JECOVITOL crisis in frankrijk het strijdtooneel in sjantoeng gemengd nieuws Waar Liefde Woont VRIJDAG 14 JANUARI 1938 RONDBLIK De regeering Chautemps heeft de worste ling om evenwicht in Frankrijk moeten op geven; zij heeft op eervolle wyze, dus anders dan haar voorgangster, moeten capi- tuleeren voor de omstandigheden. Er bestaat in een land met een normale economische huishouding steeds een nauw verband tus- schen den toestand vaja handel en industrie, en de gezondheid van het betaalmiddel. Zoo dra men zich aan gewaagde speculaties gaat overgeven, aan regeeringuitgaven, welke on evenredig aan de inkomsten zijn, of aan sociale experimenten, welke het vertrouwen in de kringen der deskundigen ondermijnen, volgt onherroepelijk een weerslag. Het ka pitaal verlaat het land; de waarde van aller lei beleggingspapieren daalt en blijft een neergaande lijn vertoonen, tot ergens een nieuw evenwicht is bereikt. Somtijds ge schiedt dit op een blijvend niveau, en moet men van permanente devaluatie spreken. Het is bekend op welk een manier het kabinet-Blum, hetwelk aan dat van Chau temps vooruitging, zijn sociale en financieele moeilijkheden heeft trachten op te lossen. Men ging de werktijden verkorten, de sociale lasten verzwaren, de loonen verhoogen, en rekende op een hypothetische vermeerdering van de koopkracht, om dit alles te compen- seeren. De rekening bleek zulk een ernstige miscalculatie, als wellicht zel den eerder is gemaakt. De heer Bonnet moest uit de Vereenigde Staten over komen, om in de nieuwe regeering als financieel expert op te treden. Intusschen bleek het meer en meer, dat de groote meerderheid van het volksfront, on danks deze kostbare les der ondervinding, weinig of niets had geleerd. Socialisten en communisten bleven op onverantwoorde lijke wijze voortgaan met het voeren van sociale agitatie; de staking in de Parijsche overheidsbedrijven is daarvan zeer onlangs nog een treffend voorbeeld geweest. Het vertrouwen in de frank had intusschen de laatste maanden reeds te vaak gefluctueerd, om nog veel te kunnen verdragen, en toen nu dezer dagen door de schatkist opnieuw een beroep op de Bank van Frankijk werd gedaan, zij het voor het aflossen eener lee ning, begon zich op onrustbarende manier een nieuwe neergang van het Fransche be taalmiddel af te teekenen. Chautemps en Bonnet zagen geen ander middel, om verdere aftakeling der financiën te voorkomen, dan het voeren van een zui nig financieel beheer, het weigeren van het toestaan van nieuwe uitgaven, zoo daar niet dadelijk nieuwe inkomsten tegenover ston den, en het handhaven van de sociale nrde en rust. Op het laatste liet de premier zelfs bijzonder den nadruk vallen, als op den voornaamsten grond voor het vestigen van nieuw vertrouwen. In den kring der socialistische mede-mi nisters was men het met dit alles niet eens. Men kon zijn partijschappen niet verlooche nen, en geen oogenblik vergeten, dat men door de arbeiders te paard geholpen was. Dezen moesten dus worden bevredigd met telkens nieuwe paaimiddelen, desnoods ten koste van het crediet Vlucht van het kapi taal moest dan maar door deviezencontróle worden tegengegaan. Chautemps heeft voor dit laatste gepast. Hij herinnerde zich, dat Frankrijk dienaangaande afspraken met Nieuw-York en Londen heeft, die niet moch ten worden geschonden. Zoo hebben dan zijn socialistische confraters hem in den steek gelaten, en moeten mannen als Chautemps en Bonnet, die een dosis gezond verstand vertegenwoordigen, heengaan. Wellicht zal Frankrijk, zoo uit de crisis althans geen krachtiger regeering wordt geboren, dit binnenkort nog bitter moeten betreuren. Vonnis in de Barmat-affaire