STADSNIEUWS Handel en nijverheid f „HET KONINKRIJK GODS EN DE STAAT" Stofzuiger Centrale HAGEMAN VOOR BETERE AARDAPPELEN VAN DER VLIST ZATERDAG 15 JANUARI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 6 Z DE ZETEL VAN HET OOSTERSCH INSTITUUT Het woonhuis van wijlen Prof. Snouck Hurgronje Als zoodanig plechtig in gebruik genomen Zooals wij destijds hebben gemeld heeft het Oostersch Instituut in Neder land dank zij de medewerking van velen de beschikking gekregen over het kapi tale woonhuis van wijlen Prof. Dr. C. Snouck Hurgronje aan het Rapenburg no. 61 te Leiden. Hoewel deze patriciërs woning reeds in feive in gebruik was ge nomen er er bijeenkomsten in zijn ge houden, waren verschillende omstandig heden oorzaak, dat er van een officieele openingspleohtighéid tot heden mets was gekomen. In de plaats daarvan waren Donderdag middag vele autoriteiten, waar onder ook 't besvuur van het Oostensóh Genootschap, te zarnen gekomen met de vele schenkers er schenksters teneinde allen gelegenheid te geven den nieuwen zetel van het Oostersch Instituut te bezichtigen. Onder de talrijke aanwezigen waren onder meer: mevrouw Snouck Hurgronje, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, president-curator der Leidsche Universiteit en mr. P. J. Idenburg, secreta ris van curatoren, prof. dr. J. A. J. Bi rector-magnificus der Leidsohe Universiteit en prof. dr. N. J. Krom, pro-secretaris den Academisch en Senaat. Nadat allen zich verzameld hadden trad prof. dr. A. J. Wensinick naar voren die na mens het Oostersch Instituut woorden van welkom sprak. Spr. herinnerde eraan, dat dit fraaie gebouw ver beschikking van het Instituut is kunnen worden gesteld, dank zij de groote medewerking, in de eerste plaats van mevr. de wed. Sftouck Hurgronje. Spr. dankte voor de vele schenkingen en speciaal ook den heer Coert, oud-directeur van de Lakenhal, die zich tezamen met mevr, Coert vele moeite heeft gegeven voor de inrichting van dit gebouw. Spr. schetste vervolgens het gebruik, dat van het gebouw gemaakt is en verder nog zal worden; in de eerste plaats is hier de zetel van het Oos tersch Instituut, van het Leidsche Universi teitsfonds, van het Oostersch Genootschap, terwijl er voorts lezingen en officieele ont vangsten zullen worden gehouden en gege ven. Het Criminologisch Instituut is er te vens in gevestigd en de Modderman-stich ting, maar spr hoopte, dat het op den duur mogelijk zal zijn ook de thans veihuurde verdieping ten dienste van het Oostersch Instituut te kunnen doen stellen. Na deze rede werd het gebouw bezichtigd. De inrichting van het gebouw pende groote ontvangzalen; vooral de fraaie ouderwetsche schouw en het open haard vuur, waarin de vlammetjes vroolijk knet terden, trekt de aandacht in het voorste vertrek, dat rijk met schilderstukken is be hangen. Op de eerste verdieping, links achter, ligt de voormalige studeerkamer van prof. Snouck. Dit vertrek heeft een buitengewoon fraaie eikenhouten plafond betimmering; thans is het vertrek ingericht als bibliotheek van de vele werken, ge schonken door den heer R. Said-Ruete. Tegenover dit vertrek, ligt de kamer van <le Adat re ch tst ichting, die veel eenvoudiger .van aankleeding is. Een bijzonder fleurig ingericht vertrek op dezelfde verdieping is dat. hetwelk ten dienste staat van de Islam-stichting, fraai met uitheemsche doeken en draperieën be hangen, en gestoffeerd met vele fraaie kunstvoorwerpen uit het verre Oosten. Ten slotte vindt men op deze verdieping nog een solver ingerichte collegekamer. Op de tweede en hoogste verdieping is t strafrechtelijk seminarium gehuisvest. Van