DEKT ALLE SCHADEN Instantine Eischt Ned. Fabrikaat KNUTSELAARS ASBEST j RUBBER DONDERDAG 13 JANUARI 1938 EERSTE BLAD PAG. a VERZEKERING MAATSCHAPPIJ ..FIDUCI A" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck Mathonsinge] 2 Brand-, Glas-, Ongevallenverz enz RONDBLIK DE RESULTATEN VAN BOEDAPEST De conferentie van de drie mogendheden- onderteekenaars van de protocollen van Rome, welke een drietal dagen heeft in be slag genomen, is thans ten einde. Men heeft er naar getracht, geheel in overeenstemming met den geest van deze Romeinsche o' eenkomst, de politieke en economische menwerking van Iatlië, Oostenrijk en Hon garije opnieuw te versterken. Daarbij heeft zich natuurlijk duidelijk laten gevoelen de zuigkracht van de breede internationale stroomingen, waartusschen de verbrokkelde Donau-staten bijna als eilanden liggen. Duitschland en Italië, de \sterke naburen, waarop deze van nature zijn aangewezen, zoowel voor het instandhouden van hun veiligheid als van hun welvaart, voeren een politiek van wijder allure, dan dat zij zich tot dezen hoek van Europa alleen zouden beperken. Zoo werden Oostenrijk en Hon garije ditmaal ten nauwste betrokken, zoo wel bij de werking van de as Berlyn-Rome. als bij de functionneering van het Japansch- Duitsch-Italiaansche anti-komintern-pact. Gelijk te verwachten was hebben Boeda pest en Weenen, nadat zij reeds eerder de Italiaansche verovering van Abessinië for meel hadden erkend, thans ook besloten, voortaan Franco te bejegenen als den re geerder van Spanje. In dit opzicht trekken zjj derhalve met Rome en Berlijn één lijn, een houding waaruit voor hen ook geen belangrijke nadeelen zullen kunnen voort spruiten. Belangrijker was de vraag, hoe deze beide staten hun houding zouden bepalen ten op zichte van den volkenbond, sinds Italië Genève den rug heeft toegekeerd, en Duitsch land heeft te kennen gegeven, nimmer tot den bond te zullen terugkeeren. De beide Donaustaten zijn hen daarin niet nagevolgd; de stap zou hun ook niet licht zijn gevallen. Zij zjjn daartoe niet onafhankelijk genoeg van andere internationale invloèden. Hon garije hoopt nog immer op een officieele reveisie van de vredesverdragen, waarbij het zijn irredenta althans ten deele zou kunnen terugkrijgen, en wat Oostenrijk aanbelangt is genoegzaam bekend, dat dit land zilveren koorden bezit, het werd onder volken- bondstoezicht gesaneerd, die maar niet zonder meer kunnen worden geslaakt. Zoo konden zij niet verder gaan dan de verkla ring, dat het Geneefsche instituut nimmer het karakter van een ideologische groep zou mogen aannnemen, aangezien zij dan hun betrekkingen tot den bond aan een nieuw onderzoek zouden moeten onderwer pen. Italië, dat sinds lang den bond als niet anders dan zulk een ideologisch blok be schouwt, moest in dit opzicht dus wel met een zeer matte uitspraak genoegen nemen! Zeer vaag zijn de bewoordingen, hetwelk het slot-communiqué der conferentie aan de relatie met Roemenië wijdt. Italië is mo menteel een warm voorstander van het aantrekken van Boekarest, zoowel omdat het daarin een verzwakking van de Fransch- Russische positie in dit land ziet, als een mogelijkheid om eigen invloed op den Bal kan verder uit te bouwen. Uitgesproken werd derhalve, dat Italië en Oostenrijk van meening zijn, dat een bevredigend resultaat van de Hongaarsch-Roemeensche onderhan delingen in belangrijke mate tot de consoli datie van den vrede kunnen bijdragen. Hoe men zich 'de liquidatie van de tusschen beide landen hangende geschillen denkt, er is o.a. een bijzonder pijnlijk minderheden vraagstuk, en bovendien een Hongaarsch verlangen naar teruggaaf van verloren ge bieden, wordt niet nader toegelicht. Het is vooral dit deel der besprekingen van de protocolaire conferentie, dat van zeer groot belang is voor de toekomstige ontwikkeling van de verhoudingen der Donaustaten, dat