cue M mm PHILIPS Waar Liefde Woont.... WOENSDAG 29 DECEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. s roemeensche heksenketel DE algemeene verkiezingen in Roemenië hebben een voor dit land zeer ver rassend resultaat gehad. De zittende regee ring, in casu het liberale bewind van Tata- rescu, is namelijk verslagen! In een land met normale, parlementaire zeden zou zulks niets bijzonders zijn. Bij de Roemenen ech ter wel! Dezen zijn er namelijk aan gewend dat de regeerende partij steeds als overwin naar uit de stembus komt omdat zij. juist als regeering, zoo heel gemakkelijk de stem ming beïnvloeden kan. Wij geven hier de voorkeur aan een zacht woord, om een scherper te kunnen vermijden De liberalen zijn derhalve verslagen, en 'dit zoozeer, dat zij zelfs niet veertig pro cent van de uitgebrachte stemmen nebben kunnen behalen. Hoe kwam dat? Wel, alle mogelijke partijen, die onderling niet de minste geestesverwantschap vertoonen. hebben samen gespannen om aan een bc wind, dat bij niemand geliefd was. een einde te maken. Hoe belangrijk deze neder laag is, laat zich licht bevroeden. Roeme nië, dat zulk een totale ommezwaai nog wel nimmer zal hebben aanschouwd bezit in zijn Carol een koning, die bij zeer velen maar een sober soort populariteit geniet Hij deed, om een morganatisch huwelijk, zijn broeder in verbanning gaan; hij bracht het land in hoogst ongewenschte deining door een verhouding tot een Joodsche olf>- ciersvrouw, die haar man om deze vorste lijke vriendschap ontrouw werd. Ten slotte was 's konings eigen huwelijk zulk een flagrante mislukking, dat het op een schei ding eindigde, die voor prestige van vorst noch volk gunstig is geweest. Er is in het Roemeensche land menig man. die met dezen gang van zaken ernstig ontevreden is. De nationale boerenpartij voert een hardnekkige campagne tegen de huidige politieke verhoudingen. Bovendien is er de zoogenaamde „IJzeren Garde", die nationaal-socialistische is geïnfecteerd en onder de leuze van Alles voor het Vader land" er weinig scrupules op nahoudt. Terreurdaden en moorden komen voor op het schuldenregister van deze beweging, die voorloopig nog niet veel anders heeft laten zien dan de fouten van zulke autori taire organisaties, zonder dat er van haar goede zijden veel aan dien dag mocht treden. Koning Carol verkeerde, bij het aftreden van Tatarescu, in ernstige moeilijkheden. Om hem minder gewenscht voorkomende persoonlijkheoen en ideeën van het regee- ringspaleis verre te kunnen houden, heeft hij er zich toe bepaald, de opdracht tot kabinetsformatie te verleenen aan een man. die daarop volgens heerschende parlemen taire zede vooralsnog geen recht had. Wij bedoelen den national istischen dichter Goga, den zanger van het Roemeensche irredentisme. Goga's partij is de zoogenaamde Christe lijk nationale Partij, welke, dit zij reeds direct geconstateerd bij de verkiezingen slechts ongeveer tien procent der stemmen behaalde. Zij zal dan ook wel de gevangene moeten blijven van de liberalen, bij wior gunst zij zal moeten leven. Dezen hebben zich voorloopig bereid verklaard, haar bij de regeeringstaak te steunen. Hoe zij zulks zullen kunnen doen, is een nieuw parlemen tair raadsel, aangezien Goga en de zijnen het hakenkruis als embleem voeren, sterke rassistische neigingen vertoonen. en ook in andere opzichten met extremistisch natio nalisme behept zijn. Maar een land ah Roemenië, dat bekende woorden en leuzen gebruikt met nochtans een geheel anderen dan gebruikelijkien inhoud, is in dit opzicht niet licht vervaard. De groote vraag, welke zich thans voor doet is deze: zal Boekarest een pro-Fran- sche politiek blijven voeren, of nu duidelijk omzwaaien in Romeinsch-Berlijnsche rich ting? Er zijn eenage teekenen, welke op dit laatste wijzen; Goga's persoonlijkheid b.v. toont