AFSCHEID BURGEMEESTER VAN 's-GRAVENZANDE KENT U Waar Liefde Woont.... DONDERDAG 30 DECEMBER 1937 DERDE BI .AD PAG. 0 NEDERLAND EN ITALiE Over wat besloten ligt in bovenstaand op schrift bereiken ons vele vragen en bemer kingen. Zelfs zijn er brieven bij met meer- Idere handteekeningen. Wij nemen heden één schrijven op met teen Onderschrift onzerzijds. De zaak zal Iverder de volle aandacht waard zijn. Schrijven uit den lezerskring In ons blad las ik, dat Z. Exc. Min. Patijn Jvan Buitenl. Zaken zich gewend heeft tot de Oslo-Staten over de erkenning van Italië als heerscher over Abessinië. Nu is mijn vraag: moeten we Mussolini nu pveral ziin zin in geven? Dat het Italiaan- eche volk naar zijn pijpen danst, daarom behoeven wij als Nederlanders dat niet te Idoen. Als de erkenning doorgaat lacht Mus solini in zijn vuistje en ziet hij, dat de mogendheden dan toch maar zijn zin doen ten zal hij steeds Verder gaan met ziin heer- schenden invloed over Europa. En dan is Idit van onze Christelijke regeering een erkenning van het fascisme en van het fascist is che rijk. Dan kan eerst daags in de Tweede Kamer de communist met de erkenning van Rusland komen, wat inhoudt, dat onze regeering het communisme en den Sovjetstaat erkent. Waar de Heerc 'onze God ons voor behoede. Maar ook geen prkenning van het fascisme en zijn rijk, dan maar geen gezant aan het Italiaansche Hof. Is het niet verschrikkelijk, dat Italië een land als Abessinië maar aanvalt en veroven. en de Negus daar nu in ballingschap en in armoede in Engeland moet vertoeven, terwijl hii geen recht meer kan laten gelden? Ik hoop dat onze Christelijke meerderheid in de Kamer en onze Rcgcering daar anders over denken. Ik zeg nogmaals: dan maar geen gezant, tevenmin als in Rusland. De economische zaken en de handel zullen dan toch wel blij- yen doorgaan. En hoe staat U, geachte Redactie, tegen over deze zaak? Ons antwoord Wij kunnen hierop het volgende ant woorden: Wij kunnen niet zeggen, dat wij Ons zeer gevleid voelen door het initiatief, hetwelk in dezen door Nederland is genomen. Het standpunt der Scandinavische landen, althans indien dit juist is weergegeven in de onderschei dene berichten, is meer in overeenstemming met de rechtsopvatting, gelijk wij deze gaarne door de volkeren zouden zien ge huldigd. Het is nog niet de tijd breed op deze zaak in te gaan. Groote voorzichtigheid past hier. Echter, dal velen verbaasd staan tegenover deze ontwikkeling, begrijpen wij. Dat door erkenning van den Koning van Italië tot Keizer van Ethiopië het f a s- te isme als zoodanig zou z ij n e r- Jtend geworden, is natuurlijk van den inzender verkeerd gezien. Laat men de kwestie niet vertroebelen door zulke voor- fctelling van zaken. Het gaat om de schen- ,'tding van het volkenrecht. Onze ongevallenwetgevïng Ingediend zijn wetsontwerpen tot wijzï- |/ging van de Land- en Tuinbouwongevallen F wet 1922 en tot wijziging van de Ongeval lenwet 1921. Het betreft hier de aanpassing van de öngevallenwetgeving aan de internationale verdragsbepalingen welke te Genève zijn yastgesteld. Tevens worden enkele voorzie ningen getroffen in leemten van de onge vallenwet 1921. GEMEENTE-VELDWACHTER GESCHORST Naar wij vernemen is de gemeente-veld- "Wachter van Hoogland, K., als zoodanig geschorst. Hij zou onregelmatigheden hebben ge pleegd bij de controle krachtens de vuurwa- penwet Vermoed wordt, dat K. door