LAATSTE NIEUWS De goede daad voor 1938 G. DINSDAG ii JANUARI 1938 TWEEDE BLAD PAG. rersohaft tot de woning. Een tweetal flinke iiammen werd meegenomen. Verder werd jiiets belangrijks vermist IMOORDWIJK t; 12.0dpnieuw MOND- EN KLAUWZEER veul-nyiTGEBROKEN ssei f| Naar wij vernemen werd gistermorgen ter ^2.2tcmeente-secretarie alhier, opnieuw aan- mmar|i[te gedaan van mond- en klauwzeer onder cersentiet vee van een jÜ||S®eten® dezer gemeente. LondoiNa alle misère van de laatste maanden is r: 2o.ihet te hopen, dat de ziekte tot dit ééne ge- r,roltval beperkt blijft. GEGUND rjja 5I B. en W. hebben na gehouden openbare 0 PTBanbesteding (waarvan wij reeds eerder i.3.3jnelding maakten) aan de fa. H. Reekers al- 20VLollier' ^et ma-hen van 5 bronputten 21.2pp ^ct terrein van liet pompstation in het eenénLangeveld. e£e2nklJNSBURG [WERKLOOZEN 1 Bij den correspondent der arbeidsbemid- jelinig alhier, staan lü'J \vf.k!o:.~-»n inee- Bchreven. veree'jJAMMEN ekeri jjeze WeeJc heeft de ontmoeting plaats ge had tussohen R.D.C. II en L.D.C. II welke uur*11 een 8 overwinning voor Rijnsburg is rwij «Jgccindigü. Hieronder volgen de gedetailleerde uitsla pen: 3 uurj S. Heemskerk R.D.C. IIM. de Koning L. ireenjD.C. II 0—2; A. Ravensbergen—C. de Ko- iiing 11; A. v. d. Brink—A. de Lange 11; burgjac. v. EgmondJ. van Tongeren 2—0; H. H. B.j, RavensbergeaxA. Kruidenier 2—0; Cor SchoneveldC. v. Sandijk (Res.) 2—0; Joh. KromhoutJ. Goedhart (niet opgekomen) cler20; A. v. Egmond— J. de Hollander (niet meTOpgekomen 20; H. VerkuilS. S wan en- [r ^eburg 02; G. v. EgimondB. HoogervorsV 1 "IjKcs.) 0-2. telef, Dinsdag speelt R.D.C. II haar laatste wed- 'e^t-Jjgtrdjd tegen D.C.L. II. Dit tiental is nog on geslagen. SASSENHEIM 1'A.R. KIESVER. „NED. EN ORANJE" Op Donderdag 13 Jan. a.s. des avonds half acht hoopt in het gobouw Concordia, alhier, op te treden de heer C. Smeenk, lid van do 2e Kamer der S. G., met het onderwerp „Het lordeningsvraagstuik". Do heer Smeenk is lid van de commissie, Kbenoemd door het C. C. van de A.R. partij, [die haar in dezen van advies heeft gediend, dus zeer ter zake kundig. ju Indien in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis in ons Vorstelijk Huis, er op clien avond, hetzij in de kerken, of in andere gehouwen, samenkomsten plaats vin- den, gaat deze vergadering niet door. Het bestuur van de A.R. Kiesvereniging verzoekt dringend trouwe opkomst. nti6 'AANRIJDING den De 12-jarige B. reed met' een handwagentje dioi'dat niet verlicht was in de Hoofdstraat en werd door een auto aangereden. Van de handkar werd een wiel afgereden, terwijl de knaap ernstig aan het hoofd werd yerwond. Dr. P. Ie Grand verleende eerste hulp. VOORHOUT DE BLIJDE GEBEURTENIS Ons bericht inzake de kerkdienst t'er ge- tegenheid van de blijde gebeurtenis is in zooverre onjuist, dat, wanneer de bekend making op Zaterdag geschiedt (hetzij vroeg of laat) de herdenking op Zondagmorgen in den gewonen dienst zal plaats vinden. VOORSCHOTEN GEVONDEN VOORWERPEN Een kip. Drie pakjes verschillende post zegels. Een hond en een insigne. Inlichtingen bij de politie op werkdagen tusschen 9—10 I uur vm. DAT MAG NIET Door de politie is proces verbaal opge- maakt tegen een paar automobilisten, die met een auto vol met voetballers door het Wilhelminapark reden, terwijl toch aan de ingang van elke laan een verkeersbord staat i dat dit is verboden voor alle voertuigen, RAADSVERGADERING I Morgen (Woensdag) avond komt de Raad 'der gemeente in openbare vergadering bij een. Punten van behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Begrooting dienst openbare werken dienst 193S. 4. Overeen komst met N.V. Gekro, destructiebedrijf, ge vestigd te Overschie. 