m m WEK DE GAL IN UW LEVER OP O&jJddonk PONDERDAG 13 JANUARI 1938 binnenland Rondreis van Minister Romme Bezoek aan Rotterdam, Schiedam en Gouda De Minister van Sociale Zaken, Prof. Mr. C. P. M. R 0 m m e bracht gister, vergezeld van de heeren Draaver, directeur van de Werkverschaffing en Steunverleening en v. Hoeven, hoofdinspecteur voor de Steun verlening een bezoek aan Schiedam, Rotterdam en Gouda. In Schiedam werd de groenten-distri butie bezichtigd, in Rotterdam werden enkele stempellokalen in oogenschouw ge nomen en in Gouda werd de verstrekking van de zgn. B. steun voor kleeding, schoei sel en dekking bezocht. Marine en wetenschap Een monument in Den Helder Dezer daeen is men bij den onderzee dienst te Den Helder begonnen met den bouw van een monument ter herinnering aan de samenwerking van marine en weten schap in het bijzonder aan de zwaarte krachtmetingen van Prof. Ir. F. A. Vening Meinesz, die reeds meer dan 100.000 zeemij len per onderzeeboot aflegde in de jaren 1928193S. Die monument wordt geplaatst ter linker- zijde van de gebouwen nabij de ligplaats van de „Cornelia DrcRbel" en zal worden opgetrokken in hnndvo-mstesr. ter boogie van 2.50 mjte- Op het front van hot -jionumev.t wordt een bronzen relief van 50 bij 70 centimeter aangebracht, waarop, geflankeerd door twee vrouwenfiguren, die de emblemen dragen van marine en wetenschap, het profiel van professor Vening Meinesz Een wereldbol geeft in enkele trekken het veelomvattende van het werk aan; drie typen duikbooten sluiten het geheel af. Op het relief staat: Samenwerking Marine en Wetenschap. Zwaartekracht metineen over 100.000 zeemijlen per onderzee-boot, door alle Oceanen". Men hoopt dit' monument nog deze maand te kunnen onthullen. Wereldscheepsbouw Nederland op de derde plaats Volgens het kwartaalsoverzicht Lloyds Register of Shipping bedroeg het aantal schepen van meer dan 100 ton bruto, dat op 31 December in aanbouw was 703 (v. kw. 788; v. j. 618) totaal metende 2.900.184 (v. kw. 2.902 315. v. j. 2.251221) bruto ton. waarvan in Nederland 92 (v. kw. 80, v. j. 53) totaal metende 288.938 (v. kw. 224.726, v. j. 150.850) bruto ton. Van deze 92 sche pen waren er 34 voor rekening van het bui tenland, totaal metende 161.220 ton. Hieronder volgt nog een overzichtje van het totaal aantal schepen, dat in de voor naamste landen in aanbouw was: Aantal tons Engeland 256 (237) 1.125.426 (963.642) Duitschland 114 (115) 369.354 (150.850; Nederland 92 53) 288.938 (150.850) Japan 83 63) 305.460 (203.146) Voorts waren ip totaal 97 olietankers in aanbouw, totaal nietende 768.931 ton (v. kw, 95) en 729.049, v. j. 80 en 652.202). Mooie opdrachten voor Wilton ,Van Amerikaansche zijde Dezer dagen is van de werf van „Wilton- Fijenoord" to Schiedam, na het onder gaan van de jaarlijksohe survey, waarmee een tiental dagen gemoeid waren, vertrok ken het motortankechip, genaamd „Neder land" van de Standard Oil Company of Ca lifornia te San Francisco. Dit sohip vaart onder Nederlandsohe vlag en de reedieirij is de N.V. Nederlandsohe Pacific Tankvaart Maatschappij, gevestigd te 's-Gravenhaga. Het tankschip „Nederland" werd in 1936 door „Wilton-Fijenoord" te Schiedam ge bouwd. Binnenkort wordt aan de werf „Wilton- Fijenoord" te Schiedam verwacht het s.s. „California Standard", eveneens van dj Standard Oil Company of California, hei geen geheel moet worden omgebouwd en met welke belangrijke werkzaamheden on geveer vier maanden gemoeid zullen zijn. Dit zijn dus in korten tijd twee belang rijke Amerikaansche