het Stadhuis School voor buitengewoon lager onderwijs B. en W. van Leiden brengen ter alge- meene kennis, dat gelegenheid zal worden gegeven tot het aangeven van leerlingen voor plaatsing op d school voor Buitenge woon L. O. tot en met 24 Januari e.k., op eiken werkdag des voormiddags 8.30 tot 0 uur en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien des namiddags van 1.30 tot 2 uur. bij het hoofd der school in het Schoolgebouw aan de Caeciliastraat 65a; clKt voor kinderen, die thans een openbare lagere school bezoeken, de inschrijving op genoemde tijden ook kan plaats hebben bij •het hoofd dier school, waar het kind thans geplaatst is. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 15 Januari 1938. Legaat voor de Leidsche armen Uit gehechtheid aan zijn geboorte plaats heeft wijlen de heer F. C. Gold smith te New-York, die een zoon was van den bekenden vroegeren hoogleeraar van de Leidsche Universiteit, Prof. Mr. J. E. Goudsmit, de goede gedachte gehad om aan den Burgemeester een legaat te vermaken, met de bepaling, dat de op brengst daarvan moet worden besteed voor liefdadige dozleinden. Krachtens bepaling door den legataris wordt aan den Burgemeester overgelaten aan de opbrengst een bestemming te geven ten bate van de armen van de stad Leiden, zonder onderscheid van ras of geloof. GEVEILDE PERCEELEN Ten overstaan van notaris A. A. v Haaf- "ten te leiden: werkplaats met afz. bovenhuis Nieuw- steeg 19. in bod f2350; kooper de heer I. Ncuteboom q.q. te Leiden, voor f 2500; huis en erf Xarmstr. 32, in bod f 1.110, koo per de heer J. J. G. de Cler q.q. te Leiden, .voor f 1195: heerenhuis met tuin en schuurtje, Oegst- geest. de Kompenaerstr. 85, in bod f5700, kooper de heer W. A. M. Heydeman q.q. te Leiden, voor f5700. Ten overstaan van no.taris C. J. F. Dolk 'te Leiden: huis Oranjegraeht 52, in bod f350, kooper 'de heer H. Smittenaar q.q. te Leiden, voor i r~ De geboorte van het Prinsenkind Wanneer de scholen vrij hebben In verband met. de verwachte geboorte van een koninklijken Prins of koninklijken prinses deelen B. en W. mede, dat zij mot betrekking tot de gemeentelijke inrichtingen van onderwijs, het navolgende hebben be sloten. Is de geboorte op een sohooldag vóór den aanvang van den schooltijd bekend en heeft zij den vorigen dag plaats gehad, dan wordt dien schooldag vacantie gegeven. Is de geboorte op een schooldag vóór den aanvang van den schooltijd bekend en heeft zij denzelfden dag plaats gehad, dan wordt dien dag en den volgenden schooldag vacantie gegeven. Wordt de geboorte op een schooldag tij dens den schooltijd bekend, dan wordt voor het verdere van dien dag en ook den daarna vols-enrlen schooldag vacantie gegevi De dienst van dokters en apotheken Op den Nationalen Feestdag zullen do Leidsche huisartsen geen spreekuur hou den en zijn de apotheken, aangesloten bij de afd. Leiden van de Vereeniging ter Be vordering van de pharmacic, gesloten, met uitzondering van apotheek du Crohx, Rapenhui-g 9, telef. S07 en van de Zuider- apotheck (E. B. de Metz), Kamerlingh On- neslaan 28, telef. 