ALS 7 ORANJEKINDJE BINNENKOMT Dan juicht heel Nederland de jonggeboren Prinses toe „De vlag in top" Vreugde binnen enkele seconden in het heele land F eestnummer MAANDAG 31 JANUARI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 a v (Van onzen correspondent te Soestdijk) Vanmorgen ongeveer foivart voor tien kwam de mededeeling over de telex in het Badhotel, welke slechts deze drie woorden bevatte: „Prin ses dochter geboren". Daarna tikte de telex verder de opdracht voor de militaire autori teiten, dat 51 saluutschoten moes ten worden gelost. In het hotel was onmiddellijk alles in rep en roer. Het scheen het sprookje van dc schoone slaap ster in het hof,, waar alles tot dus ver dood geweest ivas, maar nu op eens door een tooverwoord alles tot leven en beweging gebracht was. In de telefooncellen worden de talen van heel de wereld gesproken en de dames van de P.T.T. hebben geen handen genoeg om de ge sprekken, die worden opgegeven met alle plaatsen in het land en met de groote steden op het Con tinent en in Amerikaen met Lon den te noteeren. Het blijde gerucht had zich onmiddellijk verspreid ook buiten het hotel en de belang stelling voor het Paleis Soestdijk was onmiddellijk groeiende. Op het oogenblik, dat wij dit telefo- neeren zijn de telefoongesprekken in vollen gang. De veertien lijnen in het Badhotel zijn doorloopend bezet en ook het postkantoor tegen over het Paleis heeft zijn deel van de drukte. De blijde mare, dat onze Kroonprinses het leven ge schonken heeft aan een Dochter zal door iedereen in het land met groote vreugde worden ontvangen maar zij kan nergens meer ontroe ring en blijdschap teiveeg gebracht hebben dan hier in het Badhotel, waar nu een einde gekomen is aan het lange wachten. Toen wij tegen half vijf in den afgeloopen nacht een paar uur gingen rusten, was het wel in te zien dat wij ons dit nog veroor loven konden. De telex-bel en de gong zou den ons toch immers wekken als dit noodig mooht zijn. Reeds om half negen vanmorgen kon dan ook nog niets bijzonders verder worden waargenomen al was ieae-r onzer op de komende groote gebeurtenis terdege voor bereid. Te vier minuten over half tien van morgen weerklonk het lang verbeide waar- schuwingssein; luid rinkelde de bel. In de eetzaal zaten wij met eenige journalisten, die 's nachts eenige malen naar het Paleis waren getrokken aan het ontbijt. In de gan zenpas gingen wij de gang door naar het perslokaal waar ieder zióh rond het telex apparaat verdrong om te vernemen dat het blijde nieuws weldra zou doorkomen. Even later dreunden de gongslagen door het gebouw. Het effect van dit oogenblik waarop we zoo lang hadden gewacht kwam evenwel minder tot zijn recht omdat nagenoeg ieder in het hotel bij de hand was. Men kan zelfs zeggen, dat wij het moment door onze nachte lijke tochten voor waren geweest. Het ging er nu alleen nog maar om, wan neer het groote nieuws zou komen. Hier voelde men dat dit niet zoo lang meer kon duren en inderdaad negen minuten voor tien rinkelde de bel opnieuw. Met spanning werd het nieuws verbeid en even later lazen we „De Prinses Dochter". Applaus en gejuich steeg op rond het doortikkende telexapparaat. Een danktoon aan den Heere, in het hart was op dat moment stellig de blijde vertolking van het gevoelen van talloos velen in den lande, wier gebeden Prinses Juliana de thans gelukkige moeder in de afgeloopen weken hadden omringd. Wederom waren er de laatste dagen velen mee bezig geweest. Het was daarom in den verloopen nacht een verheugende en toch tegelijkertijd aan grijpende gedachte te weten, dat