MAANDAG 27 DECEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland JAPAN ERKENT ZIJN VERGISSING DE spanning, tussohen Tokio en Was hington behoort voorloopig weer tot het verleden. De Japansche minister van buitenlandsche zaken Hirota, heeft aan den 'Amerikaanschen ambassadeur bij het Ja pansche hof een antwoord overhandigd op de Amerikaanschc prote6tnota inzake het tot zinken brengen van de Amerikaansche ka nonneerboot „Panay". In dit antwoord wordt erkend, dat de Japansche strijdkrachten de Amerikaansdie rechten veronachtzaamd hehben, en dat het betreurenswaardige voor val op de Jang-Tse het karakter droeg van een ahuis. Intusschen blijft men in Japan sche kringen ontkennen, dat er opzet in het spel zou zijn geweest. Deze gedachte werpt men verre van zich. De Amerikanen hebben op dit punt wijselijk ook niet verder aan gedrongen. Men moet nimmer het onderste uit de kan willen hebben, en zeker niet ten opzichte van een trotschen tegenstander, dio het denkbeeld van in een hoek te worden gedreven, moeilijk zou kunnen verdragen. Erkent deze in beginsel zijn ongelijk, dan doet men het beste, zichzelf daarmee tevre den te stellen, in het bewustzijn, dat dan ook de rest van het betoog wel den ge- wenschten indruk zal hebben teweeg ge bracht. Zulks wordt nog te meer bevestigd door de straf, die een zeer hoog geplaatst Japansch militair in deze aangelegenheid heeft getroffen. Het is voor iemand van dergelijken rang inderdaad een ernstige re primande, zoo men hem van zijn commando ontheft, en als een schooljongen, die zich heeft misdragen, naar het vaderland terug ontbiedt. Men vraagt zich intusschen in zekere kringen met belangstelling af, wat de feite lijke portée is van dit Japansche peccavi, „ik heb gezondigd". Is men in regeerings- kringen onder den indruk gekomen van de Amerikaanschevlootbewegingen; van de geruchten over een bespoedigde en vergroote marine-manoeuvre in de Stille Zuidzee? Of heeft men slechts, als reeds zoovele malen tevoor, de Oostersahe beleefdheid toegepast, die buigt en buigt en intusschen eigen ge dachten en eigen zin verder volgt? Een tweede vraag, die naar voren komt is 'deze: Zullen ditmaal Japansche regeering en leger één zelde lijn trekken? Zullen de .verontschuldigingen, welke Hirota zach ge noodzaakt ziet, aan te bieden, hun weer klank vinden in de kringen der officieren, die met zoo groote voortvarendheid erop uit zijn, de vlag met de roode zon verder voort Duitschlands „prac HET KERSTFEEST VAN DE „WINTERHULP" De verschoven positie der kerk (Van onzen Duitschen correspondent) Onze buurvrouw is erg in haar schik. Dat is geen wonder, want ze heeft van de WHW een flinke hoeveelheid practische kerstge schenken ontvangen: meel om koeken te bak ken, suiker en margarine, ondergoed voor de kinderen en een pakje tabak voor papa. En het waardevolste geschenk staat voorloopig nog op het balcon, dat is de kerstboom, die voor iêöer Duitsch gezin nu eenmaal onaf scheidelijk verbonden is met het begrip „Weihnacihten". WHW, dat is de over heel Duitschland verspreide organisatie voor de Winterhulp, een der practische instelling van het Derde Rijk, gebaseerd op de collectes, die tegenwoordig door den Staat geleid worden en waarvan het resultaat meestal meerdere millioenen mark bedraagt. Vroeger liet men dit liefdadigheidswerk voor een belangrijk deel aan de Kerk over en ook thans wordt er in kerkelijke kringen in alle stilte nog heel wat goeds gedaan voor de armen en misdeel- den maar in den nationaal-socialistischen Staat voelt de overheid zich verplicht, in alles het voorbeeld te geven. En dit zooge naamde „practische christendom" wordt niet onder stoelen of banken gestoken. Dag in dag uit kan men berichten lezen met enorme cijfers en overweldigende feiten, waaruit dan afgeleid kan worden, wat men in het tegen woordige Duitschland voor het volk over heeft. In elk huis een kerstboom „Volgens den wil van