't Wereldkampioenschap Schaken DINSDAG 28 DECEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. a BUITENLAND De Róemeensche regeeringscrisis Koning Carols consulten Het bureau van den Roemeenschen mi nister-president Tatarescu heeft gister het volgende communiqué gepubliceerd. „De centrale kiescommissie heeft de re gels bekend gemaakt, die als grondslag zullen dienen bij de toewijzing der zetels in de Kamer. Uit de bestudeering dezer re gels blijkt, dat de nationale liberale party geen meerderheid in de kamer kan vormen. Hierdoor is een nieuwe toestand ontstaan, die door de regeering bestudeerd wordt" De hofmaarschalk deelt mede, dat de kvrnng het noenmaal heeft gebruikt mot Goga, voorzitter der nationale ohristelljke partij en in den middag generaal Auto- n e s c u, commandant van het vierde leger corps, heeft ontvangen. In politieke kringen beschouwt men de kabinetscrisis thans als een feit en men neemt aan, dat de koning reeds begonnen is met het raadplegen van de in aanmer king komende persoonlijkheden met het oog op de vorming van een nieuwe regeering. Amerika's helium-winning De federale mijnautoriteiten der Vereenig- Üe Staten hebben medegedeeld, dat binnen enkele weken een begin kan worden ge blaakt met d.e winning van helium voor tommerciëele doeleinden, waartoe besloten twerd na de ramp met de „Hindenburg Een commissie heeft de heliumvoorraden 0er Girdler Company in Kansas en Colorado (geschat. Het verslag dezer commissie moet «eerst aan den minister van binnenlandsche fcaken worden voorgelegd. Voorts is voor het •winnen van helium op de regeeringsterrel- hen in Texas een beschikking van den president noodig. de spaansche burgeroorlog Nog steeds strijd om Teruel Volgens te St Jean de Luz ontvangen berichten uit nationalistische bron neemt de strijd om Teruel van uur tot uur grooteren omvang aan en worden de effectieven, die er aan deelnemen, voort durend versterkt. De oude stad Teruel blijft zich krachtig verdedigen. Het radiostation, waarover de verde digers beschikken, stelt het nationalisti sche opperbevel om do drie uur op de hoogte van den toestand. Verder wordt medegedeeld, dat de groote omsingelingsbeweging aan de flanken, die de troepen van Franco zijn begonnen, zich steeds duidelijker afteekent en men neemt aan, dat zij binnenkort voltooid zal zijn. Het nationalistische opperbevel toont het groot ste vertrouwen in de resultaten van deze manoeuvre. Overigens bewaart Franco's legerleiding de grootste geheimhouding omtrent haar voornemens, doch men spreekt van een groot offensief in de nabijheid van Teruel, dat zou samenvallen met een tweede en zeer krachtig offensief op een ander front. De roode troepen zien de noodzakelijkheid in van snel optreden en daarom trachten zij de oude stad door onophoudelijke aan vallen en zelfs ten koste van zware verlie zen, tot overgave te dwingen. Het is een ware snelheidswedstrijd tusschen de aanval lende roode troepen en de witte hulp colonnes Mochten de nationalisten inderdaad in hun opzet slagen en de roode troepen in het nauw weten te drijven, dan zou het gevolg daarvan niet slechts zijn. dat Teruel ontzet wordt, doch waarschijnlijk tevens, dat de troepen van Franco een voorsprong naar 't Zuiden behalen. De Italiaansch-Japansche vriendschap Een studie-commissie naar Japan De ,,Giornale d'Italia" meldt, dat onder auspiciën van de fascistische partij een lta liaansche studiecommissie naar Japan zal worden gezonden, die de Japansche bezoe ken aan Italië zal beantwoorden en contact zal zoeken