rodM Het Kabinet onder de loupe De Rudolphstichting 10 jaar VRIJDAG 14 JANUARI 1938 DERDE BLAD PAG. 9 Eerste-Kamer-camera Prof. Dr R. H. Woltjer acht het spellings- beleid van oud-Minister Marchant staatsrechtelijk onjuist Zitting van Donderdag Als om 11 uur de vergadering door den .Voorzitter is geopend, is het woord aan den leider van de vrijz.-dem. fractie, P10I. Mr. R. Kri Prof. Mr. R. Kranenburg Deze acht het feitelijk overbodig, dat in <Ie Eerste Kamer uitvoerig wordt terugge komen op de ont staanswijze van het Kabinet. De neder laag van de N.S.B. acht spr. fnuikend i ivoor deze partij, aangezien ze het meer dan de andere van winst moet hebben. Het ver heugt spr. echter, dat er N.S.B.-ers in het parlement zit ten, omdat zulks nu eenmaal met het parlementaire stel sel in overeenstem ming is. Uit de rede Van den heer Van IVessem is wèl dui delijk gebleken, dat het nationaal-socialis- me weinig op de hoogte is van ons natio naal karakter. De heer Van Vessem wil terug naar den staat van Karei V. In Duitschland rekent men Nederland tot de .Germaansche irredenta. De heer Van Vessem interrum-' peert o.m., dit nog nooit te hebben ge hoord. Zulks veroorzaakt terecht in de Kamer een uitbundig gelach. Als de heer Van Vessem voortgaat, den spre ker in de rede te vallen, hamert de .voorzitter herhaaldelijk. Prof. Kranenburg vraagt zich ver volgens af, hoe de N.S.B. den staat zou .wenschen te financieren, als ze geen leenin gen wil sluiten ea daarnaast de belastingen >vil verlagen. Handelend over de stemming van 26 Mei zegt de heer Kranenburg, dat de vrijz.-dem. nog meer stemmen had verdiend, maar niet had verwacht. Over de Kabinetsformatie kan spr, Weinig tevreden zijn. Wel is het Kabi net parlementair, want het mag rede lijkerwijze rekenen op het vertrouwen .van de meerderheid in de Kamers. Maar zulks sluit.instemming van den spreker met de samenstelling niet in. Tusschen de rechtsche partijen zelf be- fetaat geen overeenstemming. De heer Colijn 'zal voldoende weten, dat het Capitool dicht ligt bij de Therpeïsche rots. Bovendien is 'door deze formatie het vertrouwen van de kiezers geschokt. De heer Colijn is voorop gesteld en verklaard tot een nationale figuur. Zoo heeft de Kabinetsformatie in 'den lande groote teleurstelling gewekt. De heer Colijn had al gecapituleerd, toen hij de formuleering van zijn program aan de partijleiders voorlegde. Misschien heeft de h^pr Oud zich in Leeuwarden wat scherp uitgedrukt, maar zakelijk was hij volkomen juist. Nu komt een Christelijk kabinet mef al lerhande eischen, als bescherming van Zon dagsrust en regeling van de echtscheidings materie, maar waarom hebben de vroegere coalitie-kabinetten dat eigenlijk niet reeds ge daan? Ze hadden daartoe toch ruimschoots gelegenheid. Spr. leest een uitlating voor ivan oud-minister Donner, waarin deze als minister het echtscheidingsvraagstuk een maatschappelijk vraagstuk noemt en be toogt, dat men den invloed van een wette lijke regeling van deze kwestig niet mag pverschatten. De metaphysische beginselen geven voor Üiet staatsleven geen voldoende criterium. Zoo kon men onlangs zien (spr. doelt ken nelijk op de laatstgehouden vergadering van de Vereeniging voor Wijsbegeerte des Hechts), dat er grooter overeenstemming hestaan kan tusschen een man van links en een Thomist dan tusschen een Calvinist een Thomist. Bij andere zaken staat de e zaak weer anders. Over de financiering van de defensie-ult- Raven heeft de regeering zich slechts zeer 'va8e,iJk uijgelaten. Wat hebben we aan uit- .Voerige berekeningen als van den heer 'Schouten, als aan den anderen kant groote j; bedragen ongedekt blijven? Andere landen j"; schijnen niet te hebben geleerd, dat ze ten Slotte te gronde zijn gegaan aan hun mili taire uitgaven. Ook is uitmergeling van de n" volkskracht er het gevolg van, aldus Prof. 