Begrooting Economische Zaken gemengd nieuws De Tempel van Mercurius wordt uitgebreid De Nieuwe Jaarbeurs hal te Utrecht ABDIJSIROOP Waar Liefde Woont....: WOENSDAG 22 DECEMBER 1937 DERDE BLAD PAG. g ri c. Tweede Kamer-verslag De Suikerovereenkomst De heer Krijger voert een pleidooi voor Rotterdam Vergadering: 1 21 December Aan de orde ziln verschillende kleinere it werpen, o.a. de conclusie van het v >r commissie voor de ru'ksuitga •n brief vuil d-e algemeene reki geleide van afschrift van haar co met den Minister van Landbouw n den Minister van Eeonomi {betreffende de huisvesting \an den het verslag ;n, omtrent kamer, ten espondente 11 Viascherp -•he Zaicen qormaligt zonder debat rs|j regeeringscommissaris en voorzitter van cis c: hec-i- L. B c k in a n n. J Ze worden alle rijj Bcgrootinq van Economische Zaken Aan de orde la de begrooting van Economi sche Zaken. De heer v. d. PUTT (r.k.) bepleit verdere maatregelen voor bi tere economische voorlich ting en oidenlng In de tabaks- en texth industrieën. Spr. wenscht scherper optreden tegen het cadeaux-stelsel, hoewel spr. met rechtvaardige bezwaren wel rekening wil zien gehouden Spr. wenscht een distributieraad-, waarin mid- denstandsraad en een raad voor de kleinere winkeliers elkaar zouden kunnen ontmoeten. De lieer VAN' DEN HEUVEL (a.r.j constateert dat er ook in dit kabinet geen agrarisch deskundige is opgenomen. Er is de laatste .iaren gesold met de nfdceling, soms het ministerie van Landbouw. Spr. blijft een afzonderlijk ministerie ten be hoeve van de nu verspreid behandelde platte lands- en landbouwbelangen wexlschelëk achten. Alleen dan kan er meer rekening worden gehou den met de overal doordringende agrarische (gelegenheden. Thans wijst spr. op het ver- il in belooningen voor de agrarische werkge vers en werknemers met die In handel en in dustrie. Er wordt ten deze over het geheel veel te lichtvaardig gedacht en gehandeld, zelfs in statistische gegevens. Dit beteekent thans scha de voorde volkswelvaart. Spr. wiist er op dat er toch meer gedaan moet worden tegen de vaste lasten, als hooge renten, welke het bedrijfsleven drukken. Voorts bepleit spr meer aandacht te schenken aan de behoeften van den midden stand. Spr. Is van oordeel dat er te streng wordt op getreden tegen liet uitponden bü huisslachtingen n plattelandc; de vestigingswet moet niet oodeloos impopulair worden gemaakt. De heer VAN DER WEIJDEN (r.k.) heeft een betoog gehouden, maar duar htl zeer zachtjes sprak en de luidspreker-Installatie wederom ha perde, was er niets van te verstaan, De heer VAN LIDTH DE JEUDE (lib.) is het met de samensmelting van landbouw- en eco nomische zaken eens. Spr waarschuwt echter tegen protectionisti- •lie maatregelen, 's ministers woorden rieken in dit verband naar kruitdamp. Spr. vreest dat de wapenen die de minister wit hanteeren, zich ook wel eens tegen ons- zelven kunnen lceeren, t.a.v. den tuinbouw- export is al wel iets in die richting geble ken. Wil de regeering als koopman optre den, dan moet ze ook koo<pmansallures aan^ nemen. Dan moet er ook meer aandacht worden gegeven aan regelingen op erediet en aan garantieverleenlng gebrek aap eenheid straffe het ontbreken van een bGpaald plan.. De Tcxtiel-industrie zal dan nu geordend vorden, doch liet is een lijdensgeschiedenis, ten \iste van de gezonde bedrijven en de reserve- vopiing. 's Ministers beleid ten deze is niet i/7i'tas tend en stelselloos Wat de ordening betreft, voorkomen moet 1 worden massavlucht uil de werkloosheid in al lerlei hopelooze. kleine bedrijfjes. Regc-eringspolltlek met perspectief is er noo- dig. Nergens ziet spr, een weldoordacht plan, 1 voor Jaren geldig. De heei WEI TIC AMP (c.h.) vraagt, hoe- de minister er over denkt, ook den landbouw de zegeningen der ordening te doen deelachtig worden. De strfld van werknemer tegen werk gever gaat plaats malcen voor dien van het cenè bedril tegen het andere, het Individualistische kapitalisme schijnt plaars te maken voor een collectivisme. Maar wanverhoudingen zfcn er en zuilen er wel blijven tusschen industrie en land bouw. De heer DE