W/ W)efef<5- WAARDIGHEDEN RKIE DE KOMENDE BLIJDE GEBEURTENIS De tijd genaaktstraks zal het ruisen door de landen gelijk een zegelied, van kaai en vestingwal; De tijd genaakt, straks dreunt langs Neerlands vrije stranden een jubeltoon, een kreet: ORANJE BOVENAL! De tijd genaakt, reeds hoor 'k der klokken blijde klanken, reeds vangt mijn oor 't kanongebulder op. reeds zie 'k mijn vaderland, vol vreugde, blijde danken; 9 de driekleur glanzen hoog van elke torentop. De tijd genaakt, 't zijn nog maar ettelijke dagen, die 't vaderland nog scheiden van die blijde stond waarop de aam het nieuws gevleugeld rond zal dragen; het heug'lijk nieuws op Neerland's dier'bre vrije grond. De tijd genaakt, reeds hoor 'k de schildleeuw brullen en klinkt in 't rond zijn machtig stemgeluid, van vreugd, omdat de hoop staat te vervullen, dat aan de oranjeboom ontluikt een nieuwe spruit. Getrouwe God. wil Gij die hope niet beschamen; daal in genade mild met Uwen zegen neer; 't Gebed van vorstenhuis en onderdaan tezamen, het stijge dag aan dag in Uw tempel. Heer. 12 Januari 1938. J. SPEK. Oudewater. >00«3«'0»s3$$s3^»0300s000000000»00000»0000»0000300c0 op den duur daarvoor een oplossing vond. Vooralsnog lijken Ciano's resultaten maar heel mager De kwestie der geheime bonden in Frankrijk heetf eensklaps een nieuw en vrij luguber aspect gekregen. Minister Dormoy, die er zich reeds lang op beroemde, dat hy met het ontdekken van de wapenvoorraden van Cagoulards, C.S.A.R.- mannen en hoe zij verder heetcn mogen, een pracht slag had geslagen, blijkt thans inderdaad eenigszins gelijk te krijgen. Aan den dag is ge komen, dat de beide bomaanslagen, welke eenigen tijd geleden te Parijs, in de omgeving van de Place de l'Etoile, werden gepleegd, opgezet en uit gevoerd werden door leden van deze militaire liga's. Deze mannen zijn derhalve niet ervoor te ruggedeinsd om door het vernielen van gebouwen en het in gevaar brengen van menschenlevens, waarvoor men de schuld op het volksfront trachtte te laden, een verscherpte oppositie tegen het mon sterverbond van socialist, radicaal en communist te bewerkstelligen. Fraaie methoden om toe te passen in den politieken strijd! Dat deze daders ingenieurs waren, derhalve mannen van studie en ontwikkeling, maakt het aanzien der affaire nog hachelijker. Thans treedt eerst met volle helder heid aan den dag, hoe verworden in de „derde republiek" het huidige openbare leven is. Terwijl men voor deze terreurdaden slechts afgrijzen kan hebben, moet men zich echter door dit gevoelen ook niet tot onbillijkheden laten verleiden. Zoo ooit bij een misdaad „verzachtende omstandig heden" kunnen worden gepleit, dan zeker wel hier, waar ontegenzeggelijk van uiterst linksche zijde een sociale terreur is uitgeoefend, en men van dag tot dag op een communistische staats greep meende verdacht te moeten zyn. In de Kamer, in de Senaat en elders is uit den treure op den verwarden en ongezonden toestand in het land gewezen, op den ondergang van het prestige der regeering, op het verarmen van de bedrijven, het berooid raken van de schatkist. Stem op stem was die als van een roepende in de woestijn. Zoo gezien is het optreden van deze al te kordate jonge mannen, heet van hoofd en kort besloten lot de daad, zeker te begrijpen. Goed te keuren echter niet. In Athene heeft een jong, bekoorlijk bruidje haar triomfale intocht gehad, de nog zeer jeugdige Frc- derieke Louise van Brunswijk, kleindochter van den Duitschen keizer en aanstaande gemalin van den Griekschen troonopvolger Paul. Zij was ge kleed in fraai blauw fluweel en gesierd met een kostbaar wit bont, een bijzonderheid, welke wy willen vermelden, omdat dit