SCHOENFABRIEK Fa 6. v. d. HEYDEN jongv»* HÓR CU (IER, GQTZEN CO. UT GEVELSTEEN fHngsBB®! pffiHmi MIJN LAURA te EYGELSHOVEN Reorganisatie-voorstellen Ned. Herv. Kerk ECONOMIE EN FINANCIEN DONDERDAG 13 JANUARI 1938 EERSTE BLAD PAG. 3 KERK EN ZENDING NED. HEEV. KEEK Aangenomen: Naar Prot. Kerk in Ned.-Indië, oond. D. B. Sterrenburg, hulp- pred. te IJmuiden. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Monnikendam, cand. G. R. Visser, hulppred. te Roosendaal. GEREF. KERKEN IN H.V. Beroepen: Te Baarn, C. J. J. Sluik, gep. p. I. pred. te Zeist. iVRIJE GEREF. GEM. Beroepen: Te Puttershoek, M. Overduin ito Dordrecht. HULPPREDIKERS Tot hulpprediker bij de Evang. der Ned. Herv. Kerk te Assen is benoemd de heer G. J. Paul, cand. aldaar. Door den kerkeraad der Geref. Kerk te Rotterdam-Kralingen is benoemd tot het houden van catechisaties Cand. R. W. Popma van Rotterdam. Hij blijft in de .volle gelegenheid de kerken 's Zondags te dienen. Zijn adres is: Strevelsweg 5, Ro tter- da m-Z., Tel. 14719. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Qkkenbroek Cand. W. He ins, hulppr. bij de Ned. Herv. Kapel te Assen hoopt 16 Jan. afscheid ibe nemen en Zondag 6 Febr. intrede te doen bij de Ned. Herv. Gem. te Okkenbroek (Ov.), na bevestigd te zijn door Ds. W. J. Roscam Abbing te Valburg (Bet.). .Opperdoes Ds. J. C. J. D ij k s t r a, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Opperdoes nam Zondag jl. afscheid van zijn gemeente wegens ver trek naar Raalte. Tot aifscheddstekst was gekozen Joh. 15 4: „Blijft in Mij". De scheidende predikant werd toegespro ken door den Consulent ds. B. d e J o n g van Medemblik, Ds. J. P. Snoep, predikant bij de Evangelisatie te Hoorn, den heer H o 0- gendoorn, voorzitter der Evangelisatie in de Wieringermeer en ouderling J. P a u w, alsmede door het hoofd der Burgerlijke Ge meente. Toegezongen werd Psalm 1211. SlotenUithuizermeeden Ds. H. IJ. T a 1 e n s te Sloten (Fr.) hoopt Zondag 20 Februari afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente te Sloten (Fr.) en Zondag 27 Februari d. o.v. zijn intrede te doen te Uithuizermeeden, na bevestigd te zijn door zijn vader Ds. J. J. Ta lens van Gar- relsween. VRAAGBAAK Ou voor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN ectrouwensadressen ten dienste van Stichtingen van Barmhartigheid. Zieken huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen. OPGERICHT 1874. OISTERWIJK (N.B.) TEL. 47 Het vertrou wensadres voor schoenen, zoowel voor jong als oud. VRAAGT ONS MERK Reefis leverancier van diverse Instellingen U vraagt fijne Vleeschwaren Wij maken zeil en bieden U aan Snljworst, extra droog dunne en dikke darm f 1.10 per kg. Bllkschofjders, bruto voor netto f 1.10 per kg. Leverpastei, zeer lijn, per doos van 32 blik f 3.20 per doos Cervelaatworst f 1.10 per kg. Grove Rookworst prima f 0.90 per kg. Alle Assurantie-adviezen zoowel voor U persoonlijk, als voor Uw bedrijf AMSTERDAM-C HEERENGRACHT No 237 TELEF.: 47755 -47756 47757-49555 VOOR UW MONUMENTALE GEBOUWEN fabriceeren wij: passende, fraaie en goede Geel HANDVORM Paars WAALVORM Zwart VECHTFORMAAT Genuanceerd en veel andere kleuren Alle steen van oude natunrklei. Geel niet gemergeld N.V. Waalsteenfabr. v/h v. BjNSBERQEN d. POL Adres E. J. ARIËNS wTgeningen 0© modern© CENTRALE VERWARMING wordt niet met cokes doch met KLEINE NOOTJESKOLEN gestookt D© KOLEN van de zijn daarvoor fa u It en gewoon geschikt De president houdt een rede over „De Schuldvraag" Het rapport van de Commissie van Vier De buitengewone zitting van de Synode der Ned. Herv. Kerk is gistermorgen