)N Spiegelgladde wegen overal! Angstige oogenblikken op het Merwedekanaal DONDERDAG 6 JANUARI 1938 DERDE BLAD PAG. 9 I, die t ge- sering an in 1. Ook njgen itimo- ijdte: PROEVE VAN DEMOCRATIE Door het eemeentebe6tuur van Rotterdam, optredende in zijn tegenwoordige politieke samenstelling, is bij besluit van 10 Juli 1936 in het leven geroepen een „Commissie voor het personenverkeer", die tot taak kreeg onderzoek in te stellen naar de te verwach ten ontwikkeling van het personenverkeer tusschen Rotterdam en omgeving. Die commissie kwam dezer dagen gereed met haar verslag, voor welks inhoud we gaarne waardeering uitspreken. Dit verslag bevat intueschen ook de s a- menstelling der commissie,een samen stelling, die wel aanleiding geelt tot eenigc icritiek. Voor een deel bestaat de commissie uit leden, die op grond van hun ambtelijke 'Junctie o1 hun plaats in het zakenleven voor een benoeming in aanmerking kwa men en in dat opzicht zijn burgemeester» en wethouders in het algemeea stellig ge lukkig geweest bij hun keuze. Doch daarbij komen dan niet minder dan <lrie personen, die als socialist of als vertegenwoordiger der dus go 'naamd moderne vakvereen'i'g'i'n'g Zijn gekwalificeerd. Men overtuige zich, want het rapport zelf fluïdt de heeren als zoodanig »an. Het verslag vermeldt: P. Moltmaker, lid van het Bstuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereni gingen; C. G. T. Sormani, lid van hetDagelijksch Bestuur van den Centralen Bond van Trans portarbeiders; Ir H. Vos, directeur van het Wetenschap pelijk Bureau van de S.D.A.P. Tegenover dit roode triumviriat kent het Verslag geen enkelen politiekenof socialen vertegenwoordiger van Roomsde of Pro- ,testantsch:Christelijke zijde. De heeren hebben er natuutfjk ijverig haar gezocht, maar het dehkeri deel der natie .van dezen tijd heeft alleen ge schikte personen in eigen krinj bespeurdI Als men op het pad gaat vojr Eenheid door Democratie, acht men moigmaal de 'democratie hierin gelegen, dat tok de mla- 'derheden tot haar recht komen. De democratie van het Rottertosdhe col lege is echter blijkbaar zoover log niet! HET VERSTANDIGS WETSONTWERP Wij hebben protest aangeteekod tegen de spotprenten in roode en liberie organen, welke om het wetsontwerp vin minister [Roirtme inzake het arbeidsverbd voor ge huwde vrouwen te treffen, de luiselijke en moederlijke taak van de huiatoeder klei neerden. Gelukkig heeft ook eei enkel vrij fcinnig blad zich tegen deze kreking verzet Helaas schijnt in breede krigen in ons land de meening: te heerschen dat huise lijke arbeid toch eigenlijk mindrwaardig is. i(De diéns Ibódennood Is althans oor een deel daaruit te verklaren. Een sprekend voorbeeld van deze opvat ting vond men onlangs in een ingezonden stuk in de N.-Rott. Crt van «n dame, die begint met te spreken van het „verstandige wetsontwerp" van minister Rcmme, omdat 'de doodgewone vrouw, .die gen bijzondere talenten of kwaliteiten bezit èi getrouwd is in het gezin thuis hoort en niet de plaats .van een huisvader mag innemen. De regel, welke het wetsontwerp wil stel ïen, is dus goed; maar er behooren uitzon deringen gemaakt te worden ioor „de be- voorrechte sexegenooten", die met ongewone capaciteiten begaafd hooger raping willen yolgien; die vrouwen mogen kar talenten niet verstoppen onder een wieg of achter een groentemand*'. „Sommigen rijn te goed .voor de huishouding; zij voeler, dat zij een 'door God gegeven talent niet ia aardappel schilbezigheden verloren mogen laten gaan" Een ander lezer van hetzelfde blad, die 't Wetsontwerp overigens heelemeal niet ver standig vindt, heeft zich danig geërgerd aan de uitdrukkingen, welke wij dieerden. Uit wellevendheid gaat hij deze woorden niet