siroop pXBIL Uit de Christelijke Jeugdbeweging Opening Hugenooten-Museum te Berlijn MAANDAG 24 JANUARI 1938 KERK EN ZENDING GEREF. KERKEN Beroepen: Te 's-Gravenzande, W. C. v. d. Brink te Lunteren. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Dronrijp, K. Wybenga te Winsum (Fr.). Aangenomen: Naar Gasselte (toez.) cand. J. de Bruijn te Gouderak. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Groningen, M. W. Nieu- wenhuijze te Franeker en J. Tamminga te Harderwijk. Bedankt: Voor Doesburg, H. Velema te 's-Gravenzande. Voor Klundert, P. Zwier te Schiedam. OUD-GEREF. GEM. Bedankt: Voor Puttershoek, (Vrije Geref. Gem.), M. Overduin te Dordrecht. HULPPREDIKER De kerl eraad der Geref. Kerk te Leeuwar den heeft besloten een hulpprediker aan te s'ellen. D» gemeente, thans ruim 6600 zielen tellende, heeft vier predikanten, zoodat bij deze uitgebreidheid der gemeente de aanstel ling van een hulpprediker zeer wenschelijk geacht werd. Prof. Dr. C. VAN GELDEREN Prof. Dr. C. van Gelderen, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, die gisteravond preeken in de Bergsingelkerk te Rott dam, is ten huize van Ds. Buffinga, waar hij logeerde, door het openen van een verkeerde deur, van een kelder- trapje gevallen. Hoewel hij slechts een wondje het hoofd opliep, achtte hij het toch beter, niet jp te treden, dat Dr. A. Kuyper Jr. in zijn plaats gepreekt heeft. Naar wij v namen, moet Prof. van Gelderen, hoewel de gevolgen van het ongeval zich in het geheel niet ongunstig laten aanzien, een paar dagen rust houden alvorens naar zijn huis te Am sterdam te vertrekken. Ds. W. F. VAN DER KODDE As. Woensdag viert Ds. W. F. v. d. K 0 d- de, em.-predikant der Chr. Geref. Kerk, zijn 75sten verjaardag. Ds. v. d. Kodde werd 26 Jan. 1863 te Ha- zerswoude geboren en in 1898 candidaat, 22 Sept. van dat jaar te Doesburg in ambt te worden bevestigd. Vandaar vertrok hij in 1900 naar Rotterdam, welke stand plaats hij reeds na 1 jaar met 's-Gravendeel verwisselde. In 1905 vertrok hij vandaar naar Kornhorn (Gron.) welke gemeente hij d:ende tot 1911 toen een beroep naar Har- lingen werd aangenomen. In 1914 vertrok de 75-jarige naar Steenwijk, om in 1916 Nieuwendam zijn intrede te doen. In 1919 werd Ds. v. d. Kodde predikant op Urk, waar hem 1 Mei 1923 eervol emeritaat ver leend werd. In 1927 ging hij opnieuw in ac tieven dienst en werd predikant op het eiland Rozenburg, waar hij de gemeente ge diend heeft tot hem in 1931 opnieuw emeri taat verleend werd. Ds. v. d. Kodde vestigde zich toen metterwoon te Dedft. Herdenkingspredikatie Ds. Ph. J. Vreugdenhil Zendagavond werd in de Ned. Herv. Kerk te Gorinchem door Ds. Ph. J. Vreug denhil, pieóikant der Ned. Herv. Gem. aldaar, ter gelegenheid van zijn zilveren amDtsbediening een herdenkingspredikatie ungesproken. Onder de vele aanwezigen waren o.a. de- pulaten van de Ned. Herv. Gemeenten van Ottoland de eerste gemeente van den ju bilaris en van de Ned. Herv. Gem. te Spijk, waarvan Ds. V. consulent is, burge meester G. Kootstra en den heer M D. van Kekem, gemeente-secretaris Gezongen wordt Psalm 103 vs. 1 en 2. Na het uitspreken van den zegen, wordt 1 Tim. 1 vs. 1 tot 17 gelezen en na het gebed spreekt Ds. Vreugdenhil een inleidend woond waarin hij opmerkt, dat dit gedenken een danken is van Hem, Die tot den arbeid heeft bekwaamd, Die spr. deed geboren worden uit ouders, die God vreesden, Die reeds jong in hem de begeerte wekte het Woord Gods uit te dragen, Die deze begeerte vervulde en Die den weg tot het ambt ontsloot. Ander zijds wordt het danken een gedenken, een gedenken aan den arbeid in de gemeenten, waarbij niet gesproken wordt over den per soon, doch over den arbeid, waartoe spr. als woord van overdenking neemt Jeremia 17 vers 16: „Ik heb toch niet aangedrongen, meer dan een herder achter U betaamde, ook heb ik den doodelijken dag niet begeerd, Gij weet