5. Adres bond van caféhouders inz. nationaal feest. 6. Stroom- levering aan Nederlandsche Spoorwegen. .7, Comptabiliteitsbesluiten. 8. Rondvraag. ZOETERWOUDE De werkloosheid In de laatste maand 1937 stonden alhier bij de Arbeidsbemiddeling 92 werkloozen ingeschreven. Intussohen zal dit aantal nog iworden uitgebreid, daar bij de Bimsbeton- fahriek fa. Oosthoed de werkzaamheden tij- del ijk zijn stopgezet DE BEVOLKING IN 1937 De bevolking bestond alhier 1 Januari 1937 uit 2125 mannen en 2256 vrouwen. Op Ihet einde van het jaar was dit aantal ge stegen met 53 mannen en 57 vrouwen., zoo- dat thans onze bevolking bestaat uit 4491 personen. 52 m. en 45 vr. werden geboren, terwijl 21 m. en IS vr. zijn overleden. FAKKELOPTOCHT Ook hier in de gemeente zal door het lui- Öen der klokken de blijde gebeurtenis be- kenid worden gemaakt. Door de Wilhelminaviereeniging zal des ïtvonds een fakkeloptocht worden gehouden. EXTRA UITKEERING Aan de werkloozen, die deelgenomen heb- WEER MOND- EN KLAUWZEER Door twee veehouders alhier is aan Jïet gemeentehuis weer aangifte gedaan, dat onder hun vee mond- en klauwzeer is uitgebroken. Onder een vloed' van tranen verklaar de de opkoopster dat de jongen verschil lende malen bij haar was geweest om het schilderij te verkoopen. Steeds had zij het, althans volgens haar zeggen, ge weigerd het te koopen. Eindelijk 11a lang smecken van den jongen had zij het ge kocht omdat zij medelijden met het ventje had gekregen, dat toch zoo graag naar de bioscoop wilde en 15 centen te kort kwam. Later was echter gebleken dat het schil derij van diefstal afkomstig was en een waarde had van f 5.Maar dat had zij niet geweten zoo vertelde zij. De ambtenaar vond het geval toch niet zoo onschuldig als de juffrouw deed voorkomen en eischte een boete van f 10 subs. 4 dagen waarmede de kantonrechter zfah in zijn von nis kon vereenigen. Buitenlandschc vleeschmcrken weggesneden De vleeschhan delaar J. F. uit Warmond had vleesch af moeten leveren aan het ge sticht Endegeest te Oegsbgest. I-lij had echter alleen buitenlandsch vleesch (Deensch) dat ook voorzien was van de buitenlandsehe stempels. Verdaahte had toen listiglijk de Deensche stempels weggesneden en het vleesch door laten gaan voor HoUandsch vleesch. I Dat mag nu eenmaal niet en daarom eisdhte de Ambtenaar een geldboete van f 3ü subs. 15 dagen. De kantonrechter veroordeelde verdiachte >t een celdhoete van f 20 subs. 8 dagen. Gekleurd meel De slager N. P. H. te Leiden had worst oorhanden gehad waarin teveel meel aan- ezig was. Bovendien had hij in strijd met de warenwet er een mooi kleurtje aan ge geven door er kleurstof bij te doen. De ambtenaar vond het feit ernstig en zeer misleidend. Het publiek dacht dat het worst van vleesch gemaakt was, terwijl later blijken dat het gekleurd meel had ge kocht. Eisch f 40 subs. 20 dagen. Omdat verdachte gunstig bekend staat halveerde de kantonrechter den eisch zoodat onnis werd een geldboete van f 20 subs. 8 dagen. Gevaar op den weg De expediteur W. H. uit Haarlem had een van zijn knechts laten rijden met een zware vrachtauto waarvan de stuur inrichting dusdanig versleten was dat de auto te Noord w ijker hout plot seling niet meer naar het stuur had ge luisterd en onverwachts naar rechts was afgezwaaid om, van een drie meter hoo- ge berm in een sloot terecht te komen. Als deskundige werd gehoord A. Otto uit NoondWijk die verklaarde dat hem bij onder zoek was gebleken dat de geheele stuurin richting versleten was. Het is geen wonder to noemen dat er een ongeluk is geschied. Van plotseling breken van het stuur was geen sprake geweest. Het O.M. vond het laten rijden met zulk een stuurinrichting buitengewoon onverant woordelijk