jHeuinr (üoitrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HEDEL IN VLAGGETOOl PALTHE SJbonmntentsprijsi: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct No- 6280 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 30 DECEMBER 1937 18e Jaargang SBrtirrtentitprrpen: Van I tot 3 regels f t.17'/> Elke regel meer &22'/« Ingezonden Mededeeljngen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Vooe het bevragen aan '1 bureau wprdt berekend0.10 HET GROOTE VERSCHIL De Keretredevoeringen, die docr verschil lende sociaal-democraten plegen te worden gehouden (wij wezen er reeds op) zijn 'n 'den regel niet zoodanig dat zij ons de Kerst boodschap des heils in Christus brengen. Dat bleek ditmaal ook weer uit de toe spraak door den heer Albarda voor de fede ratie Amsterdam der S.D.A.P. gehouden. Krachtig werd daarin 6telling genomen tegen de Christelke beginselen, door oit Kabinet voorgestaan, en de verwachting werd uitgesproken, dat deze Regeering, die in een zegekar de parlementaire arena is ingereden, het strijdperk straks op een kra- kénd wagentje zal verlaten. In dit verband werd de opmerking ge maakt, dat de telkens zich openbarende tegenstellingen tusschen de roomsche en de prote6tantsche coalitiegenooten te denken geven. Van deze tegenstellingen hebben wij in de afgeloopen maanden bij volledige erken ning van verschillen, die er op bepaalde punten zijn toch heusch niet zoo heel veel gemerkt Wel hadden wij het genoegen in een hoofd artikel te constateeren, dat de gelegenheJen. waarbij tijdens de behandeling der begroo ting de diepere eenheid van beginsel van de zijden van elk der drie politieke groepen werd gedemonstreerd, waarlijk niet weinige zijn geweest De heer Albarda moge bij de algemcene beschouwingen de al te doorzichtige opmer king hebben geplaatst, dat de roomsch-ka tholieken de combinatie hebben gekozen, die hun de slechtste vooruitzichten biedt hij zelf droeg in die redevoering tegelijkertijd hét materiaal aan, waaruit overtuigend bleek, wat deze roomschen en dit geheele kabinet van rood scheidt Volgens den heer Albarda scheen het Re- geeringsbeleid blijken de Troonrede zijn geeringsbeleid blijkens de Troonrede zijn een drietal maatregelen of groepen van maatregelen, te weten: 1. werkdadige zorg voor de gezonde ont plooiing van het huwelijks- en gezinsleven; 2. bescherming van de publieke eerbaar heid; 3. onthouding van de Overheid van al les wat tot ontheiliging van den wekelijk- schen rustdag aanleiding geeft Als dit waar"is en waarom dén hèer Albarda gewantrouwd? is daarmee diens houding tegenover het Christelijk karakter van het kabinet bepaald. Immers, de leider der sociaal-democraten sprak duidelijk uit, dat zijn groep aan een poging om de vrouw te berooven van haar vrijheid om zelf te beslissen of zij arbei den zal, geen medewerking kan verleenen. Tegenover voornemens om echtscheidingen te bemoeilijken staan de sociaal-democraten ook al weer volgens denzelfden spreker niet tegemoetkomend, want zij vra gen een „gezonde ontplooiing van het hu welijks- en gezinsleven"! Wat gezinstoeslagen betreft „het zou onverantwoordelijk zijn in de tegenwoordige omstandigheden een regeling te maken, waardoor het onberaden sluiten van huwe lijken en het onberaden vormen van talrijke gezinnen zou worden bevorderd"! Ziedaar enkele gravamina tegen punt 1. Tegenover de plannen der Regeering in zake punt 2 werd een afwachtende houding aangenomen, die gezien het verleden weinig goeds voorspelt. Hoe men denkt over punt 3, de arbeid van het kabinet tot bevordering der Zondagshei liging, is niet onbekend: de typeering van de Zondagswet, die „wordt voor den dag gehaald en opgepoetst", zegt