De rechtbank te Brussel heeft gisteren vonnis gewezen inzake het proces tegen Henri B a r m a t en consorten, die vr- dacht werden van onzuivere financieele commercieele transacties. Henri Barm at werd veroordeeld tot vier jaar gevangenis straf en 2000 frank boete. Daar door het overlijden van Julius Ba r mat diens zaak uit de rol werd geschrapt, kon tegen hem geen straf worden uitgesproken. Verschil lende andere in deze affaire betrokkenen hoorden zware straffen tegen zich eischen. De veroordeelden zullen in hooger beroep Kracht met lepels! Jeco- «ritol, de op vitaminen geijkte Levertraan geelt weerstand tegen verkoud heid, griep en andere in fectieziekten. In Apothe ken en Drogisterijen f. O 75 nor llpsr.h Chineezen zouden successen oogsten Chineesche berichten melden, dat de Chi- neesche troepej, Tsining in Sjantoeng, om het bezit van welke strategisch uiterst be langrijke plaats ,de laatste dagen heftig ge vochten is, heroverd hebben. De Japanners zouden hierbij ernstige verliezen hebben geleden. Ook de Japansche opmarsch langs den Loenghai-spoorweg, zou tot staan zijn gebracht na ernstige gevechten, waarin beide partijen zware verliezen hebben ge- Volgens telegrammen, die de Chineesche ambassade te Londen uit Hankau heeft ont vangen zijn tijdens straatgevechten in Tsi ning 2000 Japanners gesneuveld. De Chi neesche troepen zouden voorts Tsjoetsjau, Jangjen, Feisiang en Kwangping in Zuid- Hopei heroverd hebben en de verbindings wegen van de Japanners langs de spoorlijn Peking-Hankau ernstig bedreigen. De Chineesche opperbevelhebber T s j a n g ai S j e k bevindt zich momenteel in dit strijdgebied. De Chineesche eendracht groeit De Amerikaansche schrijfster Agnes Smedley is te Hankau teruggekeerd, na drie maanden te hebben vertoefd in het achtste Chineesche leger. Zij verklaarde, dat het geheele Chinee sche volk zich aaneen sluit, niettegenstaan de bijna onoverkomelijke moeilijkheden, om tegen de Japansche aanvallers te strijden. Vele duizenden Chineezen nemen deel aan den guerilla-oorlog. Zij waden blootsvoets door de ijskoude sneeuw en trekken tot den hals door de ijskoude rivieren. Velen hebben docir de koude tijdens de nachte lijke gevechten ledematen verloren. Het volk leidt zichzelf op tot een leger en daardoor is het voor de Japansche troepen het Noorden zeer moeilijk. Meermalen trekken groepen van honderd an het veld in, slcehts gewapend met vijf tig geweren. De overigen nemen dan de geweren van de gesneuvelden of veroveren wapenen op de Japansche troepen. Miss Smedley deelde verder mede, dat in Sjansi tweehonderd mijnwerkers een ar senaal hebben opengebroken, toen de Japan sche troepen naderden. Vergezeld van hun gezinnen vochten zij zich een weg naar de veiligheid en zij hiel pen de Chineesche troepen om den tegen stander een nederlaag te doen lijden. De Japansche troepen maakten deel uit .an de twintigste divisie, welke duizend man verloor aan dooden, terwijl vijfhonderd krijgsgevangenen werden gemaakt. Deze mijnwerkers werden geleid door een vrouw van 61 jaar. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Stilstand bij Teruel De vijandelijkheden rond Teruel zijn practisch aan beide zijden tot stil6tand ce komen. Er worden slechts artillerieduels en luchtraids ondernomen. De burgemeester van Teruel is intusschen te Saragossa aan gekomen, alwaar hij verklaarde, dat de geest onder verdedigers en inwoners der stad uitstekend was. Slechts bij een man was dat oiet het geval en wijl die man d3 commandant was, werd hiermede het lot der stad bezegeld. De soldaten gedroegen •zich echter moedig en voorbeeldig. Behal ve lafheid en ongunstige w eersom sta