Eischt I Ned. Fabrikaat DONDERDAG 23 DECEMBER 1937 Buitenland DE KOLONIALE SCHOOL TE WITZENHAUSEN Practische opleiding voor planters en pioniers Ook Nederlandsche jongelui onder de leerlingen (Van onzen Duitschen correspondent) Generaal von epp is niet slechts Rijksstadhouder van Beieren, maar tevens voorzitter vam den „Reichskolanial- bund" en toen deze vereeniging dezer dagen haar vijftigjarig jubileum mocht vieren, ont ving zij een telegram van den Führer, waarin de nadruk werd gelegd op de practische be teek enis van den Bond, die er onder de ge geven omstandigheden namelijk al meer en meer de aandacht op vestigt, dat men /er- plicht is aan Buitsohland rijn voormalig ko loniaal bezit terug te geven. Het gaat hierbij om Duitsch-Oost- en Zuid- West-Afrika, om Samoa, Kameroen en Togo en nog heel wat meer en wanneer men be denkt, dat Japan in den gulden trijd, toen het nog lid van den Volkenbond was, ook op dit gebied wat mee te praten had, maar bij rijn afscheid van Genève vergeten schijnt te hebben, deze mandaten aan zijn nieuwen bondgenoot dan maar vast terug te geven, dan krijgt men reeds een begrip van de groote moeilijkheden, welke met deze kwestie verbonden schijnen te zijn. Onder deze gecompliceerde omstandigheden leek het ons de moeite waard, een6 een kijkje te gaan nemen in Witzenhausen, waar een grootsch opgezette Koloniale School in vol bedrijf is. Het instituut in Koerhessen bestaat al sedert 1898. Het ligt aan den oever van de Werra, omgeven door de schoonheid van het bergland van Thiiringen en Hessen en van zijn oprichter Fabarius, professor in de theologie, ziet men in den voormaligen kloos tertuin nog een buste staan. Wegens gebrek aan leerkrachten en leerlingen bleef de school tijdens den oorlog eenige jaren gesloten, maax daarna is men weer met moed aan den arbeid gegaan. In die moeilijke jaren, toen men te Berlijn nog rekening diende te houden met de onverbiddelijk harde eisohen van Ver sailles, schijnt men in regeeringskringen dezen ondernemingsgeest niet al te zeer gewaar deerd te hebben, temeer, daar zoowel de leeraren als de leerlingen in republikeinsche kringen als „reactionair" aangeschreven stonden. Wat heeft Duitscbland zoo vraagt men zich onwillekeurig af aan zulk een breed opgezet instituut, zoolang het zelf geen afzet gebied bezit voor de daar opgeleide jonge mannen? Enkele jaren geleden bestond voor hen nog de mogelijkheid, naar Erugelsch- of Neder- landsch-Indië „auszuwandern", maar deze kans is voorloopig verkeken. Beter rijn de Nederlandsche scholieren eraan toe, die zich te Witzen hausen laten opleiden voor hun werk zaamheden in de Oost of de West. Ter plaatse kwamen wij namelijk tot de ont dekking, dat niet slechts vóór, maar ook n& den oorlog meerdere jeugdige lamd- genooten hier hun practische en theore tische opleiding genoten hébben. En men is er trotsch op, dat het contact met deze voormalige leerlingen is blijven voortbe staan. Tijdens een langdurige rondwan deling door het complex van gebouwen, tuinen, kassen en boerderijen krijgen wij onder leiding van den directeur, den heer Foch en een der oudste leeraren, dr. von Duisburg, een duidelijk beeld van wat men onder koloniale opleiding verstaat. Door bevoegde leeraren wordt les gegeven in alles wat men moet kennen, wanneer men later in de tropen wil wonen en werken. Wij noemen slechts koloniale geschiedenis, schei kunde, plant- en dierkunde, het zuivelbedrijf, gezondheidsleer voor de tropen, landimeterij