Laaiend enthousiasme breekt baan MAANDAG 31 JANUARI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 8 Een Prinsesje geboren*) Wijze: J.n naam van Oranje...." 'n Prinsesje geboren! Omhóóg nu de vlag Zij stijgt met de vreugde ten top I Héél Nederland, één in het feest van den dag, Haalt blij zijn Oranjehart op! Een Prinsesje geboren! Den Heere zij dank! De kerkklokken luiden met vroolijken klank. Saluutschoten jubelen meê: Een Prinsesje geboren! Hoezee! En ieder van onsdie de wapenrok draagt Van Neerlands Oranjevorstin Heel 't volk, dat eendrachtig d'Oranjetroon Stemt blij met den jubeltoon in. schraagt Een Prinsesje geboren! 't Gaat lndië door Tot ver over zee zingt het vaderlandsch koor Hef klinkt van het schip aan de rêe: Een Prinsesje geboren! Hoezee! Een loot uit de stam, die zijn wortelen sloeg In Nederlands dierbaren grond, De stam, die de rijkskroon voor 't vaderland Die pal voor de volksvrijheid stond. droegi Een Prinsesje geboren! d'Oranjeboom bloeit! Elk burger, wiens hart voor het Vorstenhuis En zeker een Hollandsch soldaat gloeit Is dankbaar als 't moet met de daad! Prinses Juliana,, van'harte geluk, Ook 't Leidsch garnizoen leefde meê. Prins Bemhard ontheven van dreigende [1druk Kies blij met Uw trouwjacht weer zee! Wij danken den Heer voor 't genadig herstel. Hij make 't met héél den Oranjeboom wel. Die eeuwen geleden geplant, Hecht wortelt in 't hart van ons land! Dit lied is speciaal gemaakt voor en zal h t feestlied zijn op den avond, die Woensdag in 't Chr. Militair Tehuis voor de leden van het garnizoen ter gelegenheid van de heugelijke gebeurte gevierd De straatjeugd springt en zingt Loeiende sirenes en daverende kanonschoten Wat er zooal te doen is De heugelijke tijding van de geboorte van de Prinses heeft het stadsbeeld van Leiden in een oogwenk totaal ver anderd. Er brak een enthousiasme los zooals we ons dat zelfs niet van de best geslaagde 3 October-feesten her inneren. Onmiddellijk na het bekend worden van de tijding begonnen de fabriekssirenes te loeien en vanaf het Schuttersveld klonk het donderend ge weld der saluutschoten, die daar van wege de Vereeniging Koninginnedag werden gelost. De schooldeuren wer den opengesmeten en de jeugd stortte zich naar buiten om juichend en zin gend de stad te gaan doorkruisen. In minder dan ge*n tijd wapperden in de straten de tallooze vlaggen. Leiden stond geheel op zijn kop. De menschen liepen van hun werk om hun blijdschap uit te juichen. Heele drommen bega ven zich naar het Schuttersveld om het afvuren der saluutschoten bij te wonen. Met vlaggen gewapende school kinderen maakten op de straat einde- looze rondedansen en zongen eindeloos „Oranje Boven". Vooral op de hoofd straten verging hooren en zien van het gejuich en daarboven klonk het beieren der klokken. Het Comité Oranje en Jong Nederland ving onmiddellijk aan met het uitreiken van de babyuitzetten ten.huize van Prof. van der Hoeven en ook daar heerschte een opgewonden en vroolijke drukte. Om twaalf uur begaven de herauten en bazuinblazers te paard zich naar het ge meentehuis om daar ten overstaan van den burgemeester en de andere leden van het gemeentebestuur een proclamatie niet de blijde tijding voor te lezen. Daarna trokken zij de stad in om overal het geboorte-be richt kond te doen. Het was wonderbaarlijk, waar in een ©ogenblik al dat oranje en al die vlaggen .Vandaan kwamen. Ook de auto's en allerlei 'andere voertuigen waren in 'n oogwenk ver sierd. Er