ikwalificeeren, maar hij weet jeen groot- ischer, geen mooier taak voor de vrouw, dan die van huismoeder", al heeft hij er geen ienkei bezwaar tegen, dat de gehuwde vrouw naast haar gezinstaak tijd vindt voor pu bliek medeleven in verschillende organisa ties, Er ware over deze ingezonden stukken en tover de discussie met de redactie, welke er .uit volgde, wel een en ander te leggen. Wij maken slechts een enkele opmerking. In de eerste plaats deze: hoe ook hieruit blijkt, dat het intellectualisme heeft afge daan in onze tijd en dat er ooi, wat deze - kwestie betreft, weer een ombuiging, radi caal of weifelend, is naar de Schrift. In de tweede plaats dit, dat vj het prin cipieel meer eens zijn met den intender dan met de inzendster, doch dat hel o.i. meer gaat om de wijze van zeggen dan om de be doeling. Want ook wij zijn van oordeel, dat er voor sommige vrouwen, zelfs al zijn ze gehuwd, 'n bijzondere roeping ligt buiten 't gezin. Dat kan zelfs een hoogere ajn zoo als een profetes of richteres in Israël had 'dan de huishoudelijke taak; doch men ver- yalle nooit in de fout het werk der huis moeder „minderwaardig" te noomen. Dat is een principieele fout. Want het woord 'der moeder van Koning Lemuel blijft altijd waar: „Wie zal een deugdelijke huisvrouw Vinden? Haar waardij is verre boven de robijnen?" EEN KONIJN VERMIST J Negentien er voor terug 1 De heer de Groot aan de Keiklaan lo Nieuwerkerk a. d. IJssel miste reeds sedert eenige dagen een konijn. Thjns kwam hij tot de ontdekking dat het dier in een pak stroo, waarin het een gat genaakt had huisde. Het konijn bleek daar niel alleen te ■Verkeeren, want bij nader onderzaek bleek, 'dat het niet minder dan IS jongen bij zich had* Het verkeer ondervond ernstige belemmering Rijkswaterstaatsbeambte ernstig gewond Muiderstraatweg levensgevaarlijk Een ernstige waarschuwing zond gisteravond De Bilt de wereld in: „Gladde wegen op komst!" Deze waarschuwing bleek verre van over bodig te zijn. In bijna het geheele land zijn gisteravond de wegen spie gelglad geweest en het verkeer werd op vele plaatsen vrijwel stilgelegd o£ het kon slechts voetje voor voetje voortgang vinden. Menigeen ver wachtte dan ook tal van ongelukken, doch blijkbaar is dit nog al meege vallen. Doodelijke ongevallen zijn voorzoover ons bekend op het oc„ -blik, dat we dit schrijven niet voorgevallen. V/el zijn enkele personen ernstig of licht gewond. De beijzelde wegen hebben gisteravond een ernstig ongeluk veroorzaakt op den Haarlemmerweg tusschen Sloterdijk en Half weg. Hierbij werd een waterstaatsbeambte ernstig gewond. Een aantal arbeiders was bezig met het strooien van zand op de be ijzelde wegen. Plotseling geraakte de auto tan de zandstrooier onklaar, zoodat de auto stopte en een van de arbeiders uitstapte om hef toestel te herstellen. Op dit oogenblik kwam een personenauto uit de richting Half weg. De bestuurder kon niet direct overzien welken kant hij kon passeeren, zoodat hij remde. Hierdoor slipte de auto over het spiegelgladde wegdek en botste tegen den arbeider, die naast den zandstrooier stond, De man liep ernstige verwondingen op en is met een schedelbasisfraccuur in het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam opgenomen. Nog enkele ongelukken in de hoofdstad Op de Nieuwezijds-Voorburgwal bij het Spui te Amsterdam is een man door een slippenden auto aangereden. Met een hoofd wonde en een hersenschudding is hij in het Binnengasthuis opgenomen. Op den Sloterweg is een auto geslipt en /er den kop geslagen. Het ongeluk liep goed af. Een inzittende dame liep een zeer lichte hoofdwonde op. Ook gladde wegen te Rotterdam Fijne motregen tegen koude straten zorgde er voor dat ook in de M a a s s t a d het weg