door den president. Dr. P. Smit van Heumetn geopend met voorlezing van 1 Cor. 12 113 Daarna ging hij voor in gebed. Vervolgens heeft hij een rede gehouden over „de schuldvraag". Rede van den President Terwijl ik mij, aldus Dr. Smit, in de laat ste weken bezig hield met de bestudeering van het ontwerp-reglement en zooveel mo gelijk kennis nam van wat in bro chure, tijdschrift, week- en dagblad poging tot reonga nisatie onzer Ne- derlandeche Her vormde Kerk ge publiceerd werd, zijn mijn gedach ten meermalen af gedwaald naar het verleden en naar de toekomst. Ik heb in die oogenblikken zit ten peinzen over de geschiedenis Dr P. Smit van de reorgani satie en ik heb mij ook zoeken irt te denken in den gecbach tem gang van een historicus van over vijftig, zestig jaren, die zich gereed maakt een studie te gaan schrijven over de reorganisatie-beweging in de 19de en 20ste Die historicus zal ongetwijfeld ook een hoofdstuk van zijn boek moeten wijden aan de schuldvraag, aan de vraag dus, "ftrie als de schuldige moeten worden aangewezen Voor dat al maar verschuiven van de oplossing der reorganisatie-kwestie. Zal hij zeggen: de schuldige was de Syno de van die dagen, die geen oog bleek te heb ben voor de teekenen der tijden en geen be grip van den nood der Kerk? Bij de voorbereiding voor zijn studie zal hij telkens met dit anlbwoond in aanraking zijn gekomen. Zal hij het aanvaarden en uit zijn pen doen vloeien woorden van vüiijmende scherpte en bitter sarcasme over het benepen conserva tisme, dat de toekomst niet vermocht te on derkennen, en over het onvergeeflijk gemis aan verantwoordelijkheidsbesef van die ver tegenwoordigers van de Kerk, die de Kerk niet tot Kerk wisten te maken? Of zal hij d i:t antwoord afwijzen en aan zijn gedachten een andere richting geven? ander antwoord mogelijk zijn? Zou de schuld dan elders -gezocht moeten worden? Ik waag te veronderstellen, dat de historicus, dien ik met die studie bezig zie, historicus genoeg zal zijn, om de be schuldigingen door vele tijdgenoo'en tot de Synode gericht niet naar voren te schuiven, maar de schuld bovenal zal zoeken in de moeilijkheden .van 't vraag stuk dar reorganisatie zelf. Over dfie moeilijkheden zal hij ook in zijn bronnen bebben kunnen lezen. Hij zal erin hebben gelezen over richtingen en nuan- ceerimgen van richtingen, die in de volkskerk tot uiting kwamen en vanuit een verschillend Kerkbegrip naar de oplossing deden zoeken. Hij zal es-in hebben gelezen over de vraag, of een reorganisatie vanuit de richtingen niet een onmogelijkheid is. Hij zal zneh bij zijn lectuur ook bezig heb ben moeten houden met de vraag, of en in hoeverre er een reorganisatie bestaanbaar is, die geen rekening houdt met historisch ver kregen rechten. Hij zal bij 't zoeken van zijn antwoord zich ook hebben moeten bezinnen op de vra gen, die woorden als „statisch" en „dyna misch", in verband gebracht met het Kerk begrip, doen geboren worden en veronder stellen. Hij zal op zijn weg ook hébben ontmoet de vraag van !,t Schriftgezag, de vraag van de belijdenis, de vraag van 't schriftuurlijk Kerkbegrip en nog zooveel andere vragen zal hij hebben moeten overwegen, die alle ten nauwste - j/menhangen met de vtraag naar het wezen en doel van de Nederlamdsche Hervormde Kerk en ook met de vraag naar de toekomst varna het Evangelie van Jezus Christus voor ons volk. En thans laat ifc mijn historicus rustig ver der schrijven zijn hoofdstuk over de schuld vraag. Wij zijn hier tezamen gekomen, om ons over een nieiuw reorganisatie-voorstel te beraden. We willen onze moeilijke taak op ons nemen