10 „.10 TRIUMPH Chineesche generaalsconferentie te Hankau Orakeltaal van Roosevelt PRIMA GELDBELEGGIIG ZATERDAG 8 JANUARI 1938 EERSTE BEAD PAG. tZA U moet 'n „triumphator" in smaak worden l Rook - VIRGINIA CIGARETTES EEN VAN DE ZEER WEINIGE geschenken, geheel geschikt DE MORGENSTOND NADERT Een troostboek «ooi Christenen in oen avono set ie«eoi door Dr J. H. GUNNING J.Hz. Ing. I 2.90 Kloek foriDkat Keurige alt voering Geb. t 3.90 ITALIE'S MIDDELLANDSCHE ZEE-F0LIT1EK Mussolini's nieuwe vloot pr 0gramma Slagschepen, verkennings vaartuigen, kruisers Buitenland DE ITALIAANSCHE VLOOTBOUW SINDS Mussolini in Italië aan de macht kwam heeft het land slechts één groote eerzucht gekend, de beheersching van de Middellandsche Zee en van de daaromheen gelegen gebieden. De gedachte aan een her boren Romeinsch imperium, aangepast aan de moderne omstandigheden, en dat ingebed zou liggen in een minstens gelijkwaardige positie tusschen de overige hedendaagsche wereldrijken, heeft den Duce nimmer los gelaten. De militarisatie der geheele natie, van het 18e tot het 55e jaar, is al lang een feit geworden; in Lybië is blijvend een legermacht gelegd, die ten opzichte van net Fransche Tunesie en van het met Groot- Brittannië verbonden Egypte een strategi sche positie inneemt. Bekend is verder, hoe zeer de vlootbases in de Middellandsche Zee door Italië zijn uitgebouwd, en dat reeds tijdens den Abessijnschen oorlog het land over een vloot van kleine, vaardige oorlogs bodems beschikte, welke speciaal aan de actie-radius der Middellandsche Zee, en aan de behoefte van zeer snelle beweging was aangepast. Het is voor Italië een zeer groot voordeel, dat het zijn oorlogsmarine alleen voor de oude wereldzee behoeft te berekenen, en dat het niet, gelijk bijvoorbeeld Engeland en ook Frankrijk, vloten heeft op te zetten en te onderhouden, welke eveneens geschikt moeten zijn voor den Atlantischen Oceaan en voor de Stille Zuidzee. Uiteraard hebben schepen, welker bases, waarheen zij zich op het terrein van hun actie ook begeven, toch nog steeds dicht onder hun bereik zijn, wat hun uitrusting betreft kansen boven mate riaal, dat op den langen afstand is berekend, met al de bezwaren, daaraan verbonden. Mussolini geeft er blijken van, geen aar zeling te kennen op den eenmaal ingeslagen weg der Italiaansche weerbaarmaking in te gaan. Een geschokt crediet in het buiten land, dat zijn financieele markten voor Ita liaansche beleggingsobjecten gesloten houdt, noch een nenibele toestand wat de eigen begrooting aangaat, kunnen hem weerhou den. Na uitvoerige beraadslagingen is men thans te Rome besloten tot het aanbrengen van den marine-bovenbouw. Naast de lichte, snelle vlooteenheden, die Italië reeds in groo- ten getale tot zijn beschikking heeft, gaat het thans de zwaardere eenheden op stapel zetten, de imposante schepen van het Litto- rio-type, waarvan men er tot dusverre slechts twee bezat, een aantal dat men nu in eenmaal wil verdubbelen! Niet zonder trots somt de bekende journalist Gayda de vloot op, waarover zijn vaderland omstreeks het jaar 1940 zal kunnen beschikken. Deze zal bestaan uit de zoo even genoemde vier groote slagschepen van 35.000 ton; vier slag schepen van 24.000 ton; zeven kruisers van 10.000, twaalf kruisers tusschen 5000 en 8000 ton; twaalf groote verkenningsvaartuigen voor oceaangebruik; 12 kleinere van 2000 ton, 44 torpedobootjagers, 32 torpedobooten en meer dan 100 onderzeeërs. Dit alles is modern materiaal, dat zijn aanzijn dankt aan een groote fascistische krachtsinspan ning; daarnaast heeft men als aanvulling nog de beschikking over een aantal min of meer verouderde eenheden. Men heeft deze uitbreiding en afronding der Italiaansche vloot zeker in de eerste plaats te bezien als een op peil brengen der