Parijs beleeft een parlementaire verrassing Wordt 'n „triumphator" in smaak Rook- IOVOORIO9 TRIUMPH VIRGINIA CIGARETTES PRIMA GELDBELEGGING UIT OOST- EN WEST-INDIE ZATERDAG 22 JANUARI 1938 EERSTE BLAD PAG. a 7 WILLIAM BOOTH EEN STRIJDER GODS door Dr J. H GUNNING J.Hs Laat dit ontroerende boek niet onge lezen William Booth heeft ook U. In Uw tijd en Uw omstandigheden iets te zeggen. Ingenaaid 1 2.90 Gebonden f 3.90 380 bladz. 25 x 17 cM. Met 6 foto's RONDBLIK CHAUTEMPS' ONTVANGST Het ministerie Chautemps, dat gistermid dag zich aan dé Fransche Kamer heeft ge presenteerd, is een zeer verrassende ont vangst ten deel gevallen. Men kende den huidigen premier voldoende, om te weten dat hij eenerzijds een zeer sociaal voelend man is, die niets zal willen achterwege la ten om den socialen vrede te bevorderen. De nieuwe arbeidscode voor Frankrijk, waaraan .hij bezig was, toen zijn vorige re geering werd ten val gebracht, was daar af doende bewijs voor. Voor die zijde vai Chautemps' politieke werkzaamheid mocht men dus sympathie verwachten, niet slechts bij alle afgevaardigden van het volksfront, doch ook bij breede groepen uit het tegen overgestelde kamp, hetwelk evenmin vyan- dig staat ten opzichte van een gezonde maat schappelijke vernieuwing. Doch de huidige premier heeft zich in zijn vorige kabinet ook nog van een anderen kant leeren ken nen, namelijk als voorstander van een lide financieele politiek, welke zorgvuldig het budgetair evenwicht in het oog houdt en alle uitgaven mijdt, die niet door fondsen gedekt zijn. Deze zyde van 's heeren Chau temps' karakter is vooral den laatsten tijd door zijn socialistische en communistische medestanders minder geapprecieerd. Zy achten namelijk het belang van voortgaande lotsverbetering van den arbeidenden stand zoo van overwegend gewicht, dat zy er zelfs risico voor het lot van den franc voor over hebben. Elke schommeling van het betalings middel, zoo redeneeren zij, kan in geval var nood worden ondervangen door financieele dwangmaatregelen, zooals bijvoorbeeld een controle over den wisseluitvoer. Hte was op dit schibboleth, dat Chautemps en diens financieele rechterhand Bonnet zijn gestrand. Verwacht mocht worden, dat zij ook thans, bij hun herverschijnen voor de Kamer, hierover harde woorden en dreige menten zouden moeten hooren. In steê daarvan heeft het kabinet-Chautemps een bijna volstrekte meerderheid verkregen. Afgevaardigden van alle politieke schakee ringen gaven echter aan de nieuwe combi natie hun vertrouwen, in die mate, dat er niet meer dan één, zeggen één, tegenstem mer was. Hieruit valt op te maken, hoe groot de impasse was, waarin het Fransche parlementaire leven kortelings was vastge- loopen. Men meet ze af aan deze vrees voor nieuwe strubbelingen. Is het onvoorzichtig, de conclusie te trekken, dat de premier beter af ware geweest met een veel kleinere meerderheid, doch dan een, die waarlijk innerlijk bestand vertoonde? Zijn huidige succes 1 ij k t o zoo prachtig, doch ook in dit geval moet het woord gelden, dat kwa liteit meer beteekent dan kwantiteit. Reeds thans kan men, zonder pessimist te zijn, de huidige meerderheid karakteriseeren als even betrouwbaar als vermolmd hout. BOUWT JAPAN EXTRA-GROOTE OORLOGSSCHEPEN? Britsche gezant informeert te Tokio 'Men zou de Vereen. Staten willen dwarszitten De Britsche ambassadeur te Tokio, Sir Robert Craigie, heeft een onderhoud gehad met den woordvoerder van de Japansche admiraliteit over het tonnage der nieuwe Japansche kruisers. Vermoedelijk is gesproken over het vlootverdrag van Londen, waart»j En geland, Frankrijk en de Vereen. Staten zijn overeengekomen, geen kruisers te bouwen, grooter dan 35.000 ton. Later