MAP.CHANT ET d'ANSEMBOURG (ti.s.b.) zeide, dat dc leiding van één man noo- dig is om ons land uit de moeilijkheden te hel pen. In dezen economischen oorlog moeten wij van onze tegenstanders lc-eren en ons eveneens in autarkische richting oriënteeren. Er i: dig een opbouwende ordening onder leiding De landbouw moet worden beschouwd als de grondslag van liet economisch leven. Een af zonderlijk land hou wmi nis terie zou de voorkeur hebben. Het gaat allen goed. als het den Poer 6 De heer' VAN DE TEMPEL (s.d.) zegt, dat do regeering weerstand moet bieden aan het ge vaar eener protectionistische politiek, t Indie nen van de wüziglng der tariefmachtigingswet was een gevaarlijke stap. Een krachtige han delspolitiek is noodig. Eii de ordening, zoolang die vrijwillig is, zal de wil en het belang der ondernemers, en niei. het alcemoen belang beslissend zon. De staat moet leiding geven. Ook 11a de zoogenaamde opleving zon er 300.000 werkloozcn. Al wordt de dreigende inzinking overwonnen, 'dan moeten toch de bakens worden verzet. Groot opbouwend werk moet de regee ring verrichten. De heer A.NDRÏESSEN (r.k.) vraagt den mi nister te overwegen de controle op den arbeid in de sigarenlndustrle te verbeteren. Naar spr. meent is er aanleiding de wet op de mechanisatie van de sigarenindustne ook na 31 December 103S te verlengen. De lieer BAKKER (c.h.) zegt in verband met de Industrialisatie, dat deze zooveel mogelijk moet plaats hebben op het platteland, In ver band niet de rationalisatie in den lanabouw. De ordening moet nog groeien en men kan haar eerst Jnier beoordeelen. De ordeningskwes- is liet centrum geworden van misverstanden verschillende .standpunten vertoonen slpchts gladueele verschillen. De overheid moet hetgeen uit het bedrijfsleven opgekomen is leiden en ••'imuleeren. Spr, verwerpt de totalitaire orde- ng. De belangen van den middenstand behooren in de eerste plaats dooi- de solidariteit, van den middenstand te worden verzorgd. De overheid zal ook hier moeten stimuleeren. De lieer EBELS (v.d.) meent, dat b'ü de onder handelingen met het buitenland aan den tuin bouw de plaats moet worden gegeven, die hij behoeft De vergadering wordt tot 8 uur geschorst. Avondvergadering Voortgezet wordt de behandeling van hoofd stuk X (Economische Zaken der Rijkabegroo- ting voor 1938). De heer KRIJGER (c.h.) had mee-r activiteit gewenscht In de kwestie der Riinvaartpremies. De door België uitgevonden Rijnvaartpremies deinen de Nederlandsche Regeerlng, diligent te zijn. Spr. verlangt maatregelen welke de gevol gen dier premies volkomen neutraliseeren. Ne derland behoeft ten deze niet de mindere van België te zijn. Den opgedrongen strijd aanvaar den, kan slechts den vrede bevorderen. Relgië profiteert nu van de lankmuedigheid van Ne derland, dat die premies niet mag afkoopen voor een Moerdijk-kanaal Indien de regeerlng nog lang mocht aarzelen, heeft ze een verkeerd oordeel over onze havensteden. De toestand er van ls minder gunstig dan de regeering wel schijnt te meenen. Het Rfonvaartvervoer is voor Rotterdam dringend nood:g en dit deelt niet in de verbetering als andere takken van vervoer, door surtaxes d'entrepot en Rijnvaartpremies c.a. De goederenbeweging in de Antwerpsche ha ven Is relatief veel meer toegenomen dan die in Rotterdam. We raken hier de basis van de wel vaart onzer eerste havenstad. De regeerlng stelle den 'achterstand van Rot terdam t.a.v. de Rijnvaart eens nauwkeurig vast. Ze wachte daarmee niet langer en toone door daden, te beseffen waar het hier om gaat, in het kader der internationale handels politiek. Spr. wijst op de tendenzen van het nieuwe Fransch-Belgische verdrag. De regeering moet de zaken scherp in het oog houden, meer dan tot nu toe gebeurd is. Spr. wijst ook op de hatelijke Belgische bepalingen betreffende het graanvervoer. Er worde niets nagelaten, wat tct opheffing of compensatie van dezen maatregel kan lelden. De heer SCH1LTHU1S (v.d.) vermaant den mi nister, voorzichtig te zUn, bij alle bemoeiingen met het bedrijfsleven. Wat de handelspolitiek betreft, ls spr. niet ge heel gerust. Voor