Levensgang van Prins Bernhard NU JUICHT HEEL' HOLLAND 1 FEESTNUMMER van 3e Vijf SamenwerEen3e Christelijke Dagbladen blz. 7 De levenslustige student werd Prins der Nederlanden Trouw aan zijn lijfspreuk: „Treue über alles" hard zich naast haar en daar stond het prinselijk Paar, winnend de harten van hen, die al maar juichten en wuifden. Telkens \^erd het Wilhelmus ingezet en aan het roepen van „Leve de Prins! Leve de Prinses! Leve de Koningin!" kwam geen Van de verlovingsfeesten zwijgen we hier. En ook van de groote vreugde van ons gansche volk, toen op 7 Januari 1937 in de Residentie het vorstelijk huwelijk tusschen Prinses Juliana en Prins Bernhard werd voltrokken. Door zijn opgedwongen optreden heeft Prins Bern hard zich aanstonds een plaats veroverd in het hart van 't Nederlandsche volk. En nu hij ruim een jaar onze Prins is, kan gezegd worden, dat de band tussohen hem en het Neder landsche volk hecht en sterk is. Heel ons volk schrok op, toen Maandag 29 Novem ber bekend werd, dat in den vroegen morgen van dien dag den Prins een ernstig auto-ongeval was overkomen. Met dankbaarheid werd van de geruststellende berichten kennis genomen en elke Zondag steeg in alle kerkgebouwen een vurig gebed op om be houd van dit voor Vorstenhuis en Vaderland zoo dierbare leven. Op dezen historischen dag, nu heel Holland juicht, gaan onze gedachten en heihvenschen inzonder heid ook uit naar den gelukkigen Vader van 't vor stelijk kind. Met heel ons volk bidden we mee: Heere, bewaar den Prins dor Nederlanden! Geef hem in Uw goed gunstigheid een spoedig en geheel herstel! En op dezen nationalen feestdag herinneren wij aan het woord, dat op den dag, toen het huwelijk werd voltrokken, in het Huis des Heeren over het jonge Bruidspaar werd uitgesproken: „De Heere belooft het: „Mijn oog zal op U zijn!" Dat is een woord vl troost en kracht voor U bei den, nu Gij voortaan samen den levensweg zult gaan. Het zegt U dit: dat God U zal begeleiden op al uwe wegen, dat Hij U zal sterken in den levens strijd, dat Hij U zorgend en bewarend zal omrin gen, dat Uw gebed niet tegen een gesloten hemel zal stuiten, maar dat Uw Vader in den hemel Uw gebeden hoort en er op antwoordt. Ieder huis heeft zijn kruis, zegt een Nederlandsch spreekwoord, en ook Uw huis zal zijn kruis wel hebben. Maar of een kruis zwaar is of licht, of wij er onder bezwijken of het met vreugde dragen, hangt niet af van de zwaarte van het kruis maar De Prinses wil niet op de foto en loopt daarom hard weg. 't Was in denzelfden tijd dat de Koningin een rij toer door Scheveningen maakte. Toen het rijtuig even stil hield, trad een klein meisje naar voren, dat op bedeesde wijze de Koningin een ruikertje bloemen aanbood met 't zacht uitgesproken ver zoek „dit aan Juliaantje te geven". De Koningin was met deze eerste bloemenhulde aan haar doch ter zóó ingenomen, dat Zij ze bij haar thuiskomst dadelijk in de kamer van de Prinses liet plaatsen. Toen 't Prinsesje een beetje ouder werd, mocht ze mee op bezoek naar verschillende plaatsen. Hoe juichte het volk bij 't aanschouwen van dat lieve blonde kopje, dat soms verbaasd naar de men- schen keek, die zoo erg druk en blij deden. Prof. Dr. J. H. Gunning Wzn., die later de Konin gin behulpzaam was bij 't kiezen van leeraars voor de Prinses, deelde eens de volgende aardige her innering mee: „Altijd is mij bijgebleven een sim pel. maar beteekcnisvol courantenberichtje uit do laatste Meidagen van 1910, toen geheel Amsterdam in feestroes verkeerde, omdat de Koningin Haar dochterje aan de hoofdstad was komen vertoonec. In het Vondelpark was toen voor de kleine een af zonderlijk tuintje ingericht en toen zij op een ochtend daarheen gereden werd en het rijtuig- krachtens beschikking van de in zulke dingen zoo fijnvoelende Koningin zijn weg door een drukke volksbuurt nam, riep bij zijn nadering een arbei der, die aan de deur op den uitkijk stond, zijn vrouw naar binnen toe: „Gauw, moeder, daar komt het Kind!" „Het kind"! Niet het „kind van Staat", dat de groote Koning-Stadhouder eenmaal was maar h e t kind van ons, Nederlanders, allen tezamen ons" Prinsesje. van de kracht van den drager. En dè bron van alle ware levenskracht is een leven in Gods gemeen schap. Of ons leven rijk is of arm, hangt niet af van de veelheid van aardsche goederen, noch van het getal der voor- of tegenspoeden, die ons op onzen levensweg ontmoeten, maar van de vraag of wij ons leven met zijn blijde en smartelijke ervaringen mogen zien in het licht der eeuwigheid, dat is in het licht van Gods liefde." 