Vijftig jarsn arbeid van Nationaal belang Aspirin is een pro duct. Oranjeband en «flaye*»-kruis waarborgen de werkzaam- heid en onschadelijkheid lg3f DONDERDAG 6 JANUARI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 Een druk lezochte receptie bij de jubileerende Heidemaatschappij Koninklijke onderschtidingen ^"^EGROEID van klein tot [root is de Ned. Heide Maatschappij gewor den een instituut, dat in defcunst van schier tille grooten in Nederland deelen mag. Indien ooit, dan is dat giste gebleken bij het gouden jubileum, da te Arn hem luisterrijk werd geiierd. Een minister der Kroon behoorde onder de feliciteerenden eu H.M. de Kaingin, be schermvrouwe van de Maatsdappij, be haagde het door zijn hand -en drietal onderscheidingen uit te reike. De Minister aan het woord Nadat de voorzitter, Dr J. H. Lovink .was uitgesproken, van welke rete wij gister nog verslag konden geven, brartit de vice- .voorzitter der Mij, de heer v. t Mortel, hem dank voor het vele, dat hj, die sinds 3891 aan de N. H. M. verbonden is, in ver schillende functies heeft verriat Namens de commissarissen bood spr. hei een door Jan Sluyter geschilderd portret van hem zelf aan, dat in de bestuursiamer een plaats zal ontvangen; tevens schink hij den hoogbejaarden energieken grijsaird de me daille van verdienste der Mil in goud In zilver werd hij aangebodea aan den oudsten commissaris, den heer H. W. van Lanschot, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal. De Minister van Economische Zaken, mr M. P. L. van S t een be r g.h e,iprak ver volgens namens de Regeering. Sg. getuigde van de groote waardeering, die de Regee ring voor dit werk heeft. Haargeschiede nis is interessant en in hooge Date leer zaam. In de Heide Mij. hebben laidbouw en industrie elkander ontmoet in di personen van de leiders. Dit heeft goed geverkt, want slechts als het beiden goed gaat, vorden de belangen van de gemeenschap hit best ge diend. De groote verdiensten in dee 50 jaren liggen op 't gebied der ontginninjen, waar door de economische grenzen vai de staat, ïil. onze bestaansmogelijkheden, zip verlegd. Er werd blijvende werkverruimiig verkre gen. We moeten deze dingen nietig ene op vatten, want uitbreiding van di werkge legenheid op dit gebied stimuleet andere takken van de volkswelvaart. Te arbeiden aan de verlooging van de bodemproductieblijft een werk van algemeen natiosaal be lang en de jubileerende Mij. heft in dit opzicht een mooien staat van diefct achter zich. De geschiedschrijver zag de htoge lig ging van het gebouw te Arnhem als een zinnebeeld van. onafhankelijk werfen boven elke strijd en deze gedachte maake spr. tot Üe zijne God moge dezen arbeid blijvendzegenen! Koninklijke onderscheidingen Namens de Regcering deed ipr. de mededeeiïng, dat het H.M. de Kmingin M feehaagd te fcevorderga in de Orde van Oranje-Nassau, den heer A. A. Nengerman te Doorn, oud directeur en lid van het bestuur der Mij; te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, den heer D. v. M a a s- winkel te Arnhem, lid van de direc tie en 2e secretaris van het bestuur; en uit te reiken de eere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nas sau, aan den heer W. Foks te Ernst bij Epe, vischkweeker aan de N. H. M. Onder daverend applaus speldde spr. de geridderden persoonlijk de onderschei dingen op de borst. Vier sprekers Een lange rij van sprekers is hierna aan het woord eekomen. Mr J. W. Draayer, directeur-generaal van de werkverschaffing, heeft allereerst namens het departement van Sociale Zaken zijn groote waardeering gé- uit voor het werk der Heide Mij in dit ver band. De band, die spr. bindt, is van een zakelijke uitgegroeid tot een persoonlijkeen de verhouding is niet in enkele woorden te schetsen. Nog langen tijd zullen de moei lijke problemen der werkverschaffing te zamen bezien moeten worden, doch spr. hoopt, dat de Heide Mij in de toekomst de zelfde beteekenisvolle plaats zal blijven in nemen. De oud airtbtenaren, die overal in betrek kingen zijn geplaatst, na hun dienst bij de Heide Mij. hoorden hun gevoelens vertolkt door den heer J. H. Memelink, rent meester van de „Hooge Veluwe". Zij