hebben zich Duitschland en de sovjet- Unie bij dit verdrag aangesloten. Japan en Italië hebben zich echter afzijdig ge houden. Indien, aldus verneemt de „United Press" uit betrouwbare bron, de inlichtingen, die Craigie voor zijn regeering te Tokio moet inwinnen, de berichten vestigen, volgens welke de Japanners slagschepen van 43.000 ton op stapel hebben staan, dan is het mo gelijk, dat van sommige dei? vijf Britsche pehepen, die thans in aanboiiw zijn, de tori nage vergroot zal worden, zoodat er kanon nen van 16 inch op gemonteerd kunnen .worden. In welingelichte kringen verklaart men, 'dat, indien Japan schepen van een zoo groe ten omvang bouwt, dit in de eerste plaats ten doel heeft, de Vereen. Staten in moeilijk heden te brengen. Deze staan namelijk voor de moeilijkheid, dat zeer groote schepen het Panama-kanaal nieit, of nauwelijks, kunnen passeeren. Men zal zich herinneren, dat, toen het Britsche oorlogsschip „Hood" 1(42.000 ton) dit kanaal passeerde, het in do sluizen slechts 30 inch ruimte had. Het onderzoek der C.S.A.R.-affeire Deloncle verhoord Eugène Deloncle, dien men ervan ver- 'denkt de leider te zijn van de C.S.A.R., het Fransche geheime comité voor revolution- naire actie, is gisteren opnieuw door een rechter van instructie verhoord. Deloncle protesteerde o.m. tegen de beschuldigingen, die hem betichten van verantwoordelijkheid in de zaak der bomaanslagen bij de Place de l'Etoile. Deloncle gaf toe in Jan. 1936 met generaal Dusseigneur in Spanje te zijn geweest, doch dit was, naar zijn zeggen, met het doel zich te documentecren „aangaande de revo- lutoinnaire wreedheden en de communisti sche methodes" en zonder pogingen om zich te verbergen. Ook gaf hij toe een „toeristen- reis" met generaal Dusseigneur te hebben gemaakt naar Italië. De heele Kamer unaniem vóór Chautemps Er was slechts één tegenstemmer Camille Chautemps, de minister-pxesident van Frankrijks nieuwe kabinet heeft gistermiddag in de Kamer de regeeringsverklaring voorgelezen, welke op alle banken met aandacht werd, beluisterd, en meerdere malen door applaus werd onderbroken. Na een kort debat en een onderbreking van de zitting, waarin de partijen zich konden be ramen. volgde tenslotte de stemming, welke een groote verrassing bracht. Met 501 stemmen vóór en slechts 1 tegen sprak de Kamer nl. haar ver trouwen in de nieuwe regeering uit. In de regeeringsverklaring werd voor alle dingen de nadruk gelegd op de noodzaak van rust in het land. Er moet zekerheid bestaan, dat er geen aanslag zal worden gepleegd op de sociale voordcelen, welke de arbeidersklasse op wettige wijze verwierf. In dezen geest zal de regeering a.s. Dinsdag een voornaam wetsontwerp in dienen, inzake de betrekkingen tusschen patroons en arbeiders, welk ontwerp tegelijk met den eerbied voor het wettig gezag van het hoofd eener onderneming de rechten der arbeiders zal waarbor gen inzake de veiligheid en de waardig heid van hun arbeid. Een stevige financieele bouw is een waarborg zoowel voor de onafhankelijk heid van het regime als voor de veilig heid van den staat, zoo vervolgde Chautemps zijn voorlezing. Wij moeten dus met steun van het parlement de formeele verplichting her nieuwen, te waken over de handhaving van het begrootingsevenwioht en een krachtige verdediging van de nationale munt in het kader van de monetaire vrijheid en van de driezijdige verdragen, die ons op gelukkige wijze binden aan de Anglo-Saksische groote democratieën. Een der allervoornaamste taken van de regeering zal eveneens zijn het uit voeren van de besluiten van de commis sie van onderzoek naar de productie, teneinde het rhythme daarvan te' ver snellen en den weerstand tegen de ver hooging