Rotterdam - Oranje Lichtstad Oranje Appelvaasje Amsterdam één groote feestzaal KINDERKAMERS VAN HET PALEIS SOESTDIJK NED. BEHANGSELPAPIER GOUDSMIT-HOFF INDUSTRIE r.T^SDAG i FEBRUARI 1938 y TWEEDE BLAD PAG. C DE FEESTVREUGDE IN DEN HAAG Vervolg van blz. 6 Etalages wekken bewondering Tal van etalages waren met bijzondere zorg opgetuigd wat het publiek bij drommen trok en herhaaldelijk o s en ach's van be wondering uitlokte. De Bijenkorf prijkte op den hoek van de Wagenstraat met oen reuze Oranjeboom waaraan de portretten vin alle vroegere Oranje-vorsten bengelden. Bij Ger- zon ontdekten we een ooie\aar die een ge kroonde koets trok, waaruit een lieftallige baby parmantig naar buiten blikte. Peck en Cloppenburg kwam voor den dag met. een heraut en een hoornblazer, zooals we die 's middags bij de proclamatie-plechtigheid hadden aanschouwd. Het warenhuis pronkte in de Spuistraat met het Paleis-Soestdijk. waarvoor verschillende baby's troonden. Eti zoo wanen er nog honderden andere spiegel ruiten die getuigden vnn de aanleiding van dezen vreugdedag. Jool jewelste Intusschen nam do jool voortdurend toe. Straatkoopliedcn stopten het pu bliek vol met papieren petten, baarden, -snorren en wat dies meer zij, hetgeen het stadsbeeld telkens van aspect ver anderen deed. In hossende slierten ging het door stegen en sloppen om dan plotseling onder daverende jubelkreten weer op de open pleinen te voorschijn te komen en de droog geschreeuwde kelen in de cafe's te bevochtigen. Ofschoon het autoverkeer buitengewoon intensief was doken daarnaast ook tal van m rijtuigjes op, waarmee luidruchtige i :elschappen de stad doorkruisten. Ande ren stonden zich te vermaken in de lange file, die ïcich voor het journaal-theater vormden, teneinde via het prenlenlint ken nis te nemen van het gebeuren dat reeds cénige uren oud was. Weer anderen stroomden de poffertjes kramen of koffie-met-slagroom-gelegen- binnen en deden daar hoog het gebak! hun rondedans. Rondom die kramen gingen de hoeden op rottingstokjes de lucht in; jassen en mantels werden ge bruikt om ze als wapperende vlaggen te laten dienst doen, en intusschen speelden de harmonie- en fanfaregezelschappen on vermoeibaar voort. Een aparte plek van uitbundige vroolijk- lieid vormde liet spaarzaam verlichte Bin nenhof, waar men zich volmaakt kon geven omdat men hier in het geheel geen acht behoefde te slaan op de trams en auto's. Het was tusschen deze aloude muren dat we de honderden leden van „Mobiel" ont moetten, de van Oranjeliefde blakende a.r. propagandaclub, die tevoren op het Prins Hendrikplein aansluiting bij een der op tochten had gezocht. Met nog vele anderen bracht men op dien Jiistorischen bodem onafgebroken feestliederen ten gehoore en werden van tijd tot tijd daverende vreugde dansen ondernomen. Het Feestcomité neemt het woord Toen tegen tien uur alle optochten net Voorhout hadden bereikt de eerste arri veerde om 9 uur ongeveer kwam bet Ilaagsch Comité voor Volksfeesten op het tooneel. Dat wil zeggen, de leden, die hun hoofdkwartier hadden in Pulchri Studio, betraden de er voor gelegen muziektent, waarna ae voorzitter, generaal J. C. W a g- ner stilte verzocht. Dit verzoek, dat slechts ten deele verstaanbaar kon worden gemaakt, zou ongetwijfeld in het geheel niet zijn vernomen, indien niet gezorgd was voor een aantal luidsprekers welke op verschillende punten tusschen het ge boomte waren opgehangen. Stadgenooten, zoo begon de Generaal, het Haagsch Comité voor Volksfeesten heet u welkom! Wij zijn hier samen gekomen, oud en jong, arm en rijk, om uit te jubelen de gevoelens van vreugde die ons aller hart bestormen. Wij wil len