marine voor de nieuwe, imperieele behoef ten. Het „keizerrijk" stelt reeds nu hooge eischen aan het „moederland", dat de waar heid gaat ondervinden van het oud-Holland- sche spreekwoord, dat de kost uitgaat voor de baat. Natuurlijk is aan Italië's huidige vloot- politiek evenmin vreemd de fascistische drang naar het op zijde streven van Groot- Brittannië als eerste rangsmogendheid. Het zou zulks niet kunnen volbrengen zoo liet geen rekening houdt met de omstandigheid, dat het zich nimmer met Engeland zal be hoeven te meten, dan zoo dit land tevens reeds elders door conflicten is gebonden. Toch zijn er al voorteekenen, dat de Britsche admiraliteit de uitdaging niet op zich zal laten zitten, maar ertoe zal overgaan, naast het reeds op stapel staande aantal oorlogs bodems nieuwe te projecteeren. Men spreekt reeds van linieschepen van omstreeks 5000 ton, bewapend met 16-duims kanonnen. Ook Frankrijk toont beweging en zal zich ver plicht voelen tot nieuwe krachtsinspannin gen over te gaan, ondanks den precairen toestand der schatkist. Zoo zijn wij weer ten volle terecht gekomen op den weg der onbeperkte bewapening; de ongelukkige Wedloop kan opnieuw beginnen! [Van Zeelands economische missie Een conferentie met Chamberlain Van Zeeland heeft gisteren tei Lon- Öen met den Britschen premier Cham berlain een onderhoud gehad, hetwelk 4 uur heeft geduurd. Vervolgens werd het na volgende communiqué uitgegeven: Alvorens het rapport over de hein door 'de Britsche en de Fransche regeering toe vertrouwde zending te voltooien, heeft van Zeeland zich met Chamberlain in verbinding willen stellen, ten einde diens zienswijze ,van den algemeenen toestand en inzonder heid van de vooruitzichten eener interna tionale actie op economisch gebied te ver nemen. Tijdens het onderhoud zette van Zeeland in het kort het resultaat van zijn onderzoe kingen uiteen. Afgesproken werd, dat van Zeeland thans zijn rapport zal voltooien en de Belgische oud-premier venvacht, dat t in den loop der komende twee weken aan de Britsche en de Fransche regeering kan worden aangeboden. Van Zeeland ging er, voor zoover het hem betrof, mede accoord, dat het rapport gepu bliceerd zal worden, zoodra de Britsche en de Fransche regeering de gelegenheid heb ben gehad, het te bestudeeren. Na verscheiden conferenties in het Palazzo Venezia met den minister van financiën, den chef van den generalen staf en den onder-s taatssecretaris van marine, heeft de duce het nieuwe vloot- bouwprogram vastgesteld voor de Ita liaansche oorlogsmarine. Het omvat den bouw van twee slag schepen van 35.000 ton, de „Rome" en de „Impero", twaalf verkenningsvaar tuigen en een groot aantal duikbooten. Met den bouw der slagschepen zal direct begonnen worden. Eerstgenoemd slagschip zal te Triest worden gebouwd, het andere op de werf Ausaldo te Genua. De gistermiddag verschenen dagbladen wezen er op, dat de bouw van nieuwe Ita liaansche oorlogsschepen, welke volgt op de geweldige Britsche en Amerikaausche vloot- bouvvprogrammas, bestemd is, om Italië de middelen te verschaffen, het hoofd te bieden aan de eischen, die ontstaan zijn door de schepping van het Imperium en de ontwik keling van zijn politiek in de Middelland sche Zee en zijn wereldomvattende belangen De budgetaire raipingen voor 1938/39, welke op 15 December j.l. werden gepubli ceerd, hielden in geen enkel opzicht reke ning met een zoo groot program, daar er voor de marine slechts 1943 millioen lire was uitgetrokken, aldus Havas. Er zal dus een beroep gedaan moeten worden op de buiten gewone begrooting. Door den bouw van twee nieuwe slag schepen zql Italië de beschikking krijgen over vier schepen van dat type. De „Littorio" en de „Vittorio Venetto" werden in een recordtijd gebouwd en in den zomer ,an het orige