Jliemur QLmtant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Kerstfeest 1937 voorbij Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondae^hlad 7'/2 ct. No. 6277 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 27 DECEMBER 1937 18e Jaargang Abtoertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels f I.17'/i Elke regel meer0.227i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend0.10 KERSTMIS 1937. De slaafsehe arbeid, zooals de Catechis mus het zégt, is door het Kerstfeest van dit jaar slechts gedurende twee dagen onder broken en dit gaf deswege dien loonarbeider een door niemand gewild of gewenscht te kort aan ontspanning, welke anders in mid winter zulk een heerlijke verkwikking brengt. Bovendien maakte het feit, dat de tweede Kerstdag op Zondag viel een huiselijke viering van dit feest moeilijker dan anders het geval is. Afgedacht nog van de omstan digheid, dat er van een Kerstsproke ov wit-bestrooide landschappen met besneeuw de kerkjes en huizen en zwaar-berijpte hoo rnen, ook ditmaal weer geen sprake kon zijn. Onze kinderen zullen ons moeilijk kun nen gelooven, dat zulks in onze jeugd anders was en dat vele bekende en elk jaar terug- keerende plaatjes werkelijkheid geweest zijn. Kerstmis scheen een lentefeest, waarop koesterende zonnewarmte ouden en jongen naar buiten lokte. Echter, zullen zie wel verstaan wat r 'tige, vredige Kerstdagen waren? Doet de wereld-situatie niet veel meer vreezen voor vlammende uitbarstingen en alles ver nielende oorlogsstormen, welke de mensch beid als halmen zullen knakken of door gif dampen zullen uitmoorden? Hoe kan het bestaan, (pednst de even oppervlakkige als waanwijze mensch, die van God rekenschap van Zijn daden vraagt, en die nog maar immer 't „Vrede op aarde" wil neerhalen binnen zijn kleinmenschelijke bevatting en toepassen op zijn beperkte om geving. Nochtans, ook in ons hart rijst het w s om op. maar wij vermeten ons niet daarop een antwoord te geven. Waarom naar Gods raad en wereldleiding deze Kerstmis, gelijk ook vorige, maar toch ook in bijzondere mate ligt te midden van de dreiging van wereldbrand, welke als God het niet ver hoedt alles verslinden zal; het is ons niet geopenbaard. De leering er van ligt echter wel voor de hand. Ze kan geen andere zijn dan deze, dat wij in het Kerstfeest niet de. huLsittak roodbefloerste licht; niet wat ook meer mode wordt 't geschenk of de feestdisch, niet den fonkelenden wijn of de streelen- 'de muziek hetbben te zoeken; want dat al deze dingen vergaan en tot het o zeker, te waardeeren uitwendige en uiterlijke behooren; maar dat de kern van Kerst mis de geboren Christus, de eeuwige Ko ning is. Wie in dat geloof door de Kerstboodschap versterkt en opgewassen is, die dankt voor nog genoten zegen op stoffelijk gebied, want die dank is vooral in Nederland meer dan betamelijk, maar die treurt niet over eenig gemis, omdat hij het Kerstfeest vierde als de herders, die uit het koude veld naar 'de kribbe togen en daarna hun „slaafschen arbeid", doch verlicht door de Zon der Ge rechtigheid en met blijdschap in het hart weer op zich namen, Droef einde van een arrestant Te Wieringerwaard arresteerde de rijksveldwachter J. Samplonius, in samen werking met de gemeenteveldwachters H. van den Brink van Wieringerwaard en Teu- teling uiit An-na-Paulowna, zekere J. T., oud 32 jaar, geboren te Boertange, gem. Vlagt- wedde. T. werd verdacht konijnen uit de hokken te hebben gestolen in de omgeving van den Wieringerwaard. In een verhoor, waaraan de verdachte werd onderworpen, be kende hij eenige inbraken te hebben ge pleegd. Hierna werd T. in een cel, onder het gemeentehuis, te