3553, welke voor bijzon dere gevallen geopend zullen zijn. De saluutschoten van „Koninginnedag'1 Zooals door ons reeds is bericht, zullen direct na het bekend worden der blijde gebeurtenis, door de zorgen van de Ver eeniging Koninginnedag, 101 of 51 saluut schoten worden afgevuurd. Gezien het groot aantal vragen op welke wijze dit geschieden zal, wordt er nog maals op gewezen dat het niet door het Gariuizoeh geschiedt of dat van Rijkswege kanonnen en ammunitie wordt verstrekt. Het geheel is voor rekening van „Koningin nedag". Gebezigd zullen worden mortieren van 10 cMr. Na verschillende proeven, wat betreft geluids volume enz. is de levering opge dragen aan de Kunstvuurwerkfabriek A. J. Kat, alhier. Het bestuur van Koninginnedag vertrouwt door deze uitnoodiging te hebben bereikt dat sommige in omloop zijn-de verhalen als onjuist zullen worden gekwalificeerd. Benoeming stadsgeneesheeren B. en W. stellen voor de artsen P. J. M. Niemer, A. J. B. Poortman en S. A. de Graaff wederom te benoemen tot stadsgeneesheer en in de vacature-H. P. Veldhuijzen hebben zij de volgende voordracht aan den Raad aangelxxlen: 1. J. H. F. Lahr; 2. Dr E. J. J. G. Renauo; 3. Mej. G. J. Verbrugge. Aange zien een verandering van de aan de stads geneesheeren opgedragen werkzaamheden in onderzoek is, stollen zij voor de benoe ming thans voorlooig slechts voor een jaar te doen geschieden. Huldiging Louis van Tulder Tijdens de uitvoering der Chr. Oratorium Ver. „Con Amore" Het Bestuur van bovengenoemde ver eeniging verzoekt ons, door middel van ons blad mede te deelen, dat liet in de bedoeling ligt, bjj de Jubileum-Uitvoe ring op 19 Januari a.s. in de pauze, den heer van Tulder met een korte toespraak te feliciteeren met zijn jubileum als concertzanger en hem als zoodanig op bescheiden wijze te huldigen. Voor vrienden en bewonderaars van den zan ger en die zijn er toch zeker ook in Leiden bestaat gelegenheid, liem, na afloop van het concert, in de solisten kamer van de Stadsgehoorzaal persoon lijk gelukwenschen aan te bieden. De heer Van Tulder zal niet zingen op de Generale Repetitie die op Maandag 17 Jan. werd bepaald. Hij wordt dan vervangen door Joh. v. d Ploeg, uit Rotterdam. Ook Mevr. v. Wiclcevoort Crommelin is op cc generale repetitie niet aanwezig. In haat plaats zingt dan mevrouw Kingma Venheij, „Toch profeet, ondanks zichzelf" KRING LEIDEN van ANTI REVOL. PROPAGANDACLUBS OPENBARE VERGADERING op WOENSDAG 19 JANUARI, des avonds 8 u., in Gebouw „Rehoboth", Rapenburg 10, Leiden. Onderwerp: Spreker: de WelEerw. Heer Ds. C. VEENHOF, uit HAARLEM VRIJE TOEGANG. Gelegenheid tot gedachtenwisseling Aanvullingsagenda In de Maandag te houden raadsver gadering zullen alsnog behandeld worden ae volgende punten: a. Benoeming van vier stadsgenees-heeren. b. Aanwijzing van een candidaat voor de benoeming van een commissaris der N.V Leidsche Duinwater Maatschappij. c. Voonstel tot het verpachten van de be weiding van het Schuttersveld, kadastraal bekend gemeente Leiden. Sectie L Nis 330 (ged.) en 338 (g«i.), aan de N.V. Exploitatie Crediet- en Administratie-Mij „Uitgebreid Bezit", te Leiden. d. Voorstel tot het wijzigen van het raads besluit van 22 November 1937 inzake het aangaan van kasgeldleeningen gedurende het le kwartaal 1938. Oud-leerlingen van tuinbouw- wintercursussen De afd. Leiden van den Ned. Bond vi oud-leerlingen der tuinbouwwintercursussen hield haar eerste ledenvergadering van dit jaar in hotel Centraal. Na enkele huishoudelijke zaken kwam in behandeling de vraag, betreffende het ver vroegen of verlalten ven Kalanchoë. Verschillende leden brachten hun inzioh» ten naar voren, waarbij bleek, dat het mo gelijk is, door verschillende proeven die ge nomen zijn, de planten een z.g. kortedag- behandeling te laten ondergaan en ze daar door te dwingen tot vroeger knopvorming en Moei. Na de pauze hield een, lid van de afdee- ling, de heer Brandt, een technisch praat je over scheepsbouw. De Leidsche Middenstand Kapsalon Mevr. M. Wcsten-Gemke „Eugène", van mevr. M. Wes- ten-Gemke, is verplaatst van Breestraat 75 Maarsmansteeg 25. Het interieur, in en rose, is