GEBRS. DE WIJS N.V. Algemeene Verkeersfederatie MAANDAG 24 JANUARI 1938 OLD ENZAAL WERKMANS- EN BEDRIJFSKLEDING DE ALLERBESTE AFWERKING EN TOCH HET LAAGST IN PRIJS too w«g I Baillit onichad«lljk ttvini o looflijk goedkoop. Blikken zakdooi t 6 Voo,7nïï::!ï, HAsco- RELIEF levensduur! MODERNE WANDBEKLEEGING. VERVANGT BEHANGSELPAPIER 11 Verlangt van uw schilder origineele verpakking N.V. HERMANN A. SCHREUDER Co., Schoonhoven BLIJVEND MOTVRUE VLOERBEDEKKING TRtCOTFABRIEK TILBURG Specialiteit in de bekende SoCC^did KRIMPVRIJE tricot wollen ondergoederen PIJL-CACHET (mat fijn poadar gevulde ouweltjes) het wondermiddel tegen hevige hoofdpijn,. Er behoort gestreefd te worden naar een natuurlijke taak- verdeeling in het verkeer Speciale autowegen zijn dringend noodig Hedenmorgen om half elf is in een der zalen van den Haagschen Dierentuin de al gemeene vergadering begonnen van de Alg. Ned. Verkeersfederatie. Er was groote belangstelling voor deze bijeenkomst. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich vele officieele autoriteiten en deskundigen op verkeersgebied. De voorzitter, prof. mr dr H. W e s t r a, deelde in zijn openingswoord mede, dat thans 42 organisaties zijn aangesloten. Dat vergemakkelijkt zeer 't in studie nemen van belangrijke verkeers-economische proble men of wel het front maken tegen maat regelen, die de opkomst van het motorweg verkeer belemmeren. Spr. acht het onjuist, dat de inkomsten, die het motorwegrverkeer opbrengt, slechts ten deele voor de wegen wordt gebruikt. Wat de genomen en nog aanhangige coördinatiemaatregelen aangaat betreurt de Federatie het, dat deze niet door economische, doch door fiscale overwe gingen worden bepaald. Er behoort te worden gestreefd naar een natuurlijke taakverdeeling in het verkeer. Concurrentie moet mogelijk blijven en zal dan tevens verstarring voorkomen. Het reeds in werking getreden Reglement- Autovervoer-Personen en de binnenkort te verwachten regeling tot coördinatie van 't goederenvervoer te land en te water met de elementen: duidelijke aantoonbaarheid van behoefte aan nieuw vervoer en rekening houden met het bestaande, is van overwe genden invloed op de ontwikkeling van het Nederlandsche vervoerapparaat. Het weigeren van vergunningen voor autobussen tusschen de steden Amster dam, Den Haag en Rotterdam en van daar naar het buitenland, wordt door de Federatie niet als principieel be schouwd, waar toch de tijd moet komen dat voor dit autobusvervoer naast den spoorweg een plaats wordt ingeruimd. Verdere Inkrimping van het spoorwegnet is noodzakelijk, teneinde een rendabele ex ploitatie mogelijk te maken. De oplossing van het verkeersvraagstuk dient allereerst te worden gezocht in saneering van de spoorwegen en van de binnenscheepvaart. Voor de binnenscheepvaart trekt de voor gestelde verlenging van de wet op de even redige vrachtverdeeliTLjr de aandacht, omdat deze wet daarbij een andere bestemming gekregen heeft, dan waarvoor zij oorspron kelijk was vastgesteld. De steun, die de Regeering aan de lucht vaart verleent, mag met groote waardeering vermeld worden. Spr besloot met een krachtige opwekking tot steun aan de Federatie. Nadat rondvraag was gehouden hield ir M. de Wolf f, secretaris van de A.N.V.F. een voordracht over: Verkeersevolutie en overheid SpFj schetste aHereanst <fen invloed van de auto op de ontwikkeling van het ver keer. Speciaal de crisis van 1930 bracht groote veranderingen en deed ten slotte den drang naar coördinatie ontstaan. Deze coördinatie kreeg echter, in het licht der feiten, de beteekenis van beperking der concurrentie van de auto. (Verhooging wegenbelasting, invoering vergunningsstel sel. verzwaring exploitatievoorwaarden). Het vergunningsstelsel dreigt stilstand te brengen in de ontwikkeling. Dit „eigen vervoer" dient dan ook hier in elk geval vrij te blijven. Tevens past daarbij een waarschuwing voor een vergunningsstelsel in de binnen scheepvaart, zonder zekere vrijheid om schommelingen in het economisch bedrijfs leven op te vangen. De