Wieringerwaard, ingesloten. Toen de gemeente-veldwachter van Brink den arrestant 's morgens wat eten ging brengen, zag hij, dat deze zich in zijn cel door ophanging van het leven had beroofd. Dr. de Vries uit Wieringerwaard constateerde, in tegenwoordigheid van den burgemeester D. Kaan, als hulp-officier van justitie, den dood. Het lijk is voorloopig in het lijkenhuisje te Wieringerwaard ondergebracht. Jongetje verdronken Op Eersten Kerstdag heeft men in de Vliet, te Maasland, op 200 meter afstand van de ouderlijke woning, het lijkje van den sinds 27 November vermisten 4-jarigen Jacoous van Mill, drijvende gevonden. De politie bracht het stoffelijk overschot naar de kapel van de algemeene begraaf plaats, waar dokter Tjebbes de lijkschouw verriohtte. Hierbij bleek, dat het jongetje ongeveer vier weken geleden door verdrin king om het leven is gekomen. De geruchben over mogelijk© ontvoering zijn dus ongegrond gebleken. Om den lezerskring extra te vergrooten Wie zich heden op ons blad abon neert, ontvangt de tot 2 Januari a.s. te verschijnen nummers met inbe grip der Zondaqsbladen gratis. Voor aanbrengers van lezers voor minstens één jaar ir beschikbaar onze premie. Nieuwe abonné's op te geven aan ons Bureau of bij onze agenten. DE ADMINISTRATIE DE ..GAROET" TERUGGEKEERD Lekkage en slagzij Gisteravond is de „Garoet", van de Rot- terdamsche Lloyd, welke op Donderdag 16 dezer 125 mijlen ten Zuiden van Ouessant. tijdens zwaren storm is lek geslagen, terug gekeerd. De „Garoet" is een van de snelste vracht schepen van de Lloyd, metende 4733 ton bruto. Het werd in 1917 gebouwd bij de „Schelde" te Vlissingen en het lekslaan heeft algemeen verbazing gewekt. De kapi tein, Jansen, gaf er de volgende verklaring van: „Wij waren op 13 December van Ant werpen vertrokken met ongunstig weer, dat gaandeweg slechter werd en in de GoJf van Biscaje zijn hoogtepunt bereikte. Er liepen hooge zeeën, er stond een zware deining en enorme rollers sloe gen over het dek, zoodat het schip slingèrde en stampte. Tegen zulk weer is niets bestand en het was dus geen wonder, dat de lading ging werken. Donderdagavond tegen 5 uur bemerkten wij dat het schip lekte. Aanvankelijk werd nog gedacht, dat er water door patrijspoorten was binnengekomen maar weldra ging het schip slagzij naar bak boord maken. Do windkracht was intusschen opgeloopen tot 10 en soms zelfs tot 11 (orkaankracht), zoodat ik het bevel gaf bij te draaien en hand zamer weer af te wachten. Direct ge vaar was er niet Bij een voorloopig onderzoek bleek, dat de geheele lading was ontzet en dat de lek kage door het loslaten van huidplaten ver oorzaakt moest zijn Per uur kwam er on geveer 10 tot 11 duim water in ruim 5 te staan, maar de pomp kon het gelukkig ver werken, zoodat assistentie van de „Zwarte Zee" en een Fransche sleepboot, die waren uitgevaren, niet noodig was. l>en volgenden morgen besloten wij naar Brest te gaan, waar wij in den avond aan kwamen. Inmiddels hadden wij de lading stukgoed en ook de deklast olie en mierenzuur op nieuw gestuwd en gesjord. De zes passa giers, die al spoedig gerustgesteld waren, hebben wij overgegeven aan de „Kota Gedeh"„ waarmede zij de reis hebben voortgezet. In Brest bleken aan bakboord twee scheuren te zitten, respectievelijk van 70 en 30 c.M. lengte en aan stuurboord een scheur van 80 c.M., die onder de spanten doorliep. De dichtstukken zijn aan de binnenzijde aangebracht, omdat het verval op de reede van Brest onge veer 24 voet bedraagt en wij dus niet van een duiker kondon gebruik maken. AUTO IN DE VECHT Angstige oogenblikken voor vier inzittenden Allen kwamen met de schrik vrij Gistermiddag omstreeks twee uur is