het elkander toejuichen: Er is een Kind geboren, een Oranjetelg, het Kind van Nederland. Alsof in ons eigen gezin een kind is geboren zoo is onze blijdschap. De kern achtige proclamatie, die vanochtend door vliegtuigen werd verbreid: Vivat Oranje, De vlag in top, D' Oranjezon Stijgt stralend op! willen we hier nog eens herhalen. On verdeeld voelen we ons één onder die zon. Laten wij. die zoo dikwijls in de gelegenheid waren om onze Konink lijke Familie te aanschouwen, Haar een telegram zenden waarin van onze spontane vreugde melding wordt ge maakt, Maar dan eerst 't Wilhelmus... Nauwelijks had de spreker dat woord op de lippen of in massakoor werd de natio nale hymne ingezet. Daarop werd het vol gende telegram voorgelezen en onmiddel lijk verzonden, Telegram aan Soestdijk Koninklijke Familie Paleis Soestdijk Het Haagsch Comité voor Volksfeesten met tienduizenden in blijde feeststemming op het Voorhout bijeen tot viering van de heuglijke gebeurtenis der geboorte van de Prinses van Oranje-NassauPrinses van Lippe Biesterfeld, betuigt Uwer Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid namens allen zijn oprechte gevoelens van aanhankelijk heid en spreekt zijn beste wenschen uit. (w.g.) J. C. Wagner. L. P. v. d. Heyden. Een applaus dat aan onweer denken deed ratelde daarop onder het kale geboom te door om langzaam te verstommen en verloren te gaan in de tonen van de orkes ten, wier voorraad liederen onuitputtelijk scheen. Het „Lang zullen ze leven" kón niet vervelen en dus werd het door het eene korps ingezet zoodra het door het an dere gespeeld was. Führer wenscht geluk Ter gelegenheid van de geboorte van de Prinses der Nederlanden heeft de Führer en rijkskanselier, Adolf Hitler, zoowel TIM Koningin Wilhelmina als ILK.H. Prinses Juliana en Haar Gemaal telegra fisch geluk gewensoht. De Coolsingeléén lichtende boulevard van Oranjeslingers Een feestviering als in de 17e eeuw Onvergetelijk zanguurtje in de Beurs Rotterdam, 31 Januari Tegen den avond gloeiden ze aan, de lichten van Rotterdam. Eerst was Rotterdam voor heel Ne derland de stad van het geluid, van de juichende scheeps-sirenes. En nn werd het in den avond de lichtstad. Ongetwijfeld: andere steden zijn verhoudingsgewijs misschien nog beter voor den dag gekomen. Wat deed het stille Vlaardingen het niet prachtig met zijn ranke toren tegen den donkeren nacht en de feeste lijke illuminatie rondom de haven vol haringloggers. En wat kwam Schie dam schitterend voor den dag met prachtige verlichtingen aan particu liere gebouwen óók. Maar in Rotterdam was alles meer ge concentreerd en bepaald overweldigend. De Coolsingeléén lichtende boulevard van oranje slingers en daar tusschen; het majes- tueuse stadhuis, het fel verlichte postkan toor, de dansende gasfakkels boven op At lanta en links en rechts op het Hofplein en aan den Schiedamschen Singel. En dan de ooievaars van de Ooievaar, die zoo dan- per drie weken lang aan de leege wieg hebben geschommeldl Nu knipoogden ze, alsof ze zeggen wilden: je ziet maar weer: geduld overwint alles. Fantastisch, grootsch, maar bovenal fees telijk van stemming was de Blaak met het Beursplein. Het oranjegewemel der oranjebolletjes gaf reeds fleur, maar de brandende gasfakkels rondom deze oude haven van Rotterdam. aarin de talrijke beurtschepen, die van top vlagden, voor een rustige stoffage zorg den, die brachten er toch de sfeer in. En het oud-Hollandsch tafereel werd om streeks 8 uur nog tot meerder glorieus leven gebracht, toen de teertonnen-stapel op het parkeerterrein in brand werd gestoken, groote oranjevlammen, tegen den donkeren hemel flakkerden en een vonkenregen tus