zulk een verwantschap met die der Berlijnsche en Romeinsche machthebbers dat alleen daaruit reeds een prognose te trekken valt Wat de positie van den koning betreft, ook deze kon op den duur wel eens onzeker blijken. Er zijn in het moderne Europa meer gewezen vorsten, die aan politieke koerswijzigingen het einde van hun macht hadden te wijten EEN NIEUW ROEMEENSCH KABINET Naar autoritair regiem? Het kabineit-T atarescu, dat na de jongste in Roemenië gehouden verkiezingen de kamer niet langer kon steunen op een liberale meerderheid, is heengegaan. De voorzitter der nationale christelijke partij Goga. die tevens een zeer talentvol dichter moet zijin, heeft op verzoek Van koning C a- ol een nieuwe regeering samengesteld, met Istrate M i c e s c u als minister van buiten- la Tndeche zaken en S a v u aan financiën. Van het kabinet maken ook deel uit een viertal leden der nationale boerenpartij, die deswege door deze partij onmiddellijk zijn uitgestoo- Volgens inlichtingen uit doorgaans goed ingelichte bron zou die koning met het geven een opdracht aan Goga, den leider der nationale christelijke partij, het tot stand komen hebben beoogd van een regeering met een uitgesproken nationalistisch karakter en wellicht zelfs met autoritaire neigingen. De koning zou op deze wijze den weg wil len versperren aan de uiterst-reohitsche ,,ijze- ïorde"' en aan de uiterst-linksche na tionale boerenpartij. t zou dan zeer waarschijnlijk zijn, dat het parlement wordt ontbonden, zonder dat het noodig is. dat direct nieuwe verkiezingen worden gehouden. De nationale christelijke partij heeft in buitenlendsoh-polttiek opzicht steeds samen werking met de lamder van de as Berlijn- Rome voorgestaan. Haar binmenlandsch-poli- tieke programma is geïnspireerd op de Hit- leriaorsche theorieën. a n i o e, voorzitter van de nationale boerenpartij heeft aan de pers verklaard, dat de re geering-G 0 g a een provocatie is de Roemeensche natie, en een groot ge- vormt voor de werkelijke belangen het land. Delbos verdedigt zijn buitenlandsche politiek Senaat juicht hem toe Senator Leméry heeft in den Franschen senaat critiek uitgeoefend op het regeerings- beleid. waardoor naar zijn mèening de -posi tie van Frankrijk in de wereld sedert den oorlog dagelijks zwakker is geworden. In het bijzonder het beleid van de volks- frontregecring- op buitenlandsch gebied on derwierp spr. aan critiek. Delbos, de minister van Buitenlandsche Zaken, beantwoordde Leméry in een rede oering, waarin hij o m. wees op het behoud an den vrede door de ten aanzien Spanje gevolgde politiek. Wanneer te Genève en elders de regeering zekere waarschuwingen heeft doen hooren, is dat geschied, omdat deze in overeenstem ming waren met de levensbelangen des lands en omdat verschijnselen aan 't licht waren gekomen, die op een goeden dag kon den doen vreezen voor de veiligheid der verbindingen met Noord-Afrika. Zoozeer Frankrijk weigerde tusschenbeide te komen in den burgeroorlog, evenzeer moest het waken voor den status quo in de Middellandsche Zee. De regeering zal een wakend oog houden op alle anti-Fransche propaganda in Noord Volgens de meening in binnen- en buiten land is de buitenlandsche politiek van Frankrijk vrij van iedere zorg in verband met de binnenlandsche politiek. Overal op zijn reis .heeft Delbos geconsta teerd, dat men voelde, dat hij uit naam van het eeuwige Frankrijk sprak en niet uit naam van een eendagsregeering. „Onze houding is duidelijk: trouw aan df politiek van algemeene veiligheid, die ge volgd is door onze voorgangers, aan de politiek van den Volkenbond, waar zékere aanpassingen noodig kunnen zijn, en trouw jegens onze bondgenooten. Tevens echter een loyaal de hand reiken aan alle volken, zelfs als zij ons credo niet deelen. De regeering is er zeker van, hiervoor de toestemming