DINSDAG ii JANUARI 1938 EERSTR RL AD PAG. pU Buitenland de duitscher leert het ons kennen De zorgen van moeder de vrouw vermeerderen (Van onzen Duitschen correspondent) De Duitsche huisvrouwen hebben dit met haar Fransche zusters gemeen, dat zij het ons niet kennen. De Frangaise koopt de din gen, waarvan zij geen groote hoeveelheden tegelijk pleegt in te slaan, per „quartf'i. De Duitsche huisvrouw vraagt in dezelfde om standigheden om een „Viertel", een kwart pond. Er zijn ook menschen, die nog van een „Achtel" (achtste kilo) spreken. Dit klinkt echter zoo ouderwetsch als wanneer men ten onzent een bedrag van dertig cent als een „schelling" aanduidt. Het ziet er echter naar uit, dat het „Vier tel" zijn langsten tijd gehad heeft. Ook in Duitschland schijnt het ons binnen afzien- baren tijd den troon te zullen bestijgen. Volgens de nieuwste bepalingen moeten reeds thans een groot aantal levensmiddelen of wel per kilo, of wel per ons geprijsd worden. Eén artikel, de zoo begeerde en helaas zoo moeilijk te krijgen boter wordt reeds per ons verkocht. Intusschen schijnt er in Duitschland on danks alle booze tongen, die het tegendeel beweren, geen werkelijk gebrek aan boter te bestaan. Zeker, alle Duitschers gelooven, dat dit wèl het geval is. Toch, ze verbeelden het zich slechts, dit bewijzende statistie ken! Volgens de statistieken beschikt Duitschland momenteel over vrijwel dezelfde hoeveelheid boter als in het jaar van den grootsten economischen bloei, dat hei Duit sche volk beleefde, namelijk 1913. De Duit schers hebben sindsdien alleen maar de slechte gewoonte aangenomen, om hun boterverbruik met rond een derde te ver- hoogen. Een berooide schatkist dwingt hen, deze slechte gewoonte weer af te leeren. En daarbij helpt hen thans de staat door het ons op den troon te verheffen. Toen de margarine-boter-olie-vet-reuzel- spek-distributie, welke intusschen ook nog een varkensvleesch- en eieren-distributie ge worden is, het vorig jaar begon, ontving iedere winkelier maandelijks dezelfde hoe veelheid gedistribueerde levensmiddelen, als hij in de steekmaand October 1936 ontvan gen had. Hij moest zijn voorraad gelijkelijk verdeelen over zijn klanten, dat wil zeggen onder degenen, die zich bij hem en na tuurlijk alleen bij hem! hadden laten in schrijven. Aanvankelijk bemerkte men op die manier zoo ongeveer niets van het be- -staan eener distributie. Dat veranderde ech,- ter al spoedig, toen de regeering de beschik baar gestelde voorraden maandelijks sterk begon te verminderen. In de laatste maan den van het vorig jaar kregen alleenstaande personen en kleine gezinnen nog slechts een half pond boter of margarine per hoofd en per week. Een half pond is twee „Viertel". Door nu het „Viertel" te schrappen en het óns in te voeren bewerkt thans de Duitsche regeering, dat haar onderdanen sinds Nieuw jaar slechts tweehonderd gram boter of mar garine per hoofd en per week ontvangen. Helpt op deze wijze het ons de kostbare deviezen sparen, die zoo oneindig veel nut tiger kunnen worden aangewend om grond stoffen te koopen voor de industrie, het ons kan zich bovendien nog verdienstelijk ma ken voor het vaderland, wanneer het erin slaagt om ook voor andere levensmiddelen het „Viertel" te verdrijven. Zooals bekend verondersteld mag worden, wordt sinds het begin van het vler-jaren- plan de heele Duitsche handel oppermachtig geregeerd door een „Preiskommissar", die practisch alle prijzen vaststelt. Het spreekt vanzelf, dat het de taak van dezen prijscommissaris was, om koste wat kost te voorkomen, dat het leven duurder zou worden. Evenwel is ook de machtigste dictatuur niet in staat om een beduidenden invloed uit te oefenen op den wereldhandel. Daarvoor zou geld en zelfs veel geld noodlg zijn. En dictaturen zijn altijd straatarm. Duitschland kan zijn volk niet