den Führer moet in ieder Duitsch huis de kerstboom stralen, ook in het armste hutje moet vreugde en tevre denheid heerschen en als er zoo hier en daar nog „Volksgenossen" zijn, die niet bij machte zijn, uit eigen middelen het feest te vieren, dan zorgt de Staat ervoor, dat zij zulks doen!" Zoo kan men in de kranten lezen en dan be gint men aan de hand van cijfers te vertellen, wat dat wil zeggen. Alleen in de Rijkshoofd stad liggen 307.000 flinke pakken met prac tische gaven gereed, om onder de minder bemiddelden verdeeld te worden, en men verzuimt zelfs niet, het totale gewicht dezer kartons te verraden: 1.268.000 kilo! Al naar de grootte van het bedachte gezin wegen deze kartons 2,5 tot 12 kilo en erkend moet wor den, dat de inhoud vooral met de wenschen van moeder de vrouw en van de kinderen rekening houdt. Men schenkt bussen met ge condenseerde melk, met groente, visch en vleesch, een paar pond suiker, meel, kaas en marmelade en het fraaiste van alles is een Christendom" kaart met het portret van den Führer, waar onder te lezen staat: „Ik heb jullie niet ver geten!" De kinderen worden nog afzonderlijk „be- schert", want in het Derde Rijk neemt de jeugd een zeer bijzondere plaats in. Zij wordt als de toekomst van den Staat beschouwd en behandeld en dus is het allerbeste net goed genoeg voor haar Fraaie kaarten worden aan ieder kind van de hiervoor uitgezochte fa milies verzonden, waarop te lezen staat: „Je bent vandaag uitgenoodigd door het Werk van de Winterhulp voor het Duitsche Volk". In groote zalen vinden dan bij meerdere schitterend versierde kerstboomen samen komsten plaats, waarbij weliswaar geen woord gerept wordt over de geboorte van den Verlosser eener verloren wereld, maar liedjes als „O Tannenbaum, o Tannenbaum, wie schön sind deine Blatter" gezongen worden. Kinderen merken daar weinig van, want zij zien met spanning de bedeeling tegemoet en die is inderdaad de moeite waard. Trommels en trompetten, geweren en soldaten zijn toon aangevend, want de jeugd moet al vroeg weten, wat dapperheid en heldendom betee- kent. De vijandschap tegen de kerk Niettemin zijn er in Duibschland nog mil lioenen menschen, die in hun hart eenigszins anders denken. Zij erkennen gaarne de ver diensten van den Staat, verheugen zich over het feit, dat er tegenwoordig weer „gere geerd" wordt, dat overal orde heerscht, dat er hard gewerkt wordt, dat men weer met een gevoel van gerustheid in de naaste toekomst kan kijken, maar voor hen bestaat er ook nog een Kerk en een Evangelie en zij begrijpen niet, dat de mannen en vrouwen, die daaraan zijn blijven vasthouden, min of meer belache lijk worden gemaakt en door de kinderen als tegenstanders der overheid worden veracht. Op het Christelijk deel der bevolking drukt deze vijandschap tusschen Kerk en Staat juist in de stille Kerstweek heel zwaar. Zij denken aan de honderden predikanten, die als gewone misdadigers achter slot en gren del gehouden worden, omdat zij den moed hadden, hun geloofsovertuiging tegenover de heidensche propaganda van andersdenkenden te plaatsen. Zij vragen zich af, waar het naar toe moet, als zulk een vijandschap blijft voortbestaan, die geheel en al in strijd is met de Christelijke liefde. En met een bezorgd gelaat gaan deze Duitsche mannen en vrou wen op den Heiligen Avond naar de Kerk, waar „Stille nachit, heilige nacht" gezongen wordt en „Vom Himmel hoch, da komm' Ich her". Zij luisteren met innerlijke ontroering naar de mare van Christus' geboorte en bid den vurig, dat de Heiland en Verlosser ook in het nationaal-socialistische Duitschland weldra weer de plaats moge innemen, die Hem toekomt. Berlijn, 24 December. WASHINGTON IS TEVREDEN GESTELD Het „Panay"-incident uit de wereld De gezant der Vereenigde Staten te Tokio, Grew, heeft aan den Japan- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Hirota, het antwoord over handigd van het Amerikaansche de partement