voldoende. Zeiden we te veel toen we opmerkten, dat de geest der sociaal-democratie vreemd is kan den inhoud der Kerstboodschap? Het socialistische evangelie 6teunt op de kracht van den autonomen mensch, die zich zelf tot wet i« de Christus vraagt onder worpenheid aan Hem, Wien gegeven is allo macht in hemel en op aarde. Waarlijk, het versohil is wel groot „EEN HEEL OUD LIEDJE" De roode pers toornt tegen ons en tegen de rJc. „Residentiebode", dat wij voor de zoo- veelste maal captie hebben gemaakt op de reclame, welke het Rotterdamsche gemeente bestuur officieel, op overheidskosten en op niet geheel onbedenkelijke wijze 'voor de openbare school maakt. De redactie vindt het wel niet belangrijk wat wij schreven en „het is ten overvloede een heel oud liedje", maar over de concur rentiezucht moest zij toch iets zeggen. Dat het een heel oud liedje is, geven we grif toe, doch bij zang en tegenzang kan dat moeilijk anders, wanneer de eerste par tij. de palstaanders voor de openbare school, telkens weer met een oud deuntje beginnen! In dit geval maakten wij er aanmerking op, dat hier recidive aanwezig was, omdat herhaaldelijk van dienst-enveloppen en officieele bevolkingslijsten gebruik gemaakt wordt; doch het viel te meer op, omdat on langs de palstaanders de stichting van een Christelijke school in Blij dorp te Rotter dam waar reeds een openbare school staat trachtten tegen te houden met a'Ier- lei unfaire middelen, o.a. met de insinuatie. dat de vrienden van het Christelijk Onder wijs op het stadhuis een spion hebben, die allerlei onrechtmatige inlichtingen geeft en ambtelijke gegevens steelt. Indien wij ooit zoo n ambtenaar ontmoet ten zouden we zeggen: laat dat misbruik maken van officieele gegevens maar aan het college van B. en W. over. Zie, deze beschuldiging is één der vele kreupele regels uit een oud en leelijk lied vol valsche tonen, dat voorstanders der openbare school nog telkens uit volle borst of wel met angst in het hart zingen. Andere versregels van de krijgszang in Bergpolder en Blijdorp waren b.v. deze: „Er wordt met handteekeningen geknoeid; dominees en pastoors gaan op de handteeke- ningènjacht en zijn waarlijk niet kiesch in het gebruik der middelen; door middel van douceurtjes lokt men kinderen van de openbare school; de Christelijke school kweekt farizeïsme, onverdraagzaamheid, hokjesliefde voor de 107 secten in ons land", Tndien men het verlangt dan zullen we voor de zooveelste maal erkennen en belij den, dat de splitsing o.i. wel eens te ver ging; dat hiér en daar soms minder fraaie propaganda is gevoerd, b.v. om een leerkracht te behouden; maar de meestal vage en insinueerende beschuldigingen ma ken op ons niet meer indruk dan „een heel oud liedje" op een afgezaagde zangdeun. GAAT DE K.P.M. TIJDELIJK STILLIGGEN? Personeel neemt collectief ontslag De gecombineerde vergadering van de vereeniging van gezagvoerders en stuur lieden ter koopvaardij en van de veree niging van scheepswerktuigkundigen, heeft inzake een gerezen conflict met de directie van de Koninklijke Paketvaart- Maatschappij bij acclamatie besloten tot het indienen van een gezamenlijk ont slag, zulks onder bereidverklaring een nieuw collectief contract met de maat schappij aan te gaan. De K.P.M.