TUINBOUW TURKENBURG's ZADEN BODEGRAVEN Ons Praatuurtje De uitvoer van pootaardappelen POKON2C A. BERGHOUT ZWAVELZURE AMMONIAK STIKSTOFMESTSTOFFEN V0( AGENTEN GEZOCHT NIEUWE PLANNEN Te beginnen met ons volgend ze wekelijksche land- en tuinbouwpagi i als tot dusver, i dan eens eenige ver- VONDERDAG 6 JANUARI 19S8 In 1937 zeer bevredigend Verontrustende feiten voor de toekomst Door den voorzitter van de Nederl. Alge- me ene Keuringsdienst (X.A.K.), dr J. Oort wijn Botjes, is op de gehouden algc- meene vergadering een rede gehouden, waar in hij vooral op de uitvoer van pootaard appelen wees. Deze is, naar hij opmerkte, in het afgeloopen jaar zeer bevredigend geweest. In de iperiode 1 Juli 1936 tot 1 Juli 1937, werden uitgevoerd 112.600 ton poters, ter waarde van f8.396.000, terwijl in het voor gaande seizoen slechts 104.0S6 ton nilge- yoerd werd met een waarde van f6.048 000. Ook gedurende de herfst 1937 kan over de uitvoer in zijn geheel niet geklaagd worden, al is de prijs der poters aanzienlijk lager dan een jaar geleden. Maar, aldus dr O. B., er hebben zich wel eenige feiten voorge daan, die een min of meer verontrustend karakter bezatten. Het belangrijkste is wel, dat de Fransche Regeering bepaald heeft, dat er in dit jaar slechts 75 pet mag worden ingevoerd van de poter-import in de drie vorige jaren. De voortdurend groeiende export na r dat land is daardoor veranderd in een dalende ex port, terwijl wij nog niet weten tot welk percentage deze export in de toekomst zal worden gereduceerd. Slechts met een con sent kan in Frankrijk worden ingevoerd en dit consent wordt sléchts aan den Fran- schcn afnemer gegeven. Voor onze exporteurs beteekent dit niet alleen een groote vermindering van hun export, en een last bi] de verzonding, maar veroorzaakt het tevens een groote onzeker heid bij de verkoop en in het bijzonder bij de voor-verkoop. Want als een partij te duur is gekocht, heeft de kooper slechts ,voor te wenden, dat hij geen consent voor uitvoer kan krijgen. 0111 de partij te weige- Nu de Nederlandsche poters slechts tot kleinere kwanta kunnen worden afgegev"" wordt het Fransche pootgoed duur en deze duurte zal zonder twijfel tot uitbreiding van de productie van de Fransche poot aardappelen leiden. Ook ten opzichte van Duitschland staat het er met ónze poterexport minder goed voor, omdat ons voornaamste exportras naar dat land, de Eersteling, nog slechts ge durende twee jaren mag worden ingevoerd. In 194Q mogen in Duitschland slechts-.voor wratziekte onvatbare rassen worden ver handeld. Het vinden van enkele Coloradokevers gaf aan de regeering van Tsjeoho-Slowakije aanleiding om de invoer van pootaardappe len naar dat land te verhinderen. De kevers die in ons land gevonden zijn, worden blij' haar door de Tsjecho-Slowakers als heel wat gevaarlijker beschouwd dan de Colorado kevers, die de Rijn zijn overgevlogen en die zich in Duits< hland hebben genesteld. Want dit laatste feit gaf aan de regeering in Tsjecho-Slowakijc geen aanleiding de poter-import uit Duitschland te verbieden. Wij hebben inlusschen de verwachting, dat dit verbod van tijdelijkcn aard zal zijn. De Coloradokever was ook reeds oorzaak 'dat een beginnende export van pootaardap pelen naar Joego-Slavië werd verhinderd. Geheel afgesneden is ook de mogelijkheid pootaardappelen naar Nedcrlandsch-Indië te .verzenden. De zeer ijverige phytopathologen in Ned.