Reorganisatie-voorstellen Ned. Herv. Kerk ZATERDAG 15 JANUARI 1938 KERK EN ZENDING NED. HERV. KERK Beroepen: Te Vollenlhoven (toez.), J. G. R. Kalmijn ie Birdaard. Te Zuid- Beijerland en te BrakeL, J. J. Poot te Bun schoten. Te Opeinde-Nijega, W. T. M. Egginfic te Zuiderwoude (N.H.). Bedankt: Voor Zwammerdam, D. Bou- man te Spannum c.a. GEREF. GEM. Beroepen: Te Ridderkerk, W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid. Ds. S. G. DE GRAAF Woensdag 19 Januari hoopt Ds. S. G. d Graaf, predikant der Geref. Kerk van Am sterdam zijn 25-jarig ambtsjubileum te herdenken. Hij is 48 jaar oud en staat sedert 25 April '23 te Amsterdam. Ds de Graaf, die in 1912 candidaat is geworden, diende ook de gemeenten van Oosterzee, St. Pamcras Rijswijk (Z.H.). Hij heeift tal van geschriften het lioht doen zien: inzonderheid zijn boek „Verbondsgeschiedenis" wordt veelvuldig ge bruikt op jeugdsamenkomsten van allerlei Tijdens zijn verblijf te St. Pancras werd hij door de kerk van Amsterdam beroepen als missionair predikant op Midden-Ja va, voor welke roeping hij evenwel bedankte. Ds. K. OUSSOREN Ds. K. Oussoren, Geref. predikant te Broek onder Akkerwoude heeft emeritaat aangevraagd. TROT. KERK IN NED.-INDIE De heer J. B. Starrenburg, cand. en hulppred. bij de Ned. Herv. Gem. IJ m u i d e n-Oost, die het beroep naa Prot. Kenk in Ned.-Indië heeft aangenomen, is voornemens Zondag 30 Januari a.s. arbeid, te IJmudden-Oost neer te leggen e de morgengodsdienstoefening afscheid te nemen van de gemeente. Hij zal in dezen dienst tevens officieel worden afgevaardigd vanwege de commissie tot de zaken vai Prot. kerk in Ned.-Iraddë. Woensdag 9 Maart hoopt hij met de Marnix van St. Aldegonde naar Indië te vertrekken. De ouders cand. Starrenburg, die in dienst der Zending op Nieuw-Guinea arbeiden, arriveeren eind Maart te Batavia, waar cand. Starrenburg 7 April hoopt te arriveeren en hen te ont moeten. RUDOLPHSTICHTING De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk ie De Glind bij Achterveld verzoekt ons mede te deélen, dat hij zich geheel en al stelt achter de actie, door de Rudolph-Stichtmg gevoerd ter gelegenheid van haar 10-jarig jubileum. Hij beveelt deze actie van harte aan; dringt er in het belang van het kerkelijk leven ter plaatse op aan bestemming v; zijn gaven voor kerkbouw duidelijk aan te willen geven. Een en ander zal de pogingen ter voorzie ning in de dringende behoefte aan een kerk gebouw ten zeerste bevorderen. PRO ECCLESIA T lot leidinggevend volksblad der toekomst! Breed e staf medewerkers. Ab.prijs slechts f 0.75 per kwartaal. Nieuwe abonnés, idie ab.geld ad 3,voor het jaar 1938 plus jf 0,35 portokosten, dus in totaal 3,35 zen den aan Adm. Pro Ecclesia, Enschede, giro No. 166705, of in postzegels van 0,05, ont vangen bovendien gratis en franco „Starren- flonkering" van Dr. A. Kuyper Sr., in keurig uitgevoerde prachtband. (Waarde 3,901). Yraagt proefnummers! Correspondenten gevraagd tegen aanlokkelijke conditie s. GIFTEN EN LEGATEN Mej. C. van Nood, overleden 18 Decem ber '37, gewoond hebbende te Alphen a/d Rijn beeft vrij van rechten en kosten gelegateerd: Kerkvoogdij Ned. Herv. Kerk te Alphen j 1000.Diacone N. H. Kerk Alphen 1000; Chr. Geref. Kerk Alphen 500.—Diaconie Chr. Geref. Kerk Alphen 500.—: Samen werkende Zendingsvereenigingen te Oegst- geest 2000.Geref. Zendingsbond Utrecht if 2000.Theo!. School Chr. Geref. Kerken 1 1000.—; Martha-Stichting 1000.—Neer bosch 1000.