-menschen hebben volgens de be palingen van het Indische Wetboek van Strafrecht niet het reaht van staken. Om deze reden hebben zij blijkbaar besloten hun .collectief ontslag in te dienen, teneinde op zulk een manier aan hun wenschen kracht bij te zetten. De K.P.M. verzorgt de verbindingen tus schen de eilanden van onze geheele Archi pel. Mochten haar diensten tijdelijk moeten wórden gestaakt, zoo zou dit oen ernstige ontwrichting van het Indische leven kun nen beteekenen. VACANTIE WERKNEMERS TEXTIELINDUSTRIE Omtrent de besprekingen, welke te Hen gelo Ov.) zijn gevoerd tusschen de werk gevers én werknemers :n de textiel-industrie, kan nog gemeld worden, dat de vacantie voor de textielarbeiders op 2% dag blijft PRINS BERNHARD NAAR SOESTDIJK? Vermoedelijk in het begin van Januari a.s. Een Kerstgroet en een Nieuw jaarswensch Naar verluidt moet de mogelijkheid niet uitgesloten worden geacht, dat Prins Bernhard op een van de eerste dagen van Januari uit 't Burgerzieken huis te Amsterdam naar Soest- d i] k zal vertrekken. Over de wijze van vervoer is nog geen beslissing genomen. De laatste dagen bereikten ons verschil lende geruchten, dat ook aan de moeder en den broeder van Prins Bernhard een auto ongeval zou zijn overkomen en dat hun gezondheidstoestand te wenschen zou over laten. Deze geruchten kunnen gelukkig worden tegengesproken. De moeder en broe der van Prins Bernhard bevinden zich n I. in welstand te Reckenwalde. Zij wachten met het brengen van een bezoek aan Prins Bernhard. totdat deze meer aan het bezoek zal hebben, dan thans het geval kan zijn. Een gedicht van Prins Bernhard Naar het „Handelsblad" verneemt, heeft Prins Bernhard aan den vooravond van het Kerstfeest te zamen met Prinses Juliana een gedicht vervaardigd, hetwelk hij aan al zijn vrienden heeft toegezonden. Het ge dicht, dat in de Engelsche taal werd ge schreven, is een toespeling op het hem overkomen auto-ongeval, vervat in een Kerstgroet en een Nieuwjaarswensch. Het getuigt duidelijk van de opgewektheid van den patiënt en is dus welsprekender dan menie officieel bulletin. De tekst van het gedicht gine vergezeld van een foto van de verongelukte auto van den Prins. Het gedicht luidt: You see here the wreck of a car, which [one day Was smashed for maintaining the right of [the way This right did not help the driver long He's in hospital now, just as if he'd [been wrong. Let this be a lesson to all of us here And now I wish you MERRY XMAS AND A HAPPY NEW YEAR. (Vertaling: Ge ziet hier den puin hoop van een auto, die ééns werd verplet terd, omdat zij „het recht van den weg" (woordspeling voor: „rechts van den weg") handhaafde. Dit recht hielp den bestuurder niet veel verder; hij ligt nu in het zieken huis, net alsof hij verkeerd gehandeld had. Laat dit een les zijn voor ons allen hier. En nu wensch ik u een Vroolijk Kerstfeest en een Gelukkig Nieuwjaar). i vacantie zal gegeven worden in don zomer, tijdens de vacantie der scho len. Indien mogelijk zal men de vacantie laten vallen op een Vrijdag, Zaterdd^ en Maandag, zoodat het reizen op noodig zal zijn. DE GIJZELING OPGEHEVEN Journalist in vrijheid gesteld Gistermiddag heeft de Haagsche Recht bank een speciale zitting gehouden ter be handeling van de zaak van den journalist Hansen, die sinds eenigen tijd in gijzeling is geweest wegens weigering verklaringen af te leggen in verband met een publicatie over het behandelde in een geheime verga dering van den raad van 's-G ravenhage De Officier van Justitie heeft de vrijlating van den heer Hansen gevraagd. Hierop heeft de rechtbank besloten, de gijzeling op te heffen op grond dat de getuigenis van den heer Hansen voor de instructie in deze zaak niet meer strikt noodzakelijk was. De heer Hansen Is hierop gistermiddag tegen vijf uur in vrijheid gesteld. Een onzer redacteuren meldt ons omtrent de opheffing van de gijzeling nog het vol gende: Omstreeks half vijf kon de heer Hansen zijn onvrijwillige verblijfplaats; die op ga.s ten zooals hij er een was, niet is ingericht, verlaten. Na een kort bezoek aan zijn blad is hij naar zijn woning gegaan. Toen het bericht