1 K i Instantine UIT OOST- EN WEST-INDIE MAANDAG 31 JANUARI 1938 BUITENLAND Geen Geneefsche steunactie voor China De besprekingen tusschen Litwinof, Wel lington Koo, Eden en Delbos gehouden over een eventueele steunactie van Genève aan China, schijnen op niets te zijm uitge- loopen. Genoemde diplomaten hebben ver geefs naar contact gezocht met den Amori- kaanschen gezant te Bern. De-ze meldde, a:ct naar Genève te kunnen komen, daar hij ongesteld was. Bovendien zal ook de volken- bondsraad een dergelijk besluit niet met do verlangde eenparigheid kimmen nemen, om dat de Poolsche minister van buitenland- 6che zaken Beek beslist heeft geweigerd, een resolutie van deze strekking goed te keuren. Ten overvloede wordt nog uit Washington gemeld, dat de Ver. Staten t«n opzichte van Japan geen nieuwe politiek zullen voeren. Dit duidt er op, dat Amerika niet bereid is, eich te voegen bij eenig plan van deze strek king, dat te Genève zou kunnen worden voorgesteld. China zal derhalve ook ia ce naaste toekomst in zijn verweer tegen Japan vermoedelijk geheel en al op eigen kraohlon Siijn aangewezen, Zwitserland en de volkenbond Streven naar geheele neutraliteit Zaterdag is te Genève een bespreking gehouden tusschen Delbos, Eden en M o 11 a aan een door A v e n o 1 aan deze drie ministers aangeboden maaltijd over de Zwitsersche neutrali teit. Engeland en Frankrijk schijnen wel bereid te zijn tot een uitbreiding van de verklaring van den volken bondsraad van 13 Februari 1920 over de Zwitsersche neutraliteit, in dien zin, dat Zwitserland voortaan in plaats van een gedifferentieerde neutraliteit zijn volstrekte neutraliteit zal terugkrijgen en toch lid van den volkenbond zal kunnen blijven. Delbos schijnt echter aan deze tege moetkoming de voorwaarde te willen ver binden, dat de Zwitsersche regeering dan ook in de strijdvraag over de herziening van artikel 16 volstrekt neutraal zal zijn en niet langer de Oslo-staten in hun stre ven naar facultatiefstelling van de econo mische en financieele sancties zal onder steunen. Motta weigerde dit, zooals te begrijpen 3s, beslist. Zwitserland wil niet tot een vol kenbondslid van minderen rang gedegra deerd worden. Bovendien heeft de Zwitser sche regeering het eerlijke verlangen, dat de volkenbond zal blijven voortbestaan, zoodat Zwitserland ook daarom in het be lang van een gezonde volkenbondsontwik keling zelf wenscht te kunnen medesprc- ken in vraagstukken, die .van algemeen yolkenbondsbelang zijn- Egypte en de Palestijnsche kwestie Een verzoekschrift aan den Eritschen gezant i. Zes en vijftig leden vam het Egyptischs thuis van afgevaardigden en drie senatoren, behoorende tot alle politieke partijen, heb ben zic.h schriftelijk gewend tot den Brit- pohen ambassadeur te Cairo. In hun schrijven verklaren zij, dat de Britsche politiek in Palestina het bestaan en de individualiteit der Arabieren in ge- Vaar brengt. Voorts gispt het schrijven ernstig de „bu/- jtengewoine maatregelen"; o.m. de arrestatie (van Arabische leaders. Het schrijven besluit met het verzoek <len Britsohen ambassadeur het protest door (te zenden aan de Britsche regeering op aan te dringen, dat deze op vriendschap pelijke wijze het vraagstuk oplost, dat .,de Egyptenaren beschouwen als een bloedende iwonde ia de zijde van den l6lam". Politiepost bij Akka overvallen Syrische terroristen In N. Palestina Een troep gewapende Syriërs heeft bij DVkka een overval gepleegd op een politie post. Zij slaagden er in de agenten te over meesteren en voerden een Arabischen koi jporaal en acht politiomaranien met zich mee. De terroristen hebben hun allo wapens en munitie afgenomen en dwongen de