hem in beslag genomen wapens ten eigen bate heeft verkocht. Ook aan de administratie krachtens de ivuurwapenwet schijnt liet een en ander te hebben gehaperd. De rijks recherche heeft de zaak in onder hoek. Sedert meer dan 30 Jaar wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd als een betrouw- baar geneesmiddel ter bestrijding ven HARDNEKKIGE HOEST, BRONCHITIS en andere aandoeningen der ademhalln KLEINE FLACON 1.15 GROOTE fLACOMJ1.»0 Na een 33-jarig verblijf legt Mr Brunt zijn ambt neer Groote belangstelling en hartelijke toespraken Burgemeester Mr J. Brunt, die drie en dertig jaar te 's-G raven- zande het ambt van Burgemeester bekleedde, en met ingang van 1 Jan. 1938. wegens het bereiken, van den pensioengerechtigden leeftijd, eervol ontslag heeft verkregen; is gieteden door gemeenteraad en burgerij ge huldigd. In een buitengewone zitting van den gemeenteraad heeft men of ficieel afscheid van Mr Brunt ge nomen. In verhand met de groote belangstelling voor deze plechtigheid, werd de buitenge wone ïaadsvergadering gehouden in gebouw Maranatha. Behalve tal van vereenigüngsafgevaar- digden uit 's-Gravenzande. werd deze nij- eenkomst bijgewoond door de Burgemcestere van Naaldwijk, Monster, Vist, De Lier. MaassluLs, Maasland, Ridderkerk, Schie- brook en Bergschenhoek, en door tal van andere autoriteitien. Nadat door den. locö-burgemeester, wet houder S c h e 11 e v i s, de vergadering was geopend en voorlezing was gedaan van het Kon. besluit inzake het eervol ontslag, sprak de loco-Burgcmee9ter Mr. Brunt toe, en bracht hem dank voor het vele werk door hem in het belang der gemeente verricht. Spr. memoreerde hetgeen tot 6tond is e te- komen, in het bijzonder de uitbreiding van het électrisch net, woningbouw, wegenaan leg enz. Wethouder A. C. van Geest sprak na mens de A.R. raadsfractie, de heer J. Lu y end ijk voor do Vrijz. fractie, de h:« L. van Geest 'namens de C.H. raad fractie, de hepr A. K oppert voor de S.D. A.P., de heer G. Burgersdijk voor meentebelangen en voorts de gemeente secretaris, de heer F. Boelhouwer. Namens dn raadsleden bood de heer Luyendijk een tuin-ameublement aan; commissie vaa openbare werken schonk een album, waarin 55 foto's der gemeente 's-Gravenzande zijn opgenomen. Mr. Brunt heeft vervolgens dank ge bracht voor de 6teun en medewerking cteeds van den raad ondervonden. De 33 jaar vormen <*en tijdperk in het leven, die spr. niet vergeten zal. Veel heeft er aar eigen werk ontbroken, doch dankbaar h spr. dat hem de krachten zijn geschonken den arbeid in het belang der gemeente te" mogen verriohten. Spr. heeft den bloei in het Wftstland meegemaakt, en mu ook de- moeilijke tijden. Dank bracht spr. voor die- waardeering die is uitgesproken voor. hét: geen door hem is gedaan. Nadat de raadsvergadering was gesloten, olgden nog tal van toespraken. De heer G. W. Kampschoër, Burge meester van Monster, sprak namens de Westlandsche collega's, waarna de Burge meester van Bergschenihogk, do heer Van Me tel én, dank bracht voor hetgeen Mr. Brunt heeft verricht als voorzitter der Ver- eeniging van Burgemeesters en Secretaris sen in Zuid-Hollanid. Namens de burgerij, werd door den voor- ziter van Hukligingscomité, notaris P. W. de Kan, één geluidsinstallatie aange boden De heer J..H. Vare kamp bood voor het comité uit de100 vereenigin- gen!, een schilderij van mej. van Baarzel, voorstellend het raadhuis van 