Jliruier ;Cciïisdjf (SLmrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken OUD EN NIEUW Dr H. Colijn over de vooruitzichten voor 1938 Soestdijk is in afwachting Ernest Irroy Stomntmtirtspriji: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bi] dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» cf. No. 6281 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 VRIJDAG 31 DECEMBER 1937 18e Jaargang ÜHrtKtttnticprtrjen: Van I tot 5 regelsf f.17 Elke regel meer 0.27 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.3u Elke regel meer0.4" Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend0.L Naar Uw Woord „Kunt gij de liefelijkheden van het Zevengesternte binden of de strengen .van den Orion losmaken? Kunt gij de Mazzaróth voortbrengen op haar tijd? en den Wagen met zijn kinderen leiden? Weet gij de verordeningen des hemels, of kunt gij deszelfs heerschappij op de aarde bestellen?" Neen, dat kunt gij niet. Gij kunt de sterren bewonderen en misschien haar loop berekenen, maar aan het spoor van den Wagen kunt gij niets veranderen en de verordeningen des hemels stellen telkens weer voor raadselen. Echter, er is Eén, die dit alles kan. Die de verordeningen maakt en ze handhaaft: dag na dag, jaar na jaar, eeuw na eeuw. Die het ook in 1937 deed en het in 1938 doen zal. Want Hij is God de Almach tige; door Zijn Woord zijn de hemelen gemaakt en al hun heir en door Zijn kracht draagt Hij gansch zijn schepping door de eeuwen heen. Ook ons. Ook het verscheurde Spanje, ook het gewonde China, ook de in eigen land gevangen volken, ook de vervolg den om het geloof in Christus èn óók hun beulen. Want, onfeilbaar diep zijn Gods gedachten; wij kunnen er niet bij en staan we telkens voor levens- en we reldraadselen, welke ons vragensmoede maken. Er is zoo heel veel dat wij niet verstaan als wij pogen te lezen in het boek van Gods wereldbestuur. We zouden toch zoo gaarne de oplossing weten. Maar we zien door een spiegel in een duistere rede Cn tot het wezen, tot het waarom drin gen wij niet door. Wij verstaan, we meenen het althans, waarom Israël de oorlogen des Heeren .vóerde; waarom de Grieken wijsheid en de Romeinen macht begeerden; waarom Nederland een Pella voor verdreven Hugenooten werd en zooveel meer in Vereld- en kerkgeschiedenis. Maar tegen over het wereldraadsel van dit en het komende jaar staan wij geblinddoekt en de vragen vermenigvuldigen zich. Waarom werd Abessinië en wordt 'China onder den voet geloopen; waarom zuchten trouwe Evangeliepredikers in Duitschland en Rusland in de gevange nis; waarom worden de volkeren bedreigd met verstikkende gasbommen en ver scheurende granaten? Waarom struikelt het internationale recht op de straten van Genève en Brussel en waarom eischt de geweldmacht niet alleen gehoorzaamheid maar ook aanbidding? Waarom een we reldraadsel zoo gecompliceerd als nooit te voren? Houdt toch op met vragen, waarop niemand antwoord weet te geven. Oud- en Nieuwjaar volgen direct op Kerstmis. Dat is waarlijk niet zonder zin. Er is een band, welke door het leven in de natuur gelegd werd, maar bovenal ook een geestelijke band. Wat het laatste betreft zijn we ditmaal in de „Kerstbood schap" bij Maria, de moeder en de dis- cipelin van Jezus in de leer gegaan. We kunnen het ook voor deze gedenkdagen doen. Wat onderscheidde Maria niet alleen van de farizeën, die „een teeken uit den hemel begeerden", maar ook van Zacha- rias, die het wonder niet gelooven kon? Dit, dat zij eenvoudig antwoordde; „Mij