brach ten dank voor het groote vertrouwen, dat ze genoten en boden als tastbaar bewijs van hun waardeering, een tweetal beelden aan, die symbolisch het werk der Maatsohappij uitbeelden en die een plaats zullen krijgen in de voorgevel van het gebouw aan den Apeldoornsoheweg te Arnhem. De beelden zijn ontworpen door den kunstenaar Jacob van den Hof. %)e volgende spreker, de heer P. Kooy, ondervoorzitter van de hoofdafdeeling Zoet- watervisscherij,bracht dank voorden krach tigen steun, die deze visscherij ondervond en bood namens deze afdeeling een tweetal zilveren sigarenschalen aan. De hoofdafd. „Fruitteelt", „De Nederland- sche Pomologische Vereeniging" bleef in waardeering niet achter en bood bij monde van den heer G. van Leus den, een schil derij van den heer v. Puyenbroek aan. Een stilleven, voorstellende een schaal fruit „het lachende beeld van een zoo bij uitstek heer lijk en Nederlandsch product, dat aan den vaderlandschen bodem is ontwoekerd". Verder spraken nog de heeren J. P. v. Beek, burgemeester van Deurne (N.Br.) namens de hoofdafdeeling Ruilverkaveling, die een bloemstuk aanbood. G. Nobel, voorzitter van de afd. Noord-Holland, die namens alle afdeelingen een som gelds aan bood, waarvoor in overleg met commissa rissen en directie een bestemming zal wor den gezocht; mr W. J. Koippius, namens de Onderlinge Boschverzekering Mij; ir Heemskerk van Beest, namens het gemeentebestuur van Amsterdam, inzonder heid den dienst van Publieke Werken, die lof bracht voor het vele. dat de Ned. Heide Mij had verricht inzake het geweldige Am- sterdamsche Boschplan en de heer M. de Vries, als secretaris van Ue oud-cursus- leerlingen. Dr H. J. Lovink sprak een dankwoord en daarna ving in de foyer van het gebouw Musis Sacrum de receptie aan. De receptie Het is ondoenlijk een overzicht te geven van alle personen, die de receptie van direc tie, commissarisen en bestuur bezochten. We zagen er van de hoogstgeplaat- sten in den lande en personen, die verant woordelijk werk od eenzame posten verrich ten. Tal van gemeentebesturen uit alle dee len van het land en vertegenwoordigers van diverse organisaties, maakten hun op wachting Het was er enorm druk. Des avonds vereenigden velen der aan wezigen zich aan een diner, waaraan onge veer 300 personen aanzaten. Er werden vele goede woorden aan het adres der Mij en haar bestuurders gesproken en daarmede werd het grootsch gevierde gouden jubi leum van deze echt Nederlandsche instel ling besloten. De Ned. Heide Mij had gister een gouden j Hulde aan het Koninklijk Huis Vermelden we tenslotte nog, dat de Voorzftter bij de aanvang van de ver gadering warme woorden gesproken heeft over ons Vorstenhuis, waarvan alle drie de leden het beschermheer schap van de Mij. bezitten. Alle drie ont vingen telegrammen van huldebetoon. De a.s. blijde gebeurtenis Bakkers mogen twee uur eerder beginnen De minister van Sociale Zaken, heeft be paald, dat op den dag n a de geboorte van een Prins of Prinses of, indien de geboorte plaats heeft op een Zaterdag, op den Maan dag daarop volgende in bakkerijen arbeid zal mogen worden verricht twee uur vóór 't tijdstip, waarop krachtens de arbeidswet met dien arbeid zou mogen worden begon- Bovendien mag, voorzoover het betreft bróód/bakkerijen, aan welke een vergunning als bedoeld in art. 37, eerste lid der arbeids wet 1919. is verleend, op dien dag eveneens twee uren vroeger, dan krachtens die ver gunning veroorloofd is, worden begonnen met het gereedmaken van deeg en ovens. Brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is. mag van 8 uur 's morgens af worden ver kocht of afgeleverd. Woning en hygiëne ten plattelande Onderscheidingen voor Nederland In den afgeloopen zomer ls te Par ij s ge houden een Internationale Tentoonstelling, betrekking hebbende op de woning en de hy giëne ten plattelande, waaraan ons land heeft deelgenomen. Ingevolge de uitspraak van de jury is thans aan de Nederlandsche inzending in haar geheel een grand-prix toegekend, ter wijl de vereenigingen „Het Groene Kruis" en „Het Wit-Gele Kruis" bovendien nog een di ploma d'honneur hebben ontvangen. Voorts werd aan den architect, die