in het diepe besef van de verantwoordelijkheid, die we dragen tegenover God. ïïc zeg dit met nadruk, omdat er in de laiatste weken over de verantwoordelijkheid der Synode door sommigen op een onverantwoordelijke wijze gesproken en geschreven is. God verhoore de bföde, die we zooeven tot Hem richtten, toen wij Hem vroegen on zen geest met Zijnen geest te verlichten en ons inzicht in de véle moeilijke vragen, waarmede we in aanraking zullen komen, te verhelderen. Hij zegenei ons werk. Daarna sprak de voorzitter een welkomst woord tot de praeadiviséurs en deelde mede, dat Prof. Engelbreicht uit Zuid-Afrika de Synode zal bezoeken en toespreken. Toespraak Prof. Engelbrecht Pnof. Engelbrecht werd hierna binnenge leid en bracht de beste wenschen van zijn kerk over. Daarna werd Prof. Engélbrecht toegespro ken door de beide prae-adJvLseurs. Prof. Engelbrecht reikte daarna een boek over, dat door hem ges olm even is over de geschiedenis vair de Ned. Bterv. Kerk in Z. Afrika. Een der stichters was Ds. v. Belkum, terwijl ook een .hoogleeraar is Dr. Gemser, die een Hollander is, zoon van wijlen den bekenden predikant te Broeit op Langendijk. De reorganisatie Hierna is de Synode begonrwttn met de be handeling van het reorganostóitie-voorst el. Het rapport der Commissie van vier De commissie van vier, door de Algemeene „MIJNHAREyiJES" JksmkfafiyM&éiyoete |J 50 cf. 2 stuks 10 ct. Bij Apot Synode van 1937 benoemd om te rapportee- over het ontwerp tot reorganisatie, be stond uit Dr. W. H. Weeda, Dr. J. Boon- tra, Dr, T. G .v. Reeuwijk en Ir. P. Wolffensperger. Drie dezer leden had den zich vereenagd op de volgende conclu- „dat, ten principale geen werkelijk accoord tusschen Kerkopbouw en Kerk- herstel is bereikt; dat dientengevolge in voering en toepassing ervan tot strijd zal voeren over de reeds in het Accoord toegegeven dubieuze punten; dsait, uit praotiisch oogpunt, de groote ver gaderingen en de vele commissies, welke Lichtzijden er ook aan verbonden mogen zijn, de ernstige schaduwzijden vertoonen van kostbaar, tijdroovend, en, wat de personen betreft, bezwaarlijk creëerbaar te zijn". Daar om meenen deze leden aan de vergadering te moeten voorstellen, het Ontwerp, dat, naar de bedoeling der opstelling, in zijn geheel dient te worden gelaten, in zijn geheel af te wijzen en het niet aan het oordeel der Kerk te onderwerpen. Ds. van Reeuwijk, het ééne lid der commissie, diat zich met de beschouwingen en conclusies der anderen niet kon vereeni gen ontvouwt zijn denkbeelden afzonderlijk aan de band der hoofdlijnen van het ont werp: Eerherstel der ambten; herplaatsing der belijdenis in het middelpunt van het kerkelijk leven; vervulling der zendingstaak; herstel eener Schriftuurlijke tuchtoefening; en stelt voor, het Ontwerp voorloopig aan te nemen en a mi het oordeel der Kerk te onderwerpen. Voor het geval, dat het tot een nadere behandeling van het ontwerp mocht komen, stelt de oom missie verschillende wijzigingen en cor recties voor. MIDDAGZITTING Over de middagvergadering van gisteren bereikt ons nog het volgende: Voorlezing heeft plaats van ingekomen brie\ In de eerste plaats een schrijven van het be stuur der Zendiingscorporaties te O e g s t- geest, dat zijn instemming betuigt met hetgeen in het ontwerp staat over de taak der Kerk in betrekking tot de Zending, waardoor de Kerk weer Zendingskerk zou kunnen worden meer dan tot nu toe. Verder worden voorgelezen adihaes ie-be tuigingen van verschillende kenkeraden, die er op aandringen, diat dit ontwerp wordt on derworpen aan het oordeel van de Prov. Kerkbesturen en aan de