^liruinr grihscljc (Imtrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Jhr Mr Dr N. C. de Gijselaar f Het nieuwe Clearingsverdrag met Duitschland voornaamste nieuws N.V- Arnhemsche Hypotheekbank abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.5C Bij dagelijksche zending5.51 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j c iiireau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Pos'niro 53936 18e Jaargang aöbertentiepripeit: Van 1 tot 5 regels 1.17 Elke regel meerÖ-22'/a Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend0.10 No. 6274 WOENSDAG 22 DECEMBER 1937 AL DOENDE LEERT MEN Ouders van kinderen in Rotterdam, die ,vóór 1 April 1938 zes jaar hopen te worden, 'ontvingen van het Gemeentebestuur in „dienstenvelqppe" wederom een vriende lijke uitnoodiging om te overwegen hun kind straks naar de Openbare school te zenden. Men zou kunnen zeggen: „al doen de leert men", want deze fraaie circulaire in twee-kleurendruk met op de voorpagina een krachtige hemelsblauwe S, lokt niet zooveel critiek uit als de eerste en volgende 'van dit soort. Wel schuilt er een addertje in het gras, als eerst gewezen wordt op het bestaan ,van een bijzondere school en de circulaire dan vervolgt: „Valt Uw keuze op de openbare school, waar het onderwijs overeenkomstig art. 42 van de Wet op het Lager Onderwijs opleidt t,tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden", en waar „het den onderwijzers verboden is iets te leeren, te doen of toe te laten, wat strijdig is met den eerbied, ver schuldigd aan de godsdienstige begrippen van andersdenkenden", dan zal U Uw kind thans spoedig daarvoor moeten doen in schrijven"; maar laat ons gelooven, dat de zinswending in oprechte naïveteit is neergeschreven. En laten we er ook niets achter zoeken, dat hier 't woord „Christelijke" met. een hoofd letter staat, in tegenstelling met de wet en bv. met de schrijfwijze in de roode pers. Echter, hoe onschuldig alles er ook uit 'ziet, het gebeurt dan 'toch maar, dat deze vriendelijke uitnoodigingen verzonden wor den in een dienstenveloppe van het ge meentebestuur en wij gelooven niet, dat de P.T.T. hierop aanmerking kan maken op grond van art. 7, lid 2, want men kan zeg gen, dat het hier „den openbaren dienst" betreft. Maar een feit is, dat het bijzonder onder wijs hier achterstaat; het beschikt niet over de adressen en het heeft voor zulke pro paganda geen portvrijdom. Het gemeente bestuur plaatst derhalve de openbare school in een bevoorrechte positie. En dat is geen bevorderen van het openbaar belang. SCHEEVE VOORSTELLING Ben zeer seheeve voorstelling vam zaken geeft de roode pers van onze verklarinig, dat vermeer de vrouw van dien werklooze loon arbeid verricht, dit wel te betreuren is, doch diat het onbarmhartig ware deze uiting van moederliefde en gezinszorg te verbieden. Wat zeggen wij hiermee? Niets anders dan dit, dat helaas! de inkomsten in veie gezinnen zóó laag zijn, dat de moeder nood zakelijk voor eenige bijverdienste moet zor gen. Anders gezegd: de eene noodstand brengt de andere ongewenschte situatie met zich mee. Wefllke toepassing levert de roode pens hier nu op? Zij betoogt, dat juist in deze gezinnen de moeders het minst gemist kunnen worden, doch de verbieders van loonarbeid' door de gehuwde vrouw „schrikken van de consekwentie van hun eigen principe terug", Want in dat geval „zou de regeering gedwon gen zijn om financieel bij te springen. En zoo ver drijft