dek gisteravond spiegelglad was'. Heel wat hindernis heeft dat gegeven. Den gcheelen avond is de G.G.D. in actie geweest om hulp te verleenen, doch ernstige ongelukken de den zich niet voor. Zeer gevaarlijk wa6 het in de omgeving van de Heulbrug, waar het autoverkeer een flinke helling heeft te ne men. Voor vele auto's bleek het obstakel on overkomelijk: de wielen draaiden als razend in de rondte zonder dat de wagens vooruit kwamen. Veel publiek heeft een en ander nieuwsgierig gadegeslagen. Een agent van politie zorgde er voor dat de automobilisten tijdig gewaarschuwd werden. Tot ongeluk ken is het niet gekomen. Veel beier ging het al toen er zand gestrooid was. Gladde wegen in het Gooi Zeer gevaarlijk ie het gisteravond geweest op den Muiderstraatweg, waar vele auto's van den weg afgleden. Tal van forensen wa ren gedwongen stapvoets te rijden. Het aan tal kleine ongelukken was dan ook legio. Hier schoof een auto den weg af tegen een verkeerspaal, ginds slipte een wagen bij het remmen voor een obstakel en kwam over den weg te staan. In de kom van D i e m e n was er bijna een botsing tusschen een auto en eenwoon schuit De auto moest nl. uitwijken voor twee tegen elkaar gebotste wagens, slipte en schoot dwars over den straatweg op de be vroren Muidervaart af. De grasberm naast liet wandelpad verminderde de snelheid van liet voertuig. Het bleef stilstaan met de mo torkap tegen de kozijnen van de schuit, die er gemeerd lag. In den loop van den avond heeft de Rijkswaterstaat op de uitgangswe: gen der hoofdstad zand doen strooien. In het hooge Noorden Ook het Noorden heeft zijn deel van de gladde wegen gekregen. Gevaarlijk was de toestand op den weg langs het Winsohoterdiep in de provincie Groningen. Honderden auto's en bussen wachtten er uren lang op grooten afstand van de stad op verbetering van den toestand. De G.A.D.O., die rijdt op het traject Gro ningenHoogezand—Zuidbrock—Winscho ten moest den dienst staken. Een truck met trailer was in het Hoen- dien te water geraakt. De chauffeur kon zich tijdig in veiligheid brengen Op den Betu- merweg langs het Boterdiep is een auto van den wal op een woonschip gegleden. Een autobus, die de hooge Bontebrug opreed, gleed langs de glooiing terug en botste tegen het daar ter voorkoming van ongelukken ge plaatste staketsel, zoodat een tuimeling werd voorkomen. Ijsvermaak in Friesland In Friesland heeft men gistermiddag op het landijs en de slooten weer druk gereden. Te P ij n j e ie de eerste hardrijderij voor mannen gehouden, waaraan 26 van de beste rijders hebben deelgenomen. De verrassing van den dag was, dat de kampioen van Ne derland op de korte baan, B. v. d. Veen te Warga, in twee ritten verloor van C. Meijer- hof te Pijnje. STATENSECTIE DORDRECHT Zaterdag 8 Januari a.s. vergadert de Sta- tensectie om 2 uur in „Obadja" te Gorcum. Mr E. J. E. G. Vonkenberg van Gorcum zal een inleiding houden over het ordenings rapport. De bedoeling is dat de vergadering tot een conclusie komt, om dezA tvr Kennis te brengen van het Centraal Comité. HET ROODVONK Er is thans een geleidelijke 'verbetering ..aar te nemen in de roodvonk-epidemie te Monster. Verschillende kinderen zijn ge nezen verklaard. Toename van gevallen heeft vrijwel niet plaats. De scholen zullen echter nog eenigen tijd gesloten blijven. umm MOTORVERKEER IN NEDERLAND Eén personenauto op 94 inwoners Slechts één gemeente zonder motorrijtuig In de rij der publicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek is thans verschenen, aldus meldt de K.N.A.C., de statistiek der motorrij tuigen, die de omvang van 't Neder- landsche wagenpark aangeeft op 1 Augustus 1937. Na de ernstige dalinig in 1934 en 1935 blijkt nu de in 1936 weer begon nen stijging, zij het langzaam, te zijn voortgezet. Het aantal motorrijtuigen is nl. ge stegen van 190.061 op 1 Aug. 1936 tot 197.920 op 1 Aug. 1937. Van deze 197.920 waren er 48.974 motorrijwie len, 5.110 driewielers. 