zeer smaakvol. Het reeds uiterst modern materiaal (van de Eugène- fabrieken) heeft nog aanvulling ondergaan, zoodat men op rie meest prettige en ratio- neele wijze geholpen kan worden. Het werkloozencijfer stijgt nog De dagstaat van 13 Jan. van den gemeen telijken dienst van sociale zaken vermeldt een werkloozencijfer van 5107 (vorig jaar 5092. in 19936: 4889). Het is als volgt over de verschillende groepen verdeeld: bouw- akarbeiders 1294. fabriekarbeiders 220, kan toorpersoneel 223, hotel- en cafó-personeel 71, houtbewerkers 190, kleermakers 106, land. en tuinarbeiders 141, metaalbewer kers 652, sigarenmakers 22, terhinici 49, tex tielarbeiders 410, transportarbeiders 1034, typografen 71, voedingsmiddelenarbeiders 258. Het schilderwerk van het nieuwe Stadhuis He>t schilderwerk voor het nieuwe stad huis is gedeeltelijk opgedragen aan de N.V. A. J. Bleys en v.h. H. J. de Jong alhier. PONTSCHOOL Voor het examen ln Nederlandsche Han delscorrespondentie van de Ver. v. Leer. in de Handelswetenschappen slaagde mej. Truus Lepelaar, alhier en voor boekhou den de heer A. Schoonenberg te Katw.ijk aan Zee. Beiden werden opgeleid door de Pont- school, Steenschuur 3. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: H M Brome(ier—v d W(ingaard 2 «is M E v Zijp—Freelte d C W Deutman Terwogt d v Eslcv d Llnd d H C ArkeveldHentrup z - MC Dcffels—Zlerikzee <1 S J las—Hensing d W B v RüswlJk—v Di1k d M Volbeda—oeloffa d OVERLEDEN: L J Beuk man. 35 J. C J H 2 j. J Verstraaten dr. 17 J. P i 47 J. In hev kerkgebouw der Chr. Geref. Ge meente 9pralc op uitnoodiging van de Chr. Geref. J. V. „Spreuken 22 6" Ds. W. H e m a van Aalsmeer over het onderwerp: „Tooh profeet ondanks zich zelf'. In het begin van zijn rede zette spr. uit- I een, dav intellectualisme en rationalisme, hoe vijandig tegen elkaar, practisch Irouw bondjrenooten ziin als het gaat tegen d_ Waarhcid, dat is tegen den Christus. Deze beide geestesrichtingen zijn in de vaal der Heilige Schrift te noemen: de Joden Grieken. Typeerend zijn Joden en Grieken in 1 Cor. 1 ondersoheiden overmits de Joden een teeken begeeren en de Grieken wijsheid zoeken. Spr. zette dan uiteen, dat de Jood Paulus' dagen het had. Wij zijn Abrahams zaad. wij hebben de waarheid wordt door den Jood gezegd. Maar mev dat alles hij tot farizeïsme, formalisme en fanatisme. Hij zweerde bij de natie en stelde de niet- Jood buiten het Koninkrijk Gods. De Griek daarentegen is anders. Deze zegt niet: wij hebben het, maar wij zoeken hev. Helaas zoekt hij dit in zichzelf, dingen, die van beneden zijn, in zijn eigen, rede. Hij zoekt de wijsheid maar eert de- rede niet slechts als kenmiddel, doc/h als kenbron. Vervolgens wees Ds. Heerima er op, dat wij Jood en Griek, gezien als geestesrichting, vinden in de groote cirkel van de ahriste lijke kerk. Gelijk de Jood in zijn dagen af goderij bedreef met de natie, zoo doet Rome div met dc „alleen-zaligmakende kerk". Ook de Griek (cultuurvergoding) laat zich gel- Voorfgaande toonde spr. uitvoerig aan, dat de hoogste wijsheid en het eenigste teeken liggen in Jona den Profeet. Met een enkele gedachte ging Ds. Heerma verder nog in op de geschiedenis v profeet Jona te Ninevé waarbij hij dit verband op wees, dat Jona, ondanks zichzelf profeet was, niet zoozeer door hij zeide, als wel door wat hij was, nl. een teeken. Vervolgens wees spr. op Jezus Christus, d-ie als een teeken gesteld is van Gods ge rechtigheid en barmhartigheid. Nadat spr. er dan nog op gewezeD had, dat de Christelijke religie is opgebouwd op de Schepping, de vleeschwordini Woords en de opstanding eindigde hii met een opwekkend, ernstig slotwoord uit te söréke.Ti. Uitvoering Chr. H.B.S.