achter de verlichte Paleisramen het nieuwe leven in het Prinselijke gezin komende Hoe het thans met de jonge moeder is en met haar baby. het is op het moment nog niet te zeggen, maar wij hebben op dit oogenblik even tien uur redenen om aan te nemen, dal alles wel is. Ook is het ons nog niet officieel bekend hoe laat de jonge Prinses precies is geboren en welken naam zij zal dragen. Buiten daveren de saluutschoten. De eerste weerklonk om zeven minuten voor tien. Nu luiden de klokken alom in den lande, het feestgedruisch klinkt alom. De blijde zekerheid, dat thans overal de vlaggen worden uitgestoken, het lang verbor gen gehouden Oranje te voorschijn komt en iedereen in feeststemming komt is een rijke vergoeding voor het lange wachten waaraan dan nu zulk een gelukkig einde is gekomen. DE LAATSTE UREN..., HOE DE SPANNING GROEIDE Jhr Dedel deed de blijde mededeeling In het Badhotel te Baarn was het Zondag avond niet voller of levendiger dan anders. Echter was de spanning tastbaarder dan waar elders ook. In de A.N.P.-kamer waren de leden van den staf aanwezig te zamen met de officie- Ben van dienst van het departement van Defensie. Deze waren kapitein Steen- a u e r en le luitenant Staring. In. de A.N.P.-kamer beschikte men aan vankelijk slechts over dezelfde aanwijzin gen als de overige journalisten. In den loop van den avond werden deze aanwijzingen echter sterker en verdween de laatste zweem van twijfel over de komende dingen. Vol spanning hielden wij de wacht. De directe telefoonverbinding met het paleis rinkelde een enkele maal en veroor zaakte een moment van intense stilte. Neen, niets bijzonders, slechts een simpele dienst aanwijzing werd doorgegeven. Zoo werd het middernacht. Langzaam verstreek uur na uur. De conversatie stokte, slechts een enkele opmerking werd gemaakt, doch een ieder beleefde in zich zelf te sterk de historische beteekenis van dezen nacht om zijn gevoe lens in enkele nietszeggende zinnen tot uit drukking te brengen. Langzaam gleden de uren voort. De nacht maakte plaats voor de ochtendschemering toen omstreeks 7 uur het daglicht in de kamer scheen, was er nog geen verandering gekomen. De stemming werd gedrukt. Waarom duurde het zoo lang? Zouden er bijzondere moeilijkheden zijn? Geen enkel contact was mogelijk met het paleis in de nachtelijke uren. In volkomen passiviteit zaten de officieren rond het pa leis-toestel en de telex. Afwachten.... Af wachten. Een nacht ging voorbij 1 nog was Tegen zeven uur kwam de Comman dant van de saluutbatterij Baarn even binnenloopen en vroeg of hij om zeven uur kon beginnen met het afvuren der eere-schoten. Neen, wachtentus- sohen kwart over negen en half tien: de paleis-telefoon belt. De particuliere secretaris van Prins Bernhard, Jhr. Mr. Dedel meldt aan de vertegenwoordigers van het departement van defensie, dat het oogen blik gekomen is om de batterijen de géreedstelling te doen innemen. Kapitein Steenhauer neemt de mededee ling in ontvangst en onmiddellijk daarna vliegen de ordonnancen met de telegram men van de legerautorifeiten het hotel uit. Luitenant Staring voert een serie inter communale telefoongesprekken om de com mandanten der saluutbatterij en in de ver schillende garnizoenen namens den Minis ter van Defensie opdracht te geven, de gc reedstclling in te nemen. Dit commando ordt dan nog eens telegrafisch bevestigd. Heden of morgen ontvangen onze lezers als bijlage een Feestnummer Nu juicht heel Holland Wij twijfelen niet, of deze bijlage zal weer door duizenden lezers zorgvuldig worden bewaard bij de reeks Gedenkwaardige