schen de zwarte rookwolken danste. Magnesium-licht flikkerde daartusschen en ie even de moderniteiten, zooals de auto's en de overigens fraaie reclames van Gerzon en andere magazijnen wegdacht, voelde zich verplaatst in een feestviering zoo omstreeks de 17e eeuw. Buitengewoon fraai was ook de verlich ting van den Westersingel, waar het oranje- en witte licht in het zwarte water reflec teerde en daarin verdroomde. In verschillende doelen van de stad. ook in Zuid en bij de fakkelboomen danste en straalde het oranje-licht, en wie de stad binnenkwam zag in het Westen reeds een reusachtige W van oranjebolletjes, opge trokken langs de kranen van de S.S.M. In de stad was het al spoedig mud- en mudvol. 't Was één hossende en zingende menigte. De stemming zat er reusachtig in en bleef er in tot in het holle van den nacht, want Een van de Rotterdamsche herauten, die de blijde tijding van de geboorte van een Oranjeprinses aan de bevol king meedeelden. na al deze weken van spanning wilde men uiting geven aan de onvervalschte Oranje- stemming. Eén, twee, één twee, jongens maakt de passen mee Nu. dat behoefde de Rotterdamsche Har moniekapel maar even in te zetten oin heel de stampvolle beui's vol zangeressen en zangers mee te krijgen. Wat hééft Mevr. Gr i m b e r g—H u y s e r het weer prachtig voor elkaar gekregen. Dat gaat alles volkomen „en règle"! Mevr. Grimberg spreekt van „mijn Beurs", die ze in de hand moet houden, waarmee ze orecies weet wat ze er mee kan „doen" en niet mee kan doen. Een enkele, al te vrooolijkp marsch in het begin kan de heele zaak bederven, want dan heeft de jeugd er meteen zóó öe stem ming in, dat er geen houden meer aan is. Daarom begon het met ernst: het Wilhel mus, prachtig gezongen, het koraal „Lof zij den Heer" schoon en gedragen. Wat een goed publiek komt er den Iaatsten tijd in de Na het „Wilt heden nu treden", de lieve- lingszaiig van mevr. Grimberg, dat men op elk programma vindt: Blijf een, blijf een, miin vaderland! Toen ging het hek van den dam: Al is ons Prinsesje nog zoo klein, hoezee! Want jongelui met baretten en pluimen dansten met oude heeren op de maat: „Vivat Oranje, hoezee!" en er scheen maar geen eind aan te komen. Voor de radio uitzending, die uit de Beurs was, kwamen er toen tusschen het officieele programma door nog een paar „extra's", de bekende Padvindersmarsch en dan een vóór- tijdig „Naar Huis", dat de Beurs deed dreunen op zijn grondvesten. Het zanguurtje in het Rotterdamsche Beursgebouw. Onder leiding van Mevr. M. C. Grimberg-Huyser werd weer een aardig programma met groote geest drift uitgevoerd. vervaardigd door de N.V. KRISTALUNIE Maastricht als symbool van de nieuwe vrucht, die thans de aloude Oranje stam weer siert Maar het programma ging door met het fiere „Wij leven Vrij" en we zongen van: Waar de sterke krachten hijgen En de wereldschepen gaan wel zeer sterk sprekend in deze groote havenstad. Aardig was het den feestzang van het Kroningsfeest in 1898 weer op het repertoire te zeiten Hèzeiden velen toen het uurtje met een klein staartje er aan ai weer voorbij was: Is het nu al uit? Maar Mevr. Grimberg was onverbiddelijk en zei nu definitief: Naar huis. Mee-genietenden in den vreemde Voor de duizenden in den lande, die thuis naar de radio luisterden, welke een uitstekenden indruk inzonderheid ook van de Rotterdamsche feestelijk heden gal, was het een leak moment, toen na de N.C.R(adio)V.