deze regeering het met het positieve christendom niet, dat zij er voor zorgt, diat de werklooze zonder daden, die zij onchristelijk noemen, een inkomen heeft, waarvan 'hij geen gebrek behoeft te lijden," En dan volgt die oudierwetsdhe uiting der klassenstrijdieer: „De onwaarachtigheid ligt er dik bovenop. De arbeid van de gehuwde vrouw moet ver boden worden, maar zoodna raakt men niet aan den geldbuidel, of men laat snel uitzon deringen op het beginsel toe!" Men zou tegen deze exclamatie welke alleen voor de tribune dienst kan doen, kun nen opmerken, dat geen enkele regeering in déze barre tijd in staat zou zijn om de steun bedragen tot dde hoogte op te voeren, maar de critiek staat op zoodanig laag peil, dat ernstige discussie onmogelijk is. Doch wat zou de roode pers er van zeggen, wanneer wij haar voorhielden, dat haar actie uitgaat van het beginsel: „de arbeid van de gehuwde vrouw mag niet verboden worden, want dan raakt men aan de geldbuidel van de meestal kmderlooze gezinnen, welke een dubbel inkomen ge nieten, al worden een tienduizend huisvaders daardoor ook tot werkloosheid gedoemd." Wij beweren niet, dat zóó de mentaliteit is, maar in de prakbijk valt het niet tegen te spreken. De Blijde Gebeurtenis In verband met de omstandigheden van de Prinses moeten H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses, naar officieel wordt medegedeeld, op geneeskundig advies ter voorkoming van elk infectie gevaar het deelnemen aan grootere open bare bijeenkomsten voorloopig zooveel mogelijk vermijden. MUTATIES BIJ DE LANDMACHT Promoties en benoemingen bij het reservepersoneel Bij K. B. van 20 Dec 1937 zijn met in gang van 1 Januari a.s. vele officieren bij het reserve-personeel van de landmacht bevorderd en aangesteld. We hopen morgen met de publicatie van da lijst van deze officieren te beginnen. DE BLIJDE GEBEURTENIS Vacantie op de scholen De minister van Onderwijs heeft# aan de directeuren van de rijles hoo- gere burgerscholen en de rijkskweek scholen voor onderwijzers en onder wijzeressen, en de hoofden der rijks leerscholen en rijks lagere scholen de volgende mededeeling gezonden: Ik heb de eer u te verzoeken om, zoodra de verwachte gelukkige ge boorte van een Koninklijken Prins of Koninklijke Prinses bekend zal zijn, de nationale vlag van het schoolge bouw uit te hangen en die ook den daarop volgenden dag te laten hangen. Voor zooveel de na volgende regeling niet wegens de Kerstvacantie over bodig is, gelieve u het volgende in acht te nemen. Is de geboorte op een schooldag vóór den aanvang van den schooltijd bekena en heeft zij den vorigen dag plaats gehad, dan wordt dien school dag (den nationalen feestdag) va cantie gegeven. Is de geboorte op een schooldag vóór den aanvang van den schooltijd bekend en heeft zij denzelfden dag plaats gehad, aan wordt dien dag en den volgenden schooldag (den natio nalen feestdag) vacantie gegeven. Wordt de geboorte op een school dag tijdens den schooltijd bekend, dan wordt voor het verdere van dien aag en ook den daarna volgenden schooldag (den nationalen feestdag) vacantie gegeven. Voor moeder en kind Radiorede oud-minister mr. A. J. Verschuur De voorzitter van de Nationale Federatie het Wit-Gele Kruis, mr. T. J. Verschuur, zal op Vrijdag 24 December van 21 tot 21.15 uur voor de K. R. O.