STADSNIEUWS MAANDAG 27 DECEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Afscheid Ds Chr. de Meijere Na een vier-en-veertigjarige ambtsvervulling Ds. Chr. de Meijere, de oudste dienst doende predikant in de Luthersche ge meente, heeft gistermorgen na een ambtsvervulling van ruim vier-en-veer- tig jaar, waarvan bijna 20 jaar te dezer plaatse, afccheid genomen wegens beko men eervol emeritaat. Met dit afscheid van Ds. De Meijere ver dwijnt een naam van de predikantenlijst der dienstdoende predikanten in de Luthersche gemeente, welke daarop sinds 1928 onafg broken heeft geprijkt. Het was in dit jaar, dat de grootvader van Ds. Chr. de Meijere in het amibt te Tiel bevestigd werd. Nadien hebben nog drie zonen en twee kleinkinde ren, waarvan Ds Chr. de Meijere er één is, het predikambt in de Luthersche gemeente Voor deze afscheidsrede bestond gistermor gen zeer groote belangstelling. Het bede huis was geheel gevuld. Onder de aanwezi gen merkten wij o.m. op Prof. H. M. van Nes, Prof. Böhl, dien heer Pont van de Syno dale Commissie. Alvorens ds. De Meijere zijn eigenlijk af scheidswoord uitsprak, belichtte hij met een enkele gedachte de geboorte van Christus, waartoe als tekst gelezen werd Lukas 2 15 „En toen de engelen waren weggevaren naar den Hemel zeiden de herders iot elkan der: Laat ons dan heengaan naar Bethlehem en laat ons zien het woord, dat er geschied is, hetwelk de Heere ons heeft bekend ge maakt". Bij de ontvouwing van dit tekstwoord zette spr. uiteen, dat 't Kerstfeest geen Kerstfeest zou zijn zonder de openbaring Gods, want hierdoor weten wij, dat het Kind in de kribbe de Heiland der menschen is. Ds. de Meijere, die verder nog een be schouwing gaf van Gods almacht en het waarachtig geloof in God, stelde tenslotte, nu hij voor 't laatst als dienaar der Leidischc gemeene actief dienst deed, als centrale ge dachte zijner prediking het liefelijk bevel: „Hoort naar Jezus en ziet naar Hom". Met ernst en liefde wekte sipr. op aan dit bevel gevolg te geven. God roept ons, nu reeds eeuwen, door Zijn evangelie, laten wij aan deze roepstem Gods gehoor geven en Hem geloovig aannemen. Tot zijn afscheidswoord komende, merkte ds. De Meijere allereerst op, dat het hem moeilijk is gevallen om zich van zijn ambt los te maken. De wetenschap echter, dat God hier gesproken heeft en dat 't Zijn vil is, die opgevolgd wordt, maakt het gaan ge makkelijker. Voortgaande werd er door spr. op ge wezen, dat roeds de geschiedenis van de tak-De Meijere vermeldt, dat het in 1591 een familie-lid was, die, in verband; met de kerkvervolging uitgeweken uit Bel gië, te Amsterdam zijn huis openstelde voor samenkomsten der Lutheranen. Een ander feit van bijzondere beteekenis achtte spr. het, dat sedert 1829 toen zijn grootvader als predikant te Tiel beves tigd werd, de naam De Meijere onafge broken op de predikantenlijst der dienst doende predikanten der Evang.-Luth. ge meenten vermeld heeft gestaan. En thans aldus spr. zal met dit afscheid die naam daarvan verdwijnen, Hartelijk dankte spr. dan voor het ge schenk (radio toestel) dat hem namens de gemeente werd overhandigd. Denkt spr. terug aan de liefde, die hij in deze gemeente heeft mogen ontvangen, dan is zijn hart overvloeiende van dank. Ook voor het album, aangeboden door de kinde ren van de kinderkerk, dankt spr. zeer har telijk. Tenslotte richtte spr. zich tot zijn plaatselijke collega, ds. Makkink en verder tot allen, die in kerkelijk verband geregeld met he;u van doen hadden. Dankbaar is hij, .voor alle toegenegenheid en medewerking waarmede men .hem steeds is tegemoet ge treden. Spr. die ook zijn tekortkomingen heeft gehad, vraagt vriendelijk en nederig om deze te uedekken met de mantel der liefde. Ik heb U, aldus spr., willen brengen tot Jezus. Uit mij zelf heb ik dit niet gedaan maar het is God die mij daarbij heeft willen helpen. En nu spr. dan uit den actieven dienst 'terug treedt om zoo mogelijk plaats te maken .voor een jeugdig predikant, daar wil hij nog eenmaal wijzen op een uitspraak van Lu ther welke vooral van veel beteekenis is voor het werken in de gemeente en welke luidt: Doet U best en laat de rest aan God Het is voor spr. een heele vertroosting, dat God het zoo geleid heeft, dat dit afscheid samenvalt met het Kerstfeest, de vleesch wordin- van Christus, want de heerlijkheid des menschen gaat voorbij maar het Woord des