voeden, zon der groote hoeveelheden levensmiddelen ln te voeren. Natuurlijk moet het daarvoor de in beduidende mate gestegen wereldhan- delsprijzen betalen. Hierdoor en ook om verschillende andere redenen expertfonds, stijgende behoefte aan grondstoffen, sterk verhoogde prijzen op de warenmarkt, kunst matig op peil gehouden geld bleek het op den duur onvermijdelijk, de door den „Preis kommissar" plechtig vastgestelde prijzen voor levensmiddelen te handhaven. Ter ge legenheid van den Rijkspartijdag 1936 re kende Dr. Robert Ley het Duitsche volk voor, dat een arbeidersgezin van vier per sonen wekelijks M. 11.80 noodig had om behoorlijk te kunnen eten. Volgens een wet van de vorige maand December ontvangt een gezin, dat drie a vier maal zooveel inko men heeft maandelijks een belangrijke toe lage van den staat, omdat het er niet meer van komen kan. De stijgende duurte Duitschland is in de laatste jaren duurde* geworden, zeer veel duurder geworden zelfs en het wordt nog steeds duurder. Alleen een dwaas zou kunnen beweren, dat het Hitler-bewind daarvan uitsluitend de schuld draagt. De algemeene economische constellatie en de zeer precaire toestand der Duitsche financiën zijn er in de eerste plaats de oorzaak van, dat de kosten van het levens onderhoud in het Derde Rijk zoo enorm ge stegen zijn en nog voortdurend stijgen. Het ongeluk wil echter, dat de totale staat alleen maar triomfen adverteeren kan en niet alleen zijn fiasco's verbergen, doch zelfs zijn kleinsten tegenslag hardnekkig looche nen moet. Ook de zorgvuldigst gecontroleerde pers en de volkmaakst georganiseerde politie kunnen echter den meest vurigen partijge noot niet behoeden voor de ontdekking, dat hij voor zijn salaris steeds minder kan koo pen. Het gevolg daarvan laat zich raden. Er wordt, om het op z'n goed-Hollandsch uit te drukken, gekankerd! En gekanker is juist in het land, waar de openbare meening geen enkelen uitlaat heeft, gevaarlijker dan onder normale omstandigheden de felste critiek. Men leide hieruit niet af, dat er in Duitschland een groeiende ontevredenheid heerscht, welke de nationaal-socialistische regeering wel eens noodlottig zou kunnen worden. Zeker, ontevredenheid is er. En groote ontvredenheid ook. Doch deze richt zich niet tegen den Führer en de uitvoer ders van het vier-jaren-plan, althans niet algemeen, doch tegenhet buitenland, dat weigert, Duitschland zijn koloniën terug te geven! In dit opzicht heeft de propaganda feil loos gewerkt. Dat het brood beduidend slech ter geworden is en zoo schaarsch, dat de rigeering het volk opwekt om 's avonds zijn maal te doen met aardappelen; dat het bier en de zoo geliefde „Schnapps" geleidelijk m een chemische samenstelling veranderd zijn, daar men er geen gerst en graan voor be schikbaar kan stellen; dat er van alles en nog wat te weinig of heelemaal niets is, dat van alles en nog wat de goede kwaliteiten tot een verre herinnering geworden zijn, kortom, dat men zich dageijks nieuwe be perkingen op moet leggen, het is allemaal alleen en uitsluitend de schuld van het bui tenland, dat Duitschland zijn koloniën niet teruggeeft! Slaagt men erin, het ons het „Viertel" te laten verdringen, dan zullen wij het beleven, dat de prijzen der levensmiddelen plotseling met een vijfde verminderd worden. Men kan nuchter zijn en zeggen; nu ja, maar de hoe veelheid is ook een vijfde minder geworden! Doch het Duitsche volk is nu eenmaal niet nuchter. De uitdrukking „het oog wil ook wat" had beter Duitsch dan Nederlandsen kunnen zijn. Als tactiek is de invoering van het ons lang niet slacht. Maar of het de eigenschap zal missen, waaraan het „Viertel" ten gronde ging? Het ware wel te hopen, want het leven in het Derde Rijk is al duur genoeg! Politieke besprekingen te Praag In Tsjechische politieke kringen is men zeer tevreden over