DE MODERNE LITERATUUR Een morgen in Luilekkerland DINSDAG 28 DECEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 7 Letteren en Kunst Het Mensbeeld in de hedendaagse Literatuur, door P. A. MINDERAA. AMSTERDAM, De Arbeiderspers In de „Tijd en Taak-serie" verscheen op nieuw een van die keurig uitgevoerde werk jes, dat zich bezig houdt met de moderne literatuur. In het Zondagsblad van 22 Mei besprak ik „Wegen der Poëzie" van Garmt Stuiveling, waarop het deeltje, dat hier onze aandacht vraagt, een welkome en na tuurlijke aanvulling is. Behandelt Stuiveling de Nederlandse poëzie van de twintigste eeuw en geeft hij daarbij een vrij volledig overzicht, Min- deraa doet grepen uit de prozakunst van hetzelfde tijdperk. En al verklaart hij op bldz. 21, dat „het vooral de Nederlandse literatuur is, welke bij dit geschrift zijn aandacht had", toch zijn de voorbeelden, waarmee hij zijn uitspraken staaft en illus treert voor een groot deel uit andere litera turen (vooral Duits) gekozen, wat de waar de van zijn boekje in niet geringe mate doet stijgen. Minderaa immers de titel van 't boek zegt het reeds geeft geen geregeld over zicht van de letterkunde der laatste dertig jaar, maar hij heeft met zorg en grote ken nis varn zaken geschift en vergeleken bij zijn omvangrijke literatuur en het resultaat van die arbeid, biedt hij thans in deze vorm ter lezing aan. Hoe moeilijk het ook was, hij heeft een poging gewaagd te zoeken naar scheidingslijnen en hij geeft als uit slag daarvan in vier hoofdstukken: Zake lijkheid en Romantiek, Massa-binding en Eenzaamheid, Levensdrift en Bestaansangst, Godloosheid en Mythe, een rijk gedocumen teerd exposé van zijn ondernemen. Op iedere bladzijde draagt dit boekje de sporen van een benijdenswaardige belezen heid, dat is wel de eerste hulde, die ieder lezer zeker den schrijver moet brengen. Niet minder van betekenis is de uitmun tend geslaagde keus van citaten; binnen de grenzen van het-mogelijke gehouden in een werkje van even 100 bladzijden, verras sen ze telkens opnieuw door hun afdoende illustratieve kracht. Door deze opzet en niet minder door de gelukkige uitvoering daarvan, heeft dit boekje een betekenis gekregen, welke ver overschrijdt de grenzen van het betrekke lijk zeer kleine groepje der hoofdzakelijk in moderne literatuur belangstellenden. Het behoort te komen in handen van allen die op enigerlei wijze op de hoogte dienen te zijn en te blijven van wat er in de nieuw ste literatuur van West-Europa, waarvan de Nederlandse voor een groot deel maar uitloper is, aan de orde is gesteld in de laatste decennia. Vanzelfsprekend hebben 'de meeste leidinggevende figuren op ver schillend gebied niet de tijd de kwestie LVan lust laten we hier buiten beschouwing om zich door de massa's literatuur van deze tijd heen te werken, terwijl ze toch niet dan tot hun schade, dit veld terra in cognita zullen laten en ook een te hooi en te gras opnemen van een of andere mo derne roman slechts een scheef beeld van de stand van zaken geven kan. Dit kleine boekje nu voor de prijs van f 0.85 ieders eigendom verstrekt zulk een uiterst 'oriënterend overzicht en raakt op vele blad zijden de actuele problemen van de dag. De hoofdlijnen trekt Minderaa aldus Het zijn vooral de oorlog en de crisis dit woord in zijn uitgebreidste zin genomen 'die het mensbeeld in do moderne letter kunde beheersen. Naast het stellen van 'de oorlog als scherpe scheidingslijn tus sen twee generaties, plaatst Minderaa toch ook deze m.i. waardevolle en te veel yerzuimde opmerking (ik wees daarop in het Zondagsblad van 23 November 1936): j,Toch had de beweging tot een chaotische ontkenning van een voos-geacht verleden reeds eerder ingezet en was ook in dit op- fcicht het uitbreken van de oorlog de explo sie, die reeds lang inwendig gromde". Deze zeer juiste gedachte is m.i. nog te Weinig onderzocht. Even waar en behartigenswaardig ls <te yolgendo gedachte, die ik in ander verband onlangs hier op ongeveer gelijke wijze on der de aandacht bracht: „In de Nederland se literatuur zijn de scheidingslijnen- ,Veel minder gemarkeerd dan in de litera