classicale vergade ringen: Amsterdam, Farrega, Scharnegoutum, Groningen, Tjerkwerd, Sloten (Fr.), Oude- mirdum, Workuim, Harick, Sneak, Oosthem en Heeg. Verder was er een adresbeweging van gemeenteleden van Rotterdam en enkele andere plaatsen. Een telegram van de classis Wijk. Een schrijven van Prof. Brouwer. Een adhaesiebetuigmg van den heer Haagsma te Vreewijk (Rotterdam) en P J .Rijpstna te Haarlem. In de zitting van heden (Donderdag) worden de verschillende adviezen uitge bracht door de adviseerende leden en aal gestemd worden over de vraag of het ontwerp in de Kerk ter beoordee'ling zal komen. dat in Vlaamsch-België zeer sterk gevoeld wordt, prijs te geven ten voordeeie van een regeling, die het stempel draagt van de grootste willekeur en de onzinnigste fanta sie. Geleidelijk is men dit in Nederland ook gaan inzien en men heeft aldaar behoefte gevoeld om weer orde te scheppen. Welis waar is in de Nederlandsche Tweede Kamer motie aangenomen in verband met de spelling March an t, maar in dozen toestand heb ik geen aanleiding gevonden om mijn standpunt te wijzigen. Examens Academische Examens Lelden. Doet. wis- en natuurkunde, hoofd vak geologie: mej. E. Metiers. Oegstgeest. Modevakschool. Bolnes. Nutsschool Modevakonderwüs. Gesl.schooldiploma A Costuimlère. de dames A. Bakker. Zevenbe J. Schop. Bolnes; M. Bot, M. Lodder en M. 1 kerken, Slikkerveer; W. de Jong, Rldderke JUBILEUM Ds. Ph. J. VREUGDENHEL Ds. Ph. J. VreugdenMl, predikant der Ned. Herv. Kerk te Gorinchem, hoopt 19 Jan. zijn 25-jarige ambtsbediening tie her denken. De aanstaande jubilaris werd 31 Maart 1889 te Strijen geboren. Na het gymnasium te Schiedam te hébben bezocht, studeerde hij aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1912 werd bij proponent in Noord-Holland. De eerste gemeente van Ds. Vreugdenhfl was Ottoland, alwaar hdj 19 Jan. 1913 zijn intrede deed. Na Ottoland volgde Sprang (N.B.), wélke kerk hij diende van 1915 tot 1918. In laatstgenoemd jaar vertrok hij naar Leerdam, waar hij zes jaar geart>eid heeft. Op 20 Juli 1924 deed hij zijn intrede bij de Ned. Herv. Kerk te Gorinchem. In elk der genoemde kerken werd Ds. Vreugdenhil be vestigd door zijn schoonvader, wijlen Ds, C. Bouthoorn. De aanstaande jubilaris, dde tot den Geref. Bond behoort, bekleedt belangrijke functies op kerkelijk en schoolgebied. Ds. Vreugenhil is quaestor van dien ring Gorinchem en lid van het provinciaal kerk bestuur van Zuid-Holland. Hij is lid van het hoofdbestuur van den Bond' van Ned. Herv. Mannenvereenigingen op Geref. grondslag. De Chr. Schoolbond in de Alblasserwaard, de Vijfheerenlanden en het Land van Altena, had tot zeer kort geleden in hem een kirach- tigen. voorzitter. Ook op ander terrein wordt zijn voorzitterschap gewaardeerd. Zoo is Ds. VreugdenMl voorzitter van de afdeeling Go rinchem van het Ned. Bijbelgenootschap, pre sident van de Mannenvereeniging „Calvijm" te Gorinchem en voorzitter van de Zondags school vereenigiing „De Zaaier" aldaar. Van de vereeniglng tot stichting en instandhou ding van scholen met den Bijbel te Gorin chem is Ds. Vreugdenhil bestuur slid. Vermelden wij nog, dat de aanstaande ju bilaris in 1935 aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zijn doctoraal examen heeft afgelegd. Het zal dien geachten leeraar, dde Zondag 23 Januari a.s. des avomdis een herdenkings rede hoopt uit te spreken de volgende week niet aan blijken van waardeering ontbreken. Ds. W. v. d. WAAL Ds. W. v. d. Waal, em. pbedikant te Soest- d ij k, -herdenkt as. Zaterdag den dag waar op hij vóór 45 jaar zijn ambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. van der Waal werd 20 Nov. 1868 te Ridderkerk geboren en bezocht het Chr. gymnasium te Zetten. In 1888 deed hij staats- uen en studeerde aan de Rijksuniveredtedt te Utrecht theologie. In 1892 candid®at ge worden in Drente, verbond de jubilaris zich 15 Januari 1893 aan zijn eersfle gemeente te Moercapelle, sprekende over 1' Cor. 123 en 24. In 1895 vertrok ds. v. d. Waal naar Wijk bij Heusden, welke standplaats in 1897 met Overschie verwisseld werd. 10 Jaar arbeidde- hij in deze gemeente om in 1907 naar Shjk- Ewijk te vertrekken, welke gemeente hdj 20 jaar diende. Tijdens zijn verblijf aldaar maakte ds. v. d. Waal deel uit van het clas- 1 'bestuur van Nijmegen en had hij ook zitting in de classicale zendlingscoHnmissie. In 1927 vertrok ds. v. d. Waal naai Nfzuw-Loos- dredbt, waar hij is werkzaam gesweest tot aan zijn emeritaat dart hem met ingang van 1 Oct. 1934 op zijn verzoek eervol verleend werd. Ds. v. d. Waal, die ook deel uitmaakte van het classicaal bestuur van Amersfoort, ves tigde zich daarop metterwoon te Soestdijk. NAAR ABESSYNIE De Hermanmsburger Zending hoeft van de Italiaansche regeering verlof ontviamgen om het getal harer zendelingen in Abfeasynië uit te breiden. Deze Protestantsche zending heeft in Abessiraië een belangrijk arbeidsterrein, GIFTEN EN LEGATEN Het Zeister Zendingsgenootschap ü/erd ver blijd met een anonieme gift van jf 1800.- voor het tekort. Kerk en Staat in Duitschhtnd Predikanten gearresteerd De géheime politie heeft een bijeenkomst van den Evangelischen broederschapsaraad te Dehlem ontbonden en 28 predikanten ge arresteerd. Na verhoord te zijn, werden 27 weer in vrijheid gesteld; alleen Ds. Ni-ose, die reeds twee keer gearresteerd, werd in - hech tenis gehouden. ONDERWIJS EN OPVOEDING BIBLIOTHEEK CHRISTELIJK ONDERWJJS In de vergadering van de Biblioïatek der dienste van het Chr. onderwijs, derser da$er gehouden te 's-Gravenhage, onder leidton? van den beer J. v. d. Waals, heet de reV- ningmeester verslag uitgebracht ever 193?,7. Met blijdschap kon word'en geionstaLecr.it, dat, dank zij extra-bijdragen van veteenigink- gen en schoolbesturen, de financieele toe-»* stand gunstiger is dan verleden jaar Tqch blijven er nog groote moeilijkheden, dear het- noodzakelijk is een supplemenrt-catalj^us te doen drukken, daar anders een groot gedee.-e van de bibliotheek improductief blijft. Het tekort van ae vorige jaren is wel wegge werkt, maar er is geen voldoend saldo, om de kosten van een supplement te ieic«cen» Be sloten werd, gezien de noodzakelijkheid, «och tot het drukken van den catalogus over te Volgens het verslag van den bibliothecaris werden in 1937 uitgeleend 1155 werken, ïan- geschaft 45 en ten geschenke ontvangen 71. In 1936 waren deze getallen resp. 946, 34 en 46. Dat l.et aantal uitgeleende werken met pl.m 20% is vooruitgegaan, werd met blijd schap geconstateerd. Schenkingen van boeken en bescheiden zullen door het bestuur met dankbaarheid worden ontvangen. De commissie tot het aanschaffen van boeken werd gecontinueerd. ONDERWÜSBENOEMINGEN AANSLUITING U.L.O. De inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Winschoten heeft onlangs een commissie samengesteld, bestaande uit vertegenwoordigers van lagere en u.l.o.- scholen, zoowel van openbaar als bijizonder onderwijs, met het dioel een leidraad te ont werpen, waarmee de hoofden der lagere schalen bij het voorbereiden van leerlingen voor het o 1 o.