-Vereen. Een avond in aparte sfeer De uitvoeringen van de Chr. H. B. S. Vereeniging dragen steeds een bijzonder karakter en voor degenen die buiten de Middelbare-School-wereld leven is het bijzondere dan vooral gelegen in do sfeer. Deze sfeer wordt teweeg gebracht door de samenstelling van het publiek, een zeer gemêleerd en toch eendrach tig publiek. De jongens loopen er rond met mes scherpe vouwen in hun colbert-pantalon, met een fraai gestrikte das en met de ba in een glimmende orde of in een artis tieke en welgeordende wanorde. De meisjes hebben van papa een nieuwe jurk afge bedeld die van verleden jaar is werke lijk niet meer geschikt en zijn allemaal naar den kapper geweest. De leeraren ver- keeren in een mildo en toegeeflijke, de ouders in een trotsche en joviale stemming. Iedereen is bereid den avond op voorhand mooi te vinden en zoo hard mogelijk in zijn handen te klappen om aan het succes van den avond het zijne of het hare bij te dragen Wij hebben de avonden nu reeds eenige malen meegemaakt en herkenden de sfeer oogenbl ikke lijk weer, hoewel de uitvoering thans niet in de Stadsgehoorzaal, maar in de Schouwburg werd gegeven, met het oog Op de opvoering van het historisch blijspel: „De Molen van Sanssouci" van Otto Harting. Dit stuk vulde het grootste gedeelte van den avond en .heeft de zaal van het begin tot het einde vroolijk bezig ge houden. Het is een blijspel vol ouderwet sche romantiek, niet vrij van een tikje sentimentaliteit, doortrokken van een milde humor, met een aardige intrigue en een aantrekkelijke historische achter- De jongelui hebben er, dank zij de regie van hun leeraar, Dr. J. v. Ham, een goede opvoering van gegeven. Wel liet de rolvastheid af en toe wat te wenschen over (er was ook maar korte tijd van voorbereiding) en had men allerlei typi sche dilettanten fouten niet geheel en al kunnen overwinnen, maar het spel was overigens voortreffelijk. Van bijzondere uitblinkers kunnen we eigenlijk niet spreken. Hete stuk heeft be trekkelijk weinig personen en die hebben allen goede dingen gepersteerd, Decors en belichting waren uitstekend. Voor deze dingen heeft men werkelijk de Schouwburg noodig Iu de Stadsgehoorzaal is het altijd tobben De kleine stemmen konden in zaal ook veel beter tot hun recht komen. In de Stadsgehoorzaal geniet in den regel slechts de halve zaal. In de heapeelbaarheid van het stadazaal-tooneel mag toch wel eens verbetering komen. Behalve het blijspel bevatte het program ma nog twee andere punten. De uitvoering ving aan, na een hartelijk welkomstwoord van den praeses. den heer Sid-dré, met een concert van het H.B.S.-or- kestje onder leiding van den heer Blitz, Er werd verdienstelijk gespeld. Daarna werd een „Elvendans'' uitgevoerd, in fraaien sntijl en nder sprookjesachtige belichting, De heer C A de Bruyn, die hier de leiding had. verdient er hulde voor. Aan het einde van den avond: bloemen en bedankjes. UIT DEN OMTREK ALKEMADE Gemeenteraad De reorganisatie van de brandweer Debat over een benoenringskwes- tie. Reorganisatie der gemeeente- secretarie. De Raad dezer gemeeiwe vergaderde Don derdagavond te V/2 uur. Voorzitter de Bur gemeester. Tegenwoordig alle leden, opening der vergadering met gebed houdt de voorzitter de gebruikelijke nieuwjaars- Nieuwjaarsrede Voor de gemeente Alkemade is het afge- loopen jaar zeer moeilijk geweest in ver hand met den misoogst der aardbeien, hoe wel het besluit aan het einde van dit jaar weer veel goed heeft gemaaktt. In de andere deelen der gemeente met als hoofdbron