een personenauto, rijdende in de richting Utrecht, op den rijksstraat weg ter hoogte van kasteel Nijenrode te Breukelen, even voorbij de bocht in dien weg, in aanraking geko men met een van den anderen kant komende personenauto. De eerste auto, waarin vier jongelui uit Nieu- wersluis en Loenen aan de Vecht zaten, geraakte ten gevolge van de botsing in de Vecht. Drie der inzittenden wisten zich uit den wagen te werken en zwemmende den wal te bereiken. De vierde maakte evenwel be nauwde oogenblikken door. Hij kon niet uit het voertuig komen, dat bijna geheel onder water lag. Een voorbijganger, zekere H. Slotboom, die het gevaar zag, waarin de man verkeerde, bedacht zioh geen mo ment en begaf zich te water. Hij slaagde erin de kap van de auto open te maken, waarna hij den drenkeling kon grijpen en op het airoge brengen. De gedeeltelijk ver nielde auto is later opgehaald. De inzitten den van de andere auto, welke eveneens ernstig beschadigd werd, kwamen met den schrii vrij. Op het voetbalveld gedood Gistermiddag om half drie is tie Krom m e n ie tijdens den voetbalwedstrijd Krom- meniesche BoysBroek in Waterland, een doodelijk ongeluk gebeurd. De speler J. Scholten van Broek in Water land, die na een neusbloeding even het veld had verlaten, kwam na zijn terugkeèr bij een botsing te vallen. Hij bleef liggen en draaide zich eenige malen om. Hij werd daarop in bewusteloozen toestand naar de kleedkamer gebracht. Toen een uur later een geneesheer versoheen, bleek S. reeds overleden te zijn, vermoedelijk aan een .ïartverlamming. In middels had de scheidsrechter, de heer Koe link, uit Egmond aan Zee, den wedstrijd doen staken. Van ruw spel was volgens hem geen sprake. Het lijk is door de politie in beslag genomen. bracht en 36 uur later, toen het beton ge hard was, zijn wij vertrokken. Op de thuis reis hebben wij veel mist gehad, anders waren wij zeker reeds Zondagmiddag bin- nengeloopen". Vandaag wordt het schip gelost en de lading stukgoed, die uiteraard nogal water en stootschade heeft opgeloopen, gaat voor loopig in Entrepot. Het schip zal daarna definitief worden gerepareerd. De paus over de Duitsche kerkvervolging „Geweld, noch hinderlaag en leugen ontbreken" Bij gelegenheid van de groote Kerst-audiën tie te Rome heeft de Paus een rede waarin hij vaststelde, dat er in Duit land een werkelijke g e 1 o o f s v o 1 g i n g bestaat, niettegenstaande sommi gen het tegendeel beweren. Er is een vervolging, aldus de Paus, en het is treurig te moeten zeggen, dat hierbij noch geweld, nooh hinderlaag en leugen ontbreken. Wij willen niet langer stilstaan bij deze treurige zaken, wy willen er alleen aan toevoegen en wel voor hen, die twijfelen, dat, wanneer hij spreekt over zoo ernstige zaken, welke zoo nauw betrekking hebben op zijn verantwoordelijkheid als plaats vervanger van Christus, de Paus goed in gelicht moet zijn. Wij moeten tot Duitschland terugkeeren, tot Duitschland, dat ons zoo dierbaar is, zooals iedereen weet. De Paus voegde hieraan toe, dat hij weinig landen zoo goed kent als Duitschland in alle uitingen van zijn geestelijk en sociaal leven. Daar om is het voor hem dubbel treurig, dat men hier voortgaat met fouten tegen de waarheid te maken, maar het is de waar heid. Wij willen voor de geheele wereld herhalen n protesteeren: Wij doen niet aan politiek. Integendeel, wij kunnen de woorden van Christus herhalen: „Indien dit 200 was, dan zouden zij, die met ons zijn, ons te hulp komen". Overal ter wereld zijn onze lieden hebben wij toegewijde zonen, geloovigen, die God aamibidden. Niemand van hen gelooft, dait wij ons bezig houden met politiek, want allen kunnen zien, dat wij ons