Heeren, dat hij ook in dezen laatsten dienst nog heeft mogen verkondigen, blijft tot in alle eeuwigheid. Na afloop van deze afscheidsredikatie heeft ds. Makkink namens kerkeraad en gemeente ds. De Meijere nog toegesproken en hem gedankt voor al het werk, dat hij in het midden der gemeente heeft mogen ver- rieten. Spr. bad hem hierbij Gods zegen toe waarmede tenslotte de aanwezigen in twee tal verzen instemden. Ontroerd dankte ds. De Meijere voor deze woorden om tenslotte nog eenmaal staande te midden van zijn gemeente, er op te wij zen, dat het er in dit korte leven op deze donkere aarde op aankomt, dlat 't licht uit het eeuwige leven een ieder beschij-ne. Na afloop van den dienst, die een litur gisch karakter droeg, was er gelegenheid om van ds. De Meijere afscheid te nemen waarvan velen gebruik maakten Honderdvijftig gulden buitgemaakt De bewoners waren afwezig Tijdens afwezigheid van de bewoners is gisteren, tusschen 11 uur 's morgens eu 22 uur 's nachts, ingebroken in het perceel Pieter de la Courtstraat 46, bewoond door de fa. A. v. R. Het heele huis is doox-zocht en een bedrag van f 150 wordt vermist. Te die ven zijn binnengekomen door de voordeur met behulp van een valsche sleutel. CHR. GEREF. GEMEENTE Tot ouderling der Chr. Geref. Gemeente zijn herkozen de heeren H. Buurman, J Buijs en I.. Ravensbeigen. Als diaken werd de heer Schier hei-kozen, terwijl in de Vaca- ture-Stafleu nog een herstemming zal plaats vinden tusschen de heeren Lek en Van geelden. Begrafenis oud-burgemeester Jhr Mr Dr N. G. de Gijselaar Ter aanvulling van ons verslag van de ter aardebestelling van het stoffelijk overschot van Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar moeten wij nog mededeelen, dat de stoet tegen half drie de begraafplaats naderde. De haar was slechts gedekt door enkele bloe-mstuleken en kransen, waax-onder een vau de Johanniter- Aan de groeve werd niet gesproken inge volge het uitdrukkelijk vei-langen van den ontslapene Ds. W. A B. ten Kate, predikant te Was senaar, heeft aan de gi-oeve gezegd, dat de overledene meermalen den wenech geuit had, dat niet of zoo weinig mogelijk zou woi'den gesproken. Ds. ten Kate zeide, dat liet niet noodig as loftuitingen over den ontslapene te uiten, daar hetgeen hij voor velen gedaan heeft in menig hart gegrifd staat. Hij heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt voor zijn land en voor de gemeenschap. Daai'voor danken wij hem. Ten slotte spi-ak Ds. ten Kate nog woor den van troost tot mevr. de Gijselaar. Daarna las de predikant een gedeelte voor uit de 23ste Psalm, het lied van den Goeden Herder. De eenvoudige en treffende plechtigheid werd door Ds. ten Kate besloten met het Onze Vader. Een neef van den overledene, de heer C. M. Viruly, heeft, namens de familie, allen voor de belangstelling bedankt. In ons verslag van Vrijdag worden na den aanhef de personen genoemd die op de be graafplaats aanwezig waren. Abusievelijk wordt daaibij gezegd, dat zij in den stoet meekwamen. Deze laatsten worden echter in het verslag afzond ex-lijk vernield. In vex-hand met het late uur der teraardebestelling moesven de aanwezigen worden vermeld in de volgorde waarin zij wei-den genoteerd. Tentoonstelling in het Rijks museum van Oudheden Van de aanwinsten in het afgeloopen jaar In het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden wordt thans een tentoonstel ling gehouden van de aanwinsten, welke het museum in den loop van. het jaar 1937 verkregen heeft. De be langrijkste daarvan zijn een groot aantal Oud-Egyptische voorwerpen, aangekocht uit de voormalige collec tie van Bissing, als b.v. een mooie col lectie voorwerpen en menschen- en dierenbeeldjes uit den vóór- en vroeg- historischen tijd, een paar heelden uit het Middenrijk, waarvan één mooi stuk steensculptuur is, drie stéles uit dezelfde periode, merkwaardig voor de •rimivieve afwerking ervan en drie prmnvrevi Nulbisohe Voorts werden uit den kunsthandel aan gekocht een groep bronzen dierenibeeldjes uit Egypte, een bronzen emmer en fiibulea uit Haïlstati', stukken Etruskisoh aardewerk (z.g. Buchero nero) en Romeinsch glas en terra sigillata. Deze aankoopen zijn bekos tigd uit het Fonds Gildemeester, daar ook dit jaar de Regcering voor aankoopen zoo goed als geen geld beschikbaar heeft gesteld. Van welk een beteekenis dit fonds is, 'blijkt wel daaruit, dat, wanneer