TUINBOUW TURKENBURG's Ons Praatuurtje DE TOESTAND IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF ZADEN BODEGRAVEN NV. Neilerlandsclie Krachtvoederfabriek „Muskator" AGENTEN GEZOCHT „UNICUM" POKONkun "5- WOENSDAG 22 DECEMBER 1937 No. ili GEEN REDEN TOT ONTEVREDENHEID Gunstige werking van de devaluatie Op de algemeene vergadering van de algemeene vereeniging voor bloembollen cultuur- cie deze week te Haarlem is ge houden, heeft als naar gewoonte de voor zitter, dr. A. J. Verb age gesproken o\in de huidige toestand in het bloembollcn- bednjf Hij herinnerde er aan, dat een besluit van Ue vorige vcif»adering zich tegen het voort bestaan der saneringsmaatregelen uit sprak, doch hoewel de minister wel reke ning heeft gehouden met deze uitspraak der vereeniging, is deze niet door den minister opgevolgd. Wat de afschaffing der minimumprijzen yoor het buitenland betreft moest men naar spr. oordeel oppassen voor de gedachte, dat na deze afschaffing het prijspeil in lie buitenland sterk zal dalen. De tulpenoogst was dit jaar slecht, waardoor in het afgeloopen seizoen do overschotten gering en de prijzen sterk gestegen zijn. De narcissenhandel is zeer vlot, met stijgende prijzen, verloo pen en slechts de hyacinthenhandel heeft, mede door het goede gewas, uit eindelijk weer teleurgesteld. Dat wil niet zeggen dat de bedrijfsuit- komsten beter zijn bij een slechten oogst is dit ondanks hoogere prijzen zelden het geval maaj wel, dat men bij d* prijszetting voor het volgend seizoen van oen hoogere basis moet uitgaan, dan men gedaan zou hebben wanneer er een over vloedige raap geweest zou zijn. Dit ja-ir heeft aangetoond, dat in geval van vrije o' vrijere prijsvorming het prijspeil niet lager behoeft te zijn dan bij kunstmatige prijs zetting. Afgewacht moet worden, of het prijspeil onnoodig naar beneden wordt gedrukt, tei- wijl gehoopt moet worden dat de exporteurs voldoende koopmanschap en ruggegraat toonen te bezitten <wn dit te voorkomen. Nu er dus maatregelen voor het bloem- bolleniedrijf blijven, n.l. teeltbeheer- sching en opkoop van het surplus, met alles wat daaraan verbonden is moet, mede in verband met wat hierover in de - jongste Troonrede is aangekondigd, het vraagBtuk, of het bloembollenbedrijf zelf, zij het onder sanctie en toezicht van de regeering, de maatregelen moet en kan uitvoeren, aandachtig worden bezien. Het komt voor, dat het „zelf doen" groote voordeelen biedt dat de invloed van het vak op den aard der maatregelen hier door ook aanzienlijk y er- ster kt kan worden. Willen wij tot een dergelijk „zelf doen" en ,,zelf beslissen" onder het bovengenoemde voorbehoud komen, dan zal er een samen werking moeten komen tusschen de organi saties, die het bloembollen vak en de onder scheidene onderdeelen daarvan vertegen woordigen. Slechts uit een samenwerking, Dr. A. J. Verhage waarbij het vakbelang voorop staat en waar bij r%een vooringenomen standpunten domi- neeren, kan wat goeds geboren worden. Spr. hoopte, dat een dergelijke samenwerking tot stand kan komen. Wanneer wij de ontwikkeling in het bloem bollenbedrijf gedurende het laatste jaar be zien, mogen wij niet ontevreden zijn. Het blijkt, dat ondanks alle mogelijke handcis- belemmeringen en monetaire moeilijkheden onze uitvoer in kilogrammen ongeveer op hetzelfde peil is gebleven. In de eerste 11 maanden van dit jaar werden 41 y2 millioen kg. bloembollen uitgevoerd tegen 42.3 mil lioen k.g. in hetzelfde tijdvak in 1936. Men mag, daar de oogst van tulpen