jaar te water gelaten; in den loop ran dit jaar zullen zij in dienst worden ge steld. Italië bezit bovendien nog vier pantser schepen van 26.000 ton, waarvan drie juist zijn gemoderniseerd en één eerst sedert 19 in dienst is. Zij kunnen wedijveren met oor logsbodems van de modernste constructie. Verder bestaat de linievloot nog uit zeven kruisers van 10.000 ton en zestien lichte kruisers. Na de voltooing van de 12 torpedojagers van het groote type, stijgt het aantal flot tieljeleiders tot 32. De oorlogsvloot bevat verder nog 45 torpedobootjagers van 1000 tot 1500 ton en 50 torpedobooten van 600 tot 700 ton, alsmede vijf aviso's. De vloot van 87 duikbooten zal, zooals bo ven gemeld, uitgebreid worden met een „groot aantal", terwijl verder verschillende marinebases worden aangelegd. Alles modern materiaal Door Stefani wordt erop gewezen, dat de meest karakteristieke eigenschap van Italië's oorlogsmarine haar volkomen moderniteit is. Zij is ont.taan en heeft zich ontwikkeld onder het fascistisch regime. Zij is een waarborg voor het leven der natie en 's lands onafhankelijkheid ter zee, een even- wichtsfactor en derhalve een element van veiligheid en vrede. De nieuwe constructies, waartoe thans be sloten is, aldus Stefani, waren noodig en zullen voldoende zijn voor de defensie van moederland en imperium, voor het herstel van het internationaal evenwicht, voor de handhaving van Italië's belangen en verbin dingswegen in de nabije zeeën en over de verre De Spaansche burgeroorlog WAT HET TERUGTREKKEN VAN VRIJWILLIGERS KOST Een begrooting van 3V2 millioen gulden De onder-commissie der non-interven tie-commissie zal zich In haar Dinsdag a.s. te houden bijeenkomst bezig hebben te houden met het door de deskundigen opgestelde plan inzake de terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje. De kosten, aan dit plan verbonden, zullen, naar de diplomatieke correspon dent van de „Daily Telegraph and Mor ning: Post" meent te weten, naar schat ting ongeveer 400.000 pond sterling, d.i. ruim 3% millioen gulden, bedragen. Deze kosten zullen door de non-inter ven tie-comniissie worden bestreden uit de contributies der landen, die in de commissie vertegenwoordigd zijn. Dat de kosten zoo hoog zijn. komt omdat het plan de volgende maatregelen omvat: Het vormen van basiskampen, op flinken afstand achter het front gelegen, waarin de vrijwilligers bijeengebracht zullen worden in groepen van niet meer dan 2000 tot 3000 Het voeden en kleeden der vrijwilligers gedurende den tijd, voorafgaande aan de terugtrekking. Het verschaffen van schepen en andere vervoermiddelen voor de eigenlijke eva cuatie. Daar het aantal besrokken vrijwilligers wordt geschat op 100.000, is het vraagstuk van voeding en kleeding pen belangrijk punt. Men rekent, dat ieder tien dagen zal moeten wachten en dit komt hierop neer. dat men voor een dagrantsoen voor een mil lioen vrijwilligers zal he!«ben te zorgen. Het plan omvat een bepaling, dat tegen hen, die in Spanje zijn geweest, geen discri minatie zal worden toegepast, wanneer zij naar hun land terugkeeren. Voor de Kerstvacantie was op de meeste punten overeenstemming bereikt, niet ech ter ten aanzien van de netelige kwestie der belligerentenrechten ter zee. In beginsel is men overeengekomen, dat belligerentenrech ten zullen worden toegekend, zoodra „sub- stantieele vorderingen" zijn gemaakt met het terugtrekken. Er is echter lang over en weer gepraat over de uitlegging van het woord „substantieel!" Aanvankelijk was men van meening, dat overeenstemming zou worden bereikt over een cijfer van om en nabij 70 pet. Waarschijnlijk zal 50 pot. echter dichter bij de uiteindelijke beslissing liggen De strijd bij Teruel Een betere weersgesteldheid maakt het den nationalisten mogelijk, hun