tuur der oorlogs- en revolutie landen". Veel meer directe invloed en de tal loze voorbeeden van Minderaa bewijzen deze stelling volkomen heeft op de Ne derlandse letterkunde de crisis gehad. Daaronder hebben velen maar al te zeer geleden; die heeft ook in ons land zwaar en benauwend gedrukt. Terecht legt de schrijver'er ook de nadruk op, dat de groot ste moeilijkheid bij het trekken van enigs zins sprekende scheidslijnen vooral veroor zaakt wordt door de snelle opeenvolging der gebeurtenissen, de niet bij te houden wisseling der toestanden, waardoor de ver schillende generaties over elkaar heen- schuiven, en in eenzelfde tijd uitingen van .verschillende bewogenheid ons bereiken. Vrijwel aan het eind van zijn werkje stelt de schrijver nog eens met klem vast, dat het hem hier allermeest om consta tering te doen is geweest. Het is een diagnose alleen, in de trant van Huizinga's: „Schaduwen van morgen", maar dan uit sluitend met betrekking tot de literatuur. Dit is enerzijds erg moeilijk, daar de schrijver zich daarbij te onthouden heeft ,van het geven van zijn eigen opvatting en anderzijds jammer, daar er stellig lezers zullen zijn, die graag des schrijvers opvat ting zouden willen vernemen. Door dit uitsluitend en veelvuldig con stateren wordt de lezing van dit boekje op sommige momenten tot een obsessie. Zoveel levensellende, zoveel levensverwar ring. zoveel dwaasheid en godloosheid tc zien samengeperst eist krachtige levens rust, ja vertrouwend Godsgeloof om niet tot vertwijfeling te vervallen. De schrijver eindigt zijn boek dan ook niet zonder een enkele tip op te lichten van de sluier, die naar zijn opvatting de levens- Waarheid cn de vrede omhult. „De huidige wereld vertoont ons", zo zegt hij, „opnieuw een opvallend contrast", en wel enerzijds een ontkenning van God en anderzijds een zoeken naar nieuwe symbolen om tot verheerlijking van hoger Waarden te komen. Van deze merkwaardige contrasten ls naar mijn mening ook dit boekje zelf een bewijs. Enerzijds verbaast het den lezer, die het werkje begint, dat een leraar bij het Christelijk Middelbaar Onderwijs in de serie Tijd en Taak bij de Arbeiderspers een beschouwing publiceert over dit onderwerp, maar aan de andere kant is de verwonde ring niet minder groot, als hij aan het eind verneemt, dat dit boekje toch klaarblijke lijk de oplossing voor alle levensraadsels zoekt in Christus. Dit feit is voor ons een verheuging en een waarschuwing tevens. Het schemeren van een betere dageraad moge verblijdend zijn, groot is de vrees dat nog meer verwarring het gevolg zal zijn van een dergelijk com bineren van zaken, die toch met elkaar niets te maken hebben. Niet de afschuw van en de vrees voor het moderne heiden dom der nationaal-socialisten in Duitsch- land is in staat een waarachtig Christen dom te brengen. Ik kan daarop hier niet verder ingaan, maar ik meen een geest te speuren, die niet die der toekomst van het Christendom kan en mag zijn in de woor- den: „In de kerken schemert vernieuwing, gedragen door de jeugd. Mensen uit alle hoeken, zakelijken. geestelijke speculanten, vitalisten, zien wij herboren worden in nieuwe bewegingen. Ik denken ik doe maar een greep, aan christelijk pacifisme, religieus socialisme, Oxford-be weging, Roomse en Protestantse jeugd. Hoezeer kinderen van de tijd en met tijdkwalen be hept, kregen ze een opdracht boven de tijd uit en staan in het geloof het aangezicht van deze tijd te hernieuwen". Verrassend scherp en juist was vaak de diagnose, maar onjuist en zonder enige hoop op beterschap voor den patiënt lijkt mij de therapie. Alleen de belijdenis van zonde, persoonlijk en van de gemeenschap, en de bede om Gods genade, opdat wij zwak en onnut worden om daaruit kracht te erlangen, is naar mijn meening het eni ge redmiddel voor de in dwaze hoogmoed bluffende en aan de andere kant in rade loze onmacht naar uitkomst hijgende wereld. De nauwkeurige lectuur van dit boekje bindt een ieder de nood der mensheid op het hart. Groot is de roep om verlossing, maar klein is het getal der arbeiders. Een ieder doe, wat zijn hand vindt om te doen. Dr. J. KARSEMEYER uitreis: BUIZERD: Maandag te Basrah. OEHOE: Maandag te Rangoon; blijft Dins dag te Rangoon wegens slecht weer. PELIKAAN: Maandag te Batavia en Ban doeng. WIELEWAAL vertrok Dinsdag 7 uur v.m. van Amsterdam naar Batavia. Op de thuisreis: EMOE: Maandag te Jodhpur. REIGER: Maandag te Athene, blijft Dinsdag i te Athene wegens slecht weer. 1 GIER vertrok Dinsdag van Batavia naar Amsterdam. Antoon Coolen, Lentebloesem. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg Coolen heeft in deze bundel novellen de liefde beschreven in haar vele vormen en gradaties; bakvisschenLiefde, huwelijksliefde en -leed. oude-vrijersliefde, ontgoochelde liefde, moederliefde en -leed, onbestemde liefde welke gericht wordt van de erotiek op de charitas. De meeste dezer vertellingen zijn scherp omlijnd, gelijk een novelle behoort te zijn; het enkelvoudige geval wordt fel belicht. Coolen beeldt het gewone, alledaagsche le ven met talent. Zijn figuren leven temidden van hun milieu als menschen, die we van aangezicht tot aangezicht kennen. Ze wor den niet geïdealiseerd, hun gebreken en zwakheden worden niet verdoezeld, maar ♦ocher wordt vele malen bij deze lec tuur een stil, doch klemmend appél gedaan op de betere en edele gevoelens in den lezer. ONTVANGEN WETBOEKEN Van de Comptabiliteitswet ontvingen we in de serie Nederlandsche Staatswetten den vierden druk, bewerkt door Dr. G. G. Pekel haring; van de Landarbeiderswet den vijf den druk, verzorgd door denzelfde; en van de Visscherijwet den achtsten druk, even eens verzorgd door Dr. Pekelharing. Prijsvraag Muziekgezelschap „J. P.zn. Sweelinck" Voor Nederlandsche componisten Het sodalicium studiosorum „J.Pzn. Sweelinck" (Amsterdamsoh muziek- gezelschap), schrijft voor Nederlandsche componisten de volgende prijsvraag uit: Gevraagd wordt een w erk voor orkest met koor op Nederlandschen tekst, dat voor dilettanten goed uitvoerbaar moet zijn. De jury bestaat uit de heeren: Willem Andri26sen, Henk Badinigs, Eduard van Bei- num, Bertus van Lier en Willem van Warmelo. Het S.S.M. „J.Pzn. Sweeïdnck" stelt o.a. een prijs beschikbaar van 250.—. Hr. Ms. „HERTOG HENDRIK" EN „JOHAN MAURITS VAN NASSAU" Naar Hr. Mg. pantserschip „Hertog: Hendrik" dat op 6 Januari as. naar de Spaannche wate- zal vertrekken, zullen de volgende brle- 12. 19 en 26 Jai Februari naar Oran braltar; op 4 Februa Februari, 2, 2 Febri r Glbralta' Gl- 3 April naar Funchal en op 6 Lpru naar Gibraltar, irrespondentle, welke nog wordt ontva na de laatste verzending op 13 April, z Den Helder worden doorgezonden. gezonden. JACHT OP SMOKKELAARS Op de hei tusschcn Boxtel en Blade 1, werd de chauffeur van een auto door een gemeente- en een rijksveldwachter gesom meerd tot stoppen, aan welk bevel niet werd •oldaan. De auto reed met grocte vaart door n het mocht den politiemannen niet ge lukken op de treeplank te springen, wes halve zij per rijwiel de auto achtervolgden en zoo spoedig mogelijk de politie te Eind hoven telefonisch wr irschuwden. Deze laatste slaagde er inderdaad in de auto daar ter plaatse aan te houden. Bij onderzoek bleek, dat daarmede een partij groot 13.000 boekjes sigarettenpapier, 150 k.g. margarine en 5 k.g. suiker clandestien werden ver voerd. De beide inzittenden van de auto. een ta- oner van Eindhoven en een inwoner van Zuilen (U.), werden door de beide politie mannen, die de auto hadden aangeroepen, herkend. Tegen beide mannen is proces verbaal opgemaakt. De roofmoord te Vlissingen Opvarende van de „Schelde" Naar wij vernemen, is in verband met den op 3 Maart van dit jaar te Vlissingen g> pleegden roofmoord op het echtpaar Lauwe reins. Zondagochtend te Hoek van Holland een opvarende van de sleepboot „Schelde" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleep- diest aangehouden en naar Middelburg over gebracht. De gearresteerde had een reis met de sleepboot naar Madagaskar gemaakt. Zoo dra hij in Hoek van Holland aankwam, werd hij in arrest gesteld. Het is waarschijnlijk dat binnen enkelo dagen nadere berichten bokend zullen wor GOUDEN DIENSTJUBILEUM Gister was het 50 jaar geleden dat de heer W. Kat bij gebrs. De Jong te Westzaan in dienst trad. Voor dit feit is hem door den burgemeester der gemeente de zilveren me daille. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Officieele Berichten L. K. Hoeke; tot officier van adt Ier 2e klasse, de officier van admlnl- ler 3e klasse E. S. H. van Assendelft d< Dr. W. de Vlug. bui i den kapitein 1 de Vlootcommls« it-kolonel der Infai terie A. de BrutJn. Benoemd tot algemeen aecretar: Legercommlssie do eervol ontsla? luitenant-kolonel der Infanterie A advlseerend lid dier commissie. Benoemd tot advlseerend lid vai commissie de luitenant-kolonel var ralen staf M. W. L. van Alphen, d Hoogere Krijgsschool. BU K.B. Is bepaald, dat H.Ms. kn thans ln dienst opgelegd ta Willi bevel over H.Ms. Kruiser „Java" ls op- igen aan den kaplteln-lultcnant ter zee L laasaen. onder eervolle ontheffing van dit o\er H.Ms. Pantserschip „Hertog Hen- ontheffing van het bevel over H.Ms. Opleidings schip „Van SpeUk"; P met de waarneming van het bevel over tefn;S| HUn°Bentde,n„bOdenlJlid0lök be,aat d0 *<*01- tein-lultenant ter zee W. H. C. Hoog. LUCHTVAARTDIENST Aan mr J. M. Kan ls eervol ontslag verleend als hoofdcommies bil den Luchtvaartdienst, met gelijktijdige benoeming tot hoofdcommies bn het Dep. van Blnnenl. Zaaen. RIJKSZUIVELCONSULENT Eervol ontslag is verleend aan dr L. T C. Schey te Hoorn als RUkszuIvelconsulent. P. T. T. Benoemd ls tot hoofdcommies bö het hoofd bestuur der P.T.T., Dra C. M. J. van Llerop. RIJKSGEBOUWENDIENST Benoemd zUn tot ad]un„t-coir.mles: A. Boom en F. W. Bennewltz. NOTARISSEN Benoemd zUn tot notaris te NUmegen: (vaca ture Th G. ten Pol) M J. H. Schreurs, candl- aaat-notarls te Arnhem en (nieuwe standplaats) mr K. J. H. M. Weve, te Nijmegen. Benoemd la tot notaris te Amsterdam: (vaca ture JH F. M. de Hoog) A. G. A. BUhrs, te Ajnsterdam, RECHTZAKEN „Laat me nou maar vrij" Van een caféhouder en een fruitautomaat De Haagsohe caféhouder H. J. H. stond voor den politierechter, prof. mr. van Bem melen, terecht wegens het gelegenheid geven tot de beoefening van hazardspél. Dezen keer was het weer eens een fruit automaat. „Ik loofde geen prijzen uit", zegt verdachte met een onschuildiig gezicht van „laat me nou maar weer vrij". „Maar u gaf er toch wel consumpties op", tracht mr. van Bemmelen hem te vangen. ..Nee hoor, ook niet", is het antwoord. „Maar bij de politie hebt u dat bekend?" „Nee, ik heb daar gezegd, hoe het altijd gedaan wordt, maar daarbij heb ik niet ge zegd dat het bij mij zoo gaat", meent de café houder. De politierechter haalt het politierapport er 'bij. „Hoor nu eens, het staat hier duidelijk", probeert mr. van Bemmelen nog eens. „Ja, maar ze doen het allemaal", valt de caféhouder dan door de mand. Eindelijk dus een bekentenis. „Maar", waagt hij nog eens een poging, „Waarom bestaan ze dan? Je ziet ze overal." „Ze zijn anders verboden en worden lang zamerhand overail vernietigd", legt de politie rechter hem geduldig uit. „Maar waarom dan bij mij en bij een ander niet?" zegt de caféhouder nog maar half overtuigd. „Dit is het werk van de politie, dat valt buiten mijn terrein, ik veroordeel u conform den eisch tot een boete van f 5 met vernie tiging van de automaat. Bent u daar niet mee tevreden, dam kunt u in appèl gaan", maakt de politierechter er een eind aam. „En ik ga in appèl," is het antwoord ver gezeld van een blik vol liefde naar de fruit automaat, welke in beslag is genomen. Maar het was slechts schijn! Lessen in eten en drinken Hoe schenkt een ober wijn Utrecht, 27 December ETEN en eten is twee! Men kan eten wat de pot schaft, maar men kan ook „dineeren". Wat het laatste betreft, hiervoor is meer noodig dan alleen aard appelen, groenten en vlcesch. Wil men goed dineeren dan zal het menu uitgebreid moe ten zijn, maar dan zal men tevens rekening hebben te houden met de „tafel-etikette". En dat niet alleen de consument, ook de ober moet van alles op de hoogte zijn en precies weten dat als u een uitzonderlijke spijze bestelt, deze voor hem niet uitzon derlijk is, wantde ober weet alles. Zoo zal de ober b.v. als „een steak de boeuf ét cheval" besteld