in de stad bekend werd zijn den heer Hansen van alle zijden geiuk- wenschen en geschenken toegevloeid. Het was feest I De gijzeling heeft geduurd van 7 Decern ber af. Het vooronderzoek tegen den verdachte N. N. is echter nog niet gesloten, al schenen de verhooren deze week stil te staan. Naar verluidde zou de rechter-commissaris tot 3 Januari a.s. afwezig zijn. Daaruit mis schien valt te verklaren, dat op 4 Januari gelijk we gisteren meedeelden, het verhoor van raadslelen zou worden voortgezet. Het schijnt in de bedoeling te liggen toch nog alle raadsleden te hooren. Het vooronderzoek is dus nog loopende Toch is de heer Hansen vrijgelaten en dat wel geheel onverwacht Want Dinsdagmorgen nog was hij ver hoord en toen we hem dien dag 's middags ontmoetten, verwachtte hij geen oogenblik dezen gunstigen keer. Daarop wees ook de verlenging van de gijzeling met 12 dagen, hoewel de loopende periode van 12 dagen noe lang niet ten einde was. Hoe dit intusschen zij, de gegijzelde is vrij en kan zijn werkzaamheden weer op normale wijze hervatten. Het zal hem aangenaam zijn, ook zonder dat de plotselinge wending in het geval nog verklaard is. Vermoedelijk is de gegijzelde getuige voor het onderzoek niet meer van direct nut- ge weest en daarom in vrijheid gesteld. De spellingkwestie üverleg met België De Nederlandsche Minister van Ou derwijs Dr J. R. Slotemaker de Bruine, is te Brussel aangekomen ten einde met den Belgischen Minister van Onderwijs, Julius Hoste, over leg te plegen over de spelling der Ne derlandsche taal. Een brug van groote beteekenis is gister onder enorme belangstelling geopend Toen de autoriteiten verdwenen waren nam het publiek stormen derhand bezit van de brug MSTER deelden we reeds een en ander mede ovei^iet in gebruik nemen van de nieuwe brug over de Maas bij Hedel. Enkele nadere bijzonderheden volgen hier. Hedel was in vlaggentooi en enorm groot was de belangstelling voor de officieele ope ning niettegenstaande het grauwe, trieste winterweer en de onaangename koude, waar door de natuur in de Bommelerwaard vrij- wat ander karakter droeg dan wanneer in lentetijd de boomgaarden bloesemen. De nieuwe brug is van groote beteekenis, zooals minister v. Buuren gister reeds heeft medegedeeld, wat niet wegneemt, dat zij voor menig ingezetene nu juist niet de fleu- rigste perspectieven opent. Onder nering doenden en andere ondernemers vallen slachtoffers, die er reeds gevallen zijn vóór de brug gereed was, zij het in anderen zin. Twee mannen toch hebben bij hun werk zaamheden aan het nu voltooide werk den dood gevonden, terwijl nog twee van hun makkers een ongeval opliepen, dat het erg ste doet vreezen. Hoog bezoek te Hedel Woensdagmorgen deed het ongewoon groot aantal auto's, dat geparkeerd stond voor 't parochiehuis, reeds vermoeden, dat Hedel bezoek kreeg. Vele waterstaatsautoriteiten zouden met den Minister van Waterstaat, mr dr ir J. A. M van Buuren, de openings plechtigheid bijwonen. In het parochiehuis waren ongeveer een tweehonderd genoodigden aanwezig, w.o. de Commissaris der Koningin in Gelderland, mr S. baron van Heemstra, zijn ambtgenoot in Noord-Brabant, jhr mr dr A. van Rijcke vorsel. mr F. van Lanschot. burgemeester van Den Bosch; de heer N. F. Camhier van Nooten, burgemeester van Tiel; leden van Geden. Staten van Gelderland en Nnord Brabant, de burgemeesters van Hedel en van Emipel de brug klemt zich in laatst genoemde gemeente in den Brabantschen bodem vast raadsleden uit beide gemeen ten en uit Zaltbommel. bestuursleden van de Kamers van Koophandel van Utrecht, voor de Neder-Betuwe te Tiel. voor tien Bosch en omstreken, voor Westelijk Noord-Brabant, voor Tilburg en omstreken