-onderwijs rekening zouden kunnen houden. De commissie is thans gereed gekomen met haar arbeid. Alle led-en hebben zich unaniem met het ontwerp kunnen ver eenigen, dat aanwijzingen geeft omtrent de vakken rekenen, taal, geschiedenis en aard rijkskunde. Nieuwe Spelling In Noorwegen: voor de scholen, maar meteen ook voor de Regeeringsstukken De ministerraad van Noorwegen heeft een koninklijk besluit vastgesteld voor een nieuwe spelling voor de scholen en voor regeeringsstukken. Voor cle scholen zal in den herfst van 1938 een begin worden gemaakt met de invoering van de nieuwe spelling, voor de stukken die van de regeering uitgaan alsmede voor de brieven en drukwerken van de regeerings- depantementen zal zij van 1 Januari 1939 af gelden. Het blad „Aftenposten" toont zich zeer gebelgd over dit „plotselinge" besluit, te meer daar niemand in de gelegenheid is geweest tevoren kennis te nemen van de voorstellen der regeeringsdeskundigen. Net als bij ons! België en de spelling van het Nederlandsch Minister Hoste zet zijn standpunt uiteen I-n de Belgische Kamer is de spelling van het Nederlandsch ter sprake gekomen. Op dienaangaande gestelde vragen antwoordde Minister Hoste, Jat het standpunt dat Bel i?ië z. i. moet inneonen was, dat aangezien iie eenheid van spelling in dit land bestaat en de toepassing van de spelling De Vries cn fte Winkel in België sedert 1864 ingevoerd tk>t geen noemenswaardige moeilijkheden aanleiding had gegeven, het gevaarlijk zou z§n deze eenheid prijs te geven, met het oog op resultaten, die ten minste onzeker ziijn. Maiar ook dient voldoende aandacht gesohon- keni aan de noodzakelijkheid, de eenheid vatji de spelling tusschen Nederland en Bel gië in hooge piate te bevorderen. Het is indbrdaad niet wensohelijk, dat aan weers zij cfcen van de landsgrens de spellingregels op verschillende wijze zouden zijn vastge steld. Met het oog hierop heb ik, aldus de Minister, op grond van de huidige spelling- pracütijk aan mijn Nederlandsch ambtgenoot voorstellen gedaan. Al wie de zaak onbe vooroordeeld beschouwt zal moeten toege ven. «lat er een zeer groot belang is gemoeid met dfta handhaving van de huidige spelling. Wat voor ons gevaarlijk is, aldus de Bel gische» minister, in de gevoerde spellingbe- .weginjjj, is de strekking -urn het taalgeslacht, GEMENGD NIEUWS Caféhouder opent op zijn klanten een kanonnade Hij betreurde later zijn daad Te St. Janssteen (Zceuwsch Vlaan deren) vierde de duiven-societeit „De Zwa luw" haar teerdag. Men had daartoe onderdak gezocht in het café van A. S. Of nu het hoogtepunt van den avond niet spoedig genoeg kwam of dat er wat meer leven in de brouwerij moest, lco men valt niet uit te maken. De kastelein evenwel scheen, omstreeks half elf in avond, het oogenblik gekomen te achten voor de hoofdschotel te zorgen. Nadat hij even een luchtje was wezen scheppen, omdat hij het nogal warm har! van het geestrijke vocht, opende hij plotse ling op de ongeveer dertig duivenliefheb bers een kanonnade. Glazen en flesscher. vlogen tegen de bezoekers aan. zoodat de feestvierende schare zich in een oogwenk naar de deur spoedde. Dertig man gaan echter niet gelijk door een geopende dt zoodat er een gedrang ontstond en S alles kort en klein kon slaan, wat binnen zijn be reik kwam. Sommigen van de bezoekers wa ren zoo van streek, dat zij op de vlucht sloegen, Inmiddels verscheen de maioor van d> rij'ksveldiwacht in het café en trof het aan in een toestand, als was er een hevige strijd geleverd De aanblik deed vermoeden, dat er in elk geval een zepr ernstige vechtnartii bad plaats gehad. Al hadden tien personen verwondingen opgeloopen, waaronder viei zoo ernstig, dat ze zich onder doktersbehan deling moesten stellen, een