NATUURLIJK in VOORBURG!! ZATERDAG 15 JANUARI 1938 EERSTE BEAD PAG. 2 5 RONDBLIK GENEFFSCHE TERUGSLAG HET lag in de bedoeling Maandag a.s. Ie Genève de honderdste zitting te openen van den Volkenbondsraad. Dit kroon- getal verleende reeds een zeker relief de bijeenkomst, nog voordat zij had plaats gehad, doch ook de internationale omstan digheden maakten, dat ditmaal de Geneef- sche conferentie met meer dan gewone be langstelling werd tegemoet gezien. De Vol kenbond immers verkeert in een crisis, het feit valt niet te loochenen. De siagen, aan zijn prestige toegebracht door zoo menig mislukt initiatief, zijn zeer gevoelig aange komen. Tenslotte heeft het uittreden van Italië, en Duitschlands verklaring, dat het Derde Rijk nimmer naar Genève zal terug- keeren, de tijd voor internationaal overleg aan het Lac Léman nog ongunstiger ge maakt. Bij zeer veel kleine staten-leden van den bond kwam daarbij een gevoel van on- gerusthe;d op, hetwelk zich niet langer liet onderdrukken. Reeds zeer lang had mer moeten constateeren, dat het de groote mo gendheden waren, die tenslotte bij het Vol- kenbondsheleid den toon aangaven, zonder dat de kleine daartegen veel konden in brengen. Men troostte zich toen nog met de gedachte, dat de belangen dier grooten elkander onderling in evenwicht hielden, zoodat men als kleine staten niet zoo heel veel kans liep, tusschon twee stoelen in de asch te komen zitten. Maar nu is zulks de laatste weken heel anders geworden. Rome, Berlijn en Tokio trekken ten opzichte van de meeste belangrijke vraagstukken één lijn, en bevinden zich in oppositie met Londen en Parijs. Vandaar de vrees, dat de Britsch-Fransche politiek zich zoozeer met het volkenbondsbeleid zal gaan vereenzelvi gen .dat de bond feitelijk niets anders meer zou zijn dan een anti autoritair statenblok, onder leiding van Foreign Office en Quai d'Orsav. De Oslo-staten hebben reeds eeni- gen tijd geleden een verklaring afgelegd, dat zij niet langer zi gebonden achten de sanctie-bepalingen: het streven werd merkbaar, het bondsverband losser te maken, als eerste stap naar een algemeene reorganisatie. Welnu, in de bijeenkomst van Maandag zouden Delbos en Eden geruststel lende verklaringen afleggen omtrent de positie van den bond en van zijn leden. Deze declamatie kan onder de huidige omstan digheden niet plaats hebben. In Frankrijk gist het; de politieke spanningen zijn eens !te meer in zulk een mate toegenomen, dat men zonder regeering zit en wat meer zegt, zonder uitzicht, er spoedig opnieuw eénvan eenige stabiliteit te verkrijgen. Welk een .waarborg kunnen de neutrale volkenbonds- leden putten uit een Fransche rede, welke niet de suggestie heeft van een solide kracht op den achtergrond? Eden is derhalve nu maar naar Londen ïeruggereisd; men is voornemens de opening 'der zitting tot over tien dagen uit te stel len. Het feit demonstreert uitstekend, dat de Fransch Britsche invloed te Genève in derdaad zeer overwegend is; zelfs de meest gladde diplomatische formules van Eden zijn thans nog onbekenden partner (ver moedelijk zal het opnieuw Delbos wezen) zullen op 26 Januari a-s. dat niet kunnen pversluieren. De 100ste zitting van den iV olkenbondsraad [Uitgesteled tot 26 Januari a.s. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling, 0at Maandag a.s. de honderdste zitting van 'den. volkenbondsraad zou plaats hebben. (Verwacht werd, dat bij deze gelegenheid 'de Fransche en Britsche woordvoerders opnieuw hun trouw zouden betuigen aan het Geneefscbe instituut, en verklaringen zouden afleggen over wat de taak van den volkenbond onder de huidige internationale omstandigheden zal moeten zijn. De regeeringscrisis, welke thans in Frank rijk heerscht, heeft het onmogelijk go maakt, deze voornemens uit te voeren; im mers de woordvoerder, die zou spreken na mens een demissionair kabinet, zou zeker niet veel indruk maken. Anderzijds wordt algemeen aan zulk een Fransch-Britsche 'declaratie groote behoefte gevoeld. Vandaar 'dat. het in het voornemen ligt, de bedoelde zitting uit te stellen tot 26 Januari; men hoopt, dat dan inmiddels te Parijs een nieuwe regeering zal zetelen* Het Franscfie C.S.A.R.