—; Bond van daadwerkelijk a dierenbescherming aid. Alphen 1000. Zending Geref. Kerken Delft 500.Zen ding Geref. Kerken in Nederland 1000.—, Evangelische Broedergemeente te Zeist '(Hernhutters) 1000.—; Salatiga Zending Utrecht 4000.—. Voorts legateerde zij even eens aan de Salitaga-Zendiug het huis, Em- malaan 10, dat zij tijdens haar leven be woonde. Na aftrek der legaten bestemde zij het overschot voor het Nederl. Herv. tehuis t*? Alphen. IEL 15787-UTRECHT Examens Utrecht. Gepromoveerd tot doctor In de (letteren en wtjsbegeerte, de heer J. A. van [V o 1 7. e, geboren te Hilversum, op e-en proef- nelirlft, getiteld: „Names of persons In early, ISanscrlt-Llttratur". Leiden. Bevorderd tot doctor ln de God geleerdheid op proefschrift getiteld „Gezond heid en heil", een zedekundlge studie, nrej. J. [\V. Herfst, geb. te Lelden. {Haag: artsex.. mej. G. A. Rauvrs. Oegstgeest; de hoeren J. H. v. d. Loo en H. J. Kooij, Rot terdam. Utrecht. Gesl- Tandheelkunde: theor. ex. Be ged., A. H. de Grooth: ld. 2e ged., E. J. Roo- eenschoon. mej. Thio Gouw Nio. U. F. Zulder- yeen Borgesius. Amsterdam. Gem. Universiteit. Gesl.; ■Geneeskunde: doet. ex., mej. A H. Merkuur: de Ihtferen L. H. v. Ooyen. L. Gezelle Meerburg: Machinisten. Den Haag. Gesl: dlpl. B feed., P. Touw, Amsterdam; M. Munnik, N'<» Qyendam; M. J. H. Heijkoop, Rotterdam. De Algemeene Synode neemt voorloopig onveranderd het ontwerp aan DERDE ZITTING De derde zitting der buitengewone Alg. Synode werd met gebed geopend. De notulen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd Nog een enkel telegram en een enkele adhe siebetuiging worden voorgelezen. Advies Ds den Breems De secretaris der Synode, Ds. den Breems, meent, dat het onitwerp in zijn geheel moet worden aangenomen of ver worpen. Indien thans amendementen zou den worden aangenomen of correcties zou den worden aangebracht, zou dit niet al leen afbreuk doen aan de hulde, die wij zeker allen brengen willen aan de reorga nisatie-commissie voor dezen gewichtigen omvangrijken arbeid, maar de tijd zou ze ker ontbreken om alles in deze buitenge wone vergadering grondig te behandelen. Het eerste bezwaar van de meerderheid der rapporteurs luidt: „dat ten principale geen werkelijk aceoord tussohen Kerkop bouw en Kerkherstel is bereikt". Spr. kan met dat bezwaar niet instemmen. De leden der reorganisatie-commissie echter hebben zonder eigen beginselen prijs te geven na ernstig overleg bun gemeen schappelijke overtuiging in dit uitvoerig ontwerp uitgedrukt: En dit spreekt van een overeenstemming, die mijn verwachting heeft overtroffen. Daardoor wordt ook >or mij het gewicht van het tweede bezwaar weggenomen, dat door de meerderheid der rapporteurs in deze woorden wordt samengevat- „dat dienten gevolge invoering en toepassing ervan tot strijd zal voeren over de reeds in het accoord toegewezen aubieuze punten". Wanneer de Kerk werkelijk Kerk zal zijn, dat wil zeggen: belijdend, niet een belijde- niskerk, maar een belijdende Kerk met als uitgangspunt de belijdenisschriften der Va deren, dan zal zij moeten strijden. Wie de voorgestelde reorganisatie heil zaam acht voor de Kerk, kan de toekomst met gerustheid stellen in de hand van God. Met de conclusie van de meerderheid kan spr. dus niet meegaan, al waardeert hij de wijze, waarop zij haar bezwaren heeft ont wikkeld. Het komt spr. voor, dat de Synode wijs zal doen, de conclusie van het eene lid der Commisie te aanvaarden om het reorga nisatievoorstel voorloopig aan te nemen en aan het oordeel oer Kerk te onderwerpen. De secundus van den vice-president Dr