vechtpartij ii. den gewonen zan des woords had toch niet plaats gehad. De waard, dde uitsluitend zelf het offen sief had geopend, werd op het moment, dat de heilige Hermandad naderde volkomen kalm en nuchter en betreurde wel het meest van allen wat er voorgevallen was. Tevoren had men niets aan hem bemerkt Men vermoedt, dat de kastelein zich op gewonden heeft over een kwestie, die eeni- gen tijd geleden was voorgevallen betreffen de een duif. Hij schijnt zich zoo opgewonden te hebben dat hij zich niet meer kon beheerschen. Geheel ontdaan en zelf niet meer begrijpend hoe alles mogelijk was geweest vertelde hij wat er gebeurd was. De ondervoorzitter van de duivenclub bleek er het ergste aan toe te zijn Uit Tor- neuzen moest geneeskundige hulp worden ingeroepen voor een verwonding aan de hand. K. moest worden overgebracht naar het R. K. Liefdetehuis te Hulst De overige gewonden konden na verbonden te zijn weer huiswaarts keeren. Zelf had de kaste lein een sciherfwond aan den vinger beko men. Hij werd op medisoh advies niet in arrest gesteld. De politie heeft een nader onderzoek in gesteld. Hoogste stand te Lyon 770.8. Laagste stand te Thorshavn 723.4. Stand vanmorgen half twaalf 752.2. WEERVERWACHTING Krachtige tot matige wind uit westelijke richtingen, zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk nog regenbuien, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT Het centrum van de groote oceaan-depres sie trok Oostwaarts en lag hedenmorgen tusschen IJsland en de Far oer. In het zuiden zuidoosten van het waarnemingsgebied is de luchtdruk niet onaanzienlijk gestegen, zoodat de lucbtdrukverschillen over het al gemeen nog toegenomen zijn en dientenge volge ook de wind toegenomen is. Op de Britsche eilanden, in west-Frankrijk, onze omgeving en langs de Noorsche kust waait een stormachtige wind uit west tot zuid west. De lucht is betrokken met regen. In zuid-Frankrijk is het windstil met gedeelte lijk bewolkte lucht. De temperatuur daalde hier in de nacht tot nabij het vriespunt. In oost-Europa en de Baltische staten waaien zwakke winden. De lucht is er meest be-, trokken met nevel. De temperatuur daalde, behalve in zuid-Frankrijk, ook langs de Noorsche kust. Overigens steeg de tempe ratuur nog vrijwel overal, zoodat zij, ge noemde gebieden uitgezonderd, aanzienlijk boven normaal is. Voor onze omgeving wordt nog matige wind uit westelijke richting verwacht, met nog regenbuien, afgewisseld door tijdelijke opklaring. STORMWAARSCHUWTNGSDIENST Stand vanmorgen half twaalf 9.6 C. DE „GNEISENAU" VLOT De pogingen oni het bij Hansweerti omhoog gevaren Duitsclie passagiersschip „Gneisenau" van de Norddeutsohe Lloyd, vlot te krijgen, werden gisteravond tegen opkomend v ater voortgezet. Zeven sleepbooten maakten vast aan het achterschip en twee andere aan het voor schip. óm tien minuten voor zeven kwam. er beweging in hét 6chip en spoedig daarop was het vlot. De „Gneisenau" heeft de reis naar Antwerpen voortgezet, VOORZICHTIG MET DIEN FOTOGRAAF In verband met de zeer vele klachten, di© hem den laatsten tijd bereiken, herhaalt de Commissaris van Politie te Tilburg zijn reeds meerdere malen in de dagbladen ge dane mededeeling, dat de „Superbe" niet ge vestigd is te Tilburg, doch te Zellick (bij Brussel), Hendrik de Kosterlaan 15. Klachten over het niet terugontvangen van photo's, die ter vergrooting aan de „Su perbe" zijn opgezonden, kunnen alzoo doolj hem niet in behandeling worden genomen. CONSULATEN De Minister van Bultenlandsehe Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de consul-generaal der Nederlanden te Dublin, met verlof hier te lanoo, de heer I. R. A. W. Weenlnk, voor be- 1 ïr.ghebbenden te spreken zal zijn In een lokaliteit van het Departement van Bulten landsehe Zaken te 's-Gravenhage, Plein 23, op Dinfdag 18 Januari a.s. van des v.m. 10 tot des Bij K.B. betrekking Hamilt De C: J. D. de leiding van het Bü K.B. li de hee Bii K.B. is de hei Caracas. heer J. J. Brewer, o tslag verleend uit zij ïsul der Nederlanden t 3 pet. Leening Drente Mislukt Naar wij vernemen, zullen de in schrijvingen zonder recht van voor keur op bovenstaande leening ten volle worden toegewezen. A. K. U De directie van de Alge N.V. deelt mede. het half jaarlijksche divb Kunstzijde Un: dend van 3 op 6 cumulatief prefi aandeelen betaalbaar wordt gesteld. In het vorige Jaar Ls een begin gemaakt met het inha- Roosevelt en het zakenleven Grootere samenwerking op komst? et de lelde aar uit New-York getpeld wordt, vonden gis- r besprekingen plaats met de presidenten van de General Motors, de National Steel, de Penn sylvania Sp. en de General Foods. Deze hebben, aar men weet. ten doel de huidige situatie mi het bedrijfsleven onder het oog te zien en Iddelen te vinden, die e«n einde moeten ma- en aan de conjunctuurdallng. Ook met de leiders van uUlltelüB-bedrijven hebben weder besprokingen plaats gehad. Ten len hiervan werd medegedeeld, dat de :ring een verdubbeling van de stroom- productie, die een gevolg zou zijn van een door- en leerzaam onderhoud met den president hadden gehad". Alfred Sloan, presi dent van den raad van beheer van Gene ral Motors zeide verder, ,.wü zijn allen tot de overtuiging gekomen dat wü nu elkan ders problemen beter begrijpen en daar uit zal een grootere samenwerking om bestaande moeilijkheden uit den weg te Verder wordt vernomen, dat belastlng-wets- ïtwerpen door de regeering op IB Maart zullen Msn algemeene FINANCIEELLE KALEIDOSCOOP Naar wij vernemen, zal in de op 27 Januari a.s. te houden jaarlijksche algemeene ver gadering van aandeelhouders van de N.V. Eerste N eder 1. R ij wiel-enMachi- nef abriek v. h. H. Burgers worden voorgesteld, een dividend uit te keeren van 6 pCt. (u.j. nihil). In de vergadering van commissarissen der Rubber Maatschappij „Tjibantjet" is be sloten om aan de a.s. vergadering van aan deelhouders voor te stellen over het ajge- loopen boekjaar, na groote afschrijvingen, een dividend uit te keeren van 20 pCt. (v.j. 12 pet.). Volgens het American Petroleum Institute bedraagt de gemiddelde dagelyk- sche productie van ruwe olie in d e V.S. in de afgeloopen week, evenals in de week tevoren, 3.437.000 vaten. De benzinevoorraden bedragen 73.831.000 vaten. De Proctor and Gamble declareert een onveranderd kwartaalsdividend pan 0.50 per gewoon aandeel. Dit dividend is per 15 Februari a.s. be taalbaar, aan aandeelhouders op 25 Januari ingeschreven. De Amerikaansche minister van land bouw, Wallace, heeft voor de senaats commissie, welke het werkloosheidsprobleem onderzoekt, verklaard, dat de carry-over van katoen, graan en andere producten, naar hij verwacht, den volgenden zomer ongeveer even groot zal zijn als de record-voorraad, van 1932/1933. Een vermindering van de inkomsten voor den landbouw zal hiervan in 1938 waarschijnlijk het gevolg zijn, misschien met 5 a 10 pCt. beneden het inkomen van 1937, daar van den grooten carry-over een druk op de prijzen zal uit gaan. Volgens ramingen zou de totale wereldolieproductie over 1937 2.031.655.000 barrels bedragen, tegen 1.793.433.000 barrels over 1936. Dit beteefcent een stijging met 13 pCt J

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3