gevan genen te voet naar Akka terug te keeren. De mannen moesten in ornderkleeding door iden stroomenden regen loopen en werden bovendien op allerlei wijzen door de ban dieten gekweld. De korporaal werd onder leg doodgeschoten. Britsche troepen en eenige vliegtuigen fcullen een strafexpeditie ondernemen. De Spaansche burgeroorlog BARCELONA HEVIG UIT DE LUCHT BESTOOKT Circa 400 dooden en 900 gewonden Barcelona is gisteren tweemaal hevig door de rechtsche luchtmacht gebombardeerd. In de vroege mid daguren stelde het roode kruis vast, dat omstreeks 400 personen waren gedood en 900 gewond. Een United-Press-verslaggever, die bij dc aanvallen aanwezig was. seinde: „Ik zie, hoe de eerste gewonden in veilig heid worden gebracht, steunend op de schou ders der redders". Ik constateer, dat een der bommen van den tweeden aanval op een vluchtelingen- tehuis is neergekomen. Hier waren 10S kin deren uit Noord-Spanje ondergebracht; 23 slechts zijn er levend afgekomen. Aan ecu groot plein zijn vijf étage-woningen inge stort. Het geheele plein is versperd door de puinhoopen. Het gebouw van de Vacuum Oil Company is bij den tweeden aanval eveneens beschadigd. Een kelder, waarin men na de eerste'raid haastig tal van ge kwetsten had ondergebracht, is bij den tweeden aanval door een bom in een ravage herschapen. Avonds wordt het aantal dooden alge meen reeds op 500 geschat. De mannen van het Roode Kruis vragen links en rechts naar gegevens, om zoo spoedig mogelijk verlies- lijsten te kunnen samenstellen. In de poli tiebureaus worden aUerlci voorwerpen bin nengebracht, die toebehoord moeten hebben aan de slachtoffers. In republikeinsche kringen vraagt men zich af. of dit Franco's antwoord is op het aanbod van de regeering om het bombardee ren van steden te staken. Explosies in Italiaansche kruitfabriek Juiste aantal slachtoffers nog onbekend In een munitiefabriek bij Segni, alwaar honderden Romeinsche arbeiders werken, heeft in de ochtenduren van Zaterdag jl. een aantal ontploffingen plaats gehad. Zesdui zend man personeel zou zijn aan den arbeid gegaan. Het alarmsignaal werd gegeven door een ingenieur, die rook zag opstijgen uit den toren, waarin springstoffen lagen. De directeur van de fabriek en brandweer lieden snelden toe, doch toen men zich ge reed maakte het vuur te blusschen, ont ploften de springstoffen, waardoor een ge deelte van de fabriek instortte. De mannen, die het vuur wilden bestrijden, werden on der het puin bedolven. Door de ontploffing werden stukken ijzer en steen tot op verscheidene honderden me ters ver weggeslingerd; in het aorp Colle- ferre sprongen de ruiten en vele muren scheurden. Tot nu toe werden negen lijken geborgen, het aantal gewonden bedraagt ongeveer tweehonderd. De mannen van de eerste hulp beweren evenwel, dat meer dan vijftig personen om het leven zijn gekomen, terwijl meer dan driehonderd werden gewond. Roofoverval op juwelierswinkel Twee dooden In geheel New-York beginnen de bandie ten weer veel driester op te treden, zooals reeds is gebleken uit den roofoverval 'O/r het gebouw van de International Mercantile. Vijf bandieten hebben daarna een aanval gedaan op een juwelierswinkel, dooh wor den door de politie overvallen. Er omtston-J een vuurgevecht, waarbij een roover werd gewond en een brigadier doodelijk werd ge troffen. Voordat iemand het kon beletten, stond de gewonde bandiet op en maakte den stervenden politieman met een revol verschot af. Voorts hebben twee gangsters voor 40.000 dollars ruwe zijde gestolen uil een vrachtauto. Postvliegtuig maakt noodlanding Toestel door schip gered Het postvliegtuig „Zephyr" van den dienst DuitschlandZuid