en eischte een boete van f 30 subs 14 dagen. Ook de kantonrechter was van meening dat de schuld geheel bij verdachte is en ver oordeelde conform den eisch. Een woeste rijder. N. W. uit Leiden had met een wagen van de P.T.T. gereden nabij het kruispunt het Haagsche Schouw te Voorschoten, Dit rijden was niet met een slakkengangetje geweest want verdachte was het kruispunt gepasseerd met een snelheid van 80 K.M. Er was daardoor een aanrijding ontstaan met een andere auto. Voor deze roekelooae ma nier van rijden werd hij veroordeeld tot een geldboete van f 25 subs 14 dagen. Conform den eisch; Overtreding arbeidswet De slager G. B. uit Leiden moest ver schijnen voor een overtreding van de ar beidswet. Hij had een knecht na bezetten tijd had laten werken. De ambtenaar deelde mede cüat dit de der de herhaling was binnen den tijd van twee jaar reden om thans een geldboete te êischen vam f 15 subs 5 dagen. Nadat ver dachte zich verdedigd had deed de kanton rechter uitspraak en vonniste f7.50 sube 3 dagen met de ernstige waarschuwing dat als •verdachte nogmaals voor 'n dergelijke over treding moet verschijnen er hechtenisslraf zal volgen. Omdat alle schade vergoed was. J. F. N. handelsreiziger te Rotterdam had in de Hoofdstraat te Sassenheim bij 't inhalen een wielrijder aangereden doordat hij niet genoeg uithaalde met zijn auto. Ver dachte erkende geen .voldoende afstand be waard te hebben. Verder voerde hij aan dat hij de aanigeredene dadelijk een nieuwe fiets had gegeven terwijl hij ook de dokters rekening voldaan had. Het O.M. vond de houding van verdachte sympathiek en hield daarmede in zijn eisch rekening. Deze werd een geldboete van f7.50 subs 3 dagen opgelegd. Uitspraak conform. Duur en nog geen wild H. S. uit Haarlem had te N o o r d w ij k e r- ihout geloopen op verboden grond, om te zien of er wat in de door hem uitgezette strikken was gekomen. Er was echter geen haasje geweest dat zich had laten verschal ken. Nog grooter strop was het voor hem dat hij nu nog een boete moet betalen van f 5 subs 3 dagen. Onvoorzichtig gereden TY- G. uit Den Haag had te Voorscho ten gereden met een rijwiel. Plotseling was hij zonder een teeken te geven of om te zien den weg overgestoken met het gevolg dat hij werd aangereden door een juist pos- seerende auto. De eisch voor dit onvoorzichtig oversteken was f 7.50 subs. 3 dagen. Uitspraak conform. RECHTZAKEN Kantongerecht te Leiden Een schilderij van f5 gekocht voor 15 cent. Mej. de wed. J. F. te Leiden moest te recht staan omdat zij van een jongetje van 14 jaar een schilderij gekocht had voor de sommia van 15 ct. en toen vergeten had deze koopwaar in haar register in to schrijven. Prins Bernhard toert rond Soest dijk Prins Bernhard is vanmorgen te kwart voor twaalf in zijn open tweseater, bestuurd door zn chauffeur, van het paleis Soestdijk uitgereden om een rit te maken in de rich ting Hilversum. Nederland en Italië Do vragen van het Eerste Kam::ii.. Vorrink inzake de stappen bij de Oslo-Staten In de heden gehouden vergadering van de Eerste Kamer heeft de heer K. Vorrink geïnterpelleerd over de stappen der Neder- lanosche Regeering inzake de erkenning van den koning van Italië als keizer van Abessynië. De heer Vorrink heeft de volgende vragen gesteld: 1. Indien men zich, zocals het huidige kabinet, op het standpunt plaatst, dat Ne derland in de internationale politiek zich met een bescheiden rol tevreden moet stel len, moet dan de stap, bij de Oslo-staten ondernomen, niet als strijdig met ait stand punt worden beschouwd? 2. Welke practische moeilijkheden zijn Vt gevolg van het feit. dat Nederland te Rome slechts door een legatie-secretaris is verte genwoordigd? Zijn deze moeilijkheden voor Nederland grooter of van anderen aard dan voor landen, die in soortgelijke omstandig heden verkeeren? 