en machinekunde. Natuurlijk speelt ook het onderwijs in vreemde talen een belangrijke rol en wij worden gewaar, dat naast Fransch en Engelsch ook Spaansoh. Portugeesch, Ma- leisch en Nederlandsch op het program staan. Naast de theoretische opleiding let men echter minstens evenzeer op de practische ontwikkeling der studenten, want wonen ze eenmaal op een afgelegen terrein, dan behoo- ren ze in staat te zijn, zichzelf op letterlijk ieder gebied te behelpen. Een farmer moet boer en planter zijn, maar dat niet alleen, hij moet ook als timmerman en smid kunnen optreden en voor de grondige reparatie van zijn machines en wagens mag hij niet terug schrikken. Het koloniale museum dat in den loop der jaren vrijwel geheel uit geschenken is opgebouwd is alleen reeds een reisje naar Witzenhausen waard. Hier krijgen de leerlin gen een overzichtelijk beeld van wat 'hun in de overzeesche landen te wachten staat, hoe de inland6che bevolking leeft en werkt. Voor den jeugdigen Duitscher is het stellig van belang, dat hij bijtijds gewaar wordt, in hoeverre de hooggeroemde D'uitsche „Kulitur" een vergelijking met die van andere Landen en volken kan doorstaan. Hij zal dan al spoedig merken, dat de overige wereld voor de „Weltanschauung" van het Derde Rijk weinig begrip heeft en dat de Duitsche ko lonist beter doet, zich naar de zeden en ge woonten van anderen te schikken! '.EVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ „VI TAL IS" NUMEGEN Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 HET GOEDE ADRES! burgeroorlog de spaansche De non-interventie-besprekingen De non-interventie-commissie, die weder te Londen vergaderd heeft, is tot overeen stemming geraakt op alle verdere ipunten met betrekking tot de mandaten voor de naar Spanje te zenden commissies. Ook is men het eens geworden over de wijze, waar op de kwesties der toekenning van bellige- renten-rechten zullen worden behandeld. Uit het bestaande internationale fonds zullen voots de onkosten worden bestreden van 't onderzoek naar de terugtrekking der vrij willigers. Volgens de commentaren heeft de bijeen komst van gisteren een aanzienlijken voor uitgang te zien gegeven. Vóór de feest dagen zal de commissie niet meer bijeen komen. Fransch schip opgebracht De „Société Commerciale d'Affrêtement et Commission" heeft medegedeeld, dat het stoomschip „Francois" van deze maatschap pij, dat tien dagen geleden uit Antwerpen is vertrokken, door twee gewapende sche pen is aangehouden en naar Ceuta gebracht. Troepenlanding te Cadiz? Personen, die uit Cadix te Gibraltar zijn aangekomen, verklaren, dat de omgeving van de kaden te Cadix door troepen gn phalanxisten is afgezet. Men belet ieder tot op een afstand van minstens 800 meter te naderen, opdat eventueele troepenbewegin gen niet onder de oogen van het publiek plaats vinden, BRAZILIë EN DE DUITSCHE NAZI'S Verbod van actie Het hoofd van politie heeft voor gehpel Rio Grande do Sul een verbod van natio- naal-socialistische actie uitgevaardigd, ten einde een poging van met de nationaal- socialiisfen sympathiseerenden om een boycot in te stellen tegen de winkels en handels ondernemingen. welker eigenaren anti-natio- naal-socialistische gevoelens aan den dag hebben gelegd, te voorkomen. Het onderwijs in het Portugeesch zal uit gebreid worden op de Duitsche scholen. De Japansch-Chineesche oorlog RUSSISCHE HULP VOOR TSJANG KAI SJEK Sterfte onder de vluchtelingen De fello koude te Shanghai veroor zaakt sterfte onder de