van Buitenflandsche Zaken met betrekking tot het „Panay"-inci- dent. In deze antwoordnota wordt verklaard, dat Washington de Japan- sahe uiteenzettingen als bevredigend beschouwt en dat zij geaccepteerd worden. Te Tokio is men van oordeel, dat hiermede Ihicit incident geregeld is. Te Washington wijst men er echter op, dat de Vereenigde Staten die Japansche verontschuldigingen wel is waar aanvaard hebben, doch dat deze aanvaarding gepaard gaat met een duide lijke waarschuwing. Deze waarschuwing ziet men vervat in die passage van het ant woord van het departement van Buitenland sche Zaken op de Japansche nota, waarin gezegd wordit, dat de Vereenigde Staten hopen, dat de door de regeering te Tokio getroffen maatregelen doeltreffend zullen blijken om verdere schending van de rech ten en eigendommen van Amerikaansche onderdanen te voorkomen. Een „Kerstgebaar" aan 8e grens Frankrijk en Dnitschland ruilen spionnen In het Fraasohe grensstationnetje Apach aan de Moezel, heeft zich, naar <ie „Daily Express" uit Parijs verneemt, een merk waardig ongewoon tooneel afgespeeld: vier leden van dien Duitschen geheimen dienst werden tegen vier Fransche collega's uitgewisseld. Die .gevangenenruil" was be doeld als een vriendelijk „Kerst-gebaar". De onderhandelingen er over waren gevoerd door de wedkrzijdsohe ambassadeurs, Fran cois Poneer te Berlijn, graaf Welczeck te Parijs. Uit Perl, het Duitsche grensstadje, kwam Donderdagavond een speciale trein aanrij den, waarin vier employé's van het Fran sche „Tweede bureau" gezeten waren, die tij diens hun werkzaamheden in Duitschland waren gearresteerd. De vier Duitsche spion nen wachtten in het douanebureau. Nie mand was geboeid. Men kon de .geruilden" gevoeglijk voor gewone reizigers houden. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Hoe staat het met Teruel De berichten aangaande bet lot van de stad Teruel blijven elkander tegen spreken. Volgens een mededeeüng uit Barcelona zouden de linksohen thans ook de laatste recht6ohe steunpunten in Teruel in handen hebben gekregen. Zes duizend inwoners zouden zijn ge vlucht, en ruim een zelfde aantal na tionalisten zou gevangen genomen zijn. Radio San Sebastian daarentegen meldt, dat het radio-station van Teruel Zaterdag avond nog de volgende boodschap uitzond: „De regeeringstroepen zijn er niet in ge slaagd de oude stad binnen te dringen. Te ruel wordt krachtig verdedigd. De roode troepen bevinden zich wel in de buitenwij ken, doch hebben geen voet in de stad gezet" Voorts zijn zoowel ten Noorden als ten Zuiden van Teruel witte troepenafdeelingen aangekomen die aangevoerd worden door generaal Arandaen de belegeraars in den rug aanvallen, teneinde de omsingeling van de stad te trachten te verbreken. Reeds zou den zij er in geslaagd zijn, een heuvel ten Noorden van de stad opnieuw te bezetten. Volgens het nationalistische hoofdkwartier zijn ook de wegen TeruelConcud en Teruel Seladas door de de witten heroverd, met het gevolg, dat de rooden zich in deze secto ren thans den terugweg zien afgesneden. Generaal A ran da, aldus dit communiqué, zal niet nalaten deze roode troepen spoedig te vernietigen. De hernieuwde aanvallen der republikleinen zijn met gevoelige verliezen afgeslagen. Het laatste communiqué van het hoofd kwartier te Salamanca verklaart: „In deu sector van Teruel ging de vijand voort met onze stellingen aan te vallen, maar hij is met zware verliezen teruggeslagen. Onze troepen zetten hun actie in de omgeving van de stad voort. Onze linkervleugel heeft de tegenaanvallen van den vijand afgeslagen. Het terrein, dat de republikeinen achter lieten, was letterlijk met dooden bedekt". De tereur in Sovjet-Rusland Weer een serie doodvonnissen In de stad Ghaussi in Wit-Rusland is voor het hooggerechtshof een proces begonnen tegen een aantal „contra-revolutionairen", onder wie vijf gewezen hooge functionaris sen dezer republiek. Hoe groot