en voor Ooste lijk Noord-Brabant te Eindhoven. Bovendien waren, zooals reeds gezegd, vele autoriteiten op waterstaatsgebied tegenwoordig, als de directeur-generaal hoofd van den centralen dienst voor wegen en bruggen, de hoofd directie voor bruggen met medewerkers, hoofdingenieurs directeuren, hoofdingenieur en ingenieurs Rijkswaterstaat, autoriteiten ressorteerende onder de departementen van Justitie en Defensie, medewerkers en aan nemers van het werk, benevens de garni zoenscommandant van Den Bosch en ver tegenwoordigers van verkeersbonden. Een rede van burgemeester Dronkers De groote zaal van het parochiehuis was kwistig met groen en nationale kleuren ver sierd, terwijl tal van afbeeldingen van de nieuwe brug den wand bedekten. Nadat ververschingen waren aangeboden, heet de heer Henri Dronkers, burgemees ter van Hedel. die in ambtsgewaad was gekleed, namens het gemeentebestuur den Minister en bovengenoemde autoriteiten welkom. Vervolgens herinnert spr. er aan, dat op 26 Febr 1936 een aanvang gemaakt werd met de uitvoering van den bruggenbouw. Met groote belangstelling en waardeering is de totstandkoming in zoo'n korten tijd ge volgd. Het ingenieursvernuft en het organi satietalent ten opzichte van bruggenbouw kende blijkbaar geen begrensde mogelijk heden. Spr. wijst op het belang van dit werk ook in verband met de groote werkloosheid in deze gemeente. Hij prijst de goede ver standhouding tusschen medewerkers en aan nemers. Met weemoed worden herdacht zij, die bij en tengevolge van den bouw 't leven verloren. Het snelverkeer tusschen Noord en Zuid ondervindt door deze brug weer minder ver traging en spr. uit den oprechten wensch. dat deze vaste aaneenshrting symbolisch moge spreken ten opzjehte van een vasl aaneengesloten saamhoorieheid van het ge heele Nederlandsche volk onder de zegen rijke regeering van onze geëerbiedigde Ko ningin Wilhelmina. Moge in deze tijden van verwarring een blijde toekomst tegemoet worden gegaan! Hierop volgde de rede van den Minister, waarvan we gister een exposé gaven, waar na mr S. baron van Heemstra, Commis- Rede van mr. S. baron van Heemstra Spr. wijst op het belang, dat dit deel van het gewest bij de nieuwe brug heeft. Trekt men denkbeeldige lijnen van Maastricht tot Den Helder en van Dollard tot Schelde, dan Kruisen zij Zaltbommel, dat dus eigenlijk het centrum van ons land is: alleen hebben, de rivieren dit centrum geïsoleerd Spr herinnert, er aan, hoe reeds Prins Mauri ts en de Spanjaarden bruggen over de rivieren wilden hebben, hoe ze met af wisselend geluk streden om het bezit van het kasteel van Hedel en hoe Turenne hon trad JaSr 'n B°mntelerwaard op Zaltbommel neemt natuurlijk in beteeke Unr aI',.h!eii ma*L het betreuren of niet, doch spr. acht deze brug van belang voor den boerenstand bij het vervoer zijner producten fcrzyn thans twee bruggen, die Gelderlanl ?hLs„. aaneensmeden. Ze brengen tol'öklïde™beidl! Bewes,en nadcr .n?a?le'ïs h8t Provi"«'i»aI bestuur brenet d" werk' om t<,n slotte fijn ii.Ven jM'nistcr er op opmerkzaam op te Slï \.Wbn™™ °v" Sm IJssel voor den Achterhoek «een overbodig weelde zouden zijn. De openingsplechtigheid Te ongeveer twaalf uur begaven de auto riteiten zich naar de brug. welke juist ligt tusschen de spoorbrug en de schipbrug welke thans op non-activiteit is gesteld. Welk een machtige tegenstelling vormen beide verbindingen: de geweldige beton- en staalconstructie en de schipbrug, die meer malen voor ijsgang en hoog water moest wijken. Eenzaam en verlaten lag het brug getje daar, dat nog als laatste groet aan haar enorme opvolgster de nationale driekleur Het dochtertje van wethouder Van Oss bood den Minister op een kussen