de af- deeling verzorgde, den heer H. Masten broek, een gouden medaille uitgereikt. Begrafenis A. Twigt Gisteren heeft op de Begraafplaats Croos- wijk te Rotterdam de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer A. Twigt, die vroeger In de Chr. Vakbeweging een vooraanstaande plaats innam, vooral in de kringen v^n het Christelijk personeel in Publieken Dienst. Van den Chr. Gemeentewerklieden Bond was de overledene verscheidene jaren voor zitter. Toen de kist met enkele bloemen gedekt, in de kapel werd opgebaard, werd op het orgel ten gehoore gebracht: „Wenn ich ein- mal soil scheiden" Jtfadat de familie om de baar had plaats genomen, trad aller eerst naar voren de heer W. van der Have, die het woord voerde namens de Ned. Chr. Bond van personeel in Publieken Dienst. Bij een begrafenis, aldus spr.. moet het menschelijk woord terugwijken voor het graf, dat is ook voor het Woord van God. Spr. schetste vervolgens wat de overledene voor den bond geweest was en hoe hij in de woelige iaren van 1903 voor de beginse len van de Heilige Schrift opkwam tegen over die van de revolutie. Daar was in die dagen moed voor noodig. Zijn eigenschap pen maakte hem zeer geschikt om voorzit ter te worden van het Christelijk georgani seerd gemeenjepersoneel en hij werd dat ook in 1908. Mede onder zijn leiding werd krachtig aangepakt. Toen de tijd gekomen was, dat hij zijn taak moest overgeven, deed hij dit, maar bleef evenwel een zeer belang stellend en medelevend toeschouwer. Dit is nu 19 jaar geleden, maar die jaren zijn niet in staat geweest zijn> verdiensten uit te wisschen. Tenslotte zei spr., dat het pioniers werk. door den overledene verricht, niet zal vergeten worden We hopen, zei de heer Van der Have, zich tot de familie wendend, dat het stralend licht van Gods Heiligen Geest in de donkerheid hem niet heeft ont broken. Namens de afdeeling Rotterdam, zei de heer J. van der Lecq, dat hij veel aan Arie Twigt had te danken. Vele jaren had spr. met hem mogen saamwerken. Altijd was hij opgewekt en droeg de belangen van den bond op het hart. Steeds was hij bereid anderen te helpen, maar verwaarloosde daarbij zijn huisgezin niet, want hij was een liefhebbend echtgenoot en vader. Spr. hoopte, dat zijn voorbeeld door velen zou worden nagevolgd. Hierna werd de kist onder het sipelen van: „Halleluja, eeuwig dank en eere", uitgedra gen. Aan de groeve heeft de oudste zoon van den overledene dank gezegd voor de belang stelling en de laatste eer aan zijn vader be wezen, waarbij hij zich inzonderheid tot het bestuur van den bond wendde. De Spoorweg-electrificatie Baanvak RotterdamGouda spoedig onder stroom Naar verluidt, worden met den aanleg van de electrificatie op de verschillende lijnen goede vorderingen gemaakt. Be halve op en om station Utrecht CS. na deren de lijnen, die nog niet gereed wa ren, hun voltooiing terwijl binnenkort 't baanvak Gouda—Rotterdam onder stroom gebracht zal worden. Dit zal na Maarn—Arnhem en Den HaagGouda 't derde baanvak zijn, dat onder stroom komt HARING VOOR POLEN De gister in de Scheveningsche haven ge arriveerde motorvrachtschepen „Java" en „Mr. Harm Smeenge". laatstgenoemde schip ROFFELRIJMEN] DE VADER EN DE VLAG Daar is een vader onder ons Het moet een eenling wezen! Waarvan ik in een lange brief Iets droevigs krijg te lezen. 't Gezin, op alles voorbereid. Heeft scherp de vlag bekeken; Ze is, zoo meldt me het rapport, Volkomen öp gebleken. De vlag lijdt aan een absoluut Finaal verval van krachten En is dus voor het feestlijk feit Gansch ongeschikt te achten. De moeder en de dochteren Begonnen pa te paaien: Er moest en zou op 't heuglijk feest Een nieuwe driekleur waaien! Maar pa, hoewel een beste man En heusch niet onbekrabbeld, Heeft eerst in zijn arglistigheid Er wat omheen gebabbeld. Toen dat niet hielp begon hij er De gek wat mee te steken. Tenslotte liet hij er vergeefs Om soebatten en smeeken, En zei: „Als deze vlag niet deugt Dan doen we het maar zonder!" Dat moeder nu geen raad meer weet ls werkelijk geen wonder, En vaders dochters zien met schrik De blijde dag genaken Waarop het ouderlijke huis Zoo'n droef figuur zal maken. Ze