FRANK KELLOGG OVERLEDEN UIT OOST- EN WEST-INDIE WOENSDAG 22 DECEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. a NVvh. J. GILTAY ZN BOEKBINDERIJ Buitenland TERUEL REPUBLIKEINSCH Van republikeinsch Spaansche zijde wordt met zulk een stelligheid gepubliceerd, dat de stad Teruel in linksche handen is geval len, dat men, ondanks de tegenspraak van generaal Quiepo de Llano, daaraan wel moet geloof hechten. Het feit is overigens genoeg opzienbarend, om daarbij even stil te staan. Teruel is gelegen juist aan de uiterste punt van het rechtsdhe front, op de plaats waar dit het verste doordringt in de richting van Va'encia en van de Middellandsche Zee. Het is als het ware de mijlpaal, het merkteeken der Franco-successen. Tot daartoe waren de rcchtschen gevorderd bij hun moeizame po ging, het tevergeefs belegerde Madrid van de tijdelijke hoofdstad Valencia af te snijden. Al hun verdere inspanning, om de belegerde metropool geheel met een gordel van menschen en ma teriaal te omgeven, en zoo als het ware te verstikken, heeft door het krachtige verzet der linkschen moeten falen. Maar Teruel kreeg daardoor tevens de beteekenis van een baken. Algemeen bestond de verwachting dat van deze stad uit het tot op heden ver geefs verbeide, „finale" offensief der Franco aanhangers zou losbreken, de laatste, mach tige stormloop op het sterk gereduceerde ter ritoir der republiek. Allerlei redenen voerde men aan, waarom dit offensief uitbleef. Men verklaarde het zelfs uit den aard der recht- sche troepen, welke immers o.m. uit een niet gering contingent Marokkanen bestaan. Welnu, deze heeren zouden als goede zonon van den. Islam een maand rust hebben moe ten genieten, namelijk tijdens de voorge schreven periode der 6trenge vasten, en zou den eerst opnieuw weder in beweging komen, als de opgaande maan het einde van Rama dan aankondigde. Die maan is intusschen al weder aan het afnemen, zonder over eon rechtsche overwinning te zijn opgegaan. Het is niet twijfelachtig, waaraan de recht- schen de overrompeling van de zijde hunner tegenstanders hebben te wijten. Deze hebben •van een 6neeuw- en vorstperiode gebruik gemaakt tot een initiatief, hetwelk de recht- schen zou moeten dwingen, kleur te beken nen. Zoo werd deze overrompelende aanval een toetssteen, om te doorgronden, op welk frontgebied Franco eigenlijk zijn nieuwe slag voorbereidde. Thans blijkt dit in geen geval de Teruel-sector te zijn geweest. Im mers, dan zouden de linkschen aldaar op zulk een opeenhooping van manschappen en materiaal ijn gestooten, dat hun zeker de lust tot doorzetten spoedig zou zijn vergaan. De vraag die zich thans voordoet is deze: In welke mate heeft Barcelona hier werke lijk een succes geboekt? Tot op heden heeft het linksche Spanje zich zoo weinig bekwaam getoond als „stedendwinger", hoe vaak heeft men niet, op papier, Oviedo veroverd, tot het tenslotte door de recht6chen voor goed werd ontzet? dat men het succes van heden toch wellicht nog overschat. Het is intusschen te hopen, dat deze nieuwe op leving der vijandelijkheden eindelijk eens tot de een of andere beslissing moge leiden. In welken zin dan ook. Want nu wel voor elkeen duidelijk is, dat Spanje geen anderen vrede zal kunnen erlangen, dan dien door 't zwaard, de verbittering aan weerskan ten is waarlijk al te groot, nu kan men het land niet beter toewenschen dan een linksche of rechtsche victorie, die een rust oplegt, welke door onderhandelingen noch compromissen valt te bereiken. .Geen „vrede tot eiken prijs" Land on, die bij de Amerikaansche presidentsverkiezingen Roosevelts te- gencandidaat was, heeft