- Indiê zijn werkelijk onuitputtelijk in 't vin den van 'bezwaren tegen de afzet van Ne- derlandsch zaad en pootgoed. Nadiat de export van vlaszaad door hen onmogelijk is gemaakt, werd thans gecon stateerd. dat er op aardappelknollen Colle- totrichum voorkwam, In geen enlcel land ter wereld hebben wij nog hinder ondervonden van deze schimmel, terwijl ook niemand onzer wist, dat zij behoorde tot de parasieten, op grond van wier voorkomen aard appelpoters konden worden geweigerd. Maar dank zijn de phytopathologen in Ned.-Indië zijn wij nu ingelicht. Wij hebben ook weinig hoop, dat het Hoofd van den Plan termektenkundigen dienst in Nederland in staat zal zijn de N'ed.-Indische phytopathologen milder te stemmen, zooals beau dat dikwijls gelukt is bij phylopathologische moeilijkheden bij de import in andere landen. Ik vrées, dat deze onvermurwbaar zullen zijn. Met dat al ge draagt liet gomernement van Ned.-Indie zich ten opzichte van de import van laiul- bouwzaden en pootgoed als ware het op eco nomisch gebied onze grootste vijand. Behalve bovengenoemde moeilijkheden hebben wij te strijden met de toenemende concurrentie van landen als Estland. Let land en Denemarken, waar de verbouw van pootgoed zich uitbreidt. Thans worden reeds Estlandsche Bintjes in lgië aangeboden, terwijl de j e s t i c uit Engeland en de Up dato uit Denemarken kwade con nirrenten zijn van óns pootgoed in de over- zeesche gebieden. nu toe heeft de ipootaardappol niet zooveel hinder ondervonden bij de export, maar dat deze zich in de toekomst sterk zullen vermeerderen acht spr. waarschijnlijk Daarom is het zoo buitengewoon belangrijk als de mogelijkheid zich voordoet nieuw afzetgebied te vinden. Een toeneming van de export van poot aardappelen naar Groot-Brittannië va.11 237 ton tot 511 ton en een uitvoer van pootaard- ppelen naar Argentinië van 284 ton ver rekken in deze eenige verwachtingen. Met hulp van de regcering en van de N.A.C. is thans Dr Dorst door de N.A.K. uitgezonden om te onderzoeken of in Zuid-Amerika eeni meerder perspectief voor de export van onze po te re te vinden is. t is voor -ons een groote handicap, dat wij slechts over zoo weinig aardappelrassen chikken. die voor export geschikt zijn Onze Bintjes en Eerstelingen passen wel op vele plaatsen, maar lang niet op alle. Wel zijn wij in staat buitenlandsche aard appelrassen, die eldens \eel gevraagd wor den als Evergood. Roval, Kidney, Sharp's Express, Up to date. Majestic, Institut de Beauvais in ons land ziektevrij te vermeer deren, maar hieraan zijn groote risico's ver bonden, omdat men dergelijke rassen in ons land noch als eetaardappel, noch als indus trie-aardappel gebruiken kan. Wat wij noo- dig hebben zijn wratziektevrije witvleezige assen, die tegelijk als exportras en als in dustrieras gebruikt kunnen worden er jve wratziektevrije geelvleezige rassen die men in ons land gaarne eet en die teven6 kunnen worden geëxporteerd. Indien deze te rassen ook voor zetmeelproductie ce schikt zijn is dit natuurlijk ook nog een voordeel. Het dagelijksch bestuur stelt dan ook grootst mogelijke belangstelling in .het werk dei' kweekers van .nieuwe aardappelra.ssen en het.overweegt middelen.om .dit werk nog In meerdere mate te Steunen dan thans reeds geschiedt. In de eerste plaats zal het daarbij noodig