slecht was en dus meer kleine bollen geleverd zijn, dan ook-gerust aannemen, dat dit jaar meer bol len zijn uitgevoerd dan vorig jaar al is het k.g. cijfer wat lager. En dat in tegenstelling met de algemeene verwachting, dat de slech te tulpenoogst oorzaak van een verminde ring van den uitvoer, in stuks gerekend zou zijn. Dat de waarde van den uitvoer dit jaar zou stijgen was te voorzien, teen in Septem ber 1936 ook in Nederland de gouden stan daard werd opgeheven. In de verwachting van gunstige gevolgen van den maatregel is men in het bloembollenbedrijf, naar ik meen, allerminst teleurgesteld. De cijfers toonen aan, dat dit gemotiveerd is. Want terwijl tot December in 1936 voor f 22 mil liocn werd geëxporteerd, is in 1937 de waarde van onzen uitvoer over hetzelfde tijdvak ge stegen tot f 27 millioen. Ook al zijn de be drijfskosten wat gestegen wat niet alleen een gevolg is van de devaluatie van den gulden, is toch een aanmerkelijk voordeel te boeken. Voor het bloembollenbedrijf was deze maatregel te belangrijker omdat de be- teekenis van den binncnlandschen afzet- die overigens allerminst'onder dezen maatregel heeft geleden gering is in verhouding tot het belang van den export. Wanneer wij doelbewust afzetverruiming willen na streven en daartoe is het oogen-blik gekomen - danmoe- ten wij ook ons oog op het bui tenland ri chten. venushaar OF MAIDENHAIR (Adiantum Ieder kent het fijne groene plantje, dat met de donkere soms zelfs geheel zwarte steeltjes en het lichtgevende loof zoo mooi uitkomt tegen de bloemen en zwaardere bladeren in de bloemenmand. Men ziet vaak deze planten als de bloemen uit de mand verwelkt zijn in potten zetten in de hoop, dat ze „het zullen doen". Maar veelal doen ze het niet. Ook koopt men ze wel zoo, in pot, bij den bloemist en verheugt zich over de sierlijke kamerplant, doch o zoo vaak mislukt de groei en sterven na een kort kwijnen do bladeren af. Ze veroorzaken meestal veel last en toch vindt men soms prachtplanten bij particu lieren. De groote kwestie, watervoorziening, speelt hier een groote rol. De plant moet regelmatig water hebben, doch de bladeren moeten droog blijven. En toch is vochtige lucht noodig. Daartoe past men een handig middel toe. Men zet de pot in een ruime schotel, waarin een omgekeerd sohoteltje is geplaatst. Op dit omgekeerd schoteltje plaatst men de pot. In de groote schotel doet men zooveel water, dat de rand van het omgekeerde schoteltje juist boven blijft. De pot staat dus niet in het water, doch is wel omringd door water, dat geregeld aan gevuld moet worden, doch zóó, dat de pot beslist niet in het water komt te staan. De vochtige lucht stijgt nu op rondom de plant, want de plant moet liefst in warme om geving staan. Directe zonnestralen zijn niet goed. Vooral lette men op tocht. DAar kan de plant beslistniet tegen. En het kan voor de ramen zoo tochten door de naden. ,De aarde moet luchtig, vochthoudend zijn. Men moet de plant dwingen in de winter maanden te rusten, door totaal geen water te geven en de bladeren geheel af te snijden. Men zette de plant dan op een koele, weinig lichte, doch niet geheel donkere plaat6. Als in Maart de eerste blaadjes weer als lichtgroene vraagteekens zich vertonnen is het tijd om nieuwe aarde te geven. Blad aarde, met wat wit zand en de eerste week of drie nog zuinig met water te zijn; later geeft men weer volop. Heele mooie en gewilde variëteiten zijn: Adiantum Lemkesl en Adiantum Roem van Moordrecht. Deze zijn echter heel