opdrachten, waarvan de uitvoering aan een Hollandsche werf werd toevertrouwd. KENT U al HYGIDENT de nieuwe, zelfwerkende. Kunst gebit-reiniger? Maakt ZONDER BORSTELEN Uw plaat en gebit Veer als nieuw en verwijdert olie vlekken. Prijs normale fla con 45 ets., extra groote flacon 85 ets. Koop nog heden HY« GlDENT bij Uw Apoth. of Drog. Rotterdams oudste kadeloods. in 1880 doo: de Rotterd. Handelsvereniging ge bouwd, wordt afgebroken. Deze bouwvallige loods aan de Stieltjesstraat was de stille getuige van de enorme groei, die de Maasstad de laatste zestig jaar heeft groot gemaakt. Het Kerkelijk Jaar 1937 VI Op het gebied der Chr. Phil. Inrich tingen, welker aantal en omvang tenge volge der tijdsomstandigheden slechts matig groeit, soms slechts met groote inspanning gehandhaafd kon worden men verge te hen niet- als de inkomsten weer iets beter worden heeft 1937 als belangrijke feiten te boek staan: het aftreden van Dr J. Lammerts van Bueren als pred.- direoteur der Heldringgestichten (een op volger werd wel benoemd, doch deze be dankte); het plotseling sterven van Dr. Th. Meinema als gen.-directeur van „Bloe- mendaal" te Loosduinen, die opgevolgd werd door Dr. P. L. van An del; het af treden van Ds. J. Henri Ledeboer als directeur van het Centraal Reclasseerings- bureau te Amsterdam. Voorts waren er de strubbelingen in en om het bestuur van „Sonnevanc k", die echter alweer tot een afgesloten verleden behooren. En ein delijk releveeren wij de opening der mo dern ingerichte afdeeling arbeidstherapie bij het Blindentehuis „Sonneheerdt" te Ermelo. Van de doode have op het kerkelijk ter rein hebben wij nog niet gewaagd; ten deze waren vooral in de aandacht de kerkrestauraties, die zullen toe nemen- naarmate vele oude en zeer oude Ned. Herv. Kerken in der eeuwen loop dooi den tand des tijds zoodanig zijn aangevre ten, dat ingrijpend moet hersteld wórden, zoo niet gesloten. Wij denken hierbij aan de kerken van Alkmaar en Rhenen; aan de bijna opgegeven Oude kerk in Amster dam; aan de voltooide restauratie der Nieuwe Kerk te Delft; aan de oude kerk van Geertruidenberg; de gerestaureerde kerk van Leersum; de herstelde Nicolaï- kerk te Utrecht. Maar ook nieuwe kerken zijn of worden in gebruik genomen. Wij noemen de Ned. Herv. Wilhelminakerk te Apeldoorn, de Chr. Geref. kerk te Eindhoven; de kerken der Geref. Gemeente te Dordrecht en te Elspeet; Geref. kerken te Wierden en te Pesse. Ja zelfs is er een kerk verrold: het schilderachtige Noorsche kerkje te Rotter dam. dat het veld moest ruimen voor den ineang van de nieuwe Maastunnel. Al is kerkbouw of kerkrestauratie niet een volledige maatstaf van den polsslag in het kerklichaam (de uitbouw der groote steden stelt "bepaalde eischen), men mag toch met voldoening vaststellen, dat de be huizing der gemeenten in ons land, hetzij in de stad of od het land, voorwerp van veel zorg en soms van groote offers is, en dat het gehalte onzer bedehuizen- inzonder heid der nieuwe, aan hooge eischen van architectuur en gerief voldoet. Dat mag ook niet anders: voor den eeredienst is alleen het beste goed genoeg. Op den weg naar een terugblik op het kerkelijk leven buiten Nederland pas- seeren we eerst „het Rijk buiten Europa" en zien dan, dat. de evolutie naar zelfstan dige gemeente-vorming in de Indische kerk gestadig voortgang heeft, bewijze de ope ning op 1 Maart van de „S t o v i 1", dat is: opleidingsschool voor inlandsche leeraren op Timor. Begin Mei ging naar Indië de bekende Haarlemsche predikant Dr. M i s- k