vluchtelingen. Ia de aigcloopen drie weken stierven dage lijks gemiddeld 443 Chineesche vluchte lingen, onder wie 371 kindoren. Sommi ge slachtoffers worden op straat dood gevroren gevonden. In de afgeloopen vier maanden zijn meer dan 40.000 Chineesche vluchtelin gen gestorven. Het zwaartepunt der krijgsverrichtingen aan het front Woehoe—Hangtsjau ligt thans in de omgeving van Hangtsjau. De Chince- zen hebben daar, naar beweerd wordt, 10.0*10 man samengetrokken en aanvallen gedaan op de Japansdhe stellingen ten Noorden en Noord-Oosten van Hangtsjau. De Japanners zijn thans voornemens een tegenaanval op de stad te doen. Volgens Chineesche 'berichten uit Hankau rukken de Japansche troepen op langs den Tsingpoe-spoorweg. Er hebben reeds gevech ten plaats gehad bij Mingkwang, 70 mijl van Poekau. De Japanners naderen het riviertje 'Hwai in het Noorden van Anhwei. Volgens Japansche berichten begon de Ta- pansche aanval in de richting van Hangtsjau Maandag van Hoetsjau uit. Mokansjan is reeds gevallen en de troepen zijn dicht bij Woekang 20 mijl ten Noord-'.Vesten van Hangtsjau Dinsdag stuitten zij op zes mijl afstand van Hoetsjau op krachtigen tegenstand. Een tweede Japansche colonne drong Woensdagavond uit Kvangteh door de Chi neesche linies bij Ja Pao Tsjen heen. Een derde colonne trekt naar het Zuiden langs don ShanghaiHangtsjau-spoorweg en heeft de Cbineesehe stellingen nabij Tsiangan aangevallen. Strategische weg in lanboaw Volgens een Chineesche mededeeling wer ken 700 000 werklieden, onder toezicht van eenige duizenden ingenieurs en opzichters dag en nacht aan een weg, welke de p>o- vincie Toetsjoean met de sovjet-Russische grens moet verbinden en welke een lengte van bijna 5000 K.M. zal hebben. Wanneer deze weg gereed zal zijn zullen wapentransporten uit de sovjet-Unie in veertien dagen in China aankomen, inplaats van in zes maanden, zooals tot nu toe het geval is. De nieuwe weg zal, naar de „United Press'' nader meldt, dwars door Kansoe en Chi- ne-esch Turkestan loopen en een dwarsver binding hebben met Oerga. Het móet den ouden Oerga-Kalgau-straatweg, die door de Japanners afgesneden is, vervangen. Dit gigantisdhe werk wordt vergeleken met den bouw van den Chineeschen Muur. Het werk staat onder toezicht yan vele honderden Chineesche ingenieurs, die in het buitenland hun opleiding hebben genoten. Er wordt de grootste spoexi betracht, doch niettemin gelooft men niet. dat de werk zaamheden binnen korter tijd dan eenige maanden gereed z.ullen zijn. Met bet bekend worden van dit project worden de geruchten weer talrijker, dat er, naast en behalve het gepubliceerde non- agressiepast tusschen China en de sovjet- Unie nog andere afspraken bestaan. Een Britsch protest Op 11 December heeft zich ter hoogte van Hongkong een Britsch-Japansch incident voorgedaan, toen een patrouille-vaartuig van de Chineesche maritieme douane op de grens van de territoriale wateren door een Japan- schen torpedojager werd beschoten. Kort daarna had een Japansch oorlogsschip tw-»e motorbooten naar de territoriale wateren gezonden om het Chineesche schip weg te sleepen. Thans heeft de Britsche ambassadeur te Tokio tegen deze schending van de territ»- riaile wateren geprotesteerd. Kort Nieuws In Boekarest heeft tijdens een revue-voor- stelline een groote theaterbrand een paniek veroorzaakt. Binnen enkele oogenblikken stond het gebouw in lichterlaaie. Het aan tal slachtoffers is nog niet bekend. Kolonel De la Rocque, chef der