wordt, niet naar het buffet moeten gaan met de gedachte „die mijnheer bestelt paardenbiefstuk", neen, hij zal dadelijk moeten weten: „o dat is een biefstuk met een spiegelei". Misschien weet hij die het bestelt zelf niet wat hij besteld heeft, maar dat gaat den ober niet aan. De ober is de man, die in de keuken thuis is, die keurig bedienen moet en die de gasten hoffelijk moet behandelen, zoodat de eet lust zelfs vergroot wordt. Nu hebben wij in ons land over het alge meen over de handelwijze van onze obers niet te klagen, maar het kan altijd nog beter. Dat heeft ook de heer L o d e w ij k s, direc teur van de Utrechtsche Vakschool voor hotel-, café- en restaurant-bedrijf gezien en enkele weken geleden is hij overgegaan tot de oprichting van deze school, welke ge vestigd is in perceel Vredenburg 2 bis. Deze school ls geheel eenig in ons land en blijkt groote belangstelling te genieten zoo wel van de obers zelf alsook van de zijde der directeuren van hotels en restaurants. Teineinde het gemeentebestuur van onze stad eens op de hoogte te brengen met.de werkwijze en vorderingen, heeft de heer Lodewijks heden B. en W. uitgenoodigd eens een kijkje te komen nemen in de vak school. Wij zouden dit dus kunnen noemen een „openbare les". Om half elf verscheen wet houder Zegers in gezelschap van den heer Göbel directeur van de Arbeidsbeurs. De Burgemeester zou later komen. zelf obers te zijn! Vanmiddag zouden deze gasten moeten bedienen en zou den de obers van vanmorgen gasten zijnl Dat was dus wat anders als ëen schoolles met banken en een bord aan de muur. Deze school is inderdaad geheel eenig en wie zou niet water tanden bij het zien van al die heerlijke gerechten, welke er opgediend werden. Aan beide zijden werd dus geleerd. De gasten leerden hoe zij bestellen moeten en de obers leeren hoe zij hun spijzen moeten aanbevelen en welke dranken daarbij het beste genuttigd kunnen worden. Nadat de directeur het sein daartoe gege ven had, kon het diner beginnen en weldra was het een drukte als was men in een werkelijk druk beklant restaurant. Hier zat men te genieten tan de heerlijke schildpadsoep, ginds liet men zich caviar opdienen en werd een heerlijk koel wijntje geschonkenMaar stel u gerust, de gasten kregen niet teveel en niemand denke dat de heeren zich een congestie zouden eten in den vroegen morgen. Want. alle spijzen waren van hout, klei en dergelijke oneetbare substanties ver vaardigd. Er werd dus gegeten en er werd dus niet gegeten. Er werd gedronken en toch weer niet gedronken, want de ober die leeren moet hoe hij wijn behoort te schen ken, deed dit met de kurk op de flesch. Het ging hier slechts om de wijze waarop de flesch wordt vastgehouden! Daaraan kon men dus zien dat het een les gold, overigens zou men zich in een feest zaal wanen. De heeren, die uitgenoodigd waren om deze les bij te wonen, zagen be langstellend toe. De directeur gaf nog eenige theoretische aanwijzingen en sneed o.m. een kip aan teneinde te laten zien. hoe men dit gerecht dient te serveeren. Ook dit heerlijke gerecht bleek weer van hout te zijn, zoodat niemand in de verleiding kwam een boutje te stelen of te proeven! En zoo hebben de obers blijk gegeven van een goede kennis en de directeur heeft hiermede bewezen dat zijn onderricht doel matig en bijzonder is. Ook het lezen van de spijskaart vereischt zoowel bij den gast als bij den ober bijzon dere kennis van zaken. Het keuken- Fransch is nog wat anders dan het Fransch van de MULÖ-school. Hedenmiddag vond een dergelijke demon stratie plaats voor de werkgevers en direc teuren der firma's in het restaurantbedrijf. Tijdens deze openbare les fungeerden de gasten van hedenmorgen, voor ober. Het was een goede gedachte van den direc teur om eens te laten zien van welken aard dit onderwijs is en men heeft zich hiervan een goed beeld kunnen vormen. Deze school welke een bijzonder gezellig karakter draagt omdat men nu eenmaal „in een restaurant les neemt" is terecht eenig in ons land en 't is te begrijpen dat hiervoor groote belangstelling bestaat. BEGRAFENIS DS C. A. DE BRUIN Velen uit Pijnacker