het; wat uit mijn lippen is gegaan, is voor Uw aangezicht geweest". In zijn predikatie staat Ds. Vreugdenhil stil bij den arbeid in den dienst des Woords, en wel bij de verantwoordelijkheid van dien arbeid. Nadat Ps. 145 vs. 1 en 2 gezongen is, wordt geschetst de zware taak van Jeremia, wiens woord een gebed is, dat spr. over neemt, waarbij op de geringheid, de verhe venheid en de gebondenheid van het ambt de nadruk wordt gelegd. In de bediening des Woords is het een volgen van Jezus Christus, den goeden Herder, een gezant zijn van Godswege en een brengen van het Woord, dat God geeft. In zijn tweede gedachte wijst spr. er op, dat hij in zijn prediking het oordeel moest aankondigen, zonder welk geen sprake kan zijn van genade en verlossing. Na het zingen van Ps. 89 vs. 1 zet spr. uit een, dat zijn prediking voor hem zelf en voor de gemeente een verantwoordelijkheid mee bracht, daarin tevens belichtend, dat niet anders dan Jezus Christus en Dien gekrui sigd is verkondigd. Hierna richt spr. woorden van dank voor belangstelling, medeleven, steun en waar deering tot het hcofd der burgerlijke ge meente, tot de ouderlingen D. J. Hakkert Sr. en J. v. d. Schild Sr., tot deputaties en tot de gemeente, d e -or. de vorige week een dag van vreugde heeft bereid. Na zijn gebed dankt Ds. Vreugdenhil voor de tastbare bewijzen van waardeering en de commissie, die den huldigingsavond organi seerde. Nadat Ps. 90 vs. 9 is gezongen en de zegen ls uitgesproken, zingt de gemeente haar her der en leeraar Ps. 134 vs. 3 toe, op wiens verzoek tenslotte Ps. 72 vs. 11 wordt aange heven. Ds. J. J. C. KARRES Naar wij vernemen heeft Ds. J. J. C. Kar res, Ned. H* prtoikant te Apel doorn, die verVden weik op zijn motorfiets me', een vrachtauto in botsing kwam, daar van ge ennadeelige gevolgen ondervonden. Hij heeft zijn ambtsbezigheden niet behoe ven te onderbreken en kon den volgenden dag reeds zijn werkzaamheden hervatten. Het motorrijwiel was slechts weinig bescha digd. Dr. J. H. GUNNING 80 JAAR Dr. J. H. Gunning J.Hzn., heeft gister zijn tachtigsien verjaardag met zijn echtge- noote doorgebracht bij zijn eenigen zoon en naamgenoot den heer J. H. Gunning, wo nende Leidschestraatweg 2 te Oegst- geest. Ingevolge zijn wensch uitgesproken in „Pniël", is de dag zoo kalm mogelijk verloo- pen. Er is nog wel veel aanloop geweest in den loop van den dag, maar deze was hoofd zakelijk van de naaste familieleden en vrienden. Wel is er reeds Za'erdag en ook vandaag een zeer groot aantal brieven en telegram men binnengestroomd, terwijl ook talrijke bloemstukken en geschenken getuigenis af legden van veler dankbaarheid en vereering. Onder de telegrammen bevond zich er een van den Minister-President Dr. H. C o 1 ij n, die daarin dankbaar gewaagde van den grooten geestelijken zegen, die de tachtig jarige voor een groot deel van ons volk heeft verspreid en nog dagelijks verspreidt. Ds. Jansen Schoonhoven, de Ned. Herv. pastor loei heeft in den morgendienst in de Pauluskerk het werk van den Pniël- redacteur herdacht en voor hem en de zijnen gebeden. Ondanks den drukken en emotioneelen dag was Dr. Gunning vanmorgen weer vroeg present. Er lagen nog enkele brieven ter verzending gereed en er wachtte een uit gebreide correspondentie, zoowel te Oegst- geest als in Amsterdam, waar de post zich ongetwijfeld eveneens tot een groote berg heeft opgehoopt. VIJFTIG-JARIGE KERK Woensdagavond, 2 Februari hoopt de Geref Kerk van Giessen-Oud- en Nieuw- k e r k in een samenkomst te herdenken, hoe zij een halve eeuw geleden tot reformatie kwam. Ds. J. H. Mulder, de plaatselijke predikait, hoopt dan de herdcnkire,re<ie te houden. GIFTEN EN LEGATEN In verband met de aldaar gehouden zen dingstentoonstelling ontving Ds. Th. Hoen, Ned. Herv. predikant te B u s s u m, van een bezoeker een gift van 1000,voor de ver schillende zendingscorporaties. Voor het