'Kranenburg, n, De vrijz.-dem. kunnen toï hun spijt m niet anders zeggen, dan dat ze het re- A geerbeleid met toenemende zorg tege- moet zien en het optreden van dit ka- at binet niet met instemming begroeten, ■e- r Ook de rede van Prof. Kranenburg open- id Se t.a.v. de critiek op de partijformatie geen inieuwe perspectieven. De door hem geuite bezwaren werden reeds yan enkele zijden al geopperd. je Rede Mr. P. Droogleever Fortuyn is Het woord is aan Mr. P. Drooglee- n. tfer Fortuyn (Lib.), die betoogt, dat de (economische en maatschappelijke toestand te zeker niet beter is dan in 1933. Er was dan ook al lerminst aanlei ding, om hierip grond te zoeken voor een wijzi ging in de Kabi netsformatie. Spr. uit zich scherp tegen het ontwerp van Wet tegen arbeid door de gehuwde vrouw. Hij acht, dat dit ontwerp in den lande wei nig instemming vinden zal. Voor de defen sie is door de re W? Droogjeever Fortuyn geermg niet meer gevraagd dan, objectief gezien, noodzakelijk is, gezien de gewijzigde internationale toestanden en de verzwak king van den Volkenbond Het is echter te betreuren, dat hierdoor andere maatregelen op den achtergrond ge raken. Maar door hun unieke karakter die nen de militaire uitgaven voor te gaan Bij de ordening onderscheidt spr. in tweeën. Ordening tot opheffing van mis standen is noodig, maar als ordening dient om te komen tot een nieuwe maatschappa lijke ordening is spr. er tegen. Prof. Mr. A. Anema aan 't woord Daarna spreekt Prof. Mr. A. Anema namens de A.R. fractie. Allereerst handelt hij over de Kabinetsformatie. Men heeft dt anti-revolutionairen tweeslachtigheid ver weten. Dit verwijt is geheel en al onver diend. Een partij, die haar houding bij de stembus bepaalt, moet dit bewust doen Anders is ze onberekenbaar. De A.R. partij heeft het dan ook wel geaaan. Een partij heeft bij de verkiezings campagne niets te maken met de ko mende kabinetsformatie, en in de pe riode vóór de verkiezingen heeft de heer Colijn zich dan ook beperkt tot het propageeren van het A.R. verkiezings program. Welke gevoelens de kiezers bij het uit brengen van hun stem bezielde, was voor de partij van geen beteekenis. Zij slechts haar program uit te dragen. Over eenige voorkeur voor welke kabinetsfor matie dan ook heeft zij zich in geenen deele uitgelaten. Wie op haar lijst stemde, kon weten, wat hij deed. Het handhaven van een Kabinet als van 1933 leidt tot het laten liggen van beginselkwesties en tot vervlakking van het staatkundig leven. Als men van meening is. dat een ge zond partijleven voor het land van essentieele beteekenis is, moet men aan nemen, dat een verhouding als onder het vorige Kabinet niet de juiste is. De samenstelling van de Kamer stelde de formatie van een Kabinet op positief-Chris- telijken grondslag als eisch. Aan de voor waarden hiervoor voldeed het regeerings- program van den heer Colijn geheel. Hij had een program samengesteld, waarmee elk ministrabel man zich had kunnen vereeni gen. Dat enkele, personen zich met het pro gram niet konden vorcenigen. hebben we te eerbiedigen.Het geeft hun echter niet het recht nu te doen alsof door het kabinet moedwillig een scheiding in het leven zou zijn geroepen. Meent men werkelijk, dat 't voorleggen van het program aan de link- sche ministers gelijk zou staan als een slink sohe beweging, gedaan in de veronderstel ling, dat ze het program toch niet konden aanvaarden? Door hun weigeren hebben de linksche personen zelf een flinke streep ge zet onder de bestaande tegenstelling. Het verheugt spr.. dat de moeilijkheden van onze dagen de Christelijke partijen dringen om voorop te stellen, hetgeen ze ge meen