spoorwegen zijn met een inkrimping van het onrendabele vervoer nog nauwelijks begonnen. Spr. komt tot het volgende schema om trent rendabele en onrendabele lijnen. Rendabele lijnen acht hij de volgende: Amsterdam, Den Haag Rotterdam met 11.6 millioen: Rotterdam. Breda, Boxtel, Zuid Limburg; Amsterdam, Boxtel en Zwolle, Roermond met 1.5 mil lioen en e«n aantal kleinere trajecten: Am sterdam, Den Helder; Venlo. Helmond, Eind hoven; Den Bosch. Nijmegen; Zutfen, Win terswijk; Hengelo, Enschedé; Rotterdam, Hoek van Holland; Utrecht, Hilversum; Haarelm, Zandvoort en Velsen. IJmuiden en ale grensltrajecten, te zamen met 3.4 mil Verliesgevende lijnen Daartegenover staan de verlies opleveren de lijnen: Den Haag en Rotterdam, Utrecht en vandaar naar Zevenaar en naar Leeuwar den en Groningen, met een verlies van 5.4 mill.; Amsterdam, Amersfoort, Olden- zaal en Lage Zwaluwe, Vlissingen en Leeu warden, Groningen, Nwe Schans, ieder met een verlies van bijna fl millioen. Verder verschillende kleinen lijnen, met een ge zamenlijk exploitatiesverlies van ruim vier millioen gulden. Natuurlijk kan men niet zonder meer alle verliesgevende lijnen laten verdwijnen. Het spoorwegnet moet een rationeel geheel blijven. Er zou echter 1000 km spoor kunnen worden opgeheven, wat tot een besparing van ruim f 4 millioen zou leiden. Crisis en opleving Tenslotte toont spreker nog nader aan, dat het vooral de invloed der crisis geweest is, méér nog dan de opkomst der auto. die tot bemoeienis der Overheid met het ver voersvraagstuk heeft geleid. De vrijwillige ordening, waartoe de ver keersbedrijven zelf het initiatief nemen (streekvervoerplannen) eischt, dat de Over heidsinmenging, onder den druk van moei lijke tijden tot stand gekomen, niet in tijden van ontspanning als een knellende band ge voeld wordt. Invoering van een vergunnings stelsel voor vrachtauto en binnenscheep vaart leidt tot verstarring, waarvan elders reeds de bezwaren aan het licht kwamen. Daarom rijst de vraag of het juist nu, onder de verbeterde omstandigheden, wel tijd is om van Overheidswege te komen met maat regelen, die gegrond zijn op crisis-omstan digheden. Beter zou het zijn de. uiterste voorzichtig heid te betrachten en een dergelijk diep ingrijpende overheidsbemoeienis voorloopig uit te stellen, nu de toestanden in het ver keer den laatsten tijd verbeteren, i De taak van do overheid dient thans in ROFFELRIJMEN KOSTELIJK Er zijn twee kostelijke dingen Waarover ieder zich verblijdt Die meeleeft met de groote nooden Van onze „troostelooze" tijd: Ten eerste ging het met de actie Der zegels voor 't misdeelde kind. Zelfs verre boven de verwachting Der optimisten, voor de wind. Er is reeds dertigduizend gulden Méér binnen dan het vorig jaar, Terwijl men nog niet uitgeteld is. De twee ton zijn ruim bijelkaar! Dat dit het heerlijk resultaat is Van onze eenheid in het klein Bewijst, dat wij, wanneer we willen, Tot groote dingen machtig zijn. De tweede welgeslaagde actie Was voor 't Regeeringskleedingfonds. „U wordt verzocht niet meer te geven" Zoo meldt thans de Regeering ons. Was de verwachting hoog gespannen De Nederlandsche kleine man Heeft, met den grooten samenwerkend. Getoond dat hij wat missen kan. Er is den werkeloozen-spaarders Een extra-uitkeering gedaan, Waar, als ze zich nog kunnen schamen, De roode heeren paf van staan. Zij zien hun armen kameraden Een prachtig mooi bedrag ontgaan. De spaarders namen graag de toeslag Van een paar gouden tientjes aan. Als zóó ons volk de rijke zegen Van 't groote en kleine offer ziet Dun twijfel ik, bij alle zorgen, Aan Neerlands blijde toekomst niet. (Nadruk verboden) LEO LENS. moest blijven, ©en boter toezicht op en ©en betere verlichting van de aangegeven lijnen te willen bevorderen. Van andere zijde merkte men op. dat in het voor de kuilvisscherij verboden gebied jonge zoetwatervisch in groote hoeveelheden wordt aangetroffen. Groote brand te Culemborg Tweo gezinnen dakloos Gisteravond om acht uur ls door onbe kende oorzaak brand ontstaan in een