tekort der kerk ontving Ds. D. Sikkel, Geref. predikant te Amsterdam, een gift van 1017,van een lidmate der gemeente. De Ned. Herv. Kerk te Woudrichem heeft van wijlen de gezusters Kakebeen, vroeger gewoond hebbende in deze gemeen te, een legaat ontvangen ten bedrage van 1000. Sedert meer dan 30 Jaar wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd als een betrouw baar geneesmiddel ter bestrijding van HARDNEKKIGE HOEST, BRONCHITIS KLEINS FLACON 1.1S GROOTS FLACON ƒ1.90 Zr. B. BARGER f In den ouderdom van 52 jaar is Zaterdag j.L in het Binnengasthuis te Amsterc overleden mej. Betsy Barger, adjunct-direc trice van het Binnengasthuis, welke functie zy sinds 1931 uitoefende. Sinds haar jeugd en haar studie voor verpleegster heeft zij heel haar loopbaan in dienst van de zieken zorg gesteld. Zoo was zij langen tijd ver pleegster in het St. Elisabethgasthuis te Haarlem, daarna directrice van het Prot. Ziekenhuis te Brussel, en vervolgens waar nemend adjunct-directrice van het Acade misch Ziekenhuis te Utrecht, voor dat zij haar gewaardeerd werk te Amsterdam voort zette. Geheel onverwacht is het einde van haar welbesteed leven gekomen. De begrafenis zal a.s. Woensdag om half twee op de Oosterbegraafplaats geschieden. KORTE BERICHTEN De kerkeraad van de Geref. Kerk van Haarlemmermee r-S 1 o t e r w e g, heeft besloten den naam van deze kerk te veran deren in ,.de Gereformeerde Kerk te Bad hoevedorp". ONDERWIJS EN OPVOEDING Dr. P. G. M. BOS Dr. P. G. M. Bos heeft eervol ontslag ver zocht uit zijn betrekking van leeraar aan de H.B.S. met 5-jarigen cursus B en als onder directeur van de H.B.S. met 5-jarigen cursus A te Arnhem. Dr. MARIE MONTESSORI Dr. M. Montessori is door het Britsch- Indische „National Congress" uitgenoodigd, komend najaar een bezoek aan Britsch-Indië te brengen. OPHEFFING O. L. SCHOOL Met 4 tegen 3 stemmen heeft de gemeen teraad van L o p i k besloten volgens art. 22 bis der L.O.-wet 1920, de eenige openoare lagere school, tellende 21 leerlingen, w van 4 uit de naburige gemeente Jaarsveld, op te heffen. Het karakter der jaarvergadering en het tooneel Over de wijze waarop de jaarvergadering zal worden gehouden of het jaarfeest gevierd heerscht in de kringen der Chr. Jeugdbewe ging reeds sinds jaar en dag groot verschil van opvatting. Er is reeds zeer veel over gezegd, maar de kwestie blijft actueel, omdat elke vereeniging er elk jaar weer mee te maken heeft. In „De Vaandrager", het orgaan van den Bond van Ned. Herv. J.V. op Geref. Grondslag Iaat T. W. K. uit Sch. er zijn licht over schijnen. In het tweede artikel, in het nummer van 12 Jan. j.l. treffen wij enkele opmerkingen, het hart der kwestie rakende, aan, die wij hieronder overnemen. De schrij ver richt zich vooral tegen het boek van Ds. v. V. „Onze Pantomime, Arabische gymnastiek e.d. Wij vragen ons toch wel in ernst af: Wat hebben pantomime, Arabische Gymnastiek of dergelijke, tableau, samenspraak te maken met den arbeid der J.V.? Nu mag Ds. v. V. (in zijn boek „Onze Feesten) de opmerking maken: „Een leuke voordracht, een vlotte muziek, een spannend stuk dragen dan mis schien al niet een danktoon als zoodanig in zich, maar zij binden de leoen onderling, zij geven een verblijdende afwisseling in het grauwe, alleoaagsche leven en zij lokken tot aansluiting", voor „afwisseling in het grauwe, alledaagsche leven" behoeven we heusoh niet te zorgen, of om met een der re ferenten van den Ger. Jong. Bond te spreken: „Maar 'k geloof, ik zal me heel voorzichtig uitdrukken, dat in 't algemeen wel eenigs- zins voor verzetjes wordt gezorgd. Er zijn zelfs enkelen, die zoo vaak hun zinnen ver zetten, dat hun voor het gewone werk 't spoor een beetje bijster wordt". En lokken tot aansluiting? Och, wanneer door deze middelen de jongelingen moeten gelokt worden, dan is 't hen ook uitsluitend te doen om genot. Natuurlijk voelt ge