hebben. Tegenover het Kabinet kan 'de hou ding van de A R. Partij die zijn van een zelfstandig en sympathiek tegemoet tre den. De sympathie wordt versterkt door dat drie voormannen in 't kabinet zitting hebben. De fractie wil het kabinet gaarne, zoo noodig met opbouwende critiek, steunen, De korte, heldere rede van Prof. Anema liet over verschillende kwesties uit den laat- sten tijd een helder licht vallen. Steeds weer treft het, hoezeer hij in ingewikkelde vraagstukken met eenvoudige bewoordin gen een scherp inzicht vermag te verschaf fen. Alleen hadden we uit zijn mond gaarne iets vernomen over een vermeende tegen stelling in A.R. hoek omtrent het bestaans recht van de Kabinetsformatie van thans. Zitting van Donderdagmiddag In de zifting van gistermiddag is eerst het woord gevoerd door den heer A. C. d e Bruyn (r.-k.), die de rede van den heer De Zeeuw verge leek met het ge snater van de da mes Snip en Snap voor de ra dio, „Ik weet niet, mijnheer de voorzitter, of U deze dames kent' Onder groote vroolijkheid schudt de voorz. .van „neen". Daarna verge lijkt hij het re geerings program met het program van 'de R. 10 Staatspartij en constateert treffende overeenstemming op de belang rijkste punten. Hij hoopt intusschen, dat uit breiding van de defensie niet gepaard moge ga.n met uitputting van de volkskracht, zooals deze op het gebied van het onderwijs tot uiting moet komen. „Prof-.Dr. R. H. Woltjer heeft "daarop zijn maidenspeech gewijd aan het spellings- vraagstuk. Over de staatsrechtelijke betee kenis van deze kwestie wil hij een opmer king maken en dan met name over de vraag: Wat moet de houding van de Regee- rin? zijn ten aanzien van de spelling? Op het moment staat het spellingsvraag- Btulc zoo, dat er een geestelijke oververza digdheid komt. die het gevaar meebrengt van halve maatregelen. De tegenzin wordt grooter om zich met de zaak bezig te hou den, en deze tegenzin doet den tegen stand verslappen. Geschiedt dit, dan heeft de door velen onjuist geachte oplossing grooter kans "P verwezenlijking. Prof. Woltjer wenscht zich te onthouden van de zakelijke zijde en te laten rusten, wat de nieuwe regels yooj: de taal beteeke lAAJj BruyQj non. Ook als de voorgestelde, wijzigingen op zichzelf juist zijn, is de kwestie daarmee zelf nog niet afgedaan. Steeds weer moet er volgens spr. de nadruk op worden gelegd, dat in 1934 een staatsrechtelijke fout is gemaakt, die eerst dient te worden hersteld. De fout is deze. dat men niet voldoende onder oogen heeft gezien wat de bevoegdheid van de regeering ten aanzien van de taal is. Men heeft via het onderwijs wil len bewerken wat men langs wettigen en wettelijken weg niet kon bereiken. Ook na herhaalde overweging kan de heer Woltjer niet inzien, waaraan het recht wordt ontleend, dat in leerplannen en bij examens een nieuwe spelling mag worden gebruikt. Dit is een geval van „détourne- ment de pouvoir" (misbruik van macht). In 1908 werd door den Minister de spelling- Kol lewijn verboden, niet omdat hij van deze spelling persoonlijk een tegenstander was, integendeel, maar omdat er een officieele spelling was, die door de Regeering was aanvaard. Spr. leest een schrijven uit 1934 voor van de curatoren van het Geref. Gymnasium te Amsterdam, waarin deze jegens den Minis ter van Onderwijs opmerken, dat het ver plichten van een bijzonder gymnasium om de spelling-De Vries en Te Winkel-met-de- wijzigingen te gebruiken een aantasten was van de rechten van het bijzonder onderwijs. In zijn antwoord zei de betreffende minister dat het onderwijs diende voor te gaan. Zulks nu betwijfelt Prof. Woltjer. Zeker mag de Regeering bepaalde eischen stellen ten aan zien van de schrijfwijze, maar ze mag niet eigenmachtig een Nederlandsch