io,„„io! TRIUMPH Wat wordt er uit den Volkenbond? PRIMA GELDBELEGGING VRIJDAG 24 DECEMBER 1937 EERSTE BEAD PAG. a Bevredig Uw smaak— wordt 'n „triumphator" in smaak Rook- *V X Kf I"I X XX VIRGINIA CIGARETTES WILLIAM BOOTH EEN STRIJDER GODS door Dr J. H. GUNNING J.Hz Laat dit ontroerende boek niet onge lezen William Booth heeft ook U. In Uw tijd en Uw omstandigheden iets te zeggen Ingenaaid f 2.90 Gebonden I 3.90 380 bladz. 25 x 17 cM. Met 6 loto's Buitenland BERN EN GENEVE TERWIJL men in Genève, het centrum van de volkenbondsactiviteit, Mussoli ni's bedankbrief naast ziah neergelegd heeft, ■en er eenvoudig in berust dat een land als het lascistische Italië, hetwelk sedert lang inner lijk los stond van den bond, zich daarvan thans ook uiterlijk, dus formeel, heeft losge maakt, gevoelt men in Bern, de Zwitsersche hoofdstad, behoefte aan bezinning. In de kringen der Zwitsersche regeering beseft men, ten opzichte van zijn naburen in een nieuwe verhouding te zijn geraakt, men zou zelfs kunnen spreken van een geëxposeerde positie, en dat men deze maar niet zoo zon der meer zal mogen aanvaarden. Zwitserland is, geografisch en politiek, Isinds onheuglijke tijden een land apart ge weest Steeds gold het, door zijn ontoegan kelijkheid, als een bergen-en-dalen-complex, dat men bij zijn ambitieuse overwegingen, zijn begeerte naar machts- en gebiedsuitbrei ding, het beste ongemoeid kon laten. Was het niet reeds enkele malen voor sommige onvoorzichtigen een te harde noot gebleken, die men niet kraken kon? Zoo hield het zich onafhankelijk van de staten-formaties rond zich, een gebied op zichzelf ,dat prat ging op zijn vrijheid. In de dagen, toen de volkenbond werd Opgericht, was het tij van het internationa lisme zeer sterk; zelfs Zwitserland werd or- door overstroomd. Maar toch bleek het een Piet al te talrijke meerderheid, welke voor aansluiting bij Wilsons toekomstplannen (stemde. Een sterke, rustig nadenkende min derheid hield zich liever bij de oude, be trouwbare positie van. neutrale vesting, ge legen op het scheidingspunt van Italië, Duitsc^land en Frankrijk, dan dat zij ervoor was zich zoo pacifistisch en internationaal te verbroederen. Aan deze bijzondere Zwit sersche geestesgesteldheid is het te danken, dat Bern zich nimmer geheel en al aan den volkenbond heeft uitgeleverd, „for better, for worse". Tot het toepassen van militaire sancties hetwelk practisch het deelnemen aan een volkenbondsoorlog zou kunnen be- teekenen, paste men. Men stipuleerde dan ook uitdrukkelijk, bij zijn toetreding, dat het land neutraal bleef. Zelfs vond men daar voor den fraaien term uit van .gedifferen tieerde neutraliteit", dus een afzijdigheid, welke hadr nuance zou ontvangen van do omstandigheden. Waar men zich thans in de Bernsche re- geeringsikringen mee bezig houdt, dooh ook in de breedere lagen van het Zwitsersche volk zelf, is de vraag: „Zijn wij in den .volkenbond nog safe?" Militair gesproken is de waarde van ber gen en van bergpassen, sinds de ontwikke ling van het moderne luchtwapen, er leelijk op achteruit gegaan. Laat de geschiedenis van Abessinië, en van het door Groot-Brit- tannië onlangs „gepaciiieerde" Waziristan slechte getuigen. Zwitserland gevoelt, dat het een van zijn natuurlijke defensiemidde- Jen meer en meer gaat inboeten, zijn grillig geaccidenteerd terrein. Bij de onrust, hier door verwekt, hoe dikwijls heeft men zich niet reeds afgevraagd of Duitschland door- marschplannen naar Frankrijk via het Bondsgebied