Amerika, dat Vrijdag middag van Zuid-Amerika naar Bathursl was vertrokken, moest, ten gevolge van een motorstoring op ongeveer 400 K.M. voor de Afrikaansohe kust een nooddaling verrich ten. De bemanning heeft geseend, dat het vliegtuig licht beschadigd is en niet kan op stijgen. Aan boord is alles wel en het toestel maakt geen water. In den nacht van Zater dag op Zondag zal het toestel door de „Ost- mark"', het hulpvaartuig voor vliegtuigen, aan boord genomen worden. Satücv(Mc witje*. KtënCM*/ Ik wist geen raad van de zenuw pijn. En toen ik Instantine inge nomen had wèg was de pijn! Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen! BAYER Instantine Prijs 70 cent, Mijnramp in Schotland Negen arbeiders in rook gestikt In de mijn Dumbreck in het Schotsclic plaatsje Kil6.vth in Stirlingshire heeft een zware brand gewoed, waarbij liegen mijn werkers, die door het vuur waren ingeslo ten, zijn omgekomen. De reddingsploegen, die alles In het werk stelden om de mannen te redden, hadden met de grootste moeilijkheden te kampen daar de mijn vol rook stond. Al haar arbe' J was echter vengeefsch; toen men de inge- slotenen had weten te bereiken, bleken allen door den rook gestikt. Een gangster-overval te New York Vier mannen bsrooven een loonkas Te New-York heeft zich eén roofoverval voorgedaan, welke levendige herinnering wekt aan den tijd van de beruchte bootleg gers. Het tooneel van den overval was een der drukste kaden aan de Hudson. Zeven honderd arbeiders hadden zich hier vfer- zameld, wachtend op de uitbetaling van hun loon. Eensklaps verschijnt een auto op de kade en. stopt .voor het gelouw van de Interna tional Mercantile Cy. Vier manpen sprin gen er uit en rennen het gebow binnen. Zij zijn met mitrailleur gewpren gewapend. In het gebouw zelf richten zij hun wapens op het personeel. Korte bevelen. De ver se.hrikte employé's worden in een lift ge drongen en de bandieten hebben nu vrij spel. Met de routine van het boevcnvak plunderen zii snel de kas leeg. Nog voor de arbeiders en de politie zich goed en wel gerealiseerd hebben wat hier gebeurt, zijn de gangsters er al weer in hun auto een gestolen wagen vandoor. Voor zoover men kan nagaan hebben zij een buit gemaakt van 21.000 dollar. Aardverschuivingen bij Charleroi Huizen en spoorlijnen verwoest Gisteravond werden terreinverschuivin gen waargenomen in de omgeving van de kolenmijn „Prier", gelegen op het gebied van Courcelles, ten Noorden van Charleroi. In den loop vaD den nacht namen de aard verschuivingen in hevigheid toe en kregen een bedenkelijken omvang. Het eene huis na 't andere stortte in en tegen drie uur in den morgen waren 25 woonhuizen vernield, terwijl 25 andere huizen, in de nabijheid gelegen, zoo ernstig werden bedreigd, dat de bewoners het raadzaam achtten de vlucht te nemen. Gelukkig zijn er géén slachtoffers te betreuren, daar men tijdig de bewoners kon waarschuwen. De spoorlijn, welke het terrein van de mijn verbindt met den spoorweg naar Brussel, is over een afstand van ongeveer een kilometer verwoest, zoodat de mijnwer kers ook nog met werkloosheid bedreigd worden. Het hoogspanningsnet is evgneens gehavend, daar de palen ontwricht zijn. De oorzaak van de verschuiving schijnt o.a. te wijten aan den hevigen regenval van de laatste dagen. Als gevolg daarvan is een berg kolengruis met groot geraas ingestort, hetgeen in het heuvelachtige terrein tot het verschuiven van aardmassa's geleid heeft. De aangerichte schade wordt op verschei dene millioenen francs geraamd. AUTOKAMPIOEN De „Autokampioen" is, evenals het vorige nummer, hoofdzakelijk gewijdw aan de R A. I.