o 11 e, om in opdracht van het. Indische Kerkbestuur als theologisch adviseur in verschillende vergaderingen op te treden; ook deze- in October beëindigde reis stond in verband met de consolidatie der Indi- V. stond in ons nummer van 11 Januari sche Kerkordening. In de maand Mei kwam ook het nogal aandacht trekkende bericht, dat Dr. N. A. C. S 1 o te ma ke r de Bruine, voorzitter van het kerkbestuur, benoemd was tot directeur van het beken de Indische persbureau Aneta. en die func tie ook zou aanvaarden. Men is erin ge slaagd, beide functies niet onvereenigbaar te achten, zoodat Dr. Slotemaker de Bruine wel zeer uiteenloopende taken te vullen kreeg. Men kan echter zeer wel zijn motief begrijpen, dat de Kerk óók een roe ping heeft t.o.v. de leiding van een pers bureau. Immers is de dagbladpers in Indië vrijwel geheel in handen van z.g. neutrale leiding, zoodat het lang niet onverschillig is, uR welke bron en hoe zij een groot deel van haar berichten ontvangt. Voor de Geref. Kerken op Java is het jaar 1937 vrijwel storeloos voorbijgegaan. In de in Juni te Bandoeng gehouden classi cale vergadering werd helaas niet mogelijk geacht- den Z a a i e r-redacteu Ds. Th. Kuipers, vrij te maken van zijn ambtswerk, teneinde zich geheel aan dat door hem met zooveel talent opgebouwde Evangelisatiewerk te kunnen geven. In 1937 overleed de bekende, bejaarde „soldaten-dominee" T h e n u, wiens bezoek aan ons land in 1934 nog menigeen zich zal herinneren, opgetogen als de Evangelist was over de door de Koningin hem afzop derlijk verleende audiëntie In West-I ndië heeft Ds. Kroeze te Curacao zijn eerste verlof genomen, zijnde de afsluiting van vier jaren raoeizamen, maar gezegenden arbeid, uitgaande van de Geref. Kerken onder een voor het Evangelie weinig vatbare bevolking. Ds. Houtzagers van Voorschoten zal heni tijdens het verlof vervangen en is reeds Curacao aangekomen. Van de Nederlandsche Kerken in het buitenland werd in 1937 te Londen een aanvang gemaakt met Godsdienstoefe ningen vanwege de Geref. Kerken. De ar beid van Ds. Maaskant (te Brussel) in Noor d-F r a n k r ij k werd tegen het jaar einde eenigszins verlicht door de benoe ming van een hulpprediker, dio zich te Parijs zal vestigen. JAPANLAKKEN, STAND VERVEN, MOFTELLAKKEN. EMULSIEVEBVKN SYNTHETISCHE AUTO- EN» INDDSTRIKLAKKEN, KRAS- VASTE MOFFELLAKKEN ED. SCHAEPMANE.CÖ j LAK -EN VERFFA BRIEKEN 1 ZWOLLE 'DEN HAAG* EINDHOVEN Wereldconferenties van Oxford Edinburgh het eerst voor de aan dacht. Was Oxford meer gericht op de prac- tijk van het Kerkelijk leven, wil men: op het toegepaste Christendom, te Edinburgh richtte men zich meer op het dogmatische en het kerkelijke in engeren zin. De door de afgevaardigden van 45 landen bijge- oonde Conferenties, als oecumenisch ge heel stellig een indrukwekkende demon stratie, uitkomend ook in de plechtige ple naire zittingen, de interkerkelijke Gods dienstoefening en Avondmaalsviering, kon den uiteraard geen concrete resultaten bie den. Oxford richtte ten slotte een Bood schap aan de Christelijke Kerken, waarin met hooge ernst getracht is, den grootste» gemeenen deeler te vinden, welke in zulk een rijk geschakeerd gezelschap bereik baar was. De afwezigheid van landen als Rusland en Duitschland accentueerde pijn lijk een der gewichtigste begeleidende oor zaken dezer Conferenties. Te Edinburgh was men samengekomen op het thema „Geloof en kerkinrichting" Beide Conferenties zullen als zoodanig wel tot het verleden behooren; de Stockholm en de Lausanne-beweging, die