J. Boonstra brengt dan zijn advies uit over het ontwerp der reorganisatie-commissie. Dit advies is afwijzend. Hij kan er niet mee meegaan. Hij vreest dat hot inplaats van eenheid en bloei te bevorderen het juist het tegendeel zal brengen. Hij is liet van harte eens met het meerderheidsrapport, dat hij ook mede onderteekend heeft. Ds. Blommaert, afgevaardigde van de Waalsche commissie, heeft in het ontwerp veel gevonden dat hem aantrok, maar ook veel dat hem. deed vreeaen, als het werd aangenomen, dat niet zou zijn tot opbouw der Ned. Herv. Kerk en groole verdeeldheid zal werken. Hij wenschte dat men eens zou zien naar de Eglise-Franeaise, daar is groote vrijheid en verschil van meening, maar daar is tevens bereikt een groote een stemmigheid, die het mogelijk maakt om allerlei vraagstukken, die vooral in deze dagen in de kerk oprijzen met eenstemmig heid te behandelen. Advies van den President Daarna brengt de president Dr Smit zijn advies uit dat aldus lui lt: Ik zal mijn advies in beknopten vorm houden. Prof. Berkelbach van der Sprenkel heeft met instemming gesproken over „beleefd heid" Ik ben hem daar dankbaar voor. Als President wil ik gaarne die „beleefd heid" hoog houden, al brengt me dit soms eigenaardige moeilijkheden. Toen ik van het ontwerp der Reorganisa tie-Commissie kennis genomen had, is on middellijk bij mij de vraag gerezen, of, on- BOND VAN HERV. GEREF. MANNENVEREENIGINGEN Jaarvergadering te Amersfoort In de heden te Amersfoort gehouaen algemeene vergadering van den Bond van Herv. Ger. Mannenver. heeft Ds. K. J. v. d. Berg van Amersfoort een referaat gehouden het Goddelijk gezag der H. Schrift. Referaat Ds. K. J. v. d. Berg Dit onderwerp, aldus spreker, kan alleen benaderd van het standpunt des waren ge- loofs. Voor onze Hervormd Geref. Mannen- Vereen. is dit niet alleen geen bezwaar doch volstrekt eisch, waar zij uitgaan van Schrift en belijdenis. Wanneer art. 1 der Ned. ge loofsbelijdenis uitspreekt dat God is, dan is dit uitsluitend te danken aan openbaring Gods. Het heeft Hem, ofschoon al- genoegzaam in zich zeiven, be haagd zich te openbaren. Zonder openbaring geen kennis Gods! Spreker handelt dan aan de hamd van art. 2 der Ge loofsbelijdenis over algemeene en bijzondere open baring welke laat ste van noode is tot zaligheid. Zij openbaart den heilsraad des Hee- ren in Christus en gaat uit boven de alge meene openbaring in de natuur, het gewe- de geschiedenis der wereld. De con fessie bedoelt met het heilig en goddelijk Woord: de H. Schrift die het principium :S der Godgeleerdheid. Nader stilstaande bij het begrip Openbaring" betoogt spr. dat dj niet humanistisch mag worden opgevat, maar als mededeeiing Gods, van Zichzelven en Zijner werken. Het doel der bijz. open baring verklaart nadrukkelijk haar ka rakter. Tegenover de opvatting der dia lectische theologie verdedigt hij in aan- Ds K. J. v. d. Berg danks ernstige persoonlijke herwaren, ik niet verplicht was als President uit defe rentie voor de Commissie, die van haar eerbied afdwingende kennis en van haar groote liefde voor onze Hervormde Kerk een hoogelijk te waardeeren bewijs had ge geven in het aangeboden ontwerp-reele- ment, de Synode te adviseeren dit ontwerp aan het oordeel der Kerk te onderwerpen. Eerst na ernstige overweging heb ik die vraag ontkennend durven beantwoorden. Een nieuwe vraag toch kwam zich aanmel den en wel deze, of mijn deferentie voor de Reorganisatie-Commissie het winnen mocht van mijn deferentie voor de Kerk. Hoe moest ik die vraag