-schandaal Bekentenis van nieuwe moordaanslag Gisteren zijn te Chermont Ferrand op nieuw drie personen gearresteerd*, verdacht van het in bezit hebben van wapens, in ver band met de „C.SAJt."-a£faire. Ook te Parijs is in verband met de „Csar" ëen nieuwe arrestatie verricht. De arrestant, een zeven en twintigjarige man, heeft mede gedeeld, dat hij in 1937 den eed van de „Csar" heeft afgelegd. Hij werd later inge deeld bij een bijzondere afdeelin-g en kreeg opdracht een zekere Jules Salie, een lid, dat men verdacht de „Csar" aan de politie te .willen verraden, uit den weg te ruimen. Een ander lid van de „Csar" had men hiertoe een tube met microben overhandigd. De microben werden Salie evenwel in een te heete drank toegediend, zoodat de aanslag mislukte. Salie wordt op het oogenblik in een sana torium in Zwitserland verpleegd. Hij heeft toegegeven lid te zijn geweest van de „Csar", 'doch het met deze vereeniging niet eens te zijn geworden, waarna hij uit de vereeniging De tlhans gearresteerd^ bekende, dat men hem een revolver had gegeven om Salie neer te schieten. Verder erkende hij, dat hij aan wezig is geweest bij het overhandigen van de bacillen. Hij gaf tevens het adres van den man, die de bacillen heeft geleverd. Toen de politie hier huiszoeking wilde verrichten, bleek de vogel gevlogen. Reizen in België wordt duurder De raad van beheer van 'de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen heeft 'besloten, met ingang van 20 Januari 1de tarieven met 5 pet. te verhoogen, welke verhooging door de regeering is goedge keurd. Zij geldt zoowel voor reizigers als [yoor goederen. De Japansch-Chineesche oorlog DE ACTIVITEIT DER CHINEESCHE LUCHTMACHT Volgens een officieele Chineesche mededee- ling heeft de Chineesche luchtmacht sedert 1 Januari veertien aanvallen gedaan. Op de Jangtse werden vier oorlogsschepen van Japan tot zinken gebracht. Vooral Woehoe, Nanking, Hangtsjau en Kwangte werden aangevallen. Bij een aanval op Nanking, de hoofdstad van Kwangsi, werden negen Ja- pansche vliegtuigen omlaag geschoten. Mongolen onderling slaags? Volgens Chineesche berichten hebben troe pen van Buiten-Mongolië een aanval inge zet tegen de pro-Japansche Binnen-Mongool sche troepen. De Buiten-Mongoolsche "troe pen hebben Pai-Ling-Miau, een belangrijk godsdienstig centrum in Noord-Soei-Juan, bezet. Japansche versterkingen trekken ijlings naar het noorden, om te voorkomen, dat de Japansche achterhoede door de aan vallers wordt gehinderd. Britsch politieman verwond In Shanghai is de Britsche politieman Mac. Phee ernstig gewond bij de omsinge ling van een huis, waarin obscure elemeo ten een toevlucht hadden gezocht De misdadigers vuurden uit het huis, ter wijl de politie hen met traangasbommen trachtte te verdrijven. Drie Chineesche voor bijgangers werden gewond. Na een gevecht van anderhalf uur werden de misdadigers gearresteerd. De dokters hebben bevolen, dat bloed transfusie zal worden toegepast, om het le ven van Mac Phee te redden. Washington protesteert opnieuw Het departement van buitenlandsche - a- ken te Washington heeft meegedeeld, dat de Amerikaansche ambassade te Nanking opnieuw bij de Japansche autoriteiten heeft geprotesteerd tegen het plunderen vanAme- rikaansch eigendom door Japansche solda ten. De Amerikaansche consul heeft mede gedeeld, dat