bezig houden met godsdienst en niets anders. Geen politiek, wel godsdienst Zeker, wij moeten zeggen dat zelfs de een voudigste burger in zijn burgerlijk leven moet leven overeenkomstig de wetten van God, de wetten van Christus. Doch is dit politiek of godsdienst? Wij willen alleen dat ook in het burgerlijk, in het gemeenschappelijk en in het sociale leven de rechten van God, die tege lijkertijd de rechten van den mensch zijn, geëerbiedigd worden. Dit doen wij en zullen wij altijd doen en indien sommigen net tegen deel beweren, dan Is dat tegen de waarheid. Dit is juist wat ons het meest smart, dat Paus Pius XI ons beschuldigt den godsdienst te ver- waarloozen en het is een van de ergste ge dachten, dat men zooveel eerbiedwaardige broeders in het episcopaat en kardinalaat be schuldigt den godsdienst te misbruiken voor politieke (Doeleinden. Ook is het een van de ergste gedachten, dat deze beschuldiging wordt geuit tegen zooveel priesters en zooveel goede geloovigen, die steeds bïreid zijn de wetten van God te gehoorzamen en het leven van een goed Christen te leiden en zelfs het leven van een goed burger. Want wij zijn overtuigd, dat zij hun burgerlijke en sociale plichten moeten vervullen, niet alleen tegenover God, doch ook tegenover de menschen. „Ons blijflt slechts over God te bidden, onze oogen en onze ziel tot Hem te keeren, opdat Hij ons te hulp kome. Hij, die alles kan in zijn oneindige barmhartigheid en goedheid, opdat Hij zooveel geloovigen, d'ie lijden, niet alleen in het land dat wij ge noemd hebben, doch ook in andere landen, helpe, dat Hij kome en een einde make aan zooveel kwaad, dat Hij zooveel men schen op den weg der waarheid terugvoe- re, die Hem alleen schijnen te karnen om Hem te beleedigen. Een verschrikkelijke zaak, welke ons doet denken en dit is troostend voor ons aan de oneindige barmhartigheid van God, die alles duldt en lijdt, zoodat wij weten, dat, wanneer wij het geduld verliezen, wij vurig moeten bidden voor hen, die de oorzaak zijn van zooveel lijden, alsook voor hen, die het slachtoffer hiervan ajn." Onvergetelijke dagen in het Burgerziekenhuis Onze zorgende Koningin Decembermaand 1937 dreigde een record in somberheid en triestheid te brengen. De uren. dat de zon het wolkendek vaneen wist te scheuren, waren met de vingers te tellen. Met recht waren het „de donkere dagen vóór Kerst". Doch zie: daar brachten op eenmaal de Kerstdagen een keer. Ock in het rijk der natuur zegevierde het Licht over de Donkerheid en vooral op Eerste Kerstdag was het stralend mooi. zacht winterweer. Dat heeft velen verleid, na den kerkgang, er nog wat op uit te trekken, al was het „kort dag" en lokte in de avonduren meer „het gezellige zitje bij der\ haard" in opgewekten familiekring. De Kerstdagen hadden ditmaal meer het uitzonderlijk karakter van twee Zondagen achtereen en het zal ook wel daaraan te danken zijn. dat de verkeersbalans er minder ongunstig uitziet dan de laatste jaren na een tweetal feestdagen het geval was. liet Kerstfeest is ook zoo echt het feest van de huiselijkheid. Het vraagt een vredige sfeer, een opgewekt gemoed, bovenal een blijmoedig geloof, dat getuigt niet alleen met het woord, maar ook met de daad. Wat dit laatste betreft: een onvergetelijk Kerstfeest heeft men in het Burgerlijk Ziekenhuis te Amsterdam meegemaakt. Het is onder zorgelijke omstandigheden, dat het Koninklijk Gezin ditmaal de Kerstdagen vierde. Welk een verschil met een jaar geleden, toen we midden in de bruidsdagen van het Prinselijk Paar verkeerden. Thans was er de sfeer en de stemming van het ziekenhuis. Gelukkig is er hoop op volledig her stel en de laatste berichten luiden