activiteit te verdubbelen, vooral ten Noorden en ten Noord-Oosten van Teruel, waar een beJang- rijke slag geleverd wordt. De nationalistische troepen hebben weder verschillende tegenaanvallen van de rooden afgeslagen en zich l>ovendien weten meester te maken van talrijke stellingen, waardoor hun positie aanmerkelijk werd verbeterd. Een rechtsch commandant geeft zich over Volgens een Havas-telegram, afkom stig uit Barcelona, heeft kolonel Rey d'Hancourt, de reohtsche com mandant van Teruel, zich met 1500 man overgegeven. Een offensief tegen Almeria7 Naar uit Gibraltar wordt gemeld, zouden Italiaansche en Duitsche troepen, die zich op het oogenblik te Malaga bevinden, bezig zijn hun oorlogsuitrusiting te voltooien met het oog op een groot offensief der rechtschzn tegen Almeria. Naar men verder zegt, zou Queipo de Llano binnenkort uit Sevilla te Malaga aankomen om over de aanvalsplan nen met de Italiaansche en Duitsche des kundigen overleg te plegen. De Japansch-Chineesche oorlog Zal China tot het offensief overgaan? Moeilijkheden in Mandsjoekwo Naar uit Hankau gemeld wordt, zijn bepaalde plannen betreffend© de a.3. militaire operaties geformuleerd in een belangrijke conferentie van het Chinee sche opperbevel. Dera© conferentie werd onder leiding van Tsjang Kai Sjek gehouden en is thans geëindigd. De be velhebbers trekken in allerijl naar hun resp. fronten, voorzien van nieuwe in structies. Het is niet mogelijk bijzonderheden over d© genomen besluiten te weten te komen. Er verluidt echter, dat vele Chi neesche leidende figuren voorstander zijn van het overgaan tot een offensieve tactiek op alle fronten, in plaats van een in het defensief bij-ven, zooals men tot dusverre gedaan heeft. Deze militai ren brachten naar voren, dat de Japan- sche troepen dun verspreid zijn over af zonderlijke fronten, die mijlen ulteenilg- gen, zoodat hun aohterhoeden en hun verbindingsmiddelen onevenredig be waakt worden en China een offensief op groote schaal kan openen, tegelijkertijd in alle richtingen. Militaire waarnemers te Shanghai zijn van meening, dat de Japansche legers in China ontzaggelijk uitgebreid worden. Naar een ruwe schatting zijn 350.000 manschap- HUIZE „WESTEINDE" te 's-G RAVENHAGE biedt aan Dames en Meisles een aange naam Tehuis voor korten of langeren tijd. Zeer matige prijzen 1.50 k 3.— p. d.) voor logies met voll. pension; des- gew. alleen kamer m. ontb Gev. sed. 1868 Geheel verbouwd en gemoderniseerd Westeinde 31, Telef. 113932 Westeinde 27, Telef. 110573 pen verspreid over de uitgestrekte Chinee sche gebieden. Het in Zuidelijke richting oprukkende Japansche leger, welks doel Soetsjau is, waar het contact moet krijgen met het in Noordelijek richting trekkende Japansche leger, heeft Tsjausien, op 85 mijl van Soetsjau, bezet Gemeld wordt, dat de Chineezen verschei dene divisies uitgelezen troepen samentrek ken in de nabijheid van Soetsjau. Geruchten over Mandsjoekwo Blijkens te Kanton ontvangen berichten is het Japansche offensief tegen Zuid-China voorloopig uitgesteld. Naar verluidt zijn de Japanners tot dezen maatregel gedwongen, daar zij de troepen, die naar Zuid-China ge zonden zouden moeten worden, in Mand sjoekwo noodig hebben. Het betreft hier 30.000 man uit Shanghai en 20.000 uit For mosa. Het wordt mogelijk geacht, dat kleinere afdeelingen Japansche troepen in Zuid- China zullen landen, doch het groote offen sief wacht op versterkingen, die uit hei moederland moeten komen. Het blad „Asahi Sjimboen" meldt, blij kens een Havas-telegram uit Tokio, dat de ministeries van oorlog en marine eind Ja nuari een buitengewone begrooting van meer dan 4 milliard yen bij het parlement zullen indienen. Een Hamburgsch deviezenproces Zware straffen uitgedeeld Te Hamburg is vonnis gewezen in een proces