de Japansche soldaten voort gaan met binnen te dringen in Ameri- kaansch eigendom en goederen in beslag nemen, terwijl zij ook employé's uit Ameri kaansche instellingen verdrijven, zonder reden op te geven. Hier is klaarblijkelijk sprake van Chineesche employé's. De „Panay" wordt niet gelicht De Amerikaansche kanonneerboot „Panay" zal op den bodem van de Yangtse-rivier blij ven liggen, waar het vaartuig op 12 Dec. tot zinken werd gebracht. De pogingen, cm het schip te lichten zijn opgegeven wegens de zware schade, welke het vaartuig blijkt te hebben bekomen. Duikers hebben eenige waardevolle voorwerpen en papieren uit het schip geborgen. De „Panay" ligt thans op haar zijde, bij na geheel onder zand en modder. De Spaansche burgeroorlog Rust bij Teruel houdt aan De geringe activiteit van de witte tro#pen aan het front van Teruel is tot eenige her zieningen in de verdedigingslinies beperkt. De luchtmacht van Franco heeft verschei den aanvallen uitgevoerd, waarbij vijande lijke troepenconcentraties werden bestookt. Volgens mededeelingen uit dezelfde bron zou bevestigd worden, dat zich in de stad Teruel nog steeds eenige nationalistische haarden van verzet bevinden. Duïtsch protest tegen Dodds rede Dr. Dieckhoff, Duitsch ambassadeur te Washington, heeft bij de regeering der Ver- eenigde Staten geprotesteerd tegen de be- leedigende uitlatingen welke Dodd, oud gezant te Berlijn, ten opzichte van Hitier en het Derde Rijk zich in een tafelrede veroor loofd heeft. Huil heeft daarop geantwoord, dat Dodd niet sprak als vertegenwoordiger der Ver- eenigde Staten, maar als gewoon burger, en als zoodanig heeft men in Amerika vrijheid van spreken. De Vlaamsche studentenrel te Tongeren Te Tongeren (België) hebben Vlaamsche studenten uit Leuven, die aldaar per auto n gearriveerd, een aanval op de gevan genis gedaan, waarin Grammens zit op gesloten. de man die steeds de Fransche opschriften van de straatnaambordjes pro beert te verwijderen. Eén student werd licht door een schot verwond; een ander, Neder lander van geboorte, werd in arrest gesteld. De jongelui zijn niet erin geslaagd, den Vlaaanschen voorvechter te bevrijden. Nasporingen naar Amelia Earhart Charles Putnam uit New York, heeft 'olgens een bericht uit San Francisco aan de „Daily Telegraph" medegedeeld, dat zijn schoener in gereedheid wordt gebracht en begin van de volgende maand uit San Fran cisco naar de Zuidzee zal vertrekken, om nasporingen naar Amelia Earhart die in Juli jl. met haar vliegtuig is verdwe nen,'te hervatten. Vele vrienden van miss Earfiart zijn van meening, dat zij en haar metgezel Noo- nan een toevlucht hebben gevonden op een of ander afgelegen eiland. Charles Putnam is geen familie van den echtgenoot van miss Earhart De toestand in Palestina Ambtenaren krijgen revolver* In verband met de onveiligheid in Pales tina zullen in het vervolg alle regeerings- ambtenaren, die zich in het openbaar moe ten vertoonen, voorzien worden van een re volver, aangezien de laatste maanden ver scheidene malen regeeringsambtenaren wer den aangevallen. Bovendien wordt hun aan geraden niet tijdens het donker te reizen. Naar Nabloes is militaire versterking ge zonden, om de Oostgrens te bewaken, terwijl het aantal politiehonden zal worden uitge breid, omdat deze dieren zeer nuttig zijn ge bleken bij het achtervolgen van terroristen. DUBIEUSE VORDERINGEN?? FIDUCIA-INCASSO'S - VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS BONNET AANGEZOCHT ALS KABINETSFORMATEUR In beginsel de opdracht aanvaard Aan Georges Bonnet voormalig Fransch gezant te Washington en minis ter van financiën in het afgetreden ka binet, is door den president der repu bliek Lebrun verzocht, een nieuwe regeering samen te stellen. Bonnet