wel, dat we met deze algemeene opmerkingen niet klaar zijn. Niet voldoende is^t om te zeggen: Ze hebben niets met den arbeid der J.V. te maken; want dan komt Ds. v. V. weer naar voren en zegt: „Of de voordrachten, de muziekstukjes, de tractatie dat echter wel hebben?" Een groot verschil maakt 't echter, of we enkele dingen louter doen tot aan- kleecing van den avond, verhooging van de gezelligheid, of dat ze een belangrijk programmapunt uitmaken. Immers tot afwisseling kan men sommige dingen doen, die op zichzelf geen verband houden met 't doel van den avond, maar tot ont spanning en later verscherping van de aandacht kan dit noodig zijn. Mede daar voor geven we pauze (ook op onze we- kelijksche vergaderingen), laten we liede ren zingen; we houden er ook rekening mee bij de vaststelling van 't programma. Maar vormen ze een werkelijk program mapunt, maken ze deel uit van 't geheel, houden ze verband met het doel van den avond, dan dient een andere maatstaf aangelegd te worden. En deze maatstaf is in de eerste plaats: Is tooneel of 't too- neelachtige, zooals wij dat kennen, in overeenstemming met uitgangspunt en doel van den avond? Hier zijn we aangeland bij die andere kwestie, mot de eerste Un nauwste s&mgu- hangend, n.l. de kwestie of het opvoeren van tooneelstukjes al of niet geoorloofd is. In de vraag- en antwoord-rubriek van „de Saambinder", wordt op de vraag: „Hoe moe ten wij als christen staan tegenover een chr. tooneelvereeniging en het opvoeren van eer chr. tooneelstuk?" o.m. het volgende geant woord: Liefst afwijzend. Er zijn terreinen, die een gevaarlijk grensgebied vormen. Het tooneel maakt van ons andere menschen in ongun stige beteekenis. Dit geldt niet alleen voor den beroepsacteur of -actrice, doch ook voor den dilettant Het vervullen van een rol dwingt ons om in te leven in eene andere persoonlijkheid. Dit wordt spoedig tot eeD tweede natuur en ontwricht karakter en individualiteit. Zij, die goed tooneel kunnen spelen, dragen dan ook een eigen type. De sfeer is van de grootste beteekenis. Elke plant behoeft tot bloei eigen entourage (om geving, sfeer). Het Geref. Jonge li ngsblad bevat iets over de jaarvergadering- en tooneelkwes- tie in verband met elkaar, wanneer het met instemming overneemt een artikeltje van het Bondsbestuurslid den heer H. A1 g r a uit de Leeuwarder Kerkbode. Dez^ schrijver betoogt eerst dat de term „samenspraak" maar camouflage is. Het gaat dus over de vraag: hoe denken wij over het opvoeren van een tooneelstuk od onze feestelijke bij eenkomsten. De heer Algra schrijft dan: We moeten vragen: Past het stuk in het kader van het feest? Vormt het met de overige stukken een passend geheel? Op een feestelijke uitvoering van de gym nastiekvereniging Kracht en Vriendschap werd eens een humoristisch stukje opge voerd, waarbij een oude boer in geestdrift ge raakte over enkele toeren aan de rekstok Dat paste geheel tusschen de verschillen de gymnastieknummertjes in. Tegen zoo'n tooneelstukje is niet het minste bezwaar. Wij kunnen het positief zeggen: het past in het kader van het feest. Maar nu de andere kant. Stamperachtig naakbedervend In den laatsten tijd verworden vela uitvoeringen. Als een gymnastiek-vereeniging of een zangvereniging of een fanfare-corps of een reciteerclub e>en uitvoering geeft, dan moet er vaak een flink tooneelstuk bij. Smaakbedervende dingen vaak. od stum perachtige wijze gespeeld. Want het gebeurt allemaal zonder leiding. Het wordt vaak een lachsucces op een geheel andere wijze, dan bedoeld is. Maar je hebt zooiets noodig, o m volk te trekken. Het is droevig. En nu de J.V. en de M.V.? Die houden geen feesten. Het zijn stu dieverenigingen. En op de jaarver g a d er i n g, (óók een werkvergadering) laten zij ouders en begunstigers zien. wat 't karakter van den vereenigingsarbeid is. Dat karakter toont men niet door de op voering