-tcntoonstelling te Amsterdam, met ar tikelen over de hedendaagsche auto-tecn- niek. over den vooruitgang van de „kleine" wagens in de laatste jaren en over de schoonheid van lijn in moderne motoren. De motorrijwielrubriek behandelt de nieuwste snufjes op de R.A.I. Een artikel over „Ver lichtingsperikelen in de bebouwde kom" be handelt de vraag omtrent het voeren van stadslampjes, welke vraag door den kanton rechter te Breda in een voor den automobi list bevredigenden zin is beantwoord. Inte ressant is de foto-montage van dit tweede R.A.I.-nummer. U U reeds gebruiker van Lunchkaas „DRIE TULPEN" Ze munl uit door fijne smaak, bijzonder hooge voedingswaar- is hoog vitamine gehalte DE STERRIT NAAR MONTE-CARLO Prachtig succes voor de Nederlandsche deelnemers Bakker Schut wordt eerstel De 17e sterrit naar Monte Carlo is voor de Nederlandsche deelnemers tot een eclatant succes geworden. De équipe Bakker Schut—Ton—Ba- rendrecht op Ford werd tot rallye winnaar uitgeroepen, Lamberts Hulle- brin-k eveneens op Ford werd No. 4 en In totaal 17 van de 20 aankomende Nederlanders liepen geen strafpunten op. Een stralende zon begroette Zaterdag de deelnemers van den sterrit naar Monte Carlo, die, kort voor de sluiting van de controle, ten getale van negentig, aan het eindpunt arriveerden. De controle is nog korten tijd, tot onge veer acht uur Nederlantische tijd, geopend gebleven voor eventueele laatkomers. Tot dezen behoorden van de Nederlanders de equipes Van der Spek—Keizer, die met Hansa uit Tallinn waren gestart en Mevr. Cornelius en de heer De Beaufort, die met D.K.W. uit Amsterdam waren vertrokken, die tengevolge van pech beiden met eenige uren vertraging te Grenoble aankwamen en pas heel laat 111 den middag te Monte Carlo arriveerden de equipe van Mevr. Corne lius slechts een kwartier voor sluitingstijd. De D.K.VV. was in het besneeuwde berg- traject van den weg geraakt, hetgeen eer paar uur achterstand kostte. Van onze land- genooten zijn drie deelnemers uitgevallen. De overige Nederlanders, 20 van de 23, die den tocht aanvaaro hebben, zijn in goede conditie gearriveerd. De drie ploegen uit Athene, Bakker Schut, Ton—Barendrecht met Ford, Van der Heiden—Jhr. van Linte- Joo de Geer—Taverne met Studebaker cn GatsonidesBlijdestein met llilman heb ben in den Balkan, zooals reeds gemeld, be trekkelijk weinig sneuuw, maar oes te meer modder ontmoet. Zij wisten er zich echter binnen den vereiachten tijd doorheen te orstelen. Van de strafpuntvrije drie teams uit Pa lermo, Dr. Sprenger van Eycl^-Ir Paulen— Ir. Driessen met Lincoln Zephyr,. Van der Hoek—Vroom—Dauveller met Packard en MutsaertsKouwenberg—Lamberts Hurrel- brink met Ford, die in de Apennijnen nig of geen sneeuw, maar in Joego Slavië zeer slechte wegen hebben gehad, bleek de laatste het best geklasseera te zijn. De uit Umea gestarte daraesquipe Jnkvr. van Vredenburgh—mej. Van Stockum—mevr. Bauduin heeft,.na haar tegenslag in Zweden (door het omleggen en afnemen van sneeuw kettingen hebben de dames daar tijd ver loren en in totaal 6S strafpunten opgeloopen) geen verdere punten verloren. In totaal zijn er 17 landgenooten strafpunt vrij, buiten de klasseering voor den eersten klassementsproef. De uitslag van deze proef over de etappes van het klassementsproef traject GrenobleMonte Carlo werd eerst Zaterdagavond 'bekend. Het behoeft geen verwondering te wekken dat heel wat deel nemers het vereischte gemiddelde van 50 K.M. minimaal en 60 maximaal niet hebben gehaald. Is het weer in de uithoeken van Europa den Rallye-deelnemers dit jaar over het al gemeen gunstig gezind geweest, in Midden- Frankrijk was het weer abominabel. Er viel voortdurend regen en de nieuwe route