van het parlement en het ge- heele land te behouden". De rede van Delbos werd luide toege juicht. De „Panay"-films in Amerika De „China Clipper", die de films van het incident met de „Panay" aan boord had, :e te Alameda (Californië) uit Hongkong aan gekomen. De films zullen naar de lucht haven van Oakland gebracht worden en vanidaar per Hjovliegtuig naar New-York De grootst mogelijke voorzorgsmaatrege len waren genomen, waaruit wel duidelijk bleek, hoeveel waarde de regeering aan deze documentaires hecht Norman Alley, de operateur van Universal, die opnamen gemaakt heeft en ze persoonlijk naar New- York brengt werd dadelijk, toen hij uit oe „China Clipper" stapte, aoor een lijfwacht' omringd en met een pantserauto wegge bracht. de spaansche burgeroorlog Strijd bij Teruel eischt zeer veel dooden Port-Bou door kruisers beschoten Naar een der speciale verslaggevers van Havas meldt, gaat het initiatief in den strijd om Teruel thans uit van de troepen van Franco, die gisteren bo'-it namen van de hoogten, welke de stad beheerschen. De roode troepen voeren voortdurend reserves aan, om te verhinderen, dat de witte hulp colonnes zich een weg naar de stad banen. De ring, dien de troepen van Franco om de stad vormen, wordt iederen dag sterker aan gehaald en in welingelichte kringen denkt men, dat de bevrijding van de verdedigers der stad nabij is. De verliezen der volks fronters zouden reeds tot 20.000 man geste gen zijn. De toestand in Teruel zelf is onveranderd Omstreeks het midden van den dag beg-in heide partijen elkaar hevig met geschut r te bestoken. De roode troepen hobben versterkingen in den strijd gewrorpen, o.a op den rechtervleugel in de Sierra Palomera. Om 8 uur Dinsdagavond deelde Radio Nacional het volgende mede omtrent ue operaties aan het front van Teruel: De co lonnes ran generaal Aranda blijven vorde- •n. Niet alleen rukken zij snel op. om de belegerden te helpen, doch tevens brengen zij den vijand bij hun opmarsoh enorme •erliezen toe. De vijand biedt intusschen vanhopig tegenstand en geeft het terrein prijs, dat bezaaid is met lijken. Port-Bou onder geschutvuur Twee rechtscihe oorlogsschepen hebben Dinsdagmorgen het Spaansche grensstadje Port-Bou gebombardeerd, dat van veel be- teekenis is voor de spoorverbinding tusschen Frankrijk en het linksche Spanje. De locomotiefremises en watertanks van het station werden door tal van granaten erwocst, tenvijl ook aan de stationsgebou wen, die reeds bij vroegere bombardementen ernstig beschadigd waren, groote vernielin gen werden aangericht Ook de spoorbrug van Port-Bou werd getroffen door vier gra naten, die evenwel niet explodeerden. Het plaatsje, dat weleer 3800 inwoners telde, is thans nog bleehts één groote puin hoop. Overdag werken 260 personen in de spoorwegwerkplaatsen en stationsgebouwen, die zij evenwel des avonds verlaten, om naar hun in Frankrijk gelegen woningen terug te koeren. Des nachts is Port-Bou geheel verlaten. DE BOMBARDEMENTEN VAN BRiTSCHE SCHEPEN Het incident van de „Lady Bird" Het persbureau van de leger-afidee- limg van het J apansche keizerlijke hoofdkwartier, heeft een verklaring uitgegeven betreffende het incident met de „Lady Bird" Deze verklaring is gebaseerd op inlichtingen, die door een stafofficier van het keizerlijk hoofd kwartier in samenwerking met de Japansche autoriteiten ter plaatse bij eengebracht zijn. De verklaring vormt een uitvoerig docu ment, waarin uiteengezet wordt, dat op 11 December voor de Chineezen in Nanking slechte één uiitweg voor terugtrekken bleef, nJ. die Jang-Tse. Er hing een donkere rook op de rivier. Men had er geen idee van, da buitenlandsche schepen zich nog op de Jang- Tse zouden bevinden en bad derhalve den indruk, dat de tien groote stoomschepen, die stroomopwaarts voeren, van den vijand wa ren, weshalve bevel