vrijhandel in de oude betee- keiils zal er vooralsnog geer. plaats meer 5 Maar evenmin mag protectionisme in den ouden vorm, nog toepassing vinden. Spr. noemt het euvel van het cadeaustelsel een schade voor het publiek. Een ander middenstands-vraagstuk ia het fili alen-bedrijf. Ook hieromtrent hoopt spr. dat aan de Kamer mededeeling van het resultaat van 't in te stellen onderzoek zal worden gedaan. Spr. vraagt spoedige indiening Van een wets ontwerp betreffende het accountantsberoep. Spr. dringt aan op onverwijlde invoering van de nieuwe iikwet. De heer KERSTEN (st. ger.) verzet zich tegen de door deze minister voorgestane Roomsche or dening. Door voortgezette curateele zal het be drijfsleven steeds meer verstarren. Spr. ls het eens met het standpunt der regee ring t.a.v. landnationalisatie. Verlaging van lasten voor het landbouwbedrijf is noodzakelijk, Spr. wijst op den nood van den middenstand. Verschillende middenstanders hebbeu het nog minder dan steuntreklcenden. De overheid snijd-- niet in het teedere le\en van deze bedrijven. De heer WIJNKOOP (comm.) de samenvoe ging van economische zaken en landbouw be sprekend. zegt dat de belangen van de groote massa der arbeiders en boeren worden verwaar loosd. Spd. dringt aan op het vormen van een staatshy potheekbank. Spr. wil maatregelen tegen het Duitsche stre ven om joodsche agenten van buitenlandsche huizen te weren. De heer STUMPEL (r.k.) vraagt 's ministers indacht voor de belangen van den middenstand, elke te weinig worden in het oog gehouden. In middenstandsbedrijven vinden 2 millioen menschen een levensbestaan. Maar de middenstand ls nog alttid stiefmoederlijk behandeld, hoewel hij on misbaar is in onze samenleving. Ook spr. dringt aan op verlaging der vaste lasten voor den middenstand. Spr. verklaart zich tegen het cadeaustelsel. Het meerendeel der ca- deaux is van buitenlandsche herkomst. Spr. keurt de regeling af voor het openhouden der winkels op Kerst- en andere Christelijke feest dagen, sluiting der winkels is in overeenstem ming met de meening van de meerderheid des De 'hoer IJZERMAN (sd.) bepleit eveneens de belangen van de middenstand. Het cadeaustelsel is schadelijk voor den har.deldrijvenden midden stand. Daarover is vrijwel ieder het eens. Het belang der industrie erbij wordt steeds overdre- :n voorgesteld. De neer DROP (s d.) herinnert aan de gedra- ringen van verschillende scheepvaartonderne mingen ln tilden van voorspoed, terwijl ze in tij den van tegenspoed haar personeel aan z'n lot overlaten. Dit is geen goed beleid. De regeerlng had meer controle moeten bedingen bii het op treden der Benas en het verleenen van credieten de zeescheepvaart. De uitgifte van den bouw schepen in het buitenland, inzonder heid door de Holland-Amerikalijn in Denemar ken, terwijl kort tevoren ruime steun van de re geering was verkregen, keurt spr. sterk af. Het argument dat Nederlandsche werven meer werk uit het buitenland krilgen dan Nederland in het buitenland plaatst gaat niet op. Onze groote scheepvaartreedertjen hebben meer re kening te houden met ons eigen volksbestaan. De heer VAN HOUTEN (chr. dem.) vreest dat we weer een nieuwe crisis tegemoet gaan. De ongelukkige aanpassing mag echter nimmer herhaald worden. Wat denkt de minister op kor ten termijn te doen vooi de Nederlandsche in- d'ustrie die voor de Nederlandsche markt werkt? AVerkverruiming, inspuiting van koopkracht s voor de binncnlandsche markt het genees- niddel. Is de minister bereid, dit Ue te passen? Aan wat de minister den middenstand toezegt, ïecft deze niet veel. Ook hier drukken de vaste asten. Onze samenleving voldoet niet aan de elschen .'an Gods wet Het is de plicht van de regeering ïaar in die richting om te bouwen. De heer Dr. VOS (lib.) betoogt dat de goede ■niddenslaVidprs gpdupeerd wordpn door de tegen voordige omstandigheden. Het Ontbreken van cwallteitsnischen veroorzaakt een oneerlijke loncurrentie. Spr. vraagt maatregelen ten deze.' 3e nood van den kleinen middenstand is zeer gestegen. De heer Ir. VOS (s.d ivtist er op dat het op treden der overheid op sociaal en economisch