's-Gravcn- zande; een electrische installatie voor het nieuw e woonhuis van den Burgemeester, en een haard aan, terwijl mevr. Brunt een bloemenmand ontving. Vervolgens voerder» nog hét woord: Ds. J. II. Lang man, uit De Lier, de heer J. N. P a 11 i s t, Inspecteur op het onder wijs, dé heer F. ter Hark voor de vereeni- ging van gemeenteambtenaren, de heer P. Bo o*v namens oud-raadsleden, de heer G. Vette; als Dijkgraaf van den polier Nieuwlamd, Ir. H e 1 o m a namens de Elec trische' bedrijven te Delft, Ir. S. H. Stof fel. ntimcns de Kamer van Koophandel te Delft, J. -C. Burgersdijk namens de Vrijw. brandweer. D.s Burgemeester heeft een dankwoord gesproken, waarna de middag-bijeenkomsl werd beëindigd. Des avonds weéd eerst een défilé van /er eenigirigeii voor den Burgemoester gehou den. en de geluidsinstallatie aan den Burge meester overgedragen. Op de druk bezochte receptie, hebben voorts nog tal van vercenigingsafgevaar- :öigden,het \vooqrd .gevoerd en geschenken -aangeboden. Op-hartelijke wijze'heeft men tenslotte de Burgèrftéester en diens echtgenoote uitge leide. gedaan bij hun -vertrek naar de nieu we woonplaats - GOUDEN JUBILEUM (-^jj NED. HEIDE MIJ Wat zij in vijftig jaar presteerde Op 5 Jannarl a.s. wordt te Arnhem een zeldzaam Jubileum herdacht: het vijftig-jarig bestaan van de Ned. Heide Maatschappij. Op 5 Januari 1888 werd in een te Arnhem op initiatief van de Geldersch-Overijssel- sche Maatschappij van Landbouw gehou den vergadering de Nederlandsche Heide Maatschappij opgericht. Drieërlei factoren hadden hiertoe den stoot gegeven. Ten eer ste was bij de in 1884 in ons land gehouden internationale landbouwtentoonstelling ge bleken. hoezeer ons land op agrarisch ge bied bij andere landen ten achter was. Ten tweede kwam in 1886 de wet op de marken- verdeeling tot stand, waardoor de groote heidevelden werden verdeeld en er behoef te ontstond aan voorlichting inzake de ont- gininingsmogelijkheden. Da., ij kwam als derde factor, dat men ook toen in een periode van werkloosheid verkeerde, zoodat men vooral des winters, als elk landbouw- werk stil lag, werkgelegenheid zocht. Geleidelijk aan is de Ned. Heide Mij. de plaats gaan innemen, die zij zich thans ver over 1 heeft. Na het optreden van heer Lovink in 1891 begon men verschillende op drachten zelf uit te voeren. In 1891 werd de afdeeling Bosch bouw opgericht. Bekend is de propaganda, die de Ned. Heide Mij. ook thans nog iederen zomer voert om in bosch en hei voorzichtig te zijn met vuur. De directeur, ir. J. P. v. L o n kh u y z e n, heeft in een onderhoud oen en ander van den arbeid der N. H. M. in den loop der jaren verteld. Van de vijftig jaar, dat deze instelling bestaat is de heer Van Lonk- jftëfwrii yanH w/i HPI lijk in cijfers uit tè drukken. In de laatste zestien jaren werden 2100 K.M. beken ge normaliseerd, 4700 K.M. nieuwe waterlijnen gegraven en 20.000 ,KM. bestaande water leidingen verbeterd. In 1909 besloot de N.H.M. oen hoofdafdee- Iing Zoetwatervisscherij op te rich ten. In 1£}21 werd de aid. fruitteelt op gericht; De grdote ervaring welke de maatschap pij bij -d-e, on twateringswerken en het drai- ,neeren Van landerijen opdeed, maakte dat men haar, den aanleg van verschillende vliegvektép, die -immers, bijzonder goed ge draineerd moeten zijn en een.stevige gras mat noodig hebben, opdroeg. De N.H.M. ver zorgde o.a. de-jongste uitbreiding van het