tot vuren werd gegeven. De afstand was toen echter te groot, om tref kans te hebben. In den morgen van 12 December bereikten de Jaipanners Woe-hoe. Het was mooi maar mistig. Men ontdekte toen aa rechteroever van de Jang-Tse vier groote stoomschepen, die manschappen aan land zetten. Omstreeks negen uur zag men, dat zwarte rook van de schepen opsteeg. Men kreeg den indruk, dat een rookgordijn vormd werd. Hierop werd bevel gegeven, de schepen onder vuur te nemen. Een der sche- voer in de richting van de Japanners. Men zag toen de Britsche vlag. Het schip as de „Bee". De verklaring geeft dan een beschijving un de besprekingen, diie gevoerd zijn tus schen dien Japamsohen bevelvoerder en d< Brijtsche officieren van de „Lady Bird". Herhaald wordt, dat de Britsche schepen niet herkend konden worden door den dok ken mist en dat men niet wist, dat er i schepen op de rivier waren. Dart het vuur onopzettelijk was, zoo eindigt de verklaring, zal begrepen worden door hen weten, hoe de feitelijke toestanden op het slagveld, waar gebeurtenissen van on verwachter en buitengewonen aard zoo veel vuldig voorkomen. sondanks „betreuren wij oprecht, dat de huidege, ongelukkige zaak zich heeft gedaan". VRAAGT POLIS VOOR JARIGE VERZEKERING VAN LAMPEN EN REPARATIEKOSTEN ROTTERDAM: Nieuwe Binnenweg 1«0. Tele fooD 37033, Jonkerfransstraat 32. DEN HAAG: Columbusstraat 2. hoek Suezkade, HAARLEM Schoterweg L Telefoon 16659. HILVERSUM: Staking in de Parijsche gemeentebedrijven Protest tegen te geringe loonsvexhooging De federatie van transportarbeiders in het gebied van Parijs heeft gieteravond beslo ten, aldus de Parijsche correspondent van ae „Msb.", om de algemeene staking uit te roepen voor alle vervoerbedrijven zoowel boven als onder den grond, dus metro en autobussen inbegrepen. Aanvankelijk had de federatie besloten, slechts tot de algemeene staking over te gaan, indien de regeering voortging mili taire vrachtauto's te gebruiken voor het particuliere vervoer Gelijktijdig nam echter de raad van de Seine het besluit, d-e loonen van het perso neel in openbaren dienst te verhoogen met 50 francs per maand in plaats van 100 francs, zooals voor de rijksambtenaren bet geval is. Hierop besloot de bond van vakver- eenigingen van de Seine, dus van Parijs en omstreken, onmiddellijk een algemeens staking uit te roepen voor alle gemeente bedrijven, du6 ook gas, electriciteit en wa terleiding, terwijl de federatie van. transport arbeiders besloot, de algemeene staking uit te roepen voor de vervoerbedrijven. Vastgesteld werd, dat de staking zal den voortgezet totdat de raad van de Seine op zijn besluit zal zijn teruggekomen. Alleen voor de ziekenhuizen werd een uitzondering gemaakt De staking zal daar slechts twee uren duren. nog r verontschuldigingen Kapitein Koodo, adjudant .van dien Japain- schen minister van Marine, heeft een bezoek gebracht aan den Britschen vlootattaché tie Tokio, wien haj de omstandigheden uiteen- zebbe, waaronder de Britsche kanonneerboo- ten „Cricket" en „Soarab" en eenige Britsche koopvaardijschepen zijn gebombardeerd door Japamsche oorlogsschepen. De nieuwe Iersche grondwet van kracht De bestuursorganen Gisternacht om twaalf uur is de nieuwe lersohe grondwet van kracht geworden, volgens welke de naam van Iersche Vrij staat ophoudt te bestaan; de -naam Eire (Ierland) is daarvoor in de plaats getreden. Volgens de nieuw^ constitutie zal D e Valera de funotie van taoseach, d.w.z. leider, bekleeden. Voorts zal er een permanent lichaam, de raad van state, ingevoerd worden, terwijl de wetgevende macht in handen zal zijn van dail en den senaat Deze laatste zal bestaan uit zestig leden, waarvan. ze6 gekozen door de universiteiten, drie en veertig door de dail en de graaf schapsraden en elf benoemd door den De senaat zal een zekere bevoegdheid