in petto houdt, komt thans de verschuiving der Europeesche verhou dingen. Aan den eenen kant heeft men als buhrman Frankrijk, paladijn door dik en dim van ondeelbaren vrede en internatio nale samenwerking; aan den anderen kant Italië, dat trotsch is op een kinderlijke ma nier, omdat het een groote mogendheid is geworden en vriend van het Hitleriaansche Duitschland. Zwitserland beseft, dat de si tuatie er voor het land vrij ongunstig op is geworden. Het dreigt tusschen volkenbonds- landen en niet-volkenbondslanden in de knel te geraken, niet slechts militair, doch ook economisch. Daarbij weet het, dat het Blechts leven kan, zoo het in rukne mate de gunst van al zijn buren geniet, zonder discriminatie. Wat zou er worden van zijn •vreemdelingen-industrie, zoo ook de geboor tegrond van Wilhelm Teil bij de een of andere groep of staten-combinatie werd in gedeeld? Terug naar de oude onafhankelijkheid, 'dat is de leuze, waarmede momenteel alle Zwiteers het eens zijn. Sommigen zouden 'dezen terugweg willen vinden, door evenals Italië formeel met den gevaarlijk bouwval lig geworden Bond te breken; anderen, en ook Motta behoort tot dezen, willen deze open breuk vermijden, om geen gevoelig heden te kwetsen. Zij raden aan stappen te nemen bij den volkenbondsraad, om aan Zwitserland binnen het kader der Geneef- sche staten een geheel aparte positie te verschaffen, nl. van volkenbondslid, dat voortaan met de verplichtingen, voortsprui tende uit artikel 16 van het Handvest, niets meer uitstaande heeft. Eigo, behalve de mi litaire sancties moeten voor Bern ook de economische verplichtingen van de baan zijn, wil het zich in den ouden vrienden kring weder op zijn gemak gevoelen. Zulk een positie van volstrekte onzijdigheid is in vele opzichten benijdenswaard, en men vraagt zich af of wellicht ook de Oslo-sta- ten erop uit zullen zijn, zich in de toekomst een gelijkwaardige status te verschaffen. Helder en wasgoed niet duur ZOWEL PER ILG ALS PER STUB bovendien zeei voordelige abonnements prijzen. Beleefd aanbevelend: JAN SNEL STOOMWASSERIJ „NEDERHORST" HEDEEHOESï BEU BERG Zwitserland beducht voor eigen veiligheid RA OTTA, de president van de Zwitser- sche bondsrepubliek, heeft voor den Zwitserschen nationalen raad ver klaard, dat Zwitserland moet onder zoeken, of zijn positie in den Volken bond nog wel veilig is. Meer dan eens in den loop der laatste jaren, aldus Motta, moest twijfel in ons opkomen. Zoolang echter al onze na buren lid waren van den Volkenbond, was het gewettigd en natuurlijk, dat wij vertrouwen bleven gevoelen. Motta Zelfs de uittreding van Duitschland kon geen onmiddellijke ongerustheid wekken, aangezien de mogelijkheid van zijn ternzkeer niet geheel uitgesloten leek. Het uittreden van een tweeden onzer groote naburen dwingt ons echter dit ernstige probleem weer ter hand te nemen De meeruing van don bondsraad is, dat de bondsrepubliek er van nu af aan zonder aarzelen naar moet streven, te doen hooren, dat haar neutraliteit niet beperkt kan worden tot een gedifferentieerde, maar dat zij een totale neutraliteit zal zijn, in over eenstemming mot dë eeuwenoude traditie, de geografie en de geschiedenis des lands. Zooals de Volkenhond thans is, kan hij niet meer denken aan economische sancti tegen wien ook. Het sanctie-systeem is het vervolg practisch onuitvoerbaar. Arti kel 16 is met lamheid geslagen. De Volken bond zal, zonder zijn belangstelling voor de collectieve veiligheidsbehoeften te verliezen, zijn heil