-microfoon spreken, na mens de hoofdbesturen ^n. Groene en Wit- Gele Kruis, over het werk voor moeder en kind, dat door de Kruisvereeniginjgen onder alle gezindten wordt gedaan. Deze causerie hangt samen met het ,plan om binnenkort een algemeene moeder- en kinddag ten bate van d'it werk te houden. Kellogg overleden Te New-York is op ruim 81-jarigen leeftijd overleden de bekende Ameri- kaansche staatsman Frank Kellogg, die tezamen met Aristide B r i a n d het bekende Pact in het leven riep, hetwelk bedoelt den oorlog als instrument van internationale politiek uit te bannen. Kellogg ontving, na een schitteren de juridische en politieke carrière, in 1929 den Nobelprijs voor den Vrede, als erkenning van de verdiensten van zijn druk gevulde arbeidsleven. Men zie verder de rubriek Buitenland. De erkenning van het Italiaansche Keizerrijk Het Zweedsche Telegraaf-agentschap deelt mede, dat na de stap der Nederland sche regeering, welke ten doel had de di plomatieke betrekkingen met Italië te ver gemakkelijken, de Zweedsche regeering tot nu toe slechts een gedaohtenwisseling met de Nederlandsche regeering heeft gevoerd. Zij heeft den wensch tot uitdrukking ge bracht te dezer zake in contact te blijven met de andere staten der Oslo-groep, ten einde op de hoogte te zijn van de houding, welke deze zullen aannemen. Nationale Bond van Meubeltransportondernemers De Nationale Bond van Meubeltrans portondernemers (Secr. Oudkerkhof 34bis Utrecht) hield dezer dagen te Utrecht zijn dertigste algemeene leden-vergade ring. Besloten werd door reorganisatie en het houden van openbare vergaderingen te ko men tot een Bond in centraal verband, met afdeelingen onder eigen bestuur, zulks naar aanleiding van de in den lande levende wensch tot uitbreiding van het ledental, in verband met de vraagstukken betreffende coördinatie van het vervoer, 't welk dringen de noodzaak is ter wering van de z.g. wilde rijders, die, ondeskundig en voor iederen prijs, inboedels versieepen. TRAMSTORING IN AMSTERDAM Gisteravond is van half zeven tot zeven uur het tramverkeer in het Zuidelijk deel van Amsterdam gestoord geweest om dat door het breken van een beugel de bovenleiding defect geraakt en de kabel in genoemd stadsgedeelte stroomloos kwam. Het tramverkeer stond daar geheel stil, Iemand die veel voor Leiden gedaan heeftis heengegaan Te W assenaar is gisteravond in de ouderdom van 71 jaar overleden Jhr Mr Dr N. C. de G ij s e 1 a a r, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, oud-president-cura tor der Leidsche Universiteit en oud- burgemeester van Leiden. Nicolaas Charles de Gijselaar werd geboren 21 October 1865 te Gorinchem. Hij bezocht aldaar de H.B.S., vervolgens het gymnasium te Haarlem en liet zioh 25 September 1884 te Leiden als student in de rechtswetenschap pen inschrijven. In 1891 promoveerde hij tot doctor in de rechts- en staatswetenschappen op proefschrift: Het Panama-kanaal. Vervol gens vestigde Dr. de Gijselaar zich als advo caat te Amsterdam, doch korten tijd daarna werd hij opgenomen in het bankiershuis van ziin vader te Gorinchem. In de plaats zijner inwoning had hij zitting in tal van besturen. Van 1906 tot 1913 had hij voor de Chr. Hist Unie zitting in de Prov. Staten van Zuid- Holland. In 1910 werd hij benoemd tot burge meester van Leiden, welke functie hij tot 31 December 1927 heeft bekleed. In 1917 werd hij benoemd tot president-curator der Leidsohe Universiteit, terwijl hij in 1913 zijn intrede in de Eerste Kamer deed. De begrafenis vindt plaats Vrijdagmiddag op de begraafplaats Rhijnhof onder Over Jhr. de