van do levensduurte te accen- tueeren, tenèinde de droeve uitbreiding van de werkloosheid te remmen en het onrustbarende deficit van de handels balans te verminderen. De voortzetting van de politiek der vorige ministeries, die een essentieel kenmerk zal zijn van deze nieuwe regeering, zal tevens tot uitdrukking komen in de voorzetting van de buitenlandsche politiek. Deze politiek is gebaseerd op de trouw van Frankrijk aan den Volkenbond, die ondanks alle moeilijkheden de beste garan tie voor den vrede blijft, omdat de Volken bond de gelijkheid van alle volken in een vrijwillige samenwerking verkondigt. Tegelijkertijd is het onze taak de perma nente principes van den Volkenbond in harmonie te brengen met de moeilijkheden van den dag. waarop onze vaste wil, den CHAUTEMPS vrede te handhaven en te organiseeren, stuit In afwachting van den tijd, dat de regeeringen zullen begrijpen, dat voor nen de plicht bestaat, een grens te stellen aan hun bewapeningen, welke de volken voeren naar den ondergang èn naar een oorlog, zien wij de beste garanties voor onze veilig heid in een krachtige nationale defensie. Wij wenschen deze defensie uit te breiden door een meer methodische organisatie der betrekkingen tusschen de departementen van oorlog, van marine en van luchtvaart. Tot dat doel is het gezag versterkt van den voorzitter van den ministerraad en van den minister van nationale defensie, opdat een goede coördinatie van de diensten, welke Frankrijks veiligheid waarborgen, verzekerd zij. Trouw aan het gemeenschappelijk ideaal, dat Frankrijk bindt aan de groote democra tieën en in het bijzonder aan Groot-Brittan nië en aan zijn bondgenootschappen en tra- ditioneele vriendschappen, is Frankrijk vast besloten, de verdragen, welke het sloot met bevriende naties, te handhaven en te ver sterken. Tegelijkertijd wil het met alle landen nor male en vreedzame relaties onderhouden, door met hen loyaal te zoeken naar een grondslag voor overeenstemming uit vveder- keerig begrip. Vastbesloten geen afstand te doen van de essentieele beginselen, welke sinds lang Frankrijks buitenlandsche actie hebben bepaald, wenscht 't altijd en overal den vrede te dienen. Om dit programma uit te voeren, dat zeer zeker overeenstemt met den wil van het Fransche volk en waarvan de oproep tot burgerzin van de nationale confederatie van oudstrijders een echo was, heeft het niet van ons afgehangen een breedere for matie om ons to groepeeren. De hooge verwachting, onlangs tot uit- drukkihg gebracht door eminente leiders van onze democratie, die de natie vereenigd wenschten te zien in een breed front, tegelijkertijd een nationaal front en volksfront moet zijn, is J>ij de vorming der regeering niet tot uitdrukking kunnen komen. Laat ons tenminste hopen, dat zich onder het gezag van het parlement in dit land. rond een ondernemend program van sociale en economische vernieuwing, een atmosfeer ontwikkelt van arbeid, van vrij willige discipline en van burgerzin. Wij doen een beroep op de natie, zich be wrist te zijn van de wezenlijke gevaren, die haar bedreigen en begrip te hebben voor de onoverwinnelijke kracht, die zij in zich heeft om ze te ovenvinnen. De Japansch-Chineesche oorlog VERJONGING VAN CHINEESCHE OFFICIERENCORPS Chineesche besprekingen te Moskou Volgens mededeelingen van bevoegde zijde heeft het opperbevel van het Chineesche leger een grondige ycijziging gebracht in he officierencorps. Veertig hooge Chineesche officieren zijn in hun post ontheven, om voor jongere of ficieren plaats te maken. Uit Shanghai meldt Reuter, dat de op- marsc£i van de Japansche troepen langs den spoorweg Tientsin-Poekau volgens mededee lingen van Chineesche zijde is vertraagd