3. Gesteld, dat de Oslo-staten het Neder- landsch initiatief zouden hebben aanvaard, of alsnog zouden aanvaarden, hoe stelde oe minister, of hoe stelt hij zich dan precies den vorm van de diplomatieke procedure te genover de regeeringen van Engeland en Frankrijk voor? 4. Heeft de regeering zich voldoende re kenschap gegeven van de indruk, die het bekende initiatief zou maken op de inheem- sche bevolking van de overzeesche ge westen? 5. Heeft Ide minister, toen hij te kennen gaf, dat na het opheffen der sancties de volkenbondsverplichtingen zijn uitgeput, niet over het hoofd gezien het volkenbonds- besluit van 1932 tot niet-erkenning van een gewelddadige verovering, evenals de strek king van de wensohen, uitgesproken in de volkenbondsvergadering van Juli 1936? 6. Is de minister niet van oordeel, dat het toekennen van een titel nooit de beteekenis kan hebben van een erkenning de facto, maar integendeel als een typische erkenning de jure moet worden aangemerkt? 7. Moet de bewering van den minister van buitenlandsche zaken in zijn antwoord van 27 Dec. 1937 op de vragen van der» heer Albarda. dat de erkenning van een feit niet in strijd kan zijn met eenig zedelijk beginsel, niet in tegenspraak worden geacht tot den principieelen grondslag van hot huidige kabinet? 8. Is niet in de actie, die zekere buiten den volkenbond staande staten tegen den Volkenbond en zijn beginselen voeren aansporing gelegen voor de wel aangesloten staten om de beginselen van den volken bond zoo krachtig mogelijk te handhaven en zich door deze actie niet te laten intimidee- Is het Nederlandsche initiatief ir onderhavige aangelegenheid hiermede niet in strijd? Waarom Defensie-Uitvoerrecht Krachtige Defensiepolitiek noodzakelijk BATAVIA, 11 Januari (Aneta). In de me morie van toelichting op de ingediende ont- werp-ordonnantie in zake het defensie-uit voerrecht wordt gewezen op den gespannen internationalen toestand en op den achter stand hij ae landsverdediging, waardoor een krachtige defensie-politiek noodzakelijk is. De nieuwe heffing zal geen uitgesproken tijdelijk karakter dragen, waarom de belas ting zeer laag is gesteld. De geraamde op brengst kan voor het beoogde doel voldoen de worden geacht. De overweging voor dc invoering van het „defensie-uitvoerrecht" is niet zoo zeer gelegen in het algemeen be- grootings-asnect dan wel in de omstandig heid dat de versterking van de weermacht voor een reeks van jaren tot bijzondere uit gaven zal nopen. Uit een exposé omtrent de budgetaire positie voor 1938, blijkt dat het tekort op den gewonen en (buitengewonen dienst tezamen f 29.800.000 bedraagt, dat in ver band met nadere voorzieningen met f 7.900.000, zal 6tijgen. Bij de uitgaven voor den buitengewonen dienst ad f 32.900.000 is inbegrepen een be drag van f 19.400.000 aan vlootbouiwkosten en van f 7.800.000 aan uitgaven voor wel- vaartszorg, in totaal rond f 27.200.000, welke kosten door Nederland worden terugbetaald. Vereeniging „De Princevlag" Als straks de blijde verwachting in het Prinselijk Gezin in vervulling gaat, zal na mens de Vereeniging „De Princevlag" we derom een geschenk worden aangeboden, zoowel aan de Prinselijke Ouders als aao de Moeders van Prinses en Prins, die dan beide Grootmoeder worden. Het gecshenk, dat gaarne zal worden aan- vaard, bestaat uit herinneringsplaquettes, gevat in een statue van fraai omyxmarmer, zoodanig dat beide zijden der plaquettes zijn te zien. De plaquette vertoont aan de eene zijde de beeltenis van Prinses Juliana met dii deem en van Prins Bernhard in de uniform van luitenant ter zee 