teer en ver- eischen veel zorg. De plant met heel fijn loof, do A. cunea- tum var. gracellimum is ook een goede soort. Hierbij knippe men de onderste zwakke blaadjes weg. Mochten de bloemisten A. decorum aan bevelen, dan behoeft ook daar geen bezwaar tegen te bestaan. De A. copillus veneris is wel de sterkste, doch minder goed voor kamerplant. Prijsindex der landbouwproducten De prijs-indexcijfers voor het meerendecl dér granen, peulvruchten en zaden onder gingen een kleine daling (van 87 tot 85 op basis 1910/14 en van 61 tot 60 op basis 1924/29). als gevolg van over de geheeie linie terugloopende prijzen. De noteering voor aardappelen bleef ongewijzigd, zoodal de daling van het indexcijfer alleen is toe te schrijven aan de stijging van het basis bedrag. De prijs van rundvleesch liep in Novem ber eenigszins terug (van 91 op 89 basis 1910/14 en van 72 op 70 basis 1924/29), terwijl varkens- en schapenvleeseh een prijsstijging vertoonden. Het varkensvleesch van 110 tot 114 resp. 79 tot 82 en schapenvleeseh van 86 tot 89 resp. 66 tot 67. Van de zuivelproducten steeg de boterprijs van 61 tot 63, terwijl de noteering voor kaas iets daalde van 53 tot 52. De teruggang van het indexcijfer voor eieren is uitsluitend toe te schrijven aan de stijging van het basiscijfer. Het uiteindelijk resultaat van alle prijsveranderingen is een daling van het groeps-indexcijfer voor land bouwproducten van 64 tot 63 (basis 1924"291 Onze vogels in den Winter Waar we weten, dat ook onder onze le zers en lezeressen heel velen zijn die warme vogelvrienden zijn, laten we hier misschien ten overvloede volgen wat ons verzocht werd op te nemen: Nu het tiidstin weer gekomen is, waarbij vogelvoedering door het invallen van svren- ge koude noodzakelijk is, wekt het comité voor wintervoedenng van vogels, allen, die er toe willen bijdragen een zoo uitgebreid mogelijken vogelstand gedurende het on gunstige jaargetijde in het Teven ve houden, op hun maarregelen daarvoor, te nemen. Evenals verleden jaar vestigt de commis sie de aandacht op de brochure over dit onderwerp, waarin aanwijzingen voor zeer eenvoudige wintervoedering, die door ieder een uitvoerbaar is, te vinden zijn. De bro chure is op aanvraag kosteloos verkrijgbaar bij het secretariaat der Nederlandsche Ver eeniging tot Bescherming van Dieren, Prin ses Mariestraat. 40, 's-Gravenhage en bij het secretariaat der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels, Heerengrachr 540, Amsterdam. Buitenleven De kalender voor bloemenliefhebbers De bekende kalender voor bloemenliefheb bers is weer uitgekomen en is weer een even artistieke als leerzame wandversiering, die geen enkele kamer zal .ontsieren. Integen deel, de uitvoering is zóó, dat hij overal past. ook in de deftigste omgeving. Deftig mat-zwart met mooie goudversie ring is het fond, waarop het kalenderblad fraai uitkomt. Dit kalcnderblok is evenals het vorig jaar uitgevoerd met boven de weekkalender, die heel duidelijk is en voldoende plaats laat voor aanteekeningen, een fraaie afdeelding op het gebied van de planten in tuin en ka mer. Waar deze bladen van fijn, crèmekleurig kunstdrukpapier zijn, komen de afbeeldin gen als echte foto's fijn uit. Aan de achterzijde vinden we dan een om schrijving van het afgebeelde, met als daar voor aanleiding bestaat tal van practische wenken. Kort, duidelijk en volledig. Wij hebben deze kalender al enkele jaren in onze huiskamer hangen en zouden er niev gaarne meer zonder willen. Wij vernemen voorts, dat