Gijselaar schrijft onze Leid sche redacteur nog het volgende: Op 20 Januari 1910 werd Jhr. De Gijselaar tot burgemeester van Leiden benoemd en op 1 Maart als zoodanig ten stadhuize geïnstal leerd. Hij was toen 44 jaar. Kort voor zijn benoeming was hij reeds curator der Leid-- sche Universiteit geworden. Als lid der Prov. Staten van Zuid-Holland en als Hoogheem raad van de Tielerwaaxd (19001910) bleek hij iemand te zijn van practischen zin, onpartijdigheid in politieke aangelegenheden van van groote persoonlijke innemendheid. Deze persoon is Jhr. De Gijselaar in de jaren van zijn burgemeesterschap te Leidien iin alle opzichten geweest. Spoedig verwierf hij zidh. dan ook in breede krin gen der bevolking een welverdiende po- i- pUlariteit. Hard en veel heeft Jhr. De Gijselaar gewerkt in de jaren van zijn burgemees terschap. Onder zijn beleid is veel tot stand gekomen. Weinig verschil met het oude Op twee punten wijzigingen Meer vrije deviezen Nieuwe posten op de clearingen De betalingscontingenten HET clearingverdrag met Duitsch land, dat 31 December a.s. afloopt, is weer met een jaar verlengd, zij het na onderhandelingen, welke eigenaar dige moeilijkheden hebben opgeleverd. Iets bijzonder dramatisch willen we daar in niet zien. In een verdrag als waarom het hier gaat, moeten veelal twee niet geheel overeen stemmende standpunten elkaar naderen. We kunnen ons voorstellen, dat zoo iets niet altijd van een leien dakje gaat. Dat behoeft ook niet. Als men elkaar ten slotte maar vindt, zij het ook, dat geen van beide partijen haar wenschen ten volle bevredigd heeft gezien. Wie trouwens iets anders zou venvachten, zou van besprekingen als deze meer willen dan ze ooit in redelijkheid kunnen opleveren We stellen het bovenstaande voorop, om dat we in het licht van deze opmerkingen zouden willen plaatsen hetgeen we gister middag in een persconferentie omtrent de nieuwe clearingovereenkomst nader van Dr H i r s c h f e 1 d, onzen onderhandelaar daarbij, mochten vernemen. Wie het communiqué, dat ter zake van de verkregen overeenstemming reeds versche nen is, heeft gelezen, is in kern volkomen op de hoogte van de nieuwe overeenkomst, welke een voortzetting Is van de clearingverdragen, gelijk we die reeds drie jaren kennen. Zij hebben op behoorlijke wijze gefunctioneerd. Dat men van Duitsche zijde een be talingsregeling wenschte op den voet van soortgelijke overeenkomsten, welke dit land reeds o.a. met België en Frank rijk gesloten heeft, nemen we als be kend aan. Eveneens, dat onzerzijds aan een nieuw clearingverdrag de voorkeur werd gegeven. Het bedrijfsleven, dat onder de elkaar opvolgende regélingen nieuw vertrouwen heeft verkregen, stel de op voortzetting er van grooten prijs. Dat vertrouwen werd het be6t gediend door een nieuwe clearing-overeenkomst. Het mag worden gewaardeerd, dat zij het na ruim en moeilijk overleg, omdat het om niet eenvoudige vraagstukken gaat partijen elkaar ten slotte hebben ontmoet en het eens geworden zijn, ieder op eigen te respecteeren gronden. Daarop dieper in gaan achten we weinig nuttig. Meer inte resseert ons het positief bereikte resultaat, waaraan we meer hebben dan aan be schouwingen. weinig afwijking vertoont. Het nieuwe is, als we het zoo zeg gen mogen, iets meer geacheveerd. De op gedane ervaring en de gerijpte inzichten op het stuk van goederen- en betalingsver keer, konden daartoe leiden. Het economisch verkeer tusschen ons land en Duitschland