met de Japansche nationale krachten. Het blad stelt in het licht, dat politieke, economische en cultureele samenwerking noodig is tusschen Italië en Japan en wijst op de verwantschap tusschen de posities en problemen der beide naties, die overigens „met Duitschland verbonden zijn in de groo te historische zending tegen het communis me en in de verwerkelijking van een schep penden en productieven vrede". De Italiaansche missie naar Japan zal een boodschapper zijn van den arbeid en den geest van Italië. Brand bij „His Masters Voice" Gistermiddag vier uur werd te Londen brand ontdekt in de showrooms van His Masters Voice, een groot winkel- en kantoor pand in Oxford Street en toen de eerste stoomspuit verscheen, sloegen de vonken reeds uit de daken. Binnen vijf minuten waren tien en een kwartier later 35 slan genwagens aanwezig, die het vuur met 60 stralen aantastten. Het geheele verkeer werd omgelegd en 200 politieagenten hiel den de nieuwsgierigen, die in grooten ge tale voor zoo iets zeldzaams als een brand in het hartje van de winkelwijk, waren aangekomen, op een afstand. De brand heeft vermoedelijk geruimen tijd in het ipand ge woed want reeds te half vijf stortte het daik van het hoofdgebouw met veel geraas in. De brandweer had toen een mpeilijk half uur om het overslaan naar de belendende panden te voorkomen, maar zij is daar ten slotte in geslaagd, ofschoon twee aangren zende daken een oogenblik vlam gevat heb ben. Te half acht bestond voor uitbreiding geen gevaar meer en konden eenige motor- spuiten inrukken. Het pand is' volkomen uitgebrand. TITULESCU VREEST VOOR ZIJN STEM De Róemeensche staatsman Titulescu lijdt momenteel aan een zóó ernstige keel ziekte, dat hij zou vreezen, zijn stem ge heel te verliezen. In verband met een plot selinge verergering van zijn kwaal is hij onverwijla naar Weenen vertrokken, om zich onder behandeling te stellen van eten specialist Neumann. OP DUITSCHE SCHOLEN WEER LEIEN! In verband met de noodzakelijkheid, op papier te bezuinigen, is de lei in eere her steld ito de Duitsche scholen. De minister van opvoeding heeft bepaald, dat de lei ben schoolschrift zal vervangen in de belde eerste schoolklassen. In de twee volgende jaren zal het gebruik van de led facultatief zijn. DE JAPANSCH-CHINEESCHE OORLOG De strijd in de provincie Sjantoeng Volgens het Japansche keizerlijke hoofd kwartier hebben de Japansche troepen, wel ke in de Chineesche provincie Sjantoeng opereeren, zich thans meester gemaakt van de hoofdstad Tsi-Nan. Naar Domei meldt hebben de Chineesche troepen de stad in brand gestoken. Het provinciale regeerings- gebouw, dc consulaten van Japan en Duitsch land, een Japansch ziekenhuis en vele an dere gebouwen zijn in de vlammen op gegaan. Het doel van den Japanschcn opmarsch is thans Tsing-Tno. Zij zijn reeds gevorderd tot Tsjang-Tien aan de spoorlijn Tsi-Nan—Tsing Tao. De Chincezen leggen loopgraven aan bij Wei-Hsien, aan denzelfden spoorweg. Incident te Shanghai Gistermiddag zijn op een schip, dat de Soetsjaukreek afvoer en Japansche militairen aan boord had, drie handgranaten gewor pen, waarvan er een ontplofte. Een Japan sche soldaat werd gewond. Van Japansche zijde wordt aangenomen, dat de dader een Chinees is geweest. Naar van officieele Japansche zijde wordt verklaard, toont het gebeurde aan, dat de politie der internationale nederzetting te Shanghai niet in staat is, incidenten te ver hinderen. Daardoor wordt de terugkeer tot meer normale toestanden in de gebieden ten Noorden van de Sootsjau-kreek