met het wapen van Hedel de schaar aan, om het oranjekoord door te knippen. Na deze symbolische handeling klonk een hoera uit de kelen der vele aanwezigen en zette het muziekkorps „St Wille-hrordus" van Hedel. het Wilhelmus in. Onder de tonen van de muziek werd over de brug naar den Brabantschen oever gewandeld Daarna werd de tocht, die ver was en koud besloten met een koffietafel. Toen de autoriteiten verdwenen waren nam 't publiek stormenderhand bezit van de brug. om baar spoedig weer over te laten aan de tallooze auto's, die voor het eerst thans de brug bereden. ZWARE BRAND IN EEN STOFZU1GERFABRIEK Hoofdstedelijke brandweer werkt met 22 stralen Schade wordt geraamd op 2 a 3 ton Gisteravond te ruim half zes Is brand uitgebroken lu bet groote gebouw van de N.V. Nederlandsche Stofzuiger» fabriek „Efa", Prinseneiland 153155, te Amsterdam. De brand nam in korten tijd zulk een omvang aan, dat het inwendige van het gobouw, met de groote voorraden, machines, persen en materialen, geheel Is verwoest en in vlammen is opgegaan. De schade wordt geschat op twee drie ton. De brand weer heeft het vuur met 22 stralen be stredenen een harden strijd gevoerd om de belendende perceelen, pakhuizen van het Nederlandsche Veem aan de eene zijde en een Teerfabriek aan de achterzijde te behonden Het was tegen half zes toen het vuur in het centrum van de fabriek uitbrak in de magazijnruimte voor de gieterij en in de buurt van een gloeioven. Het werkvolk, ten getale van ruim 225 man. had voor het over- groote deel het fabrieksgebouw te vijf uur verlaten. Enkele afdeelingschefs en opzich ters waren nog aanwezig en ook het kan toorpersoneel. dat 16 leden telt, was nog aan den arbeid. T)P baas van de gieterij, Herkelman, zag plotseling- dikke rookwolken midden in de fabriek opbolderen. Hij poogde nog te blus schen, doch dat was onmogelijk. Razend snel grepen de vlammen in het lieh brandbare materiaal om zich heen. Luid roepend waarschuwde hij den be- drijfschef Wolf en den portier Van Slooten, die naar boven renden om het personeel, dat daar nog rustig werkte, te waarschu wen Dikke rookwolken hingen toen reeds in de trappen en gangen. Het kantoorpersoneel wist het grootste deel der boeken nog veilig en wel in de brandkluizen op tn bergen. Toen was het ook de hoogste tïjd om zich in veiligheid te stellen. Beneden had het vuur zich zeer snel uitgebreid en ook op de eerste verdieping hadden de vlammen reeds hun vernietigend werk aangevangen. Alarm: „Groote Brandl" De brandweer was zeer vlug met mate riaal ter plaatse. Do bevelvoerder zag al spoedig, dat het er zou spannen en korten tijd daarna gaf hij 't alarm „groote brand". Van drie kanten poogde men het vuur in te sluiten, dóch hét' vuur tastte verdieping na verdieping aan en cro meerdere plaatsen sloegen de vlammen "door het dak. Een von kenregen daalde neer op de belendende perceelen en in de straten die door de po litie waren afgezet. Om zeven uur spande het vooral aan de voorzijde van het groote complèx. De toestand werd hier zelfs een oogenblik precair. De vlammen' loeiden door de ge sprongen ruiten naar huiten. Tn dit gedeel te van het gebouw stond zeer brandbaar materiaal, w.o. lak. Op dit bedreigde punt gaf de brandweer water vanaf de hooguit geschoven ladders en vanaf de daken van de huizen aan de overzijde der straat. Met ingespannen krachten word voortgewerkt en langzamerhand werd duidelijk, dat de brandweer het pleit gewonnen had. De be lendende nerceelen liepen althans geen ge vaar meer. Intusschen had de brandweer zich ook toegang verschaft tot de pakhuizen van het Nederlandsche Veem. waar veel kostbare goederen lagen oncestaneld. De zware rook die verstikkend