tevens een attentie was voor de enthousiaste Grieken, die daarin de kleuren zagen van hun nationale vlag. Kroonprins Paul is niet de zoon van den huidigen Griekschen koning George, die slechts enkele jaren geleden op den troon werd hersteld. Koning George's huwelijk met een zuster van den Roe- meenschen koning Carol is helaas op een tragedie uitgeloopen, een eindelijk maar uit elkander gaan. Het moet geen prettige gedachte zijn geweest voor Frederieke met haar ingenue gezichtje, dat zij onder den naam van Margerita kroonprinses wordt, omdat een andere echtverbintenis in een ruïne eindigde. Ook overigens kan in de toekomst haar positie nog weinig begeerenswaardige aspec ten opleveren. Het Grieksche volk is licht bewo 14 gen en spoedig geneigd tot gejuich, maar zijn warmte is al te dikwijls die van een kortstondig stroovuur. Wie de historie der Grieksche dynastie naslaat, vindt menige bladzijde, die op bedroeven de manier daarvan getuigd. Griekenland heeft thans zyn „leider" in Metaxas, die het land tot bloei en eendracht tracht te brengen, zoo in den trant van Führer en Duce. Wie zal hier kunnen gissen of voorspellen? Hopen wij het beste voor de toekomst van dit volk en van dit vorstenkind! BINNENLAND KEEREN de middeleeuwen terug, zoo vraagt men zich onwillekeeurig en tevens met ontzetting af als men elke dag maar weer leest hoe roekeloos sommigen met menschenlevens omspringen. In het geval, dat een moeder haar kind van twee weken oud doet stikken onder kus sens, zit waarschijnlijk meer tragiek dan misdaad; een beul, die de doodstraf verdient is de man, die een tweejarig dochtertje een voorkind van zijn vrouw mishandelt tot het sterft; roofmoorde naars, die weduwe en zoon slachten om buit, of een oppassende boodschappenjongen afmaken om 150.krijgen straks misschien, gelijk de Rot- terdamsche schilder, die uit wraak een winkelier met een zakmes van 39 ct. doodde, twaalf jaar of minder gevangenisstraf. Taxeert men een meii- schenleven dan zoo laag tegenwoordig? Wat maalt een individu, zooals deze moordenaars, om eenige jaren opsluiting? Zij hebben altijd nog de kans dat beambten in de gevangenis hen helpen om los te komen; zooals in Amsterdam waar een gevangenbewaarder en een werkmeester van de strafgevangenis werden gearresteerd, om dat ze al te gemoedelijk met de gearresteerden omgingen. Dieven moet men met dieven vangen, heette het vroeger; maar gevangenen kan men nu eenmaal niet door gevangenen laten bewaken. Willen de oppassers zelf opgesloten worden, dan zullen er andere bewakers noodig zijn. Want solli citanten naar „vrye kost en inwoning" zijn er altijd. Wie zijn schuldeischers niet betaalt, zooals in Enschede, Zandvoort en Zuilen, maar het geld van anderen verduistert, krijgt gratis pension. Misschien moet hij het deelen met vervalschers van Philips-dividend-bewijzen; doch dat hindert niet. De indexcijfers voor noodzakelijk levens onderhoud mogen dalen of rijzen ze daalden nu weer 0.2 pet., zooals u thuis wel gemerkt zult hebben de logé's van de rechtbank krijgen geregeld hun bescheiden deel. Men heeft wel eens gezegd, dat ze aan de schatkist meer kosten dan werkloozen. Dat wil zeggen, per hoofd. Want zoo wel gelukkig als helaas zijn er veel meer onvrij willige werkloozen dan onvrije opgeslotenen. De werkloosheidscijfers zijn de laatste weken weer enorm gestegen. In de tweede verslagweek van December was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten): 1934 33.8 (32.4); 1935 39.5 (36.7); 1936 33.7 (32.3); 1937 32.2 (29.9). Wat het geheele land betreft, staan we nu, per centsgewijze, weer op het peil van 1932, in som mige plaatsen heeft men weer een recordcijfer bereikt. De