llirutur ^eiiridjr Gfrunmt AvanG Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Als er een Oranjetelg geboren wordt Binnen een halve minuut is de tijding overal bekend De Oranjewieg Een mooi geschenk zusters van gereed van de „Bronovo" Schaatslaarzen I PALTHE gHjontttmentsprijS: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j et Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 6 JANUARI 1938 18e Jaargang 0Brt>trtcntieprtj?en: Van 1 tot 5 regelsl.17'/i Elke regel meer<X22'/a Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 'i bureau wordt berekend0.10 NO. 6285 Hoe het blijde bericht bekend wordt gemaakt Een vergelijking tusschen 1909 en 1938 Nu Prins Bernhard in iet paleis te S o e s t d ij k is tenggekeerd, concentreert zich de belingstelling van ons volk meer en niter op de dingen, welke in de naastt toekomst daar zullen plaats hebben, Wet span' ning wordt het oogenblik verbeid, dat er vanuit het paleis naar ieder hoopt de heuglijke tjding zal komen van de geboorte van een Prins of Prinses. De groott vraag is echter, hoe het blijde biricht den volke kond zal wordei gedaan. Hiervoor komt natuurlijk heel wat kijken. Want aan de organisatie van de bekendmaking is heel wat ver bonden en die is dikwijh niet zoo eenvoudig te regelen! Toen Prinses Juliana in 139 werd gebo ren, waren er tenminste nojftl wat moei lijkheden. De buitenlandscte en ook de Nederlandsche persvertegenwoordigers wa ren ernstig ontevreden over de medewer king, welke zij van de autoiteiten onder vonden en meenden dat deregeling ten aanzien van de berichtgevinj veel te wen- schen overliet. Het kwam zéfs tot een of- ficieele klacht bij den miniier van bui- tenlandsche zaken. Dat waj jhr. mr. ir de Mare es van S windt ren, die de kwestie o.a. met den partialieren secre taris van H. M. de Koningi; baron van Geen, besprak. Het gevolg van deze besprking was, dat de heer van Geen aanbood een beperkt aantal journalisten in zijn lerkkamer ten paleize Noordeinde toe te laten. Elf verte genwoordigers van de pers viel dit voor recht te beurt. Het waren 6 buitenland- sche correspondenten en 5 Nederlandsche journalistep. Twee dagen hadden dezi Journalisten de beschikking over het werkvertrek van den heer van Geen. In den vroe gen ochtend van den 30sten April kwam aan dit wachtei een einde. Even na zeven uur kwam de heer van Geen zijn kamer binnen. „Het gelaat moe en strak en even wahtend voor hij sprak", zooals een det aanwezige Journalisten later schreef. Zeer onder den indruk dielde Hr. Ms. particuliere secretaris mde: „Mes sieurs. C'est une Princesse'. Toen was het de taak dc Journalisten om het nieuws te verspreiten. Een der Nederlandsche persvertegenwoordigers, de de heer S. Vas Dias, directeur van het Ne- derlandsch Correspondentièureau vooi Dagbladen, die in het paleishëel goed be kend was wist een vertrek raar een tele foon stond. Vandaar uit telefoneerde hij het bericht naar h^t Cornspondentiebu re.au, waar onmiddellijk oen groot aantal dringende telegrammen naarille bladen in het geheele land werd verzotden. De andere journalisten renfen onmiddel lijk het paleis uit om het beiicht zelf naai hun redacties te brengen of telefonisch naar het buitenland door te pven. Bulletins waren in een ommezien ge- 'drukt en verspreid. Deze baatten slechts de mededeeling: Een Prinses is geboren. Tegen acht uur was het bricht in Den Haag algemeen bekend en brten tijd la ter ook in de andere steden u plaatsen in ons land. De saluutschoten Zooals men weet zullen er saluutsi noten gelost worden. Dit was ook in 1909 het ge val. Toen ging het echter met het afvuren van die schoten niet zoo vlot als met de verspreiding van het bericht. Eerst om negen uur ging het eerste schot op het Haagsc.be Malieveld af. En de prinses was, blijkens de