vliegveld Schiphol, van Waalhaven, Twente en Teuge. Voorts bestaat te Arnhem een tweejarige opleidingsschool, waar jaarlijks een 50 tal leerlingen worden opgeleid voor den dienst der Mij. als boschwachter, rentmeester of opzichter. Bij al die ontginningsarbeid heeft de N.H.M. ook een open oog gehad voor het natuurschoon. Daar zijn in de eerste plaats de -prachtige landgoederen, die de Heide-Maatschappij kort-na haar oprichting heeft aangelegd, de duizenden hectaren bosschen, door de Heide-Maatschappij geplant en onderhou den, waarbij'altijd rekening met het na tuurschoon is gehoucjen door deskundige toepassing van verschillende boom- en hees tersoorten, het uitsparen van open plekken en 'van stukken heide of zandverstuiving, waar men daardoor schilderachtige effecten kon bereiken of een fraaie open doorkijk kon maken. En dan zijn er tenslotte de dui- Zenden kilometers rijwielpad, die onder toe zicht van de Heide-Maatschappij zijn aan gelegd, door bosschen, over heidevlakten en door de duinen, waardoor zij tienduizen den fietsenden Nederlanders de sohoonheid van ons eigen land heeft ontsloten en dich terbij gebracht EERSTE KAMER Gisteravond te half negen is de Eerste Kamer bijeengekomen. Mededeel ing werd gedaan van verschil lende ingekomen adressen. De heer Vorrink (s.d.) vertochteen interpellatie te mogen houden omtrent de onderhandelingen der Nedf rla-ndsche regeering met de Oslo-staten over de er kenning van den koning van Italië als keizer van Ethiopië. Heden zal over deze aanvraag woiden be schikt. Niels meer aan do orde zijnde werd de vergadering verdaagd tot hedenmorgen 11 u. De Rotterdamsche Diergaarde De leden van de Rotterdamsche Diergaar de zijn opgeroepen tot een vergadering op 7 Januari ter „ontbinding der vereeniging teneinde daardoor het behoud eener Dier gaarde bin-nen Rotterdam in anderen vorm te verzekeren" en „machtiging aan het be stuur om de vereffening te doen plaats hebben: a. door overdracht van- grond aan de gemeente Rotterdam, b. voor het overige op den voet "va-n aid, 17 al. 6 (nieuw) der statuten". In een voorafgaande korte bijeenkomst zal art. 17 der statuten gewijzigd moeten wor den. Wat de voorstellen precies i-n-houden ls onbekend, de agendapunten zijn blijkbaar opzettelijk vaag geformuleerd doch het staat wel vast, dat do doortrekking van den Stationsweg naar den Beukelsdijk de aanleiding vormt tot hetgeen aan de orde komt. Bij de behandeling van de gemeente-be grooting heeft wethouder Brautigani n.l. meegedeeld, dat over afstand van een strook grond door dc Diergaarde voor dat doel over eenstemming was bereikt. De nieuwe rijksweg bij Delft Voor verkeer Den Haag—Rotterdam opengesteld De rijbaan, bestemd voor het verkeer van Den Haag naar Rotterdam van het gedeelte van den nieuwen rijksweg ten Oosten van Delft, is vandaag in den loop van den dag in gebruik genomen. De Oostsingel te Delft is nu geheel van het. doorgaande verkeer ontlast. Reeds in het begin van de vorige maand is de rij-baan voor het verkeer van Rotter dam naar Den Haag van denzelfden weg in gebruik genomen. TWEE TON VOOR HET KIND Ten overstaan van notaris mr. S. K. D. M. van Lier te 's-Gravenhage heeft gisteren de trekking van de prijzen der z.g. tweeton- puzzle voor het kind plaats gehad. Ingeko men waren 72786 geldige oplossingen. De hoofdprijs, ter waarde van f 100, uitge loofd door Prinses Juliana, viel ten deel aan