gebied de laatste jaren voortdurend is uitge breid. Spr. zou in dit verband willen weten, wat de minister onder bed rijf sgenoo ten verstaat. Dat ook de arbeiders risico dragen, valt niet 1 ontkennen* DE MINISTER ANTWOORDT de heer STEEN- De Minister van Econ. Zake BERGHE, dankt de 22 sprekers die hij niet details lean beantwoorden voor het ver ia wen,- dat de meeslen in hem stelden. Ho van oordcel. dat onredelijke uitvallen tegen- -r de afnemers van onze tuinbouwproducten, l eens ongewenschte gevolgen kunnen heb ben, zooals reeds is gebleken. Minister van Steenberghe Spr. meent, dat het dom Is geweest Duitscli- larid geld te leenen en nog dommer rentebe taling te verwachten. Evenals de heer Kersten is spr. voor verlaging van de kosten voor levensonderhoud, doch niet ten lcoate van den landbouw of eenlge mlllioenen uit de schatkist. Het bouwen van schepen in het buitenland voor Nederlandsche maatschappijen kan spr. niet verbieden. Wel heeft hij de reederjjen ver zocht steeds overleg te plegen. Er Is weinig verschil in kostenprijzen tusschen Nederland en het buitenland. Spr. is niet bereid rnet wettelijke maatrege len te komen Inzake de vaste lasten. Het gaat niet aan, dat mot Rijksgeld stroppen van cre diteuren overgenomen worden. De Regeering wil economisch een stlmulee- rende politiek volgen Een van spr's eerste doeleinden is bestrijding van de werkloosheid. Bt) dc ordening, die uit het bedrijfsleven voort komt. wil de Regeering niet met gekruiste armen blijven zitten. Ingrijpen kan noodig zijn. Ter verruiming van het handelsverkeer moet een opportunistische politiek gevoerdworden. De belangen can de tuinbouw werden evenmin als die van havens en scheepvaart vergeten. Integendeel. De algemeene beraadslagingen worden ge sloten. By de behandeling der afdeelingen komen nog verschillende zaken ter sprake o.a. de over bevolking en in verband daarmede de trans en emigratie. De heer BIEREMA (Lib.) wijst er op, dat land- en tuinbouw nog niet zonder steun kun nen en dat deze niet uit de schatkist, doch uit. het landbouwcrisisfonds moet komen. Toch kan men op den duur geen groot ambten aren appa-- raat behouden. Ook de heer v. d. SLUIS (s.d.) meent, dat van opheffing van vele crisismaatregelen nog; geen sprake kan 2ij.ju Ook hii is van oordeel, dat de verseHille-nde- crisismaatregelen moeten overgedragen) worden; aan de bedrijvenorganisaties, maar onder, staatscontróle. Er moet ordening zijn; op verschillend ge-'- bied is dit noodig. Gemakkelijk zal het niet. gaan, want nergens is het individualisme zoo. groot als bii land- en tuinbouw. De heer WEITKAMP Cc-h.) zet uiteen, hoe ook de landbouwer groote vakkennis moet hebben. Het loon is nog laag. Spr. critiseertl verschillende handelsmethoden tegenover den boerenstand. Er moet mec-r gedaan worden om goede cultuurgrond te krijgen. Te kwart voor vier wordt de vergadering verdaagd tot heden één uur. Steunfraude te Zaandam f 500 inkomsten niet opgegeven Begin van dit jaar stelde het parket bij de .rechtbank te Haarlem een onderzoek in naar gevallen van steunfraude te Zaandam gepleegd door werkloozen. Het bleek dat in enkele gevallen niet tot vervolging was overgegaan, in overleg van den directeur van Maatschappelijken Steun met het de parlement van Sociale Zaken. De eerste verdachte, die-,gister te Amster dam terecht stond was door de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf. Hij had ongeveer f 500 inkom sten niet opgegeven. De procureur-generaal Mr. Versteeg eischte tegen verd. een gevangenisstraf van een maand. De verdediger Mr. Th. Eskens bepleitte een voorwaardelijke straf subs, drong hij aan op clementie. In twee andere gevallen waarbij werkloo zen tot drie weken waren veroordeeld vor derde het O M. bevestiging. Arrest 4 Januari as. HET is tegenwoordig toch een rare manier van bouwen, denk je bij jezelf als je eens komt kijken hoe de nieuwe Jaarbeursbouw op schiet. Het gebouw is af, Je kunt pre cies zien hoe lang het wordt en hoe breed, en welke hoogte het zal heb ben, want de kap staat al op de hoo ge pilaren en op een hoogte van twaalf meter