tot uitstellen van wetsontwerpen hebben. De koning zal gemachtigd zijn op advies van de Iersche regeering diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers aan te stel len en internationale verdragen te sluiten zoolang Ierland deel blijft uitmaken van hs* Britsche gem eenebest. De rechtspraak wordt opgeëischt voor ge heel Ierland, maar zal niet worden uit geoefend in de zes graafschappen van Noord-Ierland (Ulster). Politieke crisis in Egypte In Egypte heerscht nog steeds politieke onrust, tien gevolge van een geschil tus schen koning F aroek en den preonier Nahas Pasja over de bevoegdheden van ministers en kroon. Het zittende ministerie wen6cht van het huidige geschil gebruik te maken, om een juisten uitleg van den tekst van de gronawet over de verhouding van den koning bot het ministerie te ver krijgen. Het kabinet za-1 een nota opstellen en deze aan d)en koning voorleggen. Beide partijen handhaven tot nu toe hun standpunt de japansch- chineesche oorlog Japanners regelen politie diensten te Shanghai De strijd in Sjantoeng Naar verluidt, hebben die Japansche autoriteiten het gemeentebestuur vau Shanghai ervan in kennis gesteld, dat zij in die deelen van de stad, welke buiten de internationale concessie lig gen. de leiding over de politie op zich nemen. In deze stadedeelen wonen vele buitenlanders, die echter onder de stedelijke politie blijven ressor- In antwoord op vragen van dk? journalis ten, heeft de woordvoerder van het Japa- - sche leger verklaard, dat de Japansche autoriteiten zich op het standpunt stellen, dat allen, die schuldig zijn aan tegen het Japansche leger gerichte handelingen, zeifs indien zij aanslagvii plegen in de gedeelten van Shanghai, die niet onder Japansche controle 9taa-n, blootstaan aan de door het Japansche leger ingestelde straffen. Hij voegde hieraan toe, dat, indien de schul dige een buitenlander is, de Japansohe autoriteiten de van kracht zijnde verdragen zullen eerbiedigen. De woordvoerder weigerde zich uit te laten over de wijze, waarop de straffen, voorzien in het Japansche krijgsrecht, toe gepast zouden worden op niet-Japansche gevangenen, die door (He autoriteitien in arrest gesteld zijn. Intusschen heeft Huil. de Amerikaan- sche staatssecretaris, opdracht gegeven aan het Amerikaansche consulaat-generaal te Shanghai, om onverwijld na te gaan, of de ndeuwe Japansche gerechtelijke voorschrif ten in het Jang-Tse-gebied beteokenen, da*, gearresteerde Amerikanen niet voor een territoriaal Amerikaansch gereoht zouden komen, doch door een rechtbank van de Japansche bezetting geoordeeld zouden worden. In het laatste geval zou gemakke lijk een. ndeuwe spanning kunnen ontstaan tuesohen ae Verecnigde Staten en Japan. Van hel strijdtooneel In Sjantoeng De troepen van Han Foe Tsjoe, den gou verneur van Sjantoeng, die uit Tsi Nam zijn bciruggotrokken, hebben thans een stelling in de Pai Ma Shan, of Witte Paardenber- gen ten Zuiden van Tsi Nan, ingenomen. De hoofdmacht heeft zich geconcentreerd bij Taien, 25 mijl ten zuiden van T6i Nan. De Japansche troepen rukken op langs den spoorweg Tsi Nan Tsingtau Gevechten werden geleverd bij Tsjingtsjau, 95 mijl van Tsi Nan en 35 mijl van Weisjen, een stad met een vreemdelinigenwijk, in het midden van Sjantoeng. De Chineesohe troej>en uit Tsingtau, die vroeger onder bevel van maarschalk Tsjang Soe Liang stonden, trekken naar hert westen, om de Qhinieeséhe linies bij Weisien te versterken. Matsoel pauzeert De opperbevelhebber van de Japansche Jang-Tse-armee, generaal M a t s o e i, heeft ieeld, dat hij zijn troepen nog meer rust wil gunnen, daar er geen haast is bij een hervatting van de operaties in den J amg-T se-9ector. De generaal voegde hieraan toe, dat de Chineesohe centrale regeering zoodoende tijd gegeven is, om een toestand opnieuw te onderzoeken. Japan