het resultaat van de be sprekingen, welke de nieuwe Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, M i o e s- c o e, te Praag heeft gevoerd. Naar verluidt heeft Micescoe verzekerd, dat de houding van Roemenië ten aanzien van de internationale vraagstukken, in het bijzonder ten aanzien van Duitschland, ge leid zulen worden door de houding van de kleine entente. Te Genève zal Micescoe de politiek van zijn voorganger, Antonescu, volgen. Ook is Roemenië niet voornemens over te gaan tot de erkenning van de verovering in Abessynië door Italië. De houding ten aanzien van Hongarije zal eerst na de verkiezingen in Roemenië wor den bepaald, terwijl niet is gesproken over de betrekkingen tusschen Roemenië en Sov jet-Rusland. Het schijnt, dat men te Praag niet het voornemen heeft Micescoe moeilijkheden in den weg te leggen bij het uitvoeren var zijn moeilijke taak. D E V E O Buikgordels, soepel en gemakkelijk Goed waschbaar Alleen-verkoop» Wester-Apotheek Deveo- Depót Fs. C. Roosen Zn. ï!«id.n! t.l 375 Elders wende men zich tot de fabrikante: Fa. D. VAN OORT, te Baarn. DE INCIDENTEN TE SHANGHAI Heden een keizerlijke conferentie In officicele kringen te Londen zijn thans volledige bijzonderheden ontvangen om trent de mishandeling van eenige Britsche beambten van de gemeentepolitie te Shanghai op 6 Januari. Een der slachtoffers was de brigadier Turner, die een Japanschen politieagent verzocht, Japanschc schildwachten, die passeerende Cliineosche boeren naar hun meening onnoodig ruw behandelden- te vermanen. De Japansche politieman be weerde hierop, dat Turner het Japansche leger beleedigd had, en verzocht een sol daat den Brit af te ranselen. Turner werd daarop zoo mishandeld, dat hij in het zie kenhuis moest worden behandeld. Sub-inspecteur Fowler en inspecteur West, die even later ter plaatse kwamen en de Japansche autoriteiten wilden kal- meeren, werden eveneens mishandeld Fowler werd o.a. in het gezicht geslapen. Zij werden voorts door Japansche soldaten mot geweren bedreigd. Turner ontkent be- leedigonde opmerkingen te hebben geuit. In het protest, dat de Britsche consul- generaal tot den Japanschen consul-geno raai heeft gericht, verzoekt hij laatstge noemde een onderzoek te doen instellen. Hij vraagt voorts de verzekering, dat maat regelen zullen worden genomen, teneinde herhaling te voorkomen. Besprekingen te Tokio Heden zal te Tokio de keizerlijke confe rentie plaats vinden, die reeds eenigen tijd werd verwacht Uit welingelichte kringen wordt vernomen- dat de besprekingen in de eerste plaats de Japansche vredesvoor waarden zullen betreffen, terwijl van an dere zijde wordt beweerd, dat liet onder nemen van oen veldtocht in Zuid-China, voornamelijk de bezetting van Kanton en de isoleering van Hongkong, het voornaam ste onderwerp van bespreking zal uitmaken Nog wordt vernomen, dat na afloop van de keizerlijke conferentie een officiecle mededeeling zal worden verstrekt LUCHTAANVAL OP HANKAU 24 Japansche bombardementsvliegtuigen hebben een aanval op het vliegveld der stad Hankau gedaan. Zij wierpen ongeveer honderd bommen. De omvang der schade is nog niet bekend. DE LEIDING DER POOLSCHE NATIONALEN Koe vervangen door Skarcrynski Kolonel Koe, leider van het kamp van de Poolsche nationale unie, dat in 1937 werd gesticht, heeft zijn functie overgedragen aan generaal Stanislas Skarczynski. In een tot het kamp der nationale unie gericht rondschrijven, geeft kolonel Koe als reden voor zijn besluit op den slechten toe stand van zijn gezondheid, die een onover komelijk lichamelijk bezwaar vormde, het welk hem belette, zoo volkomen zijn krach ten te geven, als de werkzaamheden in den boezem van het kamp der nationale unie vereischen. Deze slechte gezondheidstoestand zou, al dus verklaart Koe, van nadeeligcn invloed kunnen zijn op de veelomvattende