van een tooneelstuk. Wel door een mooie inleiding met een prettige be spreking. Wat tractatie en een zangstukje kan de gezelligheid verhoogen. Maar een tooneelstuk valt buiten het kader. Tot zoover de heer Algra. In de twee ge citeerde bladen zijn de kwesties uit ongeveer dezelfde gezichtshoek bezien. Van de zijde van andere,Chr. Jeugdbonoen kan men ech ter weer heel andere klanken beluisteren. Wij hopen nog wel eens gelegenheid te vinden om ook dat geluid te laten hooren. De eens zoo machtige Fransche kolonie sterk verminderd Groote invloed der refugé's (Van onzen Duitschen correspondent) Mede ten gevolge van den oorlog is de Fransche kolonie ve Berlijn zoo goed als uit gestorven. Aan den Pariser Platz ligt het statige gebouw der Fransche ambassade, waar de beminnelijke gezant, Francois Pon- cet, resideert en bij officieele ontvangsten te zijnen huize wordt men dan gewaar, dat er voch nog heel wat meer Fransche burgers in de hoofdstad van het Derde Rijk wonen, dan men veronderstelde. Maar wandelt men in den vroegen Zondagochtend door de stille Französische Strasse naar den Franschen Dom. om naar een prediking van ds. Jam-bon of een zijner ambtsbroeders te luisteren, dan wordt men gewaar, dat hier nog slechts ln het Duitsch wordt voorgegaan. De eens zoo machtige Fransche kolonie is ineengekrom pen en de vele refugiés, die twee en een halve eeuw hun toevlucht in het toenmalige Pruisen kwamen zoeken, zijn in den loop der tijden vrijwel verduitsoht Zoo is het dan verklaarbaar geworden, dat hoogstens drie of vier keer per jaar op nadrukkelijk ver zoek van Fransche families een dienst ln de Fransche taal aan de Gendarmenmarkt plaats vindt. De Fransche kolonie ln Berlijn En toch zijn er nog heel wat huizen, die aan den tijd herinneren toen de Hugenooten het voornaamste deel uitmaakten van een sterke Fransche kolonie. Men wijst u in de Dorotheenesvrasse het voormalige Fransche Hospitaal, in de Passauerstrasse het Maison de Livre, in de Landhausstrasse het Tehuis der Fransche studenten, aan den Reichstag- ufer het vroegere Fransche gymnasium, maar de bewoners en bezoekers van al deze huizen 6preken overwegend Duitsch en voor de meesten van hen is de Fransche glorietijd nog maar een vage herinne. ing. Want na den rampzaligen vrede van Versailles lag het voor de hand, dat er in Duitschland een auti-Fransche stemming heerschte en dat alle woorden en uitdrukkingen, die nog aan den voormaligen Franschen invloed herin nerden. zorgvuldig werden uitgeroeid» Toenaderlna tot Frankrijk Maar ook die moeilijke jaren zijn voorbij gegaan en juist in den allerlaatsten tijd is men er van verschillende zijden op uit, om de toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk te bevorderen. Zelfs heeft men een Duitsch-Fransch Genootschap opgericht en worden er geregeld voordrachten gehou den en concerten gegeven om deze toenade ring ve bevorderen. In beide landen schijnt men de jeugd als een tröit d'union te be- Bchouwen, want groepen Fransche jongens en meisjes komen naar Duitschland en om gekeerd worden Duitsohe kinderen zoo nu en dan voor een studiereis naar Frankrijk uitgenoodigd. En nog laatstleden Zondag lazen wij met belangstelling in de „Kölnt- sche Zeitung" van den Franschen parlemen tariër Paul Elbel onder het veelzeggende opschrift „De vriendschap is mogelijk" een vurig pleidooi voor toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk. Onwillekeurig hielden wij ons met al deze dingen bezig, toen we onderweg waren naar de Gendarmenmarkt, om er de opening van het allang beraamde Hugenooten-Museum bij te wonen. Drie jaar geleden, Mei 1935, werd dit plan ontworpen tijdens de viering van het 250-jarig herdenkingsfeest der Huge nooten te Berlüp. Dat beteekende een stuk geschiedenis, waarmee ook Nederland heel wat uitstaande heeft, want het meerendeel der Fransche kerken en gemeenven ten on zent