch daar door wordt tevens de onbillijkheid ten op zichte van de enkele bedrijfjes, waar geen plaatsvervanger aanwezig is, nog vergroot. Besloten wordt aan den minister van econ. zaken te verzoeken het daarheen te leiden, dat de enkelen, die door bovenge noemde bepalingen worden gedupeerd, recht streeks vanwege het departement van eco nomische zaken worden geholpen. ECONOMIE EN FINANCIEN Indexcijfers aandeelenkoersen In Januari gestegen de Statistiek deelt 1. NH verheid 2. Bahken 3. Scheepvaart 4. Intern, fondsen 5. Ned. Ind. fondsen 6. Petroleum 7. Algemeen indexcijfer. Indexcijfers van koersen (basis 1930 - 100) 1937 'e kwartaal Dee. Jan. 88.6 92.6 "2.3 105.2 100.8 109.4 103.1 110.9 61.6 60.1 62.6 96.8 98.1 102.6 leringei L Stortingen in Nederlam waarvan bestemd voor a. achterst, vorderingei b. Rentedienst Dawes en Voungleening ei Stlllhalte: Rente transfer c. vrije rek. Relchsbanl d. Nieuwe onder de clea 2. Stortingen in land (nieuwe voraer.j (lncl. saldo 1937 ad 4.840.700) 3. Uitbetalingen in Neder- Land op nieuwe vorde ringen (ld) .aatst uitbetaalde num- tegen guldensvordering 533.250a. tegen R.M.- vordering: 4687/59762. tegen afgegeven reis- cheques (IncL saldo 1937 ad 426.200) Ultbetal. in Nederland Nog beschikbaar 27.844.300 21.339.600 17.378.290 9.519.609 UIT DE HAARLEMMERMEER HOOFDDORP. De brandweer werd twee maal gealarmeerd. Eerst moest rij met do motorepuit uitrukken naar de boerderij van den heer K„ aan den IJw eg, alwaar een schoorsteenbrand wras uitgebroken. Toen dc spuit uitrukte en arriveerde had men bet vuur inmiddels weten te blusschen. De ma terieele schade bleek -niet groot te zijn. Even later werd ze weer gewaarschuwd voor een schoorsteenbrand in dc woning van den heer M., aan den Fortweg. Ook hier was men het vuur spoedig meester zoodat de woning behouden kon worden. Alihier is een nieuwe regeling inge voerd ten aanzien van de laatste postver zending. Eerst was de laatste verzending te 8.30. Een en ander i6 nu zoo geregeld, dat de buslichtiing te ruim 9 uur plaats vindt' en ook daarmede nog aansluiting heeft op de nacht posttreinen. Tot bestuursleden van de kring Bad hoevedorp van de plaatselijke afdeeling -van ae N.H. Vereen. Het Witte Kruis zijn gqko- de dames N. en S. en de heeren: IC.; M. D.; T.; en B. Tot leden van het dak lij ksdh best. zijn benoemd Mevr. Na dort en de heeren ICnibbe en Meijer. De heer K. kwam tot de ontdekking dat ongewenschte bezoekers zich door in- kilimming toegang tot de woning hadden verschaft en alles overhoop hadden gehaaid. Uit een der kasten werd een en, ander ver- Op den Kruisweg nabij den Spiering weg werd een geheel rechts van den weg rijdende auto, bestuurd door den heer II aangereden door een luxe-auto, die te veel naar linlks aanhield en bestuurd werd doot een dame. De sohok was zóó hevig, dat bei de auto's deerlijk werden gehavend. De be stuurders kwamen er wonderlijk goed af. Aan het postkantoor en het daarondcT behoorende ressort werd gedurende de maand Januari ingelegd f 16.997.37; terug betaald f 12.5-40.18. Het laatste door het kan toor uitgegeven boekje draagt het num- 10996. MARKTEN AMSTERDAM, 2 Febr. Vee. Aanvoeren en prijzen: 184 vete kalveren: lo kw 8086 c. 2e 7078 c., 2e kw 6068 c. per kg. levend ge wicht; 60 nucht. kalveren 7—12, per stuk: 140 varkens: vleeschvarkens (99110 kg. 7071 c., id. zwaardore 6970 c, vette varkens 6869 c., per kg. slachtgewlcht. Aan het abattoir werden heden 3 wagons ge slachte runderen aangevoerd afkomstig uit Denemarkens. Vette kalveren .