bemoeilijkt en de heropening dezer gebieden voor de Chineezen belemmerd. In politieke kringen gelooft men, dat de Japanners het voorval als een voorwendsel willen gebruiken, om hun invloed op de in ternationale politie te versterken. De kwestie van de „Lady Bird" De Japansche ministeries van oorlog, ma rine en buitenlandsche zaken hebben de op stelling van het antwoord op de Britsche nota betreffende de kwestie van de „Lady Bird" voltooid op grond van rapporten, die ter plaatse zijn opgesteld. Dit antwoord zal zeer binnenkort worden overhandigd. Het zal in het licht stellen, dat het incident geheel door een vergissing i6 veroorzaakt Openhartig zullen verontschul digingen worden aangeboden, terwijl mede gedeeld zal worden, dat stappen gedaan zul len worden, om een herhaling van derge lijke gebeurtenissen te voorkomen en dat schadeloosstelling zal worden betaald voor de geleden verliezen. Sinds de Chineezen in de stad Tsingtau belangrijke Japansche katoenspinnerijen hebben vernield, is ook de provincie Sjan toeng, waarvan Tsingtau een der belang rijkste havens is, het tooneel van strijd geworden. De hoofdstad dezer provincie. Tsinan, is thans door de Japanners inge nomen. Bij herstellingswerkzaamheden aan een oud huis te Calais heeft men in een muur gouden muntten uit den tijd van Philips den Stoutmoedige gevonden, die een waar de van een millioen frank zouden vertegen- wooroigerL De munten werden op grond van een koninklijk decreet van 15 April 1339 geslagen. Vermoedelijk heeft de bezitter der goud stukken deze bij de verovering door de Engelschen in 1347 in den muur gemetseld en is de schat bij zijn dood vergeten. Een groot deel van Joego-Slaviëwaarvan meer in het bijzonder Montenegro, wordt door een ernstige overstroomingsramp geteisterd. Een opname van het stadje Rijeka Zrnojewitsch, dat geheel door het water van de buitenwereld werd afgesloten. Duitsche meisjes worden .bijgewerkt" Naar Havas uit Berlijn bericht zullen ge leidelijk in alle Duitsche rijksgouwen scho llen worden opgericht voor de verloofden van nationaal-socialistische miliciens en soldaten van de rijksweer. De eerste school in dien aard zal in Schwanenwerder In i38 worden geopend. De voorbereiding voor het huwelijk van deze verloofden heeft een probleem gevormd aaromtrent de leidster der Duitsche vrou wen en de leider der S.S. thans tot overeen stemming gekomen zijn. Welk een geluk voor het land! Aardschokken in Centraal Amerika Twee zware aardschokken hebben binnen den tijd van vier en twintig uur centraal Amerika geteisterd. Zondagavond werd in San Salvador een zware aardbeving waar genomen. In zeven steden werd groote scha de aangericht. Volgens de eerste berichten is de stad Anuchapan het ernstigst geteisterd. De stra ten werden erdoor opgebroken, de muren der huizen vertoonen groote scheuren. De bevolking vluchtte in groote verwar ring bij de eerete schokken naar buiten. Voor zoover bekend is, is slechts één doode gevallen. Verscheiden personen werden ge wond. Spoedig daarop werden de telefoon- en te legraafverbindingen verbroken, waardoor men nog in het onzekere verkeert omtrent den omvang van de ramp. Het centrum der aardbeving ligt, naar het schijnt, in de Sierra Pansca. Oogenblikkelijk heeft de regeering van San Salvador hulpexpedities naar de geteis terde gebieden gezonden. De genie is bezig, de telefoon- en telegraafverbindingen te her stellen. Wanneer dat werk voltooid is, kan pas worden vastgesteld, waar het dringendst hulp noodig is. Een tweede aardbeving werd in