woonden de plechtigheid bij Den Haag, 27 Dcc. Onder groote be langstelling, hoofdzakelijk uit zijn oude ge meente Pijnacker, die hij 36 jaar aan een stuk dienen mocht, is vanmiddag de op 75- jarigen leeftijd alhier overleden Ds CA.de Bruin op Nieuw EykenDuynen ter aarde besteld. Behalve de pastor loca uit Pijnacker, Ds van Dingstee, waren afgevaardigden van de Hervormde School, de Jonge]ingsvereeni- ging, de Zondagsscholen en de Chr. Möziek- vereenigïng. zoomede enkele andere corpo raties aanwezig. Verder gaven van hun deel neming blijk tal van ouderlingen, diakenen "i kerkvoogden uit die gemeente. Nadat Ds K. H. E. Gravemeyer. uit Den Haag, op het sterfhuis in de Nijenrode straat, een rouwdienst had geleid, waarin hij las Psalm 90 en sprak naar aanleiding van het bekende Schriftwoord „De Heere heeft gegeven, de Heere heeft genomen, de Naam des Heeren zij geloofd", bereikte tegen half twee de droeve stoet, bestaande uit de lijkauto en zes volgauto's den doodenakker. Vele bloemstukken dekten de kist. Terwijl de kist in de aula werd opge baard, speelde de heer Gravelotte op 't orgel een lied uit den bundel „Ilarpe Sions" waarna Ds Gravemeyer allen verzocht een lievelingspsalm van don overledene, t» weten Psalm 121 vers 1, te zingen en las enkele verzen van Romeinen 8. Vervolgens herinnerde de predikant aan het heerlijke, maar moeilijke ambt, dat oen bedienaar des Goddelijken Woords vervult, welk ambt door den overledene op zoo buitengewone wijze bekleed was. Vervolgens betuigde hij aan de echtgenoote cn de kinderen van den overledene zijn diepe deernis, terwijl hij daarin tevens enkele andere kinderen be trok, die een positie hebben in het Verre Oosten. Tallooze malen, zoo ging Ds Grave meyer voort, mocht Ds de Bruin het Kerst feest prediken, doch nu kan hij dit feest zelf aanschouwen bij Jezus Christus, Die eeuwig gelukkig maakt. Het sterven is altijd een verslagen worden, maar voor geloovi gen beteekent het tevens overwinnen. Tenslotte memoreerde spr. nog een en ander uit den arbeid, die Ds de Bruin te Pijnacker heeft verricht, waarna als tweede spreker Ds van Dingstee enkele woor den sprak. Ook hij richtte woorden van troost tot de familie en voegde daaraan de verzekering toe, dat gansch Pijnacker in deze dagen met de nabestaanden heeft meegebedon cn ook in de toekomst hen in het gebed zal blijven gedenken. „Wij kunnen U eigenlijk niet troosten, want dat kan Christus alleen en dat zAl Hij ook". Ds van Dingstee stond tenslotte nog even stil bij de Jongelingsvereeniging en de Zon dagsscholen, waarvan de overledene op richter was, om te besluiten met het woord, dat de overledene herhaaldelijk had doen hooren: „Tot weerziens bij Christus". Vervolgens voerde nog het woord Ds Ton- non, uit Vlaardingen, die na het vertrek van Ds de Bruin uit Pijnacker. eenigen tijd daar werkzaam is geweest. Deze herinnerde er aan hoe ontzettend moeilijk het voor hem was geweest om de plaats van zijn voorgan ger in te nemen. „Ik moest de teugels ech ter grijpen", aldus spr.. „maar ik deed dat graag. Natuurlijk kon ik het niet zooa's -ls de Bruin". Zich tot de weduwe richtend legde hij den nadruk op het woord, dat God zijn dienaren wel begraaft, maar hun werk voortzet. Zoo is het ook met Ds de Bruin. Daarna sprak nog de heer Sonne veld namens de Hervormde Schooheroenierine uit Pijnacker, waarvoor Ds de Bruin 28 jaar geledon reeds het initiatief nam Do hoor Sonneveld wees in 't bijzonder op de groote liefde, waarmode deze schoolvereeniging een allereerste plaats in zijn hart innam Tenslotte is nog een oogenblik gesproken door Dr T e r 1 a a k Poot. Ned. Herv. pre dikant te Den Haag, die erop wees, dat 36 jaar arbeid in één gemeente beteekent, arbeiden aan een nieuw geslacht, wat zeker net zoo belangrijk is als het dienen van ver schillende gemeenten. Naar spr. van de weduwe vernomen had, was het gebed van den overledene altijd anders, .hetgeen voor mij een bewijs is, aldus Dr Terlaak Poot, dat hij een levenden om gang had met God. Verder had hij gehoord, dat in zijn laatste uren zijn gedachten in het bijzonder uitgingen naar het Oosten, in