stamt eveneens uit dien tijd van ge loofsvervolglng. Den 18den October 1685 onderteekende Lodewijk XIV de herroeping van het Edict van Nantes, hevwelk aan de Protestanten in Frankrijk bescherming ga randeerde, maar van dat oogenblik af begon de achtervolging. Maar reeds elf dagen later volgde her Edict van Potsdam, dat aan de achtervolgden de gelegenheid bood, in de Mark Brandenburg te komen wonen en wer ken en vooral dit werken is Duitschland ten eoede gekomen. Zulks kan men thans vast stellen aan de hand van historische docu menten in het kleine maar waardevolle Hu genooten-Museum aan den achterkant van den Franschen Dom. Invloed der Hugenooten Hun gastvrijheid te Berlijn en in de Mark hebben de Pruisen rijkelijk vergoed gekre gen door allerlei industrie, waar men nog nooiï van gehoord had. Zoo bracht een Hu genoot uit Lyon, zekere Pasmentier, de zijde weverij mede en het woordje „Posamenten" herinnert ook nu nog aan den invoer n passementwerk. De goud- en zilversciedu leefde toen pas op en men maakte kent! met fraaie klokken en pendules. En inj „Uckermark". in den driehoek van Anjfo mündc, Prenzlau en Joachimsthal begi men met het planten van tabak, wat een groote opschudding veroorzaakte, maar )I ter ook ten hove ten zeerste ge waarde» werd. Juist in dit deel van BrandenbuJ vindt men nog heden meerdere gemeen» die streng zijn blijven vasthouden aan i Fransch -ge re form ee rde beli j d en i s. Bij het betreden der kleine kamers in h torentje, waar de kostbare collectie van hi torische voorwerpen en documenten is ond gebracht, worden we bgroet met de sprei „Tont la gloire de Dieu!". den strijdkrt der toenmalige refugié's en al dadelijk den we gefrappeerd door een portret s\ Calvijn. Daaromheen hangen kopergravm van Jan Luyken, die op levendige wijze geloofsvervolging der Hugenooten voor tere tijden heeft vastgelegd. Men herinn ons eraan, dat Berlijn toen pas 20.000 inw ners telde, zoodat 5000 vluchtelingen r« een vierde deel der bevolking uitmaakten. Uit goedbewaarde documenten kan afleiden, dat de invloed der Fransche vluc telingen zoowel cultureel als ecom zeer groot moet zijn geweest. Tinnegieta hoedenmakers, wapensmeden waren o hen, anderen teelden allerlei soorten groente, die men tevoren in Pruisen niet gekend had en let dan op de tuiniet aan wie Berlijn het voor een belangrijk te danken heeft, dat het zoo rijk is aan j ken en beplante pleinen en straten! 0 guide laat ons wafelijzer zien en vertelt, de Fransche burgers het harde Pruisisc „Schwarzbrot" dier dagen niet kondpn nieten en daarom wafels gingen bakken, alom aftrek vonden. En het meerendeel al deze documenten stamt uit den tijd vi den grooten Keurvorst en Frederik Groote, die de Fransche cultuur naar i de wisten te schatten, een voorbeeld, ook in onzen tijd nog navolging verdien De Gendarmenwacht te Berlijn, waar het Hugenooten-Museum gevestigd is. Prof. Dr. B. D. EERDMANS Aan Prof. Dr. B. D. Eerdmans, hoog leeraar aan de Leidsche Academie en kend figuur in de Liberale Staatspartij, is met ingang van 21 Januari 1938 op zijn ver zoek als zoodanig eervol ontslag verleend. Prof. Eerdmans, die van 19141918 lid van de Tweede Kamer en van 19171927 lid den gemeenteraad van Leiden geweest is, wordt 24 April as. 70 jaar en zal dus dan de leeftijdsgrens voor aftreden als hoogleeraar bereiken. Hij werd in 1868 te Maasdam geboren. Aan de Leidsche Universiteit studeerde hij theo logie en Oostersche talen. In 1891 promo- rde hij tot doctor in de theologie op de dissei tatie: Melekdienst en vereering van hemellichamen in Israëls Assyrische periode. Van 13961898 stond Dr. Eerdmans als Ned. Herv. predikant te Midwoud; tevens trad hij op als privaat-docent in het Arameensch er Assyrisch aan de Leidsche universiteit. 