actie van het kamp der nationale unie. „Ik leg dan ook", zoo vervolgt Koe, „mijn functies in de vertrouwde en beproefde handen van gene raal Skarczvnski, mijn ouden wapenbroeder, metwien ik herhaalde malen samengewerkt heb om den wil en de richtlijnen van maar schalk Pilsoedski te verwezenlijken". Koe herinnert verder aan de woorden van maarschalk Smigly Rvdz, welke de nood zakelijkheid tooncn. dat alle krachten des volks vereenigd worden in scheppenden ar beid, woorden, die in het bewustzijn der ge- heele natie krachtigen weerklank hebben ge vonden. Hij geeft uiting aan de onwrikbare overtuiging en zekerheid, dat de grondge dachte der nationale eenheid een schitte rende zege zal behalen. De nieuwe leider De nieuwe leider van het kamp der natio nale unie, generaal Skarczynski, is in 1SR8 geboren. Hij studeerde aan de polytech nische school te Lwow (Lemberg) en maak te reeds op zeer jeugdigen leeftijd deel uit van clandestiene organisaties, welke streden voor de onafhankelijkheid van Polen. Hij behoorde vroeger tot de Poolsche socia listische partij. Tijdens den wereldoorlog en later in den strijd tegen de bolsjewiki streed Skarczynski in de Poolsche legioenen, waar bij hij verscheidene malen gewond werd. de spaansche burgeroorlog Nog steeds strijd om Teruel Den geheelen dag hebben roode troepen ge poogd de stellingen, welke zij tijdens het of fensief van de witten verloren hebben, terug te winnen. Hun voornaamste aanval was gericht op „La Cota", ten Noorden van Te ruel, vaiiwaar de voornaamste verbindings wegen van de volksfrontcrs worden be- heerscht De generale staf van de troepen van Franco schat, dat de vijand gisteren vijf keer ten aanval is getrokken met meer dan tienduizend man. De verliezen van de roode trr-^en moeten zeer groot zijn. Ook ten Zuiden van Teruel hebben de rooden tegenaanvallen gedaan op de stellin gen van de Mueia de Teruel, evenwel zonder resultaat. Iedere opmarsch van 'de volks- fronters werd gestuit door het spervuur van de artillerie der nationalisten. Bij Villaster werden minder grootsch op gezette aanvallen gedaan, die eveneens wer den a/geslagen. De troepen van Franco zijn overal meester van den toestand gebleven en de roode troepen zijn er niet in geslaagd, het initiatief van de operaties te nemen. Aangezien de weersomstandigheden beter zijn geworden, is de luchtmacht van de na tionalisten weer in actie gekomen en heeft zonder ophouden de verbindingen v&n de roode troepen naar het achterland bestookt. Hitiers a.s. bezoek aan Rome De stad bereidt zich voor Voor de feestelijke ontvangst van A do 1 f Hitier ter gelegenheid van zijn tegenbe zoek aan de Italiaansche .hoofdstad worden reeds druk voorbereidingen getroffen. Zoo is men begonnen met den bouw van een groot station in plaats van het oude station in het Zuiden der stad. Het twintigduizen vierkante meter groote stationsplein krijgt een nieuw aanzien on er wordt van hieruii een nieuwe veertig meter breede straat als verbindingsweg met de Via Triumphalis aangelegd. Volgens een bevestiging door de „Giornale d' Italia" zal Hitier tijdens zijn verblijf te Geen referendum over oorlog Het Amerikaansche huis van afgevaardig den heeft met 208 tegen 18S stemmen beslo ten het amendement-Lud'low, strekkende tot het instellen van een volksstemming voor het deelnemen aan een oorlog door de Vereenigde Staten, niet in behandeling te nemen. „Ik begrijp zeer wel", zoo had Roosevelt aan het huis geschreven, „dat de voorstan ders van het amendement meenen, hierme de de Vereen. Staten buiten een oorlog te houden. Ik ben evenwel overtuigd van het tegendeel. Een dergelijke maatregel zou an deren doen gelooven, dat zij ongestraft de rechten van de Vereenigde Staten kunnen schenden". Deze waarschuwing heeft dus succes ge had. De toestand in Palestina Britsch archeoloog