het aantal verdachten is, weet men niet, doch vast staat, dat tot de beschuldigden ook de secre- De Japansch-Chineesche oorlog DE JAPANNERS BEZETTEN HANGTSJAU Inval in missieschool te Peking De Ghineezen erkennen, dat de Japansche! voorhoede Hangtsjau is binnengedrongen* De terugtrekkende Chineezen hebben de voornaamste brug over de Tsiengtang met dynaniet vernield. Volgens mededeelingen van Japansche zijde is Hangtsjau thans geheel veroverd* Reeds zijn de Japansche troepen, aldus deze lezing, voorbij de stad opgerukt en hebben de plaatsen Foeijang 30 kilometer ten Zuidwesten van Hangtsjau en Joehang; 2S kilometer ten westen van Hangtsjau ingenomen. In de stad zelve hebben geen gavedhteri meer plaats. Het leven en de bezittingen der buitenlanders, mcerendeels geestelijken, worden niet bedreigd. De Japansche luchtmacht is weer actief geweest. De piloten hebben volgens den; woordvoerder te Sjanghai vluchten onder-» nomen boven de provincies Sjantoeng, Kiangsoe, Iviangsi en Hoepei. Verschillendo spoorwegstations werden verwoest Ook ia een aantal Ghineesche vliegtuigen neerge» schoten. Uit het Noorden wordt gemeld, dat de Ja-> pansche strijdkrachten over de Gele Rivier, Sjangtoeng binnenrukken in de richting van: Tsingtau, waar meer dan duizend vreemde-» lingen verblijven. Volgens een mededeeling van den zegsman van het Japansche garni zoen te Tientsin moet de opmarsch der troe pen in Sjantoeng beschouwd worden als eert strafmaatregel wegens de vernieling vart eigendommen der Japanners. Commandant Hasegawa heeft voorts medegedeeld, dat Tingtau, tot dusverre de eenige Chineesche haven, die buiten die blokkade viel, voortaan ook geblokkeerd zat worden. Dit is de eerste represaille-maat regel, in verband met de 'Vernietiging van de Japansche textielfabrieken. Engelsche missieschool bedreigd Te Peking hebben Japansche soldaten een overval gepleegd op de Britsche Anglicaansohe missie-sdhool. Zij drongen het huis binnen van het Ghineesche schoolhoofd, waar zij zich meester maakten van particuliere papieren. Toert zij vertrokken, namen de Japanners het schoolhoofd mede. Deze bevindt zicih tihans in hechtenis. De beschuldigingen^ welke tegen hem worden ingebracht, zijn echter niet bekend. te dragen, de Chineesche binnenlanden in? Het zou niet de eerste maal zijn, dat de Japansche krijgslieden een onafhankelijk heid van het centrale gezag vertoonden, welke in andere welgeordende landen niet wel denkbaar zou zijn. Japan is in dit op- zich nu eenmaal een witte raaf; het hand haaft nog immer de bijzondere positie van zijn samoerais, zijn krijgsmansstand. Merkwaardig is, dat het persoonlijke be roep hetwelk Roosevelt, als president der .Vereenigde Staten, gedaan heeft qp Hiro- Ihito, als Japansohen mikado, geheel en al onbeantwoord is gebleven. Hirohito zou een prachtige gelegenheid hebben gehad, aan 't Panay-incident enkele woorden te wijden, zoo hij daartoe geneigd was geweest. Zon dag immers heeft hij, bij de opening van het Japansche parlement, naar westersche zede een troonrede gehouden. Wel heeft hij de loftrompet over zijn leger gestoken en gesproken van de solidariteit der natie ach ter de kanonnen, doch het pijnlijke onder werp van het Japansch-Amerikaansche in cident heeft hij daarbij niet aangeroerd. Zou de keizer eveneens zijn leedwezen met de slachtoffers hebben betuigd, dan had men thans wat meerdpr waarborg, dat een her haling niet zou te wachten zijn. Zelfs de meest onafhankelijke Japansche bevelhebber immers gevoelt zich genoopt tot strikte dis cipline tegenover zijn keizer, den „goden zoon". Uit heel het intermezzo blijft één ding over, namelijk de in de wereld gevestigde overtuiging, dat de Vereenigde Staten geen da capo van het gebeurde zullen dulden. Zoo dit te Tokio goed duidelijk is geworden, be- teekent zulks winst ten opzichte van de wereldvrede, Vliegtuig van „Air France" verongelukt Drie dooden Een vliegtuig van