Nummers, welke wij reeds aanboden. DIRECTIE Eindelijk dan toch is de spanning van het lange wachten gebroken. Omstreeks vijf minuten voor tien kwam heden morgen de blijde tijding, dat H.K.H. Prinses Juliana het leven had geschonken aan een dochter. Stil, teer geluk is er dus in het Prinselijk Paleis te Soestdijk l Doch daar buiten brak een golf van geestdrift en enthou siasme zich baan. Binnen enkele, minuten was de tijding in het geheele land bekend. Een Rijk trilde op zijn grondvesten. Vreugdeschoten dreun den, stoomfluiten gilden, de schooljeugd rende opgetogen de straat op, de vlaggen gingen uit en een ieder tooide zich met het geliefd Oranje. Trompetten schetterden en vreugde vuren ontbrandden. Kortom't is feest, feest in Nederland. SOESTDIJK, 31 Januari. Wij vernemen niet officieel, dat de gezond heidstoestand van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana en hare dochter GOED is. 1 Thans weten wij, dat de ontknooping spoedig zal volgen. Hoe lang nog? Eenige uren schatten wij. Elke schatting bergt echter gevaren in zich, want zoo lang als het wachten geduurd heeft, zoo snel is nu de ontknooping. En kele minuten voor tienen rinkelt weer de bel van de paleis-lijn. De spanning heeft nu haar hoogtepunt bereikt. De passiviteit is omgezet in de grootste activiteit. Het lang verwachte signaal Leek het te negen uur vanmorgen nog alsof er sinds gisteravond, toen op grond van enkele aanwijzingen de onrust in het Badhotel was opgejaagd, in het geheel niets veranderd was, in enkele seconden was het beeld, dat het Badhotel bood, totaal ver anderd toen in de perskamer, waar nog eenige slaperige journalisten hangerig wachtten, plotseling het belgeluid van x weerklonk. Het was op dat mo ment half tien precies. De lange nacht, welke zoo moedig was begonnen, was toch voor vele journalisten te zwaar geworden, althans tegen zes uur verdween menig waak zaam man naar zijn slaapkamer. Zoodoende kon de gong, die onmiddellijk op de waar schuwing van het A.N.P. krachtig werd ge slagen, het nuttige werk verrichten vele half aangekleede en half uitgeslapen hotel gasten de gang op te jagen, al waren, zoo als we reeds schreven, vele anderen toch de gong al voor. Een kwestie van minuten Het was nu nog slechts een kwestie van minuten, of de weg van het Badhotel naar het Paleis Soestdijk was onder worpen aan een uitgesproken éénrichtings verkeer. Fotografen belaadden zioh met hun overjas en hoofddeksel, en daar stoven de toestellen, anderen vergaarden schielijk auto's, de fietsen en de tandems naar hotc-i Trier, dat tegenover het Paleis is gelegen en waar men, in den rug gedekt, door twee telex-toestellen van het A.N.P., welke ook daar staan opgesteld, de plaats van de hen.- gelijke gebeurtenis van meer nabij zou kun nen beschouwen. Met het oog op de telefoon accomodate waren er echter ook, die in 't Badhotel hun stelling bleven innemen. Daar rinkelt op eens de telefoon. Een lid van de A.N.P.-redactie en een der officieren grijpen naar de telefoon. Het is Jhr. Dedel. Zijn stem, beheerscht als altijd, heeft b een bijzondere trilling, als hij zegt: „thans kan tk n mededeelen, dat een Prinses geboren is". „Een Prinses", wordt in de A.N.P.- kamer herhaald. Nauwelijks is dit tele- ,cöpiek afgeloopen, of het bericht: „EEN PRINSES GEBOREN", AAN DACHT MILITAIRE AUTORITEI TEN: 51 SCHOTEN", wordt op de telex gedicteerd en onmiddellijk daar na doorgezonden op het A.N.P.