JHeuiue geihsd)t (tTourmit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Een wintermiddag rondom het Paleis Yinses Juliana en Prins Aschwin maken een autotocht Ouie en)tlo&errte<$)e!hl&ery en& Paarfos 6«tl;enuu£$? leluww «stofte tiara. Ernest Irroy Abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/j cL Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 6287 ZATERDAG 8 JANUARI 1938 18e Jaargang atrtjertentiepriptn: Van I tot 5 regelst.17'/» Elke regel meer0.22'/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2^0 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Volkenbond en Landsverdediging Nu, als naar gewoonte bij het begin van het jaar de aandacht der lezers eenige keeren bij het buitenlandsch gebeuren is bepaald, mag ook de vraag aan de orde komen, welke plaats Nederland in de in ternationale politiek moet en kan innemen. Wij mogen die vraag niet ontwijken, want hoe afgezaagd de-uitdrukking ook mag zijn, ze zegt precies waar het op staat: „we leven hier niet op een eiland". Men zou er zelfs aan toe kunnen voegen: al deden we dat, dan nog ontkwamen we niet aan de spanning, waarin de wereld verkeert. Het is immers zoo volkomen waar wat we gisteren schreven: „de tijd van de theoretische rechtsbespiegelingen, de droom van recht boven macht, speciaal ge droomd door de kleine staten, lijkt voor goed voorbij De Regeering heeft dat ingezien en de eerste daad van het nieuwe Kabinet is geweest om onze weermacht, voorzoover onze financiën dat toelaten, op bekoorlijk peil te brengen: opdat wij onze ztlfstan- digheid en neutraliteit eventueel met kracht van wapenen kunnen verdedigen. Dat de Regeering hiertoe de voorstellen deed. en dat ze in principe door bijna heel ons volk worden gesteund, staat natuurlijk in verband met de gewijzigde visit op de internationale verhoudingen en op wat daarvan het kern- en vereenigingspmt zou zijn: de Volkenbond. Toen dit instituut het leven zag werd er zeer verschillend over geoordeeld. Allen die onvoorwaardelijk de waarheid van Gods Woord aanvaardden ontkendoi ten stelligste, dat in Genève de oorlog prin cipieel en voor immer zou uitgebu.nen worden. Evenzeer moesten zij zich ver zetten tegen de ij dele gedachte, dit de arbeidersorganisaties, waarmee dan spe ciaal de roode internationale vakbeweging bedoeld werd, het oorlogsgevaar ziuden kunnen bezweren. Anderzijds echter was de algeneene opinie in ons land, dat internationale af spraken toch wel degelijk waarde hadden; dat de Volkenbond de collectieve veilig heid in hooge mate zou kunnen bevorde ren en dat Kellogg-pact, arbitrage er in ternationale sanctie wel waarborgen tegen schending van grenzen en belangen zou den bieden. In ons land is immers geen regeering denkbaar, die een oorlogsvuurtje zou sto ken of gesloten tractaten zou schenden. Vandaar dan ook, dat Nederland gaarne meedeed aan vermindering van bewapening om daardoor zijn vredesliefde te tooien. Wel openbaarde zich verschil over de vraag in hoeverre ons leger bij de toepassing van internationale sancties hand en spandiensten zou moeten verleenen, maar algemeen leefde de hoop, dat zulke mogelijkheden toch in een ver verschiet lagen. De werkelijkheid heeft het ons wel an ders geleerd. De groote mogendheden brachten noodgedrongen, dat geven we gaarne toe in toepassing, wat een punt dichter al voor vele jaren op rijm stelde: Als uw buurmans huis in brand staat en hij assistentie vraagt, zeg dan dat hij zich maar redden moet, want dat is non-inter ventie. De waarheid hiervan hebben niet alleen indertijd de Zuid-Afrikaansche republie ken ondervonden, maar evenzeer Abessinië en thans China. .Non-interventie doet haar naam eer aan". Deze harde waarheid, nog versterkt door allerlei politieke overwegingen, bracht de verantwoordelijkheid gevoelen de politieke partijen in ons land, hoe ver deeld ook, dicht bijeen. Men trok de niet te ontwijken conclusie dat wij opnieuw ge roepen kunnen worden onze zelfstandig