is eenigszins inge wikkelder dan met verschillende andere landen. Wel is de invoer van Duitschland ten onzent ongeveer tweemaal zoo groot als de invoer in omgekeerde richting, maar in het betalingsverkeer spelen daarnaast onze djensten en financieele vorderingen een rol van beteekenis. Voorts heeft Neder land er belang bij om met de Rijkseenheid, dus ook met Indië, te rekenen. Er is tus- schen Duitschland en Indië en omgekeerd ook een niet onbelangrijk goederenverkeer. Het systeem van de clearing ls niet veranderd al is het op een tweetal punten gewijzigd. Allereerst is het percentage aan vrije deviezen, dat aan Duitschland wordt toe gekend, iets verhoogd en gebracht op 10 pet. Dat land kan daarvoor dus, buiten de clea ring om. artikelen koopen, welke het be geert en ook waar het zich die wenscht aan te schaffen. Van die vrije deviezqn, die reeds beston den, kunnen en zullen ook wij profiteeren. Duitschland betaalt bv. reeds uit zijn vrije deviezen vele door Nederland verrichte dienstprestaties. We denken o.a. aan scheepsvracht.cn en aan sommige Neder landsche en Indische producten. De nieuwe bepaling kan dus het weder- zijdsch belang dienen. Zij is ook verant woord, omdat een zekere reserve aan wezig was in de bekende 14 pet voor de oude vorderingen. Over een deel daarvan was reeds beschikt voor nieuwe exporten en v^ije deviezen en nu is het voor dit laat ste ter beschikking gestelde eenvoudig op gevoerd tot 10 pet. In principe verandert er derhalve niets. Het gaat om iets meer of minder. Van dat meerdere zullen we geen schade hebben. In de tweede plaats zijn enkele nieuwe posten onder het verdrag gebracht. We noe men: alle overslagkosten in het transito- en havcnverkeer, de kosten (bv. salarissen, reis- en bureaukosten en provisies) van 't handelsverkeer hiermee is in het bijzon der de Nederlandsch-Duitsch tusschenhan- del gehaat de kosten van de Rijnscheep- vaart en van de kustvaart en tenslotte de kosten van transportverzekeringen betref fende het Ned.-Duitsche goederenverkeer. Gebleven is het systeem der betalingscontingenten Voor het eerste kwartaal 1938 zijn die iets lager vastgesteld dan voor het 4e kwar taal 1937. Dit hangt samen met den iets verminderden uitvoer van Duitschland naar Nederland. De contingenten liggen echter boven het gemiddelde der betalings contingenten van het jaar 1937, ondanks de eenigermate gewijzigde conjunctuur van den laatsten tijd. Vergelijkingen op dit punt met een eenigszins oud verleden doet men beter niet te maken. Duitschland heeft bv. omstreeks 1931 meer kunnen importeeren. Maar toen teerde het nog misschien op niet geheel natuurlijke wijze op de mogelijkheden, die ontstaan waren in een tijd, toen de kapi- stroom onbelemmerd Duitschland is bin- nengevloeid. Kunnen we gedurende 1938 datgene hand haven, waarmee we beginnen, dan zullen we ten slotte uitkomen boven het totaal van 1937. Onze uitvoer over 1938 zal dus grooter kunnen worden dan die in 1937 zal zijn. Dat zal afhangen van de ontwikkeling der conjunctuur. verdeeling van den export over de verschillende groepen. De verhou dingen zijn vrijwel onveranderd gebleven en de uitputtingsmogelijkheden zijn, niet minder dan in 1937, voldoende gewaarborgd. Sommigen toonen op dit punt wel eens eenige vrees. Er is geen voldoende aanlei ding voor. Zelfs de tuinbouw behoeft geen bijzondere onrust te koesteren. Over het Handelsverdrag ten slotte nog een korte mededeeling. „Aangezien de