in andere richtingen moeten zoeken. Wanneer hij zijn universaliteit wil her winnen, zal hij den moed moeten hebben, af te zien van de materieele dwangmidde len. ten einde te zijn, wat hij in zijn wer kelijke wezen is: een groot en weldadig organisme voor vreedzame samenwerking. Aftstand van dwangmiddelen zal voor .hem geen oorzaak van verzwakking zijn, maar een reden tot vernieuwing. De irriteerende besprekingen zullen verdwijnen uit zijn raadsvergaderingen en zijn aanbevelingen van recht en gematigdheid zullen er slechts te beter door worden aangehoord. De Volkenbond is blootgesteld aan een gevaar: het gevaar, om zelfs zonder het te willen, te veranderen in een coalitie, die opstaat tegen een andere coalitie. Hij zaL echter dit ongeluk, dat snel doodelij'k zotr worden, weten te vermijden. De Bondsraad twijfelt er geen oogenblik aan, dat mogendheden als Groot-Brittannië en Frankrijk, gesteund door den hechten wil van andere staten, en ik denk vooral aan Nederland, aan België, i^in de Scandinavische landen, aan Oostenrijk en aan vele andere er tegen zullen waken, dat deze Volkenbond ooit vervalt in de noodlottige en onvergeeflijke dwaling, de dienaar te willen zijn van deze of gene ideologie en aldus zijn natuur, zijn be staansredenen, zijn doeleinden en zijn strekkingen, te veranderen. Zwitserland zal er, morgen zoowel als gisteren, een bescheiden rol in spelen, welke echter niet van bcteekenis ontbloot zal zijn. Het zal steeds een menschelijk en vrij Zwitserland zijn, één en toch bescheiden, volledig bewust van zijn bijzondere zen ding". Sff IC TOBBA-WATEBg DE BEWEGINGEN DER AMERIKAANSCHE VLOOT Anti-Japansche actie In gezaghebbende kringen verklaart men, dat de geheimzinnige actie van de Amerikaansoh© vloot in de haven van San Diego en, sinds gisteren, ook bij San Francisco, verband houdt met spionnage. welke aan de Westkust door de Japanners beoefend wordt, ofwel met den toestand in bet Verre Oosten, ofwel met beide. De regeeringspersonen be waren intussahen het striktste stil zwijgen. Oorspronkelijk waren de deskundigen vrij wel eenstemmig van oordeel, dat de bedoe ling van de vlootactie was, eenigen druk uit te oefenen op Japan en daar een zekere angst te verwekken voor een mogelijke vlootdemonstratie tijdens de onderhande lingen over het „Panay"-incident. Dit nam men vooral aan, wijl men wist, dat vele invloedrijke regeeringspersonen voonsitanders waren van een verplaatsing van de gelieele vloot naar Hawaii als stilzwijgende waarschuwing voor Japan. En neg steeds gelooft men in breede kringen, dat de bewegingen van de vloot een voor proef zijn voor het geval Roosevelt tot een dergelijke maatregel zou besluiten. Het denkbeeld, dat Japansche spionnage iets met de vlootactie heeft uit te staan, kwam voornamelijk Woensdag op, toen ver nomen werd, dat de Mexicaansche regee ring op alle schepen, die zich aan Mexico's Westkust ophouden, een waarnemer had geplaatst, waarop San Diego bekend maakte dat de vlootoontróle alle Japansche vis- schersschepen, die Dinsdagavond de haven van San Diego zijtn binnengeloopen, heeft aangehouden. Ook het feit, dat Japansche zalmvisschers klaarblijkelijk voor goed nabij de Bristol- baai in Alaska gestationneerd zijn, heeft ongerustheid gewekt. Deze streek wordt namelijk strategisch als zeer belangrijk schouwd, De Spaansche burgeroorlog Nog strijd om Teruel Vliegtuigen der rooden vlogen gisteren boven de stellingen der rechtschen bij Ma drid en op het Guadala.iarafront en