vermoord Bij een roofoverval op den weg bij Hebron is de leider van een Britsche archeologische expeditie, Starkey, vermoord. Een onbekende heeft in de oude stad van Jeruzalem een Joodsch koopman ernstig gewond. De dader wist te ontkomen. In den afgeloopen nacht zijn de telefoon lijnen tusschen Bethlehem en Hebron ver nield. De politie volgde de sporen, welke de boosdoeners hadden achtergelaten en kwam bij een Bedoeinenkamp en in een Arabisch dorp. Veertien personen werden gearres teerd, een hoeveelheid buskruit is in beslag genomen. EEN LEGATIE BRANDT IN BOEKAREST In het gebouw der Oostenrijksche legatie te Boekarest is brand ontstaan door het ontploffen van een benzinelamp. waarmede arbeiders op de zolderverdieping werk zaamheden verrichtten. Eenige hij het huispersoneel in gebruik zijnde vertrekken en het archief brandden geheel uit. De rest van het gebouw bleef evenwel voor het vuur gespaard. In den afgeloopen nacht heeft op de zol derverdieping van het Hongaarsche mi nisterie van onderwijs eveneens brand ge woed. Deelen van het archief vielen aan het vuur ten prooi. De oorzaak van dezen brand is onbekend. FRANSCHE IUSTITIE DOET BELANGRIJKE ONTDEKKING De daders der bomaanslagen gevonden Gelijk men zich zal herinneren had den op 11 September j.l. te Parijs twee bomaanslagen plaats, beide in de om geving van de Place de l'Etoile. Het ge bouw van de Franscho werkgevers organisatie werd daarbij grootendeels vernield, terwijl twee agenten door het neerstortende puin werden gedood. Gisteravond nu heeft D o r m o y, do minister van buitenlandsche zaken, aan den minister president Chau temps meegedeeld, dat do daders van deze aanslagen thans bekend zijn. Minister Dormoy heeft vervolgens aan de pers verschillende mededeeiingen ver strekt. Hij herinnerde daarbij aan zijn ge lofte- dat ernstig ingegrepen zou worden, wie ook de schuldigen waren. Van stonde of aan zeide hij overtuigd te zijn geweest, dat men hier niet met een aanslag van de revolutionnairen te doen had maar met provocatie en gaandeweg heeft men de kerheid gekregen, dat de daders van de afschuwelijke daad geen andere konden zijn dan die ook de wapenen bijeenbrenc°n voor den burgeroorlog. De hoofddader, die gevangen is genomen, en oen volledige bekentenis heeft afgelegd, is Lociti van de Michelinfahrieken te Clermont- Ferrand. Twee andere medeplichtigen, die hij heeft aangewezen, zijn de ingenieurs M é- ténier. en Moreau de la Meuao, die sinds de instructie van do zaak der Cagoulards en de C.S.A.R. in voorloopige hechtenis zitten. De vierde ingenieur is Jean Macon, Deze heeft echter reeds de wijk kunnen nemen naar Spanje. Deze vier ingenieurs hebben vroeger tot de nationalistische liga's behoord. Na de ontbinding daarvan namen zij doel aan een dissidente actie, welke tot de vorming van de Cagoulards en de C.S.A.R., het genoot schap tot revolutionnaire verdediging- heb ben geleid. De conferentie inz. de Romeinsche protocollen Te Boekarest vinden momenteel bespre kingen plaats tusschen de drie gta'ten, die de protocollen van F.ome in 1934 ondertee kenden, n 1 Italië. Oostenrijk en Hongarije. Schuschnigg. Schmidt, Ciano. Daranyi en Von Kanya hebben isteren ruim drie uur geconfereerd; heden zal de conferentie wor den voortgezet. Het D.N..B. meldt omtrent de besnrekin- gen. welke een streng vertrouwelijk karak ter dragen, dat volgens mededeeiingen van bevoegde zijde in de bijeenkomst van giste ren slechts de vraagstukken besproken zijn. die do drie mogendheden rechtstreeks be treffen. In de heden en Woensdag te houden bij eenkomsten zullen dan meer algemeens kwesties en de economisch-politieke vraag stukken besproken worden. In welingelichte politieke kringen wordt er nog eens nadruk oo gelegd, dat het uit gangspunt der besprekingen gevormd wordt door de as RomeBerlijn en haar verhouding