Een depressie na een kortstondige hausse I I 1 i BOEKEN EN GESCHRIFTEN MAANDAG 27 DECEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 Financieel economisch jaaroverzicht !A.andeelenkoersen en Goederen- prijzen in 1937 sterk gedaald Opleving in ons land kwam tot staan Nieuwe evenwichtsbasis bereikt? HET jaar 1937 zal in de annalen van de economische wereldgeschiedenis ge boekstaafd worden als het jaar van de mislukte conjunctuurbeheersching. Men heeft over dit onderwerp in de crisis periode den mond vol gehad de leider van het Duitsche „Institut fur Konjunk- turforschung" Wagemann heeft het woord „conjunctuur" onlangs uit zyn woorden boek geschrapt! maar in de practyk heeft men er tot dusver nog maar een bitter schijntje van terecht gebracht. Het jaar 1937 werd 't jaar van de beide uiter sten. Een sterke hausse sloeg in haar te gendeel om. Wat zal de toekomst brengen? Het begon in het voorjaar langzamerhand tot het Am-eri'kaansche staatshoofd door te dringen, dat hiij op economisch gebied krach ten had ontketend, welke hij vermoedelijk niet meer baas zou kunnen, als niet tijdig werd ingegrepen. Toen de publicatie van he Engelsche bewapeningsplan de geesten fasci neerde en er op de goederenmarkten een enorme speculatieve beweging ontstond met een opdrijven van de noteeringen, kwam uit Washington de klaroenstoot, het w schuwingssignaal van Roosevelt. Op 2 April j.L deed hij n.l. de opmerkelijke verklaring dat z.i. de grondstoffenprijzen, met name van die welke voor de productie van kapitaalgoe deren dienen, veel te hoog waren. Deze klaring bracht een algeheele ontmoediging teweeg bij de speculatie die practisoh uitslui tend en in zeer sterfte mate a la hausse was georiënteerd en tot dekking harer posities moest overgaan. Daardoor ontstond een da lende prijsbeweging welke op haar beurt weer terughoudendheid deed ontstaan bij de koopers, die vanzelfsprekend een afwachten de houding gingen aannemen. Tegelijkertijd won de overtuiging veld dat de gekoesterde verwachtingen inzake de. vraag naar grond stoffen (alweer tengevolge van de bewape ningsplannen) zeer overdreven waren ge weest en dat er geen sprake zou zijn van een schaarste aan voorraden op de grondstoffen- markten. Toen tenslotte tot overmaat van ramp de conjunctuur in de V. S. flink begon terug te loopen in den herfst, nam ook de prijsdaling al ernstiger omvang aan, zoodat tenslotte het niveau van ca. anderhall jaar geleden weer werd bereikt. Uit het volgende staatje blijkt hoe de ont wikkeling van het prijsniveau in 1937 is ver- loopen voor een aantal goederen. Natuurlijk is voor elk product het verloop telkens weer anders geweest doch de algemeen dalende lijn komt er duidelijk in naar voren. 9«- H e <p 2 CQ Jan. 49^ 233 28b/S2 5/7)4 7.13 13.00 Febr. 54^ 226 27 107/l6 7.44 13.25 Mrt. 697/s 256 33 WX 7.01 13.84 April 70 284H 3 O7/ie 13)4 7.31 15.17 Mei 60^ 249 247ia 1013/ie 7.25 13.58 Juni 57^ 251 23^ 9% 7.38 13.19 Juli 55 258 9Vs 7.18 12.62 Aug. 59^ 270 24 9 7.06 11.35 Sept. 555/is 259^ 21X w 6.10 9.73 Oct. 513/i6 2Ö7 2019/33 9% 6.75 8.74 Nov. 39H 192J4 16>4 7)4 4.55 7.89 Laatste 40 186)4 16K 79/32 5.00 8.46 1) Standard Cash Londen. 2) Londen Cash. 3) Londen Cash. 4) Sheets Londen. 5) Termijn Rio nieuw contract 6) Middling loco. Er behoeft geen twijfel aan te bestaan ''it HET KOERSVERLOOP TE AMSTERDAM 1935 I. Indische fondsen. N. Nederl. nijverheids ondernemingen. - S. Scheepvaartaandeelen. A. Amerikaansche fondsen. de prijsdaling op de goederenmarkten een voorname oorzaak is geweest van de koersda ling op de effectenbeurzen. Het verband tus- schen beide blijkt duidelijk wanneer men de indexcijfers raadpleegt van de Fondsen en goederenmarkt, welke worden samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek oor dit jaar de volgende uitkomsten too- 100. 