dat de Prins het buitengewoon goed maakt. Niettemin had H.M. de Koningin de wensch te kennen gegeven de Kerstdagen bij Haar kinderen door te brengen. Als een zorgzame Moeder heeft zij gezorgd voor de Kerstwijding. In het ziekenhuis waren groen en bloemen aangebracht en voor de geopende deuren van alle zalen was een kerstboom geplaatst. Reeds Vrijdag werd namens de Koningin aan alle verpleegden in het ziekenhuis een souvenir uitgereikt. Vooral voor de kinderen was het feest: zij kregen suikergoed en chocolade! Doch ook het verplegend personeel werd niet vergeten! Op Eersten Kerst dag. 's morgens na het ontbijt, heeft H.M. de Koningin aan alle verpleeg sters persoonlijk een geschenk overhandigd. Ook het verdere personeel, dat aan het ziekenhuis verbonden is. werd door de Koningin met een Kerstgeschenk verrast. Voorts heeft een strijkje Kerstliederen voor de patiënten gespeeld en een zuster koor heeft gezongen. Zoo was er ook stille, vredige blijheid in het Burgerziekenhuis te Am sterdam. tn voor velen werd deze viering van het Kerstfeest met recht: onvergetelijkI Op Tweeden Kerstdag hebben de Koningin en de Prinses geruimen tijd gewandeld in de omgeving van den Zeeburgerdijk. Morgen wordt H.M. de Koningin weer in Den Haag terugverwacht. De Kerstdagen van 1937 zijn voorbijl Zullen zij voor ons allen onvergetelijk zijn WERKLOOSHEID STEEG IN NOVEMBER Totaal aantal nadert weer de 400.000 Sterke stijging in de bouwbedrijven Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt weer enkele gegevens mede omtrent de toestand der werkloosheid. Het aantal geheel werkloozen op het einde van Nov. 1937 bedroeg in gemeenten met 100.000 en meer inwoners 153.570 tegen 165.726 eind November 1936 en 146.326 eind October j.l. Voor gemeenten met 50.000100.000 inwo ners waren deze aantallen 48.850, 52.252 en 45.974, voor gemeenten van 20.00050.000 in woners 50.912, 52.937 en 45.060 en voor ge meenten met minder dan 20.000 inwoners 132.048. 148.565 en 1CJ.076. Het totaal aantal werkloozen bedroeg op het eind van November 385.983 (v. j. 419.480) tegen 340.436 eind October 1937. Blijkens deze cijfers was het aantal inge schreven werkloozen einde November 1937 33.000 kleiner dan eind November 1936. Ver geleken bij eind October 1937 steeg het ech ter met 45.000, welke stijging die van ver leden jaar overtrof (25.000), terwijl zij ook grooter was dan in 1935 (33.000). Specificatie naar beroepsklassen Volgens de specificatie in beroepsklassen steeff het aantal geheel werkloozen in No vember j.l. in de aardewerkindus trie van 7721 tot 9464 (v.j. 30 Nov. 11902), in de steenfabrieken van 5933 Uit 7607 (v. j. 9819); in de diamantindustrie van 1287 tot 2312 (v. j. 1591); in de bouw bedrijven van 69841 tot 80678 (v. j. 92050); in de kleedingbedrijven van 5400 tot 6510 (v. j. 6133); in de metaal nijverheid van 33587 tot 34812 (v j. 43856); in de textielnijverheid van 7784 tot 8187 (v.j. 8638)in de landbouw bedrijven van 34062 tot 52466 (v.j. 54006) in de verkeersbedrij ven van 43047 tot 45.325 (v.j. 47.282); ongeschoolden van 59126 tot 64142 (v.j. 65614). In de overige bedrijfstakken is de werkloosheid gelijk ge bleven of een kleinigheid gedaald. DOOR EEN AUTO GEGREPEN Vrijdagavond is de 76-jarige Jac. van Eyn- den, die in een oudemannenhuis te Gestel bij Eindhoven verpleegd werd, bij het over steken van de Hoogstraat door een auto, be stuurd door den heer H. van S o n, aange reden. Hij liep daarbij een ernstige hersen schudding en een schedelbreuk op. Gister avond is het slachtoffer in het St. Jozef-zie kenhuis overleden. OP WEG NAAR HET KERSTFEEST.... Zaterdagmiddag is op den weg tusschen Valthe en Exloo