geschiede naar Uw Woord". Verstond zij alles, wat haar verkondigd werd? Ja, voorzoover het noodig was voor eigen zaligheid en vrede en om „de dienst maagd des Heeren" te zijn en zij gehoor zaamde direct, onvoorwaardelijk. Het moet, menschelijkerwijs gesproken, voor haar veel moeilijker zijn geweest om het Woord te gelooven, dan voor ons. Want in volkomen klaarheid zag zij nog niet, wat Johannes later schreef ter be vestiging van het geloof „over de dingen, welke onder ons volkomen zekerheid hebben." En daarom: hoe staan wij te genover het groote wereldraadsel van deze eeuw? Willen wij het doorzien? Dan zullen we teleurgesteld heengaan. Nemen we het „onbegrepen" aan dan blijven we troosteloos voortgaan. Doch hierin is „de lijdzaamheid der heiligen", dat wij met ons gansche hart zeggen: Ons en de onzen, ons volk en de wereld g e- schiedde in 1937 naar Uw Woord: wij erkennen in alles Uw wijze leiding en Uw zorgende Vaderhand; al verstaan wij heel veel nu niet van hetgeen wij na dezen zullen verstaan. En voorts, wat 1938 betreft; Ons g e- s c h i e d e naar Uw Woord; daarin kun nen wij berusten met vol vertrouwen; in dat geloof kunnen we ook tot onzen arbeid, tot onze levenstaak ingaan. Wij doen dat met de bede: Bevestig Gij het werk onzer handen over ons, ja, het werk pnzez handen bevestig datl j „Wij mogen blij zijn als de lijn blijft horizontaal loopen". „De oude politieke moeilijkheden zijn er alle nog". Nederlands zelfstandigheidspolitiek rust op stevigen grondslag f^R H. COLIJN heeft in 'n onder- houd met het Fransche dagblad „Agence Economique en Financière" zijn indrukken weergegeven ten aan zien van de belangrijkste problemen in verband met de vooruitzichten voor 1938 op politiek en economisch gebied in Nederland, Ned. Indië en de wereld. Ten aanzien van de internationale econo mische positie merkt minister Colijn op. dat deze in vergelijking met 1936, was ach teruitgegaan Nadat de nog overgebleven goudlanden gedwongen waren den gouden standaard los te laten, was er eenige re<len om aan te nemen, dat op eenigszins ruime schaal zou worden overgegaan tot opheffing van handelsbelemmeringen. Die verwachting is niet vervuld in den tijd, dat de gunstige wereldconjunctuur zich bleef voortzetten (zomer 1937) en zal dus ook wel niet ver vuld worden nu de stijging in de conjunc tuur tot 6taan kwam. De hoopop een algemeene verbetering der conjunctuur is verzwakt en die op vermindering van handelsbelemmerin gen is verdwenen. Daarom acht de mi nister over het algemeen den toestand thans ongunstiger dan een jaar geleden. „Inderdaad," aldus de minister-presi dent, „alle oude obstakels zijn gebleven en enkele nieuwe zijn er bij gekomen. Het streven naar nationale zelfvoorzie ning neemt hier en daar op beslissende wijze toe en kan geen ander gevolg heb ben dan dat het wereldgoederenverkeèr nog meer zal worden afgesnoerd." Wat betreft de internationale politieae toestand verklaarde de heer Colijn: „De oude moeilijkheden zijn er alle nog. In Spanje houdt de burgertwist aan en de non-interventie duet haar naam eer aan. F.r wordt tot nog toe in geen enkel opzicht geïntervenieerd. Het Abessijnsche geval staat nog altijd op de dagorde. De vraag van Duitschland naar koloniën wordt nog even luid, zoo niet luider gehoord dan een iaar geleden. Naast de oude kwalen, die den patiënt kwellen, zijn er nieuwe en bijzonder pijnlijke bijgekomen. Pijnlijk vooral omdat de Oosr- Aziatische gebeurtenissen en het uittreden van Italië uit den Volkenbond wel als