reed een lange houtwagen van de firma van Haeken door de stad met een schare dansende en juichende leerlingen van de Chr .H.B.S. Draaiorgels en allerlei andere muziekinstrumenten lieten vader- landsche liederen hooren. En elke simpele aanleiding werd door de menschen op straat aangegrepen om een extra-rondedans te maken. De langgerekte spanning van de laatste dagen moest wel cro bijzondere wijze tot uiting komen. Het telegraafkantoor werd direct overbe last door de verzending der tallooze tele grammen aan de Koninklijke Moeder en Grootmoeder. Wij kunnen ze vandaag niet in extenso opnemen. Een vlag uit 1813 f Van het Stedelijk Museum „De Laken hal" wappert een groote oranje-vlag, welke in 1813 door de firma le Poole werd uitgestoken ter gelegenheid van de landing van de Prins van Oranje te Scheren in ren. Mcj. F. A. Ie Poole heeft deze vlag het vorig jaar aan het museum ten geschenke gegeven- Van* Het Leidsche politie-muziekgezelschap kwam tegen twaalf uur de algemeene feest vreugde verhoogen doordat het een flinke marseh door de stad maakte en daarbij allerlei populaire wijsjes Jtpeelde. De Lichtstoet Vanavond wordt, zooals men weet, in onze stad een groote Lichtstoet gehouden. De route, welke zal worden gevolgd is Kaasmarkt, Hooigracht, Watersteeg, Hooge- woerd, Steenschuur, Rapenburg, Prinsesse- kade, Blauwpoortsbrug, Steenstraat, Rijns- burgersingel langs molen „De Valk", Bees tenmarkt. Oude Singel, Pelikaanstraat. Kaasmarkt. Aan de optocht zullen minstens 7 mu ziekcorpsen deelnemen. Men rekent op on geveer drieduizend deelnemers. De burgerij, meer speciaal zij, die wonen langs de te volgen route, wordt opgewekt zooveel mogelijk een vensterverlichting aan te brengen. Dit kan op eenvoudige en weinig kostbare wijze geschieden, door het plaatsen van kaarsen in de vensters. Tijdens het voorbijtrekken van den Lipht- stoet zullen vanaf schuiten de bruggen aan het Rapenburg door magnesiumlicht wor den belicht, terwijl de molen „De Valk" ook tijdens het voorbijtrekken door magnesium licht zal worden belicht. Lichtboom en Vreugdevuur Op het parkeerterrein aan de Steenstraat wordt vanavond een „Vreugde-lichtboom" geplant met 7 lidhttransen. welke gedurende, geruimen tijd zijn vreugdelicht zal ver spreiden. Het muziekgezelschap „Oppheus". direc teur de heer W. Chr. de Vries, verzorgt een concert bij den „lichtboom" op de Steen- straat. Bovendien zal op de Pleinstraat door de Vereen. „Koninginnedag" een groot vreug devuur worden ontstoken. Dankstonden In de Pieterskerk te half zeven en in de Geref. Kerk aan de Heerengracht te 5 uur wordt vanavond een dankstond gehouden. Morgen Boomplanting Zooals men weet heeft morgen een boom planting plaat6. Aan alle vereenigingen is verzocht met vaandels en banieren te twee uur aanwezig te zijn in de Stadszaal. Vandaar zal men ge zamenlijk en onder geleide van een muziek korps zich begeven naar het Plantsoen, 'aar om drie uür door den vooritter van e commissie de boom zal worden aangebo den aan het Gemeentebestuur. Als plaats is gekozen het begin van het Plantsoen aan de zijde van de Korevaar- straat, aangezien bij de Plantage reeds een „Wilhelmina-linde" geplant is. Als boom is gekozen een dubbelbloeiende kastanje (vr.). Een srteen met datum en naam zal later bij dezen boom geplant worden. De dienst der apotheken Dinsdag 1 Febr. nemen waar vanaf 12 uur v.m. tot 8 uur namiddag apotheek De Nietz, KamerL Onneslaan 28, tel. 3553 en apotheek Du Croix, Rapenburg 