wierpen vlugschriften uit, waarin wordt medege deeld, dat de nationalistische communi- qué's over de situatie in Teruel onwaar zijn. Berichten, welke in den loop van den dag te Madrid ontvangen werden, meldden dat de stad, op oen klein gedeelte in het centrum na, waar de rechtschen nog stand houden, zich geheel in handen der rooden bevond. Intusschen melden de nationalistische militaire autoriteiten van Teruel aan het oppercommando te Salamanca, dat de stad na zeven dagen rood offensief nog steeds stand houdt. Alleen wordt toegegeven, dat de aanvallers het Turia-dal aan de Zuid zijde der stad, waar het station en slechts een paar huizen liggen, bezet hebben. Die bezetting heeft den vijand overigens gewel dige verliezen gekost. De bewering, dat Teruel gevallen is, is even ongegrond, als destijds het roode overwinningsbericht over de inneming van Oviedp. ofschoon toen de positie van Oviedo heel wat hachelijker was, dan die van Teruel thans. De Belgische taalstrijd Vlaamsche voorvechters veroordeeld Wegens het met teer besmeren van de Fransche straatnamen te Gent, heeft de rechtbank Florimond Grammens veroor deeld tot 700 franc boete of een maand gevangenisstraf. Tien studenten der versitedt werden voorwaardelijk veroordeeld tot 15 fflanc boete of drie dagen gevange nisstraf. Wegens een soortgelijk feit werden de professor van de universiteit E v r a r d en diens assistent De Sweemer voorwaar delijk veroordeeld tot 350 franc boete of 15 dagen gevangenisstraf, De Japansch-Chineesche oorlog De Japansche aanval op Hangtsjan Men verwacht, dat de Japansche aanval op Hangtsjau allereerst ten doel heeft, den weg ten Westen en Zuidwesten van doze stad aif te snijden en door omsingelings-ope- raties de Chineesdhe troepen ten Noorden en Noordoosten van Hangtsjau te dwingen terug te trekken. Japansche voorhoedetroe pen bevinden zich op 40 en 50 kilometer ten Noordwesten van Hangstjau in de nabijheid van Sjoeankitsoen. De Chineesche provincie Sjangtoeng, die langen tijd door de Japanners ongemoeid is gelaten, zal thans eveneens het tooneel van strijd worden. In de kuststad Tsingtau hebben de Chineezen nl. dezer dagen i een waarde van 200 millioen Yen Japan sche katoen en spinnerijen verbrand. Aan den Noordelijken oever van de Jangtso staan de Japansche troepen thans op 70 K.M. ten Noorden van Poekau aan de spoorlijn cn op 20 K.M. ten Noorden van Jangtsjau aan het Keizerkanaal. De Japansche autoriteiten hebben, naar Reuter meldt, den buitenlandschen consuls den raad gegeven, de onderdanen van hun regeeringen uit Hangtsjau en Sjausjing te doen vertrekken. Op het oogenblik bevinden zich nog een drietal vreemdelingen te Hangtsjau en de Japansche raad werd ge geven in verband met den ernstigen strijd welke wordt verwacht De Japanners hebben te Nanking een auto nome commissie ingesteld. De commissie wordt beschouwd als een zuiver plaatselijk bestuur. Moeilijkheden in het Belgische kabinet Er gaan de laatste dagen geruchten door de pers over een wijziging van het Belgi sche kabinet. Van Isa-cker zou als eco nomisch minister aftreden, om gouverneur van de nationale bank te worden; De Man zou het ministerie van financiën verlaten, wegens de critiek, welke op het beleid van dezen socialistisehen minister is uitge oefend, zelfs van den kant van zijn eigen per tij. Als zijn opvolger wordt door sommigen Bus et gedoodverfd, evenals De Man socia list. Dit lijkt echter onwaarschijnlijk, in verband met de bezwaren, welke men in uitgebreide