verband waarmee spr. opmerkte, dat de Heilige Geest geen afstanden kent. Met een woord van deelneming tot de familie eindigde spr. Hierna speelde het orgel Lied 327. waarna de kist grafwaarts gedragen werd. ROTTERDAM Doodelijk ongeval Man werd 30 meter meegesleurd De 52-jarige H. Bellwinkel, uit de Prove niersstraat. stond Zaterdagmiddag om streeks half vier op een vluchtheuvel op den Beukelsdijk. Plotseling stak hij echter den rijweg over en de bestuurder van een snel rijdende auto, J. Anceaux, uit Schiebroek, kon een aanrijding niet meer voorkomen. B. werd over en afstand van 30 nieter meegesleurd; de auto reed een trottoir op en botste tegen een haltepaal van de tram die afbrak. Deerlijk gewond is de heer B door den Geneesk. Dienst naar het ziek >n huis aan den Coolsingel verwerd, waar hij g.ster aan de bikomen kwetiuren is over leden. De onvindbare man Ongeluk met een vrachtauto In den nacht' van Vrijdag op Zaterdag, om streeks kwart over twaalf, is een kolen vrachtauto. bestuurd door den 29-jarigen W. v. E.. uit de De Jagerstraat, die op wat on- foeheerschve wijze een bocht nam. pardoes tegen de balustrade van de Leuvebrug alhier gereden. De chauffeur kwam met den schrik vnj, maar twee mannen, die achterop den wagen hadden plaatsgenomen, waren, toen de vrachtauto toe stilstand was gekomen, plotseling verdwenen Even later klonk uit de diepte hulpgeroep: de 35-jarige P. J. Rooy, een opkooper uit de Atjehstraav, bleek in het water geslingerd te zijn. Door handrei king heeft men hem weer op het droge ge bracht. Oogenechijnlijk had de man geen let sel opgeloopen. Chauffeur en opkooper zijn naar hei' bureau Paauwesteeg overgebracht, daar vermoed werd. dat zij door drankmis bruik de botsing hadden veroorzaakt. De derde man, die eveneens achterop den wagen had gezeten, bleef echter onvindbaar. Men dacht, dat ook hij te water was geraakv. waarom direct met dreggen een aanvang is gemaakt Hoe men ook zocht, de man bleef onvindbaartot hei" bericht kwam. dat men den gezochte, den 29-iarigen C Roef uit dc Warmoeziertraat, op de Korte Hoog- traat had aangetroffen. Na het ongeluk was B. kalm weggewandeld DEN HAAG R. H. Driessen Jr. f Te Wassenaar is Zondag op 56-jarigen leeftijd overleden de heer R. H. Driessen Jr., secretaris-penningmeester van de Kon. Vereeniging van Gepensionneerde Officieren van het Nederlandsche Leger, welke functie hij omstreeks 14 jaren heeft vervuld. De thans ontslapene was in deze functie destijds de opvolger van zijn vader. De heer Driessen was tevens directeur van het Ne- derland-che Toevluchtsoord voor Noodlijden de Dieren, het bekende dierenasyl aan de Nieuwe Haven alhier. Het zou begin februari .s. juist 25 jaren geleden zijn, dat hij laatst- enoemde functie aanvaardde. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag a.s. op Nieuw Eyk en Duynen te kwart voor twaalf. Gecompliceerde aanrijding Een vrouw liep kneuzingen op Op de Kalvermarkt had een aanrijding piaate tusschen een personenauto, bestuurd door den 19-jarigen J. P. uil de Perponcher- straat, een stilstaande personenauto, be stuurd door den 37-jarigen R. S. uit Wasse- een tandem, waarop het circa 40-jariga echtpaar S. was gezeien, zoomede eeD rij wiel, bestuurd door den 11-jarigen L M. B., wonende aan den Marktweg. Eerstgenoemde auto slipte op de tramrails en reed achtereenvolgens de andere voertui gen aan Mevr. S. kreeg een kneuzing aan den rech-, terknie en werd door den G. G. D. naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd. Van de tandem werd het achterwiel ver bogen, het andere rijwiel werd vernield. Beide auto's werden licht beschadigd. Onvoorzichtig overgestoken Twee voetgangers het slachtoffer. Op den hoek van de Zusterstraat en Loosduinschekade is le Kerstdag de 65-ja- rige voetganger L. J. T„ uit de Terwesten- straat aangereden door een personenau'o, bestuurd door den 37-jarigen A. S. van het Lorenbzplein, doordat de man weifelend overstak. Hij kreeg verwondingen aan hoofd en rechterhand, benevens een bloeduitstor ting in de linkerknie en is door den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ver- Door