beantwoorden? Toen mij duidelijk was geworden, dat het grondleggend artikel 8 A.R de vastigheid mist, die onmisbaar is, om te kunnen die nen als grondslag voor den nieuwen bouw en als norm voor de leertucht, rijpte bij mij de gedachte, dat deferentie voor de Kerk mij weerhouden moest om te adviseeren dii ontwerp-reglement aan haar oordeel te on derwerpen. Van het grondleggend artikel toch bestaat drieërlei interpretatie. We ken nen de interpretutie van Prof. Haitjema uit zijn uiteenzettingen in Nieuw Kerkelijk Le ven. De interpretatie van Prof. Sc.holten werd ons kenbaar gemaakt in het schrijven van Prof. Brouwer aan de Synode van 10 Januari 1.1. Deze twee interpretaties sluiten elkander uit. De derde interpretatie is die van het „daar staat geschreven".. Zij is naar veler oordeel niet te weerleggen als onjuist en eenmaal aanvaard van diep ingrijpende beteekenis voor de werking van de leertucht. De verze kering, dat de bedoeling van de Reorgani satie-Commissie een andere was, verandert niets aan de zaak. Een grondleggend artikel waarvan drieërlei interpretatie mogelijk is. kan moeilijk aanvaard worden als kompas voor een nieuwe koens. In enkele adviezen is de 'vraag overwogen of het niet mogelijk en gewenscht zou zijn het grondleggend artikel door amendeering te verduidelijken. Ik sluit me aan bij het advies van Notaris Bolt om dien weg niet op te gaan. We zou den met dit w e 1 te doen te kort schieten aan deferentie voor de Reorganisatie-Com missie door den schijn te wekken, alsof wij de moeilijkheden, welke zij blijkbaar niet heeft kunnen overwinnen, wel even uit den weg zouden kunnen ruimen. Amendeering van een grondleggend arti kel stelt zware eischen. We zouden gevaar loopen oppervlakkig werk te doen en uit deferentie voor deze vergadering acht ik mij verplicht haar iedere amendeering te ont raden. Pereoonlijk betreur ik het ten zerste geen ander advies te kunnen geven dan dit: a. het aangeboden ontwerp worde niet aan het oordeel der Kerk onderworpen uit deferentievoor de Kerk; b. het worde dit evenmin gedaan in dén' een of anderen geamerrdeerden vorm uit' deferentie voor de Reorganisatie-Commissie. Antwoord der rapporteurs Ds W e e d a en Ds v. R e e u w ij k beant woorden nu de bezwaren die ingebracht waren tegen het meerderheidsrapport en dat van de minderheid, waarvan zij de rap porteurs waren. Zij danken voor de lof voor hun arbeid en verdedigen zich dan tegen de bezwaren. Met algemeene stemmen wordt besloten geen discussie te houden. Zulks zou de ver gadering rokken. Er worden ook geen amendementen aan gebracht. Alleen wordt door Prof. Berkel bach van der Sprenkel medegedeeld, dat hij een telefonisch gesprek gehouden heeft met Prof. Dr Haitjema en Prof. P. Scholten over een wijziging van art. 8. Daarin vervallen in sub. 5 de woorden her- orming en handhaving, terwijl het woord In de 3e en slotzitting der Synode is het reorganisatie-ontwerp met 109 stemmen voorloopig onver anderd aangenomen. Deze be slissing houdt in, dat de Synode aan vaard heeft de mogelijkheid, dat de Ned. Herv. Kerk zich den weg naar de positie van belijdende kerk 't Ontwerp zal doorgezonden worden naar de prov. besturen in Mei en naar de classicale vergaderingen in Juni opdat deze hun advies kunnen uit brengen, dat dan weer door de Alg. Synode in Juli in behandeling wordt genomen. In het algemeen kan gezegd worden, dat de Synode een besluit heeft ge nomen van ver strekkende en ver blijdende beteekenis. UW TOEKOMST IS IN DE LUCHT! STUDEER THUIS met H. T. O. OOSTERBEEK