heeft deze opdracht voorloopig aanvaard, ten einde met verschillende vooraanstaande politici in verbinding te treden. President Lebrun heeft gisteren meei dere politieke persoonlijkheden geraad pleegd, o.a. Herriot, Chautemps, Daladicr, Sarraut en Bonnet. Chautemps verklaarde bij het verlaten van het Elysée: „De presi dent was zoo vriendelijk mij opdracht te verleenen tot het vormen van een nieuwe regeering. Hoewel ik getroffen was door dit blijk van vertrouwen, was ik toch van meening, dat de incidenten, die tot de crisis aanleiding hebben gegeven, te dicht achter ons liggen dan dat zij mij niet zouden hin deren bij de uitvoering van mijn taak. Ik heh derhalve de opdracht niet aanvaard'. Edouard Daladicr, minister van Defen sie in het afgetreden kabinet, werd even eens met de kahinetsopdraeht vereerd, doch meende te moeten weigeren met het oog op zijn taak ten opzichte der landsverdedi ging. Later werd Bonnet door Lebrun ont boden en al heel spoedig werd bekend, dat deze in beginsel de opdracht tot vorming van een nieuwe regeering had aanvaart" GEMENGD NIEUWS Verkeerscarambole te Diemen Twee gewonden In de kom van Diemerbrug is gister middag omste°eiis tirn uur een gecompli ceerd verkeersongeluk voorgevallen. Op de Hartveldscho weg, nabij het café „Vervetjes", reed oen militaire vrachtauto, op weg naar Haarlem, een motorrijder aan, die uit de richting Amsterdam kwam. Om een botsing te voorkomen week de bestuur der van de legerauto op het laatste oogen blik naar links uit, met het gevolg echter, dat hij een tweede aanrijding veroorzaakte met een naderenden schillenkar. Het paard, dat voor den wagen was gespannen, brak twee beencn en moest ter plaatse worden afgemaakt. De man, die op den bok zat, een.bewoner van Ouderkerk aan don Amstel, viel door den schok op straat en verstuikte een en kel. De kar werd zwaar beschadigd, terwijl de lading schillen over den weg werd ver spreid. De aangereden motorrijder was gewond op den weg blijven liggen. De drie jjaatse- lijke geneesheeren, die dadelijk na het on geluk verschenen, constateerden, dat dit slachtoffer, een bewoner van Amsterdam, een gecompliceerde onderbeenfractuur had bekomen. Per auto van den G.G.D. werd hij naar een der Amsterdamsche ziekenhuizen over gebracht 1 De bestuurder van de militaire vracht auto, die lichte ontvellingen had opgeloo- pen en de schillenbaas, konden, na ter plaatse verbonden te zijn. met auto's naar hun woningen worden vervoerd. Het ongeluk veroorzaakte op den rijks straatweg gedurende eenigen tijd belang rijke verkeersstagnatie, Ernstige autobotsing Dame zwaar gewond Gisteravond om half tien is op den rijks straatweg HeerlenSittard, nabij de Wintei-raker Berg een uit de richting van Sittard komende vierpersoons-auto, waarin alleen achter het stuur gezeten was de ruim 40-jarige mevrouw Wijers uit Heerlen, aan gereden door een tegemoetkomende zware vrachtauto, die op het linker gedeelte van den weg geraakte, tengevolge van verblin dend licht van een tegenligger. De personenauto werd grootendeels ver nield en mevr. W. werd zeer ernstig ge wond. Nadat door een geneesheer de eerste hulp was verleend is zij in zorgwekkenden toestand naar het St. Josefziekenhuis te Sittard vervoerd. Het slachtoffer is de echt- genoote van Ir Wijiers van de Staatsmijn Hendrik. De marechaussee te Sittard heeft het on derzoek in handen. Tasch met wissels gestolen Opgepast bij aanbicdingenl Gistermiddag tusschen half vijf en vijf uur is. op de Keizersgracht te Amster dam van een rijwiel een tasch gestolen, welke een aantal wissels op naam van de rijwielfabriek „Simplex" bevatte en die door tusschenkomst van de Incassobank bij particulieren, buiten Amsterdam wonende, moesten worden aangeboden. De wissels