102.4 115.9 108.8 101.8 De conjunctuurterugslag in de V. S. De beroemde kwestie van de kip en het ei de laatste decennia ook op economisch gebied overgebracht. En nog is de kwestie niet opgelost. Zeer vele gezaghebbende stem men in de V. S. hebben de dalende conjunc tuur niet aan economische, doch aan politieke oorzaken toegeschreven, zooals b.v. de "wrij ving tusschen de Amerikaansche Regeering en Wallstreet en aan een overdreven vreer voor de buitenlandsche politieke verhoudin gen. Mr. Oliver Stanley, de Engelsche Minis- Handel is een andere opvatting toe gedaan. Hij meent dat de teruggang in de bedrijvigheid in de V. S. het g ev o 1 g en niet de oorzaak van de depressie ter beurze Wanneer dit standpunt juist zou zijn, blijkt zonneklaar op welk gevaarlijk terrein de Amerikaansche Regeering zich heeft begev toen zij in het voorjaar pogingen ging doer. te geraken tot een beperking van het con- junctuurhersteL Zij is zich deze gevaren waarschijnlijk wel bewust geweest doch heeft de beurs- Durb- ite 1937 2S No- at? 14 Decembc sdag 15 Decern irdag lë De< linsdac 21 December Woensdag: 22 December >ondordag 23 December 92.4 77.3 De index van de aandeelenkoersen wordt berekend uit de koersen van 10 toonaange vende Nederlandsche fondsen genoteerd op de beurs te Amsterdam, de index van groot- handelsprijzen uit de noteerinigen van 10 sta pelproducten; de gemiddele noteering gedu rende Januari 1937 is voor beide indexcijfers hierbij gelijk 100 gesteld. Uit deze indexcijfers blijkt dat het koers- herstel ter beurze in Augustus in het alge meen geen reëele ondergrond vonn in verloop der goederenprijzen. Een ineenstor ting kon dus niet uitblijven. De hausse in hef voorjaar Wanneer men thans er toe overgaat het verloop van de hausse in het voorjaar nader te typeeren, kan men zeggen dat in het al gemeen de groote koopbeweging haar uit gangspunt vond in de volgende overwegin gen: A. De gunstige con junctuurontwikkeling in de V.S. B. Rentedaling op de beleggingsmarkt. Het publiek wordt gedreven naar de fondsen^ markt en tracht hier een compensatie te vinden voor de achteruitgang in inkom sten. Men tracht te profiteeren van economisch herstel. C. Wantrouwen in alle valuta tengevolge van de val van het goudölok. Vlucht uit het goud in de zakelijke waarden. In deze periode deelden de optimisten de lakens uit. Alle pessimisme werd uitgeban nen. Toch waren er ongunstige factoren: 1. De Amerikaansche arbeidsstaldivgen. 2. Dt sociale onrust in frankrijk. 3. Verscherping der politieke tegenstellin gen. 4. Goudophooping in de kapitaalkrachtige landen. In het tweede kwartaal kwamen daarbij: 5. Financieele moeilijkheden in Frank.ijk met verdere devaluatie van de franc. 6. Vrees voor een revalorisatie van den dollar. Dat zulke kwade factoren volledig konden werden geëlimineerd bewijst welk een m tige invloed er van het psychologisch element uitgaat. Eerst in het tweede en derde kwar taal (conflict Oost-Azië) slaagde het pessi misme er in de overhand te verkrijgen: de kiemen voor de najaarsinzinking waren ge legd. niet vermoed, dat de afbraak 7 i het koersen, de financieele bovenbouw economisch wereldsysteem ook werkelijk een oorzaak van conjunctuurinzinking kan zijn. Tal van andere factoren hebben uiteraard 200 primair als secundair de erns-t van den terugslag in de V.S. nog geaccentueerd. We noemen daarvan o.a.: 1. De internationaal zeer verscherpte poli tieke toestand. 2. De vrees voor nieuwe „New-Deal"- maatregelen. 3. Vrees voor nieuwe belastingen om de be- grootingstekorten te dekken. 