groot' dubbel woonhuis in de Kloosterstraat te Culemborg, waar in het benedengedeelte een garage gevestigd is. Het pand. dat een hoogte heeft van twaalf meter en twee ver diepingen telt, is geheel uitgebrand. De vrij- willige brandweer heeft het vuur met vijf stralen op de waterleiding en de motorspuit bestreden, doch aan blussc.hen viel niet te denken. Met inspanning van alle krachten gelukte het uitbreiding van den brand to voorkomen. In het huis woonde in het linkergedeelte de familie Opdam, die evenwel niet thuis was, en in de rechterhelft de familie Van' Lochem, die zich in allerijl met achterlating van al haar bezittingen in veiligheid moest 6tellen. Een personenauto kon nog bijtijds uit de garage gehaald worden. De schade, welke eenige duizenden gul dens bedraagt, wordt door verzekering ge dekt. De burgemeester van Culemborg. de heer Y. Keestra. was op het terrein van den brand aanwezig, Seriebonw van Stork-Regulus Betonmolens In de werkplaatsen van de Machineiabriek „HOL LAND-BERGEN OP ZOOM" de eerste plaats te gaan in de richting van bevordering van het motorverkeer. Hierna werd de vergadering gesloten. Koffiemaaltijd Zij werd gevolgd door een gemeenschap pelijken koffiemaaltijd, waarbij mr J. Lint horst Hornan, Commissaris der Konin gin in de prov. Groningen, een rede uit sprak getiteld „Nieuwe tijden, nieuw verkeer" Z.i. leven we in een overgangstijdvak voor het verkeer. Het allermerkwaardigste van de verkeers- evolutie, vergeleken bij andere zaken, is wel dit, dat op het gebied van het vrije verkeer zelfs de allerstoutmoedigste plannen nadien nog weer véél te klein van opzet bleken. Zulks toonen ontelbare voorbeelden uit waterbouw, wegenbouw, luchtvaart, waar steeds weer kostbare latere uitbreiding noo dig was. Het is daarom noodig ten aanzien van het verkeer een vooruitziend beleid te volgen. Daarom moet thans worden aangedrongen op snelverkeer s- wegen. De weg is thans overbelast en als gevolg is er aarzeling tot her-oriënteering. Ten on rechte beschouwen velen het automobilisme als een vijand, terwijl het juist een belang van dezen tijd is om het zoo goed mogel'jk te gebruiken. Het aarzelen in de verkeerspolitiek is om meer dan één reden gevaarlijk. Financieel, omdat veel kunstmatig wordt behouden en bekostigd, dat toch moet verdwijnen en om dat veel werk geschiedt, dat later weer zal moeten worden veranderd Economisch, om dat het bedrijfsleven dit moet dragen en de mogelijkheden van uiterst modern verkeer moet missen Psychologisch, omdiat bij ge brek aan doelbewuste voorlichting van ons volk. te lang de halfheid in het verkeer blijft bestaan, terwijl velen de voortvarend heid van het buitenland benijden. Tech nisoh omdat gevaarlijke kruisingen en tracé'* dagelijks slachtoffers vragen. Gelukkig zijn in dé Staten-Generaal sporen van kentering der meeningen merkbaar. Moge dat aanhouden en ten slotte tot veranderde opvattingen leiden. Wamt, al moet men waardeering hebben voor hetgeen de Nederlandsche inge nieurs met het beschikbare geld tot standbrengen. de tijd is meer dan aan gebroken, dat doelbewust naar invoe ring van het moderne verkeer als hoofd- verkeer wordt gestreefd. We hebben speciale autowegen dringend noodig. Wat wij weten over 't laatste Rijkswegen plan doet zien, dat met de gelden wordt gewoekerd, maar dat de zoo verlangde om mekeer nop niet kwam. Aarzelend voor- waartsgaan is even eevaarlyk als de groot ste verkeersfout: het gevaarlijk stilstaan. Hierna werd de bijeenkomst gesloten. De visscherij op het IJsselmeer Gunstig verloop in 1937 Opbrengst snoekbaars neemt toe Dezer dagen vergaderde ten kantore van den Rijksdienst ter uitvoering van de Zui derzeesteunwet, onder voorzitterschap van den directeur van dezen dienst, ir. G. F. H. Hou ben, de contactcommissie voor de IJs- selmeervisschers. Bij den aanvang deed de voorzitter mede deeling omtrent het gunstige verloop van de visscherij op het IJsselmeer in het afgeloo- pen jaar. De vischopbrengst bedroeg in 1937 met uitzondering vam den aanvoer te