construee- ren, dat er niet is Anders staat het, als een nieuwe spelling langs een staatsrechtelijk juisten weg tot stand komt. Dat de Regeerin? een Nederlandsch con strueert. is in strijd met alle onderwijs, dat zijn stof misschien mag vereenvoudigen, maar niet zelf mag maken. Waarom schrijft men voor de Fransche taal, zooals die op onze scholen wordt onderwezen, ook geen eenvoudiger vorm voor? De zaak wordt niet allereerst als een onderwijszaak, maar als een nationale zaak behandeld. Had de Regeering in 1934 den wettigen weg gevolgd, dan zou zij toen geen meerderheid hebben ver kregen voor haar handelwijze in dezen. Spr. hoopt, dat de regeering de spelling ook verder als een zaak van het land zal willen zien en dat de scholen zullen worden vrijgelaten in de keuze, zoolang de voorge stelde commissie haar werk niet heeft ver- Na de andere sprekers, die zich hadden beperkt tot beschouwingen, louter over het ontstaan van het Kabinet en deszelfs poli- tiek-in-het-algemeen heeft Prof. Woltjer al dus in zijn eerste Eerste Kamer rede een vraagstuk aangesneden, dat tot nu toe hoofdzakelijk bij de begrooting van onder wijs was behandeld. Dat hij in dit stadium de spelling op de proppen heeft gebracht, j is daarom van beteekenis ook afgezien' van den inhoud van de rede zelf omdat thans de minister-president in zijn beant woording van de sprekers ook iets ten aan zien van het spellingbeleid zal moeten oo merken. Voor-, zoowel als tegenstanders van de zgn nieuwe spelling zullen een dergelij ke uitlating ongetwijfeld niet zonder span ning tegemoet zien. Daarbij kan men zich niet het minst af vragen, hoe de houding zal zijn van hen, die en zulks terecht in de Abessijn- sche kwestie nog van geen „verjaring" wil den wetpn. en die. nu het de spelling aan gaat. zich bij den toestand, zooals deze zich in het onderwijs ontwikkelt wenschen neer te leggen,, daarbij dus eigenlijk een „verja ring" aannemend. WAARDEERING VOOR MINISTER VAN DIJK Eerste Kamer over onze Defensieversterking Hoe zullen de uitgaven worden gefinancierd De begrooting van Defensie en de wij ziging van de Dienstplichtwet zullen thans binnenkort ook in de Eerste Ka mer in behandeling komen. Blijkens het Voorloopig Verslag hebben verschil lende leden in de afdeclingen een woord van waardeering en lof ge bracht aan den nieuwen bewindsman voor d© wijze waarop deze vastberaden heid cn doorzettingskracht had ge toond te bezitten. Verscheidene leden meenden echter, dat de nieuwe defensie lasten de draagkracht van het Neder- landsche volk tc boven zullen gaan. Een beper king van de plannen der Re geering achtte men geboden. Andere 1c wcnschten om trent de wijze waarop de defen sievoorzieningen in de eerstvol gende jaren zul- worden gefinan cierd, gaarne na der dcor de Rc- geering te worden ingelicht. Zij stelden de vraag, hoe de Regeering over twee jaren do uitgaven, die meer dan f40 millioen zullen bedragen, uit de gewone middelen denkt te dekken. Verschillende leden, de noodzakelijkheid van verdediging van het rijk in Europa vooropstellende, vreesden, dat in de naaste toekomst het grootste gevaar Indië zal be dreigen. Zij betwijfelden of bij de ontworpen plannen wel voldoende zorg is gedragen voor verdediging door vliegtuigen. Vele leden spraken den wensch uit, dat de militairen zich buiten de sfeer van de politiek zullen houden. De wijziging van de Dienstplichtwet T a.v. de wijziging van de Dienstplichtwet konden verscheidene leden zich niet ver eenigen met het. voorstel de oefentijd tot 11 maanden te verlengen. Zij meenden, dat het gestelde doel kan woorden bereikt met een eersten oefentijd van zes maanden, met ver- deeiing van de groote lichting over vier ploegen. Alsdan zou h.i. jaarlijks een be drag van f 