90.839 personen auto's, 3.841 autobussen en 49.156 vrachtauto's. Het aantal personenauto's per 1000 inwoners, dat in 1934 10.S7 bedroeg, is na een daling tot 10.51 in 1936 thans weer tot 10.62 gestegen. Dit komt overeen met 1 personen auto per 94 inwoners. Alle motor voertuigen tezamen komt men voor Nederland op één motorrijtuig per 43 inwoners. Voor Duitschland is dit 1 op 24, voor Frankrijk 1 op 19, voor Engeland 1 op 17. In geheel West- Europa, behalve Spanje, is de auto mobiel-dichtheid grooter dan in Ne derland. Het grootste aantal motorrijtuigen wordt in Amsterdam aangetroffen, dat er thans 20.419 heeft. Verder vol gen 's-Gravenhage met 14.630, Rotter dam met 11.222 en Utrecht met 4.251. Van alle gemeenten boven 20.000 inwoners is de Haarlemmermeer nog immer recordhoudstcr met 47.06 mo torrijtuigen per 1000 inwoners, ter wijl de gem. Kerkrade met 13.17 de hekkesluiter is. Van de kleinere gemeenten was er in 1937 nog één nL Ittervoort, waar in het geheel geen motorrijtuig voor kwam; in 1936 waren er twee zulke gemeenten. Op het eiland Marken treft men 1 motorrijwiel aan. terwijl de gemeente Schelluinen zich in het bezit verheugt van één personenauto mobiel* Hij lustte geen broodje met kaas Huiselijke twist in de Hoofdstad In een gezin over het IJ te Amsterdam heeft eon huiselijke oneenigheid zeer onaan gename gevolgen gehad tengevolge waarvan de vrouw in het Binnengasthuis, de man op hot politiebureau terecht kwam. Daar de vrouw reeds eenigen tijd lijdende is, is er hulp van huisverzorging in huis. Sindsdien schijnt het tusschen het echtpaar niet zoo te boteren en komen er om kleine huiselijke aangelegenheden wel onaangenaamheden voor, waarvoor de man zijn vrouw aanspra kelijk stelt. Dezen morgen ontdekte de heer des hui zes aan het ontbijt, dat hij kaas op zijn brood ,had: Alweer kaas! Dit feit wekte zoodanig zijn ongenoegen, dat hij in drift ontstak. In dien toestand greep de man naar zijn scheermes en ging er zijn vrouw mede te lijf. Buren, die op het gerucht te hulp snelden, waarschuwden den G.G.D., die de gewonde vrouw naar het Binnengasthuis vervoerde. Met snijwonden aan borst en gelaat is het slachtoffer opgenomen. De man is op het politiebureau Adelaarsweg aan een verhoor onderworpen. Twist in een woonwagenkamp Zwager met een zeis gedood Heit Gerechshof te 's-Gravenhage deed uit spraak in de strafzaak tegen den 40-jarigen G. H., bewoner van een woonwagenkamp te Tern eu zen. die tijdens een twist zijn i-ager zoodanig met een zeis heeft verwond, dat deze kort daarop aan bloedverlies is overleden. De Middelburgsche Rechtbank heeft den wagenbewoner na een eisch van den Offi cier van Justite van tien jaar, veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar. Van dit vonnis vroeg de procureur-generaal bij het Ilaagsohe Gerechtshof bevestiging. Het Hof wees gisteren arrest en verlaagde de opgelegde gevangenisstraf tot vier jaar, met aftrek van de geheele preventieve hech- Na de treinbotsing te Amsterdam Conducteur en wagenbestuurder veroordeeld Op 17 Augustus j.l. is op het Centraal station te Amsterdam een ernstig spoor wegongeluk gebeurd, dat groote materieele schade tengevolge had, doch waarbij geen menschen werden gedeerd. Een binnenko mende, leege, electrische trein, uit Zand- voort, was niet tijdig afgeremd, schoot met onverminderde snelheid door en kwam In botsing met. een leegen personentrein, die aan het derdë perron van het oostelijk ge deelte van het Centraal-station stond. De 41-jarige