zijn niet grooter dan honderd gulden. Aangezien de mogelijkheid bestaat, dat de dief zal trachten de wissels te innen en zich daarbij als incasseerder van de Incassobank zal voordoen, waarschuwt de politie de be trokkenen toe te zien. dat het geld in goede handen komt. ONTIJDIG VREUGDEVUUR Op den hoogsten heuvel van de Waranda bergen op de Erfgooiersmeent te Huizen, was een huizenhooge stapel brandbaar ma teriaal opge-tast. Inwoners van de gemeente Huizen hadden op verzoek van de Oranje vereniging het materiaal bijeengebracht en enkele fabrieken stonden haar brandbaren afval af. Deze stapel was bestemd op den nationalen feestdag tot vreugdevuur te wor den gepromoveerd. Een baldadige jongens hand stak er echter gisteravond om negen al don brand in. De geweldige vuur gloed trok heinde en ver de aandacht. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist met twee stralen het fantastisch schouwspel it een spoedig einde te brengen. De politie heeft in verband met het on tijdig oplaaien van het vreugde vuur den jeugdigen C. B. in arrest gesteld. GEARRESTEERD WEGENS MEINEED Voor het Gerechtshof te Arnhem wer den tijdens oen zitting wegens verdenking van meineed' gearresteerd twee getuigen, nl. J. K. en J. S„ beiden uit Losser, die zeer on waarschijnlijke verklaringen aflegden in een rechtszaak over de mishandeling van een hond. De getuigen verklarden, dat er met eon tabaksdoos was geslagen, terwijl de veearts geconstateerd had, da ter met een scherp voorwerp, vermoedelijk een mes, moest zijn gestoken. U kunt 'n „triumphator" worden in smaak! Rook - IO VOOR IOf TRIUMPH VIRGINIA CIGARETTES Knoeierijen in een faillissement Zware straffen geëischt Eenigen tijd geloden veroordeelde de rechtbank te Assen den rijwielhandelaar J J. van de W. te Assen tot twee jaar ge vangenisstraf wegeps het onttrekken van goederen aan zijn faillieten boedel op groo ve schaal. Thans stonden een aantal perso nen terecht, die daarbij betrokken waren. A. Z. te Assen, J. B. F. te Assen en K. B te Groningen stonden terecht, omdat zij (roe- deren van Van do W. voor diens faillisse ment hadden vervoerd naar pakhuizen te Haarlem en Amsterdam, terwijl zij wisten, dat het in de bedoeling lag deze goederen aan het faillissement te onttrekken. Boven dien hadden zij, nadat het faillissement was uitgesproken en v. d. W. in hechtenis genom--i, de goederen van Amsterdam en Haarlem naar Zwolle vervoerd en deze daar verkocht aan J. B. aldaar, die ook wist waar de goederen vandaan kwamen. Hij had n.l. ook vóór het faillissement reeds goederen van Van de W. opgeslagen. .T. had daarvoor f 1.000,— aan het drietal uit betaald, welk bedrag dezen onder elkaar hadden verdeeld. Verder hadden nog L H. uit Wijster een motor aan dit faillissement onttrokken De officier van Justitie eischte tegen A. Z.. J. B. F., K. H. en J. B. elk een jaar en zes maanden gevangenisstraf en tegen L H. drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. IN HET WASCHWATER GEVALLEN Gisteremiddag om vier uur viel het twee jarig zoontje van de familie Valk, wonende aan de Kerksteeg te D run en in een on bewaakt oogenblik voorover in het wasch- water. De oudens war enslechts een oogen blik agwezig geweest toen zij het treurige geval ontdekten. Dr Akkerman heeft langen tijd getracht de levensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. WIELRIJDER DOODGEREDEN In de Sint Annalaan te Nijmegen is de 65-jarige wielrijder A. B. Meulleman aangereden door een auto, bestuurd door den heer B. uit Schijndel. Hij brak een been en kreeg een zware hersenschudding. Gis teravond is het slachtoffer in het Sint Ca nisiusziekenhuis overleden. ECONOMIE EN FINANCIEN De nieuwe Staatsleening Aankondiging gunstig ontvangen Sterkere