G, W. Koelman te Amersfoort. BRUG OVER DE MAAS De Minister van Waterstaat heeft het ge meentebestuur van IJsselmonde beriont gezorad-en, dat er bij hem geen voldoende aanTeiding bestaat om reeds thans maatre gelen te treffen tot spoedige bouw van de brug over de Nieuwe Maas bij IJsselmonde. Dit naar aanleiding van het gezonden re quest door het g:im een tob est uur. Mond- en klauwzeer niet aangegeven Aantal boeren veroordeeld Wegens overtreding van de veewet had den zich voor het Bossche Kantongerecht niet minder dan 21 boeren te verantwoor den. nadat vorige week voor dezelfde over treding een vijftal boeren terecht stond. De overtreding bestond hierin, dat zij koeien, welke mei mond- en klauwzeer wa ren besmet zonder vergunning van de eene wei naar de andere hadden vervoerd. Uok hadden sommige verzuimd door aanplak king bekend te maken, dat hun runderen waren besmet Anderen weer hadden bij de politie geen aangifte gedaan. De ambtenaar van het Openbare Mi nisterie cischte tegen de eerste verdachten een geldboete van f 75,—. De kantonrechter hield er rekening mee, dat de boeren er toch al hard voor zitten en veroordeelde het meerendeel tot tien gulden boete ol HYGIOENT de nieuwe, zelfwerkende, Kunst gebit-reiniger? Maakt ZONDER BORSTELEN Uw pfoat en gebit weer als nieuw en verwijdert alle vlekken. Prijs normale fla con 45 ets., extro groote flacon 85 ets. Koop nog heden HY- GlDENT bij Uw Apoth. of Drog. inWWlMiMWIlMiMll la/M ZEND1 EEN TELEGRAFISCHEN NIEUWJAARSWENSCH AAN FAMILIE, VRIENDEN EN BEKENDEN IN NEDERLAND ^3 GEMENGD NIEUWS Door overwegboomen heengereden Doodelijk auto-ongeluk op bewaakte spoorwegovergang Gisteravond te tien uur is op den rijksweg E p e—He e r d e een auio, bestuurd door den heer Swaagman uit Zwolle, door de glad heid geslipt en tegen de neergelaten spoor- boomen gereden. De boomen wipten daarbij in de hoogte, waardoor de wagen er onder door schoot cn op de rails terecht kwam. Op hetzelfde oogenblik naderde de lokaaltrein uit Zwolle. De auto werd door den trein ge grepen, twintig meter medegesleurd en ge heel vernield. De heer S., die alleen in den wagen zat, werd met een schedelba6isbreuk en verschillende andere kwetsuren uit de wrakstukken van het voertuig gehaald en overleed na eenige oogenblikken. Vier dok ters uit Epe waren spoedig na het ongeluk ter plaatse J)e trein had slechts enkele mi nuten vertraging. De heer Swaagman was directeur van de N.V. Automobiel Maatschappij Swaagman en Co. te Zwolle en was ruim dertig jaar oud. Het stoffelijk overschot is in een garage te Epe opgebaard. De Aldabi In drie stukken gebroken Uit Rio Grande wordt gemeld, dat het stoomschip Aldabi, dat 9 December nabij Kaap Santa Marta (Brazilië) ten Zuiden van Florianopolis op een rots is geloopon, Maandagnacht in drie stukken is gebroken. Het achterste gedeelte maakt slagzijde over bakboord en zal vermoedelijk in diep water kapseizen. Er is geen mogelijkheid om 'Og iets van de lading te bengen, daar bet grootste gedeelte uit de achterruimen is ge spoeld. Schip en lading worden totaal ver loren geacht. De bemanning keert terug De geheole bemanning van he<t s.s. Aldabi keert terug met het s.s. Alpherat van de zelfde rederij, welk schip op 8 Januari van Santos zal vertrekken en 1 Februari a.s. te Rotterdam wordt verwacht. Berijder gewond Nabij de Van den Berghstichting te Noord wijk is gistermiddag de heer G. de Lange