't Eerste levensjaar van Prinses Juliana opvallend kenmerk van zijn karakter was ook steeds zijn warsheid van elke overdrijving." Toen Prins Bernhard te Berlijn eenigen tijd aan de universiteit had gestudeerd, overleed zijn vader. Van zijn verantwoordelijkheid bewust, nam hij toen het moeilijke besluit, zijn academische stu diën op te geven en zich voor te bereiden voor het examen van referendaris. Zijn keus stond vast, hij zou in den handel en een positie zoeken, zoodra hij zijn diploma verworven had. Op 21 Juni 1935 zou het examen worden afgelegd. Van te voren was er hard genq^g gewerkt, maar toch hadden nu de zenuwen den prins een beetje te pakken. Om negen uur precies werden de candidaten bin nengelaten en het ondervragen duurde tot half twaalf; daarna nog van precies twaalf uur tot half twee. Vervolgens kwam de uitspraak: öe vrienden waren er door. Zijn geslaagd referendaris-examen opende voor den prins de mogelijkheid van een rustige, regelmatige carrière bij de rechtbank. Doch dat Zocht hij niet. Hij wilde beslist in den handel. Doch eerst volgden er enkele weken vacantie, die hij doorbracht bij zijn moeder op het slot Reckenwalde, om daarna met H.D.H. Prin ses Armgard een reisje naar Nederland te maken. Weinig kon de prins toen vermoeden, dat hij een bezoek bracht aan zijn toekomstig vaderland. De sport heeft steeds de liefde van zijn hart gehad. Hij speelt polo is een hartstochtelijk jager en een bekwaam automobilist. Zelfs is hij lid geweest van den Duitschen Lucht- sportbond en eens, toen hij als waarnemer mee de lucht inging, heeft hij een opwindend avontUTr meegemaakt, dat wonder boven wonder goed afliep Terwijl ze een paar maal een tocht door de lucht hadden gemaakt, sprong het vliegtuig van den prins plotseling uit elkaar en kwam in het water terecht.Even zag men het hoofd van den prins opduiken, om onmiddellijk weer te verdwijnen. Toen men echter op de plaats des onheils was door hard werken een positie in óe wereld ver overen. Zoo trad hij dan in dienst bij het I.G. Farben-con- cern en werd hij aangesteld bij het filiaal te Parijs. Later werd hij overgeplaatst naar Amsterdam, doch deze overplaatsing is niet doorgegaan de verloving met onze Prinses kwam er tusschen. In den tijd, dien hij te Parijs werkte, woonde hij bij zijn tante, de Prinses Henri XXIII van Reuss, 33 Rue Barbet, De vorstelijke verloving De verloving van H.K.H. Prinses Juliana met Z.K.H. Prins Bernhard was voor het Nederlandsche volk een volkomen verrassing. In den zomer van 1936 vertoefden H.M. de konin gin en Prinses Juliana in Zwitserland. Zij genoten daar een welverdiende vacantie en in Nederland las men dagelijks in de kranten, hoe de beide Vor stelijke personen genoten van de heerlijke Zwit- sersche bergen. Er werden foto's gepubliceerd, waarop men na tuurlijk aadelijk zocht naar de Koningin en de Prinses en weinig aandacht schonk aan de overige personen. Die vormden kortweg „het gevolg", maar wie dat precies waren, daarmee brak nie mand zich het hoofd. Er bevond zich ook een zekere Graaf Biesterfeld onder, doch er was in Nederland niemand, die dien graaf kende. Deze Graaf Biesterfeld was in Grand Hotel Weis- senburg een bezoek komen brengen aan onze Ko ningin en aan ae Prinses en hij was er als gast gebleven. Hij tenniste met de Prinses en samen maakten ze allerlei uitstapjes. Op 19 Augustus werd o.a. een prachtige