-net naar de dagbladen, naar de garnizoe nen, naar de departementen, voorts naar omroepvereenigingen en naar het buitenland. Slechts enkele seconden: in de geheele wereld van Oost tot West, in Europa en de. N e.derlandsche gebiedsdeelen over zee, weet men, dat onze Prinses Juliana het leven heeft geschonken aan een Dochter. De telex heeft zijn werk gedaan en het is, of (a een abrupt einde is geko men aan de spanning, welke latent zooveel weken in de A.N.P.-kamer heeft geheerscht en wélke in de laa uren tot de hoogste spantoppen was op- RESIDENTIE ONTVANGT HET BLIJDE BERICHT Indrukken op het Malieveld Kanonnen dreunen over Den Haag (Van onzen Haagschen redacteur) 's-Gra venh age, 31 Januari. Hedenmorgen om negen uur valt een druilerige regen op het Malieveld. Er is eigenlijk nog niets bijzonders te zien. Een enkele late kantoorganger, wat slagersjon gens, kruideniersbedienden, enz. rijden net als gewoonlijk langs om bestellingen uit te voeren. Ook de tram rijdt haar gewone gangetje. De gebouwen rondom de groene grasvlakte maken een triestigen indruk, terwijl de weinige voetgangers over de bekende, digonaal loopende schelpenpaden van het groote grastapijt, diep in hun kragen naar hun plaats van bestemming gaan. Klokslag kwart over negen gaan de deu ren van het z.g. Boorhuis open, een oud gebouw, staande aan de Boorlaan, die aan de eene zijde het Malieveld begrenst. Dit is het oogenblik waarop de vier stukken zeven-veldgeschut naar het Malieveld zul len worden overgebracht. Langzaam rijden de zware wielen over den doorweekten bodem, waarna ze één voor één een plaats krijgen aan de achterzijde van het Malie veld. Gewoonlijk, zooals bij de opening van de Staten-Generaal, staan deze stukken wat meer in het midden van het veld opge steld, terwijl de vuurmonden dan naar het I-Iaagsche Bosch zijn gericht. Thans echter, nu de vrij straffe wind van de stad af waait heeft men de loopen op de stad ge richt, opdat het dreunen straks zoo goed mogelijk tot de burgerij zal doordringen. Teneinde alle gevaren te vermijden, zijn ze echter zooveel mogelijk naar het Haagsche Bosch geplaatst. Wij ontdekken intusschen reeds enkele persfotografen en de auto van de Profilti. Verder zijn er enkele militairen gearri veerd, waaronder majoor L. P. Schmidt, van het 2e regiment Veldartillerie. Bovendien is aanwezig de kap.-ing. M. Thans, de commandant. Alles functioneert goed 1 Men heeft voor de allerbeste maatregelen gezorgd, opdat het i mtact met de Frederiks- kazerne, alwaar een t6lexverbinding met Soestdijk staat opgesteld, geen oogenblik verloren zou gaan. Daartoe dienen een tele fonische verbinding die regelmatig beproefd wordt. Verder worden controleproeven ge daan met een ultra-korte golfzender. Enkele manschappen richten daartoe een klein* ijze ren mastje op, terwijl een van hen proefge sprekken voert met behulp van een kop telefoon. Alles blijkt voortreffelijk te func tionneeren. Als derde verbinding tusschcn het Malieveld en de Frcderikskazcrne is een ordonnancedienst ingesteld. Wanneer wij een Draatje maken met ma joor Schmidt vernemen wij. dat het nog wel enkele uren zal duren, hoewel men natuur lijk geen absolute zekcrhc n heeft. Vandaar dat op een gemoedelijke wijze de groene paaltjes met Oranjeknoppen, waarlangs straks de afzettingstouwen zullen worden aangebracht, in den grond wonden geslagen. Ongeveer honderd meter voor de vuurmon den gaan ze den grond in. De stukken ge schut worden alle afgedekt met zeil, opdat men niet door moeilijkheden getroffen zal worden. Naast elk Jtanon Staat een munitie wagen, die uiteraard nog zorgvuldiger wordt afgedekt Wanneer blijkt dat men een zeil te kort komt holt een s Taat naar het Boor huis om in deze behoefte alsnog "te voorzien, maar haast heeft men zoo is althans op dit oogenblik de indruk eigenlijk nog niet te maken. Het eerste schot dreunt Langzamerhand wordt de bevolking van het Malieveld wat talrijker en wanneer wij ons juist naar een nabij gelegen telefooncel begeven om wat bijzonderheden over onzen eersten indruk door te geven, dreunt daar plorseling het eerste schot. Negentig pro cent van de menschen die zich rondom de batterij bevinden blijkt verrast Ja zelfs man schappen, die haar moeten bedienen, ont komen daar niet aan. De eerste schoten worden door het eer ste kanon gelost, omdat de andere drie nog niet volledig bezet zijn. Doch dat is slechts een kwestie van minnten. Na het eerste dreunen dat om negen uur en 55 minuten de heele residentie wakker schudt, volgt elke vijftien seconden la ter een nieuw schot totdat de 51 vol zijn. De saluutcommandant loopt met zijn chro nometer voortdurend heen en weer om tel kens een strak commando „Vuur!" te laten hooren. Op een gegeven oogenblik weigert een der vuurmonden, waarna de saluutcom mandant aanstonds het volgende kanon hel' sein geeft om de opengevallen plaats in te en. Zoodoende blijft iedere vertraging adhterwege. Wanneer een tiental schoten gelost zijn, gaat de vlag op het Malieveld, die nauwlettend bewaakt werd door een aantal manschappen, de lucht in. Van de openbare gebouwen, die dit voorbeeld navol gen, behoort dat van de Topografische dienst tot de allereerste. Regelmatig dreunen nu de sbhoten. Blauwe rook slaat neer De blauwe rook, die neer wil slaan, door den miezerigen regen wordt onmiddellijk uit elkaar gejaagd, door de rukwindjes die af en toe onder het hooge geboomte van de Boorlaan vandaan komen schieten. Man schappen, geven op gezette tijden aan de kanonniers de projectielen aan. Het zijn cylindervormige hulzen, ongeveer tig centimeter lang en zeven centimeter middellijn van geel koper. Voorzichtig wordt er telkens een uit een mandje licht dat achter het stuk is opgesteld. De leege hulzen vinden ook weer een (plaats achter het stuk en blijven nog «enigen tijd nawalmen. Op een gegeven oogenblik zien wij een officier, snel wegrijden met achterop zijn fiets zoo'n leege huls. Wij klampen hem aan en hooren bij informatie, dat dit de huls van het eerste schot is. Deze zal worden voorzien van een inscriptie en als aandenken aan dezen blijden dag in de officiers-wachtkamer van het twee de regiment veldartillerie worden ge plaatst. Nog altijd dreunen de schoten en intus schen staat een der militaire autoriteiten accuraat te turven opdat men den tel niet kwijt zal raken. Nieuwe projectielen wor den aangevoerd. Ze zijn allemaal netjes ver pakt in jute zakjes, die weer keurig wqr- wen opgeborgen in de rieten mandjes. Dan opeens gaan de bedieningsmansohappen in de houding staan. Zij hebben hun taak ver richt. En van alle kanten stroomt het Ma lieveld nu vol met nieuwsgierigen, militairen pakken hun 9pullen in en gaan terug naar de Frederilcskazerne. Een hospartij van de jeugd Het is met' name de jeugd, die haar entihou siasme niet in bedwang kan houden. Zoowel de bereden politie als de motorbrigade, ver sterkt door militaire politie, doen alle mo- DE NAMEN VAN DE PRINSES Pas bij de officieele aangifte bekend Soestdijk, 31 Januari. Wij verne men niet officieel, dat de namen der jonggeboren prinses niet eerder zullen worden openbaar gemaakt dan bij de officieele aangifte der geboorte door Z.K.H. Prins Bernhard. gelijke moeite om de jongelui op een eer biedigen afstand te houden. Maar wan neer de scholen uitgaan en de jongelui bij duizenden