1898 volgde zijn benoeming tot hoog- iar te Leiden in de geschiedenis van de Israëlietische Godsdienst en letterkunde go uit'egging van het Oude Testament. Prof. Eerdmans was tal van jaren hoofd bestuurslid van de Liberale Unie, later van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond. „Een sleutel tot het kinderhart" De stichting „De Kindervrienden" te Am sterdam heeft onder bovenstaand motto uit gegeven een rapport betreffende practisehe opvoeding en karaktervorming in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, benevens een verelag van een bezoek aan eenige op den voorgrond tredende scholen aldaar en een beknopt overzicht van het onderwijs een tiental andere landen. Het bestuur deelt mede, dat de bedoeling in het rapport is, „de geest van meneche- lijkheid bij het onderwijs nog meer door te voeren en aan te vuren". Zoo is ook het doel der stichting: zij wil „nog meer menschelijk- heid en liefde voor den nvedemensch bij de opvoeding als kern zien aangebracht". Voorts beoogt zij „het publiek tot nadenken en ver beteren te brengen door contact te zoeken met andere volken en door een gedachten- wisseling elkaar te steunen in het streven iar een betere menschheid". In de conclusie van het rapport, dat uit voerige verslagen van bezoeken aan scholen N.-Amerika bevat en verder gegevens •r het onderwijs in Engeland, Frankrijk, Zweden, Oostenrijk, Canada, Australië, Natal, Mexico, China en Z.-Afrika, lezen wij zulk een hopelooze en troostelooze bespiegeling de toekomst der menschheid, dat wij niet beter meenen te kunnen doen, dan er een paar zinsneden aan te ontleenen, opdat «ze lezers zullen weten, welken sleutel en hier op het kinderhart wil passen. Denk „Het is onze rotsvaste overtuiging dat vroeger of later de beste elementen uit de verschillende groepen der menschheid tot elkander komen en gezamenlijk aan de op lossing der groote vraagstukken ziullon werken. .Wij gelooven dat de menschheid geleid wordt, zonder dat zij zich daar altijd bewus* is en veel meer door gevoelens gedrever wordt, die hun oorsprong vinden in de Goi- delijke Idee en de wil der Schepper." „De mensch is goed, de mensch is een deel van Gods wonderbaarlijke Schepping, maar hem is ook de strijd zooals in de geheele natuur terwijl ook in zijn eigen lichaam kleine wezentjes strijd te voeren hebben." Ja, dat klopt. Taaiduiveltjes zijn er ook bij, zie slot van de vorige alinea. ONDER WIJSBENOEMINGEN Harlingen R.H.B.S. Tot leeraar, Dr. G. D Ij k e n, leeraar R.H.B.S. te Groningen. Hengelo (G.). Chr. Schol Bekveld. Tot hoofd (vac.-J. Dorgelo): de heer J. J. Beek, onderw. aan die school. Tot onder wijzer: de heer J. Beunk te Zeihelm, thans tijdelijk onderw. aan die school. HUISHOUDSCHOOL TE TIEL In tegenwoordigheid van tal van belang stellenden, onder wie het dagelijksch bes:» en raadsleden van Tiel en burgemeesters uit omliggende gemeenten, is Zaterdag de Tiel- sche Huishoudschool officieel geopend. EEN BEROEP OP DE OUDERS In verband met de omstandigheid, dat de gemeente Zwolle aan de besturen der bij zondere scholen met ingang van 1 Januari j.l., geen uitkeering meer doet voor het vak onderwijs in de lichamelijke oefening, zal dit onderwijs in de hoogste klassen der Geref. scholen moeten vervallen. Het schoolbestuur heeft nu een beroep ge daan, om dit onderwijs, dat voor de gezond heid der kinderen van zoo groot belang is in stand te houden, op de ouders. Deze wor den verzocht per week een kleine bijdrage voor dit onderwijs te verleenen, waardoor de mogelijkheid ontstaat, dat het vak lichame lijke oefening gehandhaafd blijft. Examens Academische Examens D. W. de Bas. Wagenlng-en. Lamdbouw-hoogeschool. Ge.