9. tel. 807. Vanaf 8 uur nam. neemt waar apotheek Duyster. Nieuwe Rijn 18, tel. 523. Zied normale dienstregeling.. Ophalen huisvuil 9 In verband met de geboorte van een Koninklijke Prinses zullen op 1 Februari as. in de namiddaguren geen diensten wor den verricht en het huisvuil vóór 12 uur worden afgehaald. Ex Animo Verwijzende naar de advertentie in dit nummer deelen wij mede, dat de uitvoe ring van „Ex Animo" hedenavond door gaat. Het programma worat in Oranje- stemming gebracht BERUCHTE HAAGSCHE INBREKERS BETRAPT Door activiteit van een tuinman Zaterdagavond heeft aan den Rijns- burgerweg hier ter stede een brutale in braak plaats gehad, welke evenwel dank zij de oplettendheid van den tuin man van den heer Bosman onmiddel lijk is ontdekt, hetgeen tevens leidde tot aanhouding van twee daders, die beruste Haagsohe inbrekers bleken te zijn. Omstreeks 9 uur Zaterdagavond ontdekte de tuinman van den heer Bosman, wiens villa staat aan den Rijnsburgerweg 124, dat er licht brandde in de villa van mlevr. d( wed. G. C du Croix-Bosman, aan den Rijns- burgenveg 129. De tuinman, die wist, dat de zuster van zijn patroon uirstedig was, vermoedde on middellijk onraad. Hij waarschuwde zijn patroon, die terwijl de politie dadelijk gewaarschuwd werd er met zijn zoon, den tuinman en den chauffeur onmiddellijk op uittrok. Toen zij gevieren aan de achterzijde der villa kwamen, klom juist iemand door eön raam naar buiten De slag was raak, want onmiddellijk werd de ongewenschte bezoeker in zijn kraag ge pakt en wel zoodanig onder bedwang ge houden. dat ontkomen niet mogelijk was. De zoon van den heer Bosman ging daar na de villa binnen om een verder onder zoek in te stellen. Daar zag hij een tw den persoon juist, van de bovenverdieping komen. Deze bleek getracht te hebben via het dak te vluchten, doch dit was hem niet gelukt. Inmiddels was ook politie ter plaatse ge arriveerd en zonder veel moeite werden beide personen naar het politiebureau over gebracht Het bleken te zijn de 22-jarige F. F. en de 21-jarige C. v. d. B., beiden uit Den Haag en aldaar bekend als beruchte „zware jon gens", die al meer op hun geweten hadden Op een van hen werd een groot aantal sieraden gevonden ter waaide van onge veer f 1000. De inbrekers schijnen per auto te zijn gekomen. De derde medeplichtige was in de auto achtergebleven en heeft, toen de onverlaten ontdekt werden, met den wagen de vlucht' genomen. Als vandalen zijn de schurken in de villa te werk gegaan. Het heele huis van onder tot boven hebben zij onderstboven gehaald en daarbij zich niet ontzien kostbare kas ten ernstig te beschadigen. Door verbreking van een ruit zijn de in brekers binnengekomen. Kort voor deze inbraak is ook ingebroken bij den heer K. aan de Emmalaan te Oogst- geest. Daar zijn de heeren blijkbaar ge stoord. Er werd slechts een loupe vermist. De aangehouden inbrekers worden ook hiervan verdacht, doch de loupe is niet op hen bevonden. De aangehoudenen zijn ingesloten Chr. Bond van belasting ambtenaren Jaarvergadering De Chr. Bond van Belastingambtenaren, afd. Leiden, hield haar jaarvergadering in het gebouw „Rehoboth". Na Schriftlezing en gebed sprak de voorzitter, de heer P. M e y- dam, een openingswoord, waarin hij wees op de verdwazing der wereld, op d-i^zege ningen die wij hier te lande nog mogen er varen, alsmede op de teleurstellingen die ook ons deel zijn. Hij waarschuwde er tegen de teleurstellingen breed uit te me ten en de zegeningen