deze kalender ook nog in twee andere uitvoeringen wordt verkrijgbaar gesteld. En niet alleen het blok dus zonder schild) om op te hanggen of als staande ka lender op de schrijftafel ve plaatsen. Een andere uitvoering is als 14-daagsche kalender, dus met de helft der afbeeldingen. Maar deze zijn met de tweeweeksche kalen der op fijn kunstdrukcarton gedrukt. De achterkant is als briefkaart bedrukt'. Wanneer men dit gedeelte afknipt nadat de betreffende 14 dagen om zijn, dan heeft men een fraaie prentbriefkaart, in artistieke uit voering. Want iedere afbeelding is een schil derijtje. De heer Herwig weet de tuin- en kamer plantenliefhebbers wel te geven, wat deze noodig hebben en graag begeeren. Elk jaar weer met zijn kalender(s). Elke maand weer met zijn prachtig maand blad: Buitenleven, vol met practische wen ken. Dat is de groote verdienste van Herwig, wat hij levert is heel fraai, doch daarbij bui tengewoon practisch. Men heeft er wat' aan. Ontvangen geschriften Onze amphibleën en reptielen, door J. G. Th. van Nes. Uitgave van Joh. Enschedé Zonen, Haarlem. De korte beschrijving van uiterlijk en levenswijze van alle Nederlandsche amphi- bieën en reptielen zal voor de natuurlief hebbers, die gaarne weten wat ze op hun wandel- en speurtochten gezien hebben, van groot nut zijn. De li amphibieën (5 salaman ders, 5 padden en 4 kikkers) cn 8 reptielen die er in beschreven worden, zal men. als men ze ontmoet aan de hand van dit boekje gemakkelijk herkennen. En men leest bovendien nog meerdere wetenswaardigheden over deze dieren, doch en dit is een groote verdienste zeer be knopt en toch duidelijk. Maar al te vaak- wordt de leek met ellenlange beschrijvingen VRAAGT ONZE GEÏLLUSTREERDE WÊD f® M PRIJSCOURANT lijn in de juiste verhouding samengesteld en garandeeren de hoogste melkproductie MUSKATOR melkmeel „Volledig rantsoen" 3234 eiwit en vet MUSKATOR melkmeel „Mutor" 2832 eiwit en vet MUSKATOR zuivelmeel „Special" 2428 eiwit en vet MUSKATOR samengestelde koekjes of brokjes 3234 eiwit en vet MUSKATOR veekoekjes of brokjes 28—32 eiwit en vet MUSKATOR weidekoekjes of brokjes 2423 eiwit en vet Vraagt monsters en inlichtingen bij Uwen handelaar of b|j: OUDEWETERING voor den verkoop van onze T U 1 N-, BLOEM- en LANDBOUWZADEN FA. GE BR. OU DIJK- WADDINXVEEN RAAMLIJSTEN SÏSTEEM .NYHOF" Oj 5 mmten waar het om gaat: Speciale ruitenhouder. Stalen hoeken. Koperen nagels. Langere levensduur. Goe-lkooper in 't gebruik Wie ze gebruikt bestelt na. Vraagt vrij blijvend inlichtingen: J. BAK, H. BAK DE JONG EiiHDRIK IDO AMBACHT - Telef. 8 Ook alle andere soorten van raamlijsten. Tuinderglas, L.O.B. en kasglas. en bijzonderheden blij gemaakt doch daar is hij in den regel niet mee gehaat, daar ze vaak alleen maar de uitwerking hebben dat de leek zegt: nu weet ik nog niets. Dit is een boekje om mee te nemen op reis en uit de beknopte inhoud veel te loeren Ook de beginnende terariumbezitter zal er veel aan hebben. Bulten- en binnenvolière door W. E veraart s. Uitgave van Joh. Enschedé en Zonen, Haarlem. In de laatste jaren ziet men meer dan ooit in tuinen, die zich daarvoor leenen en helaas ook wel in tuinen die absoluut niet geschikt er voor zijn, volières. Ook in de huizen merkt men die wel, hoewel nog niet zoo héél veel naar het ons voorkomt. Maar in elk geval is de liefhebberij van het houden van vogels wel zóó groot, dat het verantwoord is, orn ten bate dezer liefheb bers, die vaak o zoo veel goede wil toonen, doch het noodige inzicht