4. De druk, uitgeoefend door de belasting op kapitaalswinsten en onverdeelde winsten. 5. Tegenstellingen tusschen Regeering en bedrijfsleven (Public utility's). 6. Het keurslijf waarin Wallstreet door Re- geeringsmaatregelen werden gedrongen waar door de noodige soepelheid verloren ging. 7. Voor het eerst ging het buitenland tot groote likwidatias over van Amerikaansche fondsen. Wat zal de toekomst brengen? Het geheele najaar heeft gestaan in het teéken van de terugslag in de V. S. en daar om vestigden wij er hier wat uitvoeriger de aandacht op. Bovendien geeft de Unie op eco nomisch gebied nog altijd de toon aan stagnatie ginds kan elders niet ongemerkt voorbijgaan. Voor wat ons land betreft, meld de de Nederl. Conjunctuur reeds dat de op leving tot staan is gekomen, hetgeen „voor een groot deel samenhangt met de ontwikke ling van de wereldconjunctuur en de daaruit voortvloeiende daling van het prijspeil der grondstoffen op de wereldmarkten". Toch is er allerminst reden om het jaar in een zwart gallige stemming te besluiten want ongetwij feld zijn er nog tal van lichtpunten, die een optimistische kijk op 1938 wettigen. De laat ste maand is een toestand van evenwicht in getreden ,die wellicht na verloop van tijd plaats zal maken voor een langzaam stijgen de lijn. Hoopvol stemt dat de goederenmark ten (zie de bovenstaande indexcijfers etc.) een gunstiger ondertoon te zien geven. De invloed daarvan op de fondsenmarkten is niet uitgebleven. In elk geval schijnt de periode ^ec- Zon op 8.13 van voortdurende koersdalingen en likwida- aon nn vm ties voorloopig te zijn afgesloten. De golfslag van den tijd herinnert ons zoo nu en dan aan de vergankelijkheid van het leven. Men werpt den blik een wijle achter waarts en maakt de balans op. Voor Neder land en Koloniën was 1937 een jaar van baanbrekend herstel, zij het dat niet alle lagen van de bevolking (de middenstand!!) hiervan reeds konden profiteeren. Bij het scheiden van de markt in dit jaar spreken wij de wensch uit dat 1938 velen zal brengen wat 1937 niet kon geven: een opgaande wereld conjunctuur, welke over alle volkeren der aarde in toenemende mate welvaart, vrede en geluk zal verspreiden! Hoogste barometerstand 782.1 te Ham barometerstand- 752.2 te Jan- Li tags te mayen. Stand vanmorgen half twaalf 779.8 WEERVERWACHTING Meest zwakke veranderlijke wind, gedeel telijk bewolkt, weinig of geen neerslag, aan vankelijk lichte tot matige vorst, later tem peratuur om het vriespunt. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT Gedurende de Kerstdagen trok een diepe depressie door 't Noorden, ie in het geheele Westen en Noordwesten buitengewoon zacht weer bracht in het Zuiden land acht en negen graden celsius op den morgen van den Eersten Kerstdag - thans nog temperaturen tot ver boven maal in Lapland en in de Pool zee veroor zaakt. Boven Zuid-Scandinavië- kwam een gebied van hoogen luchtdruk tot ontwikke ling, dat zich langzaam Zuidwestwaants verplaatst. Na het voorbijtrekken der de pressie begon de barometer op IJsland gelmatig te stijgen. Het gebied van hoogen luchtdruk op het Vasteland zette zich ver naar het Westen voort en heeft een tweeds maximum om den Oceaan op omstreeks graden Westerlengte en 55 graden Noor derbreedte. In Oost-Duitschland veroorzaakt een vlakke depressie nog sneeuwval. Cen- tiaal-Europa is overdekt met een gebied van lichte vorst, In het Oosten vriest het matig. Het deel van Noord-Scandinavië binnen den Poolcirkel is nagenoeg geheel vorstvrij. De Alpensitations melden lage bieden (Saentis min 12 graden, Jungfraujoch min 10 graden Celsius), met krachtigen wind uit het Noorden. Ten Zuiden van den breedtegraad is de wind overal uit Oost. Ten Noorden van den 55sten breedtegraad uit West, langs de Noorsche kust, stormt het uit Zuid tot Zuidwest. De sneeuwbedek- king in Centraal-Europa reikt tot de lijn BerlijnMünchen. De vooruitzichten voor vorst zijn in onze omgeving onzeker. Vermoedelijk zal de vorst niet langer dan één twee etmalen aanhouden. THERMOMETERSTAND Stand va^iorgen half twaalf —2.0 C. HAVFR. Slot prijshoudend KOGGE. Slot prijshoudend PROVISIEN. Slot prllshoudend cuzel: Prima W Steam loco 7.87% 8. ecember 8.17% 8.22% arkens: 160-230 Pd. 8.25 8.40 240-325 pd. 7.25 7.65 "WINNIPEG. 