1ste klasse, aai ander zijde op de achtergrond het paleis Soestdijk. Op den voorgrond staat een moe- I derfiguur met een kindje in de armen, ter- l zijde waarvan de Nederlandsche Leeuw de Sommelings Autobedrijf Zijn de voorschriften onverbindend!' De Hooge Raad 'behandelde gisteren het cassatieberoep van N. S., directeur van Sommeling's Autobedrijf te 's-Gra- venhage, wien ten laste is gelegd over treding van het Reglement Autovervoer Personen. De kantonrechter heeft hem eerst vrijge sproken op grond dat de ten laste gelegde „exploitatie" niet door hem was geschied. Hierop is de heer S. weer vervolgd, nu ter zake van het opdracht geven tot vervoer. Op deze dagvaarding is hii van rechtsver volging ontslagen op grond dat dit opdracht geven niet uitmaakt exploitatie in den zin van Art. 37 van het R. A. P. De ambtenaar O. M. ging van deze uit- Doodelijk ongeluk TILBURG, 11 Jan. Vanochtend is op den weg Tilburg—Loon op Zand. een doo- delijk verkeersongeluk gebeurd. Drie mili taire motorrijders met duo-passagiers reden in de richting Loon op Zand. Plotseling slipte de motor, bestuurd door H. R., waar door zijn duo-rijder, de 21-jarige dienstplich tige huzaar A. van Raay, uit Tilburg, ge detacheerd bij het escadron pantserwagens te Den Bosch- kwam te vallen. Hij werd door de hem achterop rijden-de motor aan gereden en kreeg met de treeplank een zoo danige klap tegen het hóófd, dat hem de schedel werd verbrijzeld. De ongelukkige was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis vervoerd. De Tjerimai BANDOENG. 11 Jan. (Aneta) Dr Stehn hoofd van den vulkanologischen dienst, heeft een tocht gemaakt naar de Tjerimai. Door de voortdurende regen werden de eerste drie dagen van zijn verblijf aldaar de waarne mingen ten zeerste bemoeilijkt, doch op 8 Jan. had hij even uitzicht, waarbij men kon constateeren, dat het eruptie-punt aan den bodem van den oostelijken krater vol water Op 9 Jan. werd een zware solphatoren- werking geconstateerd in den westelijken krater. Door nieuwe afstortingen aan de buitenhelling is veel moddermateriaal opge hoopt. Op 7 Januari is verscheiden malen een eruptiegerommel gehoord. wacht houdt. Onderaan zijn de wapens der twee Vorstenhuizen aangebracht. In het midden komt de datum der geboorte. Boven aan dragen twee kleine vliegende engelen figuren een kroontje aan. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De firma Ruys Co., Hoofd-agente van de N.V. Poiterdams.che Lloyd meldt, dat de boottrein rijdende in aansluiting op het 11 dezer te Marseille verwacht wordend m.s. ..Dempo'den 12den dezer om 6.16 te Roo sendaal, om 7.12 te Rotterdam D.P. en om 7.38 te Den Haag H.S. zal aankomen. Aan komst Amsterdam C.S. 8.44. DEN HAAG Worsteling in P. Potterstraat Indringer weet te ontkomen DEN HAAG, 10 Januari. Gisteravond omstreeks 9 uur kwam de bewoner van het perceel P. Potterstraat 54 thuis en deed daarbij de verrassende ontdekking, dait er eich een hem onbekende man in de gang ophield. Daar hij vermoedde dat deze het op den inhoud van zijn electrische muntmeter had voorzien, (vloog hij hem te lijf, waardoor een hevi ge worsteling ontstond. Hierbij zag de indringer kans den bewo ner in de richting van de buitendeur te werken, zoodat op een gegeven oogenblik het tweetal de straat op rolde, zeer tot ont steltenis van enkele vrouwelijke voorbij gangers, die bijna door de vechtende klu wen werden meegesleurd. Uiteraard trok de worsteling spoedig het noodige publiek, dat onder groote hilariteit opdrong en af en toe trachtte een handje te helpen. De partijen bleken echter verdeeld, waarvan de indrin ger handig gebruik wisit te maken, door zich plotseling los te rukken en op de vlucht te slaan. Nadien