VLIEGTUIG MECANICIEN VLIEGTUIG TECHNICUS Laag Maandelijks Lesgeld! Leermiddelen gratis. Inlichtingen en Prospectus zonder verplichting! belijdenis worde belijd e n. Het art 8 sub. 5 wordt dus de zorg voor haar belijden, op dat het geloof der Kerk in haar verkondi ging en in haar symbolische en lithurgi- schc geschriften steeds zuiverder tot uit drukking kome. De stemming Nu heeft de stemming plaats over de vraag of het ontwerp zal worden voor loopig aangenomen en onderworpen zal worden aan het ooi-deel der Prov. Kerk besturen en der Class, vergaderingen. De uitslag der stemming is, dat met 10 stemmen voor en 9 tegen (de prae- adviseurs waren allen voor), het ont- wcro werd aangenomen. Op voorstel van den secretaris werd besloten het ontwerp met de adviezen der verschillende leden te laten drukken voor kosuenden prijs verkrijgbaar te stellen, zoo dat ieder die in deze reorganisatie belang stelt het alles kan nalezen en bestudeeren. Nog eenige besluiten werden genomen op verzoek van den Raad van Beheer. De rondvraag leverde niets op. De secretaris las nu de notulen van deze vergadering voor. Zij munten evenals de andere notulen uit door groote nauwkeurig heid en werden door alle leden geprezen en onveranderd goed gekeurd. Sluiting De President dankte secretaris ên vice-president voor de medewerking van j n 'n 200 1,u'nie niate ondervonden. Die dank gold ook al de leden van de Synode die hem verdragen hadtien in al zijn ge breken en die er toe bijgedragen hadden dat de discussies en eigenlijk de gehcele vergadering op zulk een hoog peil gestaan had en bij alie verschil alles zulle een goed verloop gehad had. Volgens hem kwam zulks, omdat hij voorstanders en tegenstan ders. bij allen de liefde lot de kerk de harten bezielde. De beide hooggeleerde pracadviseurs, die beide nog nooit een geheele vergadering van de Synode bijgewoond hadden, brach ten hulde aan de leiding en onpartijdigheid van den President De vice-president schreef ook hét goede en aangename verloop dezer vergadering toe aan de groote wijsheid en aangename leiding van den President. Met dankzegging werd deze gewichtige zifting gesloten De vergaderingen der verschillende clas ses der Ned. Herv. Kerk op den laatsten Woensdag van Juni zullen dit keer zeer spannend zijn en niet minder de Mei-ver gadering van de Prov. Kerkbesturen. Als in Juli de Algem. Synode samenkomt zullen ook velen met spanning de adviezen en stemmingen over dit ontwerp volgen. Sommigen heihen weinig verwachting van div alles, anderen hopen, al zijn niet al hun verlangens vervuld, dat deze eerste stap op den weg \an reorganisatie zal ge volgd worden door meerderen, die tot rij ken zegen zullen zijn voor de Ned. Herv. Kerk. J. VAN 'T LAND ACCOUNTANT GRONINGEN LID VAN DE VER. VAN GEM. ACCOUNTANTS CONTROLES KERKELIJKE ADMINISTRATIES sluiting bij Prof. F. W. Grosheide het zoowel statisch als dynamisch karakter der H. Schrift. Bijzondere openbaring en H.'Schrift! Hier bij zij opgemerkt dat Calvijn geen wezenlijk onderscheid maakt tusschen het gesproken en geschreven woord. Het vindt in de Schrift zelve geen grond. Meermalen geeft God bevel tot schrijven en Hij heeft de tafelen der wet met Zijnen vinger geschreven. Uit het bode van Prof. H. Visscher over „De oorsprong der ziel" citeert ref. hoe de bijbel geen gewoon boek is maar geboren werd uit en door de wederbarende daad, die Gods gemeente roep uit de duisternis tot 't licht. Hieruit is te ver klaren de Schriftelijke vaststelling zijner openbaring. Niet