Kunstzijde fabriek te Arnhem zal ongeveer 100 volwassen arbeiders ontslaan en 60 jeugdige mannelijke en vrouwelijke arbeids krachten. Te Ede komen 25 volwassen arbeiders op straat en ongeveer 100 jeugdigen, zoowel zoo wel jongens als meisjes. En Arnhem heeft weer meer dan 5000 werkloozen. Algemeene inzinking, wereldspanning en seizoen invloeden werken hieraan mee. Alleen de laatste zullen verandering ondergaan ten goede; in welke richting de eerste zullen veranderen kan niemand zeggen. Wy troosten elkaar nog met de weten schap dat het.onzeker is. Slapte in het bedrijf was echter niet de oorzaak dat veertig a vijftig hulpbestellers van het Haag- sche postkantoor heden ontslagen zijn. Ze zijn, zoo heet het, niet voldoende geschikt gebleken. Formeel is daartegen niets in te brengen en deze menschen kunnen zich nergens op beroepen, want zoowel de Wet op de Arbeidsovereenkomst als het Arbeidscontractenbesluit, waaronder de hulpbestellers vallen, maakt ontslag met een week opzegtermijn mogelijk. Toch dringt zich de vraag op: was dit nu beslist noodig? Immers, er kunnen andere motieven werken. Er wordt tegenwoordig veel aangedron gen op vaste aanstelling en wanneer de bedrijfs leiding dat nu niet wil, dan worden de arbeids- contracters eenvoudig ontslagen en de moeilijk heid is opgelost. Maar voor de menschen beginnen de moeilijkheden dan pas. Aangenamer berichten kwamen er uit Eindhoven, waar 182 jubilarissen bij de Karei I Sigarenfabrie ken gehuldigd en met herinneringsgeschenken begiftigd werden. En dat leeft daar uitsluitend van de rook. In 1937 blies ons volk voor 125 millioen de lucht in. Stel u voor, dat dit allemaal in Eindhoven gebeurde, dan zou het nieuwe sterrenkundige observatorium van Philips, dat Zaterdag geopend werd, in zijn waarnemingen belemmerd worden door een massaal rookgordijn. Ja, rooken en reizen zit ons in het bloed en dies mocht de Ned. Chr. Reisvereeniging haar 15-jarig bestaan vieren en op groote activiteit en reislust roemen. Men kan het betreuren, dat er zooveel geld over de grens gaat, maar reizen op zich zelf is altijd aan te bevelen. Alleen, het kan soms vreemde gevolgen hebben. De Haagsche journa list iedereen weet in deze dagen dat er eigen lijk maar één is vertelde dat in geheime raadsvergadering critiek geoefend was op de vele buitenlandsche reizen van den G.E.B.-directeur en het kostte hem eenige weken zyn vrijheid, terwijl de Burgemeester alle raadsleden een verhoor liet afnemen, nadat ze reeds op eerewoord verklaard hadden niets te hebben verteld. De vraag rijst of de Burgemeester zich zelf ook een verhoor heeft laten afnemen en men zegt, dat de raadsleden lang niet gesticht zijn over dit bewijs van wantrouwen. Gelijk hebben ze. Want hier is wel erg veel drukte gemaakt over een onbeduidend geval. Het vraagstuk zelf komt daardoor in het gedrang. En dat is jammer. Het is belangrijk genoeg. Ons heeft de heldenrol om naar een geheim te visschen en dan gauw in de krant te zetten, nooit kunnen bekoren. DE ZANDLOOPER Dat de verpersoonlijkte Tyd met een zandlooper afgebeeld wordt, wyst er duidelijk op, dat de zandlooper, die eeuwenlang stand hield, een der oudste tij daan wijzers is. Men denke nu niet uit sluitend aan het zandloopertje, dat nog bij het koken van eieren gebruikt wordt. Er zijn zand- loopers, die niet gelijk aan die uit de keuken, in vier of vijf minuten, maar in een kwartier of in een half uur leeg loopen. En op de schepen, zelfs als men er chronometers gebruikt, spreekt men nog altijd van „glazen". Een glas, eigenlijk een „uurglas", is een synoniem van zandlooper. En de matrozenterm: „het is vier glazen in de hon denwacht", beteekent:het