missen, een hand leiding uit te geven. Hieraan deden de uit gevers goed. En de schrijver weet hoe hij de stof moet behandelen. De volière-vogels zouden hem er dankbaar voor zijn, als ze wisten en beseffen konden, wat de schrijver voor ver betering van hun woonplaats gedaan heeft met dit boekje te schrijven. Want vele vogelliefhebbers zullen nu leeren hoe ze niet en hoe ze wel moeten doen. Op allerlei kleinigheden moet gelet owrdn. Kleinigheden, die voor de volière- bewoners van zooveel belang zijn. Een goede woning is voor de vogels een levensbelang en voor den bezitter een voor waarde om ae meeste vreugd van zijn ge vederde vrienden te beleven. BELASTINGZAKEN - BOEKHOUDEN Voor ALBLASSERWAARD is (Jw aangewezen adres J. VAN HOVEN SLIEDRECHT Tel. 271 - D 15 (bij de Tolsteeg) Centrale Boekhouding voor alle bedrijven, De meest volmaakte Hooi- en Graanelevator! GEBR. OLD EN HU IS, T ransportenrbou w BIBRUM GR.», TELEFOON 6 Als het waard Is vee goed te voeren; dan is het zeker waard OHa VOEDER6 te koopenl gegarandeerd met D-rdtamlnen en Ukra-SaUs (minrealen) Van (Jijen s tl andels-Mij. N.V. Postbox 48 VENLO (L.) j 40 c ber fles bij .de-bJoeip- en xaadwmkeli vele verzorgingjaanwijiinge^ g éh e.e I g raf 1 j 1 WAT IK HOORDE EN ZAG, LAS EN DACHT. OP REIS EN THUIS 't Is voor mij eenigszins gevaarlijk om freer over kippen te beginnen. Daarin ben ik. werd me gezegd, ondeskun dig, wat ik heelemaal niet bestrijden wil. wane dat gevoel ik zelf. Men wordt niet des kundig al heeft men zelf jaren kippen go- fokt, van de duurste rassen, waarvan de haantjes alleen ons tussühen de 10 en 25 gul den per stuk opbrachten als ze een maand of drie oud waren, tot de eenvoudige boeren- kip voe, die ons goed aan de eieren hielp, al was deze dan niet zoo e<lel als de eerstbe doelde raskippen, die wel mooier van vorm en afteekening waren, prachtige dieren, doch als 't op eierenleggen aankwam bij de henne tjes, op zich lieten wachven. Met de wel eens, vooral in die tijd. al to dwaas doorgevoerde sportfokkerij is het nu niet zoo erg meer als toen. Maar toch heefv die sportfokkerij voor de nutpluimveeteelt beteekenis, zooals We de vorige week nog aanhaalden uit een rede van minister Steenberghe. Daar dus niei' meer over. Maar 'k dacht nog eens aan de lijd, toen 'k zelf het ochtendvoer samen stelde voor mijn uitgebreide pluimvecevapel en toevallis: een stel zilverwyandovtes kreeg, die later bleken van ideale teekening en yorm te zijn. En toch brachten ondanks de hooge prij ken, die we kregen, en het zelf zooveel mo gelijk doen in het bedrijf, de kippen geen voordeel, dat maakte. En wat vader mij al tijd voorhield: 'n hin is 'n sin, rnar gjin ge win! (een kip is een liefhebberij, doch geeft geen winst) bleek me tpen maar al te waar. Later ('k spreek van ongeveer 30 jaar te rug) is dat wel veranderd, doch veel voor deel zit er over 'f algemeen genomen nog niet in. Of het in Amerika, natuurlijk £iar, voor deel geeft HET VLIEGTUIG IN DIENST VAN DE PLUIMVEETEELT te stellen weet ik niet. Ik ben op dat' gebied al heelemaal geen deskundige en zal me wel wachten daar een oordeel over uit te spre- Maar na wat ik de vorige week over de vliegende cowboys vertelde hoorde ik ervan dat ook bij de pluimveebedrijven in het Zui den van Noord-Amerika, in Florida, het vliegtuig benut werd.' En dat wel om de menschen uit Midden- en Zuid-Amerikn te voorzien van broedeieren cn van kuikens voor de pluimveehouderij. De nuvhoendcr- teelt wilde daar niet. De eierproductie