het plaatsje Chilpanicino (Mexico) waargeno men. Een groot deel der bevolking bevond zich op dat oogenblik in de kathedraal. In paniek vluchtte men naar buiten, waarbij verscheiden personen gewond werden. Ook werd een aantal huizen zw""- K"a"v,n',ir"' BRITSCH-ARABISCHE RADIO-PROPAGANDA De Britsche radio-diensten dcelen mede, dat hun eerste nieuwsuitzending in vri de talen Maandag 3 Januari in hel Arabisch geschieden zal. van 18 uur tot 18 uur 15 op een golflengte van 31.32 M. Na dien datum zullen dagelijks op hetzelfde uur nieuws uitzendingen gegeven worden. Men moet hierin een poging zien, de Ita liaansche propaganda in de Moslim-wereld, welke o.a. via de1 zender te Bari met zooveel succes wordt gevoerd, te overvleugelen. GEEN NIEUWE CONFECTIE ZAKEN TE BERLIJN Geen enkel nieuw handelshuis of nieuwe fabriek voor confectie kaa voortaan te Berlijn worden opgericht, zonder machtiging van den rijksminister voor economie. De bevoegde autoriteiten motiveeren dit besluit met een streven van de kleeding industrieën om zich al te veel te Berlijn te concentreeren. Geen enkel verzoek om vestiging, door Israëlieten- ingediend, zal in overweging genomen wordien. EEN POOLSCHE PRINS ONDER CURATEELE Nadat de familie van den 67-jarigen prins Radziwill, die kort geleden het voor nemen te kennen heeft gegeven, met een Joodsche vrouw in het huwelijk te treden, een verzoek had ingediend, den prins »n- der curateele te stellen, heeft de rechtbank thans den vroegeren Poolschen ambassa deur te Parijs, Sjlapowski, tot voorloopig curator benoemd. De prins vertoeft op het oogenblik met zijn verloofde aan de Azuren kust. j. mtroi euucr» 9 VERZEKERING MaaUc&appif - SneeJt Een beoordeeling van het vertoonde spelpeil in de match De agressieve strijdwijze biedt de meeste kansen op succes De heer H. J. J. Slavekoorde te Den Haaa schrijft ons: Een vraag Een vraag, welke dezer dagen weer heel wat monden en pennen in beweging heeft gebracht is deze: Stond het vertoonde spel in de jongste match om het wereldkampioen schap op hoog peil? Was het peil hooger dan in 1935? Was het hooger dan wat gewoon lijk in grootmeester-tournooien geboden wordt? Zeer merkwaardig is, dat degenen, die op deze en dergelijke vragen de meest positieve antwoorden durven te geven, zeer duidelijk blijken te behoqren tot de categorie der goede stuurlieden, die aan den wal staan. Nog duidelijker wordt zulks indien men eens nagaat, wat de menschen, die het wagen een scherpe veroordeeling over het spelpeil uit te spreken, zelf in de schaakwereld ge presteerd' hebben. Gewoonlijk blijken deze onbarmhartige critici in de schaakwereld volkomen onbekend te zijn; zij zijn niet eens provinciale of plaatselijke beroemdheden. Daarentegen leggen degenen, die het oost tot oordeelen bevoegd zijn, meestal een andere, tevens mildere maatstaf aan, waar naar zij de gespeelde partijen heoordeelen. En zulks, naar mijn meening. volkomen terecht. Twee antwoorden Toen ik mij zette tot het schrijven van dit opstel en daartoe het gebeurde in de laatste drie maanden nog eens in gedachten naging, drongen zich twee uitspraken aan mij op, welke beide hoewel in zeer ver schillende termen hetzelfde beoogden. De eerste uitspraak is er een van den ouden schaakmeester-philosoof Lasker. Toen men een aantal vooraanstaande schaakmees ters eens vroeg: „Wat is het schaakspel?" kwamen er vele en velerlei antwoorden. Hat antwoord van Lasker was zeer karakteris tiek en waarschijnlijk ook het meest juiste. Hij antwoordde: „Het schaakspel is een strijd!" De