daaronder te begra- De secr. gewaagde in zijn jaarverslag van een opgewekt leven in de afdeeling, terwijl het ledental ook in stijgende lijn is geble ven. Ook de penningmeester liet een goed geluid hooren, want' ook met de financiën was het naar weusch gegaan. Voorzitter P. Meijdam en penningmeester A. Alberts waren periodiek aan die beurt van aftreden, doch werden bij acclamatie her kozen. De heer Alberts hield een inleiding over de sociale beweging in haar opkomst en zooals zij thans is, waarop e.en prettige gedachtenwisseling volgde. De vertegenwoordiger van den Ghr. Be sturenbond sprak zijn'blijdschap er over uit, op deze wijze contact te mogen hebben met afdeeling. Hij riep de medewerking der afdeeling in enkele aangelegenheden in. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J Vieser 29 en C Boehlee 22 j; J C van Dijk 22 en L W Smit 20 j BEVALLEN: G M Koevoets—Starrenburg z: D van BemmelBoehmer d; A E S Boussen— Stejjaert z UIT DEN OMTREK ALPHEN AAN DEN RIJN Jaarvergadering van Spoor- en Tramwegpersoneel De 70-jarige voorzitter gehuldigd In gebouw Concordia hield de afdeeling Alphen a. d. Rijn van de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel haar 19de jaarvergadering. Naast' de leden met hun huisgenooten waren tegenwoordig afgevaar digden van den Ghr. Besturenbond en van zusterafdeelingen uit Leiden, Gouda en Woerden. De avond werd op gebruikelijke wijze ge opend door den voorzitter, den heer W. v. d. Helm. Hierna hield deze een korte bespreking van een Psalmgedeelte, waarin hij de tal rijke aanwezigen een woord van welkom toeriep. Hierna werd begonnen met de af werking van het programma. Eerst volgde het op rijm gestelde jaarver slag van den secretaris,, den heer D. Lief- tink. Door vertrek verminderde het leden tal met twee. Toch was het afgeloopen jaar een jaar van veel zegeningen. Het jaarverslag van den penningmeester as in optimistisch en toon gesteld. Geen wonder als men een batig saldo heeft van ruim 24 gulden. Hierna hield de Meines, 2de voorz, van hef hoofdbestuur, een tintelende geestdriftige propagandarede. In de eerste pauze werd een tombola ge houden. In het verdere verloop van den avond hebben de verschillende afgevaardigden het woord gevoerd en de beste wenschen over gebracht. Namens den Chr. Besturenbond heeft ge sproken den heer C. K o re n, die tevens van de gelegenheid gebruik maakte op harte lijke wijze den voorzitter ve huldigen, die den dag tevoren zijn 70sten verjaardag mocht vieren. Spr. dankte den heer v. d. Helm voor het stuwende werk dat hij steeds had ver richt' en sprak de wensch uit dat dit nog verschillende jaren zoo moge blijven. Deze woorden gingen vergezeld van een bloomen- Voorts vermelden we dat de avond werd afgewisseld door zang van een dames koortje, gevormd door kinderen van de le den en voordrachten, terwijl de mandoline club „Onder Ons", onder leiding van den heer B. P ol ak, den gehcelen avond een recht gezellige stemming wist te handhaven Het was reeds bij het' middernachtelijk uur toen de voorzitter den avond, die uit stekend geslaagd mag heeten, op de ge wone wijze eindigde. HOE DE VOETBAL ROLDE Ondanks het gure weer zijn beide voor A.R.C. vastgestelde wedstrijden doorgegaan. Het eerste blijkt er de brui aan gegeven te hebben na de nederlaag van de vorige week. Thans te Leiderdorp tegen „Ons Clubje" I spelende, moest men wederom met een 43-nederlaag genoegen nemen. Een verontschuldiging is dat men niet drie