van bestaan veehouderij kan spr. een wat opti mistischer geluid doen hooren, en hoewel de periode van inzinking nog niet geheel voorbij is, is in vergelijking met vorige jaren de toestand in de weideberijven aan merkelijk verbeterd. Dc heer Los als oudste lid van den raad dankt den voorzitter voor zijn woorden en wenscihv hem voor zich en zijn gezin een gezegend jaar toe. Hoe moet het met de brandweer? In bespreking komt het rapport var Zuid-Hollandsche brandweei'bond inzake do reorganisatie van de brandweer in deze ge meente. waarover B. en W. het oordeel van den Baad vragen. De Voorzitter herin nert aan de in vorige vergaderingen hier over gehouden besprekingen, waarbij besloten over te caan tot aanschaffing een baJhy-motorspuit. Over dit besluit zochten Ged. Staten het advies van den Brandweerbond. Het resultaat van dit ad vies is, dat thans door dezen bond wordt ge adviseerd naast deze spuit ook te koopen een automcbielspuit, het ombouwen der be staande motorspuit door het aanbrengen van een koelingsysteem en het plaatsen van deze spuit op luchtbanden, het aanleggen van een alarminstallatie en aanschaffen van kleeding met enkele andere kleine verande ringen, waarvan de totale kosten worden geraamd op f 9000. B. en W. achten deze uitgaaf onder de huidige omstandigheden niet verant woord. Naar de meening van den Voor zitter is al een belangrijke verbetering te krijgen door het ombouwen van de spuit, bet aanbrengen van een eenvou dige alarmeering en het aanschaffen van een vrachtauto voor het vervoer van de bestaande spuit, welke z.i. een uitgaaf zullen vorderen van f 1500. Nadat alle leden hun meening over de reorganisatie van de brandweer hoofdelijk hebben kenbaar gemaakt, zegt de voorzitter de eerstvolgende vergadering met een afgerond voorstel te zullen komen. Een benoemingskwestie Bij de benoeming van drie leden der bur gerlijke armbesturen deelt de heer Pennings mede, dat hij de voordracht welke B. en W. thans aan den Raad doen in verband met de periodieke aftreding van het lid, den heer C. can Teijlingen, niet de gelukkigere acht. Spr. herinnert eraan dat de Voorz. destijds de toezegging heeft gedaan dat eerst bij een acature verandering zou worden gebracht in den hestaanden toestand. 27 jaar lang •heeft de heer van Teijlingen zijn beste krach ten aan het armbestuur gegeven, waarvan jaar geheel belangeloos. Spr betreurt dan ook te<n zeerste dat de bestaande traditie om laag wordt gehaald en verzoekt B. en W. de voordracht terug te nemen. De Voorz. merkt den heer Pennings op dat het aftredende lid volgens het' bestaande reglement daarbij administrateur is, geen deel mag uitmaken van het bestuur. De Raad kan geen benoemingen doen in strijd met het reglement, zoodav de heer van Teij lingen is verzocht een keuze te doen, om of als lid te bedanken of als administrateur. Nu noch van het armbestuur noch van den heer van Teijlingen eenig bericht dienaan gaande is ingekomen heeft de raad geen andere keuze dan over de voordraohv van en W. te stemmen. Na nog eenige dis cussie wordt tot stemming overgegaan. De hecren P. van der Zwet en N. P. Ver» kleij worden herbenoemd. De stemming in de vacature van Teijlingen heeft tot uitslag, dat 9 6temmen blanco worden uitgebracht, zoodat de heer W. Nell slechts 4 stemmen verkrijgt, maar gekozen is. Met algemeenie stemmen wordt besloten aan de huurders P. v. d. Hoorn. M. Turk, M A Otten en G Zekveld gedeeltelijk kwijt scheiding van pacht te verleenen, waarbij de heer van Ruiten wenscht aangeteekend dat hij tegen de verlaging van pachr van M. A. Otten heeft gestemd. Tot de leden van