andere uitspraak is er een van Kurt Richter, een der sterkste Duitsche schaak spelers, wiens stijl in zeer sterke mate door het strijd-element gekenmerkt wordt. Deze heeft, nog niet zoo lang geleden, in een vrij scherp gestelc. artikel stelling genomen tegen, degenen, die het correspondentie-schaak bo- het gewone partij-schaak stelden. Hij- noemde het spelen van correspondentie partijen een misschien waardevol surro gaat voor het spelen van gewone schaak partijen en achtte het spelen daarvan slechts op zijn plaats voor hen, die doordat zij op afgelegen plaatsen wonen, niet in de ge legenheid zijn zich op de gewone wijze met anderen te meten. Maar heftig ging hij te keer tegen hen, die wèl in de gelegenheid waren gewone schaak-partijen te spelen, doch desniettemin aan het correspondentie- sohaak den voorkeur te geven. Hij noemd» dezulken lafaards, die den moed misten een eerlijke strijd met gelijke wapens aan te gaan. Over een en ander hob ik destijds dent lezers bericht. Het strijd-element is allesbeheerschend Men zal uit het bovenstaande reeds heb* ben begrepen, welke richting ik wil inslaan^ Ook i k geloof, dat het hoogste vereischte, waaraan een schaakpartij, c.q. de betreffen de schaakspelers, kunnen voldoen, is, dat het strijd-element allesbebeerschend voorop heeft gestaan. Indien men werkelijk het schaakspel in de eerste plaats als een strijd ziet, valt het niet moeilijk mijn gedachten- gang te volgen. Wanneer twee legers elkaar moeten be strijden en het eene beijvert zich om zoo veel mogelijk bomvrije schuilplaatsen, loopgra ven, enz. te maken en daarin alle manschap pen zoo goed mogelijk te verbergen, meent u dan, dat zulk een leger een goede kans op de overwinning maakt? Zeker, het is waarschijnlijk, dat de verlieskansen tot een minimum beperkt zullen blijven. Slacht offers zullen er niet veel vallen; daar zor gen de bomvrije schuilplaatsen wel voor, Even zeker is het echter, dat de overwin ning voor d i t leger niet is weggelegd; daarvoor is de houding te defensief. Wanneer het andere leger daarentegen het vijandelijke kamp gaat opzoeken en vast beraden tot den aanval overgaat, dan zal daarbij veel risico genomen moeten worden; hoogstwaarschijnlijk zullen ook vele slacht offers vallen, doch het is zeer aannemelijk* dat de getoonde moed en de aan- nllonde wijze van optreden op den duur 1 oren zullen zijn welke de overwin- iar- borgen. Het agressieve wint het Beoordeelt men de match tusschen Euwe en Aljechin vanuit het kenmerk der betoonde moed en agressieve wijze van optreden, dan zal men moeten er kennen, dat het gebodene aan zeer hooge elschen voldoet. Het feit, alleen al, dat onder de 30 gespeelde partijen er zelfs niet één voorkomt, welke men als groot meester-remise kan bestempelen, 9preekt boekdeelen. Beide spelers hebben van het begin tot het einde met alle krachten gestreden, gestreden in den besten zin des woords. In geen enkele partij kwam de gedachte bij hen op, het zich nu eens gemakkelijk te maken en uit te rusten van d© voorafgaande inspanning. Het 6chaak, dat Euwe en Aljechin ons in den afgeloopen match hebben laten zien, was van de hoogste orde en is nagenoeg niet te overtre f'f'e'n. Hiermede behoeft nog niet noodzakelijker wijze gepaard te gaan, dat er geen fouten zijn gemaakt. Integendeel, ér zijn zelfs ern stige fouten gemaakt. Doch wanneer men zich rekenschap geeft van het agressieve karakter van beider spel, begrijpt men tevens, dat in het vuur van den strijd eer der fouten gemaakt worden dan bij een strikt defensieve