derde-elftalspelers in de voorhoede uit kwam. A.R.C. II speelde thuis tegen Noord wijk II. Voor de-rust' speelde A.R.C een goeden wedstrijd tegen de sterke wind in. Met een ferm schot nam A.R.C. zelfs de leiding. Eer het rust was, hadden de gaston echter de leiding genomen daar eerst de rechtshalf van A.R.C. in eigen doel scoorde en daarna de midvoor der gasten doelpuntte. Na de rust had A.R.C. met de wind in de rug wel overwicht maar de gasten verdedig den feirn en hun doorbraken waren gevaar lijk. Tweemaal wisten de gastheeren te doel punten waarna Noordwijk uit een dubieuse penalty wederom gelijk maakte. Eindstand 3—3, wat de goede verhouding was. KATWIJK a.d. RIJN Jhr Mr de Geer spreekt voor de G. H. Kiesvereeniging Viijdagavond sprak Z.Exc. Jhr. Mr. de Geer voor een stamp volle zaal over „Trouw aan helt beginsel". Ds. War molts opende de bijeenkomst Velen, aldus spr., hebben zich laten verlei den door de schoone beloften, die sommige andere partijen voor d« verkiezingen hadden gedaan, terwijl ons sobere verkiezingsmani f est geen onvervulbare beloften gaf. Daarom juicht spr. het toe, dat Jhr. de Geer juist dit onderwerp gekozen heeft. Jhr. de Geer wijst op de groote gevaren van den tc-genwoordigen tijd op stoffelijk en geestelijk gebied, o.a. door het streven naar autarkie, be wapen i ngs wedlstrijd, die een ge- ivoel van onzekerheid geven, waarbij trouw aan het beginsel meer dan ooit ruoodig is. De Volkenbond schijnt geheel mislukt te zijn; toch blijve men trouw aan art 25 van ons beginselprogram en streve naar internationale politie en justitie, ter vreedzame beslechting van geschillen tusschen de volkeren. Over de toepas sing kan verschil van meening bestaan (Abessinië; universaliteit of zuiverheid van doelstelling van den Bond), zonder dat van ontrouw aan het beginsel be hoeft gesproken te worden, maar men blijve streven naar handhaving der rechtsgedadhte. Zoolang ons ideaal nog ACCOUNTANT Lid N l.v.A Tel 11040 y\ 1^ Rotterdam aI 3 Diergaardelaan 21 N BELASTINGZAKEN niet bereikt is, moet de Regeering ge steund worden, als zij de Defensie ver sterken wil. Weerloosheid maakt de boosdoeners tot de heerschers op aarde. Vaderlandsliefde behoeft algemeene men- schenliefde niet uit te sluiten, maar mag nooit ontaarden in chauvinisme (Room- sche Kerk in Italië, die Mussolini in zijn imperialistisdh streven steunt; rassen theorie in DuitschJand). Een wetsontwerp z5l in behandeling ko men, om eahtsoheiding bij onderling goed inden tegen te gaan. Waar velen, ook in het Parlement, zich reeds hiertegen hebben verklaard, moeten wij trouw aan ons begin sel blijven. Een sluitend landsbudget. Ook dat moet ons doel blijven en we moeten ons opofferingen willen getroosten, om dit te bereiken. Opheffing der handelsbelemmerin gen, aanmoediging van landbouw en dustrie, zullen, hopelijk, het werkloozencij- fer doen dalen. Handhaving van gezag en vrijheid. Ook hier past beginselvastheid. Werden in Frankrijk de fabrieken door sta kers bezet, om eigenaars en werkwilligen te dupeeren, ook in ons land is zoo iets ni;t onmogelijk. Denk slechts aan het lot der GrondKve ts voorste Hen tot wering van revo lutionaire elementen de Voflksvertegeu woordiging. Onze beginselen zijn deugdelijk gebleken, gegrond als ze zijn op Gods Woord. Ze zijn waard, dat we ze trouw blijven (applaus). Er was gelegenheid tot vragen stellen, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. KATWIJK AAN ZEE ORANJE-BABY GEBOREN