kringen heeft tegen de bezet ting van het departement van Financiën door een socialist, vooral wanneer deze, zooals Buset, een dergenen is, die aan het opstellen van het (plan van den arbeid hebben medegewerkt Na de Roemeensche verkiezingen De nederlaag der liberalen In Roemenië is de politieke situatie, na de jongste verkiezingen, verwarder dan ooit. De regeeringen, die tijdens een dergelijke stembus-affaire aan het bewind waren, hadden tot dusverre steeds kans gezien, zich een absolute meerderheid te verzeke ren. doch ditmaal heeft de liberale regee- ringspartij slechts 105 of 110 zetels ver overd. Met haar bondgenooten van het ver kiezingskartel zal zij in de kamer hoog stens over 150 van de ongeveer 390 zetels beschikken zoodat op den duur de positie van het kabinet-Tatarescu onhoudbaar is. Het heet, dat men voornemens zou zijn, naar de vorming van een coalitie-kabinet te streven. De formule zou nieuw zijn in Roemenië, waar totdusver steeds partij ministeries, of z.g. personaliteiten-regeerin gen, die overigens in werkelijkheid ook steeds op een of andere groote partij steun den, het land regeerden. SCHACHTS NIEUWJAARSWENSCH „Wij moeten betere herstel methoden vinden" Vrede slechts mogelijk, als er levensmogelijkheid is" In een artikel in de .Deutsche Volkswirt" schrijft Dr. Schacht o.m.: „Het economi sche leven van ieder volk heeft zijn scha duwzijden, hetzij er gebrek aan grondstoffen of kapitaal bestaat, hebdij er niet genoeg in dustrieproducten of solvente credietnemers zijn. Het is het doel der wereldeconomie, die tekorten zooveel mogelijk te com penseer in Ik geloof, dat men niet lang meer mag wachten met het krachtig ter hand nemen van een internationale herstelpolitiek. Het economisch leven der wereld is veel slech ter gefundeerd dan in 1929 het geval was. Daarom moeten wij snellere en betere her stelmethoden vinden dan die .waarnaar Dr. Schacht de Londensche conferentie van 1929 gestreefd heeft Wij moeten afzien van het statische den ken, dat rechten en plichten onveranderd tracht te houden alleen uit de overweging, dat het vroeger ook zoo was. Wij hebben in de geheele wereld en in de eerste plaats bij de bezittende staten, behoefte aan een dyna misch denken. Deze eisch wordt allereeist den politici gesteld, die den „niet-hezitt i - den" levensmogelijkheden moeten toekennen Het economisch leven van en tusschen de volken gedijt slechts, waar de vrede gedijt. De vrede is slechts mogelijk, waar levens mogelijkheden bestaan. Duitschland heeft zijn vredelievendheid vaak genoeg bewezen. Het gelooft, dat de andere volken den vrede willen, doch het hoopt bij de wisseling des jaars, dat die vredelievendheid eindelijk tot vrije en vruchtbare ontplooiing zal komen". Poolsche emigratie naar Madagascar De officieuze „Poolsche politieke informa tie" meent te weten, dat de conclusies van de Poolsche commissie, belast met de be studeering naar de mogelijkheid van kolo nisatie op Madagascar, gunstig luiden. Vóór zich daar evenwel blanke kolonisten zouden kunnen vestigen, zouden voorbereidende werkzaamheden verricht moeten worden, zooals de regularisatie van rivieren, de ver betering van de hygiënische omstandig heden. enz. Frankrijk, aldus het blad, is het eerste land, dat begrip toont voor de Poolsche verlangens op het gebied van emigratie en aldus draagt Frankrijk er toe bij, de hui dige wanverhoudingen in het internationale leven te doen verdwijnen. Weer stakingen te Parijs De Kerststemming te Parijs