is twee uur na midder- Er bestaan, of bestonden, op de schepen halfuur- zandloopers. Een der matrozen was belast om telkens als het „uurglas" leeggeloopen was, dus om het half uur, het om te keeren. Op oorlogs schepen moest de matroos die de wacht bij het glas had, op een bel dat half uur met een bepaald aantal slagen aangeven, zoodat men op heel het schip hooren kon, hoe laat het was. Elke wacht duurt vier uren, dat is dus acht gla- Het tegenwoordig geslacht weet niet meer, dat er zich vroeger terzijde van de preekstoel ook zoo'n uurglas bevond, zoodat de dominee wist hoe lang hij aan 't preeken was. In sommige kerken bleef de zandlooper aan den kansel behouden lang na dat de predikanten over een zakuurwerk beschik ten. Reeds by de oude Grieken waren dergelijke tijd meters voor de redenaars in gebruik; alleen was het water, dat van het bovenste kegelvormig vat in het onderste druppelde. Zulk een wateruur werk, dat waarschijnlijk door de Egijptenaren was uitgevonden, noemde men Clepsydra. En daar de redenaars zich, ook in het vuur van hun welspre kendheid, om den tijdmeter moesten bekommeren, noemde Plato hen: slaven van de clepsydra. Graaf Lodewijk en zijn broeder Hendrik kwamen in deze slag (15 April) om 't leven en niemand heeft ooit de omstandigheden van hun dood ge kend of hun lijken gevonden. Dat was het einde van graaf Lodewijk van Nas sau, den dapperen bróeder van den Vader des Vaderlands. En nu 't vier eeuwen geleden is, dat deze held geboren werd, gedenken we hem met eerbied en dankbaarheid. Ook van hem geldt wat we in ons onsterfelijk Wilhelmus zingen: Voor Godes Woordt ghepreesen Heb ick vry onversaecht, Als een Helt sonder vreesen, Myn Edel bloedt ghewaecht. Kamertuintje in de winter Van een dik stuk kurk je kunt daarvoor een oude mat uit de badkamer nemen, als die ten minste van samengeperste kurk is snij je een flink stuk, dat precies in een soepbord of in een drijfschaal passen moet. Dan boor je er met een priem gaatjes in, die je zo wijd maakt, dat ze ongeveer een halve c.m. doorsnee hebben. Nu komt dat alles in een bak met water geduren de acht dagen, want de kurk moet goed vochtig zijn. Vervolgens moet je graszaden zaaien, maar het moet een hele fijne soort zyn, en het zaaien moet heel gelijkmatig gebeuren. Dan wordt de kurk in die drijfschaal of in dat soepbord een paar dagen in het donker gezet, tot de zaden beginnen te kiemen. Is het zover, dan wordt de kleine tuin weer aan het daglicht blootgesteld, en wanneer het gras enige centimeters hoog is, steekt men er een paar bloemen tussen, in de gaatjes. Een paar mooie stenen ertussen gelegd, maakt het geheel nog mooier. I. Letterraadsel In elk hokje moet een lettergreep staan. 1, 2 neerslag. 3, 4 nat. 3, 2 voertuig. 4, 2 kwaad. 1, 2, 3, 4 is onmisbaar voor het land II. Gedurig één letter er af Een vreeslijk ding in 's bozen hand, Een letter min, verschrikkelijk droef, Nog weer een letter afgekapt, Een toonnu hebt ge 't wis gesnapt. III. Wie kan dat? De letters van onderstaande woorden (een be kende tekst uit de Bijbel) zijn door elkaar ge vallen. Probeer de zin weer leesbaar te maken. Eggceehtiihd rotvgheo ene lvko arma ed odzen si nee ncaesvhkdl rde tnniae. IV. Welke stad Noem de naam ener uit klinkers bestaat. dat zijn? stad uit de Bijbel, die alleen I. Het geheel is: Michiel Adriaansz. de R u y t e r. De onderdeelen zijn: maan, Drenthe, yzer, duit, Esschen, Hans. II. Het bedoelde spreekwoord is: De appel valt niet ver van de boom. III. Peper. Als je één letter weglaat krijg je: peer. IV. Wie zou zeggen: 2x2 5 is dom. Het tekeningetje liet een gedeelte van een kasteel of burg zien. Het geheel is dus: Domburg. HET