het overlijdensbericht van de collectieve veilig heid mogen worden beschouwd. Indien er al mensc.hen gebleven zijn, die. onder deze verhoudingen, nog geloof hech ten aan collectieve veiligheid, dan zal het aantal verdwijnend klein zijn. Ik behoor er in elk.geval niet toe. Men ziet de aanhangers van een bepaalde staatkundige ideologie steeds dichter elkaar naderen en een merkwaardig overheerscheu- de positie innemen. Dit is één kant van de zaak. De andere kant is, dat nu wel duide lijk gebleken is, dat een Volkenbond, die rust op den in 1919 gelegden grondslag, geen levensvatbaarheid heeft. Dat te weten is missohien een voordeel, omdat daardoor de weg naar een beteren toestand kan worden geëffend." Grondstoffen en koloniën Daarna werd aangeroerd het probleem van een eventueele herverdeeling van mandaats- of koloniale gebieden en het grondstoffen- vraagstuk. Hieromtrent beperkte minister Colijn zich tot de volgende opmerkingen: „Men moet zijn hand nimmer in een wespen nest steken en dus moet een Neder- landsch minister-president zich niet mengen in dingen, die hem niet aangaan Nederland heeft niets verworven van wat vroeger aan Duitschland behoorde en dus staan wij buiten het probleem van de teruggave der Duitsche koloniën De oplossing is moeilijk genoeg en daar om doen outsiders maar beter zich er heelemaal niet over uit te laten". Wat betreft de politieke positie van Neder land, wees de minister er op, dat tot voor kort onze hulpmiddelen onvoldoende waivti om zekerheid te verschaffen, dat onze '-elf standigheidspolitiek onder moeilijke om standigheden ook feitelijk kon worden voi gehouden. Na hetgeen intusschen in 1936 en 1937 reeds geschied is op het stuk der mi li taire voorzieningen en nu de minister van Defensie erin geslaagd is voor de serdere versterking der weermacht een belangrijke meerderheid in de Tweede Kamer te vinden nu rust de zelfstandigheidspolitiek van Ne derland op een stevigen grondslag, omdat we de middelen zullen bezitten deze zoo noodig kracht bij te zette n". Nederlands economisch leven „Op economisch gebied valt over den toestand van Nederland niets nieuws te zeggen. Invoer en uitvoer zijn beide be langrijk toegenomen, al hebben we het peil van 1929 nog lang niet bereikt Let men hierop alleen, dan is de toestand in Dec. 1937 beter dan in Dec. 1936. Waagt men zich eind 1937 aan bespiegelingen voor de toekomst, dan heb ik evenwel 't gevoel, dat wij blij mogen zijn indien de lijn in 1938 van nu aan horizontaal blijft loopen. Maar men moet er aan denken, dat een minister geen profeti sche gaven bezit en er eiken dag dingen gebeuren, die zolfs wel gefundeerde ver wachtingen over hoop werpen". Tot besluit roerde Dr. Colijn nog even den economischen en politieken toestand vn-i Nederlandsch-Indië aan. opmerkend, dat de economische situatie in Indië zeer sterk is verbeterd, al ziet het er momenteel lang zoo rooskleurig niet meer uit als enkele maag den geleden. Gelukkig echter zijn er in de Prinselijk Paar spoedig terug verwacht Bijzondere maatregelen getroffen. EEN dun laagje sneeuw geeft aan de lanen tegenover het Paleis te Soestdijk bijzondere bekoring. Ter wijl wij in de omgeving van het Paleis wandelen, blazen de Rijksveld wachters die als trouwe „cerberi" aan de ingang van den tuin staan, iti him handen. Ook veldwachters kun nen last van de kou hebben! Het winterlandschap in aanmer king nemende en gelachtig aan het jonqe Paar dat het rein-witte Daleis binnen enkele dagen weder hoopt te betrekken zou men