het museum niet daarover de beschikking had gehad, er zeker op het gebied van aanwinsten niet zooveel ven toon te stellen zqu zijij. Dit fonds is ge sticht door den heer P A. Gilde rnees- t e r, wiens portret ook op de tentoonstelling aanwezig is en die de buitengewone gave had in ons land het mooiste en zeldzaamste op te sporen en die ook van zijn buitenland- 6öhe reizen verschillende kostbare zaken had medegebracht; hij overleed in 1930 en lega teerde aan het museum behalve zijn waarde volle collectie een zeer belangrijke geldsom, door de rente waarvan het museum sinds dien in staat is gesteld aankoopen te doen. Van de vondsten, in ons eigen land ge daan, zijn o.a. een steenen bijl en hamer, een Rorneinsche helm en een put-emmertje uit Vechten, een bronzen bijl en zwaard en twee gouden spiraaltjes op de tentoonstelling te zien. Ook de vrienden van het museum lie ten het dit jaar niet in den steek; men ziet hier een Egyptische nieuwjaarsflesch van brons, geschonken door den heer W. Spijer en twee Egyptische sculpturen uit het Mid denrijk. een geschenk van het Reuvens- fonds, De tentoonstelling is dagelijks te 'be zichtigen Redurende de uren, waarin het museum voor het publiek is opengesteld. Tentoonstelling Jan Sluyters In „De Lakenhal" Vrijdagmiddag ia in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" een tentoon stelling geopend van schilderijen van Jan Sluyters, onder auspiciën der Leidsche Kunstvereeniging. De voorzitter dezer vereeniging, mr. J. Slagter, zeide in zijn openingswoord, dat het niet mogelijk is in een kleine tentoonstel ling een samenvatting ve geven van een zoo groot en zoo veelzijdig: oeuvre als dat an Sluyters. Men kan slechts enkele gre- jen daaruit doen, maar die grepen kunnen toch getuigen, dat wij hier staan tegenover een der belangrijkste figuren in de moderne schilderkunst. Sluyters schildert met harts- tochtelijken drang; voor hem is het schilde ren een bezeten-zijn en toch toont hij daarbij prachtige beheersching van de midde len. Hii is een schilder in den volsten zin, geen pikeraar of peuteraar, maar een wer ker, vol blijheid, onmaatschappelijk in dien zin, dat sociale problemen en politieke fata morgana geen weerslag in zijn werk vinden. Voor alles een colorist als ons land niet of weinig kent. Sür. wees er dan op, hoe Sluyters voorna melijk de schilder is van de figuur, het por tret en het stilleven en hoe hij in dat alles telkens weer groote dingen tot stand heeft gebracht. Het hier aanwezige portret van prof. de Sitter is een goed voorbeeld van een technisch prachtig geschilderd portret, dat niet alleen de uiterlijke gelijkenis geeft maar heel het geestelijk wezen van dezen geleerde en zelden zal het diepe schouwen van een wetenschappelijk ziener zoo in een geschil derd Dortret zijn vertastbaard als hier. De a.s. blijde geboorte De Commissie voor den te houden Fakkel optocht bericht ons, dat de Brandwéerauto- riteiten, alhier, haar hebben verzocht, hen die aan den oproep tot het aanbrengen van een vensterverlichting, door middel van kaarsen, gevjdg wensohen te geven, te ver zoeken door het wegnemen van gordijnen en vitrages zooveel mogelijk ieder brandgevaar te voorkomen. GEMEENTEBESTUUR EN GEREF. SCHOOLVEREENIGING Beslissing Ged. Staten Het schoolbestuur in 't gelijk gesteld In het voorjaar van 1937 ontstond een geschil tusschen verschillende schoolbe sturen en de gemeente Leiden over de ver goeding van boventallige onderwijzers aan verschillende bijzondere scholen over het jaar 1935. De gemeente meende op grond an beslissingen van de Kroon aan de b3- trokken schoolbesturen minder te mo gen uitkeeren dan waarop de schoolbest'1 ren hadden gerekend. De wet zegt dat als een schoolbestuur boventallige onderwij- heeft en de gemeente ook, de gemeente die naar evenredigheid van het aantal leerlingen moet vergoedien en moet blijven vergoeden tot één jaar nadat d'e gemeente n boventallige onderwijzers meer heeft e bovengenoemde evenredigheid ver broken is. Nu meende de gemeente dat dit èéne jaar begon te loopen op den dag, dat ;enredigheid verbroken is, terwijl de schoolbesturen meenden dat dit pas het geval was op 1 Januari d-a.v. Er waren nog meer kwesties. De Kroon had in 't na jaar van 1935 beslist, dat art 100 niet was geschreven om schoolbesturen op kosten der gemeente te vrijwaren tegen verlies rijksvergoeding voor één of meer leer krachten en de gemeente meende nu dat enkele schoolbesturen op grond van die beslissing voor enkele vergoedingen niet in aanmerking kwamen. De roomscli-katholieke besturen en het bestuur der Vereeniging voor Chr. Onderwijs (kortweg gezegd het Her vormde schoolbestuur) legden het hoofd in de schoot en verlaagden op die stelli ge verklaringen van de gemeente, hun declaraties. Het bestuur der Gerefor meerde Schoolveraeniging evenwel niet Dit bestuur wachtte de beslissing van den Raad af (deze was precies over eenkomstig hetgeen B. en W. voorstel' dien) en ging in beroep bij Ged. Staten van Z.