tegen den reeder Arnold Bern stein en verschillende van zijn directeu ren en employés, die beschuldigd werden van overtreding der deviezenbepalingen en volksverraad. Bernstein zelf werd wegens overtre ding van tie wet inzake volksverraad en wegens verscheiden overtredingen der de viezenbepalingen tot 2% tuchthuisstraf en een geldboete van een millioen mark veroordeeld. De beklaagde Gupel werd wegens ver scheidene overtredingen der deviezenwetten tot 2jaar gevangenisstraf en 615.000 mark boete veroordeeld; Wolff wegens hetzelfde feit tot een jaar en drie maanden gevangenis straf en 50.000 mark boete en Grunsfeld wegens begunstiging tot twee maanden ge vangenisstraf. DE LEVENSLOOP VAN BARMAT Joodsch zakenman met gevaarlijke allures De Joodsche zakenman Julias Bar mat, die door Nederland aan de Belgische justi tie werd uitgeleverd, en dezer dagen in de Brusselsche gevangenis overleed, was een man van breed-opgezette speculaties, waar bij scrupules zeker geen rol speelden. Hij een statenloos man, in de Ookraine ge boren, en oorspronkelijk voor den rabbijnen- dienst bestemd. In 1906 vestigde hij zich in Amsterdam en richtte daar een handel maatschappij op, waarbij ook zijn broeders meewerkten. „Amsterdamsche Export en Import-Maatschappij", „Amexima", heette deze onderneming. De zaken van deze onderneming namen "n groote vlucht na de omwenteling in Duitscli land. Hij leverde levensmiddelen aan Duit sche gebieden, waar honger dreigde. Tegen het einde van den inflatietijd brachten de Barmats het centrum hunner werkzaamheden naar Berlijn zelf over. Het Barmat-Concern werd' opgericht Hiertoe behoorden de Amexima, de Berlin-Burger Eisenwerke met haar dochtermaatschappijen het Eisenmatthes-concern, het concern van Roth (met belangen In Tsjechoslowakije en Oostenrijk). Tot het concern behoorden ver der de volgende bankinstellingen: Deutsche Merkurbank, Bremer Privatbank, de Mer- kurbank in Weenen en de Preussische Hy potheken-Aktienbank. In December 1924 viel de verdenking op Julius Barmat, dat hij ziah zou hebben schul dig gemaakt aan credietbedrog en het om- koopen van ambtenaren. Hij werd op 31 December 1924 gearresteerd. Een parlemen taire commissie van onderzoek stelde vast, dat Julius Barmat vooral veel sympathie had mogen genieten van den vroegeren mi nister voor Levensmiddelen en Rijkskanse lier Bauer. Hoewel uitdrukkelijk werd vast gesteld, dat niets aan Bauer kon worden venveten, ging deze zoo over de tong, dat hjj zijn Rijksdagmandaat op 4 Februari 1925 neerlegde. Met den minister van Posterijen Höfle ging het niet anders. Het proces-Barmat begon in Januari 1927. De aanklacht telde 648 pagina's in foliofor maat en werd voor het eerst in het Duitsche rechtswezen gedrukt overhandigd. Na 198 procesdagen werd op 30 Maart 1928 het von nis uitgesproken. Julius Barmat werd tot elf maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens omkooperij, met aftrek van 157 dagen die reeds als uitgezeten golden. Om redenen van gezondheid werd hij evenwel vrij spoe dig vrijgelaten. Hiervoor heeft hij echter af stand moeten doen van zijn geheele ver mogen, ook van zijn bezittingen in Neder land. Julius Barmat keerde terug naar Neder land, waar hij weer het centrum van zijn zaken-activiteit vestigde. Zijn werkzaam heden, die zich ook tot België uitstrekten zijn aanleiding geworden, dat hij daar In een proces werd gewikkeld, waarvoor öe Neder- landsche justitie hem, gelijk hierboven ge zegd, aan de Belgische uitleverde. Voor de uitspraak in dit geding viel is de man over leden. EEN OPSTAND IN GUATEMALA? De correspondent van de „Paris Midi" t© New-York berich, dat in Mexico't ge rucht gaat, dat in Guatemala een op stand is uitgebroken tegen den presi dent-dictator Jorge U 'b i c o, den leider van den bond