dezelfde oorzaak is op den voor avond \an Kerstmis op het Spui de 70-jari- ge voetganger J. G. v. d. B., wonende op dc Nieuwe Haven, aangereden door een perso nenauto, bestuurd door den 23-jarigen J. do B., uit de Obrechtstraat. V. d. B. brak het rechter onderbeen en bekwam een hoofd wond. Hij werd door den G.G.D. eveneens overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Motorist vliegt in de pulp Zijn machine totaal vernield WASSENAAR, 28 Dec. Gisteravond is op den Rijksstraatweg, ter hoogte van „De Raaphorst", de motorrijder J., uit Den Haag, die uit de richting Leiden kwam, opgebotst egen de echterzijde van een vrachtauto, geladen met zakken dro ge pulp, die langs den weg stond, be- hoorijk verlicht. De motorrijder «heeft, waarschijnlijk door slechte verlichting van zijn motor, de auto niet zien staan. De motor sohoot onder den wagen door en de motorrijder kwam pardoes op de lading terecht. Dat mag een geluk voor hem heeten, want de zachte lading bood weinig weerstand en voorkwam ernstige verwondingen. Niettemin is J. er niet zonder verwondingen afgekomen. Hij klaagde over pijn in het onderlijf. Dr. Hubbeling, die eerste hulp verleende, gaf opdracht J. naar zijn woning in Den Haag te vervoeren. Hij heeft zich onder behandeling van zijn huisarts gesteld. De motor werd geheel vernield. Oplichting bij inzameling voor het Comité hulp aan Spanje Verdachte vrijgesproken Voor dien Haags chen politierechter, prof. mr. Van Bemmelen, werd gister morgen de zaak behandeld tegen J. C. v. d. B., die zeep en geld uit naam van het Medisch-Hygiënisoh comité voor Hulp aan Spanje in heeft gezameld na 11 Sep tember, den sluitingsdatum voor de in zameling. Verdachte zou hetgeen hij var verscheidene menschen voor 't comité heeft gekregen, niet hebben afgedragen. v d. B. liep met een lijst, waarop men voor een bedrag in geld kon inteekenen, doch daarnaast vroeg hij hij ook om zeep, dit alles voor genoemd comité. Als getuige werd de penningmeester H. J. H. van 'de afdeélirag Den Haag van het Me- disoh-Hygiënisch Comité Hulp aan Spanje gehoord, die verklaarde dat verdachte de zeep en het geld wèl had afgedragen, doch eerst na de aangifte bij de politie. „Hoe is de zaak uitgekomen?" wilde mr. Van Bemmelen weten. Het bleek nu, dat de vorige penningmeester was afgetreden, nadat hem dit door ver scheidene leden van het comité was gevraagd. Deze vorigé penningmeester had aangifte bij de politie gedaan. Politierechter: Kan dit een soort wraakne ming van den penningmeester zijn geweest? Dit kon getuige niet zeggen. Politierechter: „Benit U nu van meening dat verdachte inderdaad den boel oplichtte of dat hij te goeder trouw handelde". De officier van Justitie, mr. Rouffaert, achtte de oplichting niet overtuigend be wezen en vroeg vrijspraak. Mr. Van Bemmelen sprak verdachte vry. Warenhuis in 't gelijk gesteld Kunstzijde draden zijn geen ..stof" Door den president van de Haagsche Rechtbank is vonnis gewezen in het kort ge ding, dat door de Hollandsche Kunstzijde Industrie te Breda was aanhangig gemaakt tegen het Warenhuis Grand Bazar de la Paix te 's-Gravenhage, wegens den verkoop van textiel-goederen van gematteerde kunstzijde, welke was vervaardigd met toepassing van de werkwijze, beschermd in het bekende Singmaster octrooi no. 37773. De president is in zijn vonnis niet ingegaan op de vraag of de toegepaste werkwijze onder de bescherming van het octrooi valt, aange zien hij besliste diat kunstzijde draden geen „stof" zijn in den zin der wet en dientenge volge de bescherming van het Singmaster octrooi, nu dit op een werkwijze slaat, zich niet uitstrekt tot de, met toepassing dier werkwijze vervaardigde kunsfaijde draden. Uit dien hoofde is de vordering ontzegd. De H K.I. gaat van deze beslissing ia hooger beroep bij het Gerechtshof, terwijl dc hoofdzaak bovendien bij de civiele Kamer d'er Rechtbank aanhangig zal worden ge maakt. Als raadsman voor het Warenhuis trad op r. W. M. Nathans, terwijl mr. J. v. d. Valk uit Breda namens de Hollandsche Kunstzijd'? Industrie optrad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7