-Holland met het resultaat, dat blijkens een dezer dagen ontvangen be slissing, Ged. Staten het schoolbestuur geheel in het g e 1 ïj k en de gomeienite geheel in 't o n g e 1 ij k stellen. Gedeputeerde Staten overwogen dat de opvatting van het gemeentebestuur noch in de bewoordingen der betrok ken wetsbepaling, noch in de op dit punt bestaande jurisprudentie steun vindt en voorts dat de door de gemeen te ten deze voorgestande zienswijze tot onzekerheid en onbillijkheid ten op zichte van de schoolbesturen zou leiden, dat ook de door den Raad gehuldigde op vatting dat het Bestuur der Geref. School- ereeniging zich door de gemeente wilde doen schadeloosstellen voor verlies vaa rijksvergoeding over 1935 niet bij dit be stuur heeft voorgezeten, caar de leerkracnt wier salaris wél over 1934 maar niet meer over 1935 door het Rijk werd vergoed, door bedoeld bestuur ontslagen was en niet door het schoolbestuur voor gemeentereke ning was gebracht- dat het bestuur op beide genoemde pun- in in het gel ij k dient te worden gesteld. Met wijziging van het besluit der gemeen te Leiden werd dus -dJe door den Raad vast- •lde vergoeding aan het bestuur der Gereformeerde Schoolvereeniging voor al de betrokken scholen op hoogere bedragen astgestel d. Een inbraak uit wraak Gebraden konijn met petroleum overgoten In den nacht ivan 24 op 25 Dec. is inge broken ten huize van den heer H. W. R aan den Haarlemmerweg, toen de familie naar de kerk was. De inbreker heeft zich toegang verschaft aan de achterzijde van het huis door het indrukken van een ruit. In de woning is alles doorzocht, waarbij een (bedrag van f 20 werd buitgemaakt. De dief heeft zich daarna te goed ge daan aan een cake. Vervolgens werd een gebraden konijn, voor de Kerstmaaltijd bestemd, met petroleum overgoten en op die wijze oneetbaar gemaakt. Boven dien heeft de inbreker een aantal kaars jes van de Kerstversiering aangesto ken, zoodat de bewoners, toen zij thuis kwamen, de&e brandende vonden. In verband met deze inbraak is aange houden en in arrest gesteld do 23-jarige J. W., die uit wraak schijnt gehandefld te hebben. KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving. 24 Dec. 7087. Firma P. H. Meyers en Zoon (B.P.), O Warmonderweg 44. Venn.: P. H. Meyere en J. Meyers. Oegstgeest. 70S8. Aannemers-, Metselaars- en Beton bedrijf van H. J. van d-er .Laaken en Zoon (B.P.), Leiden Hooge Rijndijk 144. Venn.: H. J. (va.lL der Laaken en L. G. van der Laaken. Leiden. Wijziging. 24 Dec. Wed. C. Noordermeer, Sassen heim, Hoofdstraat 267, manufacturen- handel. Vest. fil.: Voorhout, Hoofdstraat 23, dd. 1 Dec. 1937. W. Vink Zoon, Oegstgeest, Geverestr. 9, Ibrandstoffenihandel. De vennootschap onder firma is met ingang van 24 Dec. 1937 ontbon den, door uittreding van den vennoot W. Vink. Het bodrijf wordt voortgezet door G. Vink, als cenig eigenaar, onder den ouden naam. Baalbergen en Zoon, Katwijk aan Zee. Voorstraat 47a, kleermakerij en handel in confectie. De yennootschap onder firma is door uittreding van den vennoot: L. N. van Baalbergen, met ingang van 1 Jan. 1938 ont bonden. De zaak zal met toestemming van den uitgetreden vennoot, onder den ouden naam worden voortgezet door: D. J. Baalber- gei, aJs eenig eigenaar. Opheffing. 