heid en volstrekte neutraliteit te verdedi gen en te handhaven en dat wij ons daar voor offers van geld en bloed desnoods zullen moeten getroosten. Op collectieve veiligheid hoe ook gewaarborgd door heilige verdragen en beloften durft men ten onzent niet meer te rekenen. Naast God, die ook het internationale recht be stelt en ten slotte Zijn „tot hiertoe en niet verder" spreekt, hopen we onze vrijheid met ons zwaard te kunnen beveiligen. Zoo zijn we teruggekeerd tot de positie welke we vroeger als vanzelfsprekend in namen. Iedereen in de wereld is er van overtuigd, dat wij evenzeer vrede met alle volken najagen als nationale zelfstandig heid begeeren. Door hetgeen wij thans na streven tot omtuining en handhaving van onze neutraliteit moet heel de wereld ook van overtuigd worden, dat wij schen ding van grens en grondgebied als een eenig volk zullen tegengaan met alle kracht welke in ons is. ien fraaie rit door de lanen van het bosch Bevolking toont vreugde en verbazing inses Julianain gezelschap van Prins Aschwin, op hun autotochtje in de omgeving n Soestdijk So e s t d ij k. Vrijdagmiddag 7 Januari. Sinds de terugkeer van Z. K. H. Prins Bernhard op het Paleis te Soestdijk valt er een intenser concentratie op de dingen welke daar plaats zullen hebben, te constateeren. Er staan overdag meer menschen voor het Paleis, er is meer politie en er heeischt meer drukte in het Paleis, dit vooral viel ons des avonds op toen vele lichten brandden en een druk beweeg van menschen kon worden waar- gemmen. "Vandaag is het de huwelijksdag van het Vorstelijk Paar en op verschil lends manieren werd aan den verjaardag van den huwelijksdag herinnerd. Des morgens hebben de te Soestdijk verblijf houdende persmenschen een telegram van gelukwensch gezonden. Dat was niet het eenige telegram (Vaj onzen specialen verslaggever) Toen vij omstreeks kwart voor drie bij het Paleis trriveerden stonden er vrij veel nieuwsgerigen in de hoop de Prins te zien als Z.K.3. soms een kleine wandeling ging maken. Tegen drie uur reed een auto het hek bin. ncn. Iecfcr meende dat de Prins een auto tocht zoi gaan maken en men drong reeds op tot d: hekken van het Paleis. De rijks- vcldwaclters traden echter streng op en hielden iet publiek terug tot over het rij wielpad. Precies drie uur reed de hofauto de tuin It cn rchts den straatweg op in de rich ting Soel. De kap van de auto was neerge slagen ztodat ieder die bij het Paleis had posteeval goed kon waarnemen wie zich in de auto h? vond en. Het waren H.K.H. Prin es Juliana en Prins Aschwin die i de aut waren gezeten. De waren reed uiterst langzaam: hoog stens twntig kilometer. Prinses Juliana lachte toei zii bemerkte dat huiten vele pers fotografer stonden. H K.H. wilde de fotogra fen verselnlken en hield op het kritieke mo ment dehanden voor Haar gezicht zoodat geen dpr fotografen zich beroepen kon op een primur van de Prinses ,.en visage" Een vreemde activiteit Het puïiek groette de Prinses eerbiedig. In zeer laigzaam tempo reed de auto in de richting vin Soest F.erst rad de Prinses door het villapark- achter den rijksstraatweg naar Soest. Via de Wilhelmirulaan ging het over den Helling- weg, dtn yiachtegaalweg en den Pelikaan- weg naar (en moeilijk hegaanbaren Vinken, weg. Hier heft een Engelsche persfoto graaf blik gegeven van een activiteit op een wijzt welke ons, Nederlanders, toch wel vreend aandoet. Deze perfotograaf reed in een auto, maar zag geen kèis van daaruit „een plaatje" van Prinses Ie maken. Het is bekend, dat de menschen ian de Engelsche bladen er allc3 ■oor over hibben om foto's naar hun bladen te kunnen «uren. Zelfs hebben zii den com mandant vin de batterij geschut, welke in Baarn gereed staat, om het heuglijke nieuws te verkondigen, gevraagd ot er niet vast een sohot kon worden gelost om er een foto van te maken en die vooruit naar Londen te zen den. Ze hadden er wel wat voor over Onze fotograaf nu zag geen kans om de Prinses te kieken. Hij