ndig heden was er nog een derde vijand in het kamp: de dorst, want de waterleiding was door granaatscherven verwoest De man schappen beschikten slechte over cognac en tabak. Hun maag was door den alcohol ver brand en hun tongen als gevolg van den dorst gezwollen. Niettegenstaande dit alles gingen zij voort, zich te verdedigen. Toen het begon te sneeuwen, wierpen de man schappen zich in de sneeuw, teneinde hun dorst te lesschen. Kolonel R e y verloor 6teeds meer het hoofd en de officieren van den generaion 6taf besloten een krijgsraad te organiseeren, zonder hem. Dit achter mocht niet baten en ten slotte gaf de kolonel zioh over. Oud-ambassadeur Dodd aan het woord Geen malsch oordeel over Hitier De oud-ambassadeur der Vereenigde Sta ten te Berlijn, de heer Dodd, is geen vriend \an nazi-Duitsehland en steekt zulks niet onder stoelen of banken. Aan een diner te New-York hield hij dezer dagen een rede. waarin hij o.m. zeide: „H i 11 e r is thans een meer absoluut heerscher dan eenig middeleeuwse!» keizer in Duitschland". Vol gens spreker waren in vijf jaar tijds in Duitschland onder Hitler evenveel persoon lijke tegenstanders gedood als Karei II van Engeland in de 17e eeuw in twintig jaren had doen ter dood brengen. Dodd beschuldigde de vertegenwoordigers der groote Amerikaansche en Engelsche wapenfabrikanten ervan, den volkenhond hij twee of drie gelegenheden te hebben ge dwarsboomd. toen de bond op het punt stond, handelend op te treden, om agres sies te hespreken. Hij voegde er aan toe: De ernstige fout, die de Vereenigde Staten begingen door hun minachting voor de volkenbondsidee, was de voornaamste oorzaak van de heropleving der oude Europeesche annexatie-denkbeel den. De Duitsch-Slavische vriendschap Stojadinowits] naar Berlijn De minister-president van Zuid-Slavin, Stojadinowitsj, is voornemens binnöti kort een bezoek aan Berlijn te brengen. Met betrekking daarop wordt er van be voegde Joego-Slavische zijde op gewezen, dat niets het nieuwe tijdvak in de Duitsch— Joego-Slavische be'rekkingen beter doet uit komen, dan het feil. dat dit de eerste rei3 van een in functie zijnden Joego-Slavische!» minister van buitenlandsche zaken naar Duitschland is. In Joego-Slavische politieke kringen ver klaart men, dat het doel van Stojadino wits j's reis niet is. het voeren van onder handelingen tegen of over «sen afwezigen derde, doch het bekrachtigen van de reed§ bestaande ovenenstemming. Het aantal Zuid-Slavische consulaten in Duitschland zal binnenkort worden uitge breid met een consulaat te München en een honorair consulaat te Hamburg. Het rassenvraagstuk in Johannesburg Een lift-incident De liftjongen van een bank te Johannes burg (Z.-Afr.) heeft in Britsch-Indische kringen een storm van verontwaardiging gaande gemaakt. Hij weigerde nl. zijn lift te bedienen, omdat daarin een kleurling had plaats genomen, een zekere Seth Govind Das, lid der Indische centrale wetgevende vergadering. Het gevolg was een scherpe briefwisseling tusschen een hoog Indisch ambtenaar te Calcutta, den Zuid-Afrikaanschen minister van arbeid en de bankdirectie. De baukdirecteur bood al dengenen, die getroffen waren door „het beleedigend op treden van kleine ambtenaren, van wie eeo Indiër het recht heeft bescherming te ver wachten", zijn verontschuldigingen aan. De directeur voerde echter aan, dat do handeling van den jongen geheel beschouwd moet worden als een persoonlijk optredr De misdaden in Frankrijk Thans heet alles „Csar-terreur" In Parijs brengt men thans verschillende onopgehelderde misdaden in verband met het bestaan van de Csar, en van andere ge heime rechtsche organisaties. De moord in hiett Bois