strijdwijze. Laat ik, bij wijze van tegenstelling F 1 o h p eens noemen. Ongetwijfeld is deze een be gaafd schaakspeler, doch zijn stijl is typisch defensief, in de eerste plaats bedacht op af weer, op voorkomen van verlies. Gaat men Flohr's tournooiresultaten in de laatste la ren na, dan zal men maar weinig verlies- punten te.genkomen. Is 't echter niet opmerkelijk, dat juist deze Flohr eigenlijk nog nooit tegen een erkenden grootmeester een succes heeft kunnen boe ken? Dit is niet anders dan een natuurliik gevolg van zijn stijl,, een stijl, welke wij mogen dit gerust zeggen weinig po- oulariteit geniet. Een stijl, welke nimmep tot den titel van wereldkampioen zal leiden, zoolang er nog spelers als Aljechin en Euwö bestaan, Anders geformuleerd het moge waar zijn, dat er in deze match fouten ge maakt zijn, welke door spelers van het defensieve type mogelijk nimmer ge maakt zouden zijn, het staat voor mij vast, dat de agressieve strijdwijze van Euwe en Aljechin zoo veel meer kan sen op succes biedt dan de zuiver ver dedigende methode, dat de gemaakte fouten gerust van secundair belang mogen worden geacht. Waar Liefde Woont.... ÏIAAR HET AMERIKAANSCH VAN GRACE S. RICHMOND (14 „Een bijzonder aardig meisje. Knap van uiterlijk en oor spronkelijk van opvatting. Ze moet ook van heel goede fa milie zijn volgens mijn vrouw. Maar ze hebben totaal geen fortuin. Dus moet ze in haar eigen onderhoud voorzien. Maar misschien weet je dat allemaal wel, omdat je haar vroeger al schijnt ontmoet te hebben?" „Ik weet de hoofdfeiten", antwoordde Leaver. „In Balti more was ze zeer gevierd". „Waarom; „was"?" „Wel, omdat ze heel weinig meer uitging, toen haar mid delen het zoo slecht toelieten en ze zich wilde bekwamen als 'fotografe, om geld te verdienen". „Dit is dan toch zeker geheel vrijwillig, want ze zal menig eanzoek hebben gehad?" „Dat geloof ik ook wel". Burns twijfelde er zelfs eenigszins aan of John zelf ook niet lot die „geweigerden" hoorde. Mee om hem dus wat aflei ding te bezorgen, vroeg hij: Heb je geen lust, om mee binnen te gaan? Het is werkelijk een interessant geval en ik zou ook ya ig je meening er eens over hooren". Dit zeggende, stapte Burns uit en Leaver zei: „Ja, als je er nu bijzonder op gesteld bent; anders blijf ik liever hier". Zooals je wilt, man!" Leaver bleef met zijn boek open voor zich zitten, ofschoon zijn vriend al haast van te voren dacht, dat hij zich niet sterk jn de lectuur verdiepen zou. Toevallig meende hij hier een goed controle-middel voor te bezitten, want op die bladzijde had hij zelf een ezelskop geteekend. omdat hij de daarin be pleite argumenten extra dom vond. Maar toen hij terugkwam, zag hij die aanwijzing niet meer: zijn vriend had het boek gesloten. Dokter John Leaver was niet iemand, die zich ooit gevan gen zou geven. Met het grootste gemak gaf hij nu ook weer blijk, dat hij wel degelijk verder had gelezen: een goed deel van het nieuwe hoofdstuk, dat juist op die teekening volgde. HOOFDSTUK IX „Charlotte Chase Ruston, je wilt toch wel vanavond bij ons dineeren? Er komen maar een paar menschen en het is heelemaal geen officiëele gelegenheid. Daar is het veel te warm voor. Naderhand gaan we dan heerlijk koel onder de portiek zitten". „Graag, Ellen. Wie komen er dan?" Mrs. Burns noemde de namen. „Ik heb ze gekozen, speciaal met het oog op dokter Leaver. Ik geloof, dat het hem goed zal doen, zich een beetje te moe ten inspannen. Hij is wèl genoeg, maar in menschen stelt hij nog niet het minste belang. Enkel in