van de in Midden-Amerika cn in Peru cn Vene zuela inheemscb geworden kip was heel slecht. De kip is geen dier dat oorspronke lijk in Amerika voorkwam, doch werd kort na de ontdekking dus ongeveer 400 jaar ge leden daar ingevoerd. Ze veraardde geheel in bepaalde gedeelten. Om daar goedé kip pen in ve voeren was niet zoo gemakkelijk. Het is een lange en vermoeiende reis, die de kiDnen meestal niet doorstaan kunnen en die in elk geval heel duur is. Reeds enkele jaren terug begon men met broedeieren per vliegtuig te verzenden Dat was al een heele verbetering, want per boot of trein was de reis veel te lang en kwamen de eieren meestal beschadigd aan. Nu is vliegtuigenvervoer heel duur en eieren zijn betrekkelijk zwaar. De pasgebo ren kuikens zijn veel lichter en behoeven de eerste twee dagen geen voedsel. Zoo worden nu ééndagskuikens geregeld per vliegtuig uit' Florida naar Midden- en Zuid-Amerika vervoerd. Zelfs heeft de luchtvaartmaat schappij de P.A.A., die deze dienst onder houdt, speciale kuikenboxen laten aanbren- een in haar vliegtuigen. Reeds worden we kelijks ca. 1000 kuikens per vliegtuig vei> zonden. De tegenwoordige techniek gaat wel ver. Men staat haast voor onbegrensde mogelijk heden. Zoo kon men dezer dagen op de korte golf hooren een S.O.S. OM VERSCHE MELK De verschillende schepen, die met radio aan boord de Atlantische Oceaan oversteken en waarvan de marconisten onafgebroken de aether afzoeken hoorden ineens het voor hen meestal ontstellende sein: dat is S.O.S. het noodsig naal. Nadat dit cenige malen herhaald was en men zich op nadere bijzonderheden spitste omtrent naam van het in nood ver- keerend schip, de juiste plaats cn het nood geval waarin het verkeerde, hoorde men, dat het niemand minder den de oceaanreus ,J3e- rengaria" was, op weg van Southampton naar New-York en datde melk zuur was geworden en de keukenchef in groote ver legenheid verkeerde, omdat 1400 passagiers op verzorging wachtten. Door een hevig on weer, dat men was gepasseero, was alle melk zuur geworden cn de reizigers pro testeerden heftig wat zijn we toch ver wend. hé! dat ze naar New-York. dus nog twee a drie dagen varen, moesten zonder melk. De kapitein besloot toen radiografisch hulp te vragen van hopelijk in de buurt zijnde andere schepen, die misschien melk over hadden. Vijf waren er die het hoorden en korten tijd later had de „Berengaria" niet minder dan 3000 liter goede melk. Van de zure melk zal de kok wel een of andere lek kernij bereid hebben tot streeling van het vewende verhemelte der passagiers. Want er is wat lekkers van zure melk te maken. Maar dat is niet voor mijn praatje, dat is iets voor de Vrouwenpagina. Nu we toch in de zuivelbuurt zijn willen we even melden, dat DE EXPORT VAN TEXTIEL- CASEïNE VOOR MELKWOL DUS) REEDS IS BEGONNEN. Reeds is in de afgeloopen 3 maanden 237.000 kg naar Italië vervoerd. De waarde hiervan bedroeg f 158.000. Voor deze 237.000 kg caseïne is ongeveer 3 maal zooveel onder- melk noodig, dus ruim 73A millioen kg. Dat is al heel wat. In dezelfde drie maanden was de totale uitvoer van caseïne 630.000 kg en de waarde daarvan f 311.000. Uit deze cijfers valt te berekenen, dat de textiel-caseïne reeds 38 pet. bedroeg van de toiale caseïne- uitvoer cn ruim de helft van de waarde van het uitgevoerde uitmaakte. Dit is het pro duct van drie fabrieken. Sedert begin De cember zijn" er vier fabrieken, die caseïne voor textiel bereiden, waar binnenkort nog zes bijkomen. Misschien zal dan ook spoedig