dreigt ver stoord te worden door een stakingsbeweging, uitgebroken in de levensmiddelenbedrijven, en bij de autovrachtdiensten. De voedsel voorziening, welke met de feestdagen toch al een groote drukte pleegt op te leveren, loopt kans hierdoor in het gedrang te komen. Zonderling testament geldig verklaard Een „baby-race" Het Canadeesche hooggerechtshof heeft uitspraak gedaan in een merkwaardige zaak. In October 1926 overleed te Toronto een advocaat, Charles Miller. Miller, die zijn geheele leven vrijgezel was geweest, had in zijn testament bepaald, dat van zijn nalatenschap 100.000 pond moest worden betaald aan de vrouw, die in de tien jaren, volgende op zijn dood, de meeste kinderen ter wereld zou hebben ge bracht. Aan den „wedstrijd" konden alle inwoonsters van Toronto deelnemen. De na bestaanden van Miller bestreden de geldig heid van het testament, doch in hoogste instantie heeft het hooggerechtshof hum pro test verworpen. Het nagelaten bedrag, dat intusschen tot 150.000 pond is aangegroeid, zal waarschijn lijk veirdeeld worden tusschen vijf moeders, die tot 31 October 1936, den datum waarop de „baby race" eindigde, ieder met negen kinderen waren gezegend. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE - STAND BRUIN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE - STAND ZWART GARANTIE-STANDBLAUW Speciaal product »oor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel De Parijsche tentoonstelling Zal worden heropend De Fransche kamer heeft het 337 tegen 260 stemmen een wetsontwerp aanvaard in zake de heropening van de wereldtentoon stelling. De onrust in Palestina Elf Arabieren gedood Voor zoover bekend, zijn in Palestina elf Arabieren gedood bij een treffen tusschen een bende van omstreeks vijftig opstande lingen en de politie, die steun kreeg van de grenstroepen van Transjordanie en de Royal Airforce. Het gevecht vond plaats nabij het dorpje Tiberias. De militairen sloten zich bij de vervolging der opstandelingen aan. Een andere bende heeft een aanval ge daan op een autobus met Joden, nabij de Joodsche nederzetting van NahalaL Hevige aardbeving in Mexico Gisteren is Mexico geteisterd door de hevigste aardbeving, welke men ooit in Mexico-city heeft medegemaakt. In de hoofdstad is groote schade aangericht; over groote afstanden zijn bovendien de telegra fische verbindingen vernield, zoodat het moeilijk La, een overzicht van de gevolgen te krijgen. De verwoestingen, aangericht in de bui tenwijken, die grootendeels bestaan uit leemen hutten van Indianen, zijn ontzettend. De aardbeving vond (plaats om kwart over zeven in den morgen, plaatselijken tijd. Vrijwel alle inwoners der stad sliepen nog. Bij honderden vluchtten zij in hun nachtgewaad de straat op. Nauwkeurige berichten omtrent het aan tal slachtoffers zijn nog niet te bekomen. Het loopen naar haar werk was een marteling Nu bevrijd van de rheumatlsche pijn in haar voeten .Gewoonlijk liep ik naar mijn werk met tranen in mijn oogen door de rheumatische pijn in mijn voeten. Een collega drong er op aan, dat ik regelmatig Kruschen Salts zou gebruiken. Na 3 flacons voelde ik mij zoo verlicht, dat men mij door de zaak kon zien hollen. Ik heb sindsdien steeds de dagelijk- sche dosis genomen en heb nooit meer last van rheumatische pijnen". Mevr. M. W. Wanneer zich in Uw lichaam afvalstoffen ophoQpen, zullen zich hieruit allerlei 3chade lijke stoffen vormen, o.a. het gevreesde urinezuur, dat de oorzaak is van rheumati sche pijnen. Kruschen