tot de drie Staten van het pact van Rome. Van Italiaanschen kant wordt de nadruk gelegd op de Roemeensche regimewisseling als een nieuw element in de betrekkingen der Donaulanden en daarmede als begin van een nieuwe ontwikkeling van het Do- nau gebied. Me-n neemt, aan, dat de betrekkingen van de drie landen, welke deel uitmaken van het paot van Rome, tot Roemenië het onder werp van uitvoerige besprekingen z>ullen vormen. Frankrijks sociale problemen De bond van Fransche werkgevers heeft den brief van minister-president Ch a u- temps aan zijn voorzitter G i g n o u x. be sproken inzake de uitnoodiging om onder leiding van de regeering met de werknemers organisaties te spreken over een nieuwe regeling van do arbeidsproblemen. De hond heeft den minister-president het volgende antwoord gezonden: ,.De algemeene hond van Fransche werk gevers heeft, na haar provinciale afdeelin- gen te hebbe i geraadpleegd, besloten: Ten eerste: de bond is bereid iedere po ging van de regeering. om te komen tot een versterking van den socialen vrede, te steunen. Ten tweede: de bond is bereid deel te ne men aan de voorgenomen besprekingen, in dien hij wordt uitgenoodigd deel te nemen overeenkomstig de beginselen van syndicale vrijheid, zoodat geen enkel monopolie, ten opzichte van niemand, zal worden geschapen Ten derde: De besprekingen mogen in geen geval hervormingen betreffen, welke de grondbeginselen van vrijheid en eigen dom, welke niet binnen het bereik van de vakorganisaties vallen, aantasten". Negen dooden bij vliegtuigongeluM3 Bij Bozcnnm in don staat Montana is vliegtuig van de Northwester Airlines |jjet eerf onherbergzaam gedeelte van de BriLeft gerbergen neergestort en in brand gevL,, gen. Redding was niet mogelijk. Het vlifwrt tuig vervoerde elf personen, n.l. zes reiirel<l gers, twee bestuurders en drie andere ei ployé's der N.W.A, Vol| DE DEENSCHE KONINGIN FJ* Toestand is bevredigend u]de Dc toestand van de koningin van Dein marken is bevredigend. In het gepublicee de bulletin wordt gezegd dat zich gee verontrustende verschijnselen hebben voo gedaan. 9 VERZEKERING oegs MaaUcAapplf - SneeJt UIT OOST- EN WEST-INDIE De Volksraad weder bijeen BATAVIA. 10 Januari (Aneta). Heden ochtend opende de voorzitter van den volks Uil raad in een korte openbare vergadering d'an tweede gewone zitting. rroo Nadat de afdeelinccn waren sameng^erh stold. werd zonder discussie en zond%sti stemming besloten tot voorbehoud deie stadsgemeente- ordonnantie voor de buu^o tengewesten. r-g De voorzitter deelde mede, dat het veA»^ slag van de commissie tot voorbereidin; p, der salrisvoorstellen morgenavond kon wot n! den verwacht. 1 Op 14 Januari vangt het afdeelingsondes zoek aan, zoodat op 25 of 26 dezer de opciru? bare behandeling kon plaats hebben. De openbare vergadering werd hierna ge™* sloten. Een gauwdief op de „Indrapoera' Naar wordt vermeld, hebben aan boord van hef mailsohip „Indrapoera" op de laat i ste uitreis van Holland naar I-ndië diefstal- len ten nadeele van passagiers plaats gehad Er werden zoowel waardevolle goederen als geld gestolen, maar tot nu toe ontbreekt elk spoor van den dader. In de „Deli Courant" lezen wij daarom trent nog het volgende: Vermoedelijk heeft men hier te doen met een dief. die vóór den aanvang der reis een nauwkeurig plan de campagne opmaakte In de Middellandsche Zee constateerde een passagier reeds dat hij eigendommen miste en tijdens de vaart op den Indischen Oceaan kwamen andere gevallen aan het licht, waaruit bleek, dat de dader zeer se rieus te werk ging en zich niet tot een be paalde klasse beperkte. De ontvreemding had, voor zoover de be nadeelden het kunnen nagaan, meestal plaats in de hutten, waar portefeuilles, geld en taschies op onnaspeurbare wijze ver dwenen. De laatste maal voor Belawan ge beurde dit op het