zich met een beetje fantasie in Kryirca in Polen wanen- Wij waren gisteren echter niet naar de Re sidentie van het Vorstelijk Paar gekomen om ons te verliezen in stille mijmeringen en vèr- de gedachten aan jong geluk en winter- schoon; wij wilden ons op de hoogte stellen i den stand van zaken, de werkzaamheden voorbereidingen voor de komende gebeur tenis.,.. Het viel ons in de eerste plaats op dat hier rekening gehouden wordt met een zeer spoe dige terugkeer van het Vorstenpaar. H. K. H. Prinses Juliana zal echter het Burgerzieken huis niet verlaten voordat het vaststaat dat Z. K. H. Prins Bemhard van Amsterdam naar Soestdijk vervoerd mag worden. Uit de door ons ingewonnen informaties schijnt er gerekend te worden op een terug keer in het begin van de volgende week of men wil: „begin volgend jaar". Werkzaamheden ten paleize In koortsachtig tempo wordt nog gewerkt in de voltooiing van den linkerpaleisvleugel. Verschillende vrachtauto's van bekende firma's reden gisteren af en aan. Voorname lijk waren het wagens welke meubelen be vatten. Aan den buitenkant zijn glazenwas schers druk bezig, in raamkozijnen ziet men timmer lieden halsbrekende toeren maken, terwijl elders in het Paleis in verschillende vertrek ken licht ontstoken was. Oudejaarsdag zouden de werkzaamheden voorloopig gestaakt worden. Ook de rechter vleugel waar H. M. de Koningin intrek neemt, wordt duchtig onder handen gen'men. Op het bordes kon men gisteren een deel van het meubilair zien staan. De huisvrouwen zouden dat „groote schoonmaak" no-mer Aan een tuin, ;pk paljLtuin, is U barren winter weinig eer te betalen, maar alles kan niet mooi genoeg zijn om straks het gelukkige Vorstelijke echtpaar te ontvangen. Daarom verwonderde het ons niet dat gisteren ook tuinlieden bezig waren met het opknap pen van de gazons en het verfraaien van den paleistuin. In ieder geval kon men de dunne sneeuw laag verwijderen rondom de winterplanten hoewel het winterlandschap toch niet ge schaad werd. Ze geven juist een bijzonder cachet in deze dagen, die witte velden met daarachter het witte paleis, wit, de kleur van de onschuld van een pasgeboren kind Het detachement veldwachters is weder versterkt en de toegangen van het paleis worden zeer streng bewaakt. Op het tegen over het paleis gelegen bureau van de Rijks- veldwacht worden ook speciale maatregelen getroffen waaruit valt op te maken dat de komst van het Prinselijk Paar spoedig te wachten is. Maar dat niet alleen. Ook de Posterijen doen mee De directeur-generaal van de Posterijen, Ir. Dam me, heeft, naar wij vernamen, dezer dagen een bezoek gebracht aan het postkan toor teneinde zich op de hoogte te stellen van de situatie en aanwijzingen te geven voor den aanleg van extra telefoonleidingen. Toen wij hier waren, was men juist begon nen met de noodige geulen voor de kabels te graven. In de naast het Postkantoor gelegen Koninklijke Stallen zijn een aantal schotten aangebracht waar tusschen eenige telefoon cellen zullen worden geplaatst. Dit speciaal voor de journalisten die hier verwacht worden. Het postkantoor zal vanaf Maandag een sterkere personeelsbezetting krijgen. Maar niet alleen in het postkantoor worden maat regelen genomen. Wij gingen ook eens een kijkje nemen in hotel Trier dat vlakbij het Paleis is gelegen en waarin verschillende buitenlandsche journalisten hun intrek zullen Pers en Radio in actie Ons werd daar medegedeeld dat in het hotel acht spreekcellen zullen worden ge- p.aatst, terwijl reeds een groot gedeelte van het aantal beschikbare kamers is verhuurd. Om. heeft de Nederlandsche Christelijke Radio Vereeniging een vertrek afgehuurd in hotel Trier, teneinde de radio-luisteraars een goede reportage te verzekeren. En dan worden dezelfde maatregelen geno men in het Badhotel te Baarn alwaar naar men ons verzekerde, enkele vertrekken zijn besproken door het Hof. De N.S.F.