Hedenmorgen te zeven uur is bij den heer Pauw, boekhandelaar een zoon geboren, een baby die dus waarschijnlijk wel meer dan gewone belangstelling zal genieten. KOUDEKERK a.d. RIJN Herdenking 50-jarig bestaan van de Chr. Geref. Kerk Vrijdagavond werd in de Gereformeerde Kerk herdacht hoe voor 50 jaar deze kerk tot openbaring kwam. De vergadering stond onder leiding van Ds H. Haspers, die na het zingen van Psalm 89 8 voorging in gebed en daarna een woord van welkom sprak tot de aanwezigen en meer in .het bijzonder tot mevr. de wed. Sybesma, Ds J. H. Rietberg, de afgevaardigden van dc clas sis Leiden, ds W. Bouwman van Leiden en Ds J. J. Dijk van Leiderdorp en B. en W. van Hazerswoude. Van Ds R, W. I-Iuizing was bericht ontvangen, dat hij wegens onge steldheid niet kon komen. Telegrafisch was voor de aanvang der vergadering een gc lukwensch van hem ingekomen. Ds Haspers sprak naar aanleiding van 1 Cor. 3 23a: „Doch Gij zijt van Chris tus", een ernstig en gloedvol openings woord waarin hij herdacht de uitleiding en vrijmaking der kerk voor 50 jaar, haar hooge roeping en de zekerheid van haar instandhouding door Christus. Historisch overzicht Daarna verkreeg de heer N. P. S 1 e g t e n hors t het woord, die in vogelvlucht dc 50 jaren dc revue liet passeeren Dit mooie referaat getuigde van moeite, strijd en winning van de vaderen maar hoven alles van Gods trouwe zorg voor Zijn Kerk. Bestond de gemeente van Koudekerk in 1888 uit 26 mann. en 22 vr. leden Cn aan den Hoogen Rijndijk uit 14 mann. 13 vr. leden, door Gods zegen is ,het ledental gegroeid tot bijna 800. De die naren des Woords die haar hebben ge diend waren Ds J. Strijks van 1891 1905, R. W. Huizing van 19061911, J. H. Rietberg van 19121916, J. Sijbesma van 1917—1920 en van 1921 af Ds H. Has De eerste samenkomsten werden gehou den in een stal. Spoedig kreeg men echter een eigen houten kerkgebouw, dat in 1911 door brand werd vernield. In 191? kwam er voor in de plaats het thans nog in gebruik zijnde kerkgebouw. Verder hebben nog gesproken Ds J. H. Rietberg, oud-predikant, Ds J. J. Dijk namens de Classis Leidon cn burgemeester A. Warnaar namens B. en W. van Ha- De vergadering werd met dankzegging dpor Ds Rietberg gesloten. Na afloop van de vergadering was voor de genoodieden gelegenheid in het lo kaal achter de kerk een kopje thee te ge bruiken. NV. UTRECHTSCHE HYPOTHEEKBANK UTRECHT Verkrijgbaar: 3'/2 Pandbrieven 10Oi/2 De Directie: Mr. A. J. S. VAN LIER Mr P. R. HOORWEG. LEIDERDORP DANKSTOND De kerkdienst ter gelegenheid van de ge boorte der Prinses zal gehouden worden Dinsdagavond om zeven uur in de Ned Hervormde Kerk. LISSE De Ring Sassenheim van het Ned. Jonge lingsverbond hield Zaterdagmiddag en -avond in gebouw „Rehoboth" te Lisse een groote propagandavergadering. Na gemeenschappelijk gezang sprak de heer G. V e r s c h o or, Ringvoorzitter, een openingswoord, waarin hij in het bijzonder welkom heette den heer Kijne van Hillegom. Na eenige huishoudelijke aangelegenhe den werd het woord gegeven aan den heer Kijne, van Hillegom, welke sprak over het onderwerp „Volkenbond en vrede". Dit on derwerp stond thans in het middelpunt der belangstelling. Er is niets verschrikkelijkere dan de oorlog. Spr. gaf een overzicht van het ontstaan van den Volkenbond en haar werkzaamheden in den loop der jaren. Vele vruchten mochten worden gezien en oorlo gen voorkomen. Toen Wilsön in 1919 den Volkenbond stichtte traden 54 landen als lid toe waarvan