traject van Sabang naar! de Oostkust. De totale waarde der gestolen gelden en goederen is niet precies bekend, maar be loopt vermoedelijk eenige duizenden gul dens. De poli'tie is hiermede in kennis ge steld en tracht thans uit te vinden waarde dader zich schuil houdt. tv Het blad voegt er nog aan toe, dat dit de1 eerste keer is dat een dergelijk en belanrij* ken diefstal aan boord van een der Holland- sche mailschepen op de Indië-route gecon- stateerd wordt L 1 „Ibis" naar Nederland terug 'zii «ra BATAVIA, 10 Januari (Aneta). Aange-re zien de vervanging van onderdeelen in dear motoren va nde „Ibis" te aRngoon eerder voltooid bleek dan oorspronkelijk werd ge-ge taxeerd. heeft de „Buizerd", die 8 dezer van g Bandoen? is vertrokken, gisteren zijn post en vracht overgedragen aan de „Ibis", welke geheel bedrijfsklaar is. De „Ibis" nam den vol ledigen dienst over en is naar Euro pa doorgevlogen. De „Buizerd" keert van Rangoon naar Bandoeng teru? en blijft daar tien dagen, waarop het vliegtuig weer in het normale schema wordt ingedeeld. Vermoedelijk zullen no? eenige wijzigingen in de vliegbeurten plaats vinden, uitslui tend om vertragingen te voorkomen. Oranje-Nassau-oord H. M. de Koningin heeft Mr C. E. A Ba ron van Till eervol ontheven van zijn functie als lid van het College van Commis sarissen der stichting Oranje Nassau-oord, in welk college de heer Van Till gedurende langen tijd deel heeft uitgemaakt van het dagelijksch bestuur. H. M. heeft Baron van Till benoemd tot officier in de Huisorde van Oranje. Waar Liefde Woont NAAR HET AMERIKAANSCH VAN GRACE S. RICHMOND (25 HOOFDSTUK XVII Gedurende de heele reis naar het Zuiden na den dood van haar grootmoeder voelde Charlotte Ruston voortdurend een steun in John Leaver, ofschoon hij geen moeite deed, om hun verhouding vast te stellen, al waren ze af en toe ook alleen. In plaats daarvan vertelde hij haar van zijn gehaaste reis met de Burnsen en toen ze in Charleston een heelen tijd op het perron moesten wachten, zei hij, dat hij in Berlijn bij een beroemd specialist was geweest „Verleden voorjaar heb ik namelijk een zenuwinzinking gehad", lichtte hij toe, zoo kalm en gewoon, of hij van een dood-natuurlijk iets sprak. „Ik dacht toen dat ik er nooit weer geheel bovenop zou komen. Dokter Z. verzekerde mij echter, dat ik totaal genezen was; dat ik geestelijk en lichamelijk zoo gezond was, als ik ooit maar geweest kon zijn, en dat er ook volstrekt geen gevaar bestond voor een herhaling van dien zenuwtoestand, als ik maar behoorlijk, met niet te lange tus- schenpoozen, voor vacantie zorgde. Ingevolge deze verzeke ring keerde ik dan ook zoo gauw mogelijk naar huis terug. Ik kon niet zoo doelloos blijven ronddwalen; ik verlangde erg naar mijn werk". „Het verwondert mij. dat dokter Burns niet met u meege komen is", zei Char!"e, ofschoon ze eigenlijk allerminst dacht aan Red op dat oogenblik, maar meer aan hetgeen Leaver het vorige jaar Augustus tegen haar gezegd had onder den appelboom. Dit nam nu, als 't ware, den laatsten scheids muur tusschen hen weg. „Burns had de verandering noodig; hij heeft enkel met zijn huwelijk een korte verpoozing gehad. Daar ginds brengt hij nu eigenlijk pas zijn wittebroodsweken door". „Daar ben ik heel blij om", antwoordde Charlotte. Toen kwam de trein aan en gezamenlijk met Mr. en Mrs. Macauley stapten ze in. Op den ochtend van den derden dag bereikte het gezel schapje hun plaats van bestemming. Ze werden aan het station afgehaald door een équipage, gereden door een ouden koetsier met grijs haar en vol ouder- wetsche waardigheid. Zoo werden ze naar een oud huis gebracht, waar den gasten een ontvangst werd bereid, zooals dit slechts in het Zuiden mogelijk is. En dit kwam alleen, omdat de moeder van Mrs. Catesby een intieme vriendin was geweest van Mrs. Chase. „Wat ben