Parti So cial Francais, is te Parijs wegens weder oprichting van de ontbonden strijdhonden tot 3000 francs boete veroordeeld. In de motiveering van het vonnis wordt verklaard, dat de Fransche sociale partij 't karakter draact van een strijdgroep en een particuliere militie De andere leiders der partij. Ybarnegarav, Riche, Ottavi, Valin en Verdier zijn tot 1000 francs boete veroordeeld. De veroor deelden moeten bovendien de kosten van het geding betalen. De Lincoln-tunnel, die onder de Hudson rivier loopt en Manhattan verbindt met Weehankan in New-Jersey, is gisteren plechtig geor>end. De tunnel, aan welks aan leg 3V£ jaar is gewerkt, is 1.564 meter lang. Ludendorffs uitvaart ln de Feldherrenhalle te Münohen heeft men op plechtige wijze hulde gebracht aan de nagedachtenis van generaal Luden- d 0 r f f. bij het stoffelijk oversohot van den overledene, hetwelk op een verhoog was ge plaatst. Behalve H i t I e r, Von Blom berg en Go e ring nam een aantal hoog geplaatste autoriteiten aan deze ceremonie deel. De Führer legde gedurende de rouwparade een krans neer met de woorden: „Generaal Ludendorff, in naam van het één geworden Duitsche volk leg ik in diepe dankbaarheid dezen krans voor u neder". Von Blomberg heeft als minister van oorlog een lijkrede gehouden, waarin hij v*r- klaarde, dat Duitscbland een man van ge weldige wilskracht en een hartstochtelijk-m strijder voor de maoht en de grootheid van het land heeft verloren. Spr. schetste in het kort Ludendorffs loop baan en de moeilijkheden, waarmede de groote legerleider te kampen heeft gehad. Hij herinnerde er aan, hoe Ludendorff. slechts vergezeld van zijn adjudant, de ver raste citadel van Luik tot overgave bracht Ludendorffs geest, zoo besloot Von Blom berg. zal in het Duitsche volk en vooral in de Duitsche weermacht, voortleven als een aansporing, het hoogste voor Duitschla d veil te hebben. Onder begeleiding van een eerecompagnie werd de lijkkist vervolgens naar Tutzing gebracht, en aldaar ter aarde besteld. Middeleeuwsch kasteel stort in Dertien lijken geborgen Tengevolge van den hevigen regenval der laatste weken is gisternacht het boven op een rots gelegen middeleeuwsche slot van Ursercoli (Italië) ingevallen en in de diepte gestort. Daardoor werden drie huizen aan den voet van de rots, waarin twintig per sonen woonden, volkomen bedolven. Tot dusver heeft men reeds dertien lijken geborgen* 7 mannen en 6 vrouwen. Het op- ruimingswerk duurt nog steeds voort. De bewoners van de bedolven huizen sliepen, toen de aardverschuiving plaats vond. Daar door is hot groote aantal slachtoffers te ver klaren. BRITSCHE WERELD-PROPAGANDA In het Engelsche Lagerhuis heeft de as sistent-Postmast?r General. Woraersley, be kend gemaakt, dat in overeenstemming met het verzoek van de Britsche regeering de B.B.C. actief de uitzending van dagelijkschc nieuwsberichten voorbereidt in 't Spaansch, Portugeesch en Arabisch. Verwacht wordt, dat de uitzendingen op beperkte schaal zul len aanvangen in het begin van 193S. gemengd nieuws IJmuidensche visschers gehuldigd Kranige zeelui Gisteren is in het kantoor der reedersver- eeniging te IJ m u i d e n de bemanning van de stoomtreiler Eveline IJM. 115, ooor de Noord- en Zuid-HolJandsc.he Reddingmaat- schappij, gehuldigd wegens het redden,' op 24 October j.l., van acht opvarenden van het Noorsche stoomschip „Aarsten" toen dit op de Noordzee in nood verkeerde. Namens het hoofdbestuur van de Noord en Zuid-Hollandsche Reddingsmaatschappij