aan den president een telegram gestuurd, waarin hij zijn in stemming betuigt met de buitenlandsche politiek der Amerikaansche regeering. In antwoord daarop heeft Roosevelt de volgende verklaring afgelegd: „De Vereenigde Staten verwerpen een politiek, die volkomen veiligheid tracht te verkrijgen, doordat men de oogen sluit, voor wat er in andere deelen der wereld geschiedt". Deze verklaring wordt aldus uitgelegd, dat Amerika niet de politiek van „vrede tot eiken prijs" wil volgen. Amerika's vlootuitbreiding President Roosevelt heeft aan het Amerikaansche Congres om machtiging ge vraagd, voor het nieuwe marinenHootpro- gram 577 millioen dollar uit te geven, dat is omstreeks 150 millioen meer, dan oor spronkelijk werd uitgetrokken. Dit meerdere bedrag zal voor het grootste deel aan vloot- houw worden besteed. Naar de „Herald Tribune" uit Washing ton meldt, zullen vermoedelijk gebouwd worden tien kruisers, vijf slagschepen en een aanzienlijk aantal torpedojagers en duik- hooten. Egyptische belangen bedreigd De Italianen aan het Tsanameer het gevaar is besproken, dat ligt in het len uitvoer brengen van de Italiaansohe plan nen in Abessynië voor millioenen Egyp'e naren, aangezien hierdoor wijziging komt in den watertoevoer van den bovenloop van den Nijl. De vroegere inspecteur-generaal van de ïrri gratie werken in den Soedan, majoor Frank Newhouso, verklaarde te hopen, dat de Italianen niet hun plannen tot. het omkappen van de dichte bosschen rond het Tsa-namoer zullen uitvoeren, want deze bos schen zi' v.*»n veel invloed op den water toevoer van den Nijl. SABOmAO-T* IN SOVJET-RUSLAND Wetens het toebrengen van schade aan 'den irre-nn'v'st zijn 7 personen in Tiflis ter dood gehr-eht. Zeven ambtenaren van de Georgische graantrust, onder wie Lazaref, de direc teur, zijn ter verantwoording geroepen we gens poging tot vergiftiging van graan. ENGELAND WIL VREEDZAME REGELING VAN GRIEVEN Maar: „Wij laten ons niet drijven" Chamberlains lagerhuis-rede IN het Britsche lagerhuis heeft de premier Chamberlain, tijdens een debat over den internationalen politieken toe stand, een groote rede gehouden, waarin hij een beeld heeft gegeven van de huidige wereldsituatie. Spr. zeide, dat de gesprok ken tusschcn Halifax en Hit lor aan de Engelsche regeering een omlijnd donk beeld hebben gegeven van de problemen, welke naar Duitsche opvatting moe"en worden opgelost om tot Europeesche sa menwerking te geraken. Over de reizen van den Franschen mini? ter van buitenlandsche zaken D e 1 b o sprekende, verklaarde de premier: „Ik zou willen zeggen, dat bij de gedachtenwisse lingen er niet naar is gestreefd om vriend schappen te verbreken, doch evenmin om blokken te vormen." Aan de Spaansche kwestie wijdde hij o.a. de volgende woorden: Ik denk, dat wij wel mogen beweren, dat m de afgeloopen zes maanden een merk bare vermindering van spanning in Europa Chamberlain is ingetreden, hetgeen hoofdzakelijk te dan ken is aan het feit dat de Spaansche toe stand minder acuut is geworden. Ook mo gen wij beweren, dat de Britsche regeerings- politiek de belangrijkste rol heeft gespeeld bij het tegenhouden van een mogelijk con flict buiten Spanje. De Spaansche kwestie is evenwel naar den achtergrond gedrongen door de gebeur tenissen in het Verre Oosten. Het verloop der Brussclsclie conferentie was ongeluk kig. Er bestond slechts één middel, waar door het conflict tot een eind gebracht kon worden, dat was door geweld. Er wordt, echter geen melding gemaakt van ge weld in het negenmogendhedenverdrag. Dwang zou van geen der leden ter Brussel- sche conferentie steun hebben