over GrenobloDigne heeft de beruchte laatste loodjes wel uiterst zwaar doen wegen. Men vergete niet, dat deze moeilijkheden moes ten worden overwonnen door rijGers, die ten deele reeds drie dagen en drie nachten in touw waren geweest en met wagens, welke daarvoor reeds het noodige te verduren hebben gehad. In totaal telt men 27 uitvallers, terwijl 70 deelnemers geen strafpunten hebben ge kregen. Van de bekende buitenlandsche rijders zijn Trevoux en LahayeQuatresous op tijd gearriveerd, doch de bekende equipe Schel 1— Dreyrus is uitgevallen, Paul heeft legio straf punten en Le Begue, den winnaar v&n ver leden jaar. hing wegens overtreding der po li tie voorschriften in Denemarken een dis kwalificatie boven het hoofd. Buitenzorg in afwachting In verband met de a.s. blijde gebeurtenis aan de vóór- en achterzijde van het Pa leis te Buitenzorg een feestelijke verlichting aangebracht. Verder zijn de etalages van verschillende winkels, alle scholen en vele particuliere woningen versierd. Op het voorerf van het Regentschapskan toor, hetwelk ook versierd is, zijn dc mas- n voor de volksspelen reeds aanwezig. Ook cp tuinlieden in de tuinliedenkam pongs van den plantentuin zijn niet achter gebleven. Zij hebben hun woningen versierd en een ieder tracht deze zoo mooi mogelijk te maken, daar voor de mooiste versieringen prijzen zullen worden uitgeloofd. Op den dag der bekendmaking zal in die kampongs vuurwerk worden afgestoken. De salarissen der bestuurs ambtenaren Het bestuur der afdeeling Ned.-Tndië van de vereeniging van ambtenaren van het B.B. heeft zich volgens de Javabode tot de regeering gewend met een rekest, naar aanleiding der jongste salarisvoorstellen, waarbij ae bestuursambtenaren al te veel op den achtergrond zijn gebleven. Er bestaat veel kans, dat de controleurs, die de geschiktheid voor ass. resident heb ben, na een bepaald aantal jaren in een hoogere salarisschaal zullen worden ge plaatst. waardoor zij hooger worden bczol digd dan de overige academici. Eveneens is het waarschijnlijk dat men vlugger zal zijn met de plaatsing van ass.- residenten in de le klasse van dezen rang. Op deze wijze zou althans aan een deel der bezwaren worden tegemoet gekomen. a Omdat de voetzoekers >5 afgingen Een Oranje-feest dat niet meer viel te stuiten Ergens in het Zuid-Malangsche. nl. v> in het plaatsje Gondanglcgi. gebeur- 5 de het, zoo vertelt de „Oost hoek bode". 4 In deze dagen van nerveuse Span je ning en verwachting van de Blijde v> geboorte van een nieu>ve Oranje-telg, 4 ontstaan allicht vergissingen en mis- X verstanden. v Zoo kon het geschieden, dat een X paar oagen geleden simpele mert- <2 jongschoten te Gonrlanglegi werden aangezien voorde vuur en don- v> der vlammende en brakende vuur- X monden van Malang. X De toedracht van dit hoogst ver- X ma kei ij ke geval was zoo: Een brave Chineesche tokohouder v> had nog een voorraad mertjons (voet- X zoekers) over. welke hem vergund 4 werd af te knallen. X Aldus geschiedce, doch de zware scholen brachten het dorpje in rep a en roer; bliksemsnel verspreidde zich 6 door Gondanglegi de „kabar" dat een 4 Prinsje was geboren. De brave ass.