voorloopig een ruime internationale belang stelling zal blijven gaande maken. Iersch-Engelsche besprekingen Te Londen wordt officieel bekend ge maakt, dat Maandag a.s. een conferentie zal worden geopend tusschen vertegenwoor digers van Ierland en Groot-Brittannië. De Iersche delegatie zou bestaan uit De Valera en de ministers van nijverheid, financiën en landbouw, terwijl aan Engel- sche zijde de vertegenwoordiging zal be staan uit Chamberlain, Simon, Hoare en Mac Donald. Er is geen agenda vastgesteld. Zoolang 3e voorbereidende besprekingen geen gun stige vooruitzichten opleveren ten aan zien van het nut der besprekingen zal de strekking der onderhandelingen onbekend blijven. De onderwerpen, die men onder oogen ziet, hebben echter betrekking op de defensie, de financiën, een meer omvatten de handelsovereenkomst dan de z.g. steen kool- en vee-overeenkomst en den land bouw Er wordt de nadruk op gelegd, dat de besprekingen van aoontanen aard zijn. Het is volstrekt onmogelijk thans reeds te zeg gen. of al dan niet een overeenkomst over ©enigerlei onderwerp tot stand zal komen. PARLEMENTSONTBINDING IN EGYPTE? In politieke kringen te Kaïro verluidt, dat een ontbinding van het Egyptische parle ment op 3 Februari onvermijdelijk zal zijn. Ma h moed pasja zal dan na twee maan den nieuwe verkiezingen uitadhrijven. NOORD HOLLANDSCHE BRANDWAARBORG MIJ. van 1816 GEVESTIGD TE OUJKARSPEL flinke menschen stellen wij gaarne aan al* k* VERTEGENWOORDIGER HET CSAR-MYSTERlE IN FRANKRIJK Moord op de Roselli's opgehelderd De Fransche minister van Binnenland- sohe Zaken, Dormoy, heeft tegenover persvertegenwoordigers verklaard, dat na zeven maanden van onderzoek de politie op het spoor is gekomen van de moordenaars van de Italiaansche gebroeders R osei li. die door onbekenden in een bosoh om het leven werden gebracht. Ook dit zou een misdaad zijn geweest van leden van de C.S.A.R., de uiterst-rechtselie terreur-orga- nisatie De daad is door vier personen gepleegd. Drie hunner zijn bekend. Zij heeten Filliol, Jakubiez en Puireqx. De politie zoekt naar den vierde. Filliol, een actief lid van de C.S.A.R., houdt zich sinds versoheidene maanden ver borgen, Jakubiez zit sinds October gevangen. Hij bracht munitie voor rekening van de C.S.A.R. uit Zwitserland naar Frankrijk. Puireux is gearresteerd. De moordenaars hadden medeplichtigen, Bouvier en Fauran geheeten, die eveneens gearresteerd zijn. Bouvier is soldaat van 't derde regiment jagers in Afrika in Constan- tine. De bewaking van de gebroeders Ro selli te Bagnolles, die uitgevoerd werd door Bouvier, zou volgens hem georganiseerd zijn door André Tenaille, een belangrijk lid van de C.S.A.R.. die op het oogenblik in arrest De minister eindigde zijn mededeelingen met te verklaren, dat niets veronachtzaamd zal worden, om alle verantwoordelijkheden vast te stellen in verband met de bom-aan slagen bij de Place de l'Etoile en den moor J op de gebroeders Roselli. lictKHOH.! Om wat migraine, zoo'n beetje schele hoofdpijn de afspraak niet nakomen? 1 of twee tabletten Instantine en de pijn is verdwenen! Dus onthoudt stilt en voorkomt pijnen! Oostenrijk en Hongarije erkennen Franco Na de besprekingen te Boedapest Volgens een officieel slotcommuniqué van de drie mogendheden-confere>ntie te Boeda pest hebben de vertegenwoordigers van Oos tenrijk en Hongarije aan de Italiaansche vertegenwoordigers mededeeling gedaan van hun beslluit, over te gaan tot formeele er kenning van de regeering van Franco als de wettige regeering van Spanje en al zijn bezittingen en koloniën. De vertegenwoordigers van de mogend heden, welke on d er teek ©naars zijn van de protocollen van Rome zijn namelijk van mee ning, dat zulk een besluit een werkelijke bijdrage vormt voor de normaliseering van betrekkingen tusschen Spanje en de an dere landen en voor de pacificatie van