Wie- ringen, f 1.330.00 tegen f 1.092.440 in 1936, een vooruitgang van f 237.560 of 21 pro cent In het bijzonder werd gewezen op de toeneming in de opbrengst van snoek baars. Deze bedroeg in 1937 71.147 kg en f 23.043 tegen 8373 kg en f 2709 in 1936. Besproken werden de afzetmogelijkheden van zoetwatervisch. Van deskundige zijde werd er op gewezen, dat de snoekbaars in de voornaamste exportlanden niet gecontingen- teerd is en dat groote vraag bestaat naar snoekbaars, welke een gewicht heeft van on geveer 1 kg en hooger per stuk. De snoek baars, welke slechts de minimum maat van 40. cm heeft bereikt is in het algemeen lichter dan 1 kg. Verschillende aanwezigen gaven te kennen, dat, gezien de gunstige vooruitzichten, in het volgende jaar verscheidene vissc.hers met de snoekbaarsvisscherij zouden beginnen. Men achtte het een gelukkig verschijnsel dat deze visschers in de wintermaanden de snoek baarsvissoherij kunnen uitoefenen. Naar aanleiding van den door verschillen de visschers naar voren gebrachten wensch om wijziging te brengen in het voor de kuil visscherij verboden gebied, vooral omdat men het onbillijk acht. dat door dezen maat regel de niet-kuilvisschers bevooraeeld wor den, wees de heer Van Hengel er nog eens rin het bijzonder op. dat de inperking van de kuilvisscherij uitsluitend ten doel heeft de bescherming van den zoetwatervischstand. Van verschillende zijden verzocht men om, voor het geval het gebied, waar de kuil visscherij mag worden uitgeoefend, beperkt China's meest kostbare brug, wélke over de Gele Rivier werd gebouwd, werd tijdens den feilen strijd in de omgeving opgeblazen. De oprukkende Japansche troepen, die zich hierdoor 'n uits ende verbinding zagen ontnomen, slaagden er echter in binnen enkele dagen een pontonAjrug te slaan. Sonja Heme, de bekende kunstschaatsenrijdster, heeft van haar geboorteland Noorwegen het kruis van de St. Olafsorde ontvangen, dat de Noorsche gezant haar overhandigde. Vorljl 4031 13.41 10>' ,S3 UIT HET SOCIALE LEVEN 0.(T 4.s3 Een leerzaam overzicht Uu\ In het jaar 1937 lieten zich bij de N.B.CF.T. 15.M) ,(Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders en Zeelieden) ruim 2500 nieuwe leden jn- schrijven, terwijl ongeveer 2100 om allerlei oorzaak heengingen. Hét merkwaardige daarbij is echter, dat van de 2500 nieuwc- aond, lingen er 431 waren, die overgekomen zijn uit „moderne", communistische, syndicalis tische en „neutrale" organisaties. Alleen i uit de twee voornaamste roode bonden kwamen er niet minder dan 348. Dat is verblijdend en geeft te denken. Het is verblijdend, omdat deze meer dan 400 arbeiders van Christelijken huize heb ben ingezien, dat zij in een sociaal demo cratische organisatie niet thuis hooren; - het geeft te denken, omdat er uit blijkt hoevelen er geestelijk verdwaald waren en nog zijn. Want er moeten nog velen achtergebleven zijn. ?NS O- WR weten het wel, dat ook op ide visschersplaatsen velen ontvallen zijn aan Kerk en godsdienst, en toch smart het ons 52.J9 altijd weer. wanneer we in de roode pers 2s!?5 een foto zien van - zooals onlangs 2i 4i Scheveningsrhe visschers en hun vrouwen 22^ die bij een vakorganisatie zonder Christen- gjfï dom heul en heil zoeken. Sprak mogelijk o-.'jj bij één der vrouwen het geweten en hield S2.ii a daarom de hand «oor haar gezicht?. Jen interessant experiment, dat uitstekend slcuagde ondernam de Imperial Airways. Tijdens het vliegen werden de benzine-tanks van het onderste toestel bijgevuld door middel van een verbinding met het hooger vliegende tankvliegtuig. Rechts boven: Een passagiersvliegtuigdat de verbinding tusschen Seattle en Chicago onderhield, verongelukte tijdens een feilen sneeuwstorm in de bergen van Montana, waarbij alia tien inzittenden om het leven zijn gekomen. De ruïne van het vliegtuig na het noodlottige ongeval. De motorsleepboot „Blankenburg"de nieuwste aanwinst van L. Smit en Co's Sleepdienst, gebouwd te Kinderdijk, tijdens de gehouden proefvaart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5