door hevige gevechten. In het Noorden van den spoorweg is ver traging ingetreden ten gevolge van het slech te weer. Van Japansche zyde wordt medegedeeld, dat de bedreiging van Hangtsjau door de Chineezen geweken is. De Chineesche troepen onder Tsjang Fa Kwei zijn teruggetrokken. Chineesch-Russische conferentie Er heerscht groote geheimzinnigheid on trent het verloop van onderhandelingen, die gevoerd worden door een Chineesche delega tie, welke zich op het oogenblik in Moskou bevindt, om de mogelijkheid van een ver breeding der Russisch-Chineesche betrekkin gen te onderzoeken en de officieele Russische instanties. Zelfs houdt de Chineesche legatie de n« der leden van de Chineesche delegatie geheim. Naar verluidt, bevinden zich niet alleen de officieele gedelegeerden onder lei ding van den Chineeschen kamerpresident Soen Fo, den zoon van Soen Jat Sen, in Moskou, doch ook nog andere Chineesche politici, die geheel incognito reizen. Het is niet mogelijk gebleken, een bevesti ging, of een dementi te krijgen van het Japansche bericht, volgens hetwelk zich onder de gedelegeerden ook maarschalk Tsjang Hsoe Liang bekend door zijn staats greep en de gevangenneming van Tsjang Kai Sjek bevindt. Voortdurend worden bezoeken gewisseld tusschen sovjet-Russische en Chineesche po litici, zoodat men kan aannemen, dat de on derhandelingen nog in vollen gang zyn. De Spaansche burgeroorlog LINKSCHE VLIEGTUIGEN BOMBARDEEREN SALAMANCA Opwindend luchtgevecht boven Teruel Gisteren hebben zeven linksche vliegtuigen een aanval ondernomen op de stad Salamanca, welke het daarbij zwaar had te verduren. Voor zoover thans reeds bekend is, vonden hierbij negen personen den dood en werden er talrijke andere gewond. De Britsohe agent bij de rechtsche regee ring en zijn staf zijn aan een ernstig gevaar ontkomen. De bommen vielen zóó dicht in de nabijheid van hun hotel, dat de ruiten daarvan door de kracht der explosies werden versplin terd. Rechtsche vliegtuigen hébhen aanvallen ondernomen op Castellon en Barcelona. In eerstgenoemde stad waren zeven dooden en een vijftigtal gewonden. Massaal luchtgevecht boven Teruel De strijd ten Zuiden van Teruel werd gieter gedurende een half uur onderbroken, terwijl de troepen van beide elkander oe- strijdende partijen een opwindend lucht gevecht boven hun. hoofden gadesloegen. Ongeveer zestig vliegtuigen van de repu- blikeinsohe regcering, jachtvliegtuigen zoo wel als bommenwerpers, ontmoetten boven de stad eenige eskaders nationalistisch'» vliegtuigen. Achttien roode vliegtuigen bon den daarop'den strijd aan met twaalf aan vallende rechtsche vliegtuigen. Twee repu- blikeinsche machines kwamen met elkaar in botsing; een van de piloten kon zich met behulp van zijn valscherm achter zijn eigvn linie redden. De nationalisten melden, dat vijf vlieg tuigen van den vijand omlaaggschoten werden. Na het einde van den strijd keerden de „toeschouwers" op den grand naar hun loopgraven terug, die zij in hun opwinding verlaten hadden en werd het vuur weer geopend. Het Britsche s-s. „Thorpeness" De Britsche admiraliteit heeft officieel bekend gemaakt, dat twee leden van de be manning van de „Thorpeness" werden ge dood, toen dit Britsche schip in de havnn van Tarragona door een bom werd getrof fen. Zeven matrozen werden gewond en vijf orden nog vermist. Het schip werd ernstig beschadigd, doch ls niet Het is niet waarechnlijk, aat de Britsche regeeri'i.g stappen zal doen bij de autoritei ten te Salamanca, aangezien de bescher ming, van Britsche vaartuigen alleen geldig is buiten de territoriale wateren, terwijl de „Thorpeness" zich op het oogenblik, dat hs. schip door de ham werd getroffen, in de gevecbrfslinie