Meiktransport in Duitschland. Aan de vele blutsen te oordeelen is het materiaal niet zoo solideals wij in ons land meestal gebruiken zijn, dat de beste zaailingen der kweekers onderling en met bekende rassen op goed in gerichte proefvelden worden vergeleken. De kweekers moeten zoo tijdig mogelijk weten of zij een zaailing moeten opruimen en ook :om zij de zaailing moeten opruimen, [r .het kweeken van nieuwe aardappel- rassen bij ons te lande heel dikwijls als nc- bcdrijf wordt uitgeoefend, zijn de kwee kers zelve heel dikwijls niet volledig loege- om door serieuze proeven na te gaan of hun. beste zaailingen tenslotte waard zijn aangehouden te worden. iets anders uit zi Er moet andering aangebracht worden. Zoo zullen naast een andere „kop" van deze pagina ook nog andere wijzigingen aangebracht worden. Een van de meest opvallende zal wel zijn. dat de Praatjesmaker binnen heel korten tijd de plaatsdie hij ruim acht jaar bezette, gaat verlaten en in de hoek gezet wordt. Of hij daar minder praats zal maken moet afgewacht worden. Zooals we de laatste maanden reeds deden zullen we meer aandacht besteden aan de verzorging van Kamerplanten. Daar naast zullen we meer regelmatig bespreken bij d. bloem- er ...dwmkell 40 C P*r vele verzorgingsainwljiingeri geheel gratis Kalenders Wij ontvingen enkele kalenders, die.dooi verschillende firma's worden uitgegeven. Een stikstofkalender Door het Land- en Tuinbouwbureau van de I. G. Farbenindustrie A.G., Amstcldijk 37. Amsterdam, wordt weer een maajnd- kalender gegeven. Twaalf maandbladen, alle naar fraaie kleurenfoto's, opgenomen en vervaardigd volgens een geheel nieuw procédé. Dezj 12 kleurenfoto's zijn bijzonder geschikt om ze, als de betreffende maand om is, in te lijsten en voor wandversiering te gebrui ken. Wij zagen er wel minder mooie bij kunsthandelaren in de étalage staan. Wij zagen heel wat minder fraaie wandversic ringen, 't Zijn keurige kunstproducten. Bij zonder werden we getroffen door de bladen Februari, Mei. Juli en September, die we buitengewoon mooi vonden. De zachte tinten van alle bladen vallen op. De reclametekst, die evenals de datum aanwijzing bij eventueel inlijsten gevoege lijk afgeknipt kan worden is heel sobei gehouden, wat mede ccn verdienste is. Een A.S.F.-kalender De N.V. Amsterdamsche Superfosfaat fabriek. Maliebaan 81. Utrecht, heeft d( gewoonte getrouw een zesbladige kalender, ieder voor twee maanden, uitgegeven. Elk blad geeft een afbeelding in kleuren van een onzer meest bekende tuinplanten. Achtereenvolgens een polyantharoos, de be kende „Gloria Mundi" van Kersbergen: een Azalea mollis x chinensio, de „Horfulanis Witte"; een Paeonia chinensis, de „lady Alexander Duff': een Kalmia latifolia en een Prunus serrulata van Hisakura. 't Zijn alle heel mooi uitgevoerde platen geteekend door den welbekenden teekenaar J. Boon. die eer van zijn werk heeft, even als de drukkerij Boekhoven. - -- Op de achterzijde van de bladen vindt men eenige nuttige wenken omtrent de af gebeelde nlant en de verzorging ervan. De A.S-F. heeft weer goed werk gedaan met deze kalender te verspreiden. Een ,,Sulkarhos"-kalender I De N.V. Handels- en Transport-Maatschap i pij „Vulcaan" te Roterdam, die sedert oenigen tijd met een nieuwe meststof voor land- en tuinbouw is gekomen, geeft eei. I zeer duidelijke weekkalender, die voldoende ruimte