de Air France, dat den 'dienst onderhield tussohen BoekarestPraag Parijs, is naar eerst thans gebleken is, Vrijdag in een dichten mist nabij Kasperske Hory in Zuid-Bohemen tegen een heuvel ge vlogen en neergestort. Eersten Kerstdag heeft men de wrakstukken van het toestel gevonden, bedolven onder een sneeuwlaag. De drie inzittenden piloot, radiotelegra fist en een passagier zijn om het leven gekomen. Het toestel was Vrijdag om 3.55 uur uit .Weenen vertrokken op weg naar Praag. Na- 'dat geruimen tijd daarna geen enkel bericht meer van den marconist was ontvangen en ook radiografische oproepen onbeantwoord bleven, begon men reeds het ergste te vree zen. Toch zouden er nog uren verstrijken, eer men de zekerheid kreeg, dat het vlieg tuig inderdaad in den ondoordringbaren mist, welke de laatste dagen boven het land hing, zijn noodlot had gevonden. Eerst veel later kwam een boer, die in de nabijheid van Kasperske Hory in Zuid-Bohe men woont, aan de gendarmerie vertellen, dat hij Vrijdag had waargenomen, hoe een vliegtuig, waarvan hij de nationaliteit aict kon opgeven, tegen een heuvel was gevlogen en neergestort. Men ging op onderzoek uit en vond toen spoedig de wrakstukken, die met een sneeuwlaag van zestig centimeter hoogte waren overdekt. Piloot, radio-telegra fist en een passagier advocaat uit Praag hadden den dood gevonden* Troonrede van den Japanschen Keizer „Onze natie solidair achter de kanonnen" De Japansche keizer heeft Zondag morgen met groote plechtigheid het Japansche parlement geopend, en daarbij een troonrede uitgesproken. Hij wees daarin op dien ernst van den toestand, doah gaf tevens uiting „aan zijn vertrouwen, dat Japan de gestelde doedeimcLen in zake heit Chineesdh- Japansche conflict zal weten te be reiken". „Bij de opening van den Landdag", aldus de keizer, „nemen wij de gelegenheid waar, te verklaren, dat wij zeer voldaan zijn over het feit, dat de betrekkingen tusschen Japan en zijn pactgenooten vriendschappelijker cn hartelijker worden. Onze officieren en sol daten winnen 6lag op slag en verhoogen daardoor het prestige van ons leger in bin nen- en buitenland, terwijl omee natie achter de kanonmen solidair en een is, bereid om de moeilijkheden te overwinnen"'. „Wij hebben onzen ministers opdracht gegeven", aldus ging de keizer voort, „aan het parlement de gewone begrooting van 1938 voor te leggen, alsmede de buitengewo ne militaire begrootrag en verscheiden wets ontwerpen. Met het oog op den ernst van den toestand hopen wij, dat gij allen ten aanzien van deze wetsontwerpen uw mede werking ziult verleenen". In de troonrede heeft de keizer niet de minste toespeling gemaakt op het „Panay"- incicbent. Kerst-ongelukken in de Vereen. Staten Iq het Oositen van de Vereenigde Staten zijn tijdens de Kerstdagen eenige ongeluk- kien gebeurd, die aan versoheiden personen het lieven hebben gekost. Bij Wellsburg in West-Virginia reed een auto, waarin zes jongelieden gezeten waren, die met Kerst- verlof uit Houston kwamen, in het water. Alle inzittenden kwamen om het leven. Te Pitsburg zijn een locomotief en een tender van een 15 M hoogen spoordijk ge reden. Zij kwamen in een straat terecht; twee personen werden gedood, zeven ge wond. Te Turner in Maine weird een huis, waar- vam de bewoners het Kerstfeest vierden, in die asch gelegd. In totaal bevonden zicb twintig menschen in het pand. Twee kinde ren en drie volwassenen kwamen oin het leven. Twee personen, die te hulp willden snellen, liepen ernstige brandwonden op. Op den weg door het bosch van Fontaine- bleau, waar een dikke mist hing, zijn drie auto's met elkaar in botsing gekomen, ten gevolge waarvan er twee in brand vlogen. Eén persoon kwam hierbij om het leven, terwijl zes gewonden naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Nabij Dijon zijn twee auto's met groote snelheid op elkaar ingereden, waarbij eeL vrouw gedood en drie andere inzittenden zeer