er de voor geschiedenis van vullen- zal men voortaan in één actie zien optrekken, met om de 5 jaren een Wereldconferentie. Over de be- teekenis dezer Conferenties hebben wij In bet eerste overzicht reeds iets gezegd. Een door nauwer grenzen bepaalde inter nationale organisatie is die van het I n- tern. Cajvinistisch Congres, zoo als het (voor de 2e keer) in 1935 in ons land gehouden is. In 1937 werd reeds een en ander voorbereid voor het 3e Congres, dat van 611 Juli 1938 te Edinburgh ge houden zal worden. En dan zou reeds spoe dig, in 1939, het 4e Congres te New-York worden gehouden, waar dan ook een we reldtentoonstelling geopend is. Weer een ander internationaal gezel schap was van 23—30 Juni bijeen te Mon treal in Canada, dit was de Ger e f. Wereldbond. Hier was voornamelijk aan de orde een zich bezinnen op de be ginselen der Reformatie, bijzonder ook met het oog op de Geref. in Duitschland. In dezen Bond is een der leidende figuren Prof. Adolf Keller te Genève, waar in 1911 de volgende Wereldconferentie zal plaats vinden. Prof. II a i t j e m a van Groningen was er uit ons land. Nog een vierde intern. Conferentie heeft zoowel met 1937 als met 1938 te maken, want de Intern. Theologe n-C onfe- rentie was op Woudschoten hijeen van 28 Dec. tot 3 Jan. Kerkeenheid- Christelijke ethiek, cultuur, sociale vragen e.d. waren hier de onderwerpen. Tenslotte zij nog herinnerd aan het op merkelijke feit, dat het oude Yolkenbonds- gebouw (genaamd Paleis Wilson) na de ingebruikneming van het nieuwe Volken bondspaleis, is betrokken door enkele (ook intern.) organisaties op kerkelijk gebied, welke het gebouw tot een Chr. centrum omgevormd hebben. Men mag zich afvra gen, of het prestige van het oude gebouw in zijn nieuwe bestemming niet grooter zal zijn dan dat van zijn vorigen bewoner.... en U zult 's morgens „kiplekker'* uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal In de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheldlng >rdt vergiftigd e surlg en loom. U i r CARTER'S LEVERPILLETJES z troffen middel om de gal te doen vloeien. Elscht Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bU apothekers en drogisten ln flacons van 0.75. Intrekking karnverbod Men deelt ons mede, dat door de wijzi ging van hot crisis-zuivelbesluit-1935 for meel het z.g. karnverbod is ingetrokken. Dientengevolge behoeven de karnen niet meer verzegeld te zijn. Belanghebbenden kunnen thans zelf de karnen ontzege len. Nederlandsohe Spoorwegen De publicatie der ontvangstcijfers De directie der Spoorwegen deelt mede, dat met ingang van 1938 de staten der ge schatte en die der definitieve ontvangsten vervallen en dat hiervoor in de plaats ko men maandelijksche staten der ontvang sten. Deze ontvangsten zullen na een maand vastgesteld zijn. met dien verstande, dat die over de maand Januari 193S eerst omstreeks ■ten 17den Maart 1938 verstrekt zullen wor den SLOOPING ZEE- EN XUSTVISSCHERSVAARTUIGEN Gelijk bekend, is met steun uit het land bouw-crisis fonds een groot aantal zee- en kustvisschersvaartuigen gesloopt. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, ligt het in 't voornemen^ van den Minister van Economi sche Zaken, deze steunregeling met ingang van 1 Mei 1938 te beëindigen. Na 1 Mei 1938 zullen derhalve van regce- ringswege voor 't sloopen van zee- en kust visschersvaartuigen geen slooppremies meer worden verstrekt. DE KANAALVISSCHERIJ Door het ruwe weer hebben de in het Ka naal visschendc haringschepen twee dagen de visscherij niet kunnen uitoefenen. Gis teravond, toen het weer zich beter liet aan zien, zijn de schepen uit de haven Dieppe vertrokken ter versche haringvangst. Van de Scheveningsche vloot nemen tot nu toe 9 loggers aan de Kanaalvisscherij Ingezonden Stukken De a.s. blijde gebeurtenis Geachte Redactie, Ik meen in liefde voor het Oranjehuis bij niemand -achter te staan, maar als ik som mige kranten van de laatste dagen lees, vraag ik me toch af of een deel van ons volk thans niet wat erg overdrijft. Wij zullen allemaal blij zijn met de geboorte van Prinses Juliana's eersteling, maar kunnen wij als Christenen niet een weinig nuchterheid betrachten? Ik ben het eens met wat Dr. J. H. Gunning in „Pnicl" schreef. Van hem las ik n.l. het volgende: „Het komt mij voor dat er te veei drukte van de op handen zijnde gebeur tenis wordt gemaakt: feestelijkheid, Oranjepret, cadeaux. wiegen, uitzetten, saluutschoten, etc. etc. In onze couranten kolommen aankondigingen van wat ei zal cebeuren. en te weinig wordt er ge sproken van den ernst, het gevaar, de mogelijkheden van teleurstelling en droefenis, waarmede toch ook gerekend moet worden. Wij lezen van bid- en dankstonden na de geboorte; laat ons die groote gebeurtenis toch stil en bid dend afwachten en God smeeken om de blijdschap die toch door Hem gegeven mi et worden en die men al te licht vaardig voorujtneemt! Het worde m j niet ten kawde geduid, dat ik op den p -nst, den hoogen ernst der komende dagen wijs.'' Zoo is het inderdaad. Laat men niet te veel overdrijven. Met dank voor de plaatsing, S., 12 Januari 193S Naschrift der Redactie. Wij geven volmaakt toe dar er hier en daar erg dreven wordt. Zou het niet komen doordat ons volk maar zelden gebeurtenissen als nu te wachten zijn, meemaakt? Na de geboorto van Koningin Wilhelmina is dit pas vweede maal dat er een Oranjetelg geboren staat te worden In ruim 57 jaren kon er slechts éénmaal een geboortefeest worden gevierd in ons Oranjehuis. Ook wij meenen echter, dat de Nederlandsche nuchterheid niet geheel uit het oog moet worden verloren. volgrdeclamatlo. mofoonmuziek. 12.30 Pim de la Fuemt. Radlofollles en gramofoonplaten. 2.00 Modc- praatle. 2.30 Orgel en cello. 3.15 Het AVRO- Danaorkest. 4.00 Gramofoonmuzlek. 5.00 Voor de kinderen 5.30 Orgelspel. 6.00 Amateura- 7.20 Gramofoc 7.30 Berichte causerie. 8.01 8.40 „Folkloi izick. 7.00 ..Het en in het n ANP. 10.40 richten ANP. onze kring" I -ode-Röntgen. 10.00g?,F°ants sla". 10.30 Berlcl ding. 11.00 Solistenconcert. 11.30 Jazzmuz (gr.pl.) 11.55—12.00 Gramofoonmuzlek. 1LVERSUM II 301.5 M. Algemeen Progrnmi verzorgd door de NCRV. 8.00 Schrlftlezi atie, gewijde muziek (gr.pl.). idienst. 11.00 ble Van der j mble Van j 2.15 Gramo- lek. 2.40 Chr! Lectuur. 3.00 Alt, iziek. 10.30 Moi izlek 11.15 Ei Berlohten. 12.15 En. 4.45 Do ïooilanders. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.00 lerlcbten. 7 15 Literair halfuur. 7.45 Repor- age. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS- ierlchten. 8.15 Arnhemsch© Orke; trie. ANPL 10.35 Vrouw en de Sport", causerie. 11.0012.00 Gramogfoonmuziek. Na afloop Schriftlezing." DROITWICH 1500 M. 11.55 Orgel. 12.20 Sextet. 12.50 Band. 1.35 Phllh. Strijkorkest. 2 20 Radiotooneel. 2.40 Muziek.' 3.20 Orkest 4.50 Filmprogramma. 5.20 De Alphas. 6.00 Viool. 6.45 Radiotooneel. 7.0" Strijkorkest. 7.35 0< BBC-orkest 6.20 Trio. 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel. 11.20 KEULEN 456 M. 5.50 Muziekkorps. 7.50 Orkest, 1.20 Orkest. 12.35 Orkest. 3.20 Orkest. 4.35 Zang en piano. 