24 DECEMBER TARWE. De markt steeg: op duldelngen van espannen locosituatie en op de bewering:, dal S'estelüke maalderijen trachten tarwe uit hel innenland te bekomen voor onmiddellijke af lading en 5 c. boven de Mei-optie betalen vooi III Northern. Slot vast. KOGGE per December 'ER per December LIJNZAAD 1 MAÏS per Januari 116% 75% 77— •17% 6874 16174 172— 4 DECEMBER 8.96 RIVIERBERICHTEN HANS WEERT, 23 DECEMBER ROOSENDAAL: Onderneming, Bezemer. DORDRECHT: Stad Hasselt. Cornells. CAPELLE A, D. 1JSSEL; Albatros 3, IJseldljk' ZW1JNDRECHT: Alvracht XI, Wilting. AMSTERDAM: Vertrouwen, v. d. Vliet. GOR1NCHEM: Anjo, Oom. GRONINGEN: Onderneming Jot. DRIMMELEN: Wljka, van Gils. LEEUWARDEN: Louwlna Evenhuls. MEPPEL: 2 Gebroeders, Wieland. AMSTERDAM: Teusejja. Muller. DUITSCHLAND: Ideaal. Mulder: Hontesuoom ïouterse; Montan'7. Terschure; Express 4. Dorr hamarant, Poppelier; W. van Driel 59. van Josterom; Vertrouwen, Kerpel; Stad Namen, Zremlnksel; Littoral, Vijth; Express 1. Kerle; Dankbaarheid 2, van Dongen. Dranaco 10, 'loegaart; Helvetia, Huybrechts; Spes, Boer; ïx Voto, Feil; Gean, Veenma; Petrus Hubens !t Petrus Canlslus, van Steen; Jean Baptiste. iaems; Mannheim 186. Roth; Walsum 5. Kocks thenania 16. Olieslager: Ellana. Teunlsse, Lloyd il, Drless; Nelly, van Zwol, Auvergue, August it Antoine, Boods; Vlsscher 1, Fleerackers; SI Copiosa. Haems; Roger Rott- Calypso, Slegmund. stel 6; st. Telegraaf XI: Tot 28 Dec. Maan op vm. 4.12 u, onder nam. 0.53 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 28 Dec. Van 's av. 4.21 uur tot 's morg. 7.42 u. Inbrekers te Vlaardingen aan 't werk Poover resultaat Men meldt ons uit Vlaardingen: Op den avond van Eersten Kerstdag hebben Inbrekers gepoogd te Vlaardingen hun plag te slaan in een tweetal villa's, waarvan de bewoners afwezig waren, doch de buit is niet groot geweest. Tusschen 8 en 11 uur 's avonds hebben zy' getracht in te breken in de villa van de dames Poortman aan de Schiedamscheweg 97. Zij verschaften zich toegang door een W.C.- raampje. Verder dan de W.C. hebben zy het echter niet kunnen brengen, omdat de deur aan de andere zijde met een paar grendels was ge sloten. Hier moesten zy dus onverrichter zake terugkeeren. Op dezelfden avond hebben zy ook ingebro ken in de villa van den heer Jac. van Toor aan den Schiedamscheweg 133. Door indruk king van een keukenraam aan de achterzijde van de villa zijn ze hier naar binnen gekomen. Alle kamers werden doorzocht en overhoop gehaald. Zy vonden slechts een bedrag van f 8.50 aan zilvergeld, wat zij hebben meegeno men. Blijkbaar ip 't him uitsluitend om geld te doen geweest, want enkele voorwerpen van waarde hebben zij laten liggen. Langs dezelf den weg, als zy gekomen waren, hebben zy de Villa verlaten. Door zolderluik gevallen Slachtoffer overleden Aan den Rietdijk te Tin te bij Brielle le iVrijdagmiddag j.L de heer J. Vermeer in zijn woning door een zolderluik gevallen. De toestand van het slachtoffer liet zich zoo ernstig aanzien, dat verschillende genees- heeren werden geraadpleegd, die er echter niet in mochten slagen het slachtoffer in het leven te behouden. Dee avonds is de heer Vermeer aan de gevolgen van