Europa. EEN FRANSCH OORLOGS SCHIP VERWEERT ZICH Regeeringsvliegtuigen met salvo's op de vlucht gejaagd In de Fransch-Spaansche grenswate- ren, in de nabijheid van Port Vendres, heeft zich Woensdag een incident voor gedaan tusschen een Fransch oorlogs schip cn eenige vliegtuigen van de Spaansche regeerings-strijdkrachten. Het Fransche aviso „La Suippe" heeft namelijk medegedeeld, dat het zich ge noodzaakt heeft gezien, tweemaal op Regeerings-vliegtuigen te vuren, wijl deze getracht hadden, over het Fran sche oorlogsschip heen te vliegen. Twee vliegtuigen waren het aviso gena derd en hadden ook, nadat door het scheeps geschut een waarschuwingsschot gelost was, hun koers niet gewijzigd. Eerst toen het kanonschot door een mitrailleursalvo gevolgd werd, hadden zij rechtsomkeert ge maakt Vijf kwartier later verschoen een nieuw vliegtuig van een grooter type, dat even eens de onderscheidingsteekenen van de Regeerings-luchtmacht droeg. Dit toestel vloog twee maal over het aviso heen en evenais de andere liet het zich eerst door mitrailleurvuur verdrijven. Het vertrok ten slotte in de richting van de Spaansche kust. „La Suippe" bereikte zonder verdere in cidenten de Fransche kustwateren. Chautemps' sociale bemiddeling Nu de algemeene bond van Fransche werkgevers weigerachtig bleef, onder presi dium van den Franschen minister-president Chautem ps in hotel Matignon, de ambts woning van den premier, gezamenlijk met de C.G.T. te vergaderen over een nieuwe code van den arbeid, heeft dit werk nog slechts weinig vorderingen gemaakt. Chau temps heeft gisteren enkele uren met de vertegenwoordigers der C.G.T., het Fransche vakverbond, geconfereerd en zal thans eerst de andere partij moeten hooren, alvorens ontwerpen te kunnen indienen. De premier heeft verklaard, dat aan het parlement natuurlijk het laatste woord zal zijn, want over de nieuwe arbeidscode zal daar moeten worden gestemd. Na totstand koming van deze sociale wetgeving, aldus heeft Chautemps nog tot de vertegenwoordi gers der C.G.T. gezegd, zullen de waarbor gen van deze code voortaan geen veront schuldigingen voor wetschendingen meer mogelijk maken en dat de regeering. indien de wet zou worden overtreden, genoodzaakt zou zijn, hier een einde aan te maken. Een Fransche vliegboot vergaan Lloyd's heefy van den radiopost Miton vernomen, dat te Portsmouth bericht was ontvangen van het eiland Jersey, dat een Fransche vliegboot verdwenen zou zijn. Van het vliegveld op Jersey is een vliegtuig op gestegen om te zoeken. Havas merkt hierbij op, dat de prefectuur van Cherbourg door een buitenlandsch vliegtuig werd gewaarschuwd, dat het een vliegtuig in nood had gezien in 't Kanaal. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld en een vaartuig werd onder stoom gebracht om uit te varen. Er bleek evenwel dat van de marineluchthaven Cherbourg geen en kele vliegboot werd vermist, terwijl van Orly, noch van Brest een militair vliegtuig in de richting van het Kanaal was ver trokken. Derhalve is geen verder onderzoek ingesteld. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De strijd bij Teruel verflauwt De activiteit van de rooden aan het front van Teruel is gisteren afgenomen. Zij bleei! beperkt tot een enkelen aanval op de Zuide lijke colonne van de witten. Deze aanval, die gedekt werd door een tiental tanks, werd evenwel gemakkelijk afgeeslagen. Toen zij de linies van de nationalisten op enkele meters genaderd waren, werden de volksfronters zóó hevig met sperv -ur be stookt, dat zij in wanorde moesten terug trekken met achterlating van talrijke doo- den en gewonden. De nationalisten achtervolgden den vijand en wisten vasten voet te krijgen in nieuwe stellingen, waardoor zij hun linies aanmer kelijk verbeterden. De rechtsche afdeeling. welke Teruel het dichtst genaderd is, heeft in de stad ver soheiden malen schoten en granaat-explo