conducteur J. H., die als leer ling-bestuurder den trein tot vlak bij het station had gereden, en de 43-jarige wagen bestuurder H. P. stonden voor de Amstcr- nmsche Rechtbank terecht De conducteur II. werd tot I 5 boete subs. 1 maand hech-1 Een schippersvrouw was overboord geslagen Een redding in liet duister Aanvaring was het gevolg LOENEN, 4 Januari. Hecfcenavond te omstreeks half acht deed zich op het Merwedekanaal onder de ge meente Loenersloot een ongeluk voor, dat wonder boven wonder geen menschen- leven heeft geëi6cht. Vanuit de richting Utrecht kwam op ge noemd tijdstip een sleepboot met daarach ter een drietal sleepschepen aangevaren. Even voor de Merwedebrug wilde de echt- genoote van den schipper Teunisscn uit Dordrecht zich vanaf het achterste gedeelte van het 334 ton metende sleepschip „Ja- coba" langs het gangboord naar het voor schip begeven om hier de lichtmast ^te De lichtmast was te hoog en moest neer gehaald worden om niet in aanraking te komen met de nieuw in aanbouw zijnde verkeensbrug. Jui6t toen zij het gangboord wilde instappen gleed zij uit, viel over boord en kwam terecht in het diepe Mer wedekanaal. De brugwachter bemerkte bet onheil en wilde de vrouw een haak toesteken doch de afstand bleek te groot te zijn. Hoewel de 48-jarige vrouw niet kon zwemmen behield zij toch haar tegenwoor digheid van geest. Door flink met haar armen te slaan gelukte het haar den sleep kabel, de verbinding van het eene sleep schip met het andere te pakken te krij gen. Tot ver in den omtrek hoorde men in den donkeren avond haar hulpgeroep. Het schreeuwen van ,.Stop", „Stop", werd niet direct, tengevolge van den grooten afstand, van sleepboot en 6leepschepen, door den sleepbootkapitein gehoord, zoodat niet terstond gestopt kon worden. Schipper Teuni^sen was radeloos van angst op zijn schip en liet ten einde raad het roer in den steek. Hij greep een haak en mocht het genoegen smaken zijn ge heel verkleumde vrouw vast te grijpen. Het bleek hem echter onmogelijk zijn vrouw naar zich toe te trekken. Tensklaps vernamen de omstanders een klap. Het sleepschip was bovenop een mon- tagebok van het Rolterdamsch Bouwmon- tagebedrijf geloopen, die aan den wal ge meerd lag. Hierdoor kwam de drenkelinge gelukkig vlak bij den kant terecht en rappe banden trokken haar op het droge. De vrouw was geheel verkleumd van de kou en door haar lichaam te wrijven wisten de Rijksveld wachter Iinauer, de heer S. Keizer uit U t r e c h t en de brugwachters van den Rijkswaterstaat haar weer bij te brengen. Men diende haar vervolgens heete koffie vermengd met cognac toe en toen de ont boden geneesheer Dr M. A. de Jongh, uit Loenen aan de Vecht ter plaatse ver scheen, kon deze niet anders dan een woord \an lof uitbrengen op de kranige redders aan wien het naast God was te danken dat de vrouw er bet leven bij af had gebracht. Naar het zich laat aanzien heeft de vrouw vermoedelijk geen nadeelige gevol gen ondervonden van haar onvrijwillig bad. Zoowel het sleepschip „Jacoba" als de Montagebok hadden tengevolge van de botsing belangrijke schade opgeloopen. Voor nader onderzoek zal het sleepschip voorloopig aan den wal gemeerd blijven terwijl tevens de schade toegebracht aan de montagebok zal worden opgenomen. De mogelijkheid bestaat namelijk dat beide vaartuigen water zullen maken. Tinton hunink, Deventer DE ROOFMOORD TE VLISSINGEN Drie vermoedelijke daders gearresteerd Moeilijk recherchewerk Onder de talrijke mededeelingen, welke na het bekend worden van den moord op het echtpaar Louwereins in café „Keersluis" aan den Koningsweg te Vlissingen in den nacht van 3 op 4 Maart 1937, op hpf commissariaat van politie te Vlissingen binnenkwamen, be vonden zich de verklaringen