mocht de bewoner er niet meer in slagen zijn tegenstander opnieuw in handen te krijgen. Hij heeft daarom aan de politie zijn signalement opgegeven, die thans pogingen in het werk stelt om den man alsnog in te rekenen. Naar gebleken is, J. W. Overbosch f Op 85-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden de heer J. W. Overbosch, oud- inspecteur der P.T.T. De heer Overbosch is inspecteur geweest van de afdeeling Den Haag; later werd hij chef van de afdeeling personeel van hoofdbestuur. De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag a.s. te 2 uur op de Algemeene Be graafplaats Kerkhoflaan. W. H. Idzerda f Op 64-jarigen leeftijd is Vrijdag in het Roode-Kruisziekenhuis overleden de bekende wetenschappelijke foto graaf W. H. Idzerda, oud-privaat-do cent aan de Technische Hoogeechool. Na aan de Polytechnische Sohool slaagd te zij,n> voor de beide examens voor technoloog, nu scheikundig ingenieur, huisde de heer Idzerda om gezondheids redenen naar Zwitserland. Hij studeerde daarop te Bazel aan de universiteit, met de bedoeling aldaar te promoveeren, doch fa milie-omstandigheden haalden door dit plan een streep, toen hij een jaar had ge werkt in het lahoratarium voor de organi sche scheikunde. Hij wijdde zich toen geheel aan de foto grafie, welke hij als amateur druk had be oefend. Na verschillende studiereizen vei tigde hij zich in 1904 in den Haag en richtte een atelier voor kunstfotografie op, dat vijf jaar heeft bestaan.. In 1908 werd hij privaat-docent aan de Technische Hoögesdhool, maar het drukke leven van colleges, zaak, lezingen, artike lei» enz., deed hem besluiten in 1913 nel privaat-docentschap neer te leggen. Idzerda heeft zich sedert hoofdzakelijk bepaald tot schrijven over de fotokunst. De laatste jaren vernam men weinig meer van hem. De begrafenis zal Dinsdag 11 dezer om oneveer 3 uur op de Algem. begraafplaats (Kerkhoflaan) plaats hebben. Anderhalf-jarig jongetje aan brandwonden overleden 's-Gravenhage, 10 Januari. Naar eerst thans bekend wordt is Donderdag j.l. het ander halfjarig zoontje van den heer en mevrouw M. in de Gerard Doustraat in een onbewaakt oogenblik in een emmer met kokend water ge vallen. Het ongelukkige ventje werd met ern stige brandwonden naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. In den loop van 5en volgend- den dag is het aan de gevolgen overleden. 't Moet je maar overkomen Strandvermaak in den winter D e n H a ag, 10 Jan. Dat ruiters zich als zandbijters openharen is een verschijnsel, hetwelk normaal kan wor den genoemd. Maar dat zoo iemand z'n gebit beproeft op een medemensch, be hoort gelukkig tot de zeldzaamheden. Gisteren heeft zich intusschen zoo'n uni cum voorgedaan op het strand, alwaar in den loop van den middag een paar 20-jarige jongelui, respectievelijk in de Middelburgschestraat en Renbaanstraat woonachtig, zich vermaakten met een zeilwagen. Daar ter plaatse passeerden vier rui ters, volgens wier verklaringen de paar den van den wagen schrokken. Zij toon den zich daarover dermate gebelgd, dat zij van hun knollen afsprongen en de zeilende jongemannen te lijf gingen. Eén van deze twee werd bij die vechtpartij leelijk in de vingers gebeten, zoodat bloedende wonden ontstonden. Ofechoon het slachtoffer geen aangifte van mis handeling wenschte te doen, heeft de politie de zaak in onderzoek genomen. Mr G. de Grooth uit Rotterdam heeft he den dit cassatieberoep tegengesproken. Hij wijdde eerst eenige woorden aan de vraag of de directeur van een N.V. mede als ex ploitant kan worden aangemerkt. Wanneer dit zoo ware, zou men voor eigenaardige consequenties staan. Want dan zou de di recteur van een bedrijf, dat vergunning heeft, ook noe eens