6.30 Orkest. 8.50 Orkest. 9.50 Orkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 5.20 Populair concert 7.20 1 phonle-orkest. 9.20 Radiotooneel. 484 M.: 12.50 Orkest 1.50 Zang. 5.20 Orkest. 5.50 Declamatie. 6.00 Accordeon. 6.50 Piano. 8.20 Radiotooneel. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Gitaar, 7.40 Orkest 9.50 Orkest. Binnenrotte 154 TeL: 52 599 ONDERSCHEIDINGEN Bij K.B. van 4 Januari ls aan M. A. van RtJk", plaatselijk directeur der N.V. Algemeene Transport Onderneming en N.V. Van Gend en I,oo3. te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen van hot onderscheidlngsteeken van Ridder tn de orde van Leopold II van België. Voor het komende feest werd de voorgevel van de Marinierskazerne aan het Oost plein te Rotterdam voorzien van een toepasselijke versiering en verlichting Waar Liefde Woont NAAR HET AMERIKAANSCH VAN GRACE S. RICHMOND (27 HOOFDSTUK XVIII Redfield Burns en zijn vrouwtje keerden precies drie maan den later van' hun uitstapje terug, dan ze zich hadden voor gesteld. De gelegenheid tot studie was te verleidelijk gebleken voor den chirurg, die gedurende vele jaren slechts een veer tien dagen vacantie had genomen. Ellen en hij waren goed op de hoogte gehouden van het verloop van zaken. 2<£ hadden dan ook tranen gestort bij het bericht van het overlijden van Groopje en hadden met de grootste voldoening de tijding gehoord van het huwelijk, dat zoo spoedig daarop gevolgd was. Charlotte gaf haar vriendin een korte beschrijving van het een en ander en Ellen genoot daarvan en las tusschen de regels door, zooals alleen een vrouw dat kan. „Ik dacht, dat ik met geen mogelijkheid zou kunnen slapen op den avond, dat dit tusschen ons afgesproken was. Maar binnen een uur sliep ik zoo rustig als een kind op het zachte kussen van vertrouwen. O, Elly, wat een heerlijk gevoel is dit na zoovele jaren van onzekerheid en daardoor van onrust! Dien volgenden ochtend gingen we naar het rustieke kerkje, waarvan Groopje zoo lang lidmate was geweest en daar werd ons huwelijk ingezegend met'Mrs. Catesbey, Mr. en Mrs. Macauley tot getuigen en dominee Markham, die de plechtigheid verrichtte. Na afloop begaven John en ik ons naar de plaats, waar we Groopje den vorigen dag begraven hadden. Het was niet droevig, Elly. Hoe kon dat ook? De bloemen waren nog zoo frisch en de zon scheen er zoo schit terend, als je dit alleen maar in Zuid-Carolina kunt genieten, als verder heel de wereld in duisternis is gehuld! Toen we er weggingen, was het net, of ik Groopje in bed had gebracht, waar zij dan veilig zou slapen tot den volgenden ochtend. Ons gezelschapje ging gezamenlijk tot Harrisburg. Toen namen John en ik afscheid van de anderen en gingen naar New-York. Ik kocht wat eenvoudige kleeren, net genoeg om er mee te beginnen. Na een paar dagen gingen we naar Bal- timore, waar we zijn gaan wonen in het huis, dat nog precies zoo is gebleven, als toen Johns moeder er vijf jaar geleden in gestorven is. Hij zegt, dat ik er aan veranderen mag. wat ik wil, maar ik denk niet, dat dit veel zal wezen. Zijn kamers heèft hij in den eenen vleugel. Zijn moeder had hem graag thuis en ik natuurlijk ook. Zeg, Ellen, je wilt graag weten, of ik gelukkig ben? Maar hoef ik je dat nog te zeggen? Ik kan er geen woorden voor vinden. Hoe spraakzaam ik ook ben. als het zulke gevoelens geldt, schijn ik met stomheid geslagen! Ik heb je immers ook niets verteld van hetgeen je logé van het vorig jaar en ik samen bespraken? Enkel dat kan ik je getui gen: telkens als ik