heeft geen territoriale doeleinden in China. Het Japansche opper bevel streeft er naar, China niet onnoodig sohade toe te brengen of het tot wanhoop t< drij ran. Mocht evenwel de cent rale ring bij haar houding volharden, dan zou a-e Japansche regeering het noodig achten, de Chineesohe regeering de rechten van centraal bestuur te ontzeggen. In dit g< besloot generaal Matsoei, moet ik licht opmarcheeren naar Hanlkau en Tsjoeng-King. oost- en west-1ndie OLIFANTEN OP SUMATRA In de nabijheid van Kisaran leeft een kudde olifanten in het oerbosch, die slechts 'n klein gebied tot haar beschikking heeft en geen mogelijkheid kan vinden om naar de uitge* strekte bosschen van Midden-Sumatra uit ta ijken, lezen wij in de „Deli Courant". dan probeeren de reuzen van het; woud wel eens om naar buiten uit te breken^ maar z\j stuiten dan op cultuurgronden of op, kampongs en worden weer teruggedreven in hun isolement. De dieren bevinden zich in een stuk oer* bosch tusschen Kisaran en het Batoe Bahra* sche, ter lengte van veertuig kilometer en ten breedte van ongeveer tien kilometer. Kondomi dit gebied omgeven door onderneming»* gronden of door kampongs. goud-ondehzoiïk op nieuw-guinea 1 Nog in den loop van deze maand zullen oud-kapitein Becking en zjjn staf, die in Nieuw-Guineesche rivieren een onderzoek! r goud hebben ingesteld, naar Java terug* keeren. Het onderzoek toonde aan, dat op da grintbanken in den bovenloop inderdaad goud te winnen. Men hoopt later in het gebergte den ader te vinden, waarvan deze alluviale afzettingen afkomstig zijn. Gemakkelijk is diti niet en in het goudgebied van Australisch •-Guinea is men daarin tot dusver nog Degrelle wint drie processen Waar komt zijn steun vandaan? De eerste kamer van het bof van beroep te Brussel heeft vonnis gewezen in de pro cessen, die de rex-leider Léon Degrelle aan hangig heeft gemaakt tegen de bladen „Le Soir", „Le Peuiple" en ,.La Flandire Libé- EEN AVOND-VLIEGTUIG OVER JAVA? Naar de „Ind. Urt." verneemt, is bij del Knilm een plan in studie om reeds vrij spoedig het volgend jaar mogelijk met ingang den zomerdienst der K.L.M., wanneer ooK de dienstregeling van de Knilm eenige veran- dering pleegt te ondergaan, wellicht nog wat; eerder een aanvang te maken met de exploitatie van een avondverbinding door de lucht tusschen Soerabaja en Batavia. Het schijnt, althans voorloopig, in de bedoe* ling te liggen, alléén een wekelijksche vlucht! in de richting naar de hoofdstad te doen uit* uitbreiding van het indisch leger? De „Java Bode" schrijft: Voorstellen tot uitbreiding van het Indiseha Leger stuiten altijd af op gebrek aan geld. Hoewel een soldaat hier veel minder kostbaan dan in Nederland (ruim f 1000 tegen f 200(1 ginds) is uitbreiding der legersterkte onj financieele redenen niet mogelijk. Thans worden twee plannen overwogen onj die uitbreiding toch mogelijk te maken. Het eerste ziet er, ruw geschetst, aldus uiti Aanneming van Inlanders met een kort! verband, vermoedelijk drie jaren. Men hoopt! aldus op weinig kostbare wijze de beschikking te krijgen over een beduidend aantal nieuwq soldaten. Het tweede voorstel gaat een andere rich* ting uit: Thans kan een Inlandsch militair eerst na; 23 jaren pensioen krygen. Men zou hen, dia hiervoor in aanmerking komen, reeds na 19 jaren willen laten uittreden, en hun dan, in •orm van soldij, maandelijks het bedrag uitkeeren dat zij anders als pensioen zouden genieten. Zij nemen dan echter de verplichting op zich, acht jaren in reserve te staan, voor herhalingsoefeningen op te komen, enz. Nadat met de acht reservejaren de ver* eischte 23 jaren zijn volgemaakt, blijven zij ixf het genot van hun pensioen. Beide plannen liggen op ander terrein; er schijnt een strooming te bestaan om invoering beide voor te stellen. Deze bladen hebben indertijd