voor notities bevat. akke tu doe t in de verschillende tijden van het jaar. Wij willen van nu af de gelegenheid openstellen om vragen te doen, die voor zoover dat mogelijk is zullen beant woorden. Echter vrage men ons niet bemestingsadviezen of voederrantsoenen. De beperkte ruimte laat uitvoerige antwoorden niet toe. Eindelijk zullen we gaarne van de lezers korte stukjes opnemen, waarin nuttige 1 k e n gegeven worden. Men kan elkaa, soms zoo goed helpen en onder de vele lezers, die we hebben zijn er meerderen, die de anderen met raadgevingen gerieven kun nen. Laten ze ons deze raadgevingen niet onthouden. Ook met f o t o's van bloemen, van planten, in koeien, paarden en wat meer op deze pagina thuis behoort, zal men ons zeer veel plezier doen. Zijn ze geschikt voor afdruk ken in de krantdan plaatsen we ze zooveel mogelijk. Over het algemeen komen de lezers niet zoo gauw los, doch we hopendat het met onze lezers anders zal gaan. We hopen met een en ander onze lezers van dienst te zijn. Melkproductie en voedselvoorziening Invloed van mond- en klauwzeer Het aantal nieuw geconstateerde gevallen van mond- en klauwzeer is in November minder geweest dan in October van 1937. maar de invloed van de ziekte op de melkproductie was in verschillende provin cies nog van l>eteekenis. Hoewel onder nor male omstandigheden op vele plaatsen een vermeerdering van de melkproductie had kunnen worden verwacht, op grond van de ruime hoeveelheden veevoeder die beschik baar waren, is nochtans, als gevolg van het noe veelvuldig voorkomen van het mond en klauwzeer, de productie in November j.l. voor het geheele land ongeveer 3 pet. ten achter gebleven bij de (productie November 1936. Deze vermindering valt in .vrijwel alle provincies waar te nemen. Al leen in Gelderland is van een kleine Winter op de weide vraagt onze geïllustreerde tgm am prijscourant meerdering (plm. 3 pet.) sprake, terwijl in Noord-Holland en Limburg de melkgift on geveer gelijk was aan dien in November 1936. In Drenthe. Zuid-Holland en Noord- Brabant bedroeg de vermindering van de mclkroductie ongeveer 2 pet., in Overijssel en Friesland ongeveer 3 pet., in Groningen 5 pet., in Utrecht 7% pet. en in Zeeland 15 pet. De voedselvoorziening ran .het melkvee is in November j.l. over het algemeen goed tót zeer goed "eweest. Vrijwel overal ston den groote hoeveelheden groenvoeder. hooi en kuil ter beschikking. Op vele plaatsen in het land kon .het vee gedurende de eerste weken van November nog in de wei blij ven; tegen het einde der maand was de veestapel echter vrijwel geheel opgestald. Voor de naaste toekomst laat de voedsel voorziening van het melkvee zich gunstig aanzien. UW ADRES Voor de behandeling van Uw BOEKHOUDING en BELASTINGZAKEN is Belastingconsulent Lid N. L i Kantoor Kerkstraat 3,Tel. no. 62 en 63 BERKEL EN RODENRIJS Als het waard is vee goed te voeren, dan is het zeker waard- OHa VOEDERS te koopen! gtgarandeerd met D-vitaminen en: Okra-Salts (mineralen) Vatt Oijen's Handels-Mij. N.V. Postbox 48 VENLO (L.) J. COSTER Zonen GOUDA TELEFOON 2502 ALLE HULPSTOFFEN! VOOR DE ZUIVEL BEREIDING1 BELASTINGZAKEN - BOEKHOUDEN Var ALBLASSERWAARD is Uw aangewezen adres J. VAN HOVEN SLIEDRECHTj Tel. 271 - D 15 (bij de Tolsteeg)] Centrale Joekhouding voor alle bedrijveiu I1D EN IEDER GEWAS ammoniakstikstof salpeterstikstof I 1/, salpeter-, y2 