ernstig gewond werden. De botsing geschiedde met zulk een kracht, dat een der wagens een sprong van ongeveer dertig meter maakte. Frankrijk heeft rust noodig „Ik ken den burgerzin van mijn landgenooten....", aldns Bonnet De Fraroedhe minister van financiën Georges Bonnet heeft in den Senaat een rede gehouden, waarin hij erop wees, dat in de eerste plaats zelfverloochening, offer vaardigheid en arbeid van het land geëisclit wordlen, dirie dingen, welke door geen mill tarnen kunnien worden vervangen. „Wanneer de Fransohen steeds maar eischen blijven stellen, agitatie blijven voeren en het w«rk van bun leiders, van hoog tot laag, blijven belemmeren, dan gaan wij den ondergang tegemoet De andere weg is moeilijker en minder aantrekkelijk, maar ik ben er van overtuigd, dat wij dien weg zullen volgen. Ik ken dien burgerzin van mijn landgenooten. Ik twijfel niet aan Frankrijk". De franc, aldus de minister, kan slechts gevaar loopen door politieke onvoorzichtig heid of vrees. In de afgeloopen maanden zijn groote kapitalen teruggevloeid. Voor het bereiken van e«n definitief succes is thans een nieuwe krachtsinspanning noodig in den strijd tegen de financieele demagogie. De minister weeö een vailuia-controle, ge paard aan een nieuwe devaluatie, van ue hand, daar deze den middenstand onherstel baar nadeel zou berokkenen. De regeering houdt vast aan haar politiek van evenwich tige begrootingen en zad de productie steu nen door de uitbreiding der credietverlee- ning op korten en middlilmatigien termijn. 4 De erkenning der Italiaansche verovering Virginio Gayda houdt zich ia de „Voce d'Italia" met de rede bezig, die de Zwitser- sohe Bondsraad Motta over de neutraliteit van Zwitserland heeft gehouden en met het Nederlamd1 sche initiatief tot erken ning van Italië's Afrikaansche keizerrijk. De schrijver komt tot de conclusie, dat Motta's rede de geheele wereld bewezen heeft, dat de collectieve veiligheid, welke de- Volkenbond verklaart te belichamen, door de kleine staten niet als een voordeel, doch als een gevaar beschouwd wordt. Het zijn niet de kleine landen, vervolgt Gayda, die een aanval van Italië vreezeil en trachten zich daartegen te verdedigen door te weigeren, de verovering van Abos- sinië te erkennen, doch zekere groote mo gendheden, die 9en politiek voeren, welke tegen de legitieme aanspraken van Italië gericht is. Na de kleinte landen in deze po litiek betrokken te hebben, beletten zij thans door intimidatie- dezen kleinen landlen, hun nationale belangen zelfstandig te beoor- deelen. gevaarlijke japansche visschers Volgens geruchten te Washington heeft een flottielje Amerikaansche torpedojagers- hetwelk voor de kust van Zuid-Californië kruist, een onderzoek ingesteld aan booru van verscheiden Japansche visschersvaar- tuigen. Hierbij zou men in de ruimen van eenige dezer oogenschijnlijk onschuldige treilers torpedolancecrbuizen hebben gevon den, die volgens marinekringen in eenige minuten gemonteerd zouden kunnen wor den. Het i3 niet mogelijk een bevestiging van deze geruchten te verkrijgen. De Kerstrede van Koning George VI „Vrede en goede wil" Gezeten in zijn studeerkamer, vanwaar men uiiziet op het Sandringham-park, heeft koning George VI van Engeland voor een gouden microfoon zijia Kerst-rede gehouden. De vorst herinnerde aan de Kerst-bood schappen, door wijlen George V in afgeloo pen jaren tot zijn volk gericht als geëerbie digd hoofd van een groot gezin. „Zijn woorden", aldus de koning, „brachten vreugde in de huizen en de harten van allen in de wereld, dde naar hem luisterden. Ik kan niet dingen naar de plaats, die hij i-mniam. Noch kan ik mij voorstellen, dat ge van mij zoudt verlangen, dat ik ongewijzigd een traditie voortzet, die zoozeer met zijn persoon verbonden is. Maar bij gelegenheid van deze eerste Kerstmis-viering na onze kroning wenschte zoowel de koningin ate ikzelf uiting te ge ven aan onze dankbaarheid