Salts spoort Uw in wendige organen aan tot actieve gekegelde werking, waardoor alle afvalstoffen langs natuurlijke weg zacht en regelmatig worden verwijderd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle ajiothekers cn erkende drogisten f 0.40, f 0.75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenveirpakking de naam Rowntree Han dels Mij. A'dam voorkomt. (Adv GEMENGD NIEUWS Het zweef-ongeluk te Alphen UITSPRAAK VAN DE RAAD VOOR DE LUCHTVAART Bestuurder treft ernstige blaam Op 9 Juli jl.l is van het zweefvliegtuig- P.H. 61, bestuurd door J. van der Meer, in de nabijheid van Alphen aan den R ij n, bij het komen uit een wolk, waarin eenigen tijd blind was gevlogen, een deel van den linkervleugel afgebroken. Bij de uitge voerde noodlanding liep het zweefvliegtuig nog eenige verdere sohade op, doch de be stuurder bleef ongedeerd. De Raad voor de Luchtvaart heeft naar aanleiding hiervan een onderzoek ingesteld, hetwelk tot de volgende uitspraak van dit college heeft geleid: De Raad is van oordeel, dat de aanleiding tot het ongeval is gelegen in de omstandig heid, dat de bestuurder van der Meer, die slechts geringe oefening in het blindvliegen had gehad en ook weinig practische erva ring bezat omtrent de in wolken voorkomen de luchtstroomingen. heeft blindgevlogen met een zweefvliegtuig, dat niet voorzien was van een blindvlieginstrument. Door een en ander is het zweefvliegtuig in een ab- normalen vliegtoestand geraakt. Ook al be staat ter zake geen wettelijk voorschrift, zoo acht de Raad het niettemin niet verantwoord met zweefvliegtuigen vluchten zonder zicht uit te voeren. Van den houder van een zweef- vliegbewijs, en zeer zeker van een instruc teur, mag worden venvacht dat hij bij het uitvoeren van vluchten de noodige voorzich tigheid betracht en geen risico's neemt, wel ke op grond van de algemeene erv a rings re gelen als onverantwoord moeten worden be schouwd. Te dezen opzichte treft van der Meer ernstige blaam. De onmiddellijke oorzaak van het ongeval moet worden geacht te zijn gelegen in het breken van den vleugel tengevolge van het optreden van overmatige belastingen door het uitvoeren van in verband met de zeer hooge snelheid minder j'uiste, vrij „ruwe" stuurbewegingen, toen de bestuurder, nadat hij blindvliegende in een abnormalen vlieg toestand was geraakt, in den normalen vlieg toestand trachtte terug te komen. Tevens is waarschijnlijk van invloed geweest de om standigheid, dat het zweefvliegtuig niet van een stabilo was voorzien, waardoor de bestu ring minder gemakkelijk was dan die van het hier te lande veel gebruikte type Grümau Baby. Zooals reeds is vermeld, heeft van der Meer, zonder dat hij uitgerust was met een deugdelijk valscherm, een vliegtuigsleep- vlucht gemaakt, hoewel hij wist, dat hij al dus in strijd met het bepaalde in artikel 16, lid 1 sub. f. van de regeling Toezicht Zweef vliegtuigen 1936 handelde. Weliswaar heeft an der Meer voor de vlucht aan de N.V. Nederlandsch Instituut voor Zweefvliegen een valscherm gevraagd, dooh toen het eenj- BOND VAN ZELFSCHEERDERS Coöperatie van gladgeschorenen Omdat het uiterlijk van den man er min-< der op aan komt dan dat van de vrouw moet hij schier dag aan dag een operatie ondergaan of op ziah zelf toepassen, wil hij; er clean shaven wat toch behoorlijk is uitzien. Maar met de instrumenten welke noodig zijn om glad geschoren in het pu bliek te verschijnen, wordt schandelijk ge knoeid. Het scheerbakje smakelijk is dit onderwerp niet