-reportage van het zanguur in de Beurs te Rotterdam een „telefoontje" uit Pontreslna, in Zwitserland, kwam, meldend, dat een gezelschap Nederlanders van de N.C.R(eis)V. daar alles goed kon volgen en ten volle meegenoot. Kort daarna kwam een soortgelijke mededeeiing uit Lugano. Wèl een bewijs, dat het met deze reportage „in orde" was. IN 'T HART VAN NEERLAND In 't hart van Neerland staat een huis, Een roemrijk Vorstenhuis, Een toevlucht voor het volk in nood, Een schuts' in strijd en kruis. Een Koningshuis, dat in Gods kracht De vrijheid heeft geplant En Neerland maakte tot een vrij, Een heerlijk vaderland. In 't hart van Neerland wortelt diep De oude Oranjestam. De stormwind knapte tak na tak Toen 's levens noodweer kwam. Maar God liet Neerland zijn Vorsh.., Heeft de Prinses gespaard, En dankbaar staat jong Nederland Rondom de troon geschaard. In 't hart van Nearland staat een Prins, De jonge Prins Gemaal. Zijn hart spreekt voor de Kroonprinses En 't volk gezonde taal. Heel Neerland heeft den jongen Prins Met blij gejuich begroet, God dankend dat Zijn vaderhand Nog altijd wondren doet. In 't hart van Neerland staat een wieg, Een wieg van zij en kant, En in die wieg ligt een Prinses, De hoop van Nederland! Heel Neerland dankt. Heel Neerland l Bescherm, behoed Haar, Heer! Op Neerlands dierbaar Prinsenkind! O, zie 1 n liefde neer (Nadruk verboden) LEO LENS Massale Huldebetooging op den Dam Ruim 40.000 menschen op de been De heer ter Haar ontsteekt de feestverlichting Amsterdam. 31 Januari. Een Oranje-avond van ongekende al lure heeft Amsterdam gisteravond meegemaakt! De Amstelstad bruiste en juichte alsof het een feestzaal was. Veer tig duizend menschen zijn naar den Dam getoogen, waar een grootsche gemeen schappelijke huldebetooging werd ge houden en waar o.a. de Burgemeester, dr. W. de V1 u g t een feestrede heeft uitgesproken. De verlichting in de stad deed denken aan die tijdens de feest avond ter gelegenheid van het Prinselijk huwelijk. Zoo mogelijk was zelfs de vlaggentooi nog rijker en de zee van floodlight, die tegen do gevels oplaaide, nog geweldiger! Bovendien waren tal van gebouwen langs Rokin en Amstel, Heerengracht en Stadhouderskade met dnizenden lampjes afgezet, hetgeen dich te drommen kijkers lokte. Op den Dam zijn gisteravond de tiendui zenden saamgestroomd. De grootscheepsche organisatie voor deze betooging klopte als een bus. Tusschen half acht en acht uur trokken de leden van tal van verecnigingen begeleid door de muziek naar den Dam, waar de or dedienst werd waargenomen door honderden padvinders. Op het vrijgehouden gedeelte voor het pa leis verzamelden zich de genoodicden. En de muziek hield de stemming er in! Het was bijna half 10 alvorens alle betoogers op den Dam bijeenstonden en de heer J. terHaar Jr., voorzitter van het Centraal Comité van Oranie-Organisaties zijn feestrede uitsprak, waarin hij God dankte voor de gave. welke ons volk in de geboorte van het Konings kind heeft ontvangen. Met een „Lang leve onze Koningin, onze Prinses, onze Prins en de jonggeborene" besloot Spr. zijn rede. waarna het eerste couplet van het Wilhel mus uit duizenden kelen weerklonk. Ontsteking van de feestversiering Terwijl de massazang der tienduizenden over den Dam weerklonk, ontstak de heer Ter Haar de feestversiering. Plotseling werd het plein ii. feilen gloed gezet door het licht van fakkels, mngnesinmtoortsen on lichlraketten. die fonkelend uiteenspatten De feestverlichting stelt voor een vier meter hoog en zeven meter breed voet stuk, waarboven vier blauwe lichtende golven, waarin zich een brandend hart bevindt, zijn aangebracht. Op het voet stuk staat een verlichte wieg. waaronder de initialen zichtbaar zijn van Prinses en Prins. Een teer groene kleur, de kleur der hope, en boven het geheel zweeft een lichtende koningskroon. Deze symbolen zijn straalsgewijs omgeven met zeven