voor de liefde en de aanihamikelirkheid, die ons uit alle doelen van het rijk gewerden in den loop van het onvergetelijke jaar, dat thans zijn einde nadert Wij hebben ae gelofte afge legd, er naar te streven, uw vertrouwen waardig te zijln en deze gelofte zullen wij altijd houden. Wanneer wöj terugzien op het jaar, dat thans ten einde spoedt aan zien wij boven gedeelten van de wereld de schaduwen han gen van vijandschap en vrees, doch laat ons gedachtig zijm aan de boodschap van vrede en goeden wil, die het Kerstfeest brengt Laat ons niet vergeten, dat deze geest uiteindelijk zal zegevieren en dat ©ik onzer daartoe kan bijdragen door van deze onsterfelijke boodschap een sluitsteen 1» maken van ons dagelijksche bestaant En aldus zenden wij u allen, of ge u thans bevindt in den kring der uwen, of in het ziekenhuis, of dat ge u op den post bevindt waarop uw plicht u geroepen heeft onze beste wenschen voor het Kerstfeest en wen schen u, met Gods zegen, gezondheid en voorspoed in de jaren die komen". Terwijl de koning sprak, bevonden de koningin, de koningin-weduwe en de prin sessen Elizabeth en Margaret Rose zich in een nabijgelegen vertrek, waar zij luister- dien naar de radio-rede. De boodschap werd ook op gramofoonplaten opgenomen en reeds tien mönuten later kon de koning ook zeli de woorden hoonen, die hij voor de microfoon gesproken had. aartshertogin kira verloofd Men kondigt de verloving aan van aarts hertogin Ki r a, dochter van aartshertog Cy- riel van Rusland, met prins Ludwig Ferdi nand van Pruisen, den tweeden zoon van den ex-kroonprins. Van deze voorgenomen verloving zal echter eerst dan officieel ken nis worden gegeven, wanneer ex-keizer Wil helm II er zijn goedkeuring aan gehecht heeft. De aartshertogin is 28 jaar oud. het terrorisme in palestina In het noorden van Palestina hebben de Engelöchcn een bende terroristen uiteenge jaagd. Daarbij sneuvelden twee soldaten en een twintigtal Arabieren. Er blijven zich nog herhaaldelijk overvallen voordoen, o.a op politieposten en politieagenten in de ge bieden van Toelkarem, Tiberias en Haifa. De telefoondraden tusschen Jeruzalem cn Jaffa zijn op verscheiden plaatsen doorgs sneden. taris en de vice-secretaris der communisti sche partij te Ghaussi en de voorzitter van ejn executief gewestelijk comité behooren. Zij worden er van beschuldigd, dat zij ge tracht hebben, het Sovjetbewind te onder mijnen. Er zijn niet minder dan 104 getuigen en vier deskundigen gedagvaard. De provinciale bladen maken weder gewag van 14 doodvonnissen en twee executies. Om trent het lot van tientallen andere gewezen Sovjetleiders wacht men nog op verdere be richten. Het raadselachtigst is het lot, hetwelk Boecharin, den vroegeren hoofdredac teur van de „Iswestija" getroffen heeft. Een jaar geleden werd hij gearresteerd en als een „aartssamenzweerder" gebrandmerkt. Hij heeft echter nimmer in het openhaar terechtgestaan noch is iets omtrent een eventueel vonnis bekend geworden. Tiental len andere hooggeplaatste funcionarissen, onder wie drie presidenten der Sovjet-Unie, die in rang gelijk zijn aan Kalinin, verkee- ren in dezelfde positie. Tot degenen, wier doodvonnissen in de bladen gemeld worden, behooren vier beamb ten der handelsorganisatie te Leningrad, die ervan beschuldigd worden, een bedrag van 1.S00.000 roebel verkwist te hebben bij den inkoop van knoopen, die niemand wilde hebben, en van étalagepoppen, die in een vochtigen kelder opgeslagen werden. In Fransch krankzinnigengesticht breekt brand uit Acht patiënten komen In vlammen om In het krankzinnigengesticht van Montre- don, op 3 K.M. van Le Puy in de Haute Lx>ire (Fr.) heeft aan den vooravond van het Kerstfeest een zware brand gewoed. Om streeks een uur of acht ontdekte een nacht- waker vuur in den brandstofkelder van eer der paviljoens, waarin ongeneeslijke pa tiënten waren ondergebracht Onmiddellijk werden maatregelen genomen om