bevond. Ben onderzeeër In actie? Een Britsch stoomschip, dat den naam „Camm" heeft opgegeven, heeft medege deeld, dat het in het Westen der Middel- landsche Zee heeft gezien, dat een torpedo jager door een onderzeeër werd aangevallen. Het betreffende gebieu wordt thans door Fransche torpedojagers afgezocht. In de laatste dagen wordt melding ge maakt van een verhoogde activiteit van onderzeeërs in het Westen van de Middel- landedhe Zee. Treinbotsing in Engeland Bén doode, 20 gewonden in sneltrein van de L.M.S. is gister bij het slation Oakley bij Bedford door een defect aan een wissel op een leegen en stil- staanden goederentrein gereden. Door den schok derailleerden beide locomotieven en de 5 eerste wagens van de express, die ech ter niet zijn omgevallen, zijn zwaar bescha. digd. Een reiziger werd gedood en 20 wer den gewond naar het zieKcnhuis gebracht. Zeven passagiers zijn ernstig gewond en twee verkeeren in levensgevaar. De toestand in Palestina In verband met de herhaalde aanslagen op de inspectie van den spoorweg HaifaLydda wordt te Toelkarem en omgeving door mili taire afdeelingen een nauwkeurig onderzoek ingesteld. In de geheele streek zijn beperken de bepalingen voor het verblijf op straat afgekondigd, terwijl vele arrestaties verricht zijn. In de omgeving van Djenin zijn on geveer 20 menschen gearresteerd. Een militairerechtbank heeft twee Joden wegens het dragen van een revolver tot vijf jaar gevAgenisstraf veroordeeld. EEN TREINAANSLAG IN MEXICO Nabij het station La Constancia, tusschen Guadalajara en Irapuato (Mexico) zijn gisteren de locomotief en 11 wagons van een goederentrein ontspoord. De machinist, de stoker en verscheidene treinbeambten kwamen bij dit ongeluk om het leven. Hei' onderzoek heeft aan het lioht ge bracht, dat de wissels op het traject door tot nu toe onbekende misdadigers bescha digd waren. Men vermoedt, dat de aanslag bedoeld was vegen den sneltrein, die hetzelfde tra ject volgt. De anti-Joodsche maatregelen in Roemenië Joden worden overal uitgezet Door de verscherpte Roemeensche immi gratie-bepalingen zullen tussohen de twee- en achthonderdduizend Roemeensche Joden worden getroffen, die zich op ongeoorloofde wijze in het land ophouden. Er zijn in Roemenië reeds talrijke andere maatregelen genomen, om den invloed der Joden uit het publieke leven weg te nei zooals het verbod van Joodsche bladen en het bevel aan andere bladen, hun Joodsche personeel te ontslaan. Verder het onitslag van Joodsche geneesheeren uit den rijks dienst, waardoor in de eeerste plaats de doctoren der verzekeringsbank worden ge troffen. Joodsóhe gemeenten zullen geen rijkssub sidie meer krijgen, zooals dit vroeger het geval was. De Joodsche employé's van post, telegraaf en sjjoorwegmaatschappijen worden ont slagen. Ten slotte heeft de minister van binnen- landsche zaken erop aangedrongen, dat par ticuliere zaken hun JoodSch personeel, voorzoover dit in aanraking komt met over heidsinstellingen, ontslaan. De voornaamste van alle maatregelen wordt thans aangekondigd in Goga's blad: de Joden zullen bij de komende verkiezin gen uitgesloten zijn. Tegen Joodsche advocaten zijn nog geen maatregelen genomen van officieele zijde, maar de Ghristelijk nationale ambtgenooten hebben hen uit de gerechtshoven en palei zen van justiitie gezet, in de kennelijke over tuiging, dat zij op de sympathie van hun partijleiders kunnen rekenen. Indien er op straat molestaties voorko men. grijpt de politie nog steeds in, maar er komen vrij veel klachten in, dait de agen ten daarbij wel wat weinig ijver aan den dag leggen. Nlenw gebouwde Portlekhulzen te koop, op eigen grond te Den Haag. Modern ingericht en voorzien van waschtafels, douchecel, enz., enz. Gunstig gelegen. 