tien 10 meter lange vlaggemasten welke decoratief geplooide Nederlandsche vlag gen dragen. Het geheel is ontworpen door den Amster- damschen architect P. Krainer. Een luid ge juich ging op. toen de duizenden lampjes in verschillende kleuren', waarmede de geheele versiering is geïllumineerd, opgloeide om even later in volle pracht te stralen. Tele,grammen naar Soestdijk Nogmaals beklom de heer Ter Haar 't spreekgestoelte om onder luid gejuich der menigte voor te stellen telegrammen van gelukwensch te zenden aan H.M. de Ko ningin, H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard. Vervolgens beklom Burgemeester d e V 1 u g t het spreekgestoelte om een rede uit te spreken, waarin hij de a~ oelens vertolk te van wat in aller hart leeft Er is zoo zeide Spr reden tot vreugdebe toon. Maar er is ook reden. God te danken voor het voorrecht, dat en aan ons vorsten huis en aan het Nederlandsche volk wordt geschonken. Onze gedachten gaan uit naar het paleis te Soestdijk. En ook de Amstórdamsche bur gerij biedt daar in gedachten aan het Prin selijke Paar en niet het minst aan onze ge eerbiedigde Koningin haar hartelijke geluk wenschen aan. Wij spreken daarbij de hoop uit, dat onze Prinses spoedig en volledig herstellen en de jonge Prinses onder Gods zegen voorspoedig moge opgroeien, om straks op de traditioneele het huis van Oranje sierende wijze, de hooge plaats in te nemen, die haar wacht en dat het H.M. de Koningin gegeven moge zijn. die ontwik keling te volgen en zich bij voortduur te ver heugen in den groei en bloei van Haar Dankt, dankt nu allen God Na de rede van den burgemeester klonk plechtig het dankgebed „Dankt, dankt nu allen God", gevolgd door Valerius' „Wilt heden nu treden". De Voorzitter van de Dam-commissie, dr Gajentaan hield hierna een slotrede, waarna de massale betooging, die ruim 10 uur beëindigd was, werd besloten met het Wilhelmus, waarna de drommen, die hier bijeen waren, zich over de binnenstad ver spreidden of naar de buiten 't centrum ge legen buurten terugkeerden. Doch de mees- ten bleven op straat, waar op dit uur de feestvreugde eerst recht een aanvang nam. DIT ONTWERP: RIE CRAMER'S SPROOKJES BEHANGRANDIS TOEGEPAST INEEN DER DEZE BEHANGSEL SILHOUETTEN RAND WORDT VERVAARDIGD DOOR TOONZAAL AMSTERDAM - N.Z. VOORBURGWAL 4 FABRIEK TE AMSTERDAM, DISTELWEG 88 o'h IJ, TELEFOON 60301 (4 LIJNEN) - TOONZALEN IN DE VOORNAAMSTE STEDEN DES LANDS Toonzaal ROTTERDAM: Stationsweg <3, Tel. 56479 en 53824. Toonzaal DEN HAAG: Prinsegraoht 8, Telef. 112335. Toonzaal LEIDEN: Heerengracht 18, Telef. 626. Toonzaal UTRECHT: Oude Gracht 281, Telef. 12765. Bestelkantoor DORDRECHT: Bilderdijkstraat 55, de Heer A. TH. BOHL, Telefoon 3272. VRAAGT DE G.H. STAALCOLLECTIES 1938 LET OP HET HANDELSMERK LEVERING VIA BEHANGERS EN MEUBILEER-INRICHTINGEN Zoodra het blijde bericht te Amsterdam bekend werd. begon men op den Dam met de montage van de versiering, die door het Centraal Comité van Oranje- en nationale organisaties gereed was gehouden en nu kon worden aangebracht. Deze decoratieve versiering, waarvan wij hier een afbeelding geven, stelt symbolisch voor, de hulde van de Amsterdamsche bur gerij aan de jonggeborene in ons vorsten huis. Zoodra de duisternis aankomt, wordt het geheel verlicht met eenige duizenden electrische lampjes in verschillende kleuren^ In het midden de verlichte wieg, waaruit een zacht groene kleur de gedachte aan da hoop des vaderlands oproept. Hieronder de initialen van de gelukkige ouders, er boven een koningskroon. Het voetstuk is 4 meter hoog en 7 m breed, aan de bovenzijde waar van vier blauwe golven met een brandend hart in het midden. De vlaggendecoratie rondom de wieg komt tot 10 m hoogte. 