het Re- bouw te ontruimen. De krankzinnigen wer den uit hun slaapzalen gedreven en uit de cellen en dwangbuizen bevrijd. Men verza melde hen op een binnenplaats om hen ge leidelijk met vrachtauto's naar elders weg te brengen. Een vonkenregen veroorzaakte echter een plotselinge paniek, tengevolge waarvan zich van de ongelukkigen een ra delooze angst meester maakte. Toen men de orde had weten te herstellen bleek het dat acht patiënten in de vlammen waren omgekomen en dat twaalf anderen in de omgeving waren ontsnapt De bevolking is zeer bevreesd, dat deze ontsnapten, van wie er enkele bijzonder ge vaarlijk zijn, onheilen zullen aanrichten. LT. GENERAAL ROELL IN BRUSSEL Koning L e o po 1 d van België heeft luitenant-generaal Jhr. W. R o 11 van het Nederlandsche leger, in audiëntie ont vangen- GEMENGD NIEUWC OUDE VROUW AANGEREDEN In Amsterdam is een oude vrouw, die bi.i het oversteken in de van Baerlestraat weifelde, door een motorwagen van lijn 16 aangereden en met een hoofdwonde in het Wilhelminagasthnis opgenomen, De onrust in Palestina Mislukte bomaanslag Te Haifa werd een bom geworpen in eert café, juist toen daar veel bezoekers waren* Epen Engelsch soldaat wist de bom nog gauw, op te rapen en naar buiten te slingeren, waar het projectiel ontplofte zonder schade te veroorzaken. Te Ramleh is de telefoonleiding doorge sneden. Te Toelkarem hebben terroristen da gevangenis onder vuur genomen. Voorts hebben de terroristen wederom een; autobus, tusschen Tel Aviv en Jeruzalem be schoten, waarbij de chauffeur en een passa gier gewond werden. Te Tel Aviv is een roofoverval gepleegd op een Nieuw-Zeelan- der, zekeren Lewis. De dieven vielen hem; aan en sloegen zijn vrouw met een metalen voorwerp tegen den grond. Mevrouw Lewis is kort daarop gestorven. De Christelijke Arabieren te Jeruzalem hebben in verband met den ipolitieken toe stand dit jaar geen Kerstwenschen aan do; regeering gezonden. De leider van deze Ara bieren verklaarde aan een verslaggever van' United Press: „Het is ons niet mogelijk,ons den geest van het Kerstfeest oprecht eigen te maken, wanneer we bedenken, dat er, meer dan dertig onzer landgenooten slacht offers van den toestand zijn geworden en bij Nazareth begraven zijn, dat er zes in dezQ week ter dood veroordeeld zijn en op de vol trekking van het vonnis wachten", Is er weer geklapt? Kans op nieuwe gijzeling! De gemeenten Zuid-Scharwoude, Broek op Langendijk, Noord-Scharwoude, Oud-Karspel en St. Pancras, hebben gezamenlijk een lichtbedrijf. Dit bedrijf zal waarschijnlijK worden overgedragen aan het P.E.N. Dè voorwaarden van overdracht zijn door dq burgemeesters Dinsdag, onder geheimhou ding, aan de raadsleden meegedeeld. Woens dag en Donderdag werden deze voorwaarden in verschillende bladen gepubliceerd. In de Donderdag gehouden raadsvergade ringen van Zuid-Scharwoude en Broek op Langendijk hebben de burgemeesters en wethouders aan de raadsleden de vraag ge steld of zij van deze stukken aan den be trokken correspondent mededeeling hadden gedaan. Allen hebben daarop ontkennend geantwoord, waarop is medegedeeld, dat dö jiustitie de zaak verder zal onderzoeken. In Noord-Scharwoude, Oud-Karspel en St Pancras moet nog gemeenteraad worden gehouden en men kan verwachten» dat daar door de burgemeesters dezelfde vragen zullen worden gesteld Te N o o r d w ij k e r h o u t is overleden de tachtigjarige bloem bol lenkweeker G. Meyer. In verband met geruchten, dat d3 man zou zijn gestorven als gevolg van bij een echtelijke twist opgeioopen verwondin gen, is het stoffelijk overschot door de justitie in beslag genomen, waarna Dr* Hulst uit Leiden sectie heeft verricht. Hier» bij is komen vast te saan, dat het over» lijden een gevolg is van ouderdomszwakte* Van een gewelddadigen dood is dus geert sprake. Het lijk is derhalve na het gerech telijke .onderzoek ivrij gegeven, 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2