zag een boertje op de fiets langs komen, sprong uit de auto. trok zijn jas uit en beduidde het boertje, dat deze zijn jas aan hem moest geven. De landman deed dit, en de fotograaf trok de jas van het boertje aan. zette diens pet op en met de camera in zijn binnenzak snelde hij op de fiets van den boer vooruit, klom verderop in een boom en maakte vanuit den boom een kiekje. Een staaltje van de jacht naar copie en naar fotos in deze dagen rondom Paleis Soestdijk. Gelukkig zijn de Hollandshe pers menschen en persfotografen over het alge meen toch bezadigder. Een buitengewoon tafreeltje Hoe meer het boschrijke gedeelte van Soestdijk genaderd werd, des te langzamer reed de koninklijke auto. Prinses Juliana had zich beschermd tegen het frissche windje maar zag er opgewekt en vroolijk uit. Prins Aschwin sloeg vol be wondering de schoone natuur gade en onder hield zich met de Prinses. Het was iets zeer bijzonders, een buitengewoon tafreeltje dat de inwoners van Soest die het mochten zien. niet licht, zullen vergeten. Via de Dorresteinvveg heeft de Prinses de Rijksstraatweg naar Utrecht bereikt doch plots sloeg de auto weer rechtsaf de weg op naar Lage Vuursc he. Bij de tol welke toegang gevft tot de uiverst landelijke weg naar Lage Vuursche en indirect tot het Ko ninklijk Domein Soestdijk, hield de auto en kele oogenblikken stil. De tol werd betaald en toon ging de tocht verder. Hier was het hooge gezelschap gekomen in een gebied waar van een bewoond zijn geen sprake meer was. Slephts de natuur sprak cn het landplijk schoon Wij staarden den wagen na en toen wij langs een anderen weg weder te Soestdijk waren gearriveerd, vernamen wij enkele mi nuten later dat de Prinses via don Hilve.r sumschenstraatweg don tuin van het Paleis was genaderd en door een zij-ingang het Pa leis had bereikt Ons Zondagsblad Zoois we gisteren reeds meedeelden verschijnt ons Zondagsblad vanaf hedei in geheel nieuw gewaad. Let e eens extra op! Er is alle zorg aan besteed. tin bigin vanaf heden zoo U dat nog niet deedt de losse nummers van lw Zondagsblad trouw te bewaren, om straks den jaargang te kunnri laten inbinden. Drukte voor het paleis Het bleef druk voor het paleis. Velen had den ejr het staan in de modder aan de over zijde voor over hoewel men niet wist of er nog iets zou te zien zijn. Omstreeks kwart na vier hield een auto voor het paleishek stil. Hieruit stee? Ir. Damme directeur generaal van de P.T.T. gezelschap van Ir. Hendriks hoofd n het district Amsterdam, die zich op de hoogte gingen stellen van de inrichtingen van de telex en telefoon teneinde te contro leeren of nu alles gereed was. Na pl.m. twintig minuten in het Paleis te hebben vertoefd, heeft Ir. Damme dit weder verlaten om daarna naar den Haag terug te keeren. De dame uit de Oranjestad Dezen middag bracht nog een aaiylige ver rassing. Een dame werd door de veldwach ters toegelaten en begaf zich naar het Pa leis om daar een brief af te geven. Dat was iets bijzonders en toen zij terugkeerde en wij haar aanspraken, hlekén wij te doen te heb ben met een telepathe uit Breda „Ik kom uit de Oranjestad uit Breda" zeide de juffrouw ons en ik heb een boodschap af gegeven." Üit de nadere inlichtingen welke wij in wonnen bleek deze boodschap de mededee- ling van de telepathe te bevatten dat de blijde gebeurtenis dezen nacht venvacht kon worden. Zou het w;aar zijn? Toen de avond viel Toen de avond viel taande de belangstel ling van het publiek. In het Paleis werden de lichten ontstoken en als een sprookjespa leis lag daar het huis van het Vorstelijk Paar, dat blijde dagen tegemoet gaat. De Veldwachters hielden trouw de wacht in het duister en volbrachten hun „telgang" van het hek naar het wachthokje en terug. Alleen in de hotels bleef het druk. Alles is nu gereed en wacht. En-toen wij huis waarts keerden, passeerden wij enkele dor pen waar de feestverlichting proef brand de... Overal heerscht spanning en maakt men zich gereed voor de dingen die komen zullen! DE „ALGEMEENE FRIESCHE" te LEEUWARDEN is de grootste ONDERLINGE LEVENS VERZEKERING-MAATSCHAPPIJ In Nederland Verzekerd kapitaal RUIM 294 MILLIOEN GULDEN Onder verdachte omstandigheden gestorven Stiefvader gearresteerd Onder verdachte omstandigheden is te Mill (N.