TORENRAADSEL j~^E laatste dagen stróómt 't oplossingen. Er waren dagen, dat wij er zestig en meer ontvingen. Eerlijk gezegd hadden wij niet anders verwacht, Zó'n oplossingen-regen begint meestal met drop peltjes, maar op *t eind gutst 't water je om de oren. Als we dit schrijven wachten ons nog drie dagen. En die zullen nog heel wat brieven op onze tafel brengen. Maar als we Zaterdagmiddag naar huis gaan, dan is 't ook onherroepelijk uit. Dat was afspraak en daar houden we ons dus aan. In de Kinderkrant van 29 Januari hopen we dei uitslag te kunnen meedelen. 't Zal een heel karwei zyn al die brieven en brief* kaarten te lezen en te sorteren. Maar dat komt best in orde. We zyn echt benieuwd wie de vijftien prijswin* naars zyn. En jullie zeker ook? MIETJE TOCH! Mijnheer, met een grootse beweging daar hij gas ten heeft: „Mietje, haal eens een half flesje port uit de kelder!" Mietje (in haar onnozelheid aan ieder de droeve staat van de wijnkelder verradend): „Zal ik ze meteen maar allebei boven brengen, mijnheer?'* HEEL EENVOUDIG „Juffrouw", vraagt de reiziger aan de waardin van een heel primitief hotelletje, waar hij op de doorreis nachtverblijf heeft gevonden, „kan ik eer» wekker van u krijgen? Ik moet morgen heel vroeg op". „Met alle plezier, mijnheer, het treft, dat ik zo'n ding in huis heb. 't Is wel een beetje roestig en het loopt ook niet altijd vanzelf af, maar dan duwt u er maar even tegen en dan doet-ie het best." HET NIEUWE BOEK Colporteur: „Meneer, ik heb hier een boek, waar iedere koopman belang bij heeft. De titel luidt: „Een millioen raadgevingen om duizend gulden te verdienen". Koopman (boos): Neen, dank je wel, daar ben ik een half jaar geleden al ingevlogen. Colporteur: Pardon meneer, dat is onmogelijk, dit boek is verleden week pas verschenen, maar wacht eensik weet het alu bedoelt: „Dui zend raadgevingen om een millioen te verdienen". fie stapte naar buiten en terwijl hij naar Zwartveertje keek, kreunde hij en kwispelstaartte zelfs een beetje. Zwartveertje wist niet wat hij er van moest denken. Hij was nog nooit zó .verrast geweest. Hij wist niet wat hy eigenlijk het vreemdst vond: Blaffie hier aan te treffen of Blaffie's vrien delijkheid. Blaffie had zó'n nare nacht gehad, en voelde zich zó vreselijk verlaten, dat het „ka-ka" van Zwartveertje hem een schok van blijdschap had gege ven. Hij had Zwartveertje nooit als een vriend beschouwd. Eigenlijk had hij nooit veel aan Zwartveertje ge dacht. Hij had hem wel eens uit het korenveld gejaagd, maar verder had hij zich nooit met hem bemoeid. Maar nu hy zich zo eenzaam en verlaten .voelde, was hij blij een bekende stem te horen. En daarom kwispelstaartte hij toen hij naar Zwartveertje keek. Toen liep hij eerst een eindje naar links, en daarna een eindje naar rechts, ging toen zitten en jankte droevig. Ogenblikkelijk begreep Zwartveertje: Blaffie is verdwaald. „Is dat het?" zei hy by zichzelf. „Is die domme hond verdwaald? Ik kan niet begrijpen, hoe iemand ooit kan verdwalen. Ik ben nog nooit ver dwaald en het zal me ook wel nooit gebeuren. Maar dat Blaffie ver dwaald is, is duidelijk te zien. Lieve help, wat loopt hij mank. Ik zou wel eens willen weten, wat er met hem is gebeurd. Het is zyn verdiende loon, altijd zit hij iemand achterna, maar het spijt me toch voor hem. Wat is een verdwaalde hond toch een hulpeloos schepsel. Als hij niet gauw het een of ander huis vindt, zal hij nog verhongeren. Dat zou Vriend Coyote niet overkomen of Rood- haartje Vos. Die zouden altijd wel iets te eten vinden. Ik denk niet dat die twee me erg dankbaar zullen zijn, maar ik zal toch maar proberen of ik Blaffie niet uit deze moeilijkheid kan