werden schipper Blok en zijn mannen toege sproken door den heer R. Rutten, voorzitter der plaatselijke commissie, die hun hulde bracht voor het mooie reddingswerk dat, zooals uit het rapport van den schipper bleek, lang niet gemakkelijk was. Als blijk van waardeering overhandigde de heer Rutten schipper Blok een fraaien scheepskijker en den overigen leden der be manning een enveloppe met inhoud. Zijn vader levensgevaarlijk verwond Tijdens een huiseliiken twist te Gil ze (N.B.) heeft een zoon van S. van Alteren zijn vader met eenige messteken aan het hoofd gewond, zoodat hij in levensgevaarlij ken toestand naar het Ignatiusziekenhuis te Breda moest worden overgebracht. De zoon meldde zich direct bij de politie aan. KENT U ol HYGIOENT de nieuwe, zelfwerkende. Kunst gebit-reiniger? Maakt ZONDER BORSTELEN Uw plaat en gebit weer als nieuw en verwijdert alle vlekken. Prijs normale fla con 45 ets., extra groote flacon 85 ets. Koop nog heden HY- GlDENT bij Uw Apoth. of Drog. De moord te Groede Verdachte in vrijheid gesteld Op 4 Maart van dit jaar is te Groede (Zeeland) de landbouwersknecht A. v. d. Wege, het slachtoffer geworden van een re volveraanslag. Een kogel doorboorde hem een der longen en hot hart. V. d. Wege was op slag dood. De dader meldde zichzelf bij den burgemeester van Groede aan. Op 28 Mei van ait jaar is de dader, zekere G. door de rechtbank te Middelburg wegens dood slag veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar. Zoowel G. als de officier van justitie kwa men van dit vonnis in appèl bij het gerechts hof te Den Haag, welk hof het vonnis van de rechtbank te Middelburg bevestigde, be halve ten aanzien van de straf, welke werd teruggebracht tot drie jaar. Tegen het arrest van het hof te Den Haag teekende G. cassatie aan en bij arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden van 22 November werd de zaak verwezen naar het gerechtshof te Den Bosch, waar gister de zaak werd behandeld. De belangstelling voor deze zaak was bui tengewoon groot. De advocaat-generaal heeft mi doodslag bewezen geacht, echter niet strafbaar, hoewel overschrijding van nood weer aanwezig was. Hij eischte ontslag van rechtsvervol ging en onmiddellijke invrij heidstelling van verdachte. De verdediger, Mr. J. H. R o 1 a n d u s Hagedoorn uit Den Haag pleitte vrij spraak op grond van noodweer en vroeg toen de onmiddellijke invrijheid6stelllng van ver dachte. Nadat het Hof in raadkamer was ge weest, werd de onmiddellijke invrijheid stelling van verd. bevolen. Het arrest is bepaald op 3 Januari a.s. Electrische trein schoot door Zware straffen tegen spoorwegambtenaren geëischt Op 17 Aug. j.l. is op het GS. te Amster dam een zeer ernstig ongeluk gebeurd, dat groote materieele schade tengevolge had. doch waarbij geen persoonlijke ongelukken plaats hadden. Een binnenkomende, leege electrische trein, komende van Zandvoort- Bad, was niet tijdig afgeremd; de trein schoot met onverminderde snelheid door en kwam in botsing met een leegen personentrein, die aan het derde perron van het Oostelijk gedeelte van het C.S. stond. Gister stonden de 41-jarige conducteur J. II. en de 43-jarige wagen bestuurder der Ned. Spoorwegen H. P. terecht, voor de 4e Kamer der Rechtbank omdat het hun schuld is geweest, dat te Amsterdam gevaar is ontstaan voor het ver keer door mechanische krachten over den spoorweg. De Officier, Mr A. S. de Muinck Rei ser requireerde tegen beide verdachten twee maanden hechtenis voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar, bene vens een geldboete van f50 subs, een maand hechtenis. Bovendien éischte spr. tegen den be stuurder P., intrekking van de bevoegd heid om electrische treinen te besturen voor den tijd van vijf jaar. Vonnis 5 Januari. Spoorbrug te Maassluis aangevaren Eenige stagnatie Gisteravond omstreeks kwart over zes is de spoorbrug te Maassluis, welke geopend was voor het doorlaten van een sleepschip, door dit vaartuig aangevaren en defect geraakt Het duurde anderhalf uur voor dit defect was hersteld en de brug gesloten kon worden. Gedurende dezen tijd was het treinverkeer RotterdamHoek van Holland en omge keerd gestagneerd. De reizigers van den trein, welke om 18.06 uit Hoek van Holland vertrekt, moesten voor de brug uitstappen en een wandeling van vijf minuten maken om ln het station Maassluis in den uit de richting Rotterdam komenden rein, welke hier werd terug gedirigeerd, hun reis voort te zetten. Op dezelfde wijze zetten óe reizi gers van den trein, welke op 18.07 uit Vlaar- dingen vertrekt, hun reis in den aan de westzijde van de brug gestranden trein voort Om kwart over zeven, toen uit beide rich tingen reeds een trein in aantocht was, was het defect hersteld en de storing opgeheven. De kapitein van de „Saleier" Voor twee maanden geschorst De Raad voor de Scheepvaart deed uit spraak in zake de aanvaring tijdens mistig weer van het Nederlandsche stoomschip „Saleier" met het Fransohe stoomschiD „Rhuys" ter hoogte van de Portugeesche kust De Raad is van oordeel, dat deize aan varing aan de schuld van den gezagvoer- EERSTE BLAD PAG. a Gij bevoordeelt daarmedet Uw landgenootenen U zelveJ GEMENGD VOEDER 1 VARKENS. MELKVEE EN PLUIMVEE 1 met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgens Algemeene Han del s voor waarden DCDTCI C' OLIEFABRIEKEN DClX I LLJ AMSTERDAM N.V. „PELGRIM -FORNUIZEN Voordeelig stoken iXiï ET! Prima koken N.V. Fabriek Handelsmaatschappij „PELGRIM" - GAANDEREN (Gem. Doetfnchem) der van de „Saleier" is te wijten, hetgeen deze dan ook voor den Raad volmondig j heeft toegegeven. Een straf van schorsing achtte de Raad hier geboden. Den betrokkene werd de be voegdheid ontnomen om als kapitein te va ren op een schip, als bedoeld bij art. 2 der; Schepenwet, voor den tijd van twee maan den. Scheepsbotsing Gisteren passeerde te Terneuzen het Belgische sleepschip „Stad Dixmude" op weg van Duitscbland naar Selzaete, met een la ding pufkolen. De „Stad Dixmude" is gis ternacht, in de z.g. Wemeldingsche Vlije, in aanvaring gekomen met e<m ander schip, ten gevolge waarvan de „Stad Dixmude" een gat aan stuurboordzijde van den boeg, onder da waterlijn kreeg. Tijdens de aanvaring viel de schipper, waarbij hij min of meer ernstige verwondingen opliep. Met behulp van een reodingszeil, dat over het gat werd aange bracht en door het wegpompen van het bin- nensfroomende water kon het schip drijven de worden gehouden en de reis voortzetten. Steun aan de Pluimveeteelt De minister van economische zaken heeft vastgesteld .de crisis-steunbeschikking 193S voor pluimvee. De steun zal worden verleend over van eigen bedrijf afkomstige, door fokkers en houders van vermeerderingsbedrijven afge leverde kuikens en voor broedei bestemde eieren, die als zoodanig worden gebruikt, met dien verstande, dat een kippenkuiken en een eendenkuiken zullen gelden resp. voor 12/3 en 4 eieren en dat de steun slechts zal worden verleend over ten hoogste 25 eieren per op het