van dictatoren in midden- Amerika, welke de presidenten van Guatemala, San Salvador, Honduras en Nicaragua omvat Deze vier dictatoren hebben zich aan eengesloten om het communisme te be- strijdne. President Ubico liet onlangs twee gene raals van Honduras terechtstellen, die een samenzwering smeedden tegen den presi dent van deze republiek. Ubico is de man, die de politiek van midden-Amerika beheerscht. Hij was een der eersten, die generaal Franco in Spanje erkende en hij onderhoudt nauwe betrek kingen met Mussolini en Hitier. Onder in vloed van Italië is Guatemala uit den Vol kenbond getreden. De „New-York Times" meldt, dat de op stand zou zijn uitgebroken aan de Noord grens bij den Stillen Oceaan en de grens- garnizoenen zouden meedoen. De opstand zou zijn aangestookt door per sonen, die uit Guatemala verbannen zijn en thans uit Mexico zouden zijn teruggekeerd. De „New-York Times" voegt hieraan toe. dat een officieele bevestiging nog niet is ontvangen, doch de berichten schijnen het blad wel geloofwaardig. De gezant van Guatemala te Washington heeft echter verklaard, dat hem van een opstand in het noorden van zijn land niets bekend is. Perscontrole in Frankrijk Daladier, de Fransche minister van Defensie, heeft aan de Fransche pers be richt, dat over de volgende onderwerpen niets mag worden gepubliceerd: 1. Berichten over oorlogsmateriaal, voor al over materiaal, dat in studie of in aan bouw is; 2. berichten over de samenstelling van leger-eenheden, haar bewapening, haar ef fectieven, enz. 3. berichten over versterkingen en de organisatie in de versterkte gebieden; 4. berichten over manoeuvres of belang rijke oefeningen, vooral met betrekking tot de data, de plaats waar zij gehouden wor dien, de gebruikte bewapening en de alge meene krijgstechniek Naar de „Kurjer Warszawski" verneemt zijn Woensdag te Sebastopol krachtens een uitspraak van den aldaar gevestigden mari nekrijgsraad. vijf officieren van de beman ning van den pantserkruiser „Roode Kau kasier", behoorende tot de Russische Zwarte Zee vloot, wegens „verraad van militaire ge heimen" en „deelneming aan een contra revolutionaire samenzwering" gefusilleerd. Naar verluidt, hebben zij geheime plan nen over de nieuwe onderzeebootcn door gegeven. Financieel Weekoverzicht Financieel weekoverzicht ft' Klare wijn niet geschonken A'dam Rubber verdubbelt de winst Koerspeil over geheele linie hooger Vrij dagavond De jaarwisseling is voorbij, de tijd snelt voort. De eerste week van het nieuwe jaar is alweer verstreken en als men de balans opmaakt van wat er in deze iperiode ter beurze is gepasseerd, dan is de indruk lang niet slecht Hoewel er in de algemeene uitzichten weinig teekening is gekomen, heeft zich toch zij het via ups en downs een beter stemming baan gebroken en het koerspeil is per saldo niet onaanzienlijk hooger dan een week geleden. Wij danken dit grootendeels aan de wil lige houding van Wallstreet dat de ora keltaal van Roosevelt niet ongunstig heeft uitgelegd. Orakeltaal, dat was het inderdaad, want de heer Roosevelt weet zijn plannen fraaie bewoordingen vast te leggen, maar houvast waaraan juist zulk een behoefte bestaat bieden ze bitter weinigl Wat te denken van de opmerking dat het nationaal inkomen der V.S. zal moeten stijgen tot 100 milliard, wanneer niet tegelijkertijd wordt aangegeven hoe men dat doel denkt te reiken? Over 1937 wordt het nationaal inkomen der Amerikaansche bevolking geschat op 6' milliard, doch het staat nu reeds vast dat dit jaar een niet onaanzienlijke terugslag zal intreden in verband met de inzinking in de conjunctuur. De koopkracht van de land bouwende bevolking is sterk dalende, het aantal werkloozen moet de 12 millioen reeds zijn gepasseerd en ook andere ongunsti; factoren wijzen er, op dat