gekregen. Ofschoon het resultaat der conferentie teleurstellend was voor alle vrienden den vrede, was er toch één punt, waaruit wij voldoening mogen putten, n.l. dat wij voortdurend volledig in overeenstemming verkeerden met de gedelegeerden der V eenigde Staten ten aanzien van alle zaken, die besproken werden. Na deze uiteenzetting besprak Chamber lain de laatste gebeurtenissen in China, niet inbegrip van de incidenten op de Jangtse en de Britsche protesten bij Japan. Wat wij thans doen, aldus spr., is een be wijs afwachten van de vastbeslotenheid en de bekwaamheid der Japansche regeering, om een herhaling van deze incidenten te voorkomen. Lankmoedig, niet lal Men moet echter niet denken, dat onze wensch naar vrede en ons geduld onder herhaalde provocatie beteekent, dat wij onverschillig zijn ten opzichte van onze internationale verplichtingen of onzen plicht om de Britsche belan gen te beschermen vergeten. Het is thans aan de Japansche regee ring te toonen dat zij op haar beunt de rechten en belangen van dc buitenlan ders gedachtig is en dat haar verzeke ringen en verontschuldigingen iets meer beteekenen dan enkel woorden. Het uittreden van Italië uit den volken bond behandelde Chamberlain als het volgende punt. Dit uittreden zoo zeide hij, heeft geen werkelijk verschil gebracht in den toestand. Het stelde slechts in het licht, dat in den tegenwoordigen toestand de volkenbond niet in staat is, eenige van zijn functies, die hem opgedragen zijn bij zijn oprichting, ten uitvoer te leggen. Dit moet ongerustheid wekken bij hen, die looven in internationale samenwerking. De volkenhond kan echter nog een rol spelen in de wereldpolitiek en zulks doeltreffen der naarmate hij meer bereid is, om de •erkelijkheid van den toestand eerlijk on der oogen te zien. Wij zullen voortgaan den volkenbond onzen warmsten steun te geven, daar wij gelooven, dat hij de kern kan vormen van een betere en meer om vattende organisatie, zooals wij noodig achten voor de handhaving van den vrede. Ten slotte zeide Chamberlain: ,Wij laten ons niet drijven. Wij hebben een bepaald doel: een algemeene regeling van de grieven in de wereld, zonder oorlog. De manier, om dit te bereiken is niet drei- gemeenten uit te spreken, maar te trachten persoonlijk contact te vestigen. Alleen door vriendschappelijke besprekingen tusschen naties kunnen wij hopen te komen tot een toestand waarin wij wederom de be zorgdheid van ons kunnen afzetten". Een opmerking van Eden Ook Eden heeft zich tijdens het lager huisdebat laten hooren. Ten aanzien van het Verre Oosten en de geruchten over sancties zeide hij, dat er twee vormen van sancties mogelijk zijn, namelijk ondoeltref fende, welke de moeite van het toepassen niet waard zijn en doeltreffende, welke de mogelijkheid, zoo niet de zekerheid van oorlog beteekenen. _,Ik verklaar, aldus vervolgde Eden., met den meesten nadruk, dat niemand een dergelijke actie in het Verre Oosten moet overwegen, tenzij hij ervan overtuigd is, over een overweldigende macht te beschik ken, om zijn politiek te steunen. Wij hebben in het Verre Oosten belan gen, welke niet vergeleken kunnen worden met die van andere naties en wij zullen p\E Amerikaansche staatsman Frank Kellogg, de ontwerper van het ver maarde Kellogg-pact, is gisteravond tc New-York op 81-jarigen leeftijd overleden. Van 19171923 was hij Amerikaansch sena tor; van 19251929 staatssecretaris; van 19301935 rechter in het permanente hof. In 1923 werd hem de Nobelprijs voor den vrede toegekend. Kellogg was lid der repu- blikeinsche partij. Op 27 Augustus 1928 werd te Parijs het door Kellogg en Briand