de Boulogne, op den Rus Navas- jin gepleegd; de métro-moord, waarvan de spionne Laetitia Tourreaux het slachtoffer werd; de ontvoering van den Ruesischen generaal Miller, het zou alles Csar-terreur geweest zijn! Woensdagnacht is een zekere Robert Pui- reaux gehoord, die beschuldigd wordt, de beide Italiaansche journalisten Carlo en Nello Roselli te hebben vermoord. Hij ontkende ooit te Bagnoles de l'Ornc, waar de Italianen werden vermoord, te zijn geweest, doch hij gaf toe, dat de auto, waar in zij werden achtervolgd, aan zijn moeder behoorde. Verder zijn nog in verband met deze zaak een zekere Bouvier en Fauran gearres teerd. Zij zullen geconfronteerd worden met J^cubiez, die eveneens beschuldig-"! wordt van medeplichtigheid aan dezen moord. GARANTIE STANDG R O EN GARANTIE-STAND BRUIN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE. STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW Speciaal product «oor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Hij behoudt zijn werkkring hoewel hij de 70 reeds „Ik heb sinds jaren de gewoonte in iederen kop thee een heel klein beetje Kruschen Salts te nemen. Ik ben nu 70 jaar geweest en huisschilder van beroep. Ik kan nog al mijn werk doen. op hooge ladders of op stellages die buiten hooge gebouwen han gen. Er wordt mij dikwijls gevraagd hoe het komt, dat ik nog zoo flink ben en er uitzie als 50. Ik vertel ze allemaal, dat ik geregeld iederen dag mijn Kruschen Salts neem." J. S. A. Vooral bij ouderen zijn de inwendige or ganen, lever, nieren en ingewanden, dik wijls niet meer zo actief als nodig is. Kruschen Salts spoort deze organen zacht en voortdurend aan hun taak op natuurlijke wijze te blijven vervullen, waardoor men zich ondanks het ouder worden, jeugdig, fit en gezond zal blijven voelen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erken de drogisten f 0.40, f 0.75 en f 1.60 per fla con. Let op. dat op liet etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. (Adv UIT OOST- EN WEST-INDIE DE VERWACHTE BLIJDE GEBEURTENIS Batavia komt in feestdos BATAVIA, 12 Jan. (Aneta). Nadat hier te lande iedereen zich reeds onbewust had ingesteld op de mogelijkheid, dat de blijde gebeurtenis nog slechts een kwestie van eer of twee dagen zou zijn, zoodat met koorts achtige haast aan de versieringen en dc uitwerking van programma's werd gewerkt, veranderde de situatie geheel door de guste ren bekend geworden conclusie van Dr. d e Groot, waardoor ©enerzijds de spanning wordt vergroot, en anderzijds nog verder gelegenheid wordt geopend tot perfectie van de voorbereidingen. Hierbij wordt gebruik gemaakt van het al-oude bamboe-materiaal voor eerepoorten, waarnaast in ruime mate van producten van de moderne techniek ge bruik wordt gemaakt. De hoofdstad wordt reeds nu gekenmerkt door een feestelijke sfeer, niet alleen door de hier en daar ontstoken proefverlichting, doch vooral door'de stemming van het pu bliek, dat de blijde gebeurtenis welhaast nog intensiever tegemoet gaat dan een jaar gele den de huwelijksfeesten. Naar Anta verneemt vervaardigen ver scheidene inrichtingen voor vakonderwijs voor meisjes zoowel op Java als in de bui- tensewesten fraaie geschenken voor H. K. H. Prinses Juliana, waaronder een prachtig bewerkt, vierdeelig fotoalbum, dat aangebo den wordt door de openbare opleidings school voor vakonderwijzeressen in Batavia, alsmede een schitterend uitgevoerd, met decoratieve teekeningen verlucht babyboek. Dit laatste wordt aangeboden door de open bare lagere nijverheidsschool te Batavia De bedoeling is dit laatstgenoemde ge schenk per luchtpost naar Nederland te zenden. Meisje in brand geraakt In het