hing in de smalle Galgen straat trok op. de vonkenregen was bedwon gen. het vuur in het fabrieksgebouw voor het grootste deel verdronken in de duizen den liters water, die de brandweer op en in het pand had gesnoten De aangerichte schade De gelijkstraatsche verdieping, waar de gieterij, de verrhroomerij, de slijperij, de nikkelarij, de afdeeling magazijn zich bevin den en Vaar de persen staan, is vrijwel geheel uitgebrand, bphalve het voorste gedeelte, ge legen onder de kanloorlokalen on de eerste verdieping, welke lokalen voor een deel be houden kondpn worden. Oo de eerst» éte- zijn o.a. de draaierij, de forceerderij en de persinrichting verwoest en op de tweede verdieping zijn de montage afdpeling. de nikkelafdeel»ng en het magazijn uitge brand. Het binnenste van de fahriek, waar enkelp uren tevoren nog ruim tweehon derd man werkten, bood een trooste- looze aanblik Het vuur heeft weinig of niets gespaard, voorraden, materiaal, kostbare pereen en vormen, alles is verwoest. De N.V., waarvan de hoeren J. Malrhns en Rolf von den Raumen direrteiiren zijn. is verzekerd Ook tegen bedrijfsschade loopt een verzekering. De zaak is ruim vier jaar geleden opgericht met een personeel van tien man De NV die heha've stofzuigers ook kleine motoren en elektrische npnaraten maakt, heeft ook elders in de stad nog ma gaziinen. zoodat de leveranties niet behoc ven Ie worden stojurpzet. Te kwart voor acht kon bet signaal .brand meester" worden doorgegeven. Twee uur van hard-werken »n vlug ingrijpen hadden voorkomen dn' ook de teerfabriek en dp groote veenioakbuizen in vlammpn opgingen Duizenden hebben dezen grooten brand gadegeslag.'" Do oorzaak van den brand onbekend TIJDELIJK 20 pCt. KORTING ALLE PRIJZEN VAN CHEMISCH REINIGEN EN VERVEN Ook op ONTVLEKKEN en OPPERSEN VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen De jaarvergadering van de Vereeniging van onderwijzend personeel aan Prot. Chr. Kweekscholen. In Amsterdam heeft een zware brand gewoed in een stofzuigerfabriek. De gijzeling van den journalist Hansen is gistermiddag opgeheven. Gister is de nieuwe brug over de Maas bij Hedel in gebruik genomen. Moeilijkheden bij het personeel der K.P.M. in Indië. Te Arnhem zal het 50-jarig bestaan van de Ned. Heide Maatschappij worden herdacht. Doodelijk auto-ongeluk op de Spoor* wegovergang Epe-Heerde. De Eerste Kamer heeft gister vergaderd. Prins Bernhard zal begin Januari naar Soestdijk gaan. Doodenlijst-1937 De Roemeensche regeering neemt anti* Joodsche maatregelen. De staking van het Parijsche overheids* personeel. De stad Teruel houdt nog steeds tegen de linkschen stand. .VRA-ANTIVRIES De bekende menschenredder Jan van Kart te Noordwijkdie gisteren, naar we reeds meldden, vrij plotseling in den ouderdom van 67 jaar overleed. DE C.A.O. IN HET BOUWBEDRIJF De Minister van Socia'e ."..ken maakt in de Staatscourant bekend, dat de Bedrijfs- raad voor het bouwbedrijf heeft ingedipn.1 een verzoek tot verbindendverklaring van de landelijke collectieve arbeidsovereenkr.mstei voor de bouwbedrijven KNAAPJE DOODGEREDEN Gisteravond is op den WestiJuinwey te Scheveningen door een autobus der H. T. M. het zesjarige jongetje J. van D. overrelen en op slag gedood. Het kind liep met een vriendinnetje op het trottoir en stek toen plotseling den rijweg over Het lijk is naar het zieken huis aan den Zuid wal gebracht. SNEEK (Fr. Dr. H. NANKING'S Zetpillen tegen Aambeien werken pijnstillend en genezen in korten tijd de ontstoken slijmvliezen Verkrijgbaar bi) alle Apothekera eo Drogiateo a fl. 1.50 per dooaje van 12 atuka Pt. H WAWNIHC. ft.rm. Cfcam. faWlvk. H V. OEN HAAG.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1