buitengewone Staatscou rant, welke toen in den loop van den och tend verscheen, om 6 50 uur geboren. De regeering heeft nu maatregelen getrof Het paleis te Soestdijk 1909—1938 Hoe zal het nu dit jaar gaan? Andere verhoudingen zijn ontstaan en de techniek staat met haar modernste hu'p- middelen ter beschikking om het blijde nieuws vrijwel gelijktijdig in de groote steden en in de kleine plattelandsgemesn- in binnenland zoowel als in het buiten land en in onze overzeesche gebiedsdeelen bekend te maken. Het centrale punt, van waaruit straks het blijde bericht de wereld zal worden ingezon den, is gevestigd in het Bad/hotel te Soe.st- dijk. Dit hotel is reeds jaren her zeer nauw verbonden geweest met het paleis Soestdijk en deszeifs inwoners Thans zal het niet an- ïrs zijn. Behalve het A.N.P. hebben tal van andere persvertegenwoordigers waaronder ook redacteuren van ons blad, die onze lezers volledig met het gebeuren te Soesidijk op de hoogte zullen houden I hun intrek in het Badhotel genomen. In het hotel wordt een tijdelijk P.T.T.-kantoor ondergebracht met directe gemeenschappelijke telefoonlijn naar het Paleis. Niet minder dan 14 telefoon lijnen zijn uit het gewone verkeer genomen en aangesloten op het Badhotel. Voorts zijn in hotel Trier, het bekende hotel aan den straatweg recht tegenover het paleis, de correspondenten van buitenland- sche bladen ondergebracht. Hier zijn spe ciale voorzieningen getroffen om de tele grammen zoo spoedig mogelijk naar het bui tenland te kunnen weg werken. De distributie van het bericht Op hetzelfde oogenblik dat het bericht wordt het ontvangen, wordt heft naar Am sterdam getelext. Daartoe is in het Badhotel een telextoestel opgesteld, dat met een spe ciale lijn is verbonden met het Amsterdam- sche kantoor van het A.N.P. Men kan dus zeggen, dat op hetzelfde oogenblik liet be richt dus wordt ontvangen door het A.N.P. in Amsterdam, door de Nederlandsohe jour nalisten in Baarn (Badhotel) en door de huitenlandscihe persvertegenwoordigers in hotel Trier te Soestdijk. Slechts enkele seconden later begint de Amsterdamsche telex-installatie te werken, die hef beridht doorgeeft aan de aangesloten bladen in het geheele land. De omroepverepnigingen worden op hetzelfde moment van den inhoud van het bulletin in kemnis gesteld, zoodat het slechts een halve minuut kan duren of het bericht is overal, in ons eigen land en daarbuiten bekend, per radio dus gelijk als via de nieuws bladen. fen om te zorgen, dat de saluutschoten slechts luttele seconden na het.bekend wor den van de geboorte van een prins of prin ses door de lucht zullen daveren. Men ziet, dat de techniek de laatste 30 jaren een enorme schrede voorwaarts is gegaan, en dat men kan zeggen dat de per fectie vrijwel is bereikt. Tijdens de rede van minister vtn Steenberghe op de middagfeestbij eenkomst van de Nederl. Heidemaatschappij. V.ln.r.: ir. J. P. Lonkhuyzen; mr. W. M. van Lanschot; minister van Steenberghedr H J. Lovink (voorz.); D. van Maaswinkel adm.)oud minister van Schaick; A. Nentirman; jhr. G. F. Tets van Goidschalkoord en jhr. de Beaufort. DE VERSTERKING VAN ONZE MARINE Groote order voor onze scheepsbouw Voor 2 a 3 jaar werk Naar de Tel. verneemt, ligt het in het voornemen van de regeering om, wan neer de Eerste Kamer haar goedkeuring aan de defensieplannen zal hebben ge hecht, de bouworders van de Zeemacht als volgt te verdeelen: Eén kruiser en twee onderzeebooten voor WUton-Feijenoord. Eén flottielje-leider voor de combina tie Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij-Werkspoor. Twee torpedojagers en twee onderzee- booten voor de Rotterdemsche Droogdok Maatschappij. Twee torpedojagers en twee onderzee- booten voor de Koninklijke Maatschappij „De Schelde". Voor onze scheepsbouwmaatschappijen