ontworpen verdrag gesloten, dat een plechtige verklaring in houdt, waarbij de contracteerende partijen afstand doen van den oorlog. Het dankte zijn ontstaan aan een ont- werp-verdrag van eeuwige vriendschap tus schen Frankrijk en de Vereenigde Staten. Briand en Kellogg kwamen overeen, dit plan om te werken in een algemeen trac- taat tegen den oorlog. Het pact van Kellogg is door vrijwel alle staten der wereld on derteekend, ook door Nederland; het Iaat de mogelijkheid van een verdedigings oorlog bestaan. Het overlijden van Frank B. Kellogg wekt herinneringen, ook aan deze zijde van den Oceaan, aan het op 27 Augustus 1928 te Parijs gesloten verdrag, waaraan ook de naam Briand maar vooral de naam Kellogg verbonden is. Dit Kellogg-Pact, zooals het sindsdien in den regel is genoemd, dient geheel los te worden beschouwd van het Volkenbondspa cl en uiteraard ook geheel los van het niet in positieve rechtsregels neergelegde volken recht Van het Volkenbondspact onderscheidt het Kellogg-Pact zich in 't bijzonder, doordat 't geen „artikel 16" bevat, m a.w dat het van sancties nauwelijks rept Deze omstandig heid heeft, naast het feit, dat de formulee ring van de drie artikelen, waaruit het Pact bestaat, eer vaag dan duidelijk is te noemen, het aan Amerika mogelijk gemaakt, om tot onderteekening van het verdrag over te gaan zonder in wezen in strijd te komen met de aldaar zoo geliefkoosde Monroe-leer. Men kan het Kellogg-Pact een vereenvou digde editie noemen van het Volkenbonds pact. Maar juist doordat het minder ver gaat dan het Volkenbondspact, hebben de staten, die behalve onderteeikenaar van het Kellogg- Pact ook onderteekenaar van het Volken bondspact zijn, met het Kellogg-Pact minder te rekenen dan met het Volkenbondspact. Voor staten als Amerika, Duitschland, Ja pan, en nu ook Italië blijven, zelfs nu den Volkenbond de rug is toegekeerd, de bepa lingen van het Kellogg-Pact gelden. De beteekenis van het Kellogg-Pact is met name, dat het den oorlog uitsluit als middel tot het beslechten van geschillen, Slechts als middel tot noodzakelijke zelfverdediging ons uiterste best doen, die belangen te ver dedigen. Naar onze meerling zal het hui conflict onvermijdelijk groote verar ming brengen in het Verre Oosten en aan iedere natie daar, hoe groot haar onmid dellijke militaire winsten ook mogen zijn. Er zijn drie groote principes, welke ons moeten leiden: op de eerste plaats moeten we alles doen. wat we in overeenstemming met onze eer kunnen doen, om een herstel van den vrede te bewerken. Vervolgens moeten we met anderen ons volledig aan deel bijdragen tot de naleving van onze in ternationale verplichtingen en ten derdo moeten wij onze eigen belangen en natuur lijk het Britsche territorium beschermen". Frank Kellogg mag de krijg worden gebezigd.' Men voelt echter, dat hier een van de zwakke punten van het Kellogg-Pact schuilt Immers wan neer kan men spreken van noodzakelijk zelf verweer? Is dit er alleen bij directe geweld daden of ook ingeval van indirecte dreiging, ja zelfs ten opzichte van streken waarin men vitale belangen heeft? Door gezaghebbende schrijvers over volkenrecht wordt als regel in laatstgenoemden zin beslist. Dus m.a.w. het Kellogg-Pact wordt vrij spoedig buiten werking gesteld. Ja, men kan zelfs met eenige reden volhouden, dat het verdrag eigenrich ting, overigens in strijd met elk ontwikkeld rechtsgevoel, in de hand werkt. De sanctie, welke het Pact stelt op over treding van zijn voorschriften, is, dat de voordeelen van het tractaat worden ontzegd. Om dit goed te begrijpen diene men te be denken, dat het Pact