betrokken bedrijf op 1 Januari '33" in overeenstemming met de voorschriften der centrale aanwezige goedgekeurde hen of eend. Een kijkje in een der af deelingen der Koloniale School MISLUKTE STAATSGREEP IN PARAGUAY Communisten o.I.v Estigarribia, hebben in Asuncion, de hoofdstad van Paraguay ge poogd, zich 's nachts van het ministerie van oorlog meester te maken. Na een schietpartij, waarbij hun aanvoer der sneuvelde, werden de samenzweerders uiteen gejaagd. Leger en marine keurden het complot af. het is GRONEFA - NEON De hyper moderne, goedkoope - Neon van een Super Kwaliteit Vrijblijvende inlichtingen en adviezen bij: GRONEFA N.V. - NEON Torenstraat 27, Munnekeholm 20, Telefoon 5467 en 5770 - GRONINGEN N»V. Papierfabriek „maasmond" SAAMSDON KS VEER Houtvrije- en Houthoudende schrijf- en Druk papieren en Pergamyn - Uitsluitend verkrijgbaar b. d. Groothandel Waar Liefde Woont.... NAAR HET AMERIKAANSCH VAN GRACE S. RICHMOND (11 Toch antwoordde Leaver niet zonder bitterheid: „Je vergeet, dat Ik afgerekend heb met dit alles. Ik heb Immers gezegd, dat ik nooit meer zou opereeren en dat méénde ik." „Daar twijfel ik niet aan. Maar vergeet niet. dat dit werk Je tot een tweede natuur is geworden. Daarom zal je deze operatie verrichten met je oude bedrevenheid. Maar voor het oogenblik wil ik er niet verder over spreken. Op een dag, dat je eens heel goed bent, zal ik je het geval beschrijven." Dit zeggende, stond Burns op en hield zich net, of hij niets zag van het nadrukkelijk schudden van het ver-vooroverge- bogen hoofd. „A propos", begon hij een oogenblik later, „heb je gehoord van de jonge fotografe, die zich hier metterwoon heeft geves tigd? Het is een vriendin van mijn vrouw, een meisje, dat er uitziet naar vijf-en-twintig, maar toch wel een beetje ouder moet wezen. Een bijzonder bekoorlijk persoontje, met een grootmoeder, die misschien nog bekoorlijker is". „Miss Mathewson heeft het mij verteld. Het moet een heele aanwinst zijn voor het dorp. Ik zal er anders niet meer van genieten, want de volgende week ga ik weg. Burns". „Wat zeg je daar?" „Ik ben jou en je vrouw zoo onbeschrijfelijk dankbaar voor 3e betoonde gastvrijheid, dat ik het niet onder woorden kan brenges's „Dan moet je het ook maar niet probeeren. Kom liever voor den dag met iets oorspronkelijkersl" „Ik ben nu zóó ver beter, als ik dit voor langen tijd ver wachten kan. Dus wil ik je niet verder als nuttelooze zieke de handen binden". „Houd toch op, manl Je bent geen nuttelooze ziekel Je levert mij de belangwekkendste studies". „Toch doe ik het niet, Red. Jij zoudt het ook niet doen in mijn geval". „Waarschijnlijk niet. Ik zou net zoo koppig zijn als jij. Nu, Jack, dit oogenblik heb ik wel verwacht. Jammer is het, dat er niet meer vertrouwen bestaat in vriendschap op de wereld! We zijn allen erg benauwd, dat we te véél vergen van onze vrienden. Maar nu dit eenmaal zoo is en je je hier niet meer rustig voelt, moet je maar bij ons weggaan, als je dan ten minste maar zóó dicht bij blijft, dat ik je onder observatie kan houden, want ik heb er nu eenmaal mijn hart op gezet, om je zelf te behandelen tot je heelemaal beter bent. Nu weet ik daar even om den hoek een uitstekende gelegenheid voor je, een aardig huisje en een weduwe van middelbaren lee&ijd met een zoon die dit bewonen. Het is een zeer verstandige vrouw, die je niet zal lastig vallen met beuzelachtig gepraat. Wat zeg je daarvan? Je weet toch heel goed, dat je nog niet voor jezelf kunt