bergtocht gemaakt van Bad Weissenburg per auto naar Lauterbrünnen, vandaar ging het per trein naar de Werigeralp- baan en vervolgens naar Klein Scheidig en Jung- fraujoch; Op dezen bergtocht behoorde weer de Graaf von Biesterfeld tot het gevolg van de Prinses. Spoedig daarna kwam de groote verrassing. Dinsdagmorgen 8 September 1936, 's morgens om kwart voor elf, bracht de radio een extra-bericht: „Hedenmorgen heeft de particuliere secretaris van Familiewapen van Lippe-Biesterfeld H.M. óe Koningin in opdracht van Hare Majesteit, aan den Regeeringspersdienst mededeeling gedaan van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana met Prins Bernhard Leopold Friedrich Eberhard Julius Kurt Karl Gottfried Peter zur Lippe-Biesterfeld, geboren te Jena, 29 Juni 1911." Verbijsterend was de uitwerking van dit bericht. De omroepvereenigingen wijzigden hun program ma's de vlaggen werden uitgestoken, op de kran- tenbureaux werden met koortsachtige haast arti kelen geschreven over het heugelijke feit, heel Nederland sprak over niets meer dan over de vorstelijke verloving en ieder wide graag zoo gauw mogelijk ingelicht worden omtrent den Duitschen prins, die daar zoo op het onverwachtst een eigen plaatsje had ingenomen naast onze Prinses. In Den Haag was de spanning natuurlijk het grootst. Daar wachtte men de komst van het ver loofde paar. Duizenden waren ter begroeting op de been. Tegen zes uur 's avonds klonk de kreet: „Daar komen ze!" En werkelijk, in een open twee persoons, lichtgrijzen sportwagen Ford 8 V, met Prins Bernhard aan het stuur en onze Kroonprin ees naast hem, kwamen ze aanrijden. Op dat oogenblik kwam Koningin Wilhelmina naar buiten, gevolgd door een hofdame van de Prinses. Met een ruk stond de wagen sül, de jonge prins sprong er uit. omhelsde de Koningin en hielp zijn verloofde uit de auto. Het gejuich weergalmde en onze Prinses, die van uit de auto reeds terug wuifde, keerde zich naai het publiek en verborg haar blijdschap niet. Op de meest ongedwongen wijze plaatste Prins Bern- Het prinselijk paar arriveert in den avond van 8 Sept. 1936 in een twoseater aan het Paleis Noordeinde. „Ons Zonneschijntje" met dien naam heeft eens Koningin Wilhelmina haar voorspoedig opgroeiend dochtertje genoema. Uit de prille kinderjaren van Prinses Juliana zou den tientallen leuke gebeurtenissen te vertellen zijn, want ze is gezond, levenslustig, dartel en ondeugend geweest als alle kinderen. Toen ze een paar weken oud was, maakte ze eens op de armen van een verpleegster een wandelin getje in den tuin van het paleis. De schildwacht, die op dien dag daar dienst had, zette zich dade lijk in postuur en presenteerde geheel volgens de regelen der kunst 't geweer. Dat was het eerste militair saluut aan de jonge Prinses gebracht. Prins Henarik had 't gezien en liet den schild wacht op 't paleis komen. Hoe verbaasd keek de eenvoudige jongen op, toen hij hoorde, dat de Ko ningin den eersten militair, die het saluut aan haar dochter had gebracht, een aandenken wilde schenken. Hij mooht kiezen: een diamanten das speld óf een gouden horloge met inschrift. Prinses Juliana voor haar poppenhuis De moeder van Prins Bernhard We geven in dij feestnummer een korte schets van de gebeurtenissen rondom 30 'April 1909, toen Prinses Juliana geboren werd. Heel ons volk juicht mee met de gelukkige Moeder. Maar ook gaan onze gedachten uit naar den ;Vader van 't prinselijk kind, welks kom6t ons allen met diepe en oprechte vreugde vervult. Een beknopte levensschets van onzen Prins der Nederlanden mag in dit speciale nummer van ons blad evenmin ontbreken. Jongensjaren van Prins Bernhard Z.K.H. Prins Bernhard werd op 29 Juni 1911 te Jcna geboren. Zijn jongensjaren bracht hij door op liet landgoed Reckenwalde aan de Pool6che grens. Pas drie jaar was hij qud, toen de wereldoorlog uitbrak en zoodoende zag hij z'n vader bijna nooit anders dan als soldaat. Geen wonder, dat de kleine prins ook zelf graag soldaatje speelde