voornamelijk negatief van inhoud is. Door zich daadwerkelijk tegen een van de bepalingen van het Pact te verzetten, zal men de steun van de overige onderteekenaars hebben te ontberen. De vraag heeft weinig zin, welke de diepere waarde is van het Pact, naar Kellogg genoemd. Ongetwijfeld heeft het zwakke zij den. Maar welke internationale regeling heeft die tot nu toe niet gehad? Veeleer heb ben we ons te verheugen over de poging, in dit Pact neergelegd om de staten dichter bij elkaar te brengen en zoodoende het ideaal van één volkenfamilie te verwezenlijken, al zullen wij ons onthouden van het te luide enthousiasme als dat van den Angelsaksi- schen geestelijke, die indertijd Kellogg'g Pact le grootste gebeurtenis sinds de geboorte in Christus", meende te mogen noemen. In het bijzonder is van beteekenis, dat na het optreden van Wilson het Kellogg;Pact voor Amerika den weg heeft geopend, om van de Monroe-leer zij het ook met be houd ervan de scherpe punten af te slij pen. Ondanks alle teleurstelling op het ter rein van de internationale politiek, vooral zooals deze zich kenmerkt door het verbre ken van allerhande vrijwillig opgenomen verplichtingen, is het Kellogg-Pact te be- sohouwen als een annsporing om in de rich ting, die het vagelijk aangaf, voort te gaan. De nagedachtenis van Kellogg kan niet beter worden geëerd. De Japansch'Chineesche oorlog CHINEEZEN DRINGEN DOOR JAPANSCHE LINIES Kwantoeng-bevolking onder de wapens In tegenstelling tot de Japansche berich ten. volgens welke te Nanking ongeveer 20.000 Chineesche soldaten nog steeds inge sloten zijn, verklaart het. Chineesche mili taire commando, dat deze troepen er in ge slaagd zijn, door de Japansche linies heen te breken. Na een zwaren strijd, waarbij aan beide zijden groote verliezen werden geleden, drongen zij door tot Woehoe en reeds den 19en December bereikten zij Zuid-Anhwei. Van Chineesche zijde wordt deze door- bfcak, waarbij de Chineesche troepen een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal zouden hebben buit gemaakt, als een der grootste successen van het Chineesche leger geken merkt Naar Havas nog nader meldt, heeft de „Takoeng Pan" uit Hankau, bericht ont vangen, dat de circa 20.000 Chineesche sol daten, die uit Nanking hebben weten te ontkomen, ten Oosten van Woehoe de acht tiende Japansche infnnterie-divisie in den rug hebben aangevallen. Zoodra dit feit hekend werd, gingen de ten Westen var. Woehoe gelegen Chineesche troepen even eens tot den aanval over. De strijd verloopt in het voordeel van de Chineezen. Kwantoeng weerbaar Generaal Joe Hanmoe, de pacificatie- commissaris van Kanton en generaal Woe Tie T s j e n g, gouverneur van de Kwan- toeng-provincie, hebben besloten, de ge- heele bevolking van Kwantoeng te bewape nen, om de vijandelijkheden tegen Japan zoo lang mogelijk te kunnen voortzetten. De Chineesche militaire autoriteiten van Kanton zijn, naar verluidt, verontrust we gens de aanhoudende geruchten over een Japanschen aanval op Kanton. Het blad „Sau teng Pau", dat in nauwe betrekking staat met Chineesche militaire kringen, meldt, naar het D.B.N. uit Hankau verneemt, dat gisteren in de Bias-baai on geveer 10.000 man Japansche troepen aan land zijn gezet. Deze troepen moeten de spoorwegverbinding tusschen Hongkong en Kanton afsnijden. Te Kanton heerscht groote beroering. De Chineesche bevolking vlucht bij duizenden naar de Europeesche wijk Sjamin. De Britsche autoriteiten te Kanton heb ben den Engelschen den raad gegeven, zich gereed te houden, om de stad zoo noodig direct te verlaten. Waarschuwing aan Engeland Tn een hoofdartikel