komen opzetten, is er geen hou- len meer aan. Het Malieveld ie nu van hen en een ware hospartij breekt los. Men schreeuwt en zingt om aan zijn blijdschap uiting l'e geven zonder dat men eigenlijk weet wat men precies hooren laat. Maar dat doet er ook weinig toe. Men heeft lang genoeg in spanning, gezeten en nu ein delijk de veiligheidsklep moet worden geopend, dient de geestdrift' zoo snel mogelijk Wanneer de militairen van de batterij inrukken en er eigenlijk niets meer is waar om men zich kan concentreeren, gaat het bij duizenden naar de binnenstad, die in een oogwenk in-een vlaggenzee is herschapen. Klokkeklanken verspreiden de mare Sommige straten zijn bijna verstopt van de scholieren, waarvan er al een groot aan tal van Oranjemutsen zijn voorzien. Om half elf begint de toren van den Sint Jacob zijn juichkreten over de stad te strooien, terwijl tegelijkertijd het fiere rood-wit-blauw uitgestoken wordt. Alle andere torenklokken komen nu in bewe ging. Grappig is het te zien hoe sommige torens die niet voorzien zijn van een electrische installatie met de hand worden bediend. Wij constateeren dit bijvoorbeeld bij de Waalsche kerk in het Noordeinde, alwaar een man in zijn overhemdsmouwen in hét centrum van de belangstelling staat. Naarmate de tijd verstrijkt komt de Resi dentie nog hoe langer hoe meer in het tee- ken van de feestvreugde te staan. Op de auto's van de Posterijen wappert het dun doek, en de Oranjeverkoopers rijzen als paddestoelen uit den grond. Extra-num- mnrs, waarin eigenlijk nog niets te lezen staat, vinden gretig aftrek en wie men te genkomt op straat lacht tegen je, alsof hij een speciale vriend van je was. Het bedrijfsleven staat op het oogenblik, dat wij dit telefoneeren stil. In alle winkel-" deuren en voor de verschillende kantoor vensters groept bet personeel samen om da groote gebeurtenis met elkaar te bespreken. De groote spanning is weliswaar gewe® ken, maar men is er toch nog zoo vol van; dat van werken voorloopig nog heel wei nig komt. Prins Aschwin in Soestdijk Hedenochtend om kwart vóór tien is de broeder van Prins Bernhard, Prins Asch win, per an to nit Duitschland in Soestdijk aangekomen. Prins Bernhard begroette zijn broeder op het bordes van het Paleis. EEN OVATIE AAN Dr COLIJN Niet lang nadat in de Residentie het laatste saluutschot gevallen was, be gaven zich een groot aantal Hagenaars naar de Stadhouderslaan om onzen grijzen Mi nister-President een ovatie te brengen. Honderden stadgenooten verdrongen zich daartoe voor het groote ijzeren hek van zijn kapitale woning. Nadat herhaalde malen luide hoera's waren opgegaan, verscheen Dr. Colijn met zijn echtgenoote voor het ven ster. Allerhartelijkst werd hij toegewuifd en vriendelijk wuifde hij, zoowel als zijn echt genoote terug. Toen zette het publiek eens klaps het Wilhelmus in, dat uit volle borst den premier werd toegezongen Nog geruiment tijd nadat Dr. Colijn zijn werkkamer weer had opgezocht, bleef het druk op de Stadhouderslaan. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.)! Het Oranjegeschenk bij uitnemendheid: De geschiedenis van het Huis van Oranje-Nassau door Dr N. JAPIKSE, Directeur vaji het Koninklijk Huisarchief 1000 jaar Oranje in woord en beeld Een litterair en historisch evenement! Binnen eenige dagen verschijnt het nieuwste ORANJE-ALBUM ter gelegenheid van de geboorte van de JONGSTE ORANJE-TELG Vele groote exclusieve foto's Prijs fl.25 Verkrijgbaar bij iederen boekhandel of bij de Uitgevers Holdert Co., Amsterdam Postgiro 51205

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5