10.000 000 worden bespaard, ter wijl de kosten voor den bouw van kazernes e.d. tot enkele millioenen guldens zouden kunnen worden teruggebracht. Vele leden verklaarden, met deze opmer kingen niet tc kunnen instemmen. UC. van Dijk óók otUjd op, nneer U een fiine bouil- wilt maken, da» U daar. >rMAGGI' Bouillonblok- gebruikt? Da» zijn de blokjes, die in kwaliteit aan maakt U een bouillon, di krachtige smaak heeft, di' in alle opzichten „af" is Let U dus óók op di geel-rode etiketten fabrieksmerken: de na< MAGGI en de Kruisster! de MAGGI' BOUILLON VEREENIGING VAN STRAATKLINKERr ABRIKANTEN Te Arnhem opgericht Een te Arnhem gehouden vergadering van belanghebbenden, te samen een jaar capaciteit van 375.000.000 straatklinkers ver tegenwoordigend, heeft unaniem besloten tot oprichting van een vereeniging van straatklinkerfabrikanten. Doel der vereeniging zal zijn het behar tigen van c.e belangen harer leden, in het bijzonder collectieve reclame én propaganda voor straatklinkers als wegdekmateriaal. De vereeniging zal deelnemen aan de t toonstelling „De wee 193S". Herdenking in Den Haag Oud-voorzitters spreken GEDENKEN aan en spreken van de Rudolphstichting doet bij velen een teere snaar trillen en wekt daar naast een groot gevoel van dankbaar heid, dat deze stichting, na moeilijke jaren, in stand mocht blijven en dezer dagen haar 10-jarig bestaan kon her denken. Omtrent haar lotgevallen hebben we Woensdagavond onze lezers uitvoerig inge licht. De herdenking van het blijde feit had gisteravond plaats in da Oosterkerk te den De voorzitter van het bestuur, Dr. A. A. L. Rutgers, opende het samenzijn op de onder ons gebruikelijke wijze en sprak daarna een inleidend woord. Deze tiende verjaardag, aldus spr., wordt op bijzondere wijze herdacht, om dat voor tien jaar de Glindhorst onder ging cn God de poging om het werk te doen herleven buitengewoon gezegend heeft Daarvoor past ons lof en dank. Spr. deelde mede, dat minister v. D ij k verhinderd was aanwezig te zijn, waarom hijzelf de rede van den eersten voorzitter van de vereeniging voorlas. In deze rede werd de geschiedenis der Rudolphstichting gememoreerd. San haar bestaan ging de „Glindhorst" vooraf, die na een 13-jarig be staan volledig onderging. Het vertrouwen in dezen arbeid was geschokt. Toch gelukte het. nadat de Rudolphstichting was ge vormd, waarvoor 3V2 ton gouds moest wor den bijeengebracht, het werk der verwaar loosde kinderen opnieuw op te bouwen en den over ons gekomen smaad weer af te wentelen. Het vertrouwen in Gereformeerd Ne derland gesteld, is niet beschaamd. De gereformeerde diaconieën hebben krach tig het werk gesteund en ook het gere formeerde volk is niet achtergbleven. De dankbaarheid uit de bewogen van voor 10 jaar, leeft nu nog na op de stichting. Er is alle reden tot dank voor Gods over- vloedigen zegen. De kast- cn de kaspositie zijn gezond er. de zorgen mogen niet langer drukkend hee ten. De stichting mag weer aan haar oor spronkelijk bedoelen beantwoorden. God stelle haar dienstbaar tot uitbreiding van Zijn Koninkrijk. Volgende spreker was de heer J. Schou ten, eveneens oud-voorzitter der vereeni ging- Wat is het bijzondere van de Rudolphstichting? Het is een opvoedingsdorp van 120 H.A., met toepassing van gezinsverpleging in gp- stichtsvcrband. Dit stelsel is bewust geko zen als eisch van het gereformeerd beginsel Spr. wijst op de voordeelen van deze gezinsverzorging: beter verzorging, toe zicht, leiding, raad, betere school- en vakopleiding in de weldadige sfeer van het platteland. Er zijn ook wel bezwaren, maar daartegen moeten scherp toezicht, liefdevolle leiding bedachtzaamheid waken. groot. Ook zijn 18 landbouwbedrijven aan het doel der stichting dienstbaar gemaakt School en kerk zijn eveneens ingesteld op haar belangen. Er is een saamhoorigheid bij allen, die van de grootste beteekenis i.