helpen." VIII. Hoe Zwartveertje Blaffie hielp Toen Zwartveertje zei, dat hy probe ren wilde Blaffie te helpen, wist hij wel, dat dit hem niet veel moeite zou kosten. Zwartveertje wist precies waar het dichtstbijgelegen huis was. Zwart veertje kende al die huizen in de om trek, en niet alleen de huizen, maar ook al de mensen die er woonden. Hij wist ook precies in welke huizen de mensen geweren hadden en in welke huizen niet. Zo kon hij altijd het ge vaar uit den weg blijven. „Als die hond verstandig genoeg is om mij te volgen, zal ik hem wijzen waar hy tenminste iets te eten kan krijgen," mompelde Zwartveertje. „Het zal voor mij niet zo'n grote omweg zijn. Bovendien behoef ik niet helemaal mee te gaan." En Zwartveertje spreidde zijn zwarte vleugels uit en verdween over de hoge bomen in de richting van de dichtstbijzijnde boerderij. Blaffie zag hem gaan en hij huilde zachtjes, want hij begon zich nu nog eenzamer te voelen. Als hy niet zo'n honger had, zou hij weer terug gaan naar zijn bed van hooi in de hut. Zijn maag voelde zó leeg, dat het hem pijn deed. Hij móést iets te eten hebben. En zo begon Blaffie maar te lopen in dezelfde richting waarin hij Zwart veertje had zien verdwijnen. Hij hoor de Zwartveertje's stem nog: „ka-ka" en die bekende stem vrolijkte hem weer een klein beetje op. Blaffie hinkte op drie poten, want zijn ene poot deed nog pijn van de val. Hy was nog helemaal stijf door al de kou van de vorige dag en kon dus niet erg vlug vooruitkomen. Zwartveertje werd er bijna ongeduldig van. Zodra hij zag dat Blaffie in de goede richting liep, vervolgde hij met een vrolijk: „ka-ka" weer zijn eigen weg en dacht verder niet veel meer over Blaffie. Hij wist, dat Blaffie gauw op de grote weg zou komen, en hij vond dat Blaffie zelf maar zo verstandig moest zyn om die weg te volgen. Blaffie was zo verstandig. Zodra hy de grote weg zag, kwam er weer een nieuwe hoop in zyn hart, want hy be greep, dat een weg naar het een of andere huis zou leiden. Met frisse moed hinkte hij verder. IX. Vriend Coyote weet er meer van Nadat hij Blaffie had laten verdwalen, was Vriend Coyote weer terug gegaan naar de boerderij var. Boer de Bruin. Het kostte hem niet de minste moeite de weg terug te vinden. Want terwijl hij voor Blaffie uitrende, had hij zijn ogen goed de kost gegeven en precies opgelet waar hij heen liep. Vriend Coyote verdwaalde niet zo gauw. Het gelukte hem onderweg wat te eten te vinden en toen hij zijn huis weer be reikt had, was hij heel tevreden over zichzelf. „Ik denk niet dat die bemoeial van een Blaffie ons weer gauw zal komen pla gen", zei hij, terwijl hy naar binnen ging om wat te slapen. „Hij zal heu3 zo gauw niet terug komen. Ik moet het de anderen ook laten weten". Een paar dagen later, toen hij toevallig Sam, de Vlaamse gaai zag, vroeg Vriend Coyote, of hij Blaffie ook had gezien de laatste dagen. „Waarom vraag je dat?" vroeg Sam- mie. Vriend Coyote lachte geheimzinnig. „O, zo maar, helemaal zo maar," ant woordde hij. „Het is me op gevallen dat ik Blaffie's stem al in twee da gen niet heb gehoord. Ik vraag me af of hij soms ziek is, of dat er iets met hem is gebeurd." (Wordt vervolgd 23 MEER WAARDE Een kinderlijk gebed is meerder in Gods oog dan ganse boeken vol van 't schranderste betoog. Een traan van echt berouw, van innig zielsontroeren, of vuur'ge dank geldt meer dan kostb're parelsnoeren. Een daad van ware liefd' is eind'loos hoger waard dan vestingmuur of stad veroverd met het zwaard. Een Heiland voor het hart, voor blijde en droevige uren, is meer dan stapels goud en volle voorraadschuren. C. W. VAN DER POT.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12