beteekenen deze «rd^rs een uiterst be langrijke opdracht, hetgeen reeds vol doende blijkt uit het feit. dat fhet de uit voering er van twee 2 a drie jaren ge moeid zullen zijn. DE WIERINGERMEER raad, admlnlstre Hr. Ms. „HERTOG HENDRIK" De postzendlng naar Gibraltar op 2 Februari voor Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik", dat op 6 Januari a.s. naar de Spaansche waf Door Prinses Juliana dankbaar aanvaard Ook een wiegekleed aangeboden In den kring van „Bronovo" te Den Haag, de Ned. Herv. Diaconesseninrich- ting, is dezen zomer het voornemen gerijpt, om aan H. K. H. Prinses Juliana een geheel door de zusters zelf vervaardigde wieg met toebehooren aan te bieden. Nadat zekerheid was verkregen, dat aanbieding van zulk een geschenk niet onwelgevallig zou zijn, is op verzoek van „Bronovo" door den directeur van de Rijks-rietvlecht- school te Noordwolde Fr.een ontwerp gemaakt. H. K. H„ die het ontwerp ter beoordeeling kreeg, heeft hierin eenige veranderingen aangebracht, welke het geheel zeer ten goede zijn gekomen. In de bewogenheid der voorgaande weken was voor eventueele persoonlijke overhandiging geen gelegenheid meer. maar nu is Woensdagmiddag ten 4 ure de wieg met begeleidend schrijven ten paleize Soestdijk bezorgd. Onder leiding van genoemden directeur is de wieg door een der diakoneesen ge vlochten en daarna bespoten in de kleui, passend bij de garneering van de wieg, door'do firma M u t te r«. De wieg en ook de neervallende kap zijn van binnen gevoerd met saumonkleurige t'afzijde, overtrokken met ivoorkleurige tulle. Al het verder bijbehoorende: lakenijes, sloopen, onderlakentjes, onderleggers, kruikenzakjes enz., werd door oudere en jongere zusters van het huis met de hand bewerkt. De zes bovenlakentjes, waarvan iwee versierd zijn met eigenhandig gekloste kant, een met open zoomen, drie met Engcl.-rh borduursel, werden evenals de bijpas sende sloopjes, door verschillende diakones.si-n gemaakt. Het dekentje, in z.g. q uil ting- werk met bloem-motief, werd vervaardigd an lezelfde zijde als de bekleeding van de wieg. Door het 's-Gravenhaagsche Diakonessi n huis zijn op verzoek van den geneesheer van Hare Koninklijke Hoogheid twee zusters kraamverpleegsters aangewezen om bij de verwachte blijde gebeurtenis haar diensten te verleenen, en wel de eerste kraam verpleegster van het huis, zuster Trijntje Boonstra, geassisteerd door zuster Romkje Vermeer. Onze correspondent te Soest meld t ons nog: H.K.H. Prinses Juliana heeft dezer dagen een wiegekleed ten ge schenke ontvangen van Mevr. Boas-Kogel. Het bijzondere is, dat dit kleed ook gelegen heeft over de wieg van Koning Willem III. Het kostbare geschenk is gemaakt van Brusselsche kant'en is bezet met vele wapens. H.K.H. heeft dit geschenk gaarne aanvaard. De Wielewaal op Schiphol AlexandriëAmsterdam in één ruk Het K.L.M.-vliegtuig Wielewaal, ge zagvoerder Van Balkom, is vannacht om kwart over één op Schiphol teruggekeerd. Zooals men weet had de Wielewaal de post. vracht en passagiers van de Nandoe, die te Bagdad is gestrand door motorstoornis, over genomen. De Wielewaal was de vorige week zelf op de uitreis te Athene blijven steken tengevolge van een motordefect. Toen dit verholpen was, werd het toestel naar Bag dad gedirigeerd om in te springen voor de Nandoe, die zioh op de thuisreis bevond. Van Balkom heeft een buitengewoon snel le vlucht gemaakt. Hij vertrok Dinsdag van Bagdad en kwam dien dag tot Alexandrié. Woensdag vloog hij in één ruk naar Am sterdam, met tussche'nlandingen te Napels. Marseille en Parijs, Beveiliging van onbewaakte overwegen Op 12 Januari in werking Bij den onbewaakten overweg op den rijksweg AlmeloZwolle, ter hoogte van Nijverdal, zullen zooals gemeld twee lichtseinen worden opgesteld ter beveiliging van het