waarschuwt de „Hosji Sjimboen" Engeland, de boog niet al te strak te spannen en de door het incident op de Jangtse ontstane situatie niet als pressiemiddel tegen Japan te gebruiken. In de eerste plaats keert het blad zich tegen het voornemen van Engeland, zijn zee-strijdkrachten in het Verre Oosten te versterken. „Het zou een roekeloosheid zijn, aldus Tiet Japansche blad, indien Engeland nog meer schepen naar het Verre Oosten zou zenden." Het blad raadt vervolgens Engeland aan, eventueele plannen, om zich op Japans weg te plaatsen en voordeel te trekken van de beschieting van een Engelsche kanonneer boot, eerst rijpelijk te overwegen, voor ze in daden om te zetten. Japan heeft correct zijn verontschuldigingen gemaakt, doch is vastbesloten, geen onverstandige voorwaar den aan te nemen, of te wijken voor onge rechtvaardigde pressie." OE BURGEROORLOG 'N SPANJE De republikeinen veroveren Teruel De republikeinsche minister van Defensief Prieto. heeft te Barcelona officieel be kend gemaakt, dat de linksche troepen de stad Teruel op de Franco-troepen hebben veroverd. De tegenstand der verdedigers werd gebroken door een mastsalen aanval van vier kanten met een numerieke over macht. Het innomen der stad hing nog slechts af van het vernietigen der reeds ge decimeerde nationaljsten. die verbitterd weerstand boden. Uit het noorden hebben deze bovendien nog pogingen tot ontzet ondernomen. Volgens een linksch com niqué zijn deze op niets uitgeloopen. De rooden hebben ook volgens „United Press" Teruel thans in hun bezit. De rechtsche zender te Salamanca mclddo daarentegen nog gisteravond om acht uur, dat de strijd uiterst hevig was, en dat de rooden geweldige contingenten ten aanval voerden. De aanvallers zouden gedurende drie dagen meer dan 10.000 dooden hebben] verloren. Volgens het communiqué dezen rechtschcn zender was de vijande lijke actie reeds zwakker geworden en wer den de republikeinen zelf met omsingeling bedreigd. Een rechtsche mijnenlegger De nationale scheepswerven hebben Franco's vloot met een nieuw oorlogsschip vergroot en wel met den mijnenlegger „Nep tune". die gisteren te water werd gelaten. Zoodra het schip geheel gereed is zal het l zich bij de nationalistische vloot in de Mid dellandsche Zee voegen, om voor Barce< j lona en Valencia dieast te doen. Uitwisseling van gevangenen Franco heeft toestemming gegeven, om een aantal republikeinsche oorlogsgevange-1 aen voor een gelijk aantal buitenlandsche en nationalistische vluchtelingen, die zich momenteel in verschillende buitenlandsche legaties en ambassades bevinden, uit te wis selen. Men spreekt van 5000. Dit zou het eerste resultaat zijn van de missie van^den nieuwen Britschen agent, Hodgson, die j dezer dagen in Burgos aankwam, waar hij met generaal Jordana onderhandelingen voerde. Hodgson heeft de Britsche ambas- i sade te Hendaye van Franco's besluit om j toe te stemmen in deze uitwisseling, op de hoogte gesteld en deze heeft op haar beurt j Eden daarvan mededeelingen gedaan. Dr. Cators N.-Guinea-onderzoek Nieuwe volksstam ontdekt De expeditie vam Dr. W. J. C a t o r, die een stuk Nieuw-Guineesch binnenland heeft ge ëxploreerd, heeft een nieuwe bergstam ont dekt, van geheel ander ras dan de tot nog toe ontmoete Kapaoekoes. Men had hier te doen met de lang gezochte bewoners van de meervlakte, de Zongigoe- noes. Zij zijn grooter van gestalte, minder rond van hoofdvorm, veel lichter van huids kleur en vooral geheel anders in hun optre den, dat uitermate vrij en zelfbewust is, zonder echter brutaal te zijn. De taal die deze menschen spreken, ver schilt .van die der Kapaoekoes