- voor het werk der stichting, waar men jon ge menschen wil terecht brengen en hun hart leiden tot Christus, den grooten her der der schapen. God stelle do stichting nop lange jaren daartoe dienstbaar. De directeur der Rudolphstichting. He heer B. G e 1 e y n s e, vertelde vervolgens van de practijk der stichting. Alles draait daarbij „om het kind". Het werk der stichting brengt in aanraking met veel leed en een berg ellende. Daarover spreken is oen teer en intiem werk. Een groot doel der kinderen komt uit de kleinere plaatsen. De drank blijkt vaak de oorzaak van groote .ellende. Dankbaar mag gezegd, dat het goede zaad menigmaal in do harten der ver- Onderzoek wijziging steunverleening Samenstelling der Staatscommissie Zooals gemeld is bij K. B. van 6 dezer een Staatscommissie ingesteld, aan welke is op gedragen der Regeering van advies te die nen over de vraag in hoeverre in de huidigf wijzen van hulpverleening met betrekking tot de groepen van valide, werkwillige per sonen. die voornamelijk tengevolge van maar schappelijke oorzaken niet in het onderhoud van zic.h zelf (en van hun gezin) kunnen voorzien, verandering behoort te worden ge bracht en voorstellen betreffende de regeling van hulpverleening ten dezen, anders dan bij wijze van Armenzorg te doen. In deze Commissie zijn benoemd tot lid voorzhter: dr. J. P. Fockema Andrei Bilthoven; tot lid en ondervoorzitter: mr. A. L. S. c h o 11 e n s, te 's-Gravenhage; leden-secretaris: G. W. F. v, Hoeven, Den Haag: Meyerde Vries te Den Haag; en vot leden: N. Arkema te 's-Gravenhage; dr. J. S. van Beurden te He es wijk; K. Brok te Assen; m D. G. Draaijer te Den Haag; W. Drees te Den Haag; mgr. F. Frencken te Breda; J. Haver kamp te Kampen; J. Jeronirnus te Utrecht Kooiman te Purmerend; H. J Kuiper te MaartensdijkH. Lindeman te Haarlem: J, H. Maenen te Heerlen: F. van Meurs te Am sterdam; dr. J. W. Noteboom te Den Haag: jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford te Apel doorn; mr. dr. A. A. van Rhtjn te Den Haag: mr. A J. Rosnian te Wassenaar: mr. H. M. L. TI. Sark te Wassenaar: mr. J. J R Schma' te Voorburg: mr B. C. Slotemaker te Wasse naar; mr. D. G. W. Spitzen te Den Haag; A Stapelkamp te Utrecht: J. Tjalma te Hooce- veen; ir. R. A. Verwey te Den Haag; A. Vo gel te Schiedam: mr. dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both te Tilburg: prof. mr. C. W de Vries te 's-.GravcTVhagc, en dr F M. G. van Walsem tc Rotterdam; te benoemen tot adjunct- secretarissen: mr. J. .T. Falkema; mr. D. J. Gorter; mr. J. TI. J Schouten, en mr, W. Ver heul, allen tc Den Haag. Ontwerpverdragen der Arbeidsconferentie Geen voorstellen van wet ingediend De Internationale Arbeidsconferentie heeft naar de Rogecring aan de Tweede Kamer mededeelt, in haar zitting, welke van 6 tot en met 24 October 1936 te Genève gehouden werd en waaraan ook Nederland deelnam eenige ontwerp-verdraeen en aanbevelingen vastgesteld. Die ontwerp verdragen betref- Ie. minimum eischen van beroepsbe kwaamheid van kapitein* en officieren ter koopvaardij; 2e.: jaarlijksche vacantie met behoud van loon van de zeelieden; 3e.