24 Dec. Den Ouden's Effecten kantoor, Leiden, Breestraat 74a, commissie handel in effecten Impex Handelsonderneming, Leiden, Rijn en Sdhiekade 12, import en export van in- dustr. uitvindingen, zoowel als vertegen woordigers, alsook voor eigen rekening. INSPECTIE-VEREENIGING Mede in verband met.het a.s. afscheid van den Voorzitter der vereeniging van onderwijzers en onderwijzeressen in de spectie Leiden, den heer J. Baak, Inspecteur L. O., is benoemd tot vice-voorzitter dezer Vereeniging ,de heer D. de Jong. hoofd der Koningin Wilhelmina-School, alhier, Melkventers bekeurd Zij waren waarschijnlijk te goeder trouw Door de politie is Zaterdag tegen een aan tal (12) melkventers proces-verbaal ojige- maakt, wegens het op dien dag uitventen melk, hetgeen bij verordening verboden is. Waarschijnlijk zijn die venters volkomen te goeder trouw geweest en hebben zij in de miecning verkeerd, dat, nu voor die winkels de gewone Zaterdagsluiting gold, ook voor de ventere van consumptie-artikelen geen verbodsbepalingen konden gelden. Ecu waarschuwing van te voren was o.i. niet overbodig geweest. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWT): H. Stolckel 2l Jr en S. Tet 20 Jr J. Kukler 25 jr en C. M. Blansjaar 23 Jr J. M. v. Asperdt en Z. v. Putten GEHUWD: J Boeke en A C de Haas BEVALLEN: A M Tetteroo—Meijer d J M Smit zn H. P M AlkemadeDieben dr C. Wijling—v. d. Voord zn A. Th. Vink—Berbee - M. M. Tomassen—Peters zn. 'ERLEDEN: J. Metscher man 67 Jr L. KeUKempenaar vr. 65 jr G. A. Vogelsang 43 Jr. UIT DEN OMTREK ALPHEN AAN DEN RIJN EEN ZELDZAAM JUBILEUM De heer A. P. Tolk 50 jaar in gemeentedienst Toen de heer A. P. Tolk eenigen tijd gele den zijn 40-jarig jubileum herdacht als be stuurslid van de Prov. Vereeniging van Gem.-ambte- naren, hebben wij reeds gemeld dat de jubilaris 1 Jan. a.s. 50 jaar in gemeentedienst werkzaam zal zijn Deze, zeer gewaar «Ie ambtenaar, heeft een schitte rende staal van dienst achter den rug. Als jongste klerk ving hij rijn loop haan aan ter ge meente-secretarie nu 50 jaar geleden. In 1892 werd ihij ambte naar van de gemeente Aarlanderveen en 16 Sept. van dii jaar bevorderd tot gemeente secretaris. Tot 1918, het jaar waarop de ge meenten Aarlanderveen, Alphen en Ouds hoorn werden samengevoegd, bekleedde hij deze functie. Hiernaast was hij gemeente ontvanger, ambtenaar van den Burgerlijken Stand en directeur van de begraafplaats. Na 1 Jan. 1918 werd de heer Tolk hoofd commies, chef van de gemeente-secretarie en secr.-penningTn. van het grondbedrijf. Hiernaast (bekleedt de heer Tolk nog tal van functies, waarvan wij noemen: 39 jaar penningm. van den Grooten-, Kleinen- en Kalkovensehen polder en 38 jaar penningm. van den Zuid- en Noordeinderpolder; vanaf de oprichting secr. van de Vereen, tot be vordering van -het Lager Landbouwonderwijs op Chr. grondslag alhier; president-corrum. van de Effecten- en Incassobanik N.V. alhier, van de N.V. Alphensche Glasverzekering Mij. en van Tolk en Co. Assuradeuren Anno 1893 N.V.; voorz. van de Woningibouwvereen. „Volksbelang" en penningm. van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren zoowel als de afd. Z.-Holland van dezen bond. Een buitengewoon arbeidzaam leven heeft de jubilaris dus reeds gehad. Op Maandag 3 Januari zal de jubilaris receptie houden in het „Huis der Gemeente" an 25 uur. Het zal hem daar niet aan be langstelling ontbreken. KOSTELOOZE INENTING A.s. Woensdag is de gelegenheid weer opengesteld voor kosielooze inenting en her inenting op de volgende plaatsen: le. voor de ingezetenen van het dorp Aar landerveen ten huize van den heer W. v. d. Wind, arts, des v.m. 9 uur; van de L. Zijde en wel van de Oostzijde van de Aarbrug tot aan de grens van ,Z\vam- merdam, in hei' Raadhuis in de Raadhuis straat des nam. 2 uur; 3e. van de Lage Zijde en wel van de West zijde van de Aarbrug met inbegrip van de Riidderbuurt tot aan de grensscheiding met Koudekerk en Woubrugge, ten huize van den heer W. v. Wemreskerken, arte, des 4e. 'van de Hooge Zijde vanaf de grens scheiding mei' Zwammerdam met inbegrip van de buitenwijken tot aan de Hoflbrug in het Huis der Gemeente in de Julianastraat, des nam. 2 uur; 5e. van de Hooge Zijde vanaf de Hofbrug tot aan de grens van Hazerswoude in het, Huis der Gemeente in de Julianastraat des vm. 9 uur. Het is zeer gewenscht dat bij de aanmel ding trouwboekjes der ouders of geboorte bewijzen der kinderen worden medegebracht. BENOEMING ORGANIST Naar we vernemen is voor de bespeling van het orgel in de aula op de nieuwe Oos- terbegraafplaats benoemd als organist de heer J. Basie. HAZERSWOUDE KERSTWIJDINGSSAMENKOMST De dameskrans „Wees een zegen" hield met leden en genoodigden in een der lokalen van de Herv. school een Kersiwijdingssamen komst. Nadat door Ds. Kiehl met gebed was geopend, berustte de leiding voor dezen avond bij mevr. Zoete, die na het Kerst evangelie te hebben