-radio was gisteren ook present en heeft de noodige voorbereidingen ten paleize getroffen. De omgeving van het witte Paleis is in spanning. Wie als wandelaar het paleis pas seert kijkt nieuwsgierig rond; de automobilis ten wenden ook even hun blik van het stuur af en zien naar rechts als zij van Baarn komen, naar links als zij naar Baarn gaan. En de autobestuurder die zoo gelukkig is, er een first class -gen op na te houder, wordt door den voetganger op zijn beurt weer nagestaard totdat hij met zijn prachtwager het paleis gepasseerd is. Het kon toch de Prinses eens zijn of de Pr! s die in deze auto zat en wie weet rijden zij wel zonder st^p- daard om juist niet de aandacht te trekken. Soestdijk ligt stil maar de mensehen zitten niet sitil en overal waar men kamt bespeurt men iets van een haastig arbeiden, een tref fen van voorbereidingen vobr de groote ge beurtenis. „Men trekt hier zijn plan", zou de Vlaming zeggen. Soestdijk is in afwachting, zooals heel ons land dat is en zooals men dat getuige de belangstelling uit het buitenland ook bui ten de grenzen is. Symboliseerend de spanning welke om Paleis Soestdijk heerscht is de telefoonkabel voot den wintecschen tuin waarin kaal het hooggeboomte staat I ACHTER JEZUS Oud en Nieuw iaar K Het nieuwe jonge jaar, met nieuw geluk verschenen, I Voor 't volk van Nederland een jaar vol heerlijkheid, Ging als een flits voorbij, gaat als een schaduw henen; I Een uitgebrande ster valt in de eeuwigheid. Hier juicht een menschenkind, daar schreit één bittre tranen: Gods hand gaf zooveel goeds, Gods hand nam zooveel af. Ja, God voer voort de weg voor Christus' komst te banen! x Zijn weg is vlak en recht, Hij gaat langs wieg en graf Nu gaat het nieuwe jaar vol blijde hope open, Vol nieuwe zorg en leed, maar met dezelfde God, Dezelfde trouwe God, Wiens wegen wonder loopen, X Maar wijs zijn, wijs en goed, en recht, als Zijn gebod. Zie zoo het groot geluk bij 't dagen van de morgen. Zie zoo de lichte last, het juk van smart en kruis. Wie achter Jezus gaat weet veilig zich, geborgen, En op de goede weg: de weg naar 't Vaderhuis. (Nadruk verboden) LEO LENS DE „ALGEMEENE FRIESCHE" is de GROOTSTE ONDERLINGE LEVENSVERZEKERINGMAATSCHAPPIJ IN NEDERLAND Alle winsten komen aan verzekerden ten goede afgeloopen jaren ennele internationale rege lingen voor sommige belangrijke stapelpro- duclen tot stand gekomen (tin, thee, rubber, suiker), die een terugval tot onrenumeratie- ve prijzen zullen voorkomen. Dit zal in vele streken ook een ongunstige terugslag op de bevolking voorkómen. De toestand is thans dus niet onbevredigend, al zullen de jaren van hoogconjunctuur als wij na den oorlog nu en dan hadden, naar de meening van den minister niet terugkeeren. „In politiek opzicht is er niets bijzonders op te merken De laatste tien A elf jaar ws het in Indië volkomen rustig en nu de eco nomische toestanden verbeterd zijn is er geen enkele aanleiding iets anders dan orde en rust te verwachten". Het conflict bij de K.P.M. Gr is nog 5V2 maand speling Een gecombineerde vergadering van gezagvoerders, stuurlieden en scheeps- werktuigkundigen heeft te Batavia