- Ned^ Landbouw: cand.ex.. de herren S. Bosch, N. Hubbelli Delft. Geal.: Electrotcohn. Ing.: cand.ex., - eren J. W. H. Crommelln, Zeist; G. J. Flii sgstgeest; lng-en.ex., dè heer A. de Haas, Sneek NED. CHR, GRAFISCHE BOND Nieuw kantoorpand te Amsterdam Vorige week heeft de Chr. Grafische Bond te Amsterdam aan het Valerius- plein 30 een nieuw kantoorpand in gebruik genomen. Twintig jaar lang heeft de N.C. G.B. kantoor gehouden aan de Bosboom Toussaintstraat 30 te Amsterdam. In den loop der jaren werd dat pand te klein en reeds een jaar of zes geleden ging men naar een nieuwe behuizing omzien. Over één nacht ijs is men dus niet gegaan! Nu de verhuizing een feit geworden is, kan men wel zeggen dat deze bond beschikt over het mooiste kantoorpand van de Chr. Sociale Beweging. Het is, met alle onkosten meegerekend, voor 25 mille gekocht en geïnstalleerd. Dat dit niet „te duur" is moge blijken uit net feit, dat destijds een 25 jaar geleden het pand is gebouwd voor 25.000, terwijl er nog zeker wel voor 5000 aan is verbouwd. De opening heeft vorige week zonder eenig officieel vertoon plaats gehad. Het oude kantoorpand van den N.C.G.B. blijft in het bezit van den Bond. Deze heeft het verhuurd aan den Amsterdamschen Christelijken Besturenbond, die daarmee een goede huisvesting krijgt en bovendien enkele lokalen voor bestuurs- en commissie vergaderingen voor de aangesloten organi saties. ji 3ram.platen. 10i n.platen. 10.30 DINSDAG 25 JANUARI HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. AVBtO-Ultxei dln«r. 6.30—7.00 R.V.U. 8-f Morgenwijding. 10.15 G Cantors Ensemble. 11.00 Huishoudelijke ken. 11.30 Vervolg ooncert. 12.30 Gram.pli 1.00 Omroeporkest. 1.45 Gram.platen. 2 Het Omroeporkest. 2.45 Knlpci Gram muziek. 4.30 Kinderkoorzang. 6.00 1 derhalfuur. 5.30 JCovaco Lajos' orkest. Biologische causerie. 7.00 Voor de kindei 7.05 Kinderkoor „Zanglust". 7.3( les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. HILVERSUM 8 00—9.15 - dienstig hal 10.00 11.30 tje. 12.00 Berichten. sollet. (Vai De KRO-Melodist 1.20 Gram.muziek). 2.00 Vrou- Modecursus. 4.05 KRO-orkest en Gram.plató (Om 5.45 Fellcitatle-be-zoek). 6.40 Esperanttj les. 7.00 Berichten. 7.15 „Het verzekerlngi' wezen ln Nederland", causer halfuur. 8.00 Berlohten ANP. Mededeellngi 8.15 KRO-Symphonle-orkeet en soliste. 9.009 15 Gram.muziek). 10.00 Gram.plat» 10.30 Berichten ANP. 10.40 Ch. Wallace zijn orkest. 11.2012.00 Gram.platen. DROTIWICH 1500 M. 12.05 Trio. 12.35 Bedrijf* reportage. 1.05 Mandoline. 4.50 Kwin Ensemble. 6 00 Viool. "6.45 BBC-orke 3.20 Zang. 4.20 Zang. 4.35 Piano. 5. 8.35 Radlotooneel. 10 35 Kamermuz KEULEN 456 M. 5.50 Militair orkest. 7 50 I kest. 11.20 Orkest. 3.20 Orkest. 4 30 6ollst« 6.50 Orkest. 8.30 Solisten. 9.55 Sexi BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Orkei 20 Orkest. 8.20 Cabaret. 9.20 Symphonl orkest. 484 M.12.50 Orkest.- 5.20 1 7.35 Symphon ie-concert. 6.50 J DE SCHEEVE TOREN TE PIJNACKER Naar wij vernemen is besloten de scheevi toren te Pijnacker niet recht te zetten Inplaats daarvan zal men een voet van; zwaar gewapend betoin onder den torei| aanbrengen, waardoor verder scheef zakteOj zal worden voorkomen. Binnenkort zal mee met een nieuw instrument, dat pas in gei bruik is bij de Technische Hoogeschool 't Delft, waarmede men op iedere gewensch»! diepte de vastheid van den bodem kan bfr palen, boringen verrichten. Tevens zal dooi deze maatregelen het verder verzakken vaij het Knetelhuisje worden voorkomen. Ver, schillende restauratiewerkzaamheden zulj len worden uitgevoerd, w.o. het vernieuwen an den ouden toreningang. ERNSTIGE AUTOBOTSING Toen Zaterdag de bestuurder van eenj vrachtauto op den Monsterscheweg nabij 's-G ravenzande een driewielige bak fiets wilde passeeren, naderde uit de tegen overgestelde richting een personenauto, be stuurd door den heer Hoogerwerf uit Mon ster. Een botsing had plaats, waarbij de heerl Hoogerwerf vrij ernstig werd gewond. Hijj bekwam een hoofdwonde en een schouder fractuur. Nadat een voorloopig verbamd was gelegd,) is hij naar een ziekenhuis te Den Haag ver-| voerd. Beide voertuigen werden ernstig be» «chadigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8