men er thans met schoone woorden niet is. Op daden komt het aanl Nu weten wij weldatRoosevelt ook wat dit laatste betreft niet voor een geruchtje ver vaard is maar daarom is het des te meer te betreuren dat hij geen klaren wijn ichenkt doch de beurs laat gissen naar zijn bedoelin gen. Belastingverlaging komt er in elk geval niet Men zal juist de grootste moeite heb ben de tegenwoordige inkomsten op peil te houden. De aanhoudende begrootinjfstekor ten en de stijgende staatsschuld werken juist in de richting van belastingverhooging. In zooverre had men dus de Presidentale rede van ongunstig commentaar kunnen voorzienl Nu de conjunctuur terugloopt, worden de moeilijkheden waarmee de Amerikaansche sporen te worstelen hebben, plotseling weei acuut. De Erie Railroad is reeds in ?ebreke gebleven de interest op haar obligaties te voldoen en de Refico, die op comnErcieele leest is geschoéid, weigerde te heljen. Ge ruchten gaan dat het met de Wabash niet anders is gesteld. De Baltimore ei Oh" wist den dans nog net te ontsprin®n door de medewerking van de Refico te krijgen doch het is duidelijk dat de Amerikaansche sporen geen al te beste week achterden rug hebben. Daar kwam nog bij dat de Iiterstate Commerce Commission te kennen ?af dat een tariefsverhooging van lb%, wairom ge vraagd is, niet de uitredding uit denoeiliik- heden kan brengen omdat de vnchtauto dan wel eens een gevaarlijke concuxent zou kunnen worden. Al met al zijn de vooruit zichten voor de Amerikaansche sprnen niet zoo rooskleurig, temeer waar zij betrekkelijk weinig van de opleving der laatrte jaren hebben geprofiteerd. Vooral de zwalke broe ders zouden het bij een verdere tengslag in de conjunctuur wel eens erg te kwiad kun nen krijgen. Wat onze lokale markt betrtft. houdt men er zich de laatste dagen meebezie na te gaan met welke resultaten de Nderland- sche ondernemingen dit jaar voorden dag zullen korncn. Het interim-dividenl van de „K o n i n k 1 ij k e is niet meegevalen, doch we zeiden het reeds eerder di zegt nog: niets over de uiteindelijke resulfcten. Een interim-dividend van 6% komt ner op een Nlenw gebouwde Portiehuizen te koop, op eigen grond te len Haag. Modern ingericht en voczien van waschtafels, douchecel, snz.. enz. Gunstig gelegen. 10 Rente van llv geld ALGEMEEN BEKEER L. V. MEERDER VOORT 259 - MN HAAG IN AMSTERDAM? Dan naar het kantoor van L. OOMSMA Makelaar - Bouwkundige Expert NASSAUKADE 118-119, Tel. 8221-85421 Wij koopen en verkooien, huren en verhuren, administeeren en verzorgen alle onderhudswerk- zaamheden Woninglijst en inlichtinge GRATIS uitkeering van f 30 millioen (kapitaal f Ya milliard), zoodat men wel kan nagaan ho® gunstig de petroleum industrie In het afge- loopen jaar heeft gewerkt. Bij de vaststel-" ling van het slotdividend zal ongetwijfeld straks do ontwikkeling van den toestand nog wel een woordje meespreken. De Amsterdam Rubber heeft dezd week de gemiddelde prijzen gepubliceerd waartegen zij in het afgeloopen jaar heeft verkocht. Op grond van de cijfers kan wor den berekend dat op de rubberoogst die ge heel is verkocht een winst is gemaakt van bijna f 5 millioen of ca. 20% op het kapitaal. Daar komt dan nog bij de winst op palm olie welke veilig op een dikke drie millioenio kan worden geschat. Sinds vorig jaar is de totale winst dus vermoedelijk verdubbeld en het is nu maar de vraag of In verband met de minder gunstige perspectieven dit resultaat ook aan aandeelhouders zal ten goede komen In elk geval ligt een flink© verhooging van het dividend (zal het in to taal 15 pet. worden?) jn het verschiet. Vorig jaar werd 8 pet. uitgekeerd. Voor het overige hebben fascineerend ge werkt enkele groote orders van Regeerings- zijde voor onze scheepswerven en de Fokkerfabrieken. I n d u s t ri e-a a