10 Rente van Uw geld ALGEMEEN BEHEER L. v. MEERDERVOORT 259 DEN HAAQ IN AMSTERDAM? Dan naar hal kantoor van L. SOOMSMA Makelaar - Bouwkundige Eapart NASSAUKADE118-119, TeL 82521-85421 Wij koopen en verkoopen, huren en verhuren, adminislreeren en verzorgen alle onderhoudswerk zaamheden Woninglijst en inlichtingen GRATIS Re De N.S.B. in Indië Ontstemming over optreden van Mussert PADANG. 21 .Tan (Aneta). In do af- deeling Padang van de N. S. B. heerscht ontstemming over het optreden van ir. Mussert tegen den organisatieleider lr. van der Laaken. Verscheidene leden hebben bedankt. De kwestie van salarissen en pensioenen Opmerkingen uit het afdeelingsverslag BATAVIA. 21 Jan. (Aneta). Verschenen is 't afdeelingsverslag over de nieuwe sala risregeling. De regelingen worden als geheel wel aanvaardbaar geacht, alhoewel op vele pun ten wenschen overblijven. Een aantal leden dringt aan op verhooging van 't algemeene salarispeil met tien procent, zoonoodig met vermindering van de standplaatstoelagen en andere bij-inkomsten, anderen van vijf procent en voor de hoogste posities van 21/2 pet. Algemeen Is men van oordeel, dat de rege ling. wat den opzet der schalen betreft, een algemeene verbetering ls ten opzichte van de H. B. B. L. 1931; vele leden betreuren 't in het bijzonder, dat de regeering geen aan leiding heeft kunnen vinden de salarissen van lagere en middelbare ambtenaren op te voeren. De bezoldigingscommissie heeft zich te weinig rekenschap gegeven van de sociale zijde van het vraagstuk. In het bijzonder heeft men bezwaar tegen de declasseering van een groote groep ambtenaren, voor zoo ver hierdoor zij, die reeds in dienst zijn, ge troffen worden. Algemeen is men, met de commissie van georganiseerd overleg, van meening, dat nauwe samenhang tusschen salaris sen en pensioenen niet uit het oog mag worden verloren. Herziening van de pensioenen wordt zoo urgent geacht, dat hoe eer hoe beter met de voorbereiding en met overgangsmaatregelen een aan vangt dient te worden gemaakt. Mits dien zal unaniem aan de regeering wor den verzocht te willen mededeelen of en zoo ja, wanneer en in welken geest de pensioenbepalingen zullen worden gewijzigd. Talrijke leden sluiten zich aan bij de sug gestie om aan de nieuwe salarisregeling terugwerkende kracht te verleenen tot 1 Oct. '37. Anderen hebben hiertegen beswaar, omdat daarvan slechts hoogere ambtenaren voordeel zouden hebben. Bij de behandeling van de militaire sala rissen wordt bezwaar gemaakt tegen de ver slechtering van de positie van niet-Europee- sche soldaten, terwijl uitbreiding van het unificatiebeginsel tot onderofficieren en minderen wordt bepleit. Verder wordt betere bezoldiging bepleit voor majoors en luitenants-kolonel. Men be treurt het, dat de bezoldigingsregeling voor militairen later is gepubliceerd dan die voor burgerlijke landsdienaren, waardoor er onvoldoende tijd is geweest voor overleg in verschillende militaire vereenigingen. De vertraging in de bekendmaking van de regeling voor marinepersoneel heeft even eens teleurstelling gewekt Geen gratie voor veroordeelden Het „Bat. Nwsbld." verneemt, dat het vast staat, dat ter gelegenheid van de geboorte van de Uranjetelg geen gratie aan veroor deelden zal worden verleend. Op 31 Augustus '36 hadden de gewone re missies van straf plaats, dan na In Jan. '37 de extra-gratieverleeningen en ten slotte in Augustus '37 opnieuw de gewone remissies. Men meent te bevoegder plaatse, dat het nu voorloopig genoeg is, vooral omdat im mers op 31 Augustus a.s. weer de gewone remissies verleend zullen woiflen. De anti-Japansche boycot Hoewel mishandeling van Chineezen, die niet aan de