een vergunning behoe ven. Men kan evengoed een procuratiehou der, die oödrachten geeft, verantwoordelijk stellen. Voor het geval de Hooge Raad zou uitmaken, dat de directeur hier wel ex ploitant is, oordeelde Mr de Grooth, dat het cassatieberoep toch zou moeten wor den verworpen omdat art. 37 van het R. A. P. onverbindend is. Het artikel bevat geen voorschrift, dat krachtens de wet is gegeven en verbiedt elke ex ploitatie van motorrijtuigen zonder ver gunning. Het regelt dus óók die exploi taties, waarvoor geen vergunning is vereischt, biiv het vervoer van fabrieks- personeel, het vervoer per vrachtauto van ten hoogste 6 personen e.d.g. Nu was op 15 Juli 1937. toen proces-ver- baal was opgemaakt, dit artikel 37 reeds in werking, evenals het herziene artikel 45, dat bepaalde, dat het R. A. P. voor huur auto's, taxi's en ondernemingen pas 1 Sen- tember in werking zou treden. Men heeft artikel 37 alles geregeld. Dit laatste ar tikel is dus onverbindend. De procureur-generaal zal od 24 Januari concludeeren. Ernstige aanrijding Beide beenen gebroken Gistermiddag omstreeks 2 uur is in de Adelheidstriat een 64-jarige dame, mevr. de W., wonende alhier, aangereden djor «•en personenauto, bestuurd door den 24-jarigen F. S. De aangereden voetgangster werd' tegen den grond gesmakt en brak beide beenen, terwijl bovendien een hersenschudding werd geconstateerd. Zij is in ernstigen toestand hetz iekerihuis aan den Zuidwal ver voerd. Ingewikkelde autobotsing Hoek MauritskadeParkstraat Gisteravond had op den hoek van de Mauritskade en de Parkstraat een zeer gecompliceerde aanrijding plaats tusschen twee auto's. Op een gegeven oogenblik kwamen dr: auto's tegelijk aan het kruispunt Mauritskade Parkstraat, twee auto's, die elkaar op de Mauritskade in tegenovergestelde richting naderden en een derde die uit de richting Plein 1813 kwam. Er ontstond! eenige twijfel omtrent de voorrangskwestie, waardoor de auto die uit de richltdng Plein 1813 kwam, tegen die welke kwam van het Noordeinde, opbotste, waardoor deze omsloeg en tegen een lantaarnpaal terecht kwam. Een der inzitten den kreeg een lichte hersenschudding, zoodat hij per auto van den G.G.D. is weggehaald. De auto, welke uit de richting Koninginne gracht kwam, kreeg geen schade. Faillissement Spaarbank Het weekblad Handelsbelangen neemt 0. de crediteurenlijst in het faillosment N.V. Spaarbank „Monies Piëtatis". Deze lijst telt 384 crediteuren met een totaal passief f 74.997.12. De baten zijn nog niet volledig 'bekend. De voornaamste crediteuren zijn: Hand. Venn, onder de firma C. Jamin spaar gelden f 8333.56; Anna Biick spaargelden f 8884.90; Hendrik J. Scholtes s{jaargelden f 510.30. Op de uitreis: EMOE Maandag te Basrah VALK Maandag te Batavia t REIGER Maandag te Rangoon BUIZERD Dinsdag te Batavia en Bandoeng teruggekeerd GIER Dinsdag 8 uur v.m. van Amsterdam naar Batavia Op de thuisreis: JAN VAN GENT Maandag te Athene IBIS Maandag te Jodhpur NANDOE Maandag te Brindisi OEHOE Maandag 3.52 mm. van Batavia te Amsterdam TORENVTLK Dinsdag van Batavia naai* Amsterdam AMSTERDAM DURE STOELEN Verleden jaar April heeft de Gemeenteraad »n crediet van f 56.000 toegestaan voor ver- euwing van de zitplaatsen in den Stads schouwburg. De vernieuwing blijkt nog niet te zijn geschied, althans B. en W. deelen den Raad mede, dat zij nog gebeuren moet. Tevens stellen zij voor, hiervoor nu f 78.000 beschik baar te stellen. DREIGT ER WONINGNOOD? Ter gelegenheid van de officieele in-gebruik- neming van 463 nieuwe woningen in het Tuin dorp Oostzaan en in Landlust (West) heeft de wethouder voor de Volkshuisvesting, de heer de Miranda, gistermorgen verklaard, dat binnen twee of drie jaar weer woningnood zou dreigen. Spr. grondde deze uitspraak op de omstandigheid, dat het Rijk geen voorschotten ier verstrekt voor vereenigingswoningbouw, het Gemeentebestuur kan dat evenmin doen. Particuliere bouwers leveren, zei spr., geen woningen af beneden een huurprys van f7.