zijn val over leden. INBREKERS BEZOEKEN POSTKANTOOR De bait was niet groot Inbrekers hebben in den nacht van Zon- Öag op Maandag een bezoek gebracht aan het postkantoor te R h e n e n. Als eenige buit zijn wat postwaarden medegenome uit de loketten der ambtenaren. Wel is getracht de kluis te forceeren, doch dat is niet ge lukt Uit alles blij'kt, dat men hier niet te doen heeft met geroutineerde inbrekers. De daders hebben zich hoogstwaarschijn lijk toegang verschaft door 'n valschen sleu tel of door het openschuiven van een dei- ramen. De ambtswoning boven het kantoor is niet bewoond. De p..litie heeft een uitgebreid onderzoek Ingesteld, Geestelijke liederen uit den schat imaar hem sregeven moet worden), is een cultureele vraag van de eerste orde. De van de Kerk der Eeuwen Het derde (laatste) deel der koorzettingen verschenen Het derde deel van de Koorzettingen der „Geestelijke Liederen uit den Schat van de Kerk der Eeuwen" (Postbus der Admini stratie 333, 's-Gravenhage) is thans ver schenen. Het 640-tal harmonisaties is hiermee Vol: een buitengewoon respectabel werk. Te meer nog als men let op de kwaliteit van deze uitgave, die op zwaar wit papiep en in zeer helderen druk van muziek en tekst is geschied. In dit laatste deel zijn ook 40 bekende kinderliederen opgenomen. Het ons mede toegezonden iprospectus spreekt niet zonder gegronde reden van „een muziekbibliotheek van onschatbare waarde'r Die onschatbare waarde ligt zeker in de eerste plaats in den omvang van de verza meling, die zeker wel iets eenigs ter wereld is. Maar deze aanduiding krijgt nog meer relief als we bedenken dat het doel van den verzamelaar, Ds H. Hasper, is geweest om deze onuitputtelijke schat van geestelij ke liederen voor al wat Nederlandsch spreekt en zingt ter beschikking te stellen vrij van auteursrechten. Het heeft al jaren geleden zijn hartgron dige verontwaardiging opgewekt, dat tal van liederen van dezen aard niet in het openbaar gezongen mogen zonder dat men er betaling voor verschuldigd is. Op één der laatste bladzijden staat nog in kleine letters een bekend mooi kinder versje („*k Sluit mijn oogjes, vouw mijn handjes") afgedrukt, zooals het in de een stemmige uitgave der „Geestelijke Liede ren" is opgenomen, doch met de mededee- lirog erbij: Dit versje, voorkomende in de éénstemmige uitgave, wordt uit deze verza meling teruggenomen, daar het niet in het openhaar gezongen mag worden zonder be taling aan BUMA. Ook onder den inhoud van dit derde deel staat nog eens een ontboezeming van den samensteller, waaruit blijkt hoe hardnek kig hij in zijn kamp is tegen de banden waarin de psalmen, lofzangen en geestelij ke liederen in onzen tijd geraakt zijn. Hij deelt daar nl. mee, dat ten tijde van ae eer ste uitgave van deze koorzettingen. Novem ber 1935, de statuten van BUMA de bij dat bureau aangesloten leden niet toelieten aan deze verzameling medewerking te verlee- nen en dat een verzoek om een uitzonde ring te maken niet door de directie kon overwogen worden. Ds Hasper merkt hier bij op'. „De vraag of een kunstenaar reeds van tevoren beslag kan laten leggen op een mogedijke toekomstige productie van zijn geest (zelfs ten aanzien van arbeid, waar toe hij zelf niet het initiatief kan nemen. vrijheid van een mensch en do belangen in een bedrijf botsen hier". Na deze mededeeling is het nu ook dui delijk hoe het komt. dat Ds Hasper het jrootste deel van deze koorzettingen in handen heeft moeten geven aan Belgische musici Dit is o.i. zeer te bejammeren. Dit groot- sche Noord-Nederlandsche initiatief zou nog beter tot zijn recht zijn gekomen als onze Noord Nederlandsche musici, waarbij bekwame menschen in overvloed zijn, een veel grooter