boycot-actie wenschen deel to nemen, den laatsten tijd niet meer zijn ge; meld, hetgeen waarschijnlijk eveneens een gunstig gevolg ls van de preventieve wer king der regeeringsbemoeienis in deze kwestie, blijft 't een feit. dat practisch geen Japansche goederen door de imjjorteurs aan den Chineeschen tussohenhandel worden verkocht De boycot als zoodanig wordt door de Im porteurs van Japansche textiel niet zoo zeer gevoeld, daar dezen toch met grooten voora den zitten, in verband met het stagneeren van den afzet als gevolg van de klaarbüjke lijke inzinking in de koopkracht van het pu bliek. Er is thans evenwel een ander strerven te onderkennen bij don tusschenhandel name lijk van Inlander;- en Britsch-Indiërs, die zich hierin zij t met mate een plaats trachten te veroveren. Dit is echter niet zoo eenvoudig in verhand met credietkwesties, etc., doch niettemin schept de houding van den Chineeschen distributeur nu een moge lijkheid voor andere bevolkingsgroepen om zioh in den tussohenhandel een bestaan te veroveren, hetgeen dan ook hier en daar reeds is geschied. Weer Javaansche batiks naar Siam Gedurende de laatste jaren heeft vrijwel geen uitvoer van Javaansche batikstoffen naar Siam plaats gehad. Deze markt, waar de Indische batikindustrie tot voor 1930 vas ten voet had, is in zes jaren tijds door de goedkoopere Japansche sarongs en kains ten koste van Indië veroverd. Ondanks alle pogingen van den batikhan- del op Java om een gedeelte van den verlo ren afzet terug te winnen, is men hierin niet geslaagd, totdat, naar het N. v. d. D. v. N. I. meldt, eenige maanden geleden een rij plotselinge vraag naar batiks van Java ontstond. De manufacturenhandel in Siam wordt na melijk geheel beheerscht door de Chineesche kooplieden aldaar, die een effectieven boycot tegen Japansche goederen zijn begonnen, met het gevolg, dat Japansche textielgoede- ren in belangrijk mindere mate verkocht werden en dat o.m. groote vraag voor batik sarongs en kains is ontstaan, waarbij men in de eerste plaats aan den ouden leveran-i cier, Java dacht. De batikhandel van Java heeft van deze gelegenheid natuurlijk gebruik gemaakt en onmiddellijk offertes gemaakt voor verechiw 'lende batiksoorten. Eenige van de grootoj batikhandelaren op Java zijn eenige dagera geleden naar Siam vertrokken om zich ten plaatse op de hoogte te stellen van dal marktbehoeften. De Japansche visschers beboet BATAVIA, 21 Januari (Aneta). De aan. vankelijke verwachting, dat de 23 Japan, sche visschers in optocht voor den land. rechter zouden verschijnen, teneinde terecht te staan in verhand met de overtreding der kustvisscherij-ordonnantie. werd niet ver. vuld toen hedenochtend alleen de beide ge. zagvoerders van de twee motorbooten, kort geleden door de „Kortenaer" opgebracht, voor den landrechter verschenen. Na drie uur ondervragen over deze voudige zaak werden beide gezagvoerders veroordeeld tot resp. f 125 en f 100 boets subs. 25 en 20 dagen hechtenis Gewapende roofoverval MENADO, 21 Januari (Aneta). EenigJ dagen geleden heeft aan de kustplaat^ Kema (afdeeling Menado) een brutale roof. t, overval plaats gehad. Vier gemaskerde per< sonen, gewapend met dubbelloopsgeweet drongen een Chineesche woning binnen en eischten den sleutel van de brandkast. Zij verdwenen met een geldsom van f 2800 in contanten. ftVi! Een inheemsche import maatschappij Op initiatief van de Inlandsche Handel* s vereeniging te Batavia is een Inheemschar importinaatschappij opgericht onder den c naam Malaya Import Maatschappij. g„. De Malaya Import Mij. beoogt niet alleen D allerlei goederen te Importeeren, doch ook!ais artikelen van de eigen inlandsche industrie\vei te distribueeren. Als directie