artikelen ge- publiceerd, waarin gezinspeeld werd op dd herkomst der fondsen van het rexisme, welke artikelen door Degrelle lasterlijk en schandelijk geacht werden. Het hof was van oordeel, dat de gewraak te artikelen niet lasterlijk, doch slechts be- leedigend waren en veroordeelde de „Soir" tot publicatie van het vonnis, terwijl het' tevens de publicatie in drie dagbladen ge- Het hof achtte deze publicatie een vol doende genoegdoening en heeft Degrelle der halve geen schadeloosstelling toegewezen* In eerste instantie had Degrelle 25.000 francs schadevergoeding toegewezen gekregen. Ten aanzien van „La FLandre Libérale" ge lastte hot hof de publicatie van het vonnis dit blad en in een Belgisch dagblad, ter wijl de „Peuple" veroordeeld werd tot publii catie van het vonnis in dit blad en drié andere Belgische bladen. Kort Nieuws Op het vernemen vairn het bericht, dat een Italiaansohe vrouw uit het volk haai! twintigste kind ter wereld heeft gebracht* heeft Mussolini haar onmiddellijk dnej duizend lire gezonden en aan den gouver neur van Rome opdracht gegeven, te zor gen voor een goed betaalde betivlkkiing voor den echtgenoot en een geriefelijke huisves ting voor het geheele gezin. De Fransche staatscourant bevat drio decreten over de toepassing van de 40-urige werkweek. Deze decreten voorzien in een afwijking van de toepassing van* de wet in! die bedrijven, waar niet voldoende geoefen de arbeiders werken. Hét inhalen van ver loren uren in seizoenbedrijven en bet in halen van verloren uren in andere bedrij ven, ten gevolge van verslapping in het bedrijf. NAAR HET AMERIKAANSCH VAN GRACE S. RICHMOND (15 „Het is mijn lievelingsplaats, maar het spijt mij, dat u van hier verdreven werd, toen ik kwam. U en Miss Mathewson hadden vrij hier kunnen zitten gedurende de rest van den zomer, als ik 't maar geweten had". „Dank u wel, maar dit trap van mijn herstel ben ik te bo- yen. Ik maak nu groote wandelingen". „Gelukkig maar!" Charlotte liet hem vóórgaan naar het bewuste bankje en slechts een bekende met dit plekj.e had de lastige takken zoo goed voor haar kunnen weghouden. „Het zou jammer zijn, om die japon te scheuren", zei hij. „Ik meen. dat ik dit toiletje verleden winter in Baltimore al eens gezien heb, of vergis ik mij daarin?" „Neen, zeker niet. En als u mij lang genoeg gekend had, dan zou u mij den winter, die daaraan voorafging, ook zoo hebben gezien. Ik ben er zelf zoo op gesteld, dat ik er geen afstand van kan doen". „Heel verstandig van u. En wees u dan nu ook voorzichtig, dat u niet op het eind van de bank gaat zitten. Ik herinner mij, dat het daar vrij ruw is". „Dan u. Eén flinke winkelhaak, dan zou Groopje het niet meer kunnen maken!" Toen begon ze over den ouden tuin te praten, maar zijn antwoorden waren verstrooid. Dus gaf zij het ten slotte op. Hij liet de stilte even voortduren: toen zei hij opeens, op den Idiepen, kalmen toon, dien zij zich zoo goed van hem herin nerde: „Ik ben blij, dat u mij een gelegenheid geeft. Ik heb u niet hierheen gebracht, om over anderen te spreken. Ik heb u iets te zeggen en dat weet u". Hij hield een oogenblik op en toen hij weer sprak, klonk er spanning uit zijn stem. „Eer ik u verleden voorjaar voor het laatst zag, was ik van plan, u ten huwelijk te vragen. Maar toen ik u zag, was er iets, dat dit onmogelijk maakte. En niet alleen had het dit onmogelijk gemaakt, 't maakte mij ook ongeschikt, u dit nader toe te lichten. Ik zal nooit vergeten het vreemde uur, dat ik met u doorbracht. U wist, dat er iets bijzonders was, maar ik kon het u niet zeggen. En nu voel ik mij in staat, dit eens uit te spreken. Dat ik den vorigen winter telkens trachtte u te spreken te krijgen, was met de bedoeling, om u voor mij te winnen. En u weet niet, wat het mij kostte, dit voornemen niet ten uitvoer te