ziekenhuis overleden In het gehucht De Groote Abeele nabij Middelburg is het vierjarig doch tertje van de familie De V. met een kachel in aanraking gekomen en in brand geraakt, waarbij het kind ernsti ge verwondingen opliep. Gister is het meisje in het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen, waarheen het was over gebracht, overleden. Oude heer loopt tegen een zandauto Aan verwondingen overleden Gister is te Maassluis de 74-jarige heer G. van de Spek bij het oversteken van den Noorddijk, door onvoorzichtigheid tegen een passeerende zandauto uit Naaldwijk ge loopen. De oude man kwam te vallen en geraakte met zijn linkerbeen onder een der achterwielen van den vrachtwagen. Het slachtoffer moest in ernstigen toestand een nabijgelegen woning worden binnengedra gen, waar geneeskundige hulp werd ver- In den loop van den dag ls de ongelukki ge aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. NACHTVAARTVERBOD VOOR DE WAAL Opgeheven Tengevolge van de snelle was op den Bo -ven-Rijn, is het peil van de rivier D e Waal de laatste dagen aanzienlijk ge stegen. Gistermiddag was de minimum vaargeuldiepte reeds meer dan 2.80 m zoodat er geen aanleiding meer bestond 't eind der vorige week aangekondigde nacht- verbod nog langer te handhaven. Het zinken van de „Hannah" Een torpedo of een mlju de oorzaak? Van H. Ms Gezantschap te Barcelona is bericht ontvangen, dat de bemanning van het stoomschip „Hannah", dat Dinsdag 11 dezer om acht uur op 6 mijlen ten Z. W. van de Cabo San Antonio is gezonken, verdeeld is in haar meening over de vraag of het zin ken veroorzaakt is door oen torpedo of door een mijn. De geheele bemanning, bestaande uit 32 koppen en de observatie-officier, is gered, in de eigen booten, daarbij geholpen door de Spaansohe kustwacht Zij vertoeft thans te Benia. Auto grijpt gespan Paard gedood, enkele lichtgewonden Gisteren reed de groenten-venter J. B. uit Wapenveld met zijn paard en wagen op don Zwolschejvweg te lieerde huiswaarts, toen het paard schrok voor een langs den weg staand geschilderd reclamebord. Het paard deed een, sprong naar het midden van den weg juist op het oogenblik dat uit de rich tine Wanenveld een auto met vijf personen, bestuurd door J. van den D. uit Harlingen en op weg naar Duitschland, wilde voorbij rijden. Het paard kwam voor de auto te recht en het lemoen drong door de ruiten van de auto. De bestuurder trachtte noe door uitwijken een botsing met het gespan te voorkomen, doch raakte daardoor een boom langs den weg. Hoewel de auto aan beide zijden ernstig werd gehavend en al het glas werd ver splinterd bleven de Inzittenden ongedeerd behalve den bestuurder, die lichte verwon dingen aan het gelaat opliep. Het paard werd gedood, De groenten-ven ter verwondde een knie en zijn wagen liep schade op. Auto en paard waren verzekerd. Rijks- en gemeentpolitie uit Wapenveld, die in de onmiddellijke nabijheid waren, toen het ongeval geschiedde, regelden het verkeer en stelden het noodige politioneele onderzoek in. Van een „origineel Amerikaan" Er schijnen nog altijd menschen te zijn, die hun leven kunnen vullen met de een of andere dwaasheid. En die bovendien meenen. dat zij door bekendheid te geven aan hun dwaasheid, beroemd zullen worden. Wat zeudt u bijvoorbeeld deniken van iemand d:~ van 't blad. waarin dit stukje verschijnt, pre cies de middelste letter bepaalde, of het aan tal e's erudt bijeentelde. Ge zoudt zeggen, da' het iemand rijp maakte voor afzondering, als hij een dergelijke volmaakt nuttelooze en zinlooze bezigheid verrichtte. Dezer dagen kon men in de bladen het vol gende bericht lezen: In talrijke talen, Nederlandsch, Engelsch