ik blij!" zei Charlotte, al heel gauw na haar komst, terwijl ze aan het venster stond naast de gastvrouw, „dat hier de winter voorbij is. Ik had de gedachte niet kunnen verdragen, Groopje onder de sneeuw te brengen. Ze hield niets van sneeuw, ofschoon ze dit nooit rechtstreeks heeft ge zegd. toen wij in het Noorden woondenO, wat een prach tige camelia's, daar ginds in die struiken! Mag ik er een paar plukken voor Groopje?" „Ik dacht wel. dat u ze het liefst zelf zoudt willen plukken; anders had ik er al een paar klaar gezet. Ik herinner mij nog, hoe ik Moeder wel eens heb hooren zeggen, dat Mr. Chase juist zoo erg veel van die bloemen hield!" Van een venster uit de bovenkamer, die Leaver tot logies diende, zag hij Charlotte met een mandje aan den arm enkele van die sneeuwwitte bloesems plukken. Toen ze weer naar het huis wilde gaan, vond ze hem naast zich: „Ik begrijp nu, waarom je geen andere bloemen wilde hebben", zei hij, terwijl hij het mandje van haar overnam. „Deze zijn net als zijzelf, zoo teer en blank en rein!" „En ze hield er zooveel van! Als jong meisje heeft ze ze dikwijls in het haar gedragen. Ze hebben geen geur, daarom zijn ze ook zoo geschikt. Ik kan mij nooit begrijpen, hoe de menschen sterk-geurende bloemen voor hun dooden willen hebben". „Daar heb ik mij ook altijd over verwonderd", zei Leaver. „Mijn moeder had hetzelfde gevoel". Hij keek naar Char lotte's gelaat, terwijl het schitterend licht van het Zuidelijk voorjaar er op viel en zei op een toon, die als een liefkoozing klonk: „Je ben zeer moe; misschien niet naar het lichaam, maar naar den geest. Ik wilde wel, dat ik je door het een of ander toovermiddel twee volle uren slaap kon bezorgen vóór de plechtigheid". „Ik zou toch niet kunnen slapen; maar ik ben sterk. Ik kan het best uithouden". „Ja natuurlijk! Wilskracht genoeg. Maar vanavond zal je toch slapen. Dat beloof ik jel" Zijn tegenwoordigheid was een groote troost in de een zaamheid, die haar anders zou vervuld hebben op het oogen blik, dat men haar laatste familielid begroef. Hij had haar hand in de zijne gesloten en hield die vast, zoolang de plech tigheid duurde. De aarde was op haar schoonst in het schitterend lente kleed en de stilte alom was als een soort plechtige zegening. De oude, vriendelijke dominee, die zijn leven lang een goed vriend was geweest van Mrs. Chase, sprak nog een enke uit het hart geweld woord. Op den avond van dien dag zeid Leaver tot Charlotte: „Ik geloof vast. dat een korte wandeling in de avondlucht goed zou zijn vóór het slapen. Het is heerlijk zacht buiten". „Ja, dat zal u goed doen. Miss Ruston", drong de gast vrouw, die ook veel sympathie voelde voor dokter Leaver. Chaflotte gaf dus gevolg aan de uitnoodiging en ondanks haar droefheid en haar lichamelijke vermoeidheid verlangde ze toch naar dit oogenblik van alleen-zijn met hem. Niet zoodra waren ze in het verlaten park, dat het huis omgaf, of hij begon met teedere stembuiging: „Liefste, ik heb zoo n flauw vermoeden, dat geen woorden het duidelijker tusschen ons zouden kunnen maken. Verleden winter wisten we al, hoe ver het stond, is t niet? Zou je niet willen uit spreken. dat dit zoo is?" „Ja. ik weet het antwoordde Charlotte heel zacht. „Mij lijkt het t mooiste, wat wel ooit kan gebeuren, dat twee mens'chen elkaar zoo kunnen begrijpen, eer er nog een woord tusschen hen gezegd is. Toen de tijd voor mij kwam, om te spreken en, er gebeurde, wat dit onmooeliik maakte kon ik niet onder woorden brengen, wat dit voor mij be- teekende! Toen ik ie daar in het dorp vond kon ik niet je vriendschap vragen, die kon ik toch niet aanvaard hebben. Dat zie je wel in. niet waar? Ik moest alles hebben of niéts". Zij knikte en keek eens op naar den prachtigen sterren hemel. (Wordt retrolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2