van een caféhouder aldaar en diens huishoud sters. Hieruit heeft de politie onder leiding van rechercheur B Kuntkes zooveel gegevens kunnen putten dat twee der vermoedelijke daders konden worden gearresteerd in Au gustus 1937, resp. te Maassluis en Hoek van Holland. Destijds hebben wij hiervan reeds melding gemaakt. Aanvankelijk ontkenden beiden hardnek kig iets met de zaak te maken te hebben, al gaven zij toe, in den avond van 3 Maart '37 tweemaal het café „De Ruyter" te Vlissingen in de Emmastraat te hebben bezocht. In de loop van de maand September 1937 evenwel eaf de eerste verdachte toe. op den bewustcn avond in gezelschap van den andere het café „Keersluis" ie hebben bezocht, waarin hij toegaf met den anderen verdachte bij don moord betrokken te zijn. Deze laatste hield zijn onschuld vol. Wel verklaarde hij, den geheelen avond in gezelschap van den ander te zijn geweest. Tijdens 't vooronderzoek kwam de justitie tot de overtuiging, dat nop een derde ver dachte in deze zaak de hand moest hebben gehad, hetgeen den officier van Justitie aanleiding gaf, een vordering tot gerechte-, lijk vooronderzoek tegen iemand uit Vlaar- dingv>n en tevens diens gevangenemin*r te vorderen, welke door de rechtbank gelast werd. Mooilijk recherchewerk De tenuitvoerlegging van deze beschik king ondervond evenwel bezwaren, doordien deze man inmiddels voor een sleepreis naar Madagascar was vertrokken en hij alzoo ge- ruimen tijd buitenslands zou vertoeven. Waar bij dergelijke reizen nooit met zeker heid kan worden bepaald, welke havens zuL len worden aangedaan, was het bezwaarlijk om langs diplomatieken weg zijn uitleverinz te verzoeken. Met het oog hierop was geheim tenis veroordeeld, de wagenbestuurder hoor de zich een voorwaardelijke hechtenisstraf van twee maanden opleggen, met een proef tijd van drie jaar. Heit O. M. had tegen beide verdachten twee maanden hechtenis voorwaardelijk en f 50 boete geëischt. Bovendien had de Offi cier tegen den bestuurder P. intrekking ge- eischt van de bevoegdheid electrische 1 ei- nen te besturen voor den tijd van vijf jaar. houding met alles, wat met deze zaak ver band hield, noodzakelijk om te voorkomen, dat deze man ontijdig werd gewaarschuwd en in 'n buitenlandsche haven zou desertee- ren. Een beroep werd gedaan op de mede werking der Ned. pers, en deze, zich be wust, daarmede het algemeen belang te die nen, voldeed hieraan over het algemeen vol doende en consciëntieus. De verklaringen van verdachte vonden op onderscheidene onderdeden van eldere be vestiging. De mededee.lirigen waren van di aard, dat ernstig gerekend moest worden met de mogelijkheid, dat de daders, na liet verlaten van het café, voorwerpen, voor het misdrijf verkregen, en voor het plegen daar van benut, hij de brug over de Keersluis in het water hebben geworpen. Hoewel het mis drijf in den nacht van 3 op 4 Maart 1937 is gepleegd en het inmiddels November 1937 was geworden, werd gedurende eenige da gen in het Kanaal door Walcheren bij de Keersiuishrug gevischt met een electro-mag- netische drec. welke door den hoofdcommis saris van politie te Amsterdam hiervoor in bruikleen was afgestaan. De leiding hiervan berustte bij den in specteur Van Boxtel van den technischen dienst der Amsterdamsche politie, terwijl vanwege de Koninklijke Marine hiervoor een vaartuig met de noodige bemanning beschik haar werd gesteld. Verscheidene voorwerpen werden hierop opgehaald. In hoeverre deze met het misdrijf in ver band staan wordt nader onderzocht. Inmiddels bevond de derde verdachte izich op de thuisreis van Madagascar naar Nederland en op den avond van 25 December 1937. toen de sleepboot „Schel de" den Waterweg binnenstoomde, werd ook hij door den