- X wedono wist blijkbaar geen raad 4 meer. de menschen sloegen zonder X meer aan het feesten. Totdat een poging tot officieele bevestiging van x het Blijde bericht te Malang werd ge- a daan. waaruit zonneklaar bleek, dat X - Gonrlanglegi zeer voorbarig was ge- De verdeeling der vlootkosten Aangaande de wijze waarop in ce toe- i komst de vlootkosten zullen worden ver deeld. meldt de Javabode het volgende. Indië zal alle exploitatiekosten dragen, j doch hiertegen staan enkele voordeelen. Zoo zal Nederland de uitzending en terug- nicing van het personeel van en naar Np- derland betalen; Indië betaalt de kosten van j terugzending van personeel dat per particu liere gelegenheid reist. Alles bijeen gaat Indië er. wat de begroe iing 1938 betreft, niet zoo heel veel od achteruit, doch de vlootkosten gaan in stij gende lijn. zoodat de uitgaven elk jaar groo- ter worden. De kolonisatie op Nieuw-Guinea I Er Is bij het binnenlandsch bestuur een I 6treven tot samenvoeging van de verschil, lende kolonisaties op Nieuw-Guinea. Het B.B. is er voor om deze samenvoeging te doen plaats hebben in de omgeving van 1 Manokwari Dat het B.B. geporteerd is voor een sa menvoeging der nederzettingen nabij Mano kwari vindt zijn oorzaak in 't feit, dat oa C.C7.C plaats eon belangrijke bestuurspost is gevestigd. Uiteraard verkeeren de kolonisten op het oogenblik in spanning wat zal wor- I den beslist. TOERISTENKAMPIOEN De „Toeristenkampioen" bevat deze week o.m. een artikel over de nieuwe treinen en het nieuwe spoorboekje, waarmede na 13 Mei a.s. de reizigers rekening zullen moeten houden; als curiosa zijn in dit artikel enkele zéér oude dienstregelingen gereproduceei d. De oplossing van het K.P.M.- conflict Op de gecombineerde vergadering van de Vereenigingen van Gezagvoerders en Stuur- lieoen en van Scheepswerktuigkundigen. waarin besloten werd tot stopzetting van de actie tot massa ontslag, heeft de voorzitter, de heer Bakker, in antwoord od een vraag medegedeeld, dat hij bijna durfde garandee ren, dat een bevredigende oplossing zou worden verkregen aangaande ce drie punten, waarover het overleg in eerste instantie zou handelen. Men herinnert zich, dat dit ging over het herstel van het overleg op de basis, zooals in 1931 door de directie is toegezpgd. over enkele verzachtingen in het nieuwe pensioen recelemcnt en over verbetering van di silie der jongeren. Het „Bat. Nwsbld." vernam, dat er reeds zekerheid bestaat, dat een coor de vak- vereenigingen redelijk geachte oplossing zal kunnen worden bereikt, althans wat de hoofdzaken betreft. Amerikanen naar den Wilhelmina-top Wie betaalt het escorte? Een museum te New-York is bezig met de voorbereiding van een wetenschappelijke ex peditie naar den Wilhelminatop in Centraal Nieuw Guinea, speciaal voor de verzameling an vogelsoorten. Zij zal volgens de Javabode, staan onder I leiding van Mr Archbold. Het ligt voor de hand dat een blanke ex peditie onmogelijk zonder militaire dekking het binnenland van Nieuw-Guinea kan in gaan. Het staat echter vast. dat het Gouverne ment geen militaire dekking kan afstaan voor deze niet Nederlandsche expeditie, ten zij van Amerikaansche zijde hiervoor de kosten zour.en worden gedragen. Geheel anders zou dit worden indien een eventueel kleine. Nederlandsche expeditie I den tocht meemaakt; het geven van mili taire dekking zou dan volkomen verant woord zijn. Hierover zijn. naar wij verne- 1, nog besprekingen gaande. Eens geestes In dit teeken....... Het Decembernummer van de ..Medecee- Inigcn" der Chr. Staatkundige Par tij in Ned. Indië bevat een kort overzicht ran de herdenking van het twintig jarig be staan. Verschillende indrukken worden weergegeven over de herdenkingsbijeenkom sten. stemmen uit de Nederlandsche pers over het jubileum en het begin van de rede van voorzitter Mr. C. C van Hels- c i n g e n. Een citaat uit de inleiding tot het over zicht van de viering, welke heel het karak ter van de Chr. Staatk. Partij in Ned. Indië teekent, moge hier volgen: Orthodox Protestanten en Gereformeer den waren hier ééns geestes. Geen enkel moment werd het accent gelegd op kerkelijke verschillen, sterker: over kerkelijke