uit Katwijk, die met zijn motorbak- fiets nog juist voor de aldaar rijdende tram wilde oversteken, door het voertuig gegre pen en tegen een richtingpaal geslingerd. Met ernstige verwondingen is de man naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd. RIJWIELZAAK UITGEBRAND Gistermiddag is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in 'n boven de win kel gelegen opslagplaats van rijwielonder- deelen aan de Lipperkerkstraat, toebehoo- rende aan den heer Adolfs te Enschedé. Met groote snelheid grepen de vlammen om zich heen en süoedig stond de geheele opslagplaats in brand. Toen de vloer van de opslagplaats be zweek, deelde het vuur zich ook mede aan den winkel, welke in korten tijd ook geheel in vlammen stond. Zoowel dc winkel als de opslagplaats brandden geheel uit. Door krachtig optreden der brandweer bleven de belendende woonhuizen gespaard. Een groote voorraad rijwielartikelen is door het vuur vernield. Rlchteren 16 2830 „Afrekening met de zonde". Nieuwjaar; geen dienst ILVERSUM I. 1875 M. en 415,3 M. 8.00 NCRV. 12.30—2 nocht* KRO. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.39 Gram.muziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gram.muz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.- muziek. 11.15 Sopraan en 12.00 L.U0 De „Goot- 30 Trio Beu'e- 5.00 12.15 landers". 3.00 Gr Zepparoni Hemer Voor de kinderen. 5.45 Apollo-ensemble. 7.Ou Berichten. 7.15 Gram-muziek. 7.30 Ned. Here. Kerkdienst. 9.00 Berichten ANP Herhaling SOS-Berichten. 9.15 Gram.muziek. 9.30 Oude- Jnarsavo-ndprogramma. (Toesp (Om P—WB—WB—Wi ncr v- Orkest ANP.). 12.15 Gelukw den. 12.30—2.09 Gram.muziek, toespraak, ge lukwenschen aan Zeevarenden en bet kro- orkest. HILVERSUM II. 301.5 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. -1.00 VARA. 7.00 VPRO. 0.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 VARA. 12.302.00 AVRO. 8.00 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 atie. 11.30 De Pal- Politiek radlo-Jour- il. 6.55 Gram.muziek. 7.90 Reportage. 7.30 Ned. Herv. Kerkdienst 9.00 „The Gamblers", het Souvenir-orkest en solisten. 10.30 Be richten ANP. 10.40 Avondwüding. 11.00 Geva rieerd Oudejaarsprogramma. 12.00 Nieuw- 12.20 Ensemble. 12.50 Band. 1.35 Strijkkwar tet 3.20 Viool. 3.50 Orkest 4.50 Reportage. 5.20 Band. 6.10 Interview. 6.45 „The calen dar", causerie. 7.05 Orkest. 7.35 BBC-orkest. 8.20 Revue. 9 40 Cello en piano. 10.20 BBC- orkest. 11.05 Overzicht van het Jaar 1937. 12.05 Kerkdienst. 12.20 Big Ben. Het nieu- •ordt i reluld. 12.21- :ang. 7.20 Viool. 7.35 Zarig. 8.35 Piano. 8.50 Raoio- tooneeL 11.20 Oudejaarsprogramma. BUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Orkest. 6.20 Zang. 8.20 Oudejaarsavond revue. 10.3U Symphonle-orkest. 10.50 Orkest 11.35 Orkest, 12.15—12.20 Nleuwlaarsgroet 484 12.50 Orkest. 5.20 Orkest 6.35 Zang. 8.20 Bonte Avond. 11.20 Reportage. 12.15— 12.20 Nieu ws jaars wensch. PIJ! GEBRUIKTE PIANO PIANO'S RIJKENS.DE LANGE Vijf mannen bewusteloos Angstige oogenblikken in een ketel In den houthandel der fa. Nanninga te G r o n i n gen waren gistermiddag zes arbei ders bezig mev het schoonbikken van den wand van een ketel. Als verlichting gebruik ten zij daaibij eenige kaarsen en een petro leumlamp. Het gevolg was, dat de ketel met een ver- si'ikkepden walm werd gevuld. Eén anheider wist nog bijtijds eruit te komen; de vijf an deren echter verloren het