onderhandelingen over het betalingsverkeer geruimen tijd in beslag hebben genomen, was het niet meer moge lijk, de onderhandelingen over een nieuw verdrag voor het goederenverkeer, hetwelk in de plaats zou moeten treden van het op 31 December a.s. afloopenrle verdrag, aan te vangen op een zoodanig tijdstip, dat deze met succes voor het eind van het jaar vol tooid zouden kunnen worden. Om die reden werd het bestaande Verdrag voor het goederenverkeer onveranderd verlengd voor een tijdvak van drie maanden, te weten tot 31 Maart 1938". Aan deze woorden van een .perscommu niqué, dat in de ochtendbladen van 19 dezer te vinden was, behoeven we weinig toe te voegen. Te dezer zake bestaan geenerlei bijzon dere moeilijkheden. Na 1 Januari a.s. zal 't overleg worden begonnen en rustig kunnen geschieden, niet gedrukt door tijdnood. Vertrouwd mag worden, dat deze onder handelingen t ij d i g tot een definitief resul taat kunnen leiden. Over de bestaande Transferovereenkomr welke nog tot 30 Juni 1038 loopt, zullen in den loop der eerstvolgende maanden he sprekingen worden gehouden. Wij noemen dleohts de aanleg van de elec- trische tram, de overwelving van het Kort Rapenburg, de vernieuwing van de Blauw- poortsbrug, den bouw van de nieuwe gemeen telijke H. B. S., de omlegging van het Rijn- Schiekanaal, een provinciaal werk w bij de gemeente haar steun verleende evenals bij den bouw van het Nieuwe Academisch Ziekenhuis en dien van het nieuwe station nor den Haarlemmermeer-spoorweg. Dat illes dateert uit de jaren voor den oorlog. Tijdens de mobilisatie heeft Leidens bur gemeester dag en nacht gewaakt voor de be langen van de burgerij, voor voeding en klee ding en voor de handhaving van de rust orde. De distributie heeft hij in. de jaren 1915 •1919 geleid en geregeld op voortreffelijke wijze. Uit dankbaarheid richtte de burgerij op 23 April 1920 te zijner eere aan het begin van het Rapenburg de „De Gijselaarabank" op. In de latere jaren hadden de volkshuisves ting, verkeersverbeteringen enz. de volle dacht van Jhr. De Gijselaar. Hoezeer zijn wer ken in het belang der stad door de burgerij werd gewaardeerd, bleek ook weer uit de ■hulde welke hem op zijn 60ste jaar en zijn 70ste jaar door de geheele bevolking werd gebracht. Zijn groote populariteit werd wel het beste gekarakteriseerd door het veel ge zongen liedje: Zijn gezondheidstoestand dwong Jhr. De Gijselaar in October 1926 het voornemen te kennen te geven op 1 Januari zijn burge meesters-ambt neer te leggen. Op treffende wijze heeft Leiden toen noode afscheid ge nomen van zijn burgemeester en Jhr. De Gijselaar getuigde bij die gelegenheid zelf hoe het steeds zijn streven was geweest m Leiden een geest van vrede en vriend schap te doen heerschen. Jhr. de Gijselaar verliet het groote patriciërshuis op het Ra penburg en vestigde zioh te Wassenaar in zijn villa „Lugdunum". Hij droeg ook het presi dium van het college van curatoren aan opvolger Mr. Van de Sande Bakhudjzen over bleef nog gedurende eenige jaren lid der Eerste Kamer. Zijn gezondheidstoestand liet de laatste jaren herhaaldelijk te wenschen over. En thans is hij heengegaan. De Stadt-Schanke Leidschcplcin 5 9 Tel. 33072 Amsterdam DINER DINER DINER 90 ct 115 1.40 ELK DINER EBN TOPPRBSTA TIR „BAGATELLE" PASSAGE - DEN HAAG Het Restaurant met een bijzonder cachet. Cuisine parfaite, plats copieus, cave renommée. Salons et salles de fêtes pour diners intimes. AMERIKAANSCH SCHIP