sies gehoord, hetgeen zou doen veronder stellen, dat er in Teruel nog nationalistische kernen van verzet zijn. Geen Fransche verliezen? Het Fransche ministerie van buitenland- 6che zaken heeft een communiqué gepubli- oeerd, waarin ten stelligste wordt tegenge sproken. dat bii de gevechten rond Teruel een groot aantal republikeins gezinde Fran sche vrijwilligers zou zijn gesneuveld. Even eens wordt ontkend, dat de operaties van de regeeringstroepen aan het front van Teruel geleid zouden worden door officieren van he.t Fransche leger. Britsch-Duitsche handels besprekingen Ofschoon er volgens officieele Britsche kringen op het oogenblik geen officieele on derhandelingen tusschen Londen en Berlijn worden gevoerd, is momenteel tusschen ver schillende Duitsche en Engedsche industri- eele branches een bespreking gaande. Deze zou ten doel hebben een overeenstemming tusschen de particuliere industrieën van beide landen tot stand te brengen. De „Eve ning Standard" meent zelfs te weten, dat een nieuw Britsch-Duitsch handelsverdrag in de maak zou zijn. De zeeweg om de Kaap Engeland treft beveiligingsmaatregelen De marine correspondent van Reuter ver neemt, dat voorzieningen worden getroffen ter verhooging van de veiligheid der zee route om Kaap de Goede Hoop, voor het ge val die weg gebruikt zou moeten worden. Te Freetown in Sierra Leone zal onder meer de olievoorraad vergroot worden. Er zal verder weer een vast garnizoen komen, terwijl de kustverdediging gemoderniseerd zal worden. Ook wil men de haven van Kaapstad tegen aanvallen uit zee beveiligen en de dokken tot de grootste van het Zuidelijke halfrond maken. De Abessijnsche oorlog heeft dit streven verhaast, doordat in dien tijd vele schepen den zeeweg om de Kaap kozen, waardoor zware eischcn aan de oude haven van Kaapstad gesteld werden. Eerste zitting van de „hoogste sovjet" Andrejef tot voorzitter gekozen. Woensdagmiddag om vier uur is in de zittingszaal van het groote Kremlinpaleis te Moskou de eerste zitting van den hoog- sten sovjet geopend. Het binnentreden van Stalin, Molotof, Worosjilof, Kaganowitsj. Kalinin, Andrejef e.a. prominente figuren werd luide toegejuicht'. De oudste afgevaardigde opende de zit ting. Tot voorzitter wérd vervolgens geko zen de secretaris van het centrale comité der communistische partij en lid van het Polit-bureau, Andrej Andrejewitsj Andre jef, tot plaatsvervangend voorzitter Trofim Denissovvitsj, een partijloos afgevaardigde, lid van de Academie en bekend door zijn studiën op landbouwgebied. Ook de voorzit ter van den raad van volkscommissarissen van de Oesbeeksche sovjetrepubliek, sultan Segisbajef, werd tot plaatsvervangend voor zitter gekozen. De opening der eerste zitting werd bijge woond door het corps diplomatique, talrijke vertegenwoordigers van de buitenlandsche en binnenlandsche pers en een aantal gas ten, Stachanofmannen uit Moskovische be drijven, vertegenwoordigers der wetenschap en kunst. Lloyd George verlaat zijn hotel aan de Riviera, waar hij op 24 Januari a.s. zijn gouden bruiloft hoopt te vieren. De Japansch-ChineescJie oorlog DE TOESTAND IN DE PROVINCIE SJANGTOENG Steun voor de Panay- slachtoffers De Japansche zeestrijdkrachten te Tsing-Tao, die de orde handhaven in het gebied dezer stad, hebben nu ook de lei ding overgenomen van alle openbare in stellingen der Chineesche regeering, om. het gemeentebestuur, den telefoon- en telegraafdienst, de electrische centrale, het beheer over de spoorwegen, de poli tie, de douane en het meteorologisch ob servatorium. Een zestigtal vertegenwoordigers der Chineesche burgerij heeft aangeboden mede te werken aan de handhaving van den vrede en de rust in Tsing-Tao. De jaarlijksche belasting-opbrengst in dc provincie Sjantoeng, waar de orde en rust hersteld zijn, bedraagt meer dan 50 millioen yoean. De voorloopige Chineesche regeering