aflossing van onze Staatsschuld Men blijkt ter beurze algemeen optimis tisch gestemd te zijn over het slagen van de nieuwe 3 pet. Staatsleening ter grootte van 1700 millioen. De verwachting is, dat de groote beleggings-mijen (verzekerings- mijen etc.) op de leening zullen inschrijven, omdat zij zdch nu eenmaal bij gebrek aan betere beleggingsmogelijkheden elders bij de situatie noodgedwongen moeten neerleg gen. Uit de beste tron wordt intusschen vernomen, dat het Rijk zich vervroegde af lossing van de leenine ten allen tijde zai voorbehouden. Do voorwaarde, dat de rente na 10 jaar op 3% pet. zal worden gesteld is natuurlijk gegeven om het beleggend publiek een ze kere garantie te geven tegen eventueel ka pitaalverlies in de toekomst indien de ren testand mocht gaan stijgen (dit ter rectifica tie van een correctiofout in ons artikel van gister, die de lezer wellicht ook zelf reeds heeft aangebracht). Een belangrijke kwestie is nog die der aflossingen. Bij alle 4 pet leeningen werd het annuïteits-principe toegepast, hetgeen beteekent, dat men jaarlijks een gelijk be drag voor rente en aflossing samenstelt en het door aflossing vrijkomende rentebedrag de volgende jaren voor aflossing besteedt; aldus wordt de aflossing gedurende de loop tijd der leeningen sterker, het nadeel is, dat de aflossing sterk naar de toekomst wordt verschoven. Van dit systeem is bij de nieuwe leening afgeweken, omdat de aflos ling in 38 jaarlijksche g e 1 ij k e termijnen zal geschieden. De bedoeling is duidelijk: de belegger heeft aldus een veel grootere kans op spoedige uitloting, hetgeen een niet onbelangrijke steun kan geven aan den koers. Ook op deze wijze tracht men de lee ning voor den belegger aantrekkelijker te maken en hem voor kapitaalverlies te vrij waren. Tenslotte wijzen wij er op dat het bedrag door rentebesparing verkregen, zal worden aangewend voor snellere schulddelging, een principe, dat ook reeds bij de jongste Indi sche conversieleening werd toegepast en al leszins moet worden toegejuicht, aangezien zoo min mogelijk de lasten naar de toe komst worden verschoven en dus op de schouders ven het nageslacht gelegd. De Minister van Financiën heeft bekend gemaakt, dat voor zoover zij reeds tevoren door uitloting ter aflossing werden aange wezen, alle schuldbekentenissen, behooren- de tot de 4 pet. staatsleeningen 1931, 1933 1, 1933 2, 1934 en 1936 op 16 Februari 1938 af losbaar zijn gesteld. Deze aflosbaarstelling wordt geacht niet te hebben plaats gehad, indien door buitenge wone omstandigheden de uitgifte van de 3—3Y2 pet staatsleening 1938 niet mocht doorgaan. F1NANCIEELE KALEIDOSCOOP Naar wij vernemen zijn de inschrijvingen op de 4 pet. eerste hypothecaire obligatie- leening Stoomvaar t-M ij Zeeland buitengewoon talrijk geweest, zoodat slechts op de groote inschrijvingen een zeer gering percentage kan worden toegewezen. In de gister gehouden buitengewone alge meene vergadering van aandeelhouders der N.V. Blaauwhoedenveem-Vriesse- v e e m werd het voorstel tot het aangaan van een obligatieleening groot 1.500.000. rentende 31/2 pet. per jaar, met algemeene stemmen goedgekeurd. De Erie R d. leed over November 1937 een netto verlies van 916.000, tegen een netto winst van 343.000 in het jaar te voren. Financieel weekoverzicht De hond, die niet kwispelen kan Roosevelt trekt van leer tegen de financieele autocraten FRANKRIJK IN DEN MAALSTROOM Zal het er uit komen Vrijdagavond. Het Amerikaansche staatshoofd heeft er slag van. af en toe zijn meening op kern achtige wijze door sprekende voorbeeldsn te verduidelijken. Een staaltje daarvan heeft hij dezer dagen ten beste gegeven toen hij tijdens een tafelrede een felle uit val deed in de richting van de financieele autocratie, die