de commissie voor het uit brengen van rapport naar aanleiding van de aanbieding van de algemeene politie- erordening werden bij loting aangewezen de heeren Pennings, van Emmerik en Riet broek. Reorganisatie der gemeente-secretarie In bespreking komt hierna de reor ganisatie der gemeente-secretarie. De Voorzitter zet' breedvoerig het stand punt van B. en W. uiteen, daarbij erop wijzende, dat de steunverleening en alles wat daannede annex is, mede in verband met de ministerieele voor schriften zoodanig met werkzaamheden ie overbelast, dav uitbreiding van het personeel met één man noodzakelijk moet plaatsvinden. De ruimte ter secre tarie is echter van dien aard, dat een zelfstandige afdeeling moet tor stand komen. B. en W. hebben verschillende mogelijkheden onderzocht en meenen, dat de beste oplossing kan worden ge vonden in de Jjeschikibaarstelling van den chef-veldwaahterswoning, welke in de distiibutietijd als distributiekantoor is gebouwd, temeer da-ar het zetten van een tijdelijk gebouw groote kosten met zich medebrengt". Spr. stelt daarom voor tot den bouw van een nieuwe veld wachterswoning over te gaan, hetgeen financieel voordeeliger zal blijken vezijn. Het voonstel waarin B. en W. worden ge machtigd rot oproeping van een ambtenaar voor de afdeeling sociale zaken op een sala ris van f 800 wordt na eenige bespreking aangenomen met 9 tegen 4 st. Tegen de hee ren van 't Hart, van Emmerik, van Ruiten en v. d. Broek, die de salarieering hooger wildn zien bepaald of er periodieke verhoo gingen aan wilden verbinden. Voorts wordt besloten over te gaan rot den bouw van een nieuwe velawachterswoning, waarvan de plannen nog nader aan de goed keuring van den Raad zullen worden onder worpen. Voor dezen bouw wordt een maxi mum crediet toegestaan van f 4500, alsmede f 1000 voor inrichting van de bestaande veld wachterswoning rot kantoorgebouw met in begrip van meubileering. De vaststelling van een raadsbesluit tot toekenning van een renteloos voorschot aan de woningbouwvereeniging tot dekking van in vorige jaren onrstane exploitatietekorten gaat onder den hamer door, nacat wat het laatste betreft de heer van Ruiten nog aan B. en W. in overweging heeft gegeven het bestuur van de woningbouwvercen. i'e ver zoeken de waarborgen te verlagen. Tegen het middernachtelijk uur wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. ALPHEN a.d. RIJN Chr.-Hist. Jongelingsvereeniging Mooie rede van den heer Tilanns In gebouw „Bethel" vergaderde Vrij dagavond de Ghr. H-ist. Jongerengroep. Het Tweede Kamerlid, de heer T i 1 a- nus, hield een rede over het onder werp: „De C.H. en het' defensievraag- stuk". RADIO DISTRIBUTIE 9.20 ParUs R; 11.06 Radio PTT Nord; 11.20 Keulen; 13.20 Brus sel VI; 15.20 Keulen: 17.20 Brussel Fr; 18.20 Keulen: pl.m 18.50 Weenen of div.; 21.30 Par(Js R; 22.10 Berlijn Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 London Reg; pl.m. 11.35 Droitwlch; 14.20 London Reg; 16.20 Radio PTT Nord; 17.20 Droit with; 23 Lundon Reg; 23.20 Droitwlch ZONDAG 16 JANUARI Programma 3: 8.35 Diversen; 8.50 Keulen; 9.50 Brussel Fr; 11.20 Keulen; 13.20 Brussel VI; 13.30 Brussel Fr; 13.50 Radio PTT Nord of div.; 14.35 Brussel VI; 15 Keulen; 17.20 Par(Js R; 19.2J I Brussel VI; 19.50 Keulen: 21.20 Boedapest of div 21.50 Keulen; 23.20 BerlUn Programma 4; 8.30 Brussel VI; 12.50 Droitw.; - - Droitwlch; 20.10 Drc .20 Radio PT i Itwich; 17.20 Londen Reg; ioedapest of div.; 23.20 MAANDAG 17 JANUARI Programma 3: 8 Weenen; 9.20 ParUs R; 9.40 I Diversen; 10.35 TarUs R; 11.05 Lroitwich; 11.35 I Parijs R; 12.05 Radio PTT Nord; 12.20 Parijs tt 13.20 Brussel VI; 13.35 Keulen;. 