heeft reeds eenige belastingkantoren ge opend. De woordvoerder van de Japansche am bassade te Shanghai heeft tegenover de pers verklaard, dat de door de Japanners in de provincie Sjantoeng tengevolge van de door Chineesche troepen aangerichte verwoestin gen geleden schade aan gebouwen en cul- tureele instellingen een milliard ven be draagt Hij voegde hieraan toe, dat de Chi neesche troepen stelselmatig alle scholen hebben verwoest De Japansche colonnes, die van Tsi-Nan in oostelijke richting oprukken, hebban Wei-Hsien, 113 K.M. ten Westen van Tsing- Tao, bezet De troepen, die thans te Tsing- Tao aan land zijn gezet, zullen in westelijke richting langs den spoorweg opmarcheeren. De Panay-inzamellng De inzameling in Japan onder auspiciën van de „Nitsji Nitsji Sjimboen" voor de slachtoffers van het Panav-incident heeft in totaal 70.800 yen (pl.m. f 35.000) opgebracht. Negen tiende hiervan is aan den Amerl- kaanschen ambassadeur Grew ter hand gesteld voor de Amerikaansohe slachtoffers, terwijl een tiende is overhandigd aan den Italiaansohen ambassadeur A u r i t i voor de nagelaten betrekkingen van den Italiaan sohen" journalist Sandri, dtie om het leven is gekomen. Teruggaaf van schepen Vice-admiraal Hasegawa heeft be loofd twee Britsche sleepbooten, welke door de Japanners in beslag waren genomen, terug te geven. Drie andere Britsche sleepbooten en 12 lichters, die eveneens in beslag zijn geno men, zijn nog niet teruggevonden. Ruzie bij de Belgische Rexisten Bij de Rex-beweging in België, geleid door Léon D e g r e 11 e, neemt het aantal mee- ningsverschillen den laatsten tijd weer toe. Naar de Brusselsche correspondent van de N.R.C. verneemt moet worden verwacht., dat als gevolg daarvan een aantal Rexistische Kamerleden zijn mandaat zal neerleggen. Dit gerucht werd door de betrokken Rexis tische Kamerleden niet tegengesproken. Vsn een anderen kant wordt verzekerd dat som mige Rexistische voormannen voornemens zouden zijn naar de Katholieke Staatspartij terug te keeren. Hoe de „Samoan Clipper" verging Naar de Amerikaansche marine mee deelt, heeft een motorkotter het wrak ge vonden van de „Samoan Clipper", het groo ve vliegtuig, dat nabij Samoa vergaan is. De kotter vond het wrak door de op het water aanwezige oliesporen te volgen. Voor dat de kotter op de plaats dca onheils aan kwam, vond hij reeds verscheidene over blijfselen van de vernielde vliegboot. De directeur van de Pan American Air ways, Trippe, heeft meegedeeld, dat de- .finitief is vastgesteld, dat de uit zes leden bestaande bemanning van de „Samoan Clip per" is omgekomen. Op grond van radio berichten van het Amerikaansche marine station op Samoa heeft men vastgesteld, dat zij gedood werd omstreeks half negen in den avond plaatselijke tijd, toen de Clipper door brand werd vernield. Trippe voegde hieraan nog toe, dat uit de iJhans beschikbare gegevens blijkt, dat de brand ontstond bij het uitwerpen van brandstof, om het toestel zijn juiste lan dingsgewicht te geven. BETIMMERINGEN - MEUBELEN Nederlandsctie Meubelfabriek Wageningen N,V, WAGENINGEN - TELEFOON 2613 UIT OOST- EN WEST-INDIE De a.s. blijde gebeurtenis Komt er weer remissie van stral? De Java Bode maakt gewag van een op merkelijk verschijnsel, dat men den laat- shen tijd kan waarnemen, voornamelijk bij de gestraften door landraad of landgerecht. en dat is dat zij met klem verzoeken «>rn hun straffen zoo snel mogelijk te executeu ren! Sommigen hebben zich zelfs, naar men mededeelt, persoonlijk aangemeld, mpt het verzoek om hun straf alvast te mogen uitzitten. Een en ander staat in verband met de mogelijkheid, dat er naar aanleiding \an de a.s. blijde gebeurtenis algemeene remis sie van straf zal worden verleend aan hen die op dat oogonblik hun straf ondergaan. Wie daar dan niet bij is, profiteert er dan natuurlijk niet van." Hei' is wel een heel eigenaardig bijver schijnsel van de heuglijke gebeurtenis, dat een niet-bcinnghcbbende niet zoo gauw in de gedachte zou komen. Intusschen staat nog allerminst vast, dat er bij deze gelegenheid woer remissie zal worden verleend. Het departement van jus titie had er althans, als de Java Bode goed is ingelicht, nog niets van vernomen. Te voet naar Ned.