voorgelezen, in aanslui ting daarop een keurige inleiding hield. Vervolgens sprak Ds. Kiehl een kon' woord, waarin hij wees op de groote liefde Gods in de zending van Zijn Zoon, Wiens komst in het vleesch wij dezer dagen herdenken Het verdere van den avond werd gevuld met mooie stukjes proza en poëzie, door ver schillende dames voorgedragen en zang van een dameskoor, terwijl gemeenschappelijk menig lied werd gezongen Ter afwisseling werd in de pauze thee, melk en gebak rondgediend. Nadat door mevr. Zoete mei' een toepasselijk woord een tekst was uitgereikt, werd door den .heer Jansen een slotwoord gesproken en ging hij voor in dankgebed. DE AANSTAANDE BLIJDE GEBEURTENIS De Chr. Oranje-vereeniging alhier zal op den nationalen feestdag (dus de dag van do geboorte) een feestavond organiseeren in hei' gymnastieklokaal d£r Chr. sohool op het dorp. Het mooie programma en de feeste lijke gebeurtenis zelve doen zoo'n groote toe loop van menschen verwachten, dat' deze niet allen een plaats zullen hebben. Daarom wordt hetzelfde programma twee avonden gegeven en de gemeente wordt in twee helf ten verdeeld. In elk der beide gedeelten krijgt men een andere kleur kaarten. Na lo ting zal nader worden bekend gemaakt wel ke kleur op de eerste en welke op de tweede avond geldig zijn. H1LLEGOM GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer J. van Dijk, slaagde voor het te Amsterdam gehouden examen boekhouden van de Vereen, van Leeraren in het boekhouden, ONDERHOUD MOTORSPUIT Het onderhoud van de motorbrandspuit is •oor 193S opgedragen aan den heer J. Schoonderbeek. VIJFTIG JAAR GETROUWD Het echtpaar A. Voort en M. de Jong, Leidsche straat 60, zal 29 dezer den dag her denken dat het voor 50 jaar in den echt verd verbonden. KATWIJK De Schaakclub „Katwijk aan Zee" organi seert een wedstrijd om het kampioenschap van Katwijk. Er wordt gespeeld in 2 klassen. Ieder in gezetene van Katwijk kan aan dezen wed strijd deelnemen. Er zijn fraaie prijzen be schikbaar gesteld. Voor n iet-leden der club bedraagt het inleggeld f 0.50- De wedstrijd wordt Donderdagsavonds ge speeld in de Oranjezaal van het Jeugdhuis aan de Voorstraat en vangt aan op 13 Jan. 188. Aanmelding voor deelname kan l'ot en met 6 Jan. 1938 geschieden bij den hoer Th. Ad miraal, Secr. Varkevisserstraat 158, Katwijk Zee. RADIODISTRIBUTIE 05 Radio PTT Nord; 12.20 Brussel VI; 13 35 Keulen: 14.20Dro ltwlch; 15.20 Keulen; 16.20 ondon Reg; 16.50 Keulen; 1S.05 Weenen; 22 eulen: 23.20 Diversen Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 Droltwlch; 1-1.05 Londen Reg; 15.20 Droit lch; 16.50 London Reg; 17.20 Droltwlch; 18.40 London Reg; 19.20 Droltwlch; 20.05London Reg; Droltwlch; 21.40 Boedapest of div.; pl.m 12.04 Radio PTT Nord. 12.20 Parijs R.. :1 VI.. 14.20 Radio PTT Nord. 15.05 Paros R., 15.20 ICeulen 16.20 Parüs R-, 16.50 Londen R., 17.20 Brussel VI.. 18.50 Boedapest of dlv., 19.25 r. 20.05 Praag of div., 21.20 Londen Reg., 22.20 Brussel VI., 22.30 Brussel Fr., 23.15 Radio Danmark of diversen Programma JV: 8.— Brussel VI., 9.20 diversen, 1.3 5Londen Reg., 13.40 Droltwlchj 15.20 Lon- ;n Reg., 16.20 Droltwlch, 18.40 Londen Reg., 19.20 Droltwlch, 19.50 Londen 'Reg., 21.20 Droit, -rihc. KATWIJK a.d. RIJN DE BLIJDE GEBEURTENIS Het bestuur der Oranjevereeniging te Kat wijk aan den Rijn heeft met betrekking tol' de te venvachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin besloten dezen dag, gezien de tijd van hei jaar, op bescheiden wijze te vieren. Besloten is. b.v. de kinderen van alle scholen te tracteeren. Verder bestaat het plan om op den avond van dezen blijden dag een fakkeloptocht ve houden. Het bestuur stelt tegen een kleine vergoeding hiervoor fakkels beschikbaar. Ieder wordt uitgenoo- digd hieraan deel te nemen. Verder worden alle vereenigingen verzocht hieraan haar ge lardeerde medewerking ve verleenen. Om dit plan te kunnen uitvoeren heeft het bestuur besloten op Woensdagavond 29 Dec. a.s. met welwillende medewerking der Har monie Katwijk een collecte langs de huizen ve houden. Het bestuur verwacht hiervoor ieders medewerking en vertrouwt, dat velen iets zullen willen offeren voor dezen zoo bij uitstek nationalen feestdag. TUINBOUWOVERZICHT Een triestige week met' veel slecht weer on een tragen handel is er achter den rug. n, sneeuw en vorst deden weer veel om aan de bloemkoolaanivoer een einde te ma ken. Er