critiek maar dank past der gemeente voor Gods bijzondere zorg voor haar zaligheid, zoo merkt spr. op tegenover de opvatting van Barth c-s., die een diepe scheiding stellen tusschen de eigenlijke open baring en het Schriftgeworden Woord als mensdhelijk getuigenis, dat vrijgegeven wordt aan de critiek. God zelve spreekt tot ons door de Schrift. De Schriftwording is van God gewild en rust niet op een willekeurige, menschelijke actie. Daarom heeft de Schrift goddelijk gezag. Zij is culminatie van Zijn wondere genade en laat zich gelden in de ziel met onafwijsbaar gezag. (Calvijn Inst. I 7, 1). Het zelfgetuigenis der H. S. mag niet ver loochend. Het is niet onwetenschappelijk aan het objec van onderzoek te vragen wat het van zichzelf ge'-oiigt. En dan wijst de Schrift ontegenzeggelijk op de Inspiratie door den Heiligen Geest als oorzaak of grond van het goddelijk gezag der Schrift. Valt de Inspira tie weg dan is het goddelijk gezag weg. Spr. g waagt nu van de Inspiratie als een myste rieuze actie van den eeuwigen Gees'., als een buitengewone verlichting naar 2 Petri 1 21. Niet mechanisch maar organisch te verstaan. Hij onderzoekt hoe Jezus en de apostelen spreken over het Oude Testament als voor hen gezaghebbend, onfeilbaar en eind van alle tegenspraak. Rijzen er al moeilijkheden dan moeten wij naar het woord van a Marck Paver ons onverstand erkennen, bidden om licht, dan de Schrift beschuldigen. Tenslotte staat spr. stil bij het testi monium Spiritus Sancti in de ziel dat, naar art. 5 der Belijdenis, zoowel wat het formeele als het materieele der H. S. betreft, goddelijk gezag afdwingt. Calvijn noemt het een besrotting van den H. Geest wanneer de kerk, zooals de Room- schen leeren, beslissen zal welke boeken ca noniek zijn en dus goddelijk gezag hebben. De leer der H. Schrift is het fundament der Keric en moet er dus zijn vóór de kerk is. (Inst. I 7, 2). Na nog gewezen te hebben op 't obj. en subj. gezag tusschen welke een wis selwerking bestaat voor den geloovige, ein digt ref. met een opwekking der mannen broederen om, biddende om de verlichting des H. Geestes, de Schriften te onderzoeken en alzoo pal te staan tegen elk tornen aan het goddelijk gezag van Gods Woord, geloo- vende in de woorden van den apostel Petrus: „Want alle vleesoh is als gras en alle heer lijkheid des menschen is als een bloem van hst gras. Het gras is verdord en zijn bloem isafgevallen maar het Woord des Heeren olijft in der eeuwigheid (1 24, 25)." ONDERWIJS CHR. GYMNASIA, LYCEA EN H.B.S. Blijkens het overzicht vanwege den Bond van Verg. voor Chr. Middeïb. en Voorber. Hooger Onderwijs, waren er eind 1937 7 Chr. Gymnasia, 10 Lycea en 18 H.B.S. Het aantal leerlingen was resp. 1487, 3693 en 4245. Bo vendien waren er 15 literair-econom. afdee- lingen H.B.S. met 811 leerlingen. ONDERWIJSBENOEMINGEN Amerongen. Chr. school. Tot kw. m. a.: Mej. de Bruin te Driebergen. Nijver dal. Chr. school. Tc' kw. m. a.: Mej. T. Hemmink aldaar. Dievencomplot ontmaskerd Deze week werd ingebroken bij een alleen wonend persoon aan den Stationsweg te H i 11 e g o m. Tijdens zijn afwezigheid neb ben de dieven door forceering van het slot toegang tot de woning verkregen. De munt meter werd verbroken en geledigd. De buit was echter niet groot, daar er slechts één dubbeltje in zat. Tevens hebben de dieven ;n jasje medegenomen, waarin eenige siga- :n zaten, terwijl nog verschillende kasten laden overhoop werden gehaald. In verband met deze zaak zijn een vijftal Hillegommers aangehouden, die