bewustzijn. Met behulp van een anderen arbeider slaagde hun collega erin hen naar buiven te brengen. De politie-arts. die direct werd gewaar schuwd. wist allen bij kennis te brengen. Vier hunner moesten naar hun woning wor den vervoerd, terwijl de vijfde op eigen ge legenheid naar huis kon gaan. KUNST Museum Boymans Veertig jaar verzamelen in Nederland Naar wij vernemen zal, naar aanleiding van het Regecringsjuhileum der Koningin, in den zomer van het volgend jaar in het Museum Boymans te Rotterdam een groote tentoonstelling gehouden worden onder den titel: „Veertig jaren verzam-len in Nederlan d", welke selectie bedoelt te geven van het beste, dat na 1898 op het ge bied der oude schilder- en teekenkunst in ons land verzameld is. Dé tentoonstelling belooft uitgebreider te worden dan de Jeroen Bosch-expositie. De voorbereidingen zijn reeds aan den gang. NAAR HET AMERIKAANSCH VAN GRACE S. RICHMOND (16 Er volgde nu een voorstelling van de gezonde aan de zieke kinderen, waarbij de gezonde, als gewoonlijk, wat Schuw waren. Steeds sloeg dokter Burns, John Leaver gade. Die had haast de oogen niet afgewend van Jamie Fergu son; in zijn blik las Red de uitdrukking van den deskundige, die een echt interessant geval voor zich ziet. Toen Bob en Tom eindelijk gingen, gaf Bums zijn vrouw een teeken, dat die ook de dames wegleidde. Zij moesten immers heel de inrichting nog zien en die was wel de moeite y/aard. Ellen was er met recht trotsch op. Leaver zat nog steeds bij Jamie aan bed en vroeg hem jenkele dingen. „Kan je dit doen, Jamie? En zus en zóó? Na een tijdje liepen de heeren naast elkaar het geval te bespreken en Leaver zei tot zijn vriend: „Ja ik geloof, dat je gevolgtrekkingen juist zijn en dat je iets goeds ziet in je operatieplan. Ik zou er niet lang mee wachten, in de hoop, het arme kind in een beetje beter conditie te brengen „Ik dacht wel, dat je het met mij eens zoudt zijn. Maar ik opereer niet. Ik heb een beter man: John Leaver uit Baltimore!" Met de grootste beslistheid sprak de ander: „Daar heb ik je immers mijn opvatting van verteld". „Dat weet ik. Maar jij weet ook. dat ik je eenigen tijd ge leden heb gesproken van een geval, dat voor joü was en daar blijf ik bij". ulk wist niet, dat dit het geval was; anders zou ik niet zoo, zonder uitnoodiging, aan het onderzoeken zijn gegaan". „Je hèbt een uitnoodiging gehad. Ik heb je opzettelijk niet persoonlijk uitgenoodigd, omdat je mij anders allicht zoudt ondemaagd hebben naar het geval en je er je dan uit jezelven niet in verdiept zoudt hebben met die belangstelling als nu. Bovendien, je bent toch niet van plan, je baantje geheel op te geven?" „Opgeven niet. Maar enkel als huisdokter, niet als chirurg. Ik kan immers ook nergens anders beginnen?" „Ik zou je wel willen^door elkaar rammelen! Zooals je daar nu staat, ben je een toonbeeld van gezondheid en zou je mij dan nu willen wijs maken, dat je niet van plan was, iets anders te doen, dan pillen en drankjes voor te schrijven? Kom maar eens even kijken naar de operatiezaal, dan gaat je hart open, man!" Leaver stond dan ook versteld: op zulk een schitterende inrichting was hij niet voorbeerid en daar kwam hij eerlijk voor uit. „Zie je, net de geschikte plaats voor je, om weer te begin nen! Niemand, die je op de handen kijkt, dan Amy Mathew- son. Miss Dodge, die je beneden ontmoette, en Balter voor het wegmaken. En dit beloof