rechercheur Kuntkes, die het schip tegemoet was gevaren, aan boord aangehouden en vervolgens op transport gesteld naar Middelburg. Ook tegen hem bestaan zeer bezwaren de aanwijzingen. Het onderzoek, dat zeer ingewikkeld is, «mi near alle waarschijnlijkheid nog gerui men tijd in beslag nemen. Ingezonden Stukken (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie) HET ROODE ACHTERLICHT Mag ik enkele opmerkingen maken over het stukje van BI In de eerste plaats wordt door bijna niemand (ook door de meeste rijwielhandelaren niet) gelet op de amperage van de dynamo. Heeft men b.v. een dynamo, waarop staat aangegevi 0.38 ampère, dan heeft men er voor te zc gen, dat de amperage van voor- en achter licht te zamen ook 0.38 ampère is. Is het voorlichtlampje lager, dan brandt het door, is het echter te groot, dan gaat door overbelasting, van lieverlede de wik keling van dc dynamo er aan. Bovendien is het aan te bevelen, vooral voor het achterlicht een dubbele draad voor aansluiting te gebruiken, dus niet het rijwiel zelf als aardleidmg. Dit geeft n.l. veel te hoogen weerstand (roest, losse boutjes, enz.) Het draadje, dat voor nul leider dienst doet. kan men direct onder het boutje bevestigen, waarmede het ach terlicht bevestigd is. (Zoo mogelijk even soldeeren). Deze wijze van monteeren zal tevens gunstige invloed op de verlichting hebben. Hardinxveld. J. HAZEBROEK* Naar aanleiding van de klacht over het roode achterlicht het volgende: Ik heb in de bovenzijde de reflector een gaatje geboord van circ m.M., dat is voor ieder die het wil doen weinig werk met metaalboor of ander puntig voorwerp. (De heer BI. moet ech'zr voorzichtig zijn, an ders kost het hem nog een lampje; dat moet er even uitgehaald worden). Het resultaat ervan is verrassend, want men heeft door even om te zien, een prachtige controle op het achterlicht. Het is onbegrijpelijk dat de ontwerpers der verse soorten achterlichten deze kleinigheid niet hebben bedacht, daar anders een goede controle bijna ondoenbaar is. M. C v. d. D. HET GROOTE GEZIN Geachte Redactie, Met genoegen en ins'emniing las ik de driestar „Gezinspolitiek" van de hand var. Dr. A. Hijmans. Het verheugde mij dat ook Levensverzekering-Maatschappij CONFIDENTIA NV. Ca tb a rijnesin gel 48 UTRECHT KAPITAAL- en VOLKSVERZEKERING LIJFRENTEN Actieve Vertegenwoordigers gevraagd. 7 JANUARI VERSUM I. 187." en 415,5 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.C0 VARA. 1.30 VPRO. 0.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.0012.00 VARA. 8.00 Gram.muziek. 10.u0 Morgenwijding:. 10.20 Declamatie. 10.40 Gram. muziek. 11.10 Vervolg declamal izlek. 12 00 Otto Hendriks Enz izlek. 2.00 Vooi Lyra-Trio. 4.00 Gram.muziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 OrgeLspeL 6.00 Amateurs-uit zending. 6.35 Politiek radiojournaal. 6.50 Voor de vrouw. 7.20 Gram.muzlek. 7.25 Be richten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 ..Drieko ningen", lezing. 8.00 Utrechtsch Kameror kest. m.m.v. solist. 8.30 „Amerika en de Idee van een internationale klndergeme-enschap". causerie. 9.00 Operaconcert. 10.00 „Fantasia". 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. 11.55—12.00 Grs r II. 301,5 M. Algei Berichten. 12.15 Gram.muzlek. 1.30 KRO- Orkest. 2.15 Gram.muziek. 2.30 Modern Kl.- orkest en gram.muzlek. 3.45 Gram.platen. 5.15 De KRO-Melodisten. m.m.v. solist. 6.00 Land- en tulnbouw-halfuur. 6.20 Gram.pla- ten. 6.35 Vervolg KRO-MelodLsten. 7.00 3e- KRO-Orkest en de KRO-Boys, >rkes-t. 11.0512.00 Gram.m Cello. 3.50 Sextet. 4.50 Declamatie. 5.20 Sex. tet. 6 05 Balalaika en gitaar. 6.45 Declai 7.00 Orgel. 7 20 Strijkkw RADIO-PARIS 1648 M. 7.50, 8.55 en 10.40 Gram. muziek. 