ammoniakstikstof KALKSALPETER KALKAMMONSALPETER 15,5 stikstof f 20,5 stikstof I 20,6 stikstof Inlichtingen en brochures over deze meststoffen worden op aanvrage gratis verstrekt door het LANDBOUWKUNDIG BUREAU VAN DE STAATSMIJNEN IN LIMBURG en N.V. MEK0G te HEERLEN en het LAND- EN TUINBOUWBUREAU DER I.G. FARBENINDUSTRIE A.G., Amsteldijk 37,te AMSTERDAM. WAT IK HOORDE EN ZAG, LAS EN DACHT. OP REIS EN THUIS 396 De vorige week was het mij niet mogelijk te praten. Als men aan de vooravond staat van den ig, waarop men zijn moeder, met wie we enkele maanden geleden haar negentigste verjaardag mochten vieren, ten grave zal brengen, dan heeft men geen lust om iels te zeggen. Maar, hoe gaat het, de barre werkelijk heid roep je al gauw tot bezinning en je taok wacht je weer. Dus maar weer aan de gang. 't Zal niet vaak meer zijn. Wij nummeren heden 396. Na deze nog een viertal praatjes dan is de vierhonderd vol. Een geschikt punt om stop te zetten het prettige werk, dat jaren is gedaan. Ruim S jaar lang hebben westop! 't is nog geen tijd om afscheid te nemen, 'k Heb alleen maar willen zeggen wat ook elders op deze pagina staat: ons praatje houdt straks op. Maar we komen misschien op andere wijze terug. Dat ziet ge dan wel. is het allereerst de taak van mij om het compliment van deze tijd te brengen: wij wenschen U allen EEN RECHT GELUKKIG NIEUWJAAR Dat beteekent niet altijd almaar voor spoed, ook tegenspoed kan geluk brengen voor ons. Dat vergeten we wel eens. Maar omdat we niet van tegenspoed houden, daarom hebben we het niet graag. Laat s dan hopen «dat het nieuwe jaar niet alleen geluk zal brengen, doch ook voor spoed. Voorspoed na veel tegenspoed, die veler deel was in de laatste jaren. En daarom maar blijde vooruitzien; af wachtend wat God ons belieft te zenden. Maar daarbij ook werken en ons best doen om het zoo goed mogelijk te hebben. Bidden n werken. Niet bid'den alléén, dat geeft niets. Niet werken alléén, dat eeeft ook niets. Maar samen brenger* ze ons, wat goed voor ons is. Ln als we meenen, dat niet goed voor ons is. wat de autoriteiten over ons brengen, dan mogen we gerost onze critiek uiten. Maar op een gepaste wijze. Geen scheld partij. .Toornen is denkbaar en, als we ei reden voor hebben, heel niet verkeerd, doch geen persoonlijkheden, geen schelderij. Als de landbouworganisaties van oordeel zijn, na rijp beraad en na alles overwogen te hebben, dat het aantal kalverschetsen wel met 10 pet. uitgebreid mag worden cn de minister zegt dan: je krijgt niet meer dan 7 pet. meer en daarmee uit!, tja, dan is het denkbaar, dat zij, die het een belang de maatschajsiij, dus niet alleen van den boer achtten, dat er 10 pet, meer m, over zoo 'n besluit toornig zijn. En dat ze dit uiten ook. Waarom zouden zt niet? En zoo zijn er meer gevallen. Zooals er ook wel gevallen zijn, dat erg overdreven wordt. Neem maar het geval omtrent het HOOGER ALCOHOLGEHALTE VAN BLOED Nd HET GE BRUIK VAN FRUIT Dat alcoholgehalte van het bloed heelt een groote beteekenis. Voor een chauffeur b.v. die bij een verkeersongeval betrokken is kan een alcoholgehalte van het bloed hoven het normale kwade gevolgen hebben, daar hem dan ten laste gelegd wordt, dat hij „onder den invloed" w as. Voorheen werd het „ruiken naar alcohol" als verzwarende omstandigheid aangemerkt. Dat ging echte niet altijd op. Nu werd door