-B.) overleden een ongeveer twee jarig meisje, dat inwoonde bij haar stief vader, den werkloozen grondwerker A. K. Het lijkje zou ronden hebben vertoond, welke duiden op nalatigheid ten opzichte van de verzorging van het kind. In verband hiermede heeft de gemeente-politie in sa menwerking met de marechaussee uit Grave den ongeveer 54 jarigen K. gearresteerd en overgebracht naar het arrestantenlokaal te Mill. Het lijkje is in beslag genomen en zou nog gisteravond gerechtelijk worden ge schouwd K. staat als een zonderling bekend, terwijl diens vrouw, de moeder van het kind, niet ten volle over haar geestvermogens beschikt. Wielrijder door trein gegrepen Slachtoffer overleden Op den onbewaakten overweg aan den Barnewinkel te Apeldoorn is de bejaar de wielrijder G. Zuidam, veehandelaar, bij het passeeren van de spoorlijn door den trein, die om 9.47 uur uit Apeldoorn naar Zutphen vertrokken was, gegrepen. De man werd eenige meters meegesleurd en bleef ernstig gewond langs de lijn liggen. Twee dokters van „het Apeldoornsche Bosch" ver leenden de eerste hulp, waarna het slacht offer naar het Julianaziekenhuis te Apel doorn word overgebracht Gistermiddag drie uur is de heer Z. aan de bekomen verwondingen overleden. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan het feit, dat het uitzicht op de spoorlijn in de richting Apeldoorn ernstig wordt belemmerd door een aan de rechterzijde gelegen sein huisje. Nieuw defensie-uitvoerrecht Oude extra-uitvoerrecht vervallen BATAVIA, 8 Januari. (Aneta-A.N.P.). Naar Aneta verneemt, is heden bij den Volksraad een ontwerp-ordonnantie in gediend tot instelling van een nieuw speciaal uitvoerrecht, hetwelk de naam zal dragen van „Defensie-uitvoerrecht", waarvan de opbrengst over 1938 geschat wordt op 6V2 millioen gulden. Deze be lasting zal 1 pet van de waarde van de uitvoerproducten bedragen. Het ontwerp kent geen vrijstelling van bepaalde pro ducten. Wel is voorzien in de mogelijk heid om bij regeerings-verordening bij hooge uitzondering nijverheidsproduc ten van heffing vrij te stellen, indien zulks in het economisch belang van Ncd.-Indië noodig wordt geacht. Het Defensie-uitvoerrecht treedt met ingang van 25 Februari a.s. in werking, hetgeen samenvalt met het vervallen van hel thans bestaande extra-uitvoer recht ad 2 pet. Vreemdeling met vijf passen De vreemdelingenpolitie te Amsterdam heeft dezer dagen in een groot hotel aldaar een man gearresteerd, die daar onder den naam Samuel Wickersham Schubert logeer de en die niet kon betalen. Op dezelfde wijze heeft hij in vele groote hotels in de hoofd steden van Europa gelogeerd. Hij wordt ver dacht van zwendelpraktijken. Zoo had hij bij een juweliersfirma te Lon den een ring gekocht voor 650 pond en zon der te betalen was hij vertrokken. Namens een firma is door Mr. F. A Kokoskv beslag gelegd op een aantal kostbare Perzische kleerlen, die door den man waren opgeslagen in een pakhuis. Naar zijn zeggen had hij deze kleedcn reeds ten geschenke gegeven aan zijn verloofde, in wier gezelschap hij in dat hotel verloofde, en waar Wickersham haar door liet gaan voor zijn secretaresse. De man werd in het bezit gevonden van niet minder dan vijf passen, waar onder eeri Duitsche en Luxemburgsche en een Engel- sche, benevens een inschrijvingshewijs van België. Het meerondec! was verloopen. Er wordt nu een onderzoek ingesteld naar de echtheid van deze papieren. Wickersham is in 1S84 te München geho ren en heette toen Weiekersham. Later ver bleef hij langen tijd in Amerika en Enge land Toon veranderde hij zijn naam in Wie kersham en voegde er Schubert bij Er wordt door den vreemdelingendienst onderzocht of lui