of kustbewo ners. Dadelijk wordt door Dr. Cator begonnen met het samenstellen van een woordenlijst, welke de basis vormt voor verdere con satie. Als staaltje van hun intelligentie dient te worden vermeld, hoe zij met behulp van een potlood en papier, nadat het gebruik daarvan hen was gedemonstreerd, herkenbare voorwerpen (ails vogels e.a.) konden teeke nen, hetgeen zeer te pas kwam bij de samen stelling van de woordenlijst. In afwijking van de Kapaoekoe-taal, die voor de telwoorden van 1 tot en met 10 verschillende woorden heeft, kent de Zonggoenoetaal slechts ver schillende woorden voor de getallen van 1 tot en met 5, welke dam als grondwoord voor de hoogere getallen worden gebruikt. Uit hun mededeelingen over hun land, I tod ah, en de omliggende streken kam geconcludeerd den, dat de hoogvlakte vrij uitgestrekt is met vermoedelijk een paar honderd bewoners. Het meer, dat diep is, wordt met prauwen be varen. Nieuwe vliegvelden op Sumatra Het plan bestaat, om op Sumatra zes nieuwe vliegvelden aan te leggen, die per stuk één ton zullen kosten. Aanvankelijk was het voo. stel, daartoe gelden aan te vragen uit de tweede fase der rubber fondsen. De regee- riinig echter is van meening, dat deze uitgaven uit de algemeene middelen moeten worden bekostigd. Dorpshoofd mist een millioen De kiai (dorpshoofdman) van Balikpapan is dezer dagen slachtoffer geworden van een inbraak. Vermist werd een trommel met f 300.000 aam contanten en f 700.000 aan ju- weelen. Dan zij een door hemzelf ingesteld onder zoek heeft de Kiai 't grootste gedeelte van 't gestolene weder teruggevonden. Onder een naburig schoolgebouw vond hij de openge broken geldkist en daar in de buurt aldua het „Soer, Hbld." lagen de gouden arm banden, broches en andere juweelen ver strooid op den grond. In het kippenhok achter zijn huis voad hij het pakje met con tant geld. De dader moet iemand zijn die zeer goed met het huis van den Kiai op de hoogte is. Loonsverhoogingen over geheel Indië Men weet, dat de Regeering zich indertijd met een circulaire heeft gewend tot de or ganisaties der ondernemers, en daarin heeft aangedrongen op spoedige verhooging der loonen van het werkvolk. Er werd als wen sch elijkheid een loonsverhooging van 20 per cent gesuggereerd. Sindsdien is de Ondernemersbond bezig geweest allerwegen op loonsverhooging aan te dringen. Een gemakkelijke taak is die niet, bij een 3000 ondernemingen die over geheel Indië verspreid liggen. Het staat volgens de „Java Bode" d.d. 15 December vast, dat veel verhoogingen zijn doorgevoerd. Het blad vernam, dat de Regeering af tvacht, wat de loonstatistieken na het jaar einde als resultaat zullen toonen, alvorens te overwegen, of zij verder moet ingrijpen. DDJ5. rulvert d« poriën. Duitsch schip op een zandplaat Het Duitsche vrachtschip „Franto" is gis termiddag bij Urk op de zandplaat de Vorm geloopcn. Met de hulp van een beurtschipper kon 't schip vlot komen, doch de kapitein van de 418 ton metende. „Franto" ontdekte kort na het vertrek een defect aan de stuurinrich ting en maakte rechtsomkeer. Op Urk wordt het schip hersteld, waarna de reis zal wor den voortgezet. Kindermishandeling te Bedum? In verband met het plotseling overlijden 'an haar twee-jarig dochtertje is gisteren te Bedum de 28 jarige echtgenoote van den arbeider E. W., onder verdenking haar kind te hebben mishandeld, aangehouden. In het academisch ziekenhuis te Groni n- gen is de gerechtelijke scliouwine op het lijkje verricht, waarna de vrouw ter beschik king van den officier yan Justitie is gesteld*

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2