zal thans niet veel goeds meer van overschieten. Wat nog van tamelijke kwali teit was bracht van f5.40 tot f8.30 per 100 op. Maar, zooals gezegd, 't zal niet veel meer de moeite loon en. Ook gele kool wil er nog niet in. De prijs blijft zoo om den minimum prijs draaienwat best is gaat voor f 1.20 tot f 1.30 per 100 K.g. Roode kool ging langzaam in iprijs naar boven. De noteering hiervan was f3.10 tot f4.60 per 100 k.g. Roode en gele 'kool is dezer dagen herschapen in be- •aarkool. Zoo heet dan het produel' als het de schuren is opgeborgen geweest. Na de vorst van ongeveer 14 dagen geleden is er dan ook zoo goed als niets te velde blijven staan. Groene kool bleef in dezelfde prijs van f 1,30 tot f 1,70 per 100 Kgr. In an dijvie was 'buitengewoon veel verschil in kwaliteit en dientengevolge ook in prijs. Er ,'erd verkocht voor 12 cent per kist van 6 Kgr. terwijl op denzelfden veilingdag ande re partijen gingen voor f 0,25 tot f 0.40 per kist. Selderieknollen gingen iets vlugger. Voor dit edhve winterproduct moet het win terweer zijn. De noteering van de laatste dagen van 2,30 tot f 3,GO per 100 stuJks. Van doordraaien was nu ook geen sprake meer. Uien hadden nog de volle belangstelling en de prijs bleef op hetzelfde peil, d.w.z., best. Gekocht werd voor f 9,10 tot 9,70 per 100 Kg. Drielingen uien konden gemakkelijlk van f 6,10 tot f 7,per 100 Kgr. opbrengen. Breekpeen was niet gevraagd. Er is ook zeer weinig van verkocht. De noteering kon niet hooger komen dan f 3,50 l'ot f 3,75 per 100 Kgr. Bospeen kwam met het winterweer weinig meer voor. Een enkel partijtje kon gemakkelijk van f 7,50 tot f 8,30 per 100 bos halen. Waschpeen kwam in veel kwaliteiten en hei' verschil in prijs was dan ooit buiten gewoon. Wat bijv. als afwijkend geveild moest worden kon niet hooger komen dan f 0.20 tot f 0,35 per kist van 20 Kgr. Iets heter soort bracht f 0.40 tot f 0.65 op, terwijl de werkelijk beste kwaliteit noteerde f 0,70 tot f 1,15 per kist. De aanvoer van dil' product is niet onbelangrijk. Van kroten gaat de aanvoer minderen. Het is goed merkbaar, dat dit product steeds een rede lijke prijs opgebracht heeft. Er is veimoede- lijk geen groote voorraad meer hiervan. Ge kocht werd voor f 2,25 tot f 3.25 per 100 Kgr. in de gewone maat. terwijl kleine'krol'en van f 0,70 tot f 1,10 per 100 Kgr. noteerden PONTSCHOOL Voor het examen Steno-Typen in de Ned. taal (130 lettergrepen per minuut), afgeno men door den Alg. Stenografen Bond, slaag den: Mej. W. Verhaar en de heeren P. G. de Lange, W. van de Wel, Lisse. Voor Machine-schrijven, diploma B (ten minste 120 regels per uur)de dames N. W. A. Collee, Oegstgeest, D. M. Emke, H. H. I-Ioogeveen, S. E. M. Korenschoof, Oegst geest, F. 'H. M. M. Pierrot, G. C. H. Romijn, Voorschoten, I. G. Taconis, J. C. Timmerman Benthuizen, M. J. G. Warburg, Warmond, C. M. Zandee en de heeren G. F. van Bove- ne, C. J. de Grauw, Katwijk aan Zee, A. W. Heijmans, F. van Lunteren, J. C. Mulder, D. Plu, Ch. Staverman, L. G. Strijk, Oegst geest, J. G. Zondervan. Idem voor diploma A.: de dames H. van Egmond, Oegstgeest, K. van de Laan, Lei derdorp en de heer J. A. van Zaal, Wouj- brugge. Voor Tachotypde in de Fransohe en Duit- sohe taal: Mej. B. Timmers. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier. Allen waren leerlingen, van de Pont- school, Steensohuur 3. WINKELIERSACTIE De Handeldrijvende Middenstand is deze week in actie. De Hanze nam onlangs het. initiatief, en oo-k buiten de Hanze staande winkeliers werden in de gelegenheid gesteld aan deze actie mee te doen Een etalage-wed strijd werd het hoogtepunt en een jury, hee ren uit andere plaatsen, hebben hun oordeel gegeven in de vorm van punten. De uitslag is als volgt: Jac. P. Rietveld 54 punten, W. Caspers 41 p., J. Muller 41 p., L. v. Paridon 46 p., C. Franken 40 p., wed. Nic. Wassenaar 40 p., H. A. v. d. Anker 39 p., J. van Maaneix 3S p., J. v. d. Nagel 37 p., M. J. Alkemade 37 p.. Jac. Compeer 36 p., Nic. Winter 35 p., G. Vreeburg 35 p., O. J. v. d. Zijden 34% p.. J. Kranenburg 34 p., F. Meijer 32% p., C. A. v. d. Gugten 32 p., wed. F. Meijer 31% p., Jac. Th. Remmerewaal 31 p., Nic. Spieren burg 31 p. Agenda Van Zondag 26 Dec. 2e Kerstdag t/m Vrij dag 31 Dec. neemt waar apotheek C. B, Duyster, N. Rijn 18, tel. 523. Voor Oegstgeest worden deze diensten waargenomen door: Mej. Doedens, Wilhel- minastraat 