en zich vaak in een Uhlanen-uniform stak en deftig salueerde, zooals hij dat de soldaten zag doen. In de landelijke rust van het Oost-Pruisische slot groeide hij opi doch toen hij daarvoor oud genoeg was, ging hij naar het Arndt-gymnasium te Ber lijn. Daar heeft hij gestudeerd van Paschen 1926 tot Paschen, 1929. Uit de aanteekeningen, die op {het gymnasium bewaard bleven, blijkt, dat de prins uitmuntte in talen en geschiedenis en tus schen haakjes werd er achter zijn naam vermeld:; „guten Verstand". Het schooljournaal karakteri seerde den prins als „een begaafde jongeman, die zonder groote moeilijkheden zou kunnen bereiken, wat hij zich ten cfoel stelde, die in zijn optreden veel zekerheid aan den dag legde en zich zoowel schriftelijk als mondeling uitstekend kon uit drukken". Toen in het voorjaar 1929 de tijd der eindexamens aanbrak, was Prins Bernhard ziok. Hij moest na afloop van den officieelen termijn geheel op zijn eentje examen doen. Ondanks dezen tegenslag slaagde hij met goede cijfers. De slaapkamer, die Prins Bernhard in het inter naat met drie kameraads deelde, bevatte weinig meer dan een eenvoudig bed en een eenvoudige kleerkast. Het interieur verried orde en discipline, maar was toch niet ongezellig, want de bewoners hadden de wanden behangen met allerlei platen en prenten van jachttafereelen en wedstrijden. Heel regelmatig, zonder groote schokken, verliep de jongenstijd van Prins Bernhard en toen kwa men de jaren, waarin hij student was en wat meer .van de wereld zou zien. De vader van Prins Bernhard aangekomen, bleken de prins en zijn piloot toch gered te zijn en op een boerderij ondergebracht. Prins Bernhard lag in een groote boerenhofstee, warm toegedekt onder een stapel wollen dekens. De zitting en de rugleuning van zijn waarnemers- plaats zaten met riemen aan hem verbonden en daardoor had hij zich drijvende weten te houden. Toen de prins zijn studiën aan het Arndt-gym nasium had voltooid, studeerde hij eenigen tijd in de rechten aan de universiteit te Lausanne, voor namelijk om goed Fransch te leeren. Daarna maak te hij met zijn vader reizen naar Italië, Oostenrijk en Zwitserland. Toen studeerde hij weer eenigen tijd te München, om vervolgens Italië, Engeland, Zwitserland en Frankrijk te bezoeken. Nu werd weer eenigen tijd gestudeerd te Berlijn, waarna een groote reis naar Marokko werd gemaakt. In 1931 bezocht de Prins voor het eerst Nederland, .ter, in 1934, nog eens. Die reizen hebben veel nut gehad voor de ontwikkeling van den prins en hebben zijn blik verruimd. Met Paschen 1929, toen de prins zijn studie aan het Arndt-gymnasium te Berlijn had voltooid, need hij belijdenis des geloofs in de Luthersche Kerk. Door de groote kennis van vreemde talen, die de prins bezit hij spreekt Nederlandsch, Engelsch, Fransch en Spaansch zou het hem niet moeilijk zijn gevallen een diplomatieke loopbaan te kiezen. Doch hij verlangde slechts onmiddellijk practisch werkzaam te zijn. Aanpakken wilde hij en zich Prins Bernhard (links) met zijn ouders en zijn broer Ernst Aschwin. Student, sportman, reiziger Aan de Universiteit Unter den Linden te Berlijn heeft Prins Bernhard in 1934 en 1935 college ge- loopen. Een studievriend van den prins vertelde over deze periode: „Bernhard heeft altijd geleefd en gehandeld vol gens de lijfspreuk: „Treue über alles". Hij was een .vroolijke makker en we hebben dikwijls samen groote pret gehad, maar aan den anderen kant kon Bernhard ook heel ernstig zijn. Soms midden in een oppervlakkig en vroolijk gesprek kon hij plotseling, zondat dat dit overigens opviel, een ernstig thema ter sprake brengen en daarbij bleek dan telkens zijn veelzijdige belangstelling en ontwikkeling. Reeds tijdens zijn studie wijdde hij volle aan dacht aan de sociale kwesties van zijn tijd. Een De huwelijksinzegening van Prinses Juliana en Prins Bernhard in de Groote Kerk te hage. op Donderdag 7 Januari 1937.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 17