aandeel er aan hadden kunnen nemen. Wij bevelen deze geheele uitgave harte lijk in de aandacht van koordirigenten aan. Een overzicht van dichters en vertalers, componisten der melodieën en componisten der koorzettingen is achter in het laatste deel opgenomen. HET SCHRIFTBEWIJS- Door Dr. F w. Grosheide. Uitgave van J. H. Kok N.V- te Kampen 1937. Eenige dagen vóór het zilveren jubileum van Prof. Grosheide verscheen bovengenoemd geschrift. Het zou dus een souvenir aan den 13en December kunnen heeten. In elk geval is het een boekje dat den hoogleeraar uitnemend teekent in zijn talent van eenvoudig en helder behandelen van wetenschappelijke onderwer pen. Het Schriftbewijs is dit ten deele; er is ook een groot leeken-element by betrokken en in dit opzicht vooral is deze verhandeling in onzen tijd van beteekenis. In rustig tempo zet Prof. Grosheide den grondslag, de soorten het gebruik, het verkeerde gebruik en de me thode van het Schriftbewys uiteen, daarby niets vergetende, wat in de practyk aanmoedi ging of critiek verdient- Hoewel deze stof aan leiding te over zou geven tot geleerd betoog en vooral tot breed dispuut, is het juist Prof. Grosheide's sterke kant, dat hy dezen weg niet inslaat, zoodat elke leek hem volgen er veel van leeren kan. De wijze, waarop de schrijver ook dit terrein betreedt met de penrusting van persoonlijk geloof en geheilig- den zin, verleent het boekje het gezag, dat 't noodig heeft in dezen tyd van felle aanvallen op de autoriteit der H. Schrift- Het zal voor predikanten en ouderlingen een sterke steun blijken DE BETERE WERELD. Tien toe spraken van Dr J. C. A- F 1937. J. Ploegsma. Zeist- Van de gebroken bakken, die geen water houden, laat dit boekje er eenige - schrijver is blijkbaar een vrijzinnig man, die van de betere wereld wel iets, maar van de beste wereld niets verstaat, van „diepe gods dienstigheid" houdt en 't middelaarswerk var Christus vervaagt tot een troostelooze be spiegeling waarin 't hart der zaak ontbreekt. Wij hebben geen enkele aanleiding, dit boekje aan te bevelen. Coen, consequent koopman, door JOH AN VAN DER WOUDE. H. P. Leopold. Den Haag, 1937. Deze monografie verscheen als derde in de serie historische figuren, welke Leo polds U.M. is begonnen. Het doet voor zijn beide voorgangers: „De Ruyter" en „Olden- barneveldt" niet onder wat schrijftalent, uit beelding en levendigheid betreft. Sympathie bezit Van der Woude voor Coen niet, Coen's Calvinistische opvattin gen zijn hem een gruwel. Daarom (is objec tiviteit bij geschiedschrijving geen onmoge lijkheid') begaat hij de hinderlijke fout. de gebreken en zonden van Coen te schet sen als uitvloeiscis van zijn godsdienstige overtuiging en orienteering: „Was Coen geen volgeling van Calvijn, den onverdraag zame, die uit de duistere roerse- v a n z ij n ziel de vreugde van het leven haatte, de mensen verachtte?" Reeds uit dit enkele citaat volgt, dat we het beeld, dat Van der Woude van Goer, ontwerpt, niet zonder meer kunnen aan vaarden. Het is, evenals Stefan Zweig's Cal- vijnportret, verwrongen naar het caricatu- ra'e. De waarde van dit boekje 1 ig^t dan ook elders. Hierin, dat het een uitstekend in zicht schenkt aan de beteekenis van Coen als grondvester van ons Indische Rijk. Wij zien hier een man voor ons, zonder wien Nederland onverbiddelijk zijm koloniaal be zit zou hebben verloren, voor het nog was bemachtigd. De bedoeling der vaderlandsche kooplie den met Indië was principieel fout: de eenige kwestie, die zij van belang achtten, was: op welke wijze de rijkste retourvloten uit Indië terug te zien keeren? Geld ver dienen. Anders niet. Nu was Coen ook vóór alles koopman, maar „consequent koopman". Hij zag in, wat de