Duitsch, Fransch, e-a. is de letter „e" de meest gebruikte van het alfabet. Wat het Nederlandsch betreft mag men gerust zeggen dat zij ongeveer zeven keeren meer gebruikt wordit dan de meeste andere letters. Dactylos en typografen kunnen dat het best merken aan de slij tage die de toets dezer letter vertoornt. Een origineele Amerikaan heeft nu een roman geschreven „Gadsby, champion of youth", waarin niet een keer de letter voorkomt. Wat dunkt u van diien „origineele(n) Ame rikaan"? „De polöltie moest ernaar kijken!", zou de man van de straat zeggen. WIELRIJDER ERNSTIG GEWOND Gisteravond omstreeks zeven uur is ee 31-jarige wielrijder, die op de brughelling van de Joseph Israëlskade bij de Van Wou straat te Amsterdam reed en teeken gaf links af te willen slaan, door een achter hem rijdende auto aangereden. De G.G.D. heeft hem met een wervelfrac- tuur naar het Isr. Ziekenhuis moeten bren gen. PETROLEUMLAMP OMGEVALLEN Vermoedelijk door het omvallen van een petroleum lamp, is brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer Auke de Roer te N ij e h a s k e, gemeente Hasker- land. Met veel moeite wisten de bewoners het op stal staande vee los te maken en naar buiten te brengen. De brandweer van Hee- een. die met een motorspuit was uitge rukt, slaagde erin het voorhuis te behou den, dat echter veel waterschade kreeg. De schuur en de veestallen zijn evenwel tot den grond toe afgebrand. De wintervoor raad liooi en een partij voermeel gingen verloren. Op den Rijnsburgerweg te Oegstgeest is gisteravond een motorrijder, die verblind werd door een tegenligger, op het voetpad terecht gekomen waar het echtpaar v. d< Hoornaard liep. De 55-jarige heer Hoorn." aard werd door het voertuig gegrepen en tegen den grond gesmakt Met zware ver* wondingen is het slachtoffer in het Aca< demisch Ziekenhuis te Leiden opgenomen. De motorrijder, de heer IT. van G. uit Zoe- terwoude kreeg lichte verwondingen, doch' kon, na ter plaatse door een geneesheer te zijn behandeld, zijns weegs gaan. DE INBRAAK TE LEEK Het gerechtshof te Leeuwarden heeft arrest gewezen in de zaak van den 27 jari gen chauffeur F. van Oosting te Hoogkerk thans gedetineerd, die door de Groninger Rechtbank wegens uitlokking van den dief stal met braak ten huize van den heer Reijntjes te Leek die tengevolge van do doorstane emoties en door andere omstan digheden daarbij den dood vond was ver oordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal had wegens heling en medeplichtigheid aan diefstal vijf jaar gevangenisstraf geëiseht. Gister werd van Oosting wegens mede» plichtigheid door het verschaffen van in lichtingen en heling van geld, afkomstig van de inbraak veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. Er is nog altijd een groot aantal mensen, dat figuurlijk gesproken, bij de bushalte blijft staan wachten tot de paardentram weer voorbijkomt. (Maandblad Succes - den Haag.) Vrijwel onze geheele bevolking drinkt dagelijks minstens éénmaal thee en tóch zijn er nog vele duizenden thee-verbruikers, die als 't ware ook bij zoo'n bushalte staan. Zij staren zich blind op enkele centen prijsverschil, maar vergeten dat het beste au fond toch het goedkoopste is. Zij missen het voorrecht 't groote veschil in thee te leeren kennen, niet beseffend dat werkelijk betere thee een waar genot zijn kan. Breekt nu eens met sleur, neemt waarde voor Uw geld en bestelt Uw winkelier eens echte GOALPARA in de gesoldeerde ondernemings verpakking. De GOALPARA-loodverpakkingkwaliteit is voor echte theeliefhebbers nog altijd een blijvende vreugde gebleven. DE BEROEMDE ONDERN. MELANGE 38 cent per ons 3-pondskistje rjI.0.35 per ons