den een of andere geleerde het bepalen van het alco holgehalte van het bloed als bewijs van het al of niet „onder den invloed" zijn aan gemerkt. Nu heeft de Genestet eens gezegd: „wat nu de wijzen als wijsheid verkonden, straks komt een wijzer, die 't weg rede neert."' En ziedaar, nauwelijks heeft prof. Wildmark deze methode gepropageerd ol een ander komt en zegt: als men veel fruit eet zal het alcoholgehalte van het bloed ook stevig oploopen. Daar hadiden de ijverige propagandisten van fruitgebroik (diuar hoor ik zelf ook bij) niet van terug. Nu zou het fruitgebroik terugloopen en appelbollen en appelbeignets verboden waar worden voor allen, die een rijbewijs bezitten en er prijs op stellen het te behouden. Doch ook de wijsheid van deze wijze werd weggerede neerd. Dr. Schückle heeft nu na nauw keurige proeven dat doen geleerden altijd medegedeeld', dat inderdaad het bloed een hooger alcoholgehalte krijgt, doch dat dit maar heel gering is. Overmatig veel fruit staat nog maar gelijk met cén of twee glazen bier. De fout bij eventudcl voor later immuun te maken. Maar de kans hniik kan volgens deze geleerde verwaar loosd wonden. Als er nu maar niet weer een andere geleerde dit weg redeneert. Tot zoolang dus kunnen we weer adviseeren: eet meer fruit. Ook over HET BESTRIJDEN VAN HET MOND- EN KLAUV/ZEER is men het niet eens met elkaar. Zooals men weet is er nog geen afdoend middel gevonden. Wel worden veel mid delen aangeprezen, tot de- wonderlijkste toe, doch als het eene middel bij den ccn al eens baat geeft, dan doet het dit bij anderen niet altijd. Men zoekt ijverig. Dr. Frenkel vond de methode het virus, de ziekteverwekkende stof, kunstmatig to kweeken. Hij hoopte door kunstmatig de ziekte te verwekken de ziekte in lichtere graad te doen optreden en zoo de dieren voor later immune te maken. Maar de kans dat de klauw- en uierontsteking zou op treden bleef cn was zelfs groot. Toen ont dekte dr. Picard, dat bij de toepassing dei enting met eenige zekerheid het tijdstip kan worden bepaald, waarop de blaren m de mondholte, in de tusschenklauiwspetcn en aan de tepels kunnen worden verwacht Deze verschijnen in elk geval binnen twee maal 24 uur na de enting, nooit la t e r. Nu redeneerde men: laat op het tijdstip, dat de blaren zullen ontstaan, overal alles steriel zijn, dan kunnen de wonden niet ge ïnfecteerd worden en tepel- en uierontste king blijven wee. Men deed zoo. Klauwen werden met jodium, tepels met natronloog behandeld, bij ca. 1300 geënte dieren: geen enkele kreeg klauwontsveking of tcpelaan- doening of andere naziekte. Maar dr. Picard merkte op, dat door kunstmatig de ziekte te verwekken, de seruminjectie die zeer duur is, achterwege kon blijven. Ecn,minutieuze toe passing van hygiënische maatregelen, be paaldelijk de jodium- en natrionloogbehande ling had resultaat: klauwverzwering en uieraandoening bleven uit bij de genomen proeven. Dat zou een enorme besparing geven, want het serum is heel duur en niet steeds voldoende voorradig, terwijl genoemde hy giënische maatregelen steeds uit te voeren en goedkoop zijn. Goedkoop was ook HET KIPPENEI, DAT EEN PAREL BEVATTE Of goedkoop was het misschien niet. In elk geval er was eens een kipneen zoo moet ik niet beginnener was eens een dame, die een parel verloor. Die dame heette mrs. T.eeck, maar dat doet er ook niet veel toe. De parel was zoek en bleef zoek. Reeds drie weken lang en daarom, eaf men alle zoeken maar op. Totdat ze dezer dagen een ei van een barer kippen bij het ontbijt zou gebrui ken en daarin de vermiste narel vond. 