door allerlei misbruiken en excessen in het kapitalistisch systeem trach ten aan de touwtjes te trekken en de lakens uit te deelen (de Holding-Companys). Wij hebben hier zoo zeide Roo sevelt bij wijze van spreken te doen met een hond van 96 cM. lengte, die niet bij machte is met zijn 4 cM. lange staartje te kwispelen maar die aoor dit staaltje zalf heen en weer geslingerd wordt Wij weten zoo vervolgde hij dat er een handjevol lieden is, die tot het laatste oogenblik zullen strijden om een autocrati sche controle over industrie en financiën te behouden. Met dit handjevol lieden zai het een strijd worden, een vroolijke strijd wat mij betreft, maar een strijd, waarin geen compromis met het kwaad zal zijn en die niet eindigen zal voor den onvermijde- lijken dag der overwinning." Roosevelt wierp zich dus tijdens deze rede op als de beschermer van het kapital tisch systeem, daar het anders volgens zijn zeggen zichzelf zou vernietigen door zijn eigen misbruiken. Daartoe wil hij een gecontroleerd kapitalistisch systeem in het leven roepen, waarin getracht zal worden de „prosperity" zooveel mogelijk over alle lagen der bevolking te verdeelen. Hoe de Amerikaansche President zijn doel wenscht te bereiken, daarover tast men eohter tot dusver in het duister. Een tegenstrijdigheid? Met de krijgshaftige taal, die we zoo Jutet citeerden, schijnt echter in tegenspraak te zijn de conferenties die zijn aangekondigd met de zakenlieden om de „slump" te be strijden. Het heeft de aandacht getrokken dat tot deze conferenties werden uitgenoo- digd zakenlieden die nu juist geen „vriend jes" van Roosevelt zijn! De klap op de pijl was na de eerste conferentie van dit genre dat „een betere samenwerking" was bereikt. Blijkbaar is Roosevelt dan toch nog in tijds tot de conclusie gekomen dat men meer vliegen vangt met stroop dan met azijn! In deze richting wijst ook wel de nadere uitlating dat zijn felle rede niet tegen het overgroote deel der Amerikaan sche zakenlieden was gericht. Het heeft een prettige indruk gemaakt dat Roosevelt be reid blijkt waterin de wijnte doen, vooral nu ook de berichten uit het bedrijfs leven zelve van aangenamer toon worden. Niet alleen is immers de staalbedrij- vigheid weer stijgende, leggen de grondstoffenmarkten een vastere houding aan den dag (invloed der bewape- ningsprogramma's?), en is de productie van automobielen weer aan het toenemen, maar ook de omzetten in den klei handel blijven tegen de verwachting in goed op peil, terwijl Roosevelt bovendien nog heeft aangekondigd aan de m o e i 1 ij k- he4en der spoorwegen tegemoet te willen komen. De Voorzitter van de R.C.F. verklaarde n.l. dat in de eerste helft van het nieuwe jaar door deze instelling ca. 100 millioen aan de spoorwegen zullen worden verstrekt om faillissementen te voorkomen. Dat alles klinkt heel wat aan genamer in de oonen, dan de narigheid welke het najaar van 1937 zoo overvloedig heeft gebracht Roet In het eten Het komt heel vaak voor in het leven, dat, wanneer men denkt er te zijn, de moei lijkheden nog moeten beginnen! Is het met te betreuren dat al het goede nieuws uit de V.S. weer goeddeels is ongedaan gemaakt door de bij uitstek critieke situatie in Frankrijk? Reeds bijna twee jaar is men in dit rood georiënteerde land economisch ln dalende lijn. Steeds duidelijker voltrekt zich voor onze oogen een ramp, waarvan de om vang en de gevolgen niet zijn te overzien' Reeds eerder wezen wij op het buitenge woon ongunstig verloop van de Fran sche handelsbalans. Het is er sinds dien niet beter op geworden. Is de toestand in den landbouw nog tamelijk bevredi gend, handel en industrie onder gaan den invloed van een Volksfrontpoli- tiek die met blindheid is geslagen en het land naar den