8, tel. 274. Er is verder nog een Etalage-paizzle en een z.g. „Publieks-prijs", waarover we hier niet behoeven uit te weiden. De uitslag hier- wordt later bekenid gemaakt -Het mag gezegd, de Middenstand heeft in deze da gen het ipubliek „op straat gebracht" cn on getwijfeld zal men hienmee ook financieel succes hebben gehaidl En dat is toch de be doeling. Het bestuur van De Hanrae kan met voldoening op deze actie terug zien. KERSTFEESTVIERING HERV. ZONDAGSSCHOOL Op den avond van den len Kerstdag werd in de Ned. Herv. Kerk met de kinderen der Zondagsschool het Kerstfeest gevierd. Na het openingswoord werden eenige twee stemmige Kerstliederen gezongen. Hierna vertelde Ds. W arm o lts de Kerstgeschie denis, terwijl de kinderen gelegenheid kre gen de geleerd teksten op te zegigen. In do pauze had de gebruikelijke tractatie plaats. Nadat nogmaals Kerstliederen waren ge zongen vertelde de heer D. Blansjaar prachtige geschiedenis: „Kerstfeest in een bedstede", waarna met groote aandacht werd geluisterd. Aan het slot volgde een toe spraak tot de vertrekkende leerlingen, a.i'i wie een kerkboekje werd uitgereikt. De an dere leehlingen ontvingen een keurig boekje. GEREF. KERK In de plaats van den heer J. P. M. d. Na gel, die van den Kerkeraad ontheffing ver kreeg van zijn benoeming als diaken, werd gekozen dc heer L. van Delft Fzn. KERSTFEESTVIERING GEREF. ZONDAGSSCHOOL De Kerstfeestvierinjg met 'die kinderen der Geref. Zondagsschool zal plaats hebben op Woensdag 29 Dec. a.s, des avonds om 7 uur, in de zaal achter de Geref. kerk. Alle oudere en belangstellenden pijn welkom. Naar wij vernemen bestaat deze Zondagsschool 60 jaar. In verband met de tijdsomstandighe den is besloten van bijzondere feestviering af te zien. KOUDEKERK a.d. RIJN KERSTFEESTVIERING Voor de Keretfeestvicring met de kinde ren van de Zondagsschool bestaat alhier altijd groote belangstelling. Zoo ook weer op le Kersdagmiddag- toen de Kerstfeest viering in de Ned. Herv. Kerk plaats had, onder leiding van Ds A.' W. M. Odé alhier Door ouderling van der Sterre werd de Kerstgeschiedenis verteld, terwijl Ds Odé een tweetal Kerstverhalen vertelde. De kinderen ontvingen diverse tractatie* en geschenken. Zij zongen Kerstliederen met orgelbegeleiding van dien heer T. van Wijngaarden. BEDANKT VOOR BEROEP Ds Ruler te Cubaard (Fr.) heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. LEIDERDORP. WIEGJES VOOR De ledikantjes en wiegjes welke worden beschikbaar gesteld voor de Leiderdorp- sche babies, welke ongeveer tegelijkertijd met het Oranje-kindje worden géboren, zijn ie bezichtigen bij den heer W. van Groenin- gen in de Bruggestraat. Vijf wiegen werden geschonken door de fa- Vroom en Dreesmann te Leiden en 1 door de fa Loeb te Leiden. De ledikantjes werden vervaardigd door de heeren J. Bogerd en M. Moraal. De school meisjes maakten de lakentjes en sloopjes. Tn de wiegjes hangen rammelaars, gemaakt in de nationale kleuren door mej. Joyce Dijk. Ouders, die voor een dezer wiegen of ledi kantjes in aanmerking komen en er prijs op svellen er een te ontvangen, kunnen zich daartoe opgeven bij de plaatselijke doktoren. TENNISCLUB „DE MUNNIK" Onder leiding van haar voorzitter, den heer P. Boot, hield de Leiderdorpsche ten nisclub een algeonecne ledenvergadering. In zijn openingswoord deelde de voorzitter o.a. mede, dat hei aantal leden thans 45 telt. Dit aantal moet, met het oog op eventueele toekomstplannen, grooter worden. Spr. drong er daarom op aan, zooveel mogelijk nieuwe leden aan le brengen. Nadat de notulen waren gelezen door den secretaris, den heer J. Kooreman, ging men over tot verkiezing van een bestuurslid in de vacature van mej. A. Vellekoop, die wegens haar werkzaamheden geen gele genheid heeft langer in het bestuur ziiting te nemen. In haar plaats werd gekozen mej. B. v. d. R eij den, die deze benoeming aan- De voorz. dankte mej. Vellekoop voor haar werk als pcnningmeestcres en heette mej. v. d. Reijden welkom als bestuurslid. Vervolgens werd een club-embleem (ont worpen door mevr. van Deventer) vastge steld. Dc voorzitter sloot, nadat nog enkele vra gen waren gedaan, de vergadering, waarna de leden nog geruimen tijd bleven sjoelen en tafel-tennissen. WERKLOOZEN Verleden week stonden 92 werkloozen in geschreven bij het agentschap der arbeids bemiddeling

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6