't Staat in de krant. Nog wel in een def tige krant, de United Press, dan moet men liet toch wel gelooven. is 't niet? En 'f is niet in Amerika, doch in Engeland gebeurd. Maar zoo gaat het met de kippen de ver keerde kam' uit. Straks krijgen we nog een kiezelsteentje ïusechea de tanden, als we ecu eitje ver schalken. Dat wordt te riskant. Gelukkig dat we van onze Leghorns noch van onze andere kippen zulke vreemde din gen vernemen al is dan op zich zelf het vinden van een parel in een kippenei nog zoo verkeerd niet Onze Barnevelder kippenboeren hebben heel way eieren (zonder parels) naar de markt daar ter plaatse aangevoerd. BIJNA 70 MILLIOEN EIEREN werden in deze gemeente verhandeld. Op de eiermarkt te Barneveld werden 65.560.000 en op die te Voorthuizen 4.355.00 eieren aange voerd. De hoogste aanvoer was op 22 April. Er kwamen toen 2.360.000 eieren aan de markt. April was wel de topmaand. Ruim 11 millioen werden in die maand te Barne veld verhandeld. In die maand was de prijs nog niet eens de laagste. Dat laagste punt viel ou 20 Mei. toen de gemiddelde prijs der bruine eieren f3.30, die der witte f 2.52% per 100 was. De hoogste prijs werd 9 Dec", ge maakt, nl. f 5.S9 en f 5.62% resp. voor bruine en voor witte eieren. Er gaat dus zoo'n paar millioen gulden over de eiermarkten in Bar neveld. Men sureekt wel e'fens laatdunkend over de kipjpenh oud erij, doch zoo min la het niet. Want Barneveld levert maar een deel van de eieren in ons land In de laatste jaren is wel hgel veel gedaan om de eierproductie op te voeren. Zooals men in Zweden in het bekende Zaad teeltinsti tuut', IN SVALöV DRUK WERKT OM DE OPBRENGST DER GEWASSEN TE VERHOOGEN Door het groote tekort aan werkkrachten op het' platteland vreest men namelijk, dat de productie van landbouwgewassen langza merhand achteruit zal gaan. Daarom wil men een eventueel mindere hoeveelheid Igoed maken door een betere kwaliteit. Zulke vcredelingsproeven duren vele jaren. Daarom worden de planten in kassen met' kunstlicht bestraald, waardoor het mogelijk is gedurende de wintermaanden twee gene raties te kweeken. De eerste wordt in Octo ber gezaaid en bereikt bijv. bij koren na 2% maand reeds een hoogte van bijna een meter, waarna zij in Januari geoogst kan worden. De tweede generatie, is begin Mei rijp en wordt dan buiten uitgezaaid om in Augus tus geoogst (e worden. Op deze wijze kan men de langdurige kruisingsproeven in kor ten tijd uitvoeren. Verder wil men door „Röntgenmutaties" nieuwe winterharde rassen zien te verkrij gen. Dat tracht men te doen bij aardappelen, granen, bieten en ook van vruchvboomen en siergewassen. De landbouwwetenschap staat nooit stil. 'k Ben er stil van. Daarom Tot de volgende week. PRAATJESMAKER. RAAMLIJSTEN SYSTEEM ..NYHOF" 5 punten waar het om gaat: Speciale ruitenhouder. Stalen hoeken. Koperen nagels. Langere levensduur. Goedkooper in 't gebruik Wie ze gebruikt, bestelt na. Vraagt yiiï* blijvend inlichtingen: J. BAK H. BAK DE JONG EEHDRIK-IDO-AMBACHT - Telef. voor den verkoop van onze I5IS, BLOEM. en 1ANDBOÜWZADEN FA. GEBR. OU DIJK- WADDINXVEEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10