kinderen. Uren-lang kan hij bij hen zitten. Ik zal hem naast je zetten, als je het goed vindt". „O, neen. doe dat alsjeblieft nietl Ik wilde juist zoo graag eens met Mr. Chester spreken over iets. dat hij mij speciaal vertellen kan en nu hebben wij zoo'n schitterende gelegen heid. Zet Miss Mathewson naast dokter Leaver en het een of andere aardige meisje aan zijn anderen kant". „Als je dit liever hebt!" Ellen had al eens opgemerkt, dat die twee stelselmatig schenen te vermijden, elkaar te ontmoeten, maar ze zou geen enkele poging in het werk stellen, als haar het vertrouwen niet vrijwillig geschonken werd. Nadat Charlotte nog een uur flink bezig was geweest, diepte ze in een koffer naar een japon, die geschikt zou zijn voor de gelegenheid; want ze wist heel goed. dat Ellen toch liever zag, dat zij eer kon inleggen met haar gasten. Eindelijk had zij iets gevonden en haastte zich er mee naar beneden, waar Groopje met haar breiwerk zat. „Moet je iets aan die kant stoppen, kind? Kan ik het niet voor je doen?" „Ik vrees, dat u het niet zien kunt, lieve! Het is zulk fijn werk". „Laat maar eens kijken. Moet die japon nu nog gewas- schen worden. Lotte?" „Ja, maar als u kans ziet de kant nog voorzichtig wat bij te halen, zie ik wel kans, de japon te wasschen, Groopje!" Beiden zagen de dames kans en de japon, aldus zorgvuldig gewasschen en in de zon gedroogd, werd ook met de grootste behoedzaamheid gestreken en was toen weer een echt „kunst werk", zooals Groopje zei. „Je ziet er keurig in uit, kind; geen mensch, die vermoeden zal. dat de japon versteld is". Eerst had Charlotte er nog een enkel takje bloemen op willen steken, maar ze vond niets in den tuin, dat haar aan stond. „Is ze niet allerbekoorlijkst?" fluisterde Winifred Chester dokter Leaver in, toen Charlotte binnenkwam. „Ik heb nog nooit een meisje ontmoet, dat er zoo stralend-gelukkig uit ziet en dat toch maar zoo weinig met aardsche goederen is gezegend als zij". Hij boog voor Charlotte en wijdde zich verder aan het aardige meisje, dat Ellen hem had verzocht, aan tafel te ge leiden. Miss Crockett, zoo heette zij, was eveneens getrof fen door haar overbuurvrouw en sprak bewonderend tot haar cavalier: „Miss Ruston moet heel artistiek fotografeeren. Ze ziet er ook heelemaal als een artiste uit". Ja, in die fijne tullen japon had hij haar meer ontmoet. En hij had er haar nooit eenige versiering op zien dragen; die had zij ook niet noodig. Terwijl zij daar zoo zat, met het hoofdje naar Arthur Chester gewend, kreeg hij het schoone profiel van haar te zien. dat zoo diep bij hem in het geheugen stond geprent. Ineens keerde ze haar gelaat zijn kant uit en een paar seconden keken ze elkaar recht in de oogen. Voor hem was het toen, of zich niemand anders in het vertrek bevond dan Charlotte Chase Ruston. Toen wist hij, dat hij Winifred nog het antwoord schuldig was op haar laatste vraag en hij deed zijn best, dit zoo gewoon mogelijk te doen klinken. Het gezelschap had den avond verder in de koele portiek doorgebracht en heel op het eind kwam Leaver naast Char lotte zitten. Hij verliet het huis met haar tegelijk en trad ook het tuinhek bij haar binnen. „Mag ik nog een oogenblik blijven?" vroeg hij en, toen zij toestemmend had geknikt, vroeg hij verder: „Zullen wij naar de bank gaan in den tuin?" „Kent u die bank dan?" „Ik heb hier vele uren doorgebracht eer u er nog was; in de tijd toen ik nog niet zoo sterk vooruitging. Dus is het voor mij een welbekend plekje". Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2