Heeren XVII nooit hadden begrepen, dat het behoud van de Indische handels- voordeelen alleen te verzekeren was. wan neer van het onmetelijke eilandenrijk een hensche kolonie gemaakt werd, die door Nederland definitief werd onderworpen en beheersoht van uit een vast centrum met daarnaast overal vaste steunpunten. Coen, die snel tot de hoogste functie in Indië is opgeklommen, heeft het klaar ge speeld, ons koloniaal Rijk te grondvesten, en de toestemming daartoe en medewer king daaraan aan zijn meestens af te dwingen. Dat bij zrulk een grootsche opvatting van zijn taak Coen niet steeds gehandeld heeft in overeenstemming met recht en billijkheid is jammer, maar begrijpelijk. Van der Woude erkent rondweg: „Een humaan mensch had Indië niet kunnen veroveren. Coens daden waren noodzakelijk, om Ne- derlandsch-Indië te kunnen bevestigen geen ander man dan Coen had het ooit kunnen volbrengen". Als specimen van subjectieve histone- schrijvine is Van der Woude's boekje zeker geklaagd Het doet het verleden opnieuw leven in zijn geweldige strijd en conflicten, in z'n misslagen en geniale daden, in zijn zoeken ruaar nieuwe vormen en juister formaties. Het doet ons ook inzien, hoe sterke persoonlijkheden, die daarbij (na tuurlijk geen heilige, maar toch) gave karakters zijn, aan de toekomst van een volk onschatbare diensten kunnen bewijzen. Inzien ook, dat Coen, ondanks zijn fouten, een man is. waarop wij trotsch mogen zijn, een man, die in zich droeg de eigenschap pen van .het stoer. oud-Hollandsche helden ras, dat Spanje bedwong en werelden door kruiste: ernst, werkkracht, onverzettelijk heid, moed, betrouwbaarheid, doorzicht en (we voegen er bij, Van der Woude ten spijt) godsvrucht. HET GEMENGDE HUWELIJK, door Da C. v. d. Woude. Geref. Pred. te Leeuwarden. D. H. Llttooy Azn te Ter- ordt ln onzen :de huwelijken ndat dit ondei Christelijke kri i Ds C. v. d. Worn Hing. De schr. handelt achtereer t wezen van het Christelijk huw ngde huwelijk en de Schrl" (Ierland bel i de Kerl r kerkelijke irgaderingen Geref. Kerkei >gen inzonderheid c ■ze studie kennis n< blijft het gemengd og een donkere schadu en wordt het volle, rijke hi :ekend. Zoo terecht merkt Ds .t liefde zich geheel wil g ping intreedt, lm den g voeld, wai geestelijke man e jonge menschel agens richtlijnen Lende gevallen. d. Woude geeft op 14 ge waarschuwingen en aan ouders en oor hun taak bij AMERIKAANSCHE HANDELSBERICHTEN 1 DECEMBER TARWE. No. 1 Manitoba No. 2 Harde winter No. 2 Roode winter MAIS. No. 2 Mixed West ROGGE. Can. W no. 2 GERST No. 2 MEEL. Springclear KOFFIE. De uge i KATOEN. De markt opende stil en 3 p. hoo- rer tot 1 p. lager en handhaafde zich daarna bü ustelooze handel: de priizen ondervonden wei- lik invloed van de hoogere markt te Liverpool i-egcns matige hedgeverkoo en Jan.-likwida ies; nieuwe belangstelling ontbrak. Slot prijsh. RUBBER. Slot 2 CHICAGO 24 DECEMBER TARWE. De termlinmarkt opende i c. lager, steeg in sympathie met V lernard Schljv. BELGIE: st. aine, "Windhaus, Mi chuur; Elisabeth, B: N&gold. nosa, Selp; N&- Lel; Paula, Jean _een, Noodts: Mannheim 208 Ig. Germalne, de Souter; Rhelnfahrt 126. Engelhardt; Disponibel, Steenbergen; Hugo Stlnnes 23, Neubauer; Adrians, Heuveman; Math Stlnnes 5, Dlehl. Tltania, Heuss; Joh. Frederick Kers, Maria, de Souter. Hean. de Bakker; Adelfa Verschelden; Louis Spel; Onderneming, Hoo- gendoorn; De Hoop, de BeJJer; Wilcor. van Meel Fraternité, de Met): NIeawendijk. Wassenaar; San José, Bruyninckx. Adagio, Fleck, Spes Mea Krook, 5 Gebroeders, van Rijk; Condotta van Rijk; Mubo Muler; Overtjsel. Boon; Clementine Broekaarl; Jacoba Bevelander: Jannetje Suzan na. Vermeil: En Avant, van Baaien; Hoop op Zegen, Waardenburg; Ambulant, v d Straaten: Gelderland, Hoogerhuls; Aravis Friedman; 3 ROTTERDAM: st. Tilly; st. Fulla; st. Marle; st. Bego; st. Stormvogel; st. Gelria; st. Wlngi; st. Fiat 14; st. Paul; st. Time is Money; st. Vatna; st. Harmonie 3; st. Fiat 4; st. Maria Cornelia- Stavely, de Hondt; Slegmund, Noor- -d, Heym Stormvogel. Leeuwen: zanna. Schelling; Jol Rheinfahrt 94. Weiss; Katharina II. Biltjes; yn; Armin, Jager; Su- de Gruyter, Tophoven rhemis, Boelen-, Rosalia, ■ns: Palatlna. 