er later weer enkele afvielen. Het doel is beperking van de bewapening tegien te gaan en geen oorlog voeren binnen 3 maanden voordat de Raad in bepaalde aangelegenheden uitspraak heeft gedaan. Houdt men zich niet aan dezen regel, dan worden sancties toegepast. Mei'angst vraagt spr. zich af wat het nu moet worden in de huidige internationale verhoudingen. Spr. bepaalde nu zijn gehoor bij den plicht van den Christen ten opzichte van dit' vraagstuk. Als er behoefte was om Jezus' voetstappen te volgen, zou er geen oorlog meer zijn. De zonde is oorzaak van den oor log. Wij moeten terug naar God. Het gebed is een krachtig wapen tegen den oorlog. Na een gemeenschappelijken maaltijd werd de Zendingsfilm tan Nieuw-Guinea vertoond, waarbij die heer die Neef toelich ting gaf. De bijeenkomst is zeer goed geslaagd. GEREF. MANNENVEREENIGING Maandagavond zal de heer M. de Bliedk voor de Geref. Mannenvereeniging behande len .Kerkelijke toestanden in Lisse van de laatste 100 jaar". CHR. GEREF. MANNENVEREENIGING De Chr. Geref. M. V. komt hedenavond in vergadering bijeen. De heer A. Schalk zal inleiden art. 12 Ned. Gel. Bel. LAATSTE BUSLICHTINGEN MAILPOST VERMINDERING WERKLOOZENAANTAL Door het' open weder begint het werkloo- zenaantal weer te verminderen. Zoo staan thans ingeschreven 564 werkloozen (vorig jaar 648) UITBREIDING In verband met de regelmatige uitbrei ding der administratieve werkzaamheden zal de gem. arbeidsbeurs spoedig worden verbouwd. Op 9 Febr. zal de openbare aan besteding plaars hebben. NOORDWIJK Patrimonium gaat jubileeren Een stukje geschiedenis Donderdag 3 Februari a.s. zal het 25 jaren geleden zijin dat iD de Chr. school te Noordwüjk aan Zee een vergadering werd gehouden, die fot de oprichting van Patrimonium leidde. Eenlgie oud leden der J. V. gevoelden het als een ge mis dat er na het verlaten der jeugdver- eenigiing zoo weinig meer van studie der sociale beginselen kwam. En de maat schappij had toch zoo dringend noodig dat zij, meer dan gebruikelijk was, bij het licht' van Gods Woord werd bezien. P.G.C. HAJENIUS AMSTERDAM Rokln 9296 TeL 37494 's-GRAVENHAGE Noordelnde 64 TeL 115453 SIGAREN CIGARETTEN - TABAK RADIO- OISTRIBUTIE MAANDAG 31 JANUARI Programma 3: 8 Keulen; pl.m 9 20 ParUs R 9-40 Diversen; 10.35 Par^s R; 11.05 Droitwlch- 11.35 ParUs R; 12.05 Droitwlch; 12.20 Brussel VI 13.35 Keulen; 14.20 Diversen; pl.m 15.20 Keulen- 17.20 ParUs R; 18.20 Keulen; 20.20 Brussel Fr; pl.m 20.55 Weenen; pl.m 21.35 Boedapest of div 22.20 Brussel VI; 22.30 Keulen; 23.20 Diversen Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen- 10.35 London Reg, pl.m 12.45 Droitwlch; 14.20 London Reg; 16.20 Droitwlch; pl.m 20.05 Lon don Reg; 21.20 Droltwich; 23 London Reg; 23.20 Droitwlch Agenda Woensdag 2 Februari. Prediker 8 uur Geref. Bond Ds. J. v. d. Heuvel te Poortvliet Woensdag 2«Februari. „In den vergulden Turk" 8.30 uur. Alg. ledenvergadering 3 Oct.- vereeniging. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 29 Jan. tot en met Vrijdag 4 Febr. a.s. waargenomen door do apotheken C. B Duyster, L. Rijn IS, telef 523 en J. Doedens. Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274, De officieele aangifte B a a r n, 31 Januari. \Vij vernemen, dat morgenochtend de plechtige geboorte- aangifte van de prinses zal geschieden ten paleize Soestdijk. Prins Bernhard zal zelf de aangifte doen. Getrouw aan de tradities, zal deze aan gifte der geboorte worden gedaan in te genwoordigheid van twee getuigen, en zal bij die plechtigheid het kind aan den ambtenaar van den burgerlijken stand worden getoond. Zijne Koninklijke Hoogheid heeft als getuigen uitgenoodigd de ministers van Staat, Dr. H. Co lijn en Jhr. Mr. F, Beelaerts van Blokland. Als ambtenaar van den burgerlijken stand fungeert de burgemeester van Baarn, jhr. mr. G. C. J. van R e e n e n. Daar was in 1913 nog moed toe noodig in Noordwijk. Wie Christelijk wae en sociaal wilde zijn, werd door zdjm mede christenen voor een rooiie aangezien. En de rooden zelfprobeerden de eerste vergadering voor hun propaganda te ge bruiken en toen de krachtige hand van den voorzitter dit' verijdelde, de zaak in den war te sturen. Met tien leden moest worden begonnen. Toen de mobilisatie kwam, dreigde de zaak van Patrimonium fout ve loopen, daar het meerendeel van zijn leden onder de wa penen moest komen. Maar de enkele achter geblevenen weerden zich dapper. En Patri- monium werd groot. Men ging in die voor land en volk moei lijke jaren aan practischen arbeid doen. Er was brandstoffenschaarschte. Van den Graaf van Limburg Sl'irum Noordwijk kreeg men verlof op een terrein in het Langeveld turf te graven in combinatie met eenige andere organisaties. Helaas moe6t men ervaren dat turfsteken niet reders werk is en mocht men blij zijn er zonder al te veel kleer scheuren uit dit avontuur te komen. Maar toch, het bracht leven! Er was dan tooh initiatief. Patrimonium-huizen Meer dan ooit werd het gebrek aan goede werkmanswoningen gevoefd. Ook hier was Patrimonium actief, üm niet degenen die de financieele risico van dit' bedrijf niet konden dragen af te stooten werd besloten dat niet de ver eeniging het werk zelf zou ter hand nemen. Dit zou worden gedaan door een afzonderlijk daartoe in het leven geroe pen „Woningbouwvereeniging", die ook Patrimonium zou heeten. Vele gerief lijke hiuizen in de Piet Heinstraat ge tuigen van de deskundigheid, waarme de werd gearbeid. Onder al die bedrijven door steeg het aan tal leden tot tachig. Maar de eigenlijke be teekenis van Patri monium ligt toch elders. Op haar vergade ringen werd het eenst de wenschelijkbeid der sociale vakbonden besproken. Uit zijn midden kv^amen de werkers, die de eerste harde stooten moesten vangen. Bij hen was principieel© bezinning na de inspannende daad. In lateren tijd werd dat' wel anders en bleek niet steeds de dankbaarhid even groot te zijn. Vooral op de groote massa der Christelijk georganiseerden kreeg het geen vat Toen het' Verbond zich principieel uit sprak tegen de beginselen der C.D.U. gaf dit nog een enkel onaangenaam oogenbliiik eenlg ledenverlies Ook deed de financieele verplichting, die j eenmaal het lidmaatschap van elke ver eeniging medebrengt, in deze crisistijd som migen terugschrikken van aansluiting. Maar het ledental blijft vrijwel stabiel. Patrimonium zal in de komende dagen gedenken aan den rijken zegen, die God hem en in hem aan de Christelijke actie in Noordwijk schonk. Mogen de velen, die van zijn arbeid nog dagelijks profiteeren, gelegenheid vinden om den jubilaris hun waardeering te too- nen. En dat nog meerderen begrijpen dat ook hun plaats is in hef Verbond, dat op sociaal terrein ]jet vaderlijk erfdeel verde digt tegen het ongeloof. Administratiekantoor 1 3 Jan v. Nassaustraal 99. 's Gravenhao; I Telefoor 774577 ADMINISTRATIE EN BEHEER VAN I PARTICULIERE VERMOGENS I ASSURANTTëN - HYPOTHEKEN I

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6