1-Iet geheel is een ontwerp van den Am- sterdamsohen architect P. Kramer. Lichtstoet trekt door Apeldoorn De Zomerresidentie van H.M. de Koningin heeft gister het bericht van de geboorte eener Oranje-Prinses met groote vreugde ontvangen. Men zag het beeld van overal elders: vlaggen werden uitgestoken, juichen de schoolkinderen kregen onverwacht vrij, blijde gezichten en muziek vulden de stra ten. Een zestal muziekcorpsen maakte een marsch door de gemeente. De blijde dag vond op waardige wijze een apotheose in een fakkeloptocht, waaraan ruim drieduizend personen deelnamen. Vijftig vereenigingen met vaandels hadden zich om acht uur op het feestelijk versierde marktplein opgesteld, om in de lichtstoet rond te trekken. De tocht besloot met een défilé voor het gemeentehuis, waar de ge meentelijke autoriteiten, met aan het hoofd den burgemeester, Jhr Dr C. G. C. Quar- les van Ufford, zich hadden opgesteld. De gevel van het gemeentehuis was reeds een tweetal weken met groene guirlandes, kransen en oranje rosetten versierd, waar- tusschen banieren van rood fluweel met in gouden leters de initialen van de prinselijke ouders. Feëriek lichtte de smaakvol ver sierde gevel op in het helwitte strijklicht. Op het Raadhuisplein brandden op een vier tal monumentale zuilen vreugdevuren. Terwijl een tiental muziekcorpsen vader- landsche liederen ten gehoore bracht, defi leerden de deelnemers aan de lichtstoet langs het gemeentehuis. In den loop van den dag werd een druk gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het tepkenen der felicitatieregisters, op het Pa leis Het Loo. PEESTViERING IN HEI BUITENLAND Niet alleen ln Nederland en Koloniën, maar ook daarbuiten is de vreugae groot over de geboorte van het Prinsesje. Het is ondoenlijk een ook maar eenigs- zins gedetailleerd overzicht te geven van de feestviering in het buitenland. Het voor naamste stippen we even aan: In Engeland was de blijde gebeurtenis het nieuws van den dag. Alle middag edities brachten het bericht op de voorpagi na, groot opgemaakt, met foto's van Prinses Juliana en Prins Bernharo en lange be richten over de gebeurtenis. De Koning en de Koningin van Engeland zonden een ge- tukwenschboodschap aan Prinses Juliana. In de Nederlandsche kolonie te Londen is de blijde tijding met vreugde ontvangen. Od het gezantschnpsgebouw werd onmiddellijk óe vlag gehesc-nen. Wellicht zal Donderdag een feestmaaltijd gehouden worden. In de Nederlandsche kerk in Austin Friars zal Vrijdag een speciale dankdienst gehouden worden. Van het kerkgebouw wapperen de Nederlandsche en de Britsche vlag, terwijl de kerk met bloemen en vlag gen versierd zal worden. Viering door de Nederlandsche kolonie te Weenen De leden der Nederlandsche Kolonie heb ben de blijde gebeurtenis gevierd met een bijeenkomst in den Raadhuiskelder, wanr meer dan honderd personen aanwezig waren. De Nederlandsche consul hield een toe spraak, waarin hij naar voren bracht, hoe zeer de Nederlander in den vreemde aan Vaderland en Vorstenhuis verknocht is. Aan het vorstelijk kind werd een telegram van gelukwensch Belangstelling in Zwitserland De Zwitsersche pers heeft groote aandacht besteed aan de blijde gebeurtenis aan het Nederlandsche Hof. Het „Berber Tageblaft" schrijft: „De blijde gebeurtenis in het Nederlandsche Koninklij ke Huis, welks leden reeds zoo vaak onze gaslen zijn geweest, vindt ook bij ons een blijden weerklank, te meer. waar de Neder* landers ons na staan, niet alleen door stam verwantschap, maar ooi door democratisene gevoelens'» i

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6