tenslotte bekenden. Thans kwam ook aan het licht, dat twee hunner 2 jaar geleden, dezelfden muntmeter hebben gelicht en toen 10 buit hadden gemaakt. Voorts hadden deze heeren een jaar geleden ingebroken bij een bewo ner aan de Heerenstraat, waar een klein bedrag aan geld werd medegenomen. Het blijkt, dat de politie een goede vangst heeft gedaan, aangezien er nog meerdere reeds uitgewerkte inbraken op hun pro gramma stonden. VRAAGBAAK voor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN Vertrouwensadressen ten dienste van Stichtingen van Barmhartigheid. Zieken huizen, Sanatoria. Instellingen, Tehuizen. N.V. TRUST- en VERIFICATIEKANTOOR voor Kerken, Scholen en Instellingen van Weldadigheid ln Nederland 's-GRAVENHAGE, JAVASTRAAT58 CONTROLEEREN van ADMINISTRATIES van Kerken, Scholen en Instellingen van Weldadigheid. MODDERKOLK DUS Waddinxveen Tel. 2 MEUBELEN voor verschillende doeleinden Aan de fabriek te Waddlnxveer Vondelstraai 7 te Amsterdam (Levering via wederverkoop) ZELFS P O P E Y E kan MUROPLAST BETON EMAILLE niet beschadigen. Geheel NAADLOOZE muurbeclekking. Deze glanzende en beschermende laag op cement basis, die tegen KOUDE, VOCITT en WARMTE bestand is, kan in alle bewerkingen en kleuren worden toegepast voor lambrizeeringen in gangen, badka mers, keukens, etc., etc. Ook voor buiten werk. Vraagt U eens eenige monsters aanl Fa. H. v. d. DRAAY Zn. Raam 88a, Tel. 2710-3310, GOUDA indien U doorslaande „VOCHT EX" abso'uut afdoende en geheel kleur loos. Op aanvrage zenden wij U gratis en franco ons prospectus. Verkoopkantoor „Vochtex" Dubbeldam Telefoon 6073 WOLTER DROS N.V. Ingenieursbureau Opgericht 1875 Amersfoort Van Perseynstraat 25 CENTRALE VERWARMING volgens alle systemen Automatische olie- en ko'enstokers Complete sanitaire Installaties DE ONDERLINGE BRANDWAARBORG MAATSCHAPPIJ Directie De Jong Co Keizersgracht 583 AMSTERDAM Tel 41913;44901;44001 BRAND-, INBRAAK-, STORM- EN ANDERE VARIA-VERZEKERING VAN DEN BRIEL EN VF.RSTER N.V. Linnenfabrieken - Eindhoven Leidend sinds 184? op het gebied van: HUWELIJKSUITZETTEN en AANVULLING LINNENKAST In Linnen, Halflinnen en Katoen Stalen Monsters en Relzigersbez. gra'is Levering direct aan Particulieren I Hoogste stand te Boedapest 766.8. Laagste stand te Aldergrove (Ierland) 720.3 Stand vanmorgen half twaalf 746.1. WEERVERWACHTING Stormachtige tot krachtigen zuidwestelijk ken tot noordwestelijken wind, aanvankelijk zwaar bewolkt tot betrokken met nog regen] later opklarend, iets kouder. etJITENLANDSCH WEEKOVERZICHT j Het centrum van de depressie dat gisteri beoosten IJsland lag, trok naar het noord-) oosten af. De nieuwe secundaire, welke gister uit het zuidwesten naderde, ontwik-j kelde zich tot een diepe kern, welke heder.-! morgenover de Britsche eilanden lag met als laagsten barometerstand 720.3 mm. te Ai] dersgrove op Ierland. Deze kern wordt doon sterke barometerstijgingen gevolgd doch vei) in het zuidwesten op den oceaan nadert reeds weer een nieuw daalgebied. Ondep invloed van de genoemde depressie over de Britsche eilanden, waait het krachtig tot stormachtig op Groot-Brittannië en Ierland; in onze omgeving, Frankrijk, west-Duitsch] land en langs de zuidwest kust van Scan] dinavië. De lucht is in dit gebied meestj zwaar bewolkt of betrokken met plaatselijk regen en eenige opklaring aan de achter] zijde. In het noordoosten en oosten van het waarnemingsgebied is de wind nog zwak tot matige met gedeeltelijk bewolkte luchj en weinig of geen neerslag. Met uitzonde] ring van enkele plaatsen in midden-Zweden is de temperatuur in vrijwel het geheele waarnemingsgebied boven normaal. Ook in de vrije atmosfeer zijn de temperaturen zee] hoog boven west-Europa. De hooge Alpen-J stations melden slechts 2 tot 7 graden vorst] Voor onze omgeving wordt nog storm] achtige, later iets afnemende zuidwestelijke tot westelijke, tijdelijk wellicht tot noord-, west ruimende wind verwacht, met aan] vankei lik nog regenbuien, later wat opkla-j rend. Het zal vermoedelijk iets koude] worden. 