afgrond helpt. De inflatie, de algemeene verarming grijpt tengevolge van een voortdurende prijsstijging steeds verder om zich heen. De koopkracht van do Bevolking daalt. De omzetten minderen staag, kasmiddelen en werkkapitaal ontbreken, c r e d i e t is steeds moeilijker te krijgen, en het kapitaal vlucht met ver dubbelde snelheid uit dit rampspoedige land, waar zelfs een bekwaam financier als Bonnet het niet heeft kunnen bolwerken. Het Egalisatiefonds heeft weer groote hoe- In de eerste 11 maanden 1937 bedraagt de netto winst 610.000 of 1.72 per 4 lste pref. aandeel, tegen 2.01 millioen of 1.64 per 4 2de pref. in het jaar te voren. Roosevelt heeft gisteren tijdens een pers conferentie verklaard, dat alle holding- companies ontbonden dienden te worden, daar zij de ongezonde speculatie en prijs opdrijving in de hand werken. Hij zeide voorts, dat hij de oprichting van gemeente lijke electriciteitsbedryven uit federale middelen zou steunen. veiheden kruit in dit geval goud moe ten verschieten en het is de vraag of het reeds niet weer aan het eind van zijn krach ten is gekomen. En de schatkist doet tel kens maar weer opnieuw een beroep op dö Fransche Bank steeds maar weer worden nieuwe middelen in het verkeer gepompt* Zoo verkeert men in een vicieuse cirkel, in een maalstroom waaruit men slechts als door een wonder kan worden eered. En de arbeider eischt eischt, mateloos, grenze loosvergetend, dat hij zichzelf de strop steeds nauwer om den hals haalt. Het be wijs?Rusland' Maar als de oogen open gaan. is het telaat. De nieuwe Staatsleening Het behoeft geen betoog dat deze gang van zaken op de beurs een factor van groo te onzekerheid heeft doen ontstaan, welke de aanvankelijk optimistische stemming neutraliseerde Per saldo Is het koersver- loope dan ook niet veel hooger dan een week geleden. Uit eigen land kwam er betrekkelijk wei nig nieuws. Verschillende rubbermij en publiceerden den stand der verkoopen in navolging van de A'dam Rubber waar uit wel bleek dat 1937 voor deze Mijen een goed jaar is geweest en dat door gunstige voorverkoopen ook 1938 verre van sleeht zat zijn. Voor de scheepvaart geldt dit ook. De vooruitzichten zijn niet onbemoedi gend. Het internationaal handelsverkeer blijft aardis op peil en ook de vrachtprijzen blijven op een behoorlijk loonend niveau. Voor de beleggingsmnrkt was na tuurlij!? bet bericht van de 3 conversie- transactie der Regeering het groote nieuws De beurs beeft de aankondiging goed opge nomen D* oude 3 obligaties hebben zicH goed kunnen handhaven. Voor de 4 pet. lee ningen trad uiteraard een reactie in, nu de aflossing in zicht is. 7 Jan. 14 Jan. H V.A. A.K.U. Philips Unilever Koninklijke H.AL Deli Mij. A'dam Rubber Shell An. Copper U. S. Steel 445 445 45% 42% 3OIV2 302V2 146V, 1W/2 Nieuw gebouwde Portiekhulzen te koop, op eigen grond te Den Haag. Modern ingericht en voorzien van waschtafels, douchecel, enz., enz. Gunstig gelegen. 10 Rente van Uw geld! ALGEMEEN BEHEER L. v. MEERDERVOORT 259 DEN HAAG IN AMSTERDAM? Dan naar het kantoor van L BOOMSMA Makelaar - Bouwkundige Expert NASSAUKADE 118-119, Tel. 82521-85421 Wij koopen en verkoopen, huren en verhuren, adminisireeren en verzorgen alle onderhoudswerk- zaamheden Wonlnglijst err Inlichtingen GRATIS Ki,'i:il!lllii|i'llHiH'y»>k1."»l'4i>ItE 11 'tlt UIEN ïf KOOPEN rei VCNINCBIREAU ICII 4 UILLGCONCASTD. 7 T0LGP00n;42596 Wilt U een roetige GELDBELEGGING KOOP DAN HUIZEN i^m de ideale randgemeente der Residentie Kostelooze Bemiddeling: WONINGBUREAU „VR0NESTEYN" Park Vronesteyn 61, Pr. Marlannelaan 272 Architect en Makelaar W. J. BULSING TELEFOON 20 RIDDERKERK Advies en bemiddeling bij aan- en verkoop van Vaste Goederen

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2