- verplichtingen van den reeder in ge val van ziekte, ongeval of overlijden van de zeelieden; 4c: de ziekteverzekering van zeelieden; 5e- den arbeidsduur aan boord van sche pen en de bemanning. De regcering heeft gemeend ter zake var deze ontwerpverdragen geen voorstellen te moeten doen. T a v. punt 1 wenscht. de Regeering af te wachten welke ervaringen worden opge daan met de wet op de zeevaartdiploma's 1935. Zulks geldt ook tav, de onder 2e, 3e en 4e bedoelde ontwerpverdragen. Het onder 5e genoemde onlwerp-verdrag regelt den arbeidstijd aan boord van schepen en de bemanning. Een toetreding van Nederland tot dat ver drag is niet mogelijk zonder de toetreding van groote zpevarendp mogendheden, waar onder Groot Brittannië. De Regeering is dan ook van oordeel, dat eerst wanneer zulks het geval is. èen f tueele toetreding van Nederland overwogen zou kunnen worden. Wat de regeling van den arbeidstijd be treft, valt er overigens op Ie wijzen, dat met ingang van 1 October 1937 nieuwe col JANUARI 5.5 M. VARA-Ult- en 72:0S.00 VPRO 0 00 Morgen wijd lu? icht 4.30 ziek. 5.40 Literaire cai en zang. 6.30 Gronings Filmland. 7.30 „De pli ie. 6.00 Orgelspel uitzending. 7.00 van de Bijbel in 8.00 Herhaling SOS-Be- riehten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Vaiia. 8.15 VARA-Tooneel, declamatie, solist, en gramofoonmuziek 9.15 „lin nuOké!"- 10.3) Berichten ANP. 10.40 „The Four Blue Stars". 11 AIO Berichten. 11.05—17.00 Gramo- IILVERSUM II 301.5 M. KRO-Ultrendlng. 8 00 —9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Go ls dlenspg halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- Orkest en gramofootimuzlek. 2 00 Voor do Jeugd. 2.39 Vervolg KRO-Orkest. 3.05 Kinder uur. 4 05 Gramofoonmuziek. 4.30 De KRO- Melodisten. m.m.v. solist. 5.15 Gramofoon muziek. 6.45 De KRO-NachtegaaltJes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weelt- ■■HMMÉMBBiofoonmuzlek. 7.00 Be- 7.15 „Econi nlsche Nederland en Indiö", Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzingen met mu zikale omlijsting. 8.35 KRO-Orkest. 9.00 De KRO-Boys, m.m.v. solisten. 10.00 De KRO- melodisten. m.m.v. solLaL 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.55-12.90 Gramo foonmuziek. 12.05 BBC-orkest 1.20 DROITWICH 1500 51. Orkest. 4.35 Viool 5.20 Band. 7.05 Militair orkest 7 50 Radio journaal. 8 20 Variété. J.55 BBC-orkest. 11.00 Declamatie. 11.20 Band. 11.59 Orgel. RADIO-PARIS 1648 M. 12.20 Piano. 12 35 Or kest. 3.20 en 4.05 Zang. 6 05 cn 8.35 Zang, 8.50 Radiotooneei. 9.3o Variété. 10 25 Popu lair waarloosde kinderen ontkiemt Zelfs zijn kinderen wel het middel ter bekee ring van hun afgedwaalde ouders. Het opvoedingswerk is een moeilijk werk Het gebed is daarbij een groote kracht on behoedt ons voor gewoon raken aan de ellende en dus voor gevoelloosheid, sterkt ook bij teleurstellingen, die in het werk niet hespaard blijven. Op de Rudolphstichting geschiedt een groot werk. Spr. doet een bproep op aller voortdurend gebed, opdat zij, die in werk bezig zijn, staande mogen blijven. Zij zijn ook maar menschen. Het gaat in dit werk om kinderzielen Daarom is het noodig. dat nimmer om fi- nancieele redenen er een moet worden af gewezen. Zijn we dankbaar voor het voor recht dat ons ztlf ten deel viel, dan bidden we: Maak mij het kanaal van Uw zegen, o Heer. Na gebed van Dr. Rn tgers en het ge zamenlijk staande zingen van „Hallelujah, eeuwig dank en eero" werd de bijeenkomst gesloten. Bij den uitgang werd gecollecteerd ten bate van de nieuwe kerk op de stichting. Medewerking aan dezen avond werd ver leend door het Chr. Residentie-Mannenkoor, directeur de heer L. W. V i s c h e r, en den organist der kerk. den heer W. v. d. La a n. Zoowel zang als spel verdienen een woord van bijzonderen lof en waardeering. Hpt Mannenkoor gaf een schitterend staal van artistiek kunnen. 3.50 Orkest 6 35 Orkest 7.20 Orkest 8.20 Cabaret 9.20 Orkest. 4S4 M.. 12 50 Orkest 1.30 Orkest. 4.20 Man- doVne. 5 20 Orgel. 6 35 Cello. 7.00 Orkest, 8.20 Operette. 