in Holland strafbarp feiten heeft gepleegd, behalve dan het zonder be talen loireeren in een hotel. Zoo niet. dan zal hij waarschijnlijk over de grens worden ge zet als oneewenschte vreemdeling. Het nieuwe Hoofdbureau van Politie te Rotterdam Het tweede gedeelte wordt in gebruik genomen Vandaag is te Rotterdam het tweede gedeelte van het nieuwe hoofd bureau van politie in gebruik genomen. Dit beteekent, dat het bureau van den justitieelen dienst aan het bureau Witte de Withstraat (boven) Vrijdag 10 uur gesloten wordt terwijl het bureau Groo te Pauwenstceg en de posthuizen Gale rij. Nieuwe Raadhuis, Witte de With straat (beneden) en Eenhoornstraat Za terdagmorgen om zeven uur gesloten worden. Op ditzelfde uur wordt dan het hoofd bureau betrokken en een niGUw post huis aan de Baan nr 69 (vlak bij de Schildersteeg) eveneens. De Rotterdamsche Diergaarde Verplaatsing naar Blijdorp Op de algemeene ledenvergadering van de „Rotterdamsche Diergaarde" is een voorstel ingediend, dat zoowel aan de Diergaarde zelf als aan het aspect van de binnenstad ten goede komt. Het voorstel, dat nog niet in stemming gebracht kon worden omdat het volgens de statuten vereischte aantal leden niet aan wezig was, komt 17 Januari in stemming. Als het dus aangenomen zal worden, wat wel het geval zal zijn, dan zal het thans be staande diergaarde terrein binnen enkele jaren bebouwd zijn met winkelhuizen en woningen. De Diergaardelaan wordt dan doorgetrokken tot de tunnel bij de Beukels- dijk en wordt dan een mooie boulevard van Hofplein tot Henegouwerplein. Door B. en W. zal den gemeenteraad voor gesteld worden, dat de gemeente in ruil voor een deel van het Diergaarde-terrein voor een nieuw aan te leggen Diergaarde een ongeveer even groot terrein in Blijdorp af zal staan. De tegenwoordige vereeniging „De Rotter damsche Diergaarde" wordt ontbonden en in de plaats daarvan komt de Stichting Rot terdamsche Diergaarde. De schuldenlast groot 567.000 zal geheel door de stichting „Bevordering van Volkskracht" worden over genomen. De nieuwe Diergaarde zal geheel volgen* moderne inzichten aangelegd worden. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD. Gistermiddag heeft Prinses Juliana een. rijtoer gemaakt. Vandaag wordt het vijftien-jarig be staan van de Ned. Chr. Reis-Vereeniging te Amsterdam herdacht. Te Sneek heeft een hevige brand ge goed in een veevoederfabriek. Te Rotterdam heeft een felle brand ge* woed in een meubelfabriek. Heden heeft de eere-promotie plaats ge* had van ir. M. H. Damme. Nieuw defensie-uitvoerrecht voor Indiër De bekende zendeling ds. B. Alkema heeft emeritaat gevraagd. Italië heeft besloten tot een aanzienlijke vlootuitbreiding. Volgens een bericht uit Barcelona heeft de commandant van Teruel zich overge geven. In Polen bereidt men een nieuwe stra- tosfeer-vlucht voor. U kunt deze man worden!! Hoe staat het echter met Uw theoreti sche ontwikkeling? PBNA, het Neder- landsche Technicnm, Arnhem, geelt reeds ruim 25 jaar met groot succes schriftelijke cursussen op het gebied van BOUWKUNDE, WATERBOUW KUNDE, WERKTUIGBOUWKUNDE, ELECTROTECHNIEK en CHEMIE. Zend deze annonce in open convert met Uw naam als aizender aan PBNA- ARNHEM 84. Wij N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 3'/2 Pandbrieven a lOOVi (Koers van omwisseling 100 betonhout KISTENHOUT HOUTHAN DEL „ALBLAS'Vv. WADDINXVEEN Opslagplaatsen te 's-Gravenhage, Fahrenheit- straat 343. Rotterdam. Zwaanshals 119-121 TRIPLEXVraagt prijs LIJSTWERK MÉN AM3H33»H2l 2££0_GOeO 4-IOTTl TCL 316601 CA£É ■BA-R KAMERS M£T ONTBUT-F 3.- HET BAOKAMÈR - F~ 4- VRAAGT Champagne Het merk voor de a s. feestdagen G.n.r.al Agent: ANDRE KERSTENS. Illbit. FIJN, KEN IK 1 PRAKTIJKEXAMENS BOEKHOUDEN Middenstands - diploma Boekhouden M.0. Handelskennis L.0. Frans, Duits en Engels L.O. Wiskunde L.O. en M.O.K. 1 Nederl., Engelse en Duitsé Handelscorrespondentie Hoofdakte}^1!. vwï.cü™

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1