kunnen brengen". Andermaal een oogenblik stilte. Toen ging hij voort: „Ik kan u niet om een antwoord vragen. Ook mag ik niet meer zeggen, dan ik nü zeg". Hij greep de hand, die in haar schoot lag en drukte die lang en vurig aan zijn lippen. Dit gebaar alleen was welsprekend genoeg. Daarna vloog hij op van de bank en vroeg: „Wilt u met mij naar het huis gaan, of zal ik u hier goedendag zeggen? Maar het is al laat; dus zou ik u liever geleiden". „Met genoegen", antwoordde zij en trok behoedzaam de tullen japon om zich heen. Ofschoon ze nagenoeg niets zeiden, begreep ze toch, wat een zelfbeheersching het hem kostte, om zich niet verder uit te spreken. Toen ze vlak bij haar huisje waren, hield hij de deur voor haar open, terwijl ze op den drempel met een vriendelijken glimlach zei; „Goeden-nachtl" „Goeden-nacht!" antwoordde hij en ging ijlings terug. Tien minuten later deed ze het licht uit in de voorkamer en met een dunnen mantel over haar tullen kleedje geslagen, trad zij andermaal naar buiten. Nog een heelen tijd zat zij daar, steeds recht voor zich uit- turende, terwijl haar af en toe een onderdrukte zucht ont snapte. Maar eindelijk vloog ze op met zoo'n zelfde beweging als die van Leaver, ongeveer een uur te voren, toen hij ook met geweld zijn ontroering had bedwongen. „Charlotte Ruston, je moet sterk wezen! Sterk, sterk en nog eens sterk! Dat moét, dat begrijp je wel!" Toen ging ze naar binnen, begaf zich naar haar eigen ka mer en legde zich op de bank ter ruste. Eerst tegen den morgen sliep zij in. HOOFDSTUK X „JaHet antwoord kwam uit de donkere kamer. „Een minuut of vier kan ik nog niet buiten komen. Kan je mij de boodschap niet geven door de gesloten deur?" „Zeker", antwoordde Amy Mathewson. „Mr. Macauley neemt ons mee naar „Sunny Farm" en dokter Burns heeft ons zoo even opgebeld want hij zou graag hebben, dat u met ons meekwam, om een paar fotografieën te nemen van een patiënt van hem". „Dolgraag, als ik het met Groopje kan schikken". „Cynthia van Mrs. Burns zal bij haar blijven". „Hoe lang duurt het nog. eer we gaan?" „Niet langer, dan dat u klaar kunt komen"g „Goed, nog tien minuten dan". In minder dan dien tijd stond Charlotte weer ïn haar tuin, terwijl de auto aan het hek wachtte. Na een heel korten rit stond de „Bruine" voor een huis. Macauley liet een doordringend hoornsignaal weerklinketj en John Leaver in hoogst-eigen persoon trad naar buiten. „Gaat u. als 't u blieft, mee, dokter. Red heeft opgebeld* De inrichting schijnt in orde te wezen en twee patiënten zijn' er al. Nu wilde hij een dokter, een zuster en een fotografe tegelijk hebben. Kunt u nog een plaats vinden op de achter bank?" Leaver zag er waarlijk heel gezond uit. Hij was toegenomen' in gewicht; zijn gelaat stond niet meer zoo vermoeid en zijn: oogen waren niet meer zoo diep omkringd. Hij nam de plaats in naast Charlotte Ruston. Na enkele doodgewone opmerkingen over het weer, werd de rit verder in stilte volbracht en toen Macauley de auto stil hield, zei hij: „Mag ik u voorstellen: „Sunny Farm", den verwezenlijkten; droom van Mr. en Mrs. Burns". Toen ze de zaal binnentraden, zagen ze daar een klein fi-i guurtje op een van de bedden, en daarbij stond de dokter zelf. Mrs. Burns en een zuster, in geheel wit uniform, waren! met het een en ander bezig. Het patiëntje in het bed had nieti het hoofdje opgericht, zooals het ventje in den stoel. „Dit is Jamie Ferguson," stelde Burns hem voor met de hand op zijn hoofdje. „Hij is heel blij, dat hij zoo lekker in het zonnetje ligt; dus je hoeft geen medelijden met hem te hebben". „Kom eens hier, Bob, en vertel Jamie, dat je met hem spelen zult, als hij weer sterk is. Hij kent heerlijke spelletjes,, niet waar Jamie? En deze hier in de stoel is Patsy Kelling"* Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2