zijn zoo zeer ten einde raad Dat zij me schriftelijk smeeken Met ééne roffel in de krant Pa's tegenstand te breken. Geachte Vader, maak de zaak Nog even gauw in orde: Oranjeliefde pleegt niet met Een vod geuit te worden. (Nadruk verboden) LEO LENS komende van Gdynia met een lading vaten, tullen naar Polen terugkeeren, elk met een lading pekelharing, opgepakt in Hollandsche tonnen De „Java" neemt 2663 vaten aan boord en de ..Mr Harm Smeenge" 2000 vaten De verscheping geschiedt voor rekening van de Visscherij Mij. „Mewa" te Scheve- ningen. Boerderijbrand in Winschoten Vijf paarden en negen koelen ln de vlammen omgekomen Te Wins, o t e n is door nog onbekende oorzaak aan het Winschoter Oosteinde, de kapitale boerderij, bewoond door den heer Chr E. Dijkema. totaal afgebrand. De brandweer uit Winschoten bestreed vuur Zij kon echter niet voorkomen, dat alles een prooi der vlammen werd. Van den inboedel kon niets worden gered. De oogst 1937 ging geheel verloren. Door den grooten vuurgloed was het onmogelijk om vijf paar den en negen koeien uit de stallen te halen. Deze kwamen in de vlammen om. De schade bedraagt zeventigduizend gul den. De heer Dijkema was verzekerd, j Een geschenk voor Prinses Juliana Schenkster ontving dankbetuiging Door mej. A. P. C Kentie, te Wou- drichem, is in verband met de te ver wachten blijde gebeurtenis aan H.K.H. Prin ses Juliana een schootkusse-n en een wollen kruikenzakje verzonden. Mej. Kentie ont ving dezer dagen van den kamerheer van H.K.H. Prinses Juliana de volgende dank betuiging: „In opdrachit van H.K.H. Prinses Juliana heb ik de eer U Haren dank over te bren gen voor de zeer gewaardeerde aanbieding ter gelegenheid van de te verwachten blijde gebeurtenis, van het fraaie, door U vervaar digde schootkussen en het wollen kruiken zakje, welke geschenken door H.K.H. met erkentelijkheid zijn aanvaard". Het Crematorium te Velsen Toenemend aantal lijkverbrandingen In het crematorium der Vereeniging voor Fac. lijkverbranding te Velsen haddien in 1937 890 verasschingen plaats, tegen 791 in 1936, een stijging dus met 99 of ruim 12 pCt. Van de 890 crematies waren 1S7 van over ledenen uit Amsterdam, 174 uit Den Haag. 53 uit Rotterdam, en 476 uit andere plaatsen Hiervan behoorden 367 tot de Ned. Hen', kerk, 39 waren remonstrant, 47 doopsgezind, 38 luthersch, 14 israëlitiseh, 16 roomsch-ka tholiek, 15 behoorden tot een ander kerkge nootschap en 354 tot geen kerk. Voorts be hoorden van de gecremeerden 468 tot het mannelijk en 422 tot het vrouwelijk geslacht. Een garnizoen te Weert Bij ministerieele beschikking is Weert aangewezen tot garnizoens plaats. De kazernes zullen gebouwd worden op een terrein van Oud-Weert, ten zui den van Weert Het garnizoen zal be staan uit twee bataljons infanterie, d.i. ongeveer duizend manschappen. De ge meente Weert heeft een oefenterrein van 500 4 600 H.A. beschikbaar gesteld. De rij van auto's, in één warvan Z.K.H. Prins Bemhard, die gisteren het Burgerzièenhuis te Amsterdam verlaten heeft, had plaats genomes, nadert het paleis Soestdijk. Rechts: Een kijkje in het Badhotel te Baarn, Waar men bezig is met het plaatsen der telex-apparaten, via welke de blijde berichten zullen worden doorgegeven. Mej. Löhnis, dochter, van een der oprichters der Ned. Heide Mij., ont hult het gedenkteeken, dat gisteren ter gelegenheid van het 50-jarig ju bileum der Maatschappij in het gebo uw te Arnhem werd onthuld. Op de terreinen der wereldtentoonstelling te Parijs worden de sloopings werkzaamheden voortgezet, daar een heropening in dit jaar steeds min der waarschijnlijk wordt. 'k Heb de proef op de som ge.iomen - en in derdaad, er gaat niets boven ASPIRIN! De goe de eigenschappen van ASPIRIN zijn dus met recht beroemd - en voor al de uitstekende wer king bij verkoudheid en rheumatiek. riet groepje zusters uit Burg er ziekenhuis te Amsterdam dat tijdens het verblijf van Prins Bmhard in dat ziekenhuis met de verpleging van Z.K.H. belast is gewast. V.l.n.r.zuster C. Bosman, zuster J. Enklaar, directrice A. Teytlandt, hoofdverpleegster P. de Lege en zuster M. de Bel

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5