verschilpunten werd niet gesproken. Wat is het dan toch jammer, dat niet méér Christelijke arbeid gemeenschappe lijk wordt aangevat! Do eerste spreker van den avond protestant. De tweede...... gereformeerd'. Maar beider redevoeringen dekten el kaar volkomen, vulden eikaar aan, wa ren gebaseerd op dezelfde beginselen. Hier waren dezen avond geen Protes tanten en Gereformeerden bijeen, doch slechts Christus-belijders. Christus-belijders, die door dezen her- denkingsavonc diep zijn doordrongen van de noodzaak eener actieve, positieve Chr. politiek in Ned.-Indië. De geheele avond stond in het teoken des kruises. Dit bleek een en ander maal. Uit het gebeduit de gehouden rede voeringenhet gemeenschappelijk lied het embleem dat de C.S.P. zich koos Verder een interessante bijdrage over „Oeleborden en gevelteekens" en een repor tage over de Brusselsche rij w i e It en too ns tel- l>ng, waaraan rijwielliefhebbers hun hart kunnen ophalen.. Een beschouwing over het geen er al te zien is als men in den w langs het strand wandelt vormt een kend contrast met een verhaal over het tro pisch eiland MaJoera. Ten slotte voert het artikel „Vlucht over drie sprookjeswerel den" naar hooger sferen. Werk 'lijk kwaliteit waardeeren Ban: „Conserven BLOM 'begeeren" (li Zoo werd Hannes verder betreffende deze zaak met rust 'gelaten. De zakken bleven de achterdeur binnenglijden en de brooden ontving ieder in die mate, als den bakker goed- dacht. 't Zou aan hem niet liggen, wanneer in Woudewijk jiemand honger leed. Trouwens, van honger of gebrek lijden V/as geen sprake. Als men niet beter behoorde te weten, zou Jmen zeggen, dat de welvaart nog nooit zoo groot was ge- Nveest. „Och", kon Kobus-de-koster zeggen, „vroeger wierre ze Sslapend raik en nou klagend, 't Blaift ök aigelaik percies ptzellefde hóé et gaat, as et maar gaat". Rijk worden deed echter het gezin van Hannes niet. De Jnan kon er gerust mee voortgaan, anderen te wijzen op het Verkeerde van weelde en overvloed, want in zijn eigen huis yas daarvan geen sprake. Hannes' vrouw kon eerlijk ver klaren, dat haar inkomen eerder verminderde dan vermeer derde en dat ze. nu de duurte kwam, groote moeite had om 'de eindjes bij elkaar te houden. De kasteleins van Woudewijk en omliggende plaatsen hadden hiervan de reden kunnen noemen, maar zij zwegen. Dat Hannes' paard uit zichzelf voor elke herberg stilstond jvist overigens iedereen. Hannes maakte er ook geen geheim van, dat hij aan een maagkwaal leed, waarvoor een „slokkie" het eenige medicijn was. Als die krampen kwamen was hij geen half mensch en alleen een klein druppie bracht dan baat. De krampen schenen met de jaren erger te worden en in de distributietijd namen ze zoo in hevigheid toe, dat de patiënt steeds de medicijnflesch bij de hand moest hebben. Toch het moet gezegd worden niemand had Hannes ooit „boven zijn bier" gezien en toen bekend werd, dat Kobus-de-koster Hannes op het oogenblik, dat deze uit een zijner „apotheken" kwam, had toegevoegd: „man, weet jai nog nie da geen dronkaard et Koninkraik der Hemelen zal beërven", werd dit hem zeer kwalijk genomen. Hoe durfde hij. Hannes had hem trouwens zóó geducht de waarheid gezegd, dat koster Kobus zich had omgekeerd en was heen gegaan. Die zou zijn mond in het vervolg wel dicht houden tegen Hannes. Ja, dat deed de koster. En hij hield ook zijn mond later, toen Hannes' naam op ieders lippen was. Dat gebeurde op een dier grauwe, mistige November dagen, toen op de verre slagvelden eindelijk stilte was ge komen. Op een van die dagen stierf Hannes na korte ziekte. Hij stierf niet aan zijn maagkwaal, maar aan het medicijn daarvoor. In haar