-aanvoer matig, handel zeer willig, hoogere prijzen. Nuchtere kalveren: aanvoer matig, handel 'lug. constante prijzen. Varkens: aanvoer zeer matig, handel zeer ttug. prözen als Maandag. RIJPWETER'NG, 1 Febr. Veiling R.P.V, Aanvoer 2600 eieren. Prijzen: Kippeneieren 2.804, eenqeneieren 3.10—3.50 per 100 10 Konijnen 0.401.30 per stuk. 1 haan 73 ct per stuk. Kaas 66 ct per kg. S« t: 2 Februa.i. bieren Aan- gevoerfd 340.300 stuk». Friizen- kin 3.90 4.20, eendeieren f 3.40, alles per 100 stuks. ZWIJNDRECHT, 2 Februari. (Groentenvel- Hng). Andijvie f 15.70—20.30 per 100 kg.;, boere- kool f 1.60—3., gele sav. kool f 1—2.40. groene id. f23.90, beide per 100 kg.; knolselderij f722, stcofsla 1520 ct per kg.;kroton f 2.103.60 per 190 kg.; peterselie f 2.50—3.90, prei f3.60—4.70 roode kool f 4.60—6.50, beide per 100 kg.; sel derij 30—45 ct, spruiten le srt f 8.4011.20, id. gr. f5—6.10, glqsveldsla f8.80—13.80, uien f 14 14.20, winterpeen f 2.503.50, witlof le st f 10.60 11.70. 2e srt f 6.30—8.10., wortelen afbreekpeen f 4.70—6.39. SCHEVENÏNGEN, 2 Febr. Prözen- Groote schol 9.90—12.80, middel schol 12.70—15, klelo- schol 5.90—13.80, schar 7.40, bot 9, schelvlsch 15—16.80, wtiting 4.40—5, per 40 kg. Kabel- Met 30—2.20, versche visch ■kt de trawllogger SCH 132 W Rog 89.80 besomming (gedecltelöko vangstV ichtcr.d t waterstanden rivieren Reden Voiie Retnfelden 2.4fi 2.81 Bretsach 1.18 -.6 Kehl 2.98 3. 9 Maxau 4.90 f>.' 8 Mannheim 4.4b 4.50 Lohr 11.00 j.Oo Mainz J.95 l.HO Hingen 3.03 0.00 i anb 8.6 3.21 Cohjeni AM 3.99 Trier 8.52 3.! 8 Keulen 4.67 4.14 Duaaeldori 3.84 3.26 Kuhrort 3.2 4 2.60 Weael 8.16 9.51 Emmerik 4.13 3.69 Stuwen open te Borf feld, Sn.mbeek, Lith en Heden Vorie Keulen 40.51 ?9 61 Lobitb 13.04 i2.f 4 Nijm-een 10.,J9 9.95 SL Andries 4 86 4 98 Arnhem 1O.1O 9.78 Vreeswijk w 1.66 1.34 110.7b 10.41 'entei 4.3') 4.18 Kampen Maastrichi 44.68 44.64 Bel feld 16.47 i2.56 Venlo ,4.89 14.64 Graveel nis 9.31 9.04 Roermond, Bel- binnenl. waterstanden 2 FEBRUARI PannerdenIJsselkop voldoende. IJsselkopArnhem oldoende. Arnhem—Wök bli Duurstede voldoende IJsselkop—Doesburg voldoende. Doesburg—Zutphen voldoende ZutphenDeventer voldoen le. DeventerKnerveer voldoende. hoogwater ned. zeehavens - - 0.45 13.15 lelievnetai 4.14 16.r6 Terrtci,. iiiin 1O.V6 22.35 iVlIlemata, 6.37 17 52 Harlingen 11.05 28.20 lirouwersh 4.0b 16(7 L>en Heldei 9.00 20.6' Mierik zee 4.29 6 49 IJmulden 4.51 16,69 Wemeldine- 4.54 17.09 H.V. Holl. 4.06 16.07 Vllasingen 2.66 15.16 8chevenlng. Ternenzen 3.28 15i46 Rotterdam 5,49 18.19 Hanaweert 4.16 16.4')

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7