zitten de timmerlui en hun gehamer klinkt wijdweg, als vreugdemuziek over deze nieuwe uit breiding van den tempel van Mer curius. Ja, een rare manier van bouwen, maar de bouwlui weten wat ze willen. Daar is meneer de Bie Leuvelink Tjeenk, die het ontwerp maakte en meneer Van der Salmi, de opzich ter, meneer Jurjens, de aannemer en De Vries Robbé, die het stalen karkas uitvoert, dde weten walt ze willen, en ze maken met elkaar een gebouw klaar, dat er weer wezen mag en dat straks een prachtig verlengstuk zal worden van de J aarbeursgebouwen- reeks. Dit wordt nog maar een kleine hall. Straks als de schouwburg klaar is, die meneer Fen- tener van Vlissingen aan Uti'echt geeft om zijn Jaarbeurs toch maar te kunnen uitbrei den, dan komt er een veel grootere hall. Een geweldige hal, die zal dienen voor tentoon stellingsruimte. Maar wat nu gebouwd wordt is ook al heel wat. Twaalf meter hoog, vijf en zeventig meter lang en zeven en 'dertig meter breed. Een heale rij huisjes is ervoor weggebroken, een aantal heerenihiuizen aan de Rijnkade en heit open terrein van de ma nege, waar vroeger de studenten op vurige of makke paarden draafden of gedraafd wer den, wordt nu bezet door machines. Deze hall wordt een machinehall. Daar komt een mop fundeering in, van geweld. Voor den bouw zelf is al veel heiwerk ver richt en veel betonwerk. Er wordt honderd ton staal voor verwerkt. Voor, aan de Rijnkade, komt een groote in gang, waardoorheen de machine-onderdeelen kunnen worden aangevoerd. Aan den kant van de vroegere Rijnstraat worden twee in gangen gemaakt. De stalen kap krijgt vijf lichtkappen en er komen twee en zeventig lichtkozijnen, aan elke lengtezijde zes en der tig, en verder nog dertig, aan elke korte kant vijftien. Dicht genoeg dus in deze hall, die de prachtigste voortbrengselen van Hollands zware industrie zal bevatten als de Jaarbeurs in gang is. De kap wordt gedragen door vijf hoofd spanten en twee wanden en de vlag waait nu als teeken, dat de kap klaar is. Nu is men pas aan de muren begonnen en zoo langza merhand wordt dus het gebouw klaar ge maakt. De muren worden van Waalsbeen en tegen den tijd, dat het gebouw gereed is, zul len we er nog wat meer van vertellen. Het incident tijdens de J amboree-wandeltocht -Vrijsprekend vonnis bevestigd Het Hoog Militair Gerechtshof heeft in •hooger beroep sententie gewezen in de zaak tegen den 37jarigen M. van den H., eerste- luitenant bij de Koloniale reserve te Nijme gen, die, naar men zic.h zal herinneren, tij dens den Jamboree-wandeltocht te B 1 o e- .mendaa 1, geweigerd heeft aan de bevelen 'van de politie te voldoen. De krijgsraad te 's-Hertogenbosch 'heeft destijds de ten laste gelegde feiten be wezen verklaard, doch achtte beklaagde niet strafbaar, daar deze .heeft gehandeld ter uit voering van een hem door den commandant der Koloniale reserve, den kapitein van den Berge, gegeven bevel en heeft beklaagde vrij gesproken. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft thans het vrijsprekend vonnis van den krijgsraad bevestigd. ,De beslissing van het Hoog Militair Ge rechtshof houdt in, dat het college de begane feiten w 1 strafbaar acht, doch beklaagde vrijspreekt op grond, dat hij ter uitvoering van een ambtelijk bevel heeft gehandeld. Bij den Burgerlijken rechter zou in dit ge val dus ontslag van rechtsvervolging ge volgd zijn, welke beslissing de militaire rechter niet kent Landbouwer veroordeeld De rechtbank te Almelo heeft den land bouwer H. D. uit Ambt Hardenberg veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf met af trek van de voorloopige hechtenis D. had een pasgeboren kind van zijn zes tienjarige ongehuwde, dochter van het leven beroofd door het kind een touw om den hals te winden en te laten stikken. De officier had wegens moord vier jaar ge vangenisstraf geëischt. Verduistering in functie Deurwaarder tot acht maanden veroordeeld De 67-jarige deurwaarder M. te Arn hem, die terecht moest staan wegens het verduisteren van verschillende bedra gen, die hij uit hoofde van zijn functie onder zich had, werd gister door de Rechtbank te Arnhem veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. De eisch was 'vier maanden. De man, die zelf zooveel exploiten beeft uitgereikt en zooveel verdachten ter recht bank heeft geleid, ziet hier o.p het eind van zijn loopbaan „het zwaard" tegen zich ge keerd. Droevig lot van een overigens eervolle ver vulling van zijn werk. De ontploffing op de „Megara" Kapitein treft geen blaam Gister onderzocht de Raad voor de Scheep vaart de oorzaak van de ontploffing in het volkslogies aan boord van 't motortankschip „Megara" van de Maatschappij „La Corona" op 26 October, waarbij vijf Chineezen het leven hebben gelaten. De Inspecteur-Generaal voor »Q'e scheep vaart weet na het getuigenverhoor de oor zaak van de ramp aan het zich verzamelen van gas in het volkslogies. Volgens spr. is 't heel duidelijk hoe het gas daar is gekomen en hij wees er dan ook op, dat men bij den bouw van tankschepen rekening moest hou den met dezen factor. De roest alleen kan volgens spr. niet de eenige oorzaak geweest zijn. Vast staat dat de tank niet leeg is ge weest. De inspecteur was van meening dat er in dezen geheel volgens de voorschriften gehandeld is en dat den kapitein, gezien de mentaliteit van de Chineezen die zich van de voorschriften niet veel aantrekken in de zen geen blaam treft. De Raad zal later uitspraak doen. DONDERDAG 23 DECEMBER' HILVERSUM I. 187.' M. (Tevens over <le Jaanw veldr.cndcr op 415,5 M.). 8.000.15 KRO. 10.M NCRV. 11.00 KRO. 2.0012.00 NCRV. 8.0» 9.15 en 10.00 Gram.muziek. 10.15 Morg-en- dl ernst. 10.45 Gram.platen. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 ICRO-Orkevst en. gram.muziek. 2.00 Handwerkles. 3.00 Oj> gels-pel. 3.45 Bijbellezing-. 4.45 Cursus han denarbeid voor de jeugd. 5.15 Rotterdamaeli Phllharmoniseh orkest. 6.30 G'ra m. muziek. 6.45 CNV-Kvvartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 „Zeevarend Nederland", causerie. 7.30 Gram. muziek. 7.45 Reportage. 8 00 Berichten ANP- Herhaling SOS-Berichten. S.15 Kerstwüddng m.m.v. solisten, Feyenoordls Geref. Zangkoor, en het meisjeskoor „Gloria ln Excelsis Deo", 10.00 Berichten ANP. 10 05 Solistenconeert. 10.-15 Gymnastiekles. 11.0012.00 Grarn-ruuz. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II. 301 M. AVRO-Uitzendïng. 8.09 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.iï Gram.muziek. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Huis houdeltjka wenken. 11.30 Omroeporkest. 1.00 Het Kovacs Lajos orkest en soliste. 2.00 Voor; de vrouw. 2.30 Aeolior-orkest, solist en gram* muziek. -1.00 Voor zieken en thuiszittenden, 4.30 Gram.muziek; 5.00 Voor de kinderen. 5.39 Kovacs Lajos' orkest en solisten. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Zang. 7.40 Causerie over het Kerstfeest in Engeland. 8.00 Beriohten ANP. 8.10 Omroep orkest en solisten. 9.00 Radiotooneel. 10.15 Ensemble „Musïca Antiqua", en soliste. ll.Oft Berichten ANP. 11.4012.00 Gram.muziek. DROIT WICH 1500 M 12.05 Orkest 12.50 Voor dracht. 1.20 BBC-orkest. 3.35 Orkest. 5.20 Band. 7.00 Piano. 7.50 Zang. S.20 Band. 9.40 Strijkkwartet. 10.20 Kerkdienst. 10.40 BBGa Orkest. 11.35 Band. RADIO-PARIS 1648 M 12.40 Orkest 3.05 Zang, 3.20 Viool. 4.20 en 8.35 Zang. 8.59 Koor. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Orkest. 5.20 Orkest 6.35 Fluit 8.20 Gevar. program ma. 10.50 Duo. 484 M.: 12.50 Orkest. .6.35 Orkest 8.20 Caba ret. 8.50 Symphonie-orkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. Orkest enj mannenkoor. 8.35 Orkest. 10.05 Opera. 