het achtjarig zoontje Harm van den arbeider W. Rozema, dat met zijn zusje achter op de fiets, op weg was naar een Kerstfeest, door een auto, be stuurd door den heer S. uit Oostwolde, aan gereden. Het jongetje bekwam ernstige ver wondingen en is naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Zijn zusje had slechts lichte kwetsuren gekregen. Dg auto was na de aanrijding in een dro ge sloot terecht gekomen. De bestuurder werd niet gewond. WIELRIJDER AANGEREDEN Zaterdagavond om negen uur is op den Bergschen grensweg onder de gemeente Steenbergen, de 28-jarige wielrijder A. Hermans aangereden door een hem tege moet komende personenauto, bestuurd door den heer P. S. De fietser werd tegen den grond geslingerd en liep ernstige inwen dige kneuzingen op. Hij is opgenomen in het ziekenhuis te Steenbergen, waar hij Zondag nog niet tot bewustzijn was geno men. Buitenlands-rhe fietsers Behoeven geen goedgekeurd achterlichi Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is bepaald, dat, indien de be stuurder van een rijwiel in het buitenland woont, het achterlicht niet tot een door of vanwege den minister goedgekeurde soort behoeft te behooren en niet van het door den Minister vastgestelde merk voorzien behoeft te zijn. ^0ERL '"UNt HOLLANDS'-m CENTS BESTE IU SIGAAR VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen Verschenen Is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer inzake de algemeene be* schouwingen over de begrooting voor 1938 Prof. Vening Meinesz is met een dec onderacebooten te Den Helder teruggen keerd. De paus heeft een rede gehouden, waaw in hij gesproken heeft over de kerkstrijd in Duitschland. Rede van Ir. Albarda op de Kerst* bijeenkomst van de S.D.A.P. Sterke stijging van de werkloosheids-* cijfers over November. Te Breukelen fs een auto met vier ïri-i zittenden te water gereden. Financieel Jaaroverzicht 1937. Een de-* pressie na een kortstondige hausse. Het „Panay'-incident is thans afge* handeld. Minister Bonnet over den economisched toestand in Frankrijk. Ernstige brand in een Fransch krank-* zinnigengesticht. Om Teruel wordt nog hardnekkig ge-* streden. VRA-ANTIVRIES V ANTIROEST Vraagt Uw garagehouder m f 3.50 per 5 liter bus Motorlogger bij Dieppe gestrand Niet voor Woensdag vlot Tengevolge van den dichten mist is dei Sch. 81 uit Scheveningen op eenige kilo- meters afstand van Dieppe op een zandbank bij de kust gestrand. De twin tig leden der bemanning bleven aan' boord. Daar het getij op het oogenblilc zwak is, zal het vaartuig niet voor \Voens- dig, den dag waarop de getijstroom ster ker zal zijn, kunnen vlot komen. Na de stranding van de Str. 81 is een sleepboot uit Dieppe ter assistentie uitgevaren. Aan' boord bevindt zich een schipper van een der Nederlandsche loggers, welke in de haven liggen. De Sch. 81, de „Maria" is een motorlogger van de N.V. Reederij vil. Frank Vrolijk te Scheveningen. Het schip meet bruto 122 en netto 77 ton. Het aantal opvarenden bedraagt veertien. Schipper is P. van der Zwan. Het schip is Vrijdag van Scheveningen ter vischvangst vertrokken en was op het oogen- blik der stranding met een groote vracht haring onderweg naar Havre. De „Maria" is in 1918 gebouwd op de werf van J. Boot te Wouibrugge. ifla/s JU PijpTabak Taeonl* Leeuwarden Honderden Zondagsscholen en Evangelisatievereenigingen hebben weer het Kerst feest gevierd. En dankbaar hebben de kleinen de geschenken in ontvangst genomen die. naar oude traditie, op dit blijde leest worden uitgedeeld. Bovenstaande foto werd genomen tijdens de Kerstuitdeeling van het Leger des Heils in het Concert- gebouw te Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1