10.39 Orkest DEIiTSCHLASDSF.iVDKR ir.7I M. 6.30 Orkest 8.20—11.20 „Madame Butterfly", opera. VOOR IEDERE BEURS VOOR ELK INTERIEUR hebben wij een passende verlichting. RADIO BAKKER KAASMARKT 8 ROTTERDAM lectieve arbeidsovereenkomsten voor de Ne- derlandsche Koopvaardij van kracht zijn geworfen. die ook op dit terrein voor de be manning groote verbetering hebben ge bracht Tiet schijnt geraden, thans eerst af te wachten, welke ervaring met deze nieu we bepalingen zal worden opgedaan, voor dat nader overwogen wordt, hier te lande een wettelijke werktijdregeling voor het zeevarend personeel in te voeren. Prof. Dr P. C. A. Geyl teruggekeerd Van zijn reis naar Zuid-Afrlka Prof. Dr. P. C. A. Geyl, hoog leeraar in de Alg. Geschiedenis en do Vaderlandsche Geschiedenis van den nieuwen tijd, is van zijn reis naar Zuid Afrika in zijn woonplaats teruggekeerd. In een onderhoud heeft Prof. Geyl zijn in drukken van de reis weergegeven. Niets blijkt hem zoozeer getroffen te hebben als de geweldige machtsontwikkeling van het Afrikanerdom. De vooruitgang van de taal in het openbare leven, in het onderwijs en de ambtelijke diensten is verbazend. Er heeft zich een Afrikaansch bewustzijn en een Afrikaansche cultuur ontwikkeld, als Prof. G2vl voor zijn bezoek niet vermoedde. De positie is echter niet zoo eenvoudig. Eco nomisch zijn de Engelschen nog altijd de baas en nemen de Afrikaansch sprekenden een zwakke postie in. Laatstgenoemden moeten zich echter ook in het zakenleven een positie veroveren. Intusschen is het hun al gelukt het onderwijs zoodanig tc her vormen. dat dit waarlijk een omwenteling beteekent bij wat vroeger, een generatie ge leden bestond. Over de geheele linie is een ernstig streven om te komen tot een twee taligheid. Hierin is men roeds ver gevorderd, al is het zeer de vraag of men dezen idealen toestand ooit hereiken zal. Sprekende over de immigratiomogelijk'- heden voor Hollanders zeide Prof. Geyl dat men in de Afrikaansch sprekende kringen de Hollanders gaarne ziet komen. In inlellectueele kringen bestaat op het' oogenblik een levendige belangstelling en groote berpidheid voor de Nederlandsche cultuur, wetenschap en beschaving. Men is er van overtuigd, dat deze van groot nut kunnen zijn voor de ontwikkeline van de Afrikaansche cultuur. Men stoot er zich evenwel aan als Hol landers in Zuid-Afrika verengelschen. Ge-< lukkicr komt dit echter steeds minder voor, daar het gemakkelijker wordt voor immi granten aan deze invloeden weerstand te bieden. „ONZE VLOOT" Het eerste nummer in 1938 Met dit nummer doet de dertigste jaargang van „Onze Vloot" haar intrede, aan welk feit de redactie in een voorwoord eenige op merkingen verbindt. Het hoofdartikel, dat den titel draagt „Het Devies voor 1938: Europa moet zichzelf red den!" geeft o.a. een uiteenzetting van de beteekenis van een „sterke neutrale weer- mach!s"factor. en meer in 't bijzonder van een neutraal machtsorgaan op de hooge zee. als blliseerende fadtor in het labiele Europeesche machtsevenwicht. Immers de stabiliseering van de Europeesche machtsver houdingen is een hoofdvoorwaarde voor de veiligheid der Westersche belangen in het Verre Oosten. Luitenant ter Zee ,1ste Klasse A. Kroese schrijft een zeer belangwekkend artikel over ..Radiogevaar ir. Oorlogstijd". Met voorbeel den uit den wereldoorlog toont hij aan welke ernstige gevolgen een onvoorzichtig gebruik van dit communicatiemiddel met zich mede kan brengen. De „Kantteekeningen" geven eenige be schouwingen over het Defensiedebat in de Tweede Kamer. Verde rbevat het nummer 't slot van de herinneringen van Luit. ter Zee Kraus over de Hvdrographie In Nederlandsch Tndië, getiteld „Naar Nieuw-Guinea en de Stille Zuidzee". Tenslotte is ?r een geestig marineschetsje onder den titel „De Dringen de Boodschap", alsmede de stellingen van Luitenant ter Zee 1ste klasse A. J. Bussema- ker. Het geheel is van verschillende foto's en tekeningen voorzien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9