10.44 Symphonie-orkest Verkoudheid, hoest, bronchitis ©n de gevaarlijke gevolgen daarvan- Sommige menschen, die wat vatbaar zijn opi borst en keel denken, dat het nu eenmaall hun lot is 's winters te moeten hoesten,i kuchen, hijgen en benauwd op de borst te zijn,. Indien Gij tot diegenen behoort, probeert dait eens de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop die honderdduizenden hun levens-blijheid heeft teruggegeven. Reeds naenkele lepels bemerkt Ge dat dit middel U werkelijk zal kunnen helpen. De slijm, die op de borst drukte, en U benauwd maakte, komt gemakkelijk los, de hoestbuien wor-i den zeldzamer, lichter en verdwijnen. Uw adem-( haling wordt weer diep en geruischloos en da| slijmvliezen vanUwborsten keel worden versterkt^ De planten-extracten en de codeïne, de grootst» hoest-bedwinger. maken de nieuwe verstèrkt» Abdijsiroop tot ,,'s Werelds béste Hoest-siroop", AKKER's verstèrkle Flacon 90 ct., f 1.50, f 2.40. f 4.20. Overal verkrijgbaar Hoe grooter flacon, hoe voordeehger het gebruik. Hotel-oplichter gearresteerd Hoe hij ia de val liep Gister is te Groningen aangehouden; de 22-jarige N. S. uit Haarlem, laatstelijk wonende in Assendelft, die den laatsten tijd verscheidene hotelhouders in den lande heelt weten op te lichten. Hij deed dit dezer da gen nog te Nijmegen en verder in Budel, Boskoop, Monster en Leeuwarden. In al deze plaatsen paste .hij dezelfde truc toe als in Nijmegen, waar hij, gelijk men weet, een hotel opbelde onder den naam van een be kend R.K. geestelijke, die veel gasten ver wachtte doch enkele daarvan niet kon logee- ren. Hij vroeg dan den hotelhouder een de zer gasten, wien hij meestal den naam gaf van Klein Schiphorst, enkele dagen onder dak te verschaffen voor zijn rekening. S. lo geerde dan een of meer nachten in het hotel doch uit den aard van de zaak kwam van betalen niets terecht Gisteravond arriveerde hij in een hotel te Groningen. De hotelhouder had echter in de krant gelezen, dat eenige van zijn collega's de dupe waren geworden van zekeren Klein Schiphorst. Nu ook zijn nieuwe gast zoo heette, belde hij de politie op, die S. van morgen in arrest stelde. Het bleek, dat hij ook nog in het politie blad gesignaleerd stond wegens een straf van vier maanden, hem door de Haarlem- sche rechtbank opgelegd. De man zal op transport worden gesteld naar Haarlem. NAAR HET AMERIKAANSCH g „Maar geen, die zoo aan hem gewoon is als u? Ondanks haarzelf bloosde zij. Met een glimlach ging hij voort: „Zie je wel. Het is heel veel waard voor een operateur, om „een rechterhand te be zitten; hetzij dan man of vrouw. Niet dikwijls vindt men een vrouw, die daartoe in staat is; maar, zoo ja, dan werkt ze als een tweede stel hersens voor den chirurg. Nu, ik zal u gauw vrij laten. Ik hoef nu niet langer vertroeteld te worden, al is het dan ook zeer aangenaam. Onze wandelingen en ons samen lezen zal ik niet vergeten. Als je toch niet meer ge schikt bent voor iets. dan is het veel waard, als je ver zorgd wordt door iemand, die je vriendschappelijk gezind is „Maar dokter Leaver! U zult mij toch zoo niet afdanken! Ik weet, hoe dokter Burns graag heeff:, dat ik mijn tijd aan u geef. Als ik u tenminste helpen kan! „Ja zeker, maar ik moet nu mijzelf helpen. En vertel mij eens iets van u persoonlijk, als assistente van dokter Burns? Vindt u het aangenaam, de dingen voor hem in orde te maken?" „Ja, ik stel er mijn eer in, ze voor hem in orde te brengen, precies zooals hij het begeert". „En als de tijd komt, dat u beginnen moet, kunt u zich dan voldoende beheerschen? Geen versnelde pols of versnelde ademhaling?" „Ik geloof niet, dat dit mogelijk is; zelfs Dokter bezit niet zooveel zelfbeheersching. Hij heeft mij meer dan eens gezegd, dat zijn hart jaagt als een stoommachine, als hij aan het opereeren gaat, of als hij stuit op iets onverwachts in het verloop daarvan." „Maar het is toch niet van 'invloed op zijn werk of het uwe, dit voortjagen van de stoommachines?" „Neen, onder het werken vergeet ik het weerO, dokter Leaver, kijk eens dat eekhorentje, daar op het dak van het huis! Dat kleine, nieuwsgierige ding!" „Ik mag hem niets verwijten, want nu kom ik weer met de vraag, waarom u veel van het werk houdt. U zoudt het toch niet willen opgeven?" „O, neen! Maar ik kan zoo moeilijk zeggen, waarom ik zooveel van mijn werk houd, al is het dan ook maar een heel klein aandeel in het redden van een leven. Maar dit is niet altijd het geval. Ik geloof, dat men over het algemeen het meeste houdt van het werk, dat men het beste kan doen." „Dat geloof ik ook: wat men het beste kan doen. En als dit bestaan heeft daarin, om de arme, menschelijke machine weer in orde te maken, dan kan je toch niet