wegverkeer, wanneer een goede rentrein den overweg passeert. De seinen bestaan elk uit een rood flikkerlicht met 90 wisselingen per minuut. Zij gaan bran den als de begeleider van den trein, die vóór den overweg den trein tot stilstand brengt, met een schakelaar de lichtseinen aansteekt. Daarna blijven de lichtseinen automatisch ongeveer drie minuten branden binnen welken tijd de trein den overweg is Hr. Ms. Kruiser „Java" naar Rotterdam Saluutschoten bij de verwachte blijde gebeurtenis Naar wij vernemen wordt Hr. Ms. Kruiser ..Java" Donderdag 13 dezer te Rotterdam verwacht Mocht de verwachte blijde gebeurtenis in het Oranjehuis na dezen datum val len, dan zal het oorlogsschip ook de ge bruikelijke 51 of 101 saluutschoten over Rotterdam doen dreunen. In elk geval zullen echter ook de vreugdeschoten van Rotterdams comité worden gelost; bij het afschieten daar van is men niet gebonden aan het voor schrift, dat bij geboorte voor zonsop gang het saluut wordt gelost des v.m. te 7 uur. De vreugdeschoten der bevolking zullen als de tijding alsdan bekend wordt zelfs midden in den nacht wor den afgevuurd, terwijl dan ook de klok ken luiden en de scheepsfluiten zul len juichen. Auto tegen boom gebotst Eén doode en een zwaar gewonde Gisternacht heeft op den weg Goch— Kleef een ernstig auto-ongeluk plaats ge had. De heer VV A. Bachman uit Nijmegen reed met vrouw en zoon van Dusseldorf per auto naar Nijmegen. Op den gladden sneeuw weg sprong plotseling een konijn voor den wagen. De heer B. wilde het beest ontwijken, verloor de macht over het stuur, waardoor de auto slipte. De wagen botste tegen een boom en werd geheel in elkaar gedrukt. De 39-jarige mevrouw A. Bachman werd op slag gedood; de 13-jarige zoon kreeg ernstige ver wondingen, terwijl de heer Bachmann, lid der firma Gebr. Bachmann, er met eenigo lichte verwondiijgen afkwam Smokkelaars ontmaskerd Goede vangst van de Barneveldsche politie De gemeente- en rijkspolitie van Bar- n e v e 1 d is dezer dagen eenige smokke laars op het spoor gekomen, die er hun werk van maakten suiker, vet, botor en biggen uit België ons land binnen te smokkelen en deze per auto op verschil lende plaatsen in het land verder te distribueeren. Dinsdag-avond is een personenauto aange houden, waaruit juist een van de afnemers, een bakker, te Barneveld zou worden be diend. De auto bleek duizend kg. suiker te bevatten, welke in beslag zijn genomen. De chauffeur, die voor den burgemeester van Barneveld is geleid, bekende zich aan smokkelhandel te hebben schpldig gemaakt en noemde de namen van personen, die bij het smokkelen betrokken waren Op verzoek van de politie zijn door kommiezen en politie mannen in verscheidene plaatsen in den om trek huiszoekingen verricht, welke tot resul taat hadden, dat thans een zestal personen bekend is, dat mede schuldig is aan den smokkelhandel. De wagen, waarmede de smokkelwaar werd vervoerd, is in beslag genomen Het driejarig dochtertje van de familie B. te Binnenwoude, onder de gemeente Westwoud, is gisteravond, toen zij voor de woning speelde, door een personenauto, bestuurd door den heer B. uit Wervershoef. aangereden. Vanochtend is het kind aan de bekomen verwondingen overleden. Inbraken in het Gooi In het zomerhuis van den heer F. uit Ara sterdam, staande aan den Nieuw-Bussum- merweg in de buitenwijken van Huizen werd dezer dagen ingebroken Door het in drukken van een ruitje heeft men een raam kunnen opensluiten, waarna het geheele huis doorzocht werd Er bleek echter geen ?eld aanwezig te zijn. De inbrekers hebben toen een groot gedeelte van den inboedel medegenomen, als vloerkleeden, lampen, een Friesche staartklok, vazen-enz. De Huizer politie stelde een onderzoek in en heeft than* twee inbrekers gearresteerd. Na bij verschillende Opkoopers