ik je: als er maar iets verkeerd loopt en je vraagt het, zal ik je plaats innemen. Dit is een geval, dat jou noodig heeft, Jack. Ik heb die operatie nog nooit gedaan, jij wel. Je hebt er zelfs een verhandeling over geschreven. Ik tart je dus, ze te doen". Leaver dacht een oogenblik na en zei toen: „Als ik nu eens naast je bleef staan en ik leidde de operatie?" Maar verontwaardigd vloog Burns op. „Neen, dank je. Ik kan zeer goed tweede viool spelen, waar jij de eerste speelt. Maar om nu geheel als leerjongen te moeten dienst doen,- dat gaat toch niet aan!" En hij liep naar het openstaande venster, waar hij eens even zijn hoofd uit moest steken, als had hij lucht noodig. In een ommezien stond Leaver naast hem: „Neem mij niet kwalijk, vriend! Je hebt groot gelijk; het was een onwaardig voorstel! Niemand, die minder hulp noodig heeft dan jij. Maar daarom te meer nog zie ik geen enkele noodzaak, dat ik die operatie zou moeten doen". „Wel degelijk noodzaak! Noodzaak alleen om jezelfs wille. To't dusver ben je nooit laf geweest; je overspannen zenuwen hebben je een poets gespeeld en je had eenigen tijd noodig, om daarvan te bekomen. Maar nu ben je beter. Je kunt weer aan den gang. En als je dit niet wilt, dan zal je een lafaard blijven voor goed". Deze toespraak was geen halve maatregel. Ze kwam ge weldig aan en een oogenblik werd Leaver ook razend van drift. Met zijn oude, meesterlijke zelfbeheersching zei hij toen weer kalm: „Dat zal je niet weer kunnen zeggen! De operatie neem ik voor mijn rekening". „Gelukkig", prevelde Burns In zichzelven HOOFDSTUK g „Vrouwtje!" „Ja, Red?" „Ik voel mij zoo zenuwachtig als een kat, die in een boom zit, waar een paar honden omheen staan". „Maar, Red. ik heb je nog nooit hooren zeggen, dat je zenuwachtig was! Hoe komt dat zoo?" „Morgen een operatie". „Is het dan zoo'n gevaarlijke?" „De gevaarlijkste, die ik ooit onder handen hadl" Ellen keek haar man aan. of liever, ze trachtte hem aan te kijken, want ze liepen langzaam naast elkaar op den straat- weg. Het was al vrij laat, maar Red had nog een avondwan delingetje voorgesteld, vóór ze naar bed gingen. De uitdrukking van zijn gelaat kon ze dus niet best onder scheiden. maar wel hoorde ze aan den klank van zijn stem, dat hij werkelijk zenuwachtig was. „Kan je er mij ook iets van vertellen?" vroeg ze daar ze bij ervaring wist, hoe het kan opluchten, als men zich uitspreekt. „Och. niet veel of liever heelenwal niets. Maar ik heb een gevoel, of ik nog nooit een operatie heb bijgewoond." Ellen legde hem de hand op den arm en vroeg nadrukke lijk: „Heb je den laatsten tijd dan ook te hard gewerkt?" „Nee, dat niet. Ik ben zoo frisch als een 'hoen; maar ik mag eigenlijk niet zoo in raadselen spreken tegenover jon. Maar om een bijzondere reden ben ik uiterst verlangend naar den uitslag van de operatie van morgen. Ellen zag wel, dat haar man hier werkelijk ongewoon te genop zag. Hij bracht dan ook een rusteloozen nacht door, was al heel vroeg op en reed om acht uur naar „Sunny Farm", waar hij zich persoonlijk overtuigde, of alles wel in orde was voor de operatie, die om negen uur zou plaats hebben. Toen riep hij Miss Mathewson bij zich, die den nacht op de farm had doorgebracht en die nu dokter Leaver zou assis- teeren. Burns sprak haar nog eens extra opwekkend en nadrukke lijk toe. Word' vervolqo

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9