14.20 Diversen; 15.20 Keulen: 17.20 Parüs R; 18.20 Keulen; 20.20 Brussel Fr; 20.40 Beromunster Sottens; 21.50 •Weenen; 22.50 Keulen; 23.20 Diversen 4. 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; Reg; 15.20 Droitwlch; 18.40 Lon- h; 20.20 Bari, Rome, MI- 10.35 Londi don Reg; 19.20 Dl laan of div.; 21.20 Droi Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 8 tot en met Vrijdag 14 Jan. a.s. waargenomen door de apotheken: G. II. Blanken, Hoogewoerd 171, •telef. 502; G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 130 en J. Docdens, Wilhelminapark 8, Oegst- geest, telef. 274. ut Spr. begon met er op te wijzen, dat dit vraagstuk heel moeilijk is. 1937 jaren is nu het Christendom verspreid over de wereld. Het Clufstendom dav de liefde en de ge rechtigheid predikt. En wat is er te zien van liefde en gerecthigheid. In Europa val len Christenvolken andere volken aan. Alles wapent zich. Na den wereldoorlog was er hoop en ver- waohtimg dat hev beter zou worden. En de oude Lohman was een van de strijders voor den internationalen vrede. Maar het is tever- geefsch geweest. Velen stellen de vraag of bij een event, conflict ons land even veel kans heeft vrij te blijven van een oorlog als in 1914. Spr. meent van niet. Nederland lig thans op een plek die meer kwetsbaar is vooral tegenover Duitsohland. De ijzeren gordel door Frankrijk en België zorgt, dat, wil Duitsch- land wederom Frankrijk aanvallen het door Nederland moet. Daarom moet Neder land voor verdediging zorgen. Dan is daar Oost-Indië. Geestelijk en ma terieel ons rijk bezit. Maar in de buurt loert Japan, dat door militaire raadgevers wordt geregeerd. Onnoozele vieschersvaartuigjes zijn bemand met ontwikkelde menschen en ze spionneeren in de nabijheid van onze Oost. Dit geeft spanningen en veel zorg voor de regiering. Hoe svaat nu de C.H. principieel tegenover het defensievraagstuk? De C.D.U. predikt ontwapening. S.nr. acht deze menschen staats gevaarlijk. Nederland hljjft open liggen, het wordt door vreemden bezet en vrij Neder land was, misschien voor goed, verloren. En RUBRIEK TEN DIENSTE VAN ONZE ABONNE'S UW ASSURANTIEKANTOOR lm. NOOMEN BREESTRAAT 10a, TeL 302, na 6 n. 2479 ATELIER JONKER BREESTRAAT 29 LEIDEN VOOR EEN 3IJZ0NDER PORTRET Voor Interieur- en indnstrieopnamen Voor ALLES op FOTOGEBIED FOTO EN K1N0 HANDEL HOOIGRACHT 51 Telef. 2945 VERKOOP INRUIL en REPARATIE VAN ALLE SOORTEN STOFZUIGERS Condities in overleg P. J. MAARTENSE HOOGSTRAAT 6 Juwelier - Goud en Zilver Horloges Telefoon 571 Gevestigd 1868 WERENMODQ - HOEDEN MAATKLEDING, JOHN KAGER CENTRALE VERWARMING SANITAIRE INSTALLATIES DOELENSTEEG 9—11 LEIDEN Telefoon 2289Postrekening 143937 D. M. VAN EWIJK WONINGINRICHTINGEN BEHANGERIJ STOFFEERDERIJ MEUBELMAKERIJ BREESTRAAT 73 Telefoon 414 EXPERT TAXATEUR J. VAN ITERSON Gedlplom. en Beëedigd MAKELAAR LEIDEN, Telef. 1772, OUDE SINGEL 190 TIMMERBEDRIJF BOUWKUNDIGE AANNEMER SPECIAAL ADRES voor SCHOONHEIDSMASSAGE MAISON „HENRY" BREESTRAAT 56e Telefoon (31 REGENJAS f 26.75.TWEED.JAS f 34.75 Voor Betere MAATKLEEDING HOOGEWOERD 9 TEL. 3(93 alléén HAARLEMMERSTRAAT 17 Telef. 315 Mr. Dr. H. D. M. K N O L ACCOUNTANT Steenschuur 16 - Leiden Telefoon 1598 PHILIPS RADIO vanaf 6.— per maand VERLICHTINGS-0 RNAMENTEN H. DE NIE - Nieuwe Rijn 57 TeleL 1155 bij de Hooigr. LEEST DEZE RUBRIEK AANDACHTIG MAKELAARSKANTOOR H. D. VAN WELZEN JR. Beëedigd Makelaar BELEGGINGEN in Vaste Goederen OUDE SINGEL 220 TELEFOON 2774 FOTO BLEUZE APOTHEKERSDIJK 27, Tel. 308 FOTO'S en FILM op IEDER GEBIED

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6