in.Hil.verr sum een onderzoek te hebben ingesteld, werd bij den opkooper S. te Hilversum op enkele goederen beslag gelegd. Hierna kon de po litie overgaan Lot de arrestatie van den Hil versummer B., vroeger te Huizep woonach tig. Aanvankelijk zeide hij de inbraak alleen te hebben gepleegd doch tenslotte békende hij een medeplichtige te hebben gehad. Ook deze. zekere V.. eveneens te Hilversum woon achtig. werd gearresteerd. De eestolen goederen bleken in gedeelten vervoerd te zijn waarbij gebruik gemaakt was van een driewieler bakfiets. N.V. Ant. van Gils' Schoenfabrieken Tel. No. 7 Moergestel N.B. FIETSENDIEVEN GEARRESTEERD Sinds geruimon tijd werd Zuid Limburg onveilig gemaakt door. een bende, die er haar werk van maakte in Heerlen. Maastricht en omliggende dorpen fiet sen te stelen. De marechaussee is er thans in kunnen slagen in Hoensbroek vier personen aan te houden n.l. H. en K.. beiden. 16 jaar. deu 19 jarigen V en den 32 jarigen H. Deze laatste bleek de leider van de bende te zijn'. Hij organiseerde de tochten en zorgde er tevens voor. dat de gestolen karretjes direct naar zijn woning gingen, waar,zij gedemon teerd werden Mei is géhleken. dat ook an dere buit. niet werd versmaad In het geh^l ziin ongeveer 25 fietsen gestolen De gearresteerden zijn naar Maas t richt gebracht, waar zij in het Huis van Re waring zijn opgesloten. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen Gister is een wieg als geschenk van de zusters van „Bronovo" naar Soestdijk ge* bracht. De wijze waarop het nieuws over de bljjde gebeurtenis zal worden verspreid. De arbeid in bakkerijen in verband ineÉ de blijde gebeurtenis. Weert is aangewezen tot garnizoens* plaats. Bij een botsing nabij Kleef is iemand uït' Nijmegen gedood en een ander zwaar ge* wond. De komende buitengewone Synode der Ned. Herv. Kerk. De herdenking van het vijf tig-jarig be* staan van de Ned. Heide Maatschappij* De Roemeensche kroonprins bevindt zicK op een torpedoboot. welke in gevaar verkeert. Nieuwe anti-Britsche verklaringen vaö Soetsoegoe Roosevelts rede bij het indienen der Amerikaansche begrooting 1938 DE DORDRECHTSCHE ONDERLINGE CREDIETVEREENIGIN6 N.V DORDRECHT Groenmarkt 64 Anno 1871 B O U W-C R E D I E T E N EFFECTEN Dr. H. NANNING'» KINADRUPPELS Het Mngewezen middel bi): BLOEDARMOEDE B LEERZUCHT MALARIA GEBREK AAN EETLUSTen. Men lette op den naam ^De. H. Manning" bulten op de roode doos en op de flacon- Prijs f IJO Or. H. MANNING*! Hum. a.m. ftWf.k, RV. DEN HAAG. TIJDELIJK 20 pCt. KORTING OP ALLE PRIJZEN VAN CHEMISCH REINIGEN EN VERVEN Ook op ONTVLEKKEN en OPPERSEN Ingwersen Co. Keizersgracht 382 Amsterdam Belast zich met de altvoering van Effectenorders, het Incas- se eren van Coupons en het nazien van Lotingen. TeL 32121 en 33879, onder Beurs tijd 31207 rmUA MOYA Vlaggen Vaandels MEDAILLES-INSIGNES UNIEOPMPETTENEN n.M EMBLEMEN t .Q5-P DAM e«^ooT>Sc33e KINDERWAGEN MET BABY TE WATER Een ongeluk dat goed afliep Toen Mevr. Post gistermiddag inkoopen wilde doen in het manufacturenmagazijn van Johs. van Velden aan de Dr. Kuyper- kade te Maassluis, opende zij de win keldeur om hulp te vragen, teneinde den kinderwagen waarmee ze was gekomen, met een baby van 8 maanden erin, naar binnen te brengen. In dit korte oogen blik reed de wagen de stoep af en kwam in het water terecht De wagen kantelde, doch het kind bleef er gelukkig in liggen, ofschoon de kleertjes met het water in aanraking kwamen. Met behulp van enkele omstanders werd wagen en inhoud spoedig op den kant gebracht. De hnhv werd van droge kleereó voorzien en spoedig ten huize der ouders met kruiken onder de wol gestopt Zoo het zich des avonds liet aanzien, had de kleine geen nadeelige ge volgen van het koude bad ondervonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1