ONVERMENGDE ORANJE-PECCO 34 cent per ons 33 cent per ons 32 cent per ons Indien Uw winkelier ze niet heeft, wende U zich tot de IMPORTEUR: SWEERS HANDEL-MIJ. Heerengracht 451 AMSTERDAM-(0.) VAN ONZE ADVERTEERDERS Bezienswaardigheden van Keulen Keulen, In lied en legende bezongen, be gin- en eindpunt van elke pleiziertocht op de schoonste rivier van Europa. Aan de glinsterende horizont van do wij de vlakte steken in de blauwe zomerlucht de tweelingtorens van de Keulsche Dom, net waarlijk overweldigende gothische monu ment, omhoog. De moderne groote-stads bouwwerken daaromheen, zijn als donkere dwergen in vergelijking met dit meesterwerk uit een mystiek verleden; maar de Keulsche Dom lijkt zelfs nog jong naast de vele Romaan- sche kerken, waarvan er enkele tot in de eerste dagen van het Christendom terug grijpen. Archeologische vondsten zijn aan de orde van den dag, want de grond, waarop Keulen gebouwd werd, is oeroude, historische bodem. Over de geheele wereld vermaard is hef Keulsche carnaval, waarvan de oorsprong in het duisterder historie verzinkt. Elk jaar gedurende enkele dagen weerklinken do straten wederom van het opgewekte gelach en van het lied der „treuen Husaren". Geen wonder, dat dit heldere, frissche wonder- water, de „Eau de Cologne" juist in Keulen zijn oorsprong vindt en juist vanuit Keulen zijn zegetocht over de geheele wereld begon. Duizenden bezoekers uit alle deelen der wereld hebben dan ook reeds het oude ge bouw in de Glockenstrasse bezocht, waar Eau de Cologne 4711 vervaardigd wordt, Duizenden hebben de geschiedenis van de oorsprong van dit bekende handelsmerk! vernomen en „4711", echt „Kölnisches Was ser" aan de bron leeren kennen. En wanneer onze reizigers dan vermoeid zijn van al de indrukken, die van alle kan ten op hen aanstormen, dan is het weer do verfrisschende geur van de „4711" die hun uitgeputte energie verkwikt en hen tot het opnieuw aanschouwen aanspoort. NAAR HET AMERIKAANSCH VAN GRACE S. RICHMOND (28 „Nu. ik zal Jack dan ook niets benijden, al kan hij zijn yrouw alle mogelijke schatten ter wereld geven! „Wat denk je, dat die man gedaan heeft?" riep Burns, toen hij tegen middernacht met zijn gastheer terugkwam. „Hij heeft het zóó geregeld, dat ik morgenochtend op zijn kliniek een van zijn meest-critieke gevallen zal opexeeren. Daardoor ben ik meteen in de gelegenheid een nieuwe methode in toepas sing te brengen, die ik voor het eerst in het buitenland zag gebruiken. Lukt die niet, dan zal ik mij wel een heel eind ge daald voelen in mijn eigen achting en zelfvertrouwen". „Maar het zal lukken!" betuigde Leaver. „De dorpsdokter zal enkele van mijn collega's verrassen". Den volgenden morgen al vroeg brachten Charlotte en Ellen de doktoren naar het ziekenhuis en tegen twaalven kwamen ze hen eerst weer afhalen. Het duurde nog geruimen tijd, eer het tweetal verscheen, maar toen was het hun duidelijk aan te zien, dat alles schit terend was verloopen. „Ik wilde wel, Red", sprak Leaver, „dat je je in Baltimore kwam vestigen. Je zoudt er een uitgebreide praktijk kunnen krijgen. Het is een prachtige stad om in te wonen. En je vrouw, die uit het Zuiden afkomstig is, zou zich hier thuis voelen tusschen ons. Charlotte en ik geven meer om jullie vriendschap, dan om die van ieder ander. En waartoe dient vriendschap, als je er niet van geniet?" Burns keek eerst even naar zijn vrouwtje en toen weer naar Leaver. „Meen je dat in ernst. Jack?" vroeg hij. „Natuurlijk. Verleden jaar in je eigen huis heb je nog met zooveel nadruk gesproken van de waarde van een groote vriendschap. Daar heb ik lang over nagedacht. Het is niet het gevolg van jullie komst van