wanhoop kreet zijn weduwe het uit tegen de troostende en gretig luisterende buurvrouwen: „De jenever, die heb et em gedaan. As er die vuile drank niet was, had ik me man nog". Geen raad wisten ze met haar. Dokter en dominee beiden moesten hulp en troost verleenen. De dokter gaf kalmeerende druppels, zei, dat niemand stierf vóór zijn tijd, dat ook haér man z'n tijd er was geweest. De dominee sprak van wegen Gods. die door de diepte gaan: sprak van Gods genade ook voor den diepst gevallen zondaar. Weersproken hadden ze echter de door haar genoemde doodsoorzaak geen van beiden. En Woudewijk babbelde. Nu gebruikte het voor Hannes woorden, die vrij wat ruwer klonken dan „dronkaard". Nu was het de koster, die zweeg. De koster doorleefde de dagen na Hannes' dood in een toestand, die door zijn vrouw werd gekwalificeerd als: „vader prakkedenkst". Ze had dat al zoo vaak met hem beleefd. Welke „muizenesten" de man dan in zijn hoofd haalde, zij wist het niet, maar je kon hem in zoo'n geval wél slootwater voor koffie voorzetten, zonder dat hij het merkte, 't Was dan of hij met zijn oogen open liep te slapen. Ze had niet heelemaal ongelijk, die vrouw Zwaanswijk. Kobus merkte weinig van de dingen om hem heen, als er een onderwerp was, waarover hij prakkizeerde. Hij merkte niet eens, dat „de kinderen" over het kerkhof dwaalden, terwijl hij bezig was voor Hannes het graf te delven. Voor die kinderen, Willy en Kobus, nu tien en elf jaar, was het kerk hof nog altijd verboden terrein. Niet dat vader Kobus ze verre wou houden van de ernst der dingen, maar de rust der dooden eerbiedigde hij, als weinig anderen. De enkele malen, dat ze met hem hier waren geweest, had hij hen onderhouden over de vergankelijkheid, over het vreeselijke „as ie hier wier gebrocht zonder da je ziel was gered". Zoo'n gesprek diende er nu niet bepaald toe, het ver langen tot een bezoek aan de doodenakker te versterken, maar het bleef toch altijd een soort van genot, te loopen op de smalle paden tusschen de groene heuveltjes, die gewoon lijk slechts een paaltje, soms een bordje en, schoon spora disch, wel eens een grafsteen droegen. Op die bordjes en steenen waren namen te lezen, de datums van geboorte en overlijden lieten je uitrekenen, hoe oud de menschen werden, die rustten in het diepe donker er onder. Kobus Jr wist al even goed als zijn moeder, hoe het vader ging, als hij aan het „prakkedenksen" was. Daarom had hij Willy meegenomen; nu konden ze dan eens rustig lezen en rekenen; nu konden ze fluisteren over al datgene, wat «e rillingen gaf en toch vanwege zijn geheimzinnigheid zoo aantrok. Vader Kobus was zich van de aanwezigheid der kinderen ternauwernood iets bewust. Vader Kobus gróéf, groef lang zaam. alsof het hem zwaar viel. Vader Kobus slaakte nu en dan een diepe zucht. „Zoo, Zwaanswijk, ik kom eens kijken of" „Mörrege, meester". 't Klonk zoo ongeveer als: laat me met rust. Meester kende den koster voldoende, om er dat uit te verstaan, maar, juist omdat hij hem kende, wist meester, dat hij den man een slechte dienst zou bewijzen, als hij zonder meer doorging. „Nou, Kobus, is er wat?" vroeg hij. Dat „Kobus" deed goed. Meester zei dat niet vaak; Kobus hoord het echter graag, 't Klonk zoo vertrouwd, het deed denken aan vorige malen, dat meester licht schiep in een duistere zaak. „Meester" en Kobus plantte de schop diep in de aarde, leunde er zwaar op, „meester, zou et nou zoo gek zain, as t'r een vagevuur was?" „Als het er was nee, dan zou het zeker niet gek zijn". „Snap ie me nie meester? Man, 't is me hailige ernst". Ontroering beefde in Kobus' stem. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10