n- d e e 1 e n konden over de geheele linie en kele ipunten aantrekken. In de Amerikaan, sche afdeeling zorgde Hudson Motors voor de noodige sensatie door een goedkoops wagen aan te kondigen. In de geïntroduceer de aandeelen Armour en Co. was niet veel te doen. De suikerafdeeling lag ver laten. Op de beleggingsmarkt was zeer weinig te doen, al bleef de stemming vast. De Agtnt van het Ministerie van Financiën weet hier blijkbaar meer van want het res tant der Indische leening schijnt nog al vlot plaatsing te vinden. Er is weer een 3%; emissie door Drente aangekondigd. Het is een beicheiden bedrag, dat worat aangebo. den, dus dit zal er wel ingaan. 30 Dec. 1937—7 Jam, H.V.A. A.K.U. Philips Unilever Koninklijk© H.A.L De li Mij, A'dau Rubber Shell An. Gipper U. S. Steel 44% 289 142% 3621/2 107% 110% WA 301% 146% 38 Conversleleening h 100 D« Amsterdamsche Bank stelt op Vrijdag 14 Jan. ai. de Inschrijving open op 1.600.000 31 obligaties BlaauwhoedenveemVrlease- veem tegen den koers van 1001 pCt. Deze obl9 gatles ilfn in ten hoogste 30 Jaarlöksche ter mijnen aflosbaar. Vóór 15 Febr. 1943 la alge- u--'- ot gedeeltelijke vervroegde aflossing niet 1899 en 1900 i zamenlljk pei bö deze Inschrijving recht i Financieele Kaleidoscoop Naast d© Pasmanfabrieken heeft <14 Unilever ook overgenomen de N.V. Pas- man Exportslachter ij en Fabrie ken met een maatschappelijk kapitaal van f 1.000.000, waarvan 300.000 is volgestort. Deze vennootschap bestond uit een bacon- fabriek, exportslachterij, conserven- en vleeschwarenfabriek. Ook deze aandeelen zijn all© door de Unilever overgenomen. De Willys Overland behaalde iiü het 30 Sept. jl. geëindigde jaar een netto winst vau $473.029, na afschrijvingen, be- lastingen en 6 dividend op de pref. aan deelen, overeenkomende met $0.14 per ge woon aandeel. Verkocht werden 66.756 wa gens. In 1938 zullen 3 nieuwe modellen ter markt wordien gebracht. Aan de a.s. vergadering van aandeel houders van de N.V. Nationale Admi nistratie- en Trust-M ij zal worden voorgesteld het dividend over 1937 te bepa len op 4 (v. j. 3 President Roosevelt heeft een lid van de I.C.G en voormalige coördinator der Amerikaansche spoorwegen verzocht een wetsontwerp uit te werken, strekkende klaarheid te brengen in de chaotische spoor wegsituatie en om de spoorwegen te hulp te komen. De winst over 1937 vam de Atchisoö T o p e k a wordt gesohat op 7.700.000 (v. J» $9.998.000) overeenkomend» met $0.60 per aandeel (v. j. 1.56). De Petiroleum-Mij „Moeara En 1 m'! heeft de volgende interim-uitk'eeringen ge declareerd: aandeelen 91/» (v. j. 8 winstbewijzen 6 (v. j. ƒ5) en oprichters- aandeelen ƒ55 (v. j. ƒ40). De Mid Continent Petro leum heeft een nieuw olieterrein ontdekt in het Payne-dastrict in Oklohama, waar de Mij zelf 1000 acres grond bezit. De nieuwe spuiter produceerde in twee uur 935 barrels. Andere maatschappijen, die in de nabijheid terreinen hebben liggen zijn de British American Carter Oil Co, de Consolidated ri\ Co en de Texas Corporation. VAN ONZE ADVERTEERDERS Bad Ems Door de Directie van Bad-Ems worden weder kleine zak-almanakjes verspreid, ter aanbeveling van hare bekende produc ten als Emser-water, Emser-pastilles en Emscr zout. Hierdoor wordt nog eens de aandacht gevestigd op deze hier te lande zoo gunstig bekend staande middelen te gen hoest, verkoudheid, influenza en alle aandoeningen der slijmvliezen. De bronnen te Bad Ems, waaruit de hier boven genoemde artikelen afkomstig zijn, waren reeds in den Romeinschen tijd be kend om hun geneeskrachtige eigenschap pen. Dat door al do eeuwen heen heden ten dage nog steeds de goede kwaliteiten door de medici erkend worden, pleit zeker voor de gunstige reputatie van bovenge noemde producten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2