12.20 Jane Evrarcte orkest en zang. 3.05 Zang. 3.20 Pianovoordracht. 4.20 Viool en plano. 5.20 Brusselsche Blazersvereeniglng 8.35 Het Bayans-koor. 8.50 RadlotooneeL 11.20—12.50 Orkestconcerfc. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.-» muziek. 1.30 Omroeporkest. 1.50—2.20 Gram. muziek. 5.20 Omroepsalonorkest en gram. muzlek. 6.50 en 7.20 Gram.muziek. 8.23 „Het vrouwtje van Stavoren", operette. 10.30— 11.20 Gram.muzlek. 484 M.: 12.20 Gram.muzlek. 12.50 Omroepsa lonorkest 1.50 Zang. 2.00—2.20 Gram.muziek. 5.20 Accordeonmuziek. 6.00 Vioolvoordracht. 6.35 Gram.muziek. 6.50 Piano voordracht 7.35 Zang. 8.20 Nationaal Orkest en solist 8.50 Zang. 9.20 Vervolg concert 10.30—11.20 Gram.muziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Militair concert 8.20 RadlotooneeL 9.20 Berichten. 9.50—11.20 Omroep-Amusementsorkest (Om 10.05 Scheepsweerberlcht). ITKTE PIANO f,.™" RIJKEN sde LANGE door voormannen wordt ingezien dat de maatregelen van de regeering der laatsio jaren „ongelooflijk en onzinnig" waren; wellicht komt er nog een tijd. dat, als er dan nog groote gezinnen zijn, deze met meer behoeven dienst te doen om den rijken, belastingbetaler te ontheffen. 'k Was verrast vanavond reeds te lezen' van 't ontwerp Kinderbijslagwet, teleurge steld echter bij het lezen er van. Vergeef me mijn egoisme, jaren lang zuchten kleine patroons en zakenmenschen onder do sociale lasten zonder er zelf van te trekken en nu worden deze weer met een vermeer derd, lasten zwaar om te dragen, omdat ze niet verhaald mogen worden op loon en niet te verhalen zijn uit het bedrijf van wege de concurrentie. Deze kleine patroon, die meestal een gezin heeft boven- en in komen beneden het middelmatige mag straks zorgen dat een „arbeider" met een inkomen van f 3000, of meer bij z'n 3e kind kindertoeslag ontvangt Zou het niet wenschelijk zijn het kinder tal van 3 op 5 te brengen en een maximum van loongrens van b.v. f 2000 te stellen, Dan konden geholpen worden wie het. noodig hadden, en waarom dit weer uit tie bedrijven gehaald? Wat heeft het kinder tal met het bedrijf te maken, zijn er geen andere heffingen mogelijk dan juist deze? Zou het niet mogelijk zijn deze te heffer, bij hen die geen of slechts drie kinderen hebben? Dan zou het oeconomisch bezien geen voordeel meer beteekenen of het gezirt groot is of klein. Dan zou ook, en dat in die eerste plaats, blijken dat we een Christelijke Regeering hadden. Met dank voor opname, B. O. BOEKEN EN GESCHRIFTEN Ontvangen Boeken Seri» „Onze Tijd", deeltjes: 1. Karl B a r t h, „het Christelijk Openbaringsbegrip"; 2. Hans Asmusaen: „Hoe heeft Barth de Kerk ge diend?"; 3. Dr. A. v. Selms: „De Zondag"; 4. Mr. G. H. SI o tem aker de Bruine: „Is Christelijke Politiek mogelijk?", onder redactie Da. J. P. van Bruggen. Dr. J. E k m a n Dr. K. H. M 1 a k o 11 e. Uitgave G. F. Cal- lenbach N.V. NUkerk De Catechismus vnn Cnlvijn, uit het Franscli jrtaald door Ds. J. J. Busk es Jr. Uitgave in Bosch en Keunlng. Baarn. Met Moeder bij Jezus, de godsdienstige op- «- de schooljaren door Dr. J. W a t e- Keunings. Ultg. Mij.( 1 n k. Gebrs. Zonn Wagenlpgen. Het vcnater op het Oosten, Romi MUller, Nederlandache bewerking Louis Th lissen, Uitgave De Residentiebode N.V., Den "en Steenen Put, door Dr. F. Ossen- kl. Uitgave fa. C. Wlerlng. Amsterdam, 'tuur ln Sowjet-Ronland. door Georee Uitgave Nljgh en Van Dltmar, N.V. rzekeringa-lllbllogratle 10301035 door H. ais. Uitgave H. A. M. Roelants. Schiedam, ■r de gevolgen vnn werkloosheid In Neder land door G J. F o 1 p m e r s. Uitgave Drukker J Brookhoff v.h. Kemink en Zn., Domplein 2, acter N VII, N VIII U.LU. en Meisjesscholen, door VV. j7 C. van S. Uitgave J.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9