AANGEVAREN Tien mijl Noord-Oost van Terschellingbank Het schip zinkt langzaam Het AmertXaansche s.s. „City of Ham burg". op weg van Hamburg naar Amerika, is gistermiddag om half vijf tien mijl N.O. der Terschellinger- b a n k in aanvaring geweest met het Ita liaansche s.s. „Confidenza". Het Ameri- kaansche stoomschip werd daarbij ernstig beschadigd. Het heeft eerst assis tentie en hulp van de reddingsboot ge vraagd, doch meldde later, dat het op eigen kracht terugkeerde naar Cuxhaven met do ruimen 2 en 3 vol water. De „City of Hamburg" wordt op verzoek van den gezagvoerder begeleid door het PONTIER KARREMAN MAKELAARS IN ASSURANTI ÊN ROTTERDAM behartigen de belangen van verzekerden Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Tweede Kamer heeft de begrooting van Economische Zaken behandeld Nadere uiteenzetting omtrent de ver lenging van het clearingsysteem met Duitschland. De bij het incident tijdens de jamboree- wandeltocht betrokken luitenant is door het hoog-militair gerechtshof vrijgespro ken. Nabij de Terschellingerbank is een Amerikaansch schip aangevaren, dat lang zaam gezonken is. De voorbereidende werkzaamheden in* zake de pachtwet zijn in volle gang. Overleden is Jhr Mr Dr N. de Gijselaar oud-burgemeester van Leiden. Teruel is volgens berichten uit Barce lona in republikeinsche handen gevallen. Chamberlain en Eden over de wereld situatie. Frank Kellogg is op 81-jarigen leeftijd te New-York overleden. II INSULAIRE HYPOTHEEKBANK HEERENGBACHT 2M AMSTERDAM-C. 31/2 PANDBRIEVEN Serie R a 99% groot 1000.-, 500- en 100.- FILMO-8 DUB 8 v/Kodab films mi. S.5 lens 125^— .8 v 2f> lens ƒ187.50 Direct 8 v/Agla 25 lens ƒ172.50 Imp. SCHAAP Co. Spui 8 Amsterdam Verkrijgbaar: 31/2 Pandbrieven a 100i/2 Hyp. Kapitaal beschikbaai legen matig# rente. De Directie: Mr. S, J. VAN ZIJST. Mr. J P. VERSTEEVEN Uitgeversmaatschappij BROEKHOFF N.V. v.h. KEMINK ZOON DOMPLEIN 2 UTRECHT VcriclicncMii Mevr. N. van Slllevoldt Haasao SLEUTELS was, geid te hebben ontvree niet waar doch de schijn was zoo zeer tegen hem dat ontslag en gevangenisstraf volgde. Voor zijn vrouw en zón dochtertje kwamen nu moeilijke Jaren, die echter op de geestelijke ontwikkeling van het kind een goede invloed hadden. God verlaat de Zijnen niet. Dit zien wj ook uit dit boek. Als later vaders onschuld blijkt, breekt weer een gelukkige tijd aan. De karakterbescnrljvlng In dit boek is schit terend. zooals men dit van de bekende schrijf ster kan verwachten. Voor meisjes van 12—17 Jaar Jacques Termes En tóch gaat het leven nog voort nrils IntreneBld 1 Grieksche s.s. „Hokias", tot zoover dit mo gelijk mocht blijken. De Nederlandsche sleepboot „Holland" is gistermiddag van Terschelling en de Duitsche sleepboot „Simson" is van Hoek v. Holland vertrokken voor eventueele hulpverleening. Een nader telegram meldt, dat het schip vaart met een snelheid van tion mijl. Het schip had de assistentie van de sleephooten gisteravond om acht uur nog steeds niet aangenomen. Niettemin zinkt de „City of Hamburg" De reddingboot „Brandaris" is 's middags om half vijf van Terschelling naar 't schip vertrokken, doch, daar er voor de opvaren den van de „City of Hamburg" voorloopig nog geen gevaar bestond, ging zij terug en kwam om negen uur iri Terschelling aan. De „City of Hamburg" is een schin van de Baltimore Mail Steamship Company te Baltimore. Het meet 8424 ton en is in 1919 gebouwd,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1