verroest; de kwast verhaart; hst apparaat vertoont ongelijk heden; de zeep is hard; het mesje schraapt en schaaft. Dit alles constateerende hebben eenige personen het initiatief genomen om een „bond van zelfscheerders" op te richten, in hoofdzaak met het doel om zwendel in on deugdelijke scheermesjes te beteugelen. Hoewel ik in 't algemeen een sterk be vorderaar van organisatie en ordening ben, zag iik tot heden het nut van een dergelijke verecniging niet in, omdat ik daoht: met een slecht scheermesje snijdt men zich slechts één keer in den vinger ik bedoel in het gezicht want een volgend keer koopt men werkelijke 1/10 mM. mesjes. Doch dit daar gelaten, heb ik het oor deel is strikt persoonlijk en gij moogt er gerust anders over denken ernstige be zwaren tegen deze nieuwe coöperatie. Ten eerste, omdat het een coöperatie is, welke krachtens haar natuur de midden standers het mes op de keel zet, terwijl bar biers zulks het publiek behooren te doen< Ten tweede, omdat deze coöperatie over dreven anti-feministisch is, want vrouwe lijke leden worden onder geen enkele voor waarde toegelaten en zelfs anti-revolutio naire Kies>vereenigingen hebben deze „uit sluitende" bepalingen opgeheven. Ten derde bevordert men de huisindustrie en dat is zeer onsociaal. Ten vierde tracht men hoogst interessante nieuwsbureaux te sluiten, waarin de barbier met zijn staf ambtshalve als een accuraat werkende A.N.P. fungeert Ten vijfde houdt men de rationalisatie in dit bedrijf, welke zoo mood op gang was, tegen. Uit Amerika beeft men mij nl. be richt, dat daar een proef-barbershop is ge opend volgens het 6ysteem „de loopendö band", waarbij de eerste bewerking al zui ver mechanisch geschiedt: een apparaat van kwasten om in te zeepen op de manier van een electrisahe schoenpoetsmachinej waarbij men nog zoekt naar een moderni seering van e«n aardappelsahilmachine, waar mee de feestelijke operatie plaats heeft ter wijl een stofdoekencentrale met ingebouwde, poederkwast de laatste hand zeer over drachtelijk gezegd natuurlijk aan den patiënt legt, die daarna clean shaven zijn aangezicht in den spiegel ziet weerkaatst. Na deze heusch niet vlijmscherpe critielc haast ik mij aan het bovenstaande toe te voegen, dat B.V.Z. een bekend minister met een professoralen baard het eere-voorzitter- schap van deze kennelijk mannelijke ver eeniging heeft aangeboden. Hieruit blijkt ten duidelijkste de verdraag zaamheid van de nieuwe c ge apparaat van het Instituut niet beschik baar bleek, had hij niet in strijd met het bestaande voorschrift mogen starten. De berechting van de overtreding van dit wettelijk voorschrift behoort echter niet tot de bevoegdheid van den Raad. En waar het niet medevoeren van een valscherm niet in verband staat met het ongeval, is er voor den Raad geen aan leiding een tuchtmaatregel in overwe ging te nemen, wel voor de uitspraak, dat van der Meer óók te dezer zake ern stige blaaim treft. Nieuw gebouwde Portiekhulzen te koop. op eigen grond te Den Haag. Modern ingericht en voorzien van waschtafels, douchecel, enz., enz. Gunstig gelegen. 10 Rente van Uw geld ALGEMEEN BEHEER L. V. MEERDER VOORT 259 DEN HAAG IN AMSTERDAM? I Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA I Makelaar - Bouwkundige Expert NASSAUKADE 118-119, Tel. 82521-85421 Wij koopen en verkoopen, huren en verhuren, administreeren en verzorgen alle onderhoudswerk zaamheden Woninglijst en inlichtingen GRATIS

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2