— per week. De woningen in het Tuindorp Ooötzaan, die aanleiding gaven tot deze speech, varieeren in huur van f 5.60 tot f 6.50 per week, en be vatten 4 tot 6 kamers, keuken enz. en een douchecel. Per woning (geerkend op 364, met inbegrip van 145, die twee jaren geleden in gebruik genomen zijn) bedragen de stichtings- kosten f3250. Er zijn 24 kleine woningen voor ouden van dagen bij, die f 3.75 per week aan huur doen. De 244 woningen in Landlust (West) bevat ten 3 tot 4 kamers met keuken, douchecel en waschplaats. Per woning bedragen de etich- tingskosten f 3100. De huren variëeren per week van f 5.10 tot f 5.75 plus f 1.40 tot f 1.65 centrale verwarming. FAILLISSEMENTEN RECHTZAKEN Is een spieringtuig een hengel? De rechtbank te Rotterdam heeft voort gezet de behandeling van de zaak tegen den 40-jarigen majoor van politie A. v. d. L., die in hooger beroep heeft terecht ge staan van een vonnis van den kantonrechter alhier, waarbij hij was ontslagen van recht- vervolging van een hem ten laste gelegde overtreding van de Visscherijwet. Ten einde een principieele beslissing uit te lokken over de vraag of een spieringtuig gerekend moet worden tot den hengel, had deze majoor van politie, toen hij met een zoogenaamde spieringhengel dat is een vischtuig aan een hengelstok, dat een 24-tal zij-lijntjes heeft alle voorzien van haakjes, terwijl dit samenstel van lijntjes weer ver zwaard is met een stuk lood van den wal af in de Maas aan het visschen was, zich laten verbaliseeren. De kantonrechter was van oordeel ge weest, dat het vischtuig onder het feitelijk begrjp van hengel valt, zoodat verdachte niet strafbaar zou zijn. Voor de rechtbank werd den bekenden hengelsport-amateur C. Misset als des kundige gehoord, die het spieringtuig een normale hengel noemde. Alvorens vonnis te wijzen had de recht bank er prijs op gesteld nog het oordeel te hooren van den technisch opziener van de Visscherij P. van Brakelte Dordrecht. Deze was van meening, dat men hier niet van een hengel spreken kan. Het criterium van een hengel toch is, dat dit vischtuig voorzien is van een verstelbaren dobber en meestal één, doch in geen geval meer dan twee of drie haken. De eenife uitzondering hierop vormt de korte sim, die bij het baars- visschen gebruikt wordt. Het door verdachte gebruikte vischtuig heeft geen dobber, het heeft 24 zijlijnen en is met lood verzwaard. Een dergelijk vischtuig gaat het sportief begrip van hengel te buiten. Het O.M. waargenomen door Mr J. C. V. Meischke bleek het met die opvatting eens te zijn en eischte, met vernietiging van he tvonnis, verdachte's veroordeelig tot 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. De rechtbank zal 24 Januari uitspraak Nalatenschap P. J. H. Hondriks Bosch 4 Aug. 1937, laatst wo- Bosch, Rijksweg. R.-o. tnr W. H. Opgelievcns Salomon Hollander. Tilburg A. Poppelaars, Tilburg. L. van Nleff, Groningen. J. C. Melishoek, Groninger Ondergeteekende verzoekt de Administratie van: NIEUWE LEIDSCHE COURANT den hierna te noemen nieuwen lezer wel te willen inschrijven voor minstens één jaar. De nieuwe lezer wil ,Per kwartaal per week betalen. Ondergeteekende heeft das recht op den mooien zilveren Theelepel Aanbrenger: Nieuwe abonné: ^aam Naam Woonplaats: Woonplaats: Adres: Adres: Dit formulier op te zenden aan de Administratie van de Nieuwe Leidsche Cour. Doorhalen wat niet verlangd wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7