vanochtend. Niet dat ik dit bewijs niet op prijs stel, maar het heeft toch niet den doorslag gegeven. Denk er intusschen eens over, man". Burns keek weer naar zijn vrouw en daar haar blik hem niets zei, antwoordde hij: „Ja, wij zullen er over denken". Toen ze dien avond weer op hun eigen kamers waren, schoof Burns een groot voetkussen naderbij en ging daarop zitten aan de voeten van Ellen, die in een rieten stoel bij het open venster zat. Ze droeg nog de Parijsche japon, waarmee ze hen allen zoo had bekoord. Burns streek even over de zachte zijden stof en sprak: „Wat een prachtig costuum is dat, kind! Ik kan je niet zeg gen, wat je er wel in lijkt!" „Dank je voor dat compliment. Red!" „Je zult dikwyls in je leven van die kleeren gedragen heb ben, vóór ik je kende. Als ik mij nu in Baltimore vestigde en het ging goed, dan zou je weer ruimschoots in de gelegenheid zijn, om dergelijke kleeren te dragen. Zou je daar graag heen gaan?" vroeg hij onverwacht. „En jij dan?" „Ik had liever, dat jij het eerst zei". „Neen, dat doe ik niet. Het voorstel werd jou gedaan, niet mij. Jij bent het hoofd van het gezin, de koswinner, dus dit moet jij besluiten". „Ik kan toch niet beslissen, zonder rekening te houden met jou". Een oogenblik zweeg hij; toen vloog hij op en liep een paar maal de kamer op en neer. „Vrouwtje", sprak hij eindelijk, „als ik meende, dat je ge lukkiger zoudt zijn, dan „Maar dat zou ik niet". „Ben je daar zeker van?" „En ik geloof, dat jij er ook niet op gesteld bent, daarheen te gaan?" „Dat is zoo", antwoordde hij kort. „Maar toch weet ik niet, of het wel goed is. Misschien duidt het op gebrek aan eerzucht!" „Heelemaal niet. Je bent bij ons zoo op je plaats, dat je daar meer doet, dan je ergens anders zou kunnen verrichten. Je zou er niets gelukkiger om zijn, als je je oude levenswijze moest veranderen. En als jij niet gelukkig was, zou ik het ook niet zijn. Waarom zouden wij verandering brengen in een toestand, die ons beiden voldoening geeft en waarin jij de menschheid van zooveel nut bent, als maar mogelijk is?" „Ja, maSr dat is nu juist de vraag: zou ik hier niet méér kunnen doen?" „Is het menschelijk leven hier meer waard dan daar?" „Geen zier". *Zou je er meer van kunnen redden?" „Dat betwijfel ik". „En dan zouden we „Sunny Farm" moeten verlaten?" „Ja. Zou je dat aan het hart gaan?" ,Zóó erg, dat ik er zelfs niet aan denken kan!" „Nu, liefste, we zullen blijven, waar we zijn". Hij sloot haar in de armen en kuste haar teeder. „Hoor eens, Ellen. De plaats van Charlotte en Jack is on getwijfeld hier; maar wij hooren, waar we zijn. Daar kunnen we het gelukkigst zijn en het gelukkigst maken!" Een oogenblik stond hij stil. Toen voegde hij er bij: „Ik geloof, dat mij deze beslissing makkelijker zou zijn gevallen, als je niet die gekleede japon aan had. Dat doet telkens de vraag weer bij mij boven komen, of ik zoo'n vrouw wel mag wegsluiten in zoo'n achteraf plaatsje?" „Wegsluiten? Maar, Red, we zijn toch pas vier maanden in Duitschland geweest! En dan", ze trad vlak naar hem toe: „Wat deze japon betreft, maak je maar niet ongerust; die laat ik bij Charlotte. Ik wil ze toch niet meer dragen. Als het Mei wordt, hoop ik, dat ik enkel nog maar heel eenvoudige japonnen draag, die kleine handjes niet bederven kunnen". Hij vatte haar beide handen nu zóó, dat ze elkaar wel recht in het gelaat moesten zien en ademloos vroeg hij toen: „Ben je gelukkig in dit vooruitzicht, vrouwtje?" „Zoo gelukkig, als ik nog niet geweest ben. O, Red, jij toch ook?" „Ik geloof, dat ik daar al dien tijd op gewacht heb!" juichte hij. EINDE

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2