'Suydam; Kohmefi; Margaretha, v. Scholl; Gerar- meulen; Nieuwe Zorg, de Pree; Susco, Alberecht, Smaal; Merapie, v. Brugge; Harpen'62, Wenzcl: Cornelia, v. Schouwen; Mar- querant, de Bot; Magda, Ballegooy; Rhenus 88, Schonig; St. Antonius. v. Poll; Pfalz, Nout; Cornelia, Schoenmakers; Europa, Buchloh; Sant Firmine. v. KesselEdison, Kuhnel; Vertrouwen, Sempei; Marksburg, Platz. AMSTERDAM: Gerjo, Hofstra; st. Harmonla I; Pruwer, Herrig; Rival Botter; Maria 3, Ver straten. Cem 4, Hutflies. DORDRECHT- st Scarpe; at. Frits; St. St. Odile;! st. Joha'n; PANHEEL: st. Lema; DEN HAAG: Oso 4, Bauman; VLIEREEDE: Neeltje, Dekker; Willy, Lutje; UTRECHT: Gulseppe. de Bot; VLAARDINGEN: Emma Herman, Maas; BERINGEN: Drie Gebroeders. Vredenburg; NIJMEGEN, st. Harmonie; ZUTPHEN: Martin. Motter; HANSWEERT: Adriaan, v. Bon; WEURT: Willem Anton, Baggerman; NIJME GEN: De Vliegende Hollander, Neyenhof; UTRECHT: De tUd zal 't leeren, Honkoop; ZWIJNDRECHT: Geertrulda, Smits: VLAAR DINGEN: W. van Driel 69. Schreuders; ASSEN: Johanna, Rutjes; ZWOLLE- Ora et Labora, Schuilenburg: WERKENDAM: Neeltje. Ruiten berg; KERKDRIEL: Talion, de Haas; ARNHEM Energie 8. Veldman; ROTTERDAM: st. Hollan- dla. GENT: st. Elko. BELGIë: Peligona, v. Bulck; Sirene, v. d. Bus- sche; st. Bona Spes; st. Ophir; st. Secunda; st. Egalite; st. Infatlgable; Rhenus 25, Gotz; Flu- viale 23. Fromm; Fluviale 31, Koster; Kroonland, Carron; Energie, Galenkamp; Trols Frères, Lufthart; Gretha, Walhout; Isabella, Claus; Beom II, Molenaard; Stad Yperen, Fierant- Dlna, KruiL hof; Analyse, Stlvlus; Hendrika, ifreyer; Marga retha, v. Dijk; Renee, de Groot; Simone, Hoo vers; Tulsko 2. Mussig; Marcel, Korperaal An dre, Rothenbucher; Justine, Veirman; "Willy, Kegels; Ad. Linden 16. Kind; Isabella, Damme; I. Lammerts; George Sand. Stumpf; Allee, Keet •egher Willet Rademaker; Jelo, Willems- San Franclsc Koninck. DUITSCHLAND: st. Siegfried; Hean. Hoefna gel. Gepasseerd na 's middags 12 uur en bestemd ROTTERDAM; st. Msgnle; st. Harmonie 6; Gelria, Buisman; st. Attractie; st. Bellatrix; st. Andries Willem: Verandering, Rijkers- Volente, *vold; Oso 1. Struyk; st. K. Vaart'8; Hilde- Bronsino. Vermeulen: Adalgath, igi Ruysdael, v. t>«k; Bader Hendrika, Vis- DRECHT; Jet S:in, Milder onck: Voorburg, BorstWlljo, Borsje4 Get 11, KaufmanMunchen, B AMSTERDAMWotan, 'Je, Wakkes; Elisabeth, Vos; DOR- "stters... DEVENTER: St. o,.. Mathllde; Gerard Stephan, Lukassen; DELFT: Corjo. v. Weel: VREES- WÏJK: K. Vaart IV, Groenewegen; DORDRECHT S. j?r pnma- Kroon; Pax, Veenma- ARKEL: Ad nana, Troost; ALPHEN ad RIJN:'Margare tha. Huurman; HANSWEERT: Isala 3 Bok- slag; WEURT. st. Tireur; HAARLEM: Gerdl do Bot; LOBITH: Neeltje, Oudshoorn: LEEUWAR DEN; Soli Deo Gloria. DORDRECHT: Verande ring, Rijkers; st. Heiniich; VLIEREEDE: Char lotte Grabbendorf, Grabbendorf; WEURT- Jo hanna Gerdina, v. Bosch; VLISSINGEN- Bal- BELGIë: st. Zeemeeuw; Levlen. de Vos; Mi mosa. Meeren; Cesarlna, de Souter; Emma, v. d. Broek; Succes, Bokslag; Merkur, Adler; Sleg- iriea, v. Klee; Onderneming, v. Bressum- Lln- quendiL Blok; Rival. Jansen; Phenix 9. v.'Nieu- Zaterdag 25 Dec. lag de klaring te Loblth stil.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3