16 Jan. Zon op 8.04 uur. onder 4.16 n' 17 Jon. Zon op 8.03 uur. onder 4.17 u 16 Jan. Maan op nam. 5.12 u.. onder nam. 7.41 17 Jan. Maan op nam. 6.35 u., onder vm. 8.1o VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 16 Jan. Van 's av. 4.46 u. tot 's morg. 7.33 ui 17 Jan. Van 'sav. 4.47 u. tot 's morg. 7.32 W Gecompliceerde botsing Vier auto's erbij betrokken Dat de rijksweg Rotterdam-Den Haag, hoe breed ook, alleszins in staat is, het terrein van verkeersongevallen te zijn, is gisteravond weer eens duidelijk ge bleken. Omstreeks kwart over zes reed Chrevolet-auto in de richting Delft lani_ Ypenburg. Om een bestelauto van de firm: G. J. van Buuren en Zonen te Rotterdai te kunnen passeeren, reed de luxe auto de derde rijbaan van rechts. Op dat mo ment kwam uit de richting Delft een ander< luxe Chevrolet-auto, bestuurd door een rei' ziger, die, toen hy een auto op de linker helft van den breeden weg zag rijden, in d< meening verkeerde, dat zijn tegenliggei een zijweg wilde inslaan. In plaats van na; rechts week de reiziger nu echter naar uit. Een botsing bleek onvermijdelijk. Toen een onzer redacteuren kort na hel ongeval ter plaatse van de botsing kwaï was de weg één groote ravage van glas scherven en kapotte spatborden. Bij het zien van den toestand, waarin de beide Chevrolets na de botsing verkeerden, kon men zich slechts verbazen ovèr feit, dat niemand eenige verwonding had opgeloopen. Vooral de auto, die uit de rich ting Den Haag kwam en die toebehoorde aan een familie Vos te Rotterdam, was zwaar gehavend. Deze botsing had nog een klein ongeval tengevolge doordat een andere autorijder, komende uit de richting Rotterdam, den ver ongelukten wagen van de familie Vos niet tijdig opmerkend, op zijn beurt met deze auto in lichte botsing kwam. Zoodoende waren bij dit gecompliceerd gebeuren niet minder dan vier auto's betrokken. Ontstoken spatschermlampjes „Ts het voldoende indien de automobilist die bij donker op een weg met straatver lichting binnen de bebouwde kom rijdt, aan don voorkant van zijn wagen alleen twee spatschermlampjes ontstoken heeft?" zie daar de vraag, die gister voor den kanton rechter te Breda werd behandeld, een zaak van groot principieel belang voor allo automobilisten. In Princenhage werd een automobilist, die in het verlichte van de bebouwing uit- s'uitend deze lampjes aanhad, door den ma- rechaussee bekeurd, omdat deze van oor deel was dat volgens de wet ook de dim lichten in de koplampen zouden moeten zijn ontstoken. De verbaliseerde meent, dat deze op vatting niet alleen onjuist moet worden ge acht, doch daarbij tot zeer groot ongerief w,r InI van automobilisten zou leiden. Do A. N. W. B. deed den verbaliseerden auto mobilist door Ir R. Tijken als deskundige bijstaan De kantonrechter Mr ter Veer. kon zich, nadat de ambtenaar O. M. een boete van 0.50 had geöischi. omdat zi de. automobi list wel in overtreding was geweest, met de opvatting van den deskundige vgn den A,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10