het product in eigen land verder vervaardigd worden voor textiel. Thans laat men dit nog aan Italiaanschc fabrieken over. Dat ie weer een heele verandering in som mige zuivelbedrijven, want aan de bereiding van textiel-caseïne worden, zoo^ls men be grijpt, geheel andere eischen gesteld, dan aan die van gewone caseïne. Het is weer ge heel iets nieuws. Niet geheel iets nieuws is het, dat thans DE AARDAPPELCULTUUR OP SUMATRA'S OOSTKUST BEVORDERD wordt. Dat is niets anders dan weer op poo len zetten van wat van de baan geraakt was, door de crisisomstandigheden. Waar bij kwamen, dat verschillende ziekten optraden. Maar juist toen had men voorlichting noo dig en die ontbrak door de bezuinigingsmaat regelen die door de algemeene malaise noo dig waren. Sumatra's Oostkust leverde voorheen ta melijk veel aardappels af. Doch na 192S, toen nog 3500 ton werd uitgevoerd, daalde de ex port heel snel, zoodat in 1931 maar 465 ton werd uitgevoerd en daarna zoo goed als niets meer. Allerlei ziekten traden op en de landbouwvoorlichtingsdienst was er niet van 1932 tot 1935. Toen deze in laatstgenoemd jaar weer ingesteld werd, trad dadelijk eenige verbetering in. Doch 't was maar heel weinig, de cultuur was zoo goed a's weg. Het pootgoed voldeed niet. Europecsche poters, die aangevoerd werden, werden ook ziek en de inlanósche aardappel was al heelemaal niet tegen de ziekten bestand; Men was ook bang voor het binnenslecpen uit ons land van ziekten, die in Indië nog niet bekend waren. Een in Nederland onbe kende ziekte tasten vaak de ingevoerde aardappels heel sterk aan. 't Was en is nog een geweldig getob. Nu wil men uit ons land gezond pootgoed invoeren in een kleine hoeveelheid (4000 kg. is onderweg). Deze worrit vermenigvuldigd op een bepaald terrein en. levert' over een maand of vier ongeveer 40.000 kg. poters voor de inlanders bestomd We zullen hopen, dat het nu goed mag gaan, dank zij onze Nederlandsche poters en de goede verzorging er van. Wat de goede verzorging betreft HOLLANDSCHE HYACINTHEN. DIE DE PADVINDERS VIT ALLE DEELEN DER WERELD MEEKREGEN na afloop van de wereldjamboree, daarover valt, voor zoover valt na te gaan, niet te klagen. Toen de wereldjamboree uiteenging, wer den twintigduizend doosjes, ieder met drie hyacinthen bollen, aan de deelnemers uitge reikt Naar alle deelen der aarde zijn deze verspreid en maken zoo reclame voor dit Hollandsch product. Wat de bedoeling is. n.l. een onpersoonlijke reclame. Vele brieven zijn reeds ontvangen envele bestellingen reeds gedaan aan het comité, dat de hollen uitgaf, doch dat zelf geen handel drijf. Dat begrijpen vele buitenlanders niet: reclamo maken zonder zelf persoonlijk de voordeelen te geniefen. En toch is die onpersoonlijke reclame iets heel moois. De verschillende bestellingen zijn aan ver schillende leveranciers verstrekt voor goede uitvoering. Dat men steeds maar vraagt, overal van daan, om meer van deze mooie bloembollen is een verheugend feit en bewijst, dat de, reclame doel heeft getroffen. Bij ieder pakket was een gebruiksaanwij zing. Toch werden nog vaak nadere in lichtingen gevraagd, wat heel wat werl: verderde, want allen kregen antwoord. Dcc was een strook bijgevoegd en den padvinder gevraagd, deze straks na de bloei ingevuld terug te zenden. Met spanning wordt op de terugkeer van 20000 kaarten gewacht. Dat begrijpt ge. Zooals ge ook begrijpen zult, dat ik mt eindig met het bekende Tot de volgende week PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10