zorgen". Leaver stond op. In het half-duister kon Burns zijn gelaat niet onderscheiden, maar hij hoorde aan zijn stem, dat Jack ontroerd was. „Je weet niet, wat je vraagt, vriend! Er zijn redenen, waar om ik meer geneigd zou zijn, een heel eind weg te gaan, buiten je bereik. Maar ik ben je zooveel verplicht, dat ik dan eerst nog wel eenigen tijd zal blijven". „Dank Jack". Naast elkaar liepen die twee door de lichte zomerscheme- ring. HOOFDSTUK VIII „Hier ben ik en de verhuisboel is er ook! Is dat niet knap gedaan? Dit was me ook nooit mogelijk geweest, als ik niet een vriend had gehad, die aan het spoor verbonden is, waar door het goed echt met spoedbestelling werd verzonden. Nu als een wervelwind aan den gang en dan terug, om Groopje te halen!" Dit waren de woorden, waarmee Miss Ruston de dames begroette, die haar met de auto aan het station waren komen halen, op dien laatsten dag in Juli. Ze zag er nog zoo frisch en flink uit, of ze pas aan het begin van haar onderneming stond. „Je blijft toch eerst bij ons lunchen?" vroeg Martha Macauley. „Natuurlijk. Graag. Zoo moet ik mijn brandstof weer op zamelen, eer de kachel uit isHoe maken mijn stokrozen het? Wil je wel gelooven, dat ik daarvan gedroomd heb?" „O, prachtig! Voor zoover je ze tenminste kunt waar nemen boven het onkruid. We hadden wel eens bij je laten wieden, maar eigenlijk durfden we er geen hand aan slaan uit vrees, dat we soms het schilderachtig effect zouden be derven", zei Ellen. „Heel verstandig gedacht! O, als je eens wist, hoe ik naar je verlangd heb! Als ik 't niet zoo schromelijk druk had ge had, zou ik het zeker die vier weken niet hebben uitgehouden. Maar nu ik hier toch ben, zal ik jullie eens laten zien, hoe je een kamer kunt maken uit vier stoelen, twee karpetten, een tafel, een spiegel en een koperen lamp Als je van een een voudige inrichting spreekt, dan kun je die aan den overkant van de straat te genieten krijgen. Jullie steeds bezige huis vrouwen met al je overbodig huisraad!" Miss Ruston gunde zich nauwelijks den tijd voor den lunch en, toen de wagen met haar bescheiden huisraad voor de deur stilhield, stond zij dien in een blauwen schilderskiel af te wachten met tot hulp een werkvrouw, die Ellen voor haar had opgezocht, en den zoon van deze vrouw, die ook heel gewillig zijn diensten bewees. Ieder venster stond hoog open en vrouw Helsey deed él haar best, om de paneelen te laten glimmen als een spiegel. Charlotte zelve werkte hard mee, wat Mrs. Burns de op merking ontlokte: „Ik wist niet, dat artisten zulke praktische menschen kon den zijn!" Het huisje bezat maar vier kamers: twee beneden en twee boven met een klein bijkeukentje, dat Charlotte gebruikte als „donkere kamer". Met veel trots toonde de huisvrouw een aluminum kook gerei, dat zeker ook praktisch was te noemen. „En zoo licht, hè!Maar mijn beurs was anders ook licht na het aanschaffen van dat nuttige artikel. ..babbelde Charlotte. „En dan heb ik nog een zinken bad. Het zal wel wat werk geven, om dat iederen dag te vullen en leeg te gooien, maar dat is meteen een heilzame oefening voor mijn spieren". „Ie hebt moed, kind!" juichte Ellen haar toe. „Maar nu moet je mij eens beloven. Lotte: als je te moe bent, om zelf voor je lunch of je eten te zorgen, laten wij dan wat voor je mogen klaar maken. Cynthia kookt altijd veel meer. dan we gebruiken en naderhand weet ze er dikwijls geen raad mee", j Wordt vervolgd J

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2