treedt op de Handelsvereniging 'Djohan Djohor te Ba tavia, Het goudonderzoek op Nieuw- Guinea Wij lezen in de „Javabode": De eerste exploratie-expeditie naar Nieuw-Guinea wordt binnenkort in Java terug verwacht', Zij heeft zich in twee deelen gesplitst he( ééne reist met de „Kampar" en het andere met de „Makjan". i I In de Ceramzee heeft men nogal last ge-|Scl had van slecht weer, hetgeen tot eenige veriger traging heeft geleid. I Men zal straks beginnen met-de organi-iNe- satie eener tweede expeditie. Deze zal ini tin Nieuw-Guinea ook tot taak hebben, een on-; 193 derzoek in te stellen naar de transportmo- die gelijkheden voor het vervoer - later - vari ƒ38 machines. Voi Het is denkbaar dat die machinerieën, na va! tuurlijik zooveel mogelijk uit elkaar gehaald per vliegmachine naar de plaats harer be- j»e. stemming moeven worden gevoerd, zooals m in het Australisch mandaatgebied van Nieuw-Guinea geschiedt. a Voor het ter beschikking hebben van een schip, noodig voor de tweede expeditie/ De Indische meisjes bIJ deden hun best g» Geschenken voor Prinses Juliana de Zooals in het kort reeds gemeld, vernam ;»or „Aneta", dat verscheiden inrichtingen van 'ee vakonderwijs voor meisjes, zoowel op Java als in de buitengewesten een aantal fraaie .(per geschenken vervaardigd hebben met de be« die doeling, deze aan H.K.H. Prinses Juliana aan te bieden, zoodra er een Prins of Priii-ljcei see zal zijn geboren. du- De meeste dezer geschenken bestaan uit fraai-bewerkte baby-kleertjes. O.a. bevindtg", zich daaronder een uiterst fijn wiegedekje, i ter versierd met een zeer geslaagde Geroeda in: t wit borduurwerk, vervaardigd door de lei*- lingen der openbare ".agere nijverheidsschool 1; te Djokjakarta De lagere nijverheidsschool i voor meisjes van het I. E. V. te Bandoeng zorgde voor een kunstig bewerkte houten doos, versierd met de monogrammen van het I. E. V. en van de school zelf in hout snijwerk en met de wapens van de huizen; van Oranje en van Lippe-Biesterveild in zil ver, in welke doos het eigenlijke geschenk der school (een doopjurk in tule) zal wor den verpakJt. Een bijzondere Indruk wordt gemaakt door het geschenk van de openbare oplci- dingsschool voor vakonderwijzeressen te Batavia, bestaande uit een viertal foto-al bums, verpakt in een kistje mot neerklap- i bare voorzijde en uitschuifhare laden. Deze wó albums, welke bestemd zijn voor het inplak-11 ken van foto's van de koninklijke baby vari het 1ste tot en met het 6e levensjaar, zijn I »ic elk gebonden in een geheel uit de hand be- werkten prachtband, dragende de wapers D< der beide Huizen en van de stad Batavia on voorts spelende kinderfiguurtjes vertoonend (in gouddraad geborduurd) in opklimmende sc grootten. Het kistje zelf is uitgevoerd 'n l een stemmige donkerbruine kleur en draagt als enkele versiering een kroontje op hei yi deksel. Een ander geschenk, dat bijzondere aan- Hit dacht verdient, is een „babyboek", vervaar-1 di digd door de leerlingen van de Openbare j vc Lagere Nijverheidsschool voor meisjes te Batavia. w Dit boek, van kloeke afmetingen, is even eens in een prachtband vervat, vertoonend or een kroon boven de wapens van beide b< Huizen ln prachtig uitgevoerd borduurwerk op een fond van groen laken in een mooien *o gedekten tint. 1 re Vrijwel alle bladen zijn versierd mei i randteekeningen, terwijl het boek verder j w verlucht is met een 7-tal decoratieve tee- keningen met symbolische voorstellingen betreffende het vorstenkind in de opklim- fl1 ming der eerste levensjaren, terwijl in elk °l dezer teekeningen tevens de verbondenheid tusschen Nederland en Ned. Indië tot uit- drukking is gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2