opkijk naar zijn ernstig gelaat, als hij weer zoo'n knap stuk werk gaat verrichten, of verricht heeft, dan besef ik eerst wat het beduidt, de vrouw te zijn van zulk een man'" HOOFDSTUK XIX Besluit Toen Bums en Ellen eerst op het eind evan Mei in New- York landden» werden zij verwelkomd met een telegram. Burns las het haastig door, las het lachend nog eens over en gaf het toen aan zijn vrouw. „Zullen wij ons door Jack de wet laten stellen? Het geeft wel een kleine vertraging en ik verlang ook wel erg naar huis, maar ik zou ze toch wel eens graag zien. En jij?" Het telegram luidde: „Donderdag belangrijke kliniek. Zou graag je assisten tie hebben. Mijn vrouw geeft even dringend haar verlangen te kennen, Mrs. Burns te willen zien. Neem den eersten trein naar Baltimore. Leaver". „Ik zou ze ook graag eens zien", zei Ellen. Als jij dan maar een telegram stuurt naar Bob, waarin je hem verzoekt, de anderen te waarschuwen". „En dat zal hij zoo deftig vinden, dat het hem wel over de teleurstelling zal heen helpen, dat we niet op den afge sproken dag komen. We zullen tweemaal vier-en-twintig uren onder hun dak doorbrengen. Ik wil eerlijk bekennen, dat ik erg verlang om Jack weer een van zijn wonderdaden te zien ver richten. Maar dan kan ik hem nu toch ook eens iets laten zien, dat hij nog niet kent; dat ik in Weenen heb geleerd onder Z Burns verzond dus onverwijld twee telegrammen, een aan Bobby Burns en een aan Leaver, waarin hij hem hun komst meldde voor dien avond. Twee uren later waren ze op weg naar Baltimore en om zes uur werden ze door Leaver zelf van het station gehaald. „Kijk hij er eens goed uitzien!" fluisterde Red zijn vrouw in. „Hij heeft niet veel meer van de apathische figuur, die verleden jaar Juni bij ons kwam. Hij ziet er uit, of hij gouver neur is van de stad Baltimore!" Na een hartelijk handschudden van weerszijden s.prak Jack: „Mooi gedaan van jullie, dat je zoo onmiddellijk gehoor gaf aan onzen oproep. We zijn er dan ook erg blij mee!" In minder dan geen tijd zaten ze in een keurige auto met een parel van een chauffeur. „Dit is niets voor jou, hè?" vroeg Leaver, op den „parel" wijzend. „Maar in mijn geval nog wél zoo praktisch: het spaart veel tijd". ,En brengt nog meer aanzien", viel Red in. „Och ja, jullie stadslui moet elkaar wel wat overtroeven!" De auto hield stil voor een deftig, met klimop begroeid huis. De volgende minuut ging de entréedeur wijd open en Charlotte sloot haar gasten in teedejre omarming, terwijl ze riep: „Allerliefst van jullie, dat je gekomen bent! Dat zou beslist aan ons geluk ontbreken, als we jullie niet hier gezien hadden". De vrienden genoten echt van elkaar en logeerden in een paar uiterst-gerieflijke kamers, zóó ruim, dat Burns zijn vrouwtje vroeg: „Ik vrees, dat je je thuis erg bekrompen voelt, nadat je je in deze zalen hebt bewogen. Ons heele huis kan wel staan in die goote woonkamer van hen. Je hebt toch ook in zoo'n huis gewoond?" „Bij lange na zoo mooi niet. Dokter Leaver is een rijk man, nog afgedacht van hetgeen hij met zijn praktijk verdient. Mijn familie was niet rijk, enkel enkel maar oud en aanzienlijk; Leaver heeft nog geld er bij. Je vriendin Charlotte mag zich wel gelukkig achten!" „Dat is ze ook zeker, maar niet gelukkiger dan de vrouw, die hier vóór je staat". Burns drukte haar een kus op het voorhoofd en zei: „Jij J blijft toch den plattelandsdokter trouw, kindje?" Hij sloot haar een oogenblik teeder in de armen. (Slot volgtl

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8