-Indië Na drie maanden te Bandoeng gearriveerd De geboeders Albers uit Bussum besloten nu ruim drie maanden geleden, de reis van Hollanid naar Indië te voet te maken en vertrokken 11 October j.l. uit Bussum, meldt ae „Java Bode". Via Meohelen en Parijs arriveerde het tweetal in Nice, vanwaar de tocht werd voortgezet langs de Fransche en Italiaan sche Rivièra naar Rome en Napels. In. Napels hadden zij een onvrijwillig op onthoud van eenige weken, hetgeen de noonige moeiiikheden met zich medebracht, aangezien de tippelaars vrijwel zonder gela op reis waren getogen, doch zij wisten er zioh doorheen te slaan. Van hun plan, om verder te voet te gaan kon evenwel niet veel meer komen, aange zien de blijkbaar onvoorziem moeilijkheid zich voordeed, dat de Britsche consul geen visum voor Britsoh-Indië kon afgeven, ten zij een garantiesom kon gestort worden dan wel de Nederlandsche consul zich garant wilde stellen, waartoe deze zioh niet bereid verklaarde. Daarna werd besloten, om per goedkoop ste gelegenheid naar Singapore te reizen. De keuze viel daarbij op een vrachtschip, waarmede zij Singapore bereikten, vanwaar zij per K.P.M.-stoomer naar Priok door reisden Dezer dagen arriveerde het tweetal to Bandoeng, waar bij kennissen oen gastvrij onderdak werd gevonden. Het ligt thans In de bedoeling, om zoo spoedig mogelijk eeu paeaenden werkkring te vinden. Het Bant^m-goud Ten aanzien van de exploitatie der Ban- tam-goudmijlnen, verneemt het „N. v. d. D." dat de verwachtingen zeer gunstig zijn. l)e gevonden gouderts komt in gehalte vrijwel overepn met de gouderts van Redjang Le bong. Het terrein vertoont echter hoege naamd geen overeenlkomst met hielt Suma- traansohe terrein, het is veel zwaarder. Derhalve heeft men zioh groote kosten moeten getroosten aan den aanleg van een behoorlijken weg van Rankasbitoeng naar de concessie, een weg, die thans gereed is en pl.m. ƒ200.000 gekost heeft. Men is thans bezig met het vervaardigen van schachten en gangen etc., waarmede men verwacht begin 1939 gereed te zijn. De verwachting voor de toekomst is eohter too danig, dat Erdmann und Sielcken thans reeds een productie-apparaat in projeot ge reed heeft met een capaciteit ca. 3 maal zoo groot als die van Redjang Lebong in haar goede jaren. GEMENGD NIEUWS Auto geslipt te Heemstede Drie wielrijders aangereden Gister had op den Heerenweg te Heem stede een ernstige aanrijding iplaats. Van uit de richtine Haarlem reed in de richting Bennebroek een particuliere auto, bestuurd door den 23-jarigen H. uit Vogelenzang, in betrekking bij de firma Kimman te Haar lem, met een snelheid van 55 A 60 K.M. Uit de Hugo de Grootlaan kwam voor de van Haarlem komende auto, die op den voorrangsweg reed. een andere auto, be stuurd door den beer D. uit Aerdenhout. die den Heerenweg op wilde rijden in de richting Haarlem. D. stopte onmiddèllijk, doch niet zoo vlug of zijn rechtervoorwiel kwam al op den be tonweg te staan. Dit deed H. veronderstel len. dat D. den Heerenweg nog wilde over steken. H. remde daarom iets af om daar na. toen hij zag dat de andere auto stopte, door te rijden en naar links uit te wijken. Door de gladheid van den weg begon de auto van H, te slippen, waardoor deze te rechtkwam op het voor hem liggende be strate gedeelte, dat ook daar ter iplaatse als rijwielpad dienst doet. Daar maakte de auto een hal ven slag en kwam tot stilstand in omgekeerde richting. Op dat oogenblik reden daar drie jongens uit Hillegom, die op weg waren naar de R. K. Ulo-school