verwachten, ooit meer die voldoening te vinden in bij voorbeeld boekbinden, kopersnijden, of wat dan ook voor handenarbeid!" Hij stond op van de bank en liep een paar schreden haastig en opgewonden, zooals ze hem nog nooit gezien had. Maar, ronddraaiend, viel hij weer op de bank neer, kort en moeilijk ademhalend. Onmiddellijk had ze een fleschje vlugzout bij de hand, dat ze altijd bij zich droeg voor die oogenblikken van flauwte. „Over een minuut is het weer over", zei ze, „en binnenkort zult u die kwellende minuten heelemaal niet meer hebben. Ik had u ook niet moeten laten praten over iets, dat u juist zoo diep raakt!" „Neen, ik kan er nog niet van praten", zei hij. „Wat dat treft, blijf ik nog altijd even zwaarmoedig. Vergeef mij", en hij klemde de lippen opeen. Een oogenblik zaten ze zwijgend naast elkaar. Toen klonk een vroolijke stem, die ze beiden zeer goed kenden. „Onder den kastanje? Of onder den appelboom?" In ieder geval: mag ik er even bij komen?" En daar verscheen Redfield Burns, er uitziende als een jongen, die zoo pas van school komt. Toch betrok zijn gelaat eenigszins, toen hij zijn vriend zag. Niet, dat John Leaver niet opkeek met een glimlach, toen Burns naderbij trad; ook toonde hij heelemaal geen lichame lijke vermoeienis. Maar de harde, stroeve uitdrukking van zijn gelaat was voldoende voor een, die hem zoo goed kende als dokter Burns! „Er is binnen bezoek voor u. Miss Mathewson", waar schuwde hij. Toen Amy weg was, liet hij zich op het gras vallen naast Leaver. „Het is hier op z'n minst vijf graden koeler dan overal elders", zei hij. „Het moet een heele inspanning zijn geweest, om met dit weer te werken!" „Ja, dat wel. En dan vooral die koppige domheid, waar je veelal mee te kampen hebt." „Het verwondert mij ook, dat je hier maar op deze kleine plaats blijft hangen, terwijl je toch zoo goed een kliniek in een groote stad kon openen." „Ja, daar heb ik soms ook wel over gedacht, maar als het dan komt tot het punt. dat ik werkelijk een besluit moet nemen, dan kan ik er weer niet toe komen en dan; waarom zou ik het eigenlijk doen? De menschen hier kunnen mij net zoo goed gebruiken en we hebben hier heel wat meer'frissche lucht en zonneschijn en vrijheid dan in de stad!" „Maar daar zou je je uitsluitend aan chirurgische behande lingen kunnen wijden. En je naam heeft nü al een goeden klank. Maar dan kan je bepaald beroemd worden!" Er volgde een langdurige stilte. Toen richtte Burns zich op en sprak peinzend: „Al zoo lang wij, mijn vrouw en ik, elkaar kennen, heb ben wij een doel voor oogen gehad en wat het eigenaardigste is: precies hetzelfde, tot we toevallig tot de ontdekking kwamen, dat wij beiden hetzelfde dachten. Mijn vrouw heeft een oud goed gekocht, echt buiten, drie mijlen ver op den weg, die van den straatweg naar de stad loopt. Ze wil het laten inrichten als hospitaal voor kreupele kinderen voor wie herstel nog mogelijk is, ofschoon ze er ook wel eens een enkel ongeneeslijk geval door heen zal nemen, als dat zoo te pas komt. Ik zal de hooge eer genieten, aan de inrichting ver* bonden te zijn als behandelend geneesheer." Leaver sloeg hem een oogenblik gade en sprak toen voli mondig: „Dat belooft ook zeer veel voldoening. Is er geen kinder-» ziekenhuis in de buurt?" „Neen, wel gewone kinderhuizen, maar geen kinderzieken huizen. Toch kunnen wij er geen algemeen ziekenhuis vaü maken. Er zullen enkel bepaalde gevallen behandeld worden, waarin de frissche buitenlucht en het gezondere voedsel haast een even groote rol spelen als de chirurgische behandeling. Je zult eens zien, wat een leventje onze arme patiëntjes daar buiten op de boerderij zullen hebben en hoe ze er heerlijk zullen bijkomen! Binnen een maand zijn we klaar. Ik heb er al vier gereed, die fer dadelijk heengevoerd worden. Drie er van opereer ik zelf onmiddellijk, maar nummer vier is voor jouw rekening." Andermaal keken de twee paar oogen recht in elkaar. „Neen, daar heb je niets tegenin te brengen! Aanvaard dit als de eenvoudige aankondiging van een feit." Wordt vervolgd J

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9