het conflict bij de Kon- Paketvaart Mij be handeld. Bij acclamatie is het besluit genomen, over te gaan tot het indienen van ontslag aanvrage „en masse" via de vereenigingsbesturen, met inachtneming van een opzeggingstermijn van drie maanden, onder gelijktijdige bereidver klaring om een nieuwe werkovereen- komst op basis van een collectief con tract aan te gaan. De leider van de bijeenkomst, de heer v. Lonkhuyzen, voorzitter van de vereen, van scheepvaartkundigen en lid van de Volksraad, verklaarde, in antwoord op een gestelde vraag, dat het 2Y2 maand zal duren alvorens alle aanvragen tot ontslag door de besturen kunnen zijn ontvangen, zoodat nog een periode van 5Vk maand moet verloopen alvorens de K.P.M-vloot eventueel stil zou liggen In een kort onderhoud, dat ©en vertegen woordiger van Aneta met den heer v. I.i>' huyzen had over de practische uitvoering van het genomen besluit, vernam hij, dat thans de desbetreffende formulieren zullen worden uitgezonden. Met de indiening zullen dp besturen wachten totdat alle aanvragen zijn terugontvangen. Ook dan nog zullen de besturen zich eerst tot de regeering wen den, onder aanbieding van het blijven beva ren van de onmisbare lijnen. In elk geval koestert men geen oogenblik het voornemen om regeering en directie voor een fait ac compli te stellen. AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Alle moderat comfort Echt HolL bth»ll|Vhrtd Kamers Jnd. ontbijt f 4.— en f 4 50 met badkamer vanaf f 5.— RESTAURANT Wegens Nieuwjaarsdag zal er morgen geen nummer van ons blad verschijnen VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit VIER bladen Dr H. Colijn heeft een onderhoud ge had met een Fransch journalist over de vooruitzichten voor 1938. De Nederlandsche Journalisten Kring heeft een enquête ingesteld naar aanlei ding van het Haagsche gijzelingsgeval. Een onzer redacteuren heeft een kijkje genomen in de omgeving van Soestdijk. De uitlevering van Julius Barmat aan de Belgische Regeering heeft gister plaats gehad» Financieel Weekoverzicht. Scherpe anti-Joodsche maatregelen ia Roemenië. Japans antwoord aan Londen inzake de scheepsincidenten. Parijsche stakers verwerven loonsver- hooging. N.V. GRONINGSGHE HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 31/2 Pandbrieven a lOOVi (Koers van omwisseling 100 betonhout kistenhout HOUTHAN DEL „ALBLAS'Vv. WADDINXVEEN Opslagplaatsen te 's-Gravenhage, Fahrenheit- straat 343. Rotterdam, Zwaanshals 119-121 triplexVraagt prijs lijstwerk VRAAGT Champagne Het merk voor de a.s. feestdagen G.n.ra.l ag.nl: andre kerstens, Tilburg Gelijkluidende plaatsnamen „Vele plaatsnamen het zijn er eenige honderden komen méér dan eenmaal in ons land voor. Zoo zijn er hier met 1 en naam Aalst 3, Alphen 3, Bergen 5, Drie huizen 10, Katwijk 3, Laren 3, Middelburg Ouderkerk 2, Rijswijk 3, Velp 2, Voorburg 2 Wirdum 2, enz. In beide plaatsjes van laatstgenoemden naam, waarvan het één in Friesland, het ander in Groningen ligt. is onlangs een enquête ingesteld naar het aantal poststuk ken dat, wegens onvolledige adresseernitr, naar het verkeerde Wirdum was gezonden en zijn bestemming dientengevolge met vertraging bereikte. Dit aantal bedroeg ge durende vier weken niet minder dan 121. Bovendien was nog op 17 stukken do provincie foutief aangeduid." Aldus schrijft de M i d d. Crt. en zij «s niet volledig. Men denke aan Hoorn 1, Oosterend 2, Ooslenvolde 2 enz. En toch weet de Post het meestal in orde te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1