aan den Heerenweg te Heemstede. De jongens werden door de auto gegrepen en tegen den grond geslagen. Vier doctoren en een verpleegster waren spoedig ter plaatse om de eerste hulp te verleenen. Twee jongens moesten in de Maria-stich- ting te Haarlem worden opgenomen, daar hun verwondingen ernstig, ofschoon niet le vensgevaarlijk waren. De derde werd naar een in de nabijheid gelegen school ge bracht. De chauffeur H. kreeg een lichte verwon ding aan het hoofd en werd ter plaatse ver bonden. Nadat hij nog naar de Maria-stioh- ting was gebracht ter verdere verzorging, kon hij weer huiswaarts keeren. Burgemeester van Doorn was spoedig op de plaats van het ongeluk aanwezig. De rijwielen werden ernstig, de auto uit Haarlem licht beschadigd. Hond met kokend water overgoten Twee maanden tegen vrouw gerequireerd „Het is vreeselijk, zooals deze juffrouw de hond heeft toegetakeld, het is een schande lijk staaltje van dierenmishandeling, waar voor een strenge straf dient te worden op gelegd", voegde de Officier van Justitie, Mr de Muinck Keizer, een bejaarde juffrouw uit Broek en Waterland toe, tegen wie hij eon onvoorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden eisohte. Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenootenen Uzelve GEMENGD VOEDER VARKENS. MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet voleens Algemeene Handel a voor waarden OLIEFABRIEKÏN AMSTERDAM N.V. BARNEVELD Melkproductentabriek „DE EENDRACHT te BARNEVELD Telefoon 46 Directeur: T. WIERSMA Levert alle MELKPRODUCTEN, met goud* bekroond, uiterst CONCURREEREND «-i SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER üi kistjes van 10 Kilo. voor TEAKHOUT N.V. v.luDJATAK FONTEIN HARLiNGEN.TEL.22a N.V. DORDRECHTSCHE ASPHALTFABRIEK ORANJESTRAAT 11 DEN HAAG VIJVER-ISOLEERINGEN PROEFSTATION VOOR BOUWMATERIALEN EN BUREAU VOOR CHEMISCH ONDERZOEK Koning Bienfait AMSTERDAM. DACOSTA KADE 104, TELEFOON 83047 FORTO-KOUDLIJM IS HET IDEAAL Steeds gereed, geen wachten, geen geknoei met stoffig poeder, geen resten, niterst zuinig, enorme bindkracht,vlekvrtj op eiken. Vr.ze Uw winkelier of anders ons, onder adresopg. v. Uw leverancier, F. "NKEN'S FABRIEKEN WEERT N.V. KEMPENSGHE ZINK MIJ. (Zlncs.4* la Camplns) ET EL ZINK - ZWAVELZUUR PERFOSFAAT. Eenige ftbrlkante In Nederland vaa MAAGDELIJK BLOKZINK TELEFOON 59 WEERT VANDERIINDEIUELDHUIS AMSTERDAM ROTTERDAM GRONINGEN VOOR ALIE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN J, Koster Hzn. - Scheepswerf „Gideon' Groningen Rolland Voorwaarde voor loonende exploitatie ie een economisch schip. Hiervan bent U zeker met een KOSTER-COASTER N.V. Papierfabriek „MAASMOND' RAAMSDONKSVEÈR Uitsluitend verkrijgbaar b. d. Groothandel De vrouw, die gister in het bankje der verdachten te Amsterdam plaats nam, is in het bezit van een hondje. Het beest had teedere connecties aangeknoopt met een „buurhond". Zeer tot ongenoegen van do oude vrouw kwam de hond van de buren regelmatig op bezoek bij haar viervoeter. Op zekeren dag besloot zij radicaal een einde te maken aan de vrijage. Zij wierp een kom kokend water over den bezoeker, die kermend een goed heenkomen zocht. Het arme dier was deerlijk verbrand en met wonden overdekt kwam het thuis. De veearts constateerde direct, dat of